#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2011 22:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αγανακτισμένοι απέκλεισαν την Βουλή (φωτορεπορτάζ)



Την κεντρική είσοδο της Βουλής επί της οδού Β. Σοφίας απέκλεισαν διαδηλωτές που μετέχουν στο κίνημα των «Αγανακτισμένων» στο Σύνταγμα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αποχωρήσουν από το κτίριο βουλευτές και εργαζόμενοι.

Ακολούθησαν σκηνές απείρου κάλους. Ορισμένοι βουλευτές φυγαδεύτηκαν από τον Εθνικό Κήπο. Άλλοι όμως αντί να αφήσουν τα αυτοκίνητά τους και να τα πάρουν το πρωί αποχωρούσαν με αυτά με αποτέλεσμα να γίνει πανζουρλισμός έξω από την Βουλή. Οι δυνάμεις των ΜΑΤ έκλεισαν την Β. Σοφίας και άφησαν έναν μικρό διάδρομο για να περνούν τα αυτοκίνητα των βουλευτών και των υπαλλήλων. Την ίδια στιγμή, άλλοι βουλευτές διέφευγαν μέσα στο σκοτάδι από τον Εθνικό Κήπο και έστελναν τα αυτοκίνητα με τους οδηγούς τους να τους παραλάβουν

Διαδηλωτές περικύκλωσαν τον διάδρομο και γιουχάραν αδιακρίτως αυτοκίνητα, βουλευτές, οδηγούς και υπαλλήλους της Βουλής που έφευγαν.

Κάποια στιγμή όλα τελείωσαν ειρηνικά και μέσα σε ένα κλίμα μεγάλου χαβαλέ. Αυτή η Βουλή δεν έχει πλέον καμία σχέση με τον λαό

[caption id="attachment_103808" align="alignnone" width="600" caption="Αυτοκίνητο με βουλευτή σε ... ηρωική έξοδο"][/caption]

[caption id="attachment_103814" align="alignnone" width="600" caption="Άλλος βουλευτής"][/caption]







ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria (true) avatar
    victoria (true) 31/05/2011 22:39:48

    Και το Μαξίμου ελεύθερο;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ victoria (true) 31/05/2011 23:24:07

      Δεν αφήνουν κανέναν κι εκεί για να μην ενοχληθεί.... η αλλαγή προεδρικής φρουράς.

      • Theo avatar
        Theo @ ΝΙΚΟΛΑΣ 01/06/2011 00:50:54

        "Αυτή η Βουλή δεν έχει πλέον καμία σχέση με τον λαό"
        Γιατι οι βουλευτες εχουν?
        Ειδα τον Γειτονα, τον Νιωτη, τον Μαρκοπουλο και τον Κεδικογλου να περνουν μπροστα απο το εξαγριωμενο πληθος, να τους φτυνουν, να κλωτσουν και να χτυπουν απειλητικα τα τζαμια των αυτοκινητων ΜΑΣ. (δυστυχως για αυτους νομιζουν οτι ακομη τους ανηκουν).
        Το τι βρισιδι εφαγαν δεν λεγεται. Κλεφτες, κλεφτες, κλεφτες!!!!
        Απο αυτους να μου το θυμηθειτε δεν θα διασωθει ΚΑΝΕΙΣ!!!!

  2. manos avatar
    manos 31/05/2011 22:40:52

    Λες να πέσει η χούντα απόψε?

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ manos 31/05/2011 23:24:46

      Άστο. Μεγάλο πείσμα για εξουσία, δε φεύγει έτσι.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 22:54:33

    Δε μου λετε ρε συντροφοι φωναζουν ολοι οκ...
    Τον Τσουκρατο θα τον βαλουν φυλακη?
    Ο Τυπος πηρε Μαυρο Χρημα, το μαρτυρησε, το παρεδωσε Ταμειο ΠΑΣΟΚ, το κομμα το παρελαβε ( καταθεσεις 2 ταμειων ).

    Το ΠΑΣΟΚ μας κυβερνα ΠΑ ΡΑ ΝΟ ΜΑ. Εχει γινει αποδεκτης και διακινητης προϊόντος Εγκλήματος!!! ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ !....

    Εαν ειχε μπουκαρει το ΣΔΟΕ και ειχε κατεβασει τα ρολα, με εναν εισαγγελεα ΜΑΓΚΑ... θα υπηρχε ΠΑΣΟΚ να Υπογραψει Μνημονια και Δανειακες??? ΟΧΙ !

    Οτι εχουν υπογραψει ειναι ΠΑ ΡΑ ΝΟ ΜΟ !!!! Κυβερνουν ΠΑ ΡΑ ΝΟ ΜΑ!!!!

    Δεν υπαρχει κομμα ΠΑΣΟΚ !! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! εχει κλεισει....!! το νιωθετε αυτο που λεω??? σας μιλαω !!! το νιωθετε??

    Εαν ηταν ο Τσουκρατος, θα τον αφηναμε να Υπογραψει Μονος το Μνημονιο και τη Δανειακη??? ΟΧΙ !!! ΓΙΑΤΙ ?? απαντηστε μονοι σας. Σας προκαλω !!

    Ποια η διαφορα Τσουκρατου - ΠΑΣΟΚ ?? ;)

    Υπαρχουν πολυ πρακτικα ζητηματα να τους παμε παραμαζωμα ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ !! και τους εξω απ εδω.. που κανουν οτι δεν γνωριζουν !! Η Μερκελ Γνωριζει...! Αυτη πληρωνε !! και εχει να κανει με ενα ΠΑ ΡΑ ΝΟ ΜΟ κομμα για να κανει τη δουλεια της εκβιαζοντας ! Δεν ειναι ετσι?? Πως ειναι για πειτε μου...

    ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ Ο ΤΣΟΥΚΡΑΤΟΣ ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ ΟΛΟΙ !!!

    ΚΑΘΑΡΣΗ... οποιος δεν θελει.., του εχω ενα μεγαλο δαχτυλο να κρυφτει απο πισω !

    ΠΠ ο σακουλατος

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 23:03:55

      Οι μάγκες εισαγγελείς είναι στο ψυγείο. Για τις ανάγκες του καθεστώτος, οι Δάγκες βγήκαν στην πασαρέλα. Τους μάγκες να τους ξεχάσουμε για λίγο καιρό.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 02:23:59

      Μα συγγνώμη, όταν έχουν μαγειρέψει όλους τους νόμους με τις παραγραφές κτλ προς το συμφέρον τους, οι εισαγγελείς μας φταίνε; Όχι ότι δε φταίνε και αυτοί συχνά, αλλά την κύρια ευθύνη εδώ οι βουλευτές τη φέρουν.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αίθρα 01/06/2011 09:18:11

        Καλημερα,
        Ο Τσουκρατος δεν εχει καμια σχεση με διαγραφες !!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ !
        πηρε Δανειο να πληρωσει εγγυσηση !! και δεν ειναι φυλακη....

        ΠΠ

        • Αίθρα avatar
          Αίθρα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 13:59:35

          Nαι, εντάξει εδώ. Γενικότερα το εννούσα.

  4. Orestios avatar
    Orestios 31/05/2011 22:56:50

    Μέλος του ΕΣ του ΠΑΣΟΚ είναι με τους διαδηλωτές και τουϊτάρει εναντίον του Γιωργάκη.
    χο χο χο

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 01/06/2011 01:59:17

      Και αυτος τα εφαγε ! Και τολμαει να βγαινει στο δρομο!

  5. A.M. avatar
    A.M. 31/05/2011 23:03:39

    Σε ανύποπτο χρόνο είχα γράψει πως οι έξυπνοι πολιτικοί δεν αφήνουν τον λαό να φτάσει στην εξαθλίωση επειδή μετά φτάνει και το δικό τους τέλος.
    Ένας εξαθλιωμένος λαός δεν έχει τίποτε να χάσει.
    Και όταν δεν έχει τίποτε να χάσει τότε επαναστατεί και παίρνει την κατάσταση στα χέρια του (και τους πολιτικούς ας μην γράψω ποιός τους παίρνει).

    Φαίνεται τελικά πως στην Ελλάδα δεν έχουμε έξυπνους πολιτικούς.
    Γιατί αν είχαμε θα φρόντιζαν να τρώνε λιγότερα και να τα τρώνε πιο διακριτικά και να μην αφήνουν τον λαό να φτάσει εδώ που έφτασε.

    Τώρα .. game over!

    ... και ο Θεός να βάλει το χέρι Του!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ A.M. 01/06/2011 01:13:07

      Ο θέος της Ελλάδας είναι εδώ
      Προσοχή από τις "Αιγυπτιοποιήσεις"!
      Ο νοών νοήτω.

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 31/05/2011 23:07:05

    Πριν 1 ώρα γύρισα από το Συνταγμα, πιο πρίν ήμουν στη μεγάλη συγκέντρωση στα Προπύλαια, η οποία ήταν γεμάτη παλμό και με μαχητικούς ομιλητές.

    Λοιπόν, όταν ήμουν έξω από τη Βουλή είχα την αίσθηση - όχι μόνο εγώ - ότι κάτι δεν πάει καλά και τα ΜΑΤ ήταν λίγο πιο ανήσυχα από άλλες μέρες. Μακάρι να κάνω λάθος.

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ ΝΙΚΟΛΑΣ 01/06/2011 01:07:10

      Σχετικά με τα όσα περίεργα αναφέρεις,άκουσα πριν αρκετές ώρες μέσω zougla radio τον εκφωνητή να αναφέρεται στην κατάσταση που δημιουργήθηκε..
      Σύμφωνα με τα λεγόμενα του μετά το τέλος της ομιλίας στα προπύλαια, το πλήθος του κόσμου κινήθηκε όπως ήταν φυσικό προς σύνταγμα.
      Πάραυτα, κάποιο μικρότερο μέρος του περίπου 300-500 ατομων, άγνωστο γιατί κινήθηκε και "έκοψε δρομο" προς την άλλη πλευρά της βουλής, με αποτέλεσμα να βρεθεί ακριβώς μπροστά και να κλείσει έτσι την δεύτερη έξοδο δεξιά του κτιρίου,με συνέπεια να εγκλωβιστούν οσοι ήταν μέσα στο κτίριο εκείνη την στιγμή!!
      Συμπλήρωσε επίσης οτι ομολογουμένως υπάρχει πολύ καλή φύλαξη της περιοχής ,οπότε είναι απορίας άξιο πως διέσχισαν τόσο μεγάλη απόσταση χωρίς να γίνουν αντιληπτοί απο αστυνομικούς και αιφνιδίασαν τελικά και τις αστυνομικές δυνάμεις.!
      Αποκεί και πέρα στηθηκε ολόκληρος επιχειρησιακός σχεδιασμός για τον απεγκλωβισμό τους μέσω εθνικού κήπου,όπως και έγινε.
      Με κάθε επιφύλαξη για το τι πραγματικά συνέβη εκεί,απλά το μεταφέρω..

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ EtsiMareSei 01/06/2011 01:43:16

        Έτσι εξηγείται. Παίζει ίσως λίγη προβοκάτσια αλλά όπως λες ας είμαστε επιφυλακτικοί.

  7. Eugene Delacroix avatar
    Eugene Delacroix 31/05/2011 23:07:35

    την αγγλικη σημαια εξω απο τη βουλη την ειδατε?παμε καλα??????

    • jkr avatar
      jkr @ Eugene Delacroix 01/06/2011 00:37:44

      την είδα και νόμιζα ότι ήμουν ζαλισμένος...

  8. pepito avatar
    pepito 31/05/2011 23:10:51

    μαντσεστερ ο τυπος

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ Π. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ Π. 31/05/2011 23:18:10

    στο Μαξίμου και την Ιπποκράτους να παει ο κοσμος. Η βουλή είναι σύμβολο ενότητας του λαού. αντε κουράγιο και δύναμη όλοι. Για να γυρίσει ο ηλιος θελει δουλεια πολλη...

  10. Tem avatar
    Tem 31/05/2011 23:45:03

    όλα δείχνουν ότι πλησιάζει το τέλος της πασοκικής χούντας

  11. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 01/06/2011 00:09:33

    Ελληνικές σημαίες υπάρχουν ή είναι τζίζ το θέμα, όπως σκίζονται διάφοροι στα "προοδευτικά" μπλόγκς;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ευθύμης 01/06/2011 00:18:12

      Και σήμερα είδα να υπάρχουν αρκετές.

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ ΝΙΚΟΛΑΣ 01/06/2011 01:39:50

        Καί ὅλο καί πληθαίνουν...!!!

  12. jkr avatar
    jkr 01/06/2011 00:36:54

    Χαμός παιδιά, πολύς κόσμος, από δεξιούς οργανωμένους σε τοπικές της ΝΔ μέχρι βαμμένους πασόκους και ανταρσύα...από άνεργους μέχρι μεγαλοαστούς...
    όλοι μαχητικοί και ενωμένοι κατά του Μνημονίου και του ξεπουλήματος της χώρας και των υποδομών της
    προβλέπω την ημέρα που θα ψηφίζεται (;) το Μνημόνιο 2 - Μεσοπρόθεσμο τα πράγματα να είναι άγρια....

  13. drider avatar
    drider 01/06/2011 00:37:27

    Ο κόσμος έχει κάθε δίκιο να τους φωνάζει "κλέφτες"

    Πρόσφατα, ειδική επιτροπή του ευρωκοινοβουλίου ενέκρινε καταρχήν τη χρήση του χρυσού ως εμπράγματη εγγύηση.

    h**p://online.wsj.com/article/SB10001424052702304520804576345551431026850.html

    Τί λέτε να γίνει στη συνέχεια με τα αποθεματικά σε χρυσό των υπερχρεωμένων χωρών της ευρωζώνης;

  14. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 01/06/2011 01:08:08

    Ναι σήμερα είχε πάρα πολύ κόσμο. Του αδιαχώρητου...
    Χάρηκα πολύ που κλείσανε και την κεντρική είσοδο!

  15. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 01/06/2011 01:10:30

    Κι από κάποιον άλλο άκουσα ότι τού φάνηκαν ανήσυχα τα ματ σήμερα κι εγώ υπέθεσα ότι αυτό οφειλόταν στον πολύ κόσμο.

  16. Boulkoumes avatar
    Boulkoumes 01/06/2011 01:14:10

    Πολύ καλά το λέει καποιος κάπου αλλού οτι η βαστίλη ειναι ετοιμη να πέσει.

  17. dima avatar
    dima 01/06/2011 01:18:19

    πρεπει να καταλαβουν ολοι, κυβερνωντες και επιδοξοι κυβερνωντες, οτι οσο πιο κοντα βρεθει καποιος στην κεντρικη πολιτικη σκηνη σημερα, τοσο πιο γρηγορα θα ''καψει'' το χαρτι του.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ dima 01/06/2011 02:00:52

      ετσι ειναι ..ασε να 'καει' η χωρα πρωτα και κανεις το χρεος σου λιγο αργοτερα ..μην ανυσηχεις το εχουν εμπεδωσει αυτο

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ rally monkey 01/06/2011 02:22:53

        Έχεις δίκιο,ο Καραμανλής φταίει για όλα..
        Το γιωργάκη ήθελε απλά να αναλάβει την καυτά πατάτα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα,γιατί είναι ο μόνος που ξέρει το χρέος του!
        Η τα χρεοι μας να πω καλύτερα,αφού τα φούσκωσε εδώ κ εναν χρονο όσο δεν πήγαινε άλλο!
        Τόσο αποφασισμένος και ευπατρίδης ο κανόε-καγιάκ..
        Ρε άντε απο'δω βραδυάτικα..

  18. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 01/06/2011 04:26:21

    Μακάρι βρε παιδιά γιατί το βίντεο που είδα απο προχτές το βράδυ με το ντού των διαφόρων ανταρτσία άλλα μυνήματα μου πέρασε.