02/06/2009 12:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αγωγή Παπακωνσταντίνου κατά «Αυριανής»

 
________________________________________________________________________________________________________
Αγωγή κατά της εφημερίδας «Αυριανή» κατέθεσε ο εκπρόσωπος Τύπου και επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, με αφορμή δημοσίευμα που αναφέρεται στο πρόσωπό του. «147.000.000 ευρώ έδωσε στη Ζήμενς ο Παπακωνσταντίνου! Χωρίς διαγωνισμό, με απευθείας ανάθεση», αναφέρει στο πρωτοσέλιδό της η εφημερίδα.

«Παίρνοντας απευθείας "γραμμή" από τις χθεσινές δηλώσεις του κυβερνητικού εκπροσώπου, η εφημερίδα "Αυριανή", σήμερα, δημοσιεύει ένα απολύτως ψευδές και συκοφαντικό άρθρο, το οποίο αναφέρεται σε εμένα», σημειώνει σε δήλωσή του ο κ. Παπακωνσταντίνου και προσθέτει: «Έχω ήδη κινήσει διαδικασίες για άμεση κατάθεση αγωγής κατά της εφημερίδας, με στόχο την προστασία του ονόματός μου από άθλιες συκοφαντικές επιθέσεις. Θα εξαντλήσω κάθε δικαίωμα που μου δίνει ο νόμος ενώπιον κάθε αρμόδιου δικαστηρίου».

Διαβάστε τι προηγήθηκε εδώ: http://www.antinews.gr/?p=6710

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 02/06/2009 15:39:48

    Τώρα βλέπεις factorx τι κάνει η άρχουσα τάξει όταν συκοφαντείτε από την εφημερίδα της Κυβερνήσεις αγωγή .Δεν το ήξερες το κόλπο το 1989 τι να σε κάνω ….. θα ήσουν κυβερνητικός εκπρόσωπος με μέλλον η ευρωβουλευτής χαχαχαχ

  2. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 02/06/2009 15:48:37

    χαχαχαχαχαχα !

    γεια σου ρε άτακτε με τις ατακάρες σου!

  3. socrates avatar
    socrates 02/06/2009 16:24:26

    ΤΡΕΙΣ ΚΟΛΛΗΤΟΙ – ΤΡΕΙΣ ΓΙΩΡΓΗΔΕΣ.

    Εάν ο Γιωργάκης (νούμερο 1) Παπαντρέου δεν διώξει αμέσως τον Γιωργάκη (νούμερο 2) Παπακωνσταντίνου, αποκτά όλη την ευθύνη του τεράστιου σκανδάλου της Ζίμενς.
    Μετά τις πονηριές του στο Βατοπέδι (με τους ψευτομάρτυρες Κουκουβίνο και Σωτηροπούλου) ο Παπακωνσταντίνου βρίσκεται ξανά στη σέντρα και φέρεται να ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΜΙΓΜΕΝΟΣ στις προμήθειες του ΟΤΕ από τη Siemens.
    Εως και το 2004 ο ΟΤΕ ήταν απόλυτα ελεγχόμενος από επίλεκτα στελέχη του πασόκ, με μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου τους:
    1.Λ. Αγγέλου( μέλος της Κ.Ε. του ΠαΣοΚ),
    2.Γ. Αργυρόπουλο (μεγαλοστέλεχος του ΠαΣοΚ),
    3.Ν. Μανασή (πρόεδρο της Cosmote),
    4.Χρ. Πολυζωγόπουλο ( πρόεδρο τότε,της ΓΣΕΕ και μέλος της Κ.Ε. του ΠαΣοΚ)
    5.τον υπόδικο σήμερα Σκαρπέλη (κορυφαίο συνδικαλιστή του ΠΑΣΟΚ και για μία 15ετία σε όλα τα ΔΣ του ΟΤΕ»).
    ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΦΑΝΤΗΣ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ.
    Αποκαλύπτεται ότι υπήρχε και άλλος ένας πασόκος στο Δ.Σ. του ΟΤΕ, που λίγοι άνθρωποι γνώριζαν.
    Ο Γιωργάκης νούμερο 2, ο Παπακωνσταντίνου.
    Δεν είναι συνωνυμία, ΕΙΝΑΙ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΛΑΨΙΑΡΗΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ 30 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ.
    Ο Γιωργάκης (νούμερο 2) λοιπόν απέκρυπτε από το βιογραφικό του στην προσωπική του ιστοσελίδα την πολυετή συμμετοχή του στο Δ.Σ. του ΟΤΕ!
    Μήπως δεν ήταν αρκετά σημαντική εταιρία ο ΟΤΕ για να την έχεις στο βιογραφικό σου κύριε Παπακωνσταντίνου;
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΕΚΡΥΒΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙ ΠΟΛΛΑ!
    Και προφανώς αρκετά σημαντικά που να αξίζει το κόπο να το κρύβεις από το βιογραφικό σου.
    Εάν ο Γιωργάκης (νούμερο 1) Παπαντρέου πράγματι ενδιαφέρεται για τη διαφάνεια στην πολιτική ζωή, τότε ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να διαγράψει αμέσως τον Παπακωνσταντίνου, ως εμπλεκόμενο στις προμήθειες από τη Ζίμενς.
    ΕΑΝ Ο ΓΑΠ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΩΞΕΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙ, αφού το θέμα των προμηθειών της Ζίμενς αφορά πολλά δισεκατομμύρια, ενώ μόνο οι επίσημες μίζες έχουν ξεπεράσει τα 140 εκατομμύρια ευρώ.
    Και να σε πάω και λίγο παραπέρα.
    Τι καίει το ΓΑΠ στην υπόθεση Ζίμενς;
    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ;
    Μήπως ξέρει κάτι και για κάποιες άλλες προμήθειες, ακόμη πιο σημαντικές από τα ψηφιακά και την 8002;
    ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ, ΤΟΝ ΤΡΕΠΕΚΛΗ ΤΟΥ C4I ΑΣ ΠΟΥΜΕ;
    Είναι ένας όμορφος κόσμος, αγγελικά πλασμένος.
    Είναι ο κόσμος των Γιωργο-νούμερων.
    Είναι ο κόσμος των σοσιαλιστών.
    Θα φέρουν και διαφάνεια λέει στα δημόσια οικονομικά.
    Έτσι λένε!
    Και εγώ θα ξυρίσω τα πόδια μου, θα βάλω ξανθιά περούκα, θα φορέσω σουτιέν και θα κάνω την Πάρις Χίλτον.
    Έτσι λέω!
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΡΕ ΓΙΩΡΓΗΔΕΣ, ΣΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑ.

  4. bobou avatar
    bobou 02/06/2009 16:28:35

    Θα κόψει 2 μονάδες από ΠΑΣΟΚ
    και θα τις δώσει στην Ν.Δ.
    Αρε Κουρή Άπαιχτε

  5. bobou avatar
    bobou 02/06/2009 16:31:07

    Που σημαίνει ότι η διαφορά
    από τις 10 μονάδες πέφει στις 6 τσακα τσακα
    Συνέχισε Λεβέντη Κουρη

  6. ataktos avatar
    ataktos 02/06/2009 16:35:30

    Bobou- χρειάστηκες τόσοι ώρα για να βγάλεις συμπέρασμα .Μπράβο σου ..

  7. bobou avatar
    bobou 02/06/2009 16:38:05

    Ατακτε
    Είμαι αργόστροφος
    Κατι σαν Γιωργάκη

  8. John avatar
    John 02/06/2009 17:09:47

    Κατακαϋμένη Αράχωβα.Ντροπή και αηδία φέρνουν αυτές οι πρακτικές.Αυριανή.....Τι να πει κανείς.Αλλά όταν σπέρνεις θύελλες θερίζεις ανέμους.Στις κάλπες τώρα και πολύ περισσότερο θα δείτε τι θα γίνει.Με τον Παπακωνσταντίνου πρωτάρη..Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α μεμπτό.Το είπα και χθες ματαιοπονούν.Μόνο τα χέρια τους λερώνουν με την λάσπη

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/06/2009 17:10:18

    δεν ξέρω για διαφορές, αλλά ο αυριανισμός, τίνος εφεύρεση είναι?

  10. John avatar
    John 02/06/2009 17:43:17

    Περσινά ξυνά σταφύλια.Του Πασοκ εφεύρεση αλλά αυτό ήταν πριν 20 χρόνια υποτίθεται πως προχωρήσαμε από τότε πολύ.Τουλάχιστον ο υπόλοιπος κόσμος προχώρησε η Ψωροκώσταινα 'οχι.Τις πρακτικές που οτν βολέυουν δε θα τις "μεταρρυθμίσουν";;;;;;;;;;;;;

  11. rs avatar
    rs 02/06/2009 18:36:08

    Αυριανή! Η χαβούζα της πολιτικής. Κάποτε είχε τίτλο, αν δεν κάνω λάθος "η εφημερίδα που γκρέμισε τον καραμανλισμό". Το φίδι βγήκε (εδω και καιρό) απο το αυγό.

  12. nikos avatar
    nikos 02/06/2009 18:46:26

    Πια η σκοπιμότητα του νόμου περί ευθύνης υπουργών που ουσιαστικά αθωώνει της λαμογιες ;
    Ο νόμος έτσι για να μην ξεχνιόμαστε είναι δημιούργημα του ΠΑΣΟΚ με την αμέριστη στήριξη της ΝΔ .

  13. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 02/06/2009 18:47:57

    ...ξέρει τι λέει ο ΚΟΥΡΗΣ!!!
    ...και που είσαι ακόμα!!!!χαχαχαχαχα

  14. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 02/06/2009 18:50:54

    γιατί...?..οταν αποκάλυπτε ... κάτι λαμόγια του ΣΗΜΊΤΗ....με χαρτοφυλάκια 20.000.000 δρχ...ητανε καλά???

  15. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 02/06/2009 18:53:25

    λάθος...20.000.000.000...χαχαχαχα

  16. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2009 19:52:02

    Τελικά είναι αντιαμερικανός βέρος!

  17. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 02/06/2009 20:52:37

    Αμαν, αμαν (συγχωρηστε μου το τουρκικο, μου ηρθε εντελως ξαφνικα), οσοι θεωρουν οτι θιγονται απο καποιο δημοσιευμα, τρεχουν να ζητησουν την εφαρμογη του Βενιζελειου νομου που απεβλεπε και -εφ' οσον συνεχιζεται η διατηρηση του - αποβλεπει στην αποφυγη οποιουδηποτε ελεγχου, στο κλεισιμο οποιασδηποτε φωνης. Φυσικα δεν θεωρω "φωνη" την "Αυριανη", τα παιχνιδια του κανει ο Κουρης με τις καταδικες των 80 ετων φυλακισεων που εχει σωρευσει στο κεφαλι του χωρις ομως να κλεινεται και στη φυλακη γιατι, οπως εχει υπογραμμισει επανειλημμενα στη φυλλαδα του, "τους κραταει ολους". Το θεμα εν προκειμενω ειναι οτι και ο Παπακωνσταντινου, εκπροσωπος τυπου του ΠΑΣΟΚ, που εξυπονοειται οτι πρεπει να ειναι υπερ της πληρους ελευθεριας του τυπου, σπευδει να υποβαλει αγωγη και οχι μηνυση, γιατι η αγωγη σημαινει μπολικο παραδακι και φυσικα πληρη εξουδετερωση εκεινου εναντιον του οποιου στρεφεται. Εχει γινει δε τοση καταχρηση του "δικαιωματος" που παρεχει ο Βενιζελειος νομος για δημευτικες αποζημιωσεις, ωστε σε αγωγη που ειχε ασκησει εναντιον της εφημεριδας του αδελφου του Κουρη καποιος Τσουπιδης, ζητουσε τεραστια αποζημιωση, 14 - 15 εκατομμυρια Ευρω, δεν θυμαμαι ακριβως.
    Θελεις να εισαι μαγκας και ωραιος κυριε Παπακωνσταντινου, μονον μηνυση και παραλληλα κινητοποιηση στο κομμα σου για να καταργηθει ο τρομονομος εναντιον της ελευθεριας της εκφρασης που καταστρωθηκε και υπερψηφιστηκε απο το ΠΑΣΟΚ. Το θεμα ειναι απλουστατο, αλλιως δειχνεις οτι κατι θελεις να κρυψεις και αν ειναι αληθινο αυτο που γραφτηκε οτι στο βιογραφικο σου που εχεις αναρτησει στην ιστοσελιδα σου δεν γινεται καμμια αναφορα στο γεγονος οτι υπηρξες μελος του Δ.Σ. του ΟΤΕ αναγκαζει οποιονδηποτε να κανει πονηρες σκεψεις. Ετσι δεν ειναι;

  18. John avatar
    John 02/06/2009 22:40:03

    Και πως στο καλό να υπερασπιστεί τον εαυτό του ο καθείς απέναντι σε ανθρώπιδια του στυλ Κουρή που δεν έχει ιερό και όσιο;Η αγωγή είναι το μόνο που τους τσούζει διότι ανθρωπίδια που έχουν ΄δεκάδες χρόνια φυλάκή και δεν την εκτίουν,υποθέτει κανείς πανσοφολογιότατος εδώ μέσα πως θα συγκινήθούν από μία π.χ 5ετή φυλάκιση;

  19. zaza avatar
    zaza 03/06/2009 03:55:46

    Σήμερα ή εχθες τον είδα να διαψεύδει ότι δεν έχει αναφέρει την θέση του στον ΟΤΕ στο βιογραφικό του και μάλιστα ότι ήταν απλό μέλος του ΔΣ.
    Δεν εκανα τον κόπο να μπω στην ιστοσελιδα του γιατι βαριέμαι αφόρητα κοίταξε κανεις από εσάς?
    Όταν είσαι απλό μέλος του ΔΣ τί σημαίνει?