25/06/2010 22:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αγγελιόσημο και στο Ιντερνέτ !

Την καταβολή αγγελιοσήμου στις διαφημίσεις που «δημοσιεύονται «σε σελίδα ή πύλη του Διαδικτύου που διατηρούν οι ημερήσιες εφημερίδες που εκδίδονται στους Νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης, καθώς και σε επιχειρήσεις οι οποίες εδρεύουν στην Ελλάδα και έχουν ως αποκλειστική δραστηριότητα την παροχή, μέσω Διαδικτύου, οπτικοακουστικού περιεχομένου, εφόσον το περιεχόμενο αυτό έχει ενημερωτικό χαρακτήρα, είναι πρωτογενές, παρέχεται σε καθημερινή βάση και συνεχή ροή και περιλαμβάνει ειδήσεις, πολιτικά, κοινωνικά, οικονομικά, πολιτιστικά, αθλητικά γεγονότα, εκδηλώσεις, καθώς και άρθρα, σχόλια, συνεντεύξεις ή συζητήσεις, για τα θέματα αυτά» ορίζει το ασφαλιστικό νομοσχέδιο (Άρθρο 68) που κατετέθη στη Βουλή.

Όπως αναφέρεται, «το αγγελιόσημο βαρύνει άμεσα τον διαφημιζόμενο ή τον διαφημιστή που μεσολαβεί κατ΄ εντολή του διαφημιζόμενου και κατατίθεται από τους υπόχρεους σε λογαριασμό με τίτλο «Ειδικός Λογαριασμός Αγγελιοσήμου Διαδικτύου» που τηρείται στην ίδια Τράπεζα στην οποία κατατίθεται το αγγελιόσημο και των άλλων Μέσων Ενημέρωσης».

Στο ίδιο άρθρο ορίζεται, επίσης, ως υποχρεωτική η υπαγωγή στο ΕΤΑΠ-ΜΜΕ του «προσωπικού που απασχολείται με μία από τις ειδικότητες όπως αυτές ορίζονται στις παρ. 6 και 7 του άρθρου 5 του π.δ. 284/1974 (Α΄ 101) κατά κύριο επάγγελμα με σχέση εξαρτημένης εργασίας με μισθό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Il marinero avatar
    Il marinero 25/06/2010 22:55:45

    Δεν πάτε καλά!
    Δεν πάτε καλά!!!
    Το ότι τα γιαούρτια έχουν μεταλλαχθεί σε πέτρες είναι σίγουρο!
    Τον χρόνο λιθοβολισμού γιατί προσπαθείτε να τον επισπεύσετε, θα ήθελα να ξέρω!

  2. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 25/06/2010 23:07:50

    Να δω τον GAP από το βήμα της Βουλής, να μίλαει για το In.gr, το Zoo.gr, το Contra.gr, την Google και το Facebook επειδή δήθεν φοροδιαφεύγουν και ότι δεν συμμετέχουν στην εθνική προσπάθεια και τι στον κόσμο όλο. Χεχεχεχε.

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ H pena tis orghs 26/06/2010 02:18:25

      δεν έχει χε χε και χου χου
      μπορεί αν το επεξεργαστεί να κάνει πρόταση στους providers και αυτοί να αναγκάσουν τις ιστοσελίδες.
      Είναι χοντρή απάτη! Χώρια που θα διώξουν τις ιστοσελίδες απο Ελληνικά ντομαίν ο κόσμος δε θα βλέπει πουθενά το .gr αφού ολοι θα φεύγουν. Δε θα καταστρέψουμε το web hosting στην Ελλάδα. Αυτό είναι τρέλα! Εϊναι τόσο τρελοί που ικανούς τους κόβω να ξαναγυρίσουν πίσω το νόμο που περιέγραφε ως παράνομα παίγνια το πηγαίο κώδικα για τα παιχνίδια των υπολογιστών κι υπολογιστικές εφαρμογές. Το νόμο που το ΠΑΣΟΚ συντηρούσε επι χρόνια αναξηγήτα και με το ζόρι, ο οποιος είναι8 και ο βασικότερος λόγος που δεν έχουμε βιομηχνία software στην Ελλάδα. Υποτίθεται ενω χρειαζώμαστε ανάπτυξη και το ΠΑΣΟΚ κάνει ακριβώς το αντίθετο. Οτι έκανε πάντα! Κορόϊδευε λέγωντας ψέματα οτι θα μας αναπτυξει και μας κατέστρεφε!

  3. anonymous avatar
    anonymous 25/06/2010 23:27:10

    Ας αλλάξουν έδρα. Να πάνε σε μια άλλη χώρα και να κατοχυρώσουν τα domain names σε .eu και .com για να μην το γυρίσουν μετά και ζητάνε λεφτά για όσες σελίδες είναι σε .gr.

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ anonymous 26/06/2010 02:22:32

      οχι είναι ύπουλο.
      Πανε να εξαφανίσουν το .gr
      Να μη φαίνεται η ελλάδα στο ιντερνετ παρά μόνο με το περιεχόμενο.
      Πάνε στα add ons Που ΄χει ο browser Firefox και εγκατέστησε το flagfox και θα καταλάβεις. Σου δείχνει με σημαία της χώρας σε ποιάς χώρας domain βρίσκεται η σελίδα που διαβάζεις. Π.χ. Το antinews είναι στη Γερμανία.
      Απορώ πως πέφτετε στις παγίδες που στήνει το ΠΑΣΟΚ.
      "Ας αλλάξουν έδρα. Να πάνε σε μια άλλη χώρα και να κατοχυρώσουν τα domain names σε .eu και .com για να μην το γυρίσουν μετά και ζητάνε λεφτά για όσες σελίδες είναι σε .gr."
      Αυτό είναι η εξυπνακίστηκη, αντιμετώπιση του "δε βαριέσαι". Αυτά μας φάγανε!!!
      Εκεί ποντάρει το καθε ΠΑΣΟΚ.

  4. xaris avatar
    xaris 26/06/2010 00:25:18

    ρε κλεφτες της βουλης

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2010 00:48:24

    Μην πληρωσει κανεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  6. καπελωμα τζι αρ avatar
    καπελωμα τζι αρ 26/06/2010 02:12:39

    ωχ!
    θα βάλουν το κόσμο να πληρώνει για τα μπλόγκς!
    Νομίζουν οτι η ΠΑΣΟΚική μούρλα του να φορολογούμε οτι κινείται μπορεί να περάσει στον ίντερνετ! Δεν έχει γίνει ούτε προκέιται πουθενά στο πλανήτη!
    ΡΕ ΒΛΑΧΑΡΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΙΣΤΕ ΧΟΝΤΡΑ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΙ!
    Καζανοκέφαλοι σαν τον αρχηγό σας!

    • Il marinero avatar
      Il marinero @ καπελωμα τζι αρ 26/06/2010 03:11:29

      Τόσο μεγάλο είναι το gap του ΓΑΠ?
      Ίσαμε ένα καζάνι?

  7. καπελωμα τζι αρ avatar
    καπελωμα τζι αρ 26/06/2010 02:27:05

    Μαζί με τα αγγελιόσημα πλάκωσαν και τα "φόρουμ για τη ψηφιακή Ελλάδα"

    Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

    * Θεοδώρα Τζάκρη, Υφυπουργός Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης
    * Νίκος Σηφουνάκης, Υφυπουργός Υποδομών και Δικτύων
    * Γιάννης Πανάρετος, Υφυπουργός Παιδείας, δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων


    ΤΑ ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ!!!
    Να πάμε στα Σκόπια - Macedonia για domain άκουσα οτι είναι φτηνά...
    Που σε ρε πΣόρε.. να δεις πως πιάνουν τόπο τα λεφτά σου με τόσους προδότες σ αυτο το τόπο.

  8. HAL avatar
    HAL 26/06/2010 14:40:28

    Μουλωχτοί αρπακολατζήδες φορομπήχτες,
    τεχνολογικά απαίδευτοι
    και κοινωνικά ανεύθυνοι,
    διατυπώνουν φιρμάνια ασύνδετα και εσκεμμένα ασαφή,
    νομοθετόντας με βάσανο μικρότερη της πορδής
    και όραμα ασθενέστερο του προδότη.

    Πανελλήνια
    Αρχή
    Συλλογής
    Οφειλόμενων
    Κοινοχρήστων

    • Orestios avatar
      Orestios @ HAL 26/06/2010 14:50:06

      Πες τους και σοσιαλιστές.

  9. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 27/06/2010 00:28:24

    ... μήπως υπάρχει και κάποια άποψη για τους εργαζόμενους στα ενημερωτικά "πόρταλς";
    ... το σημερινό εργασιακό και ασφαλιστικό καθεστώς θεωρείται άψογο;
    ... έρρωσθε ...

  10. manos avatar
    manos 29/06/2010 09:44:05

    Καλημέρα.

    Προφανώς έτσι όπως διατυπώνεται ο νόμος παραπανω αφήνει πολλά ερωτηματικά.
    Για παράδειγμα αναφέρεται σε εταιρείες που έχουν στο site τους πρωτογενές υλικό. Άρα σε περίπτωση που κάποιος "αναμεταδίδει" νέα, αλλά έχει διαφήμιση στο site /blog του, δεν υπόκειται στην διαδικασία του αγγελιόσημου;
    Σε άλλο σημείο αναφέρεται σε εταιρείες που έχουν έδρα στην Ελλάδα. Άρα αν μια εταιρεία εδρεύει σε κάποια άλλη Ευρωπαϊκη χώρα και απλά φιλοξενεί το website της σε κάποιον Ελληνικό Πάροχο, πάλι δεν υπόκειται σε αγγελιόσημο;

    Σε κάθε περίπτωση και ανεξάρτητα από το αν υπάρχουν κενά, που θα καλυφθούν με διαφορετικές ερμηνείες, σε μια εποχή που τα διαφημιστικά budget μικραίνουν ή στην καλύτερη παραμένουν στάσιμα, το να δημιουργηθεί μια επιπρόσθετη δαπάνη (βλ. αγγελιοσήμο), απλά θα δημιουργήσει μεγαλύτερη ύφεση στην αγορά και απομάκρυνση ακόμα και των τελευταίων επιχειρηματικών προσπαθειών.