19/04/2011 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αγορές – Κράτη = 1

Την περασμένη εβδομάδα το Κογκρέσο  ανακοίνωσε ότι θα διεξάγει έρευνα για τον ρόλο των επενδυτικών τραπεζών, αλλά και των οίκων αξιολόγησης,  στην οικονομική κρίση του 2008.

Χθες,  ο γνωστός Οίκος Αξιολόγησης Standard & Poors ανακοίνωσε ότι στα επόμενα 2 χρόνια θα προχωρήσει σε υποβάθμιση της αμερικανικής οικονομίας, αξιολογώντας ως αρνητικές τις προοπτικές της, κυρίως λόγου του χρέους της ομοσπονδιακής  κυβέρνησης.

Η S&P σημειώνει στην έκθεση της «πως αν και έχουν περάσει ήδη περισσότερα από 2 χρόνια από την εκδήλωση της οικονομικής κρίσης οι Αμερικανοί πολιτικοί δεν έχουν ακόμα συμφωνήσει στους τρόπους για την αντιστροφή της κατάστασης και την αντιμετώπιση μακροπρόθεσμων πιέσεων.»

Η ανακοίνωση αυτή προκάλεσε  κύμα ρευστοποιήσεων παγκοσμίως, καθώς οι επενδυτές αναζητούσαν ασφαλή καταφύγιο στο χρυσό.

Λίγο αργότερα, ήρθε η απάντηση του Προέδρου Ομπάμα: «είναι μία πολιτική κίνηση", σχολίασε ο στενότερος οικονομικός σύμβουλος του προέδρου Μπαράκ Ομπάμα, Όσταν Γκούλσμπι, μιλώντας στα τηλεοπτικά δίκτυα MSNBC και CNBC.

Ο Ομπάμα, έχει εκλογές το 2012 και τέτοιες ανακοινώσεις, που αμφισβητούν τις προοπτικές της αμερικανικής οικονομίας, δημιουργούν προβλήματα στην υποψηφιότητά του.

Όμως και στην Ευρώπη, συνεχίζονται οι …επιθέσεις:

Τη Δευτέρα, το δεκαετές Ισπανικό Ομόλογο ξεπέρασε το 5.70%!

Το  αντίστοιχο Ιταλικό,  έφτασε στο 4.80% και οδεύει προς το 5%, οπότε αναμένεται συναγερμός.

Η αδυναμία των Ευρωπαίων ηγετών να αναχαιτίσουν την κρίση, αρχίζει να έχει και πολιτικές…παρενέργειες.

Στη Γερμανία: Οι Πράσινοι προηγούνται για πρώτη φορά στις δημοσκοπήσεις και κάποιοι αρχίζουν να φαντάζονται πρόωρες εκλογές και  τον πρώτο Πράσινο Καγκελάριο.

Οι Πράσινοι και το SPD συγκεντρώνουν μαζί 47%, σύμφωνα με την δημοσκόπηση της TNS Emnid, ενώ μόλις  37%  συγκεντρώνει ο συνασπισμός της καγκελαρίου Άγκελα Μέρκελ.

Στη Φιλανδία:  Ο ηγέτης του ακροδεξιού ευρωσκεπτικιστικού κόμματος Τίμο Σόϊνι,  που κέρδισε στις της Κυριακής, δήλωσε χτές ότι πρόκειται να γίνουν αλλαγές στο πακέτο διάσωσης της Πορτογαλίας.

Παρ’ όλα αυτά, η Ε.Ε. δεν φαίνεται να έχει συνειδητοποιήσει ότι πρέπει, επιτέλους να κάνει αποφασιστικά βήματα στην αντιμετώπιση της κρίσης.

Δείγμα της πολυφωνίας: Μόλις χθές, ενώ η κα Λαγκάρντ δήλωσε ότι δεν τίθεται θέμα αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, Γερμανοί αξιωματούχοι διέρρεαν  ό,τι η Ελλάδα θα προχωρήσει σε αναδιάρθρωση μέχρι τον Αύγουστο!!!

Συμπέρασμα: Αγορές – Κράτη: 1!

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 19/04/2011 17:45:22

    η ταινια wall street 2 money never sleeps τα λεει ολα.δειτε την.

  2. Y. avatar
    Y. 19/04/2011 17:56:27

    “Την περασμένη εβδομάδα το Κογκρέσο ανακοίνωσε ότι θα διεξάγει έρευνα για τον ρόλο των επενδυτικών τραπεζών…”
    Το είχε πει ο Ομπάμας (με δικό του κογκρέσο τότε), από το ’08 με τη χρημ/κή κρίση. Είδατε να κάνουν τίποτα ουσίας
    Το αμερικάνικο σύστημα βασίζεται στις τράπεζες, και λομπάρεται από αυτό. Μη περιμένεταε τίποατ ουσιαστικό επ’ αυτού

  3. sawas avatar
    sawas 19/04/2011 17:56:35

    Πάντα ήταν οι αγορές ένα βήμα πιο μπροστά και πάντα θα είναι μπροστά στο άτυπο "σκορ". Δες την κατάσταση που βρίσκετε η υφήλιος.

    Το είχα γράψει και παλιά, στην μάχη Οικονομία Vs Πολιτική οι πρώτοι έχουν περισσότερα πλεονεκτήματα ενώ η κατάσταση των δευτέρων (με την πλάτη στον τοίχο) δεν είναι και πολύ ενθαρρυντική.
    Μια μικρή νότα αισιοδοξίας είναι η πρόθεση επιμερισμού ευθυνών (ιδιωτών-πολιτείας) του χρέους.....................αν έχει αυτήν την κατάληξη.

    οψόμεθα

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/04/2011 18:22:29

    1. Ο Ομπάμα έχει πολύ σοβαρό δίλημμα. Να συγκρουστεί κατά μέτωπον ή να κάνει συμβισβασμούς. Η διαφωνία Δημοκρατικών και Ρεπουμπλικανών για την οικονομική πορεία και τα ελλείμματα είναι πολύ μεγάλη. Οι μέν θέλουν φορολόγηση των πλουσίων, οι δε το αντίθετο. Αυτό δεν είναι πρόβλημα αγορών versus κράτους, αλλά άκρως πολιτικό πρόβλημα, ο πυρήνας της πολιτικής σχέσης φίλου/αντιπάλου.
    2. Το 19 % του "Φινλανδικού Τσαγιού" δεν είναι κάτι ασύνηθες στην Ευρώπη. Τόσο έχει σήμερα δημοσκοπικά και το κόμμα των Λεπέν στη Γαλλία, περίπου τόσο οι αντίστοιχοι στην Αυστρία, οι Ολλανδοί αρκετά περισσότερο. Βλέπε επίσης αντίστοιχα ρεύματα στην Πολωνία, Τσεχία, Σλοβακία, Βέλγιο κτλ. Όλοι οι Ευρωπαίοι έχουμε μάθει από καιρό να ζούμε με τέτοια πολιτικά ρεύματα.
    3. Στη Γερμανία, η σημερινή δημοσκόπηση της Forsa είναι ακόμα πιό "γερμένη". Ιδού τα μπλόκ:
    CDU/CSU 31 % + FDP 3 % = 34 %
    Die Grünen 28 % + SPD 23 % = 51 %
    Linkspartei (Αριστερό Κόμμα) 8 %
    h**p://www.spiegel.de/flash/flash-24389.html
    Αλλά αυτό το τελευταίο είναι μια τερατώδης νίκη της Πολιτικής (με κεφαλαίο) επί των αγορών. Δείτε το κι έτσι: Ένα κατεξοχήν φιλοευρωπαικό - φεντεραλιστικό κόμμα να αποκτά τόση ισχύ μέσα στη χώρα της Bild και του "εθνικισμού του μάρκου"!
    Γενικό συμπέρασμα: Στα ηνία είναι πάντα η πολιτική. Η "παντοδυναμία των αγορών" είναι και αυτή είτε πολιτική ψευδαίσθηση πολιτικών χωρίς σθένος, είτε πολιτικό ιδεολόγημα που σερβίρεται από μια ορισμένη πολιτική παράταξη για να υπηρετήσει συγκκριμένα συμφέροντα και πολιτικές εξουσίες.
    Τελικά, οι "αγορές" είναι μια χάρτινη τίγρις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Θείος 20/04/2011 01:07:24

      Είναι οι "πράσινοι" οι εθνικιστές των Γερμανών στην παρούσα φάση????????

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Orestios 20/04/2011 11:41:59

        Ορέστιε, κατά κάποιο "τρόπο", ναί. Έτσι ισχυρίζονται τουλάχιστον οι Αμερικανοί πολιτικοί επιστήμονες Steven Markovits und Philip S. Gorski, στο τελευταίο βιβλίο τους: Ότι είναι το πιό "Γερμανικό" από τα Γερμανικά πολιτικά κόμματα.
        h**p://www.welt.de/kultur/article13040002/Nichts-ist-so-deutsch-wie-die-Gruenen.html
        Αλλά δεν είναι ο παλιός οικονομικός "εθνικισμός του μάρκου", ούτε οι πολύ σκοτεινότεροι παλιότεροι, από τον Μπίσμαρκ και μετά. Είναι εθνικισμός ενός έθνους που αισθάνεται ενοχή για το παρελθόν και θέλει τώρα να γίνει το υπόδειγμα. "Καντιανός" εθνικισμός: "Να πράττεις με τέτοιο τρόπο, ώστε η πράξη σου να μπορεί να χρησιμεύει σαν κανόνας γενικής ισχύος" (η Κατηγορική προσταγή).
        Είναι επίσης ένας "συντηρητισμός ως προς τις αξίες". Γι αυτό και διεισδύει και στο παραδοσιακά "αριστερό" και στο "δεξιό" φάσμα πολιτών. Είναι όμως πιό αδύνατοι στην πρώην Ανατολική Γερμανία (με εξαίρεση μεγάλες πόλεις, Βερολίνο, Λειψία, Δρέσδη), δύσκολα διεισδύουν στους οπαδούς του πρώην Κομμουνιστικού κόμματος. Αυτό είναι το δημοσκοπικό αδύνατο σημείο τους.

    • Misha avatar
      Misha @ Ο Θείος 20/04/2011 08:50:05

      Θείο

      Οι «αγορές» σταύρωσαν μέχρι και τον Χριστό , για να θυμηθούμε και τις άγιες τουτες μέρες. Ο μαμωνάς και αυτοί που τον ελέγχουν, κουμαντάρουν διαχρονικα τον κόσμο, κουμαντάρουν και τους πολιτικούς όπως ο καραγκιοζοπαίχτης τις φιγούρες του...Ας μην έχουμε ψευδαισθήσεις για τον πραγματικό κυρίαρχο του κοσμου, είναι προς το συμφέρον μας η γνωση και τού μεγέθους και των δυνατοτήτων του...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 20/04/2011 11:27:35

        Misha, μακριά από μας ο φόβος.
        Θα τους σκίσουμε!
        Ευτυχές και ειρηνικό Πάσχα σε όλους!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 19:54:10

    Οταν οι Αγορες σε βλεπουν τοκοκαμπτη σε πεθαινουν στη φαπα!!
    Ετσι βγαζουν περισσοτερα. Εισαι Προβλεψιμος !! και "υπο" ζυγον.
    Ας βγει ο Σαμαρας να πει...
    "διεκδικω" ταδε και ταδε ισον ΤΟΣΑ
    "θα κυρηξω ΑΟΖ και προσκαλω ταδε-δεινα και τοτε ΤΟΣΑ ολοι μαζι?
    ενα και ενα ισον 3.....

    Οσο συζηταμε την ατζεντα των αγορων, θα τρωμε απανωτες φαπες...
    Οπως συμβαινει τοσα χρονια με τα μεμετια απεναντι.... βλεπετε καποια διαφορα?

    ΠΠ

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 20:45:48

      door door αμα δεν ειδες την ταινια τοτε θα πρεπει να την δεις! ετσι ειναι οπως τα λες, ετσι τα λεει και το φιλμ.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εnzo 19/04/2011 21:26:35

        οκ....
        μετα θα σε βριζω !! χαχαχααα εσυ θα φταις...

        ΠΠ