#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2011 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αγανακτισμένοι» Έλληνες οργανώνουν διαδηλώσεις μέσω Facebook



Στο δρόμο που χάραξαν οι Ισπανοί διαδηλωτές βαδίζει μία ελληνική ακτιβιστική ομάδα  με την επωνυμία "Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα" η οποία καλεί τον κόσμο για ειρηνική διαδήλωση μέσω του ιστότοπου κοινωνικής δικτύωσης facebook.

«Η λέξη 'Αγανακτισμένοι' δεν θέλει με τίποτα να υποκινήσει ή να υποδείξει τον τρόπο, απεναντίας, δηλώσαμε από την αρχή ότι θέλουμε να βρεθούμε ειρηνικά και αυθόρμητα, χωρίς σχέδιο και πλάνο. Μόνο να δηλώσουμε την ειρηνική διαμαρτυρία μας» αναφέρει η ομάδα.

Στη διαδήλωση μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν δηλώσει ότι θα παραστούν 3.900 άτομα, 1570 άτομα μπορεί να παραστούν ενώ δεν έχουν απαντήσει ακόμα 90.000 άτομα. Η διαδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη από τις 18.00 μέχρι 23.30.

Παρόμοιες διαδηλώσεις όμως έχουν προγραμματιστεί για τη Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη και στην Πάτρα.
Για τη Συμπρωτεύουσα έχει δημιουργηθεί ομάδα με τίτλο «Αγανακτισμένοι στον Λευκό Πύργο» και μέχρι στιγμής έχουν δηλώσει ότι θα παρευρεθούν περίπου 8.500 άτομα, ενώ για την Πάτρα στην ομάδα «Patras Greek Revolution» έχουν δηλώσει ότι θα παρευρεθούν περίπου 2.500 διαδηλωτές.

Τα link για τις ομάδες είναι:

http://www.facebook.com/event.php?eid=218838154801328

«Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα»
«Αγανακτισμένοι στον Λευκό Πύργο»
«Patras Greek Revolution»

http://www.skai.gr/news/greece/article/170337/aganaktismenoi-sto-sudagma/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 24/05/2011 19:48:50

    Ειστε σιγουροι οτι ειναι Ελληνες;
    Η προβολη τους απο τον ΣΚΑΙ του Alexis,δεν σας προβληματιζει;

    Αν οχι,μπορειτε να δειτε τις...αποψεις των "αγανακτισμενων":

    http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2011/05/blog-post_2582.html

    • Factorx avatar
      Factorx @ Hellas-Orthodoxy 24/05/2011 20:23:19

      Χαλάρωσε αδελφέ, δεν είναι όλοι συνωμοτούντες

    • marilou avatar
      marilou @ Hellas-Orthodoxy 24/05/2011 21:40:47

      Επίσης έχει προβληθεί και σε άλλα blogs (όπως http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231110074 )! Δεν καταλαβαίνω τον συνειρμό...

  2. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 24/05/2011 19:54:47

    Άμα το προβάλλει και ο ΣΚΑΙ...σωθήκαμε.
    Τισ υγκεντρώσεις κατά της ΚΑΡΤΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ούτε ο ΣΚΑΙ τις πρόβαλλε (παρά το πλήθος που συγκεντρώθηκε) ούτε ΚΑΝΕΙΣ άλλος...και ο νοών νοείτω.

  3. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2011 20:01:12

    Θα μοιράσουν δωρεάν iphones να τουΐτάρουμε?

  4. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2011 20:02:25

    Μα πόσο fake είναι?
    Οι Θεσσαλονικείς κάνουν συγκεντρώσεις στην Καμάρα και όχι στον Λευκό Πύργο.

  5. unfair avatar
    unfair 24/05/2011 20:15:09

    δεν γνωρίζω αν ακυρώθηκε, Ή "χάθηκε" για την Αθήνα.
    ξαναγράφτηκε πάντως
    http://www.facebook.com/event.php?eid=204273032948318

  6. marilou avatar
    marilou 24/05/2011 20:20:45

    Νοιώθω αγανακτισμένη για τα όσα συμβαίνουν και δεν θέλω να παραμείνω με σκυμμένο το κεφάλι αποδέχοντας αυτά που μου ορίζουν!Εγώ θα πάω!

    • Theo avatar
      Theo @ marilou 24/05/2011 21:27:45

      και γω θα παω. και ολοι οι φιλοι μου θα πανε!

  7. Φερώνυμος avatar
    Φερώνυμος 24/05/2011 20:30:59

    Εκτός από τους αναφερόμενους υπάρχουν και οι 300 Ελληνες που μαζεύουν υπογραφές για ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ. Μπορείτε να τους δείτε
    http://www.300ellines.org/

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 24/05/2011 20:34:33

    Ας μη βιαζόμαστε να ρίξουμε εκ των προτέρων τον λίθο του αναθέματος, αποτρέποντας έτσι κόσμο από το να συμμετάσχει.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αυριανιστής 24/05/2011 20:46:34

      !!!

  9. Cal avatar
    Cal 24/05/2011 20:34:48

    Το πρωτο event έπεσε με κάποιο μυστήριο τρόπο, ενώ είχε μαζέψει 8-9.000 κόσμο και πάνω από 150.000 προσκλήσεις

    • saltcity avatar
      saltcity @ Cal 24/05/2011 21:04:51

      Το ανέβασαν πάλι και πάει καλά.
      Αύριο στις 6 το απόγευμα πάμε Σύνταγμα !

  10. Factorx avatar
    Factorx 24/05/2011 21:13:40

    Και η Αριστερά φαίνεται να είναι επιφυλακτική:

    ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ 'ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ' ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ!

    http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3451%3A2011-05-24-16-01-12&catid=91%3Aer-kinitopoiiseis&Itemid=274

    • Theo avatar
      Theo @ Factorx 24/05/2011 21:28:53

      επειδη δεν το ελεγχει!

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ Theo 24/05/2011 21:57:32

        αφου η παπαρηγα ειναι επιφυλακτικη αρα κατι καλο θα γινει οκ..........εχω καιρο να παω πλατεια:)

  11. χμμ avatar
    χμμ 24/05/2011 21:31:08

    ο καθενας κατεβαινει ατομικα ας ειναι οι πατριωτες περισσοτεροι απο τους μουλτικουλτι

  12. χμμ avatar
    χμμ 24/05/2011 21:32:23

    ολοι συνταγμα να ενισχυσουμε και τους 300 ελληνες που ειναι κατω τοσες μερες - νυχτες και να απομονωσουμε μπαχαλακηδες

    • Εφιαλτης avatar
      Εφιαλτης @ χμμ 24/05/2011 21:56:19

      Και εγω θα ειμαι εκει...ειρηνικοτατα και με ασπρα ρουχα.....να ξεχωριζουν οποιοι μπαχαλακιδες...αρκετα ο καναπες και το λαπτοπ...τελος

      • abyssus avatar
        abyssus @ Εφιαλτης 24/05/2011 23:29:29

        Άσπρα ρούχα, καλή ιδέα!
        Εγώ σκεφτόμουν ένα πλακάτ που να λέει "Ειρηνικός διαδηλωτής - Μη βαράτε"

        • dima avatar
          dima @ abyssus 25/05/2011 01:35:16

          τοτε ειναι που θα σου βρεξουν τις περισσοτερες!

  13. χμμ avatar
    χμμ 24/05/2011 21:32:58

    μαλλον για θετικο το λες ε:)?

  14. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 24/05/2011 21:35:41

    Ο μόνος τρόπος να διαπιστώσουμε τι "παίζει" είναι να πάμε. Επειδή το διαφημίζει ο ΣΚΑΙ και η αριστερά είναι επιφυλακτική δεν σημαίνει ότι είναι "πορτοκαλί" και "ροζ".
    Στα Δεκεμβριανά επειδή ήμουν στην καρδιά των επεισοδίων της Θεσσαλονίκης άρχισα να αμφιβάλλω για το αυθόρμητο του πράγματος όταν είδα στρατιές νεαρών (πραγματικά ο πληθυσμός της πόλης δεν συμβάδιζε με το μέγεθος του πλήθους και μάλιστα ηλικιακής ομάδας 20-30 ) ατελειωτες να παρελαυνουν στην Εγνατία αμίλητοι με καδρόνια στο χερι και σακβουγιαζ στον ώμο οι μισοί μάλιστα με ακάλυπτα πρόσωπα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ MatrixRevolutionEra 24/05/2011 21:46:20

      Ότι έγινε έγινε το 2008. Μετά ήρθε το ΔΝΤ.
      Έτσι θα γίνει και στην Ισπανία. Μόλις πάει κι εκεί το ΔΝΤ θα εξαφανιστούν όλοι οι "αγανακτισμένοι", όπως εξαφανίστηκαν εδώ οι στρατιές των νεαρών

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ Orestios 24/05/2011 21:57:24

        Αναφερομουν στο σκεπτικισμό ορισμένων για την αυριανή κίνηση. Καλό να είμαστε επιφυλακτοί αλλά αφού πάμε και διαπιστώσουμε ιδιοις όμασι. Αν είναι για ψύλλου πήδημα να τα βλέπουμε όλα πορτοκαλί μια ζωή άπραγοι θα καθήσουμε.
        Γι αυτό αναφέρθηκα και στα Δεκεμβριανά, επειδή διαπίστωσα με τα ματάκια μου....

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ Orestios 24/05/2011 22:10:42

        Με ενοχλεί πάντως ίσως και περισσότερο από το ΔΝΤ η στάση της Ευρώπης. Και ακόμα περισσότερο με ενοχλεί ο ΓΑΠ και τα φερέφωνα του. Αν δεν ήταν αυτός και οι υποστηρικτές του κρυφοί και φανεροί, μόνο με πόλεμο θα κατάφερναν αυτά που έχουν γίνει και αυτά που προγραμματίζουν να γίνουν.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ MatrixRevolutionEra 24/05/2011 22:58:24

          Οι ευρωπΕοι, αυτοί ήταν πάντα (τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον). Απορώ γιατί ενοχλείσαι και εξίστασαι.

  15. john avatar
    john 24/05/2011 21:42:17

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ,ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΕΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΙΚΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ -ΤΡΟΙΚΑ.

    • saltcity avatar
      saltcity @ john 24/05/2011 21:46:35

      +10000000000000

  16. ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ avatar
    ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ 24/05/2011 22:10:55

    κάτι μου λέει οτι αν μαζευτούν πάνω από 3-5000 τότε η αστυνομία θα "φυτέψει" καμιά 10ριά "αναρχικούς" που θα πετάξουν μολότωφ για να αρχίσει το πάρτυ.......

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ 24/05/2011 23:07:12

      Αυτό που λες δυστυχώς είναι αλήθεια. Έχουν δει πολλά τα ματάκια μου!!!

  17. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 24/05/2011 22:34:35

    Ενταξει,ειμαστε συνωμοσιολογοι,δεν πειραζει...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ,ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ,ΕΙΤΕ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ.

    Ωραια τα πανηγυρακια και τα "μανιφεστο" τυπου "μια ωραια πεταλουδα",αλλα εδω η χωρα χανεται.Δεν εχουμε την πολυτελεια για ασυναρτησιες που θυμιζουν ΓΑΠ.

    Τωρα αν δεν υποψιαζεται κανεις τιποτα απο το προμοταρισμα του ΣΚΑΙ...προβλημα του.

    Υ.Γ.Δοκιμασα να γραψω τα παρακατω στα γκρουπ τους και δεχτηκα κατευθειαν επιθεση ως...φασιστας:

    Ωραια ολα αυτα,αλλα δεν μας λετε τις αποψεις σας για κρισιμα θεματα.Π.χ. τι γνωμη εχετε:

    -Για την λαθρομεταναστευση και την εγκληματικοτητα.

    -Για τον αφελληνισμο της Παιδειας.

    -Για την προωθηση της παγκοσμιοποιησης.

    -Για τους διεθνεις τοκογλυφους τυπου Σορος που μπαινοβγαινουν στο Μαξιμου.

    -Για την υποθηκευση της Εθνικης μας Κυριαρχιας μεσω του Μνημονιου.

    Περιμενουμε απαντησεις στα παραπανω,αν θελετε να να σας πιστεψουμε για τις αγνες προθεσεις σας.

    • καινός avatar
      καινός @ hellas-orthodoxy 25/05/2011 11:02:58

      Καλά... προφανώς δεν είσαι σοβαρός, και λυπάμαι πολύ γιατί σε διάβαζα πότε-πότε!

      Αυτή η "μάζωξη" είναι κατά πάσα πιθανότητα το αποτέλεσμα μιας προσπάθειας ενός - δύο - τριών ανθρώπων!

      Στη Μάζωξη, όμως, θα βρίσκονται χιλιάδες! Προφανώς και ο καθένας θα έχει διαφορετική άποψη για τα θέματα που αναφέρεις.

      Από που κι ως που ζητάς (από αυτούς τους δυο - τρεις) να σου πούνε τι υποστηρίζουν (οι χιλιάδες) ; Έχεις την εντύπωση ότι αυτοί οι δυο-τρεις εκφράζουν το σύνολο του κόσμου που θα μαζευτεί εκεί;

      Αν τώρα ζητάς από αυτούς τους δυο-τρεις να σου πουν την "προσωπική" τους άποψη, θα ήθελα να ξέρεις ότι "I couldn't care less right now" τόσο για την δική σου "καούρα" να μάθεις, όσο και για την γνώμη τους...

      Εγώ θα πάω εκεί και δε θα τους ρωτήσω καν...

      υγ: Να ξέρεις ότι απ' όσους πάνε, οι περισσότεροι μάλλον, δεν έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για "προωθηση της παγκοσμιοποιησης", "διεθνεις τοκογλυφους τυπου Σορος" κτλ που αναφέρεις.

      Θα είναι εκεί όμως να φωνάζουνε... ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ.
      Εσύ;

  18. Κώστας avatar
    Κώστας 24/05/2011 22:35:55

    Δεν υπάρχει διαμαρτυρία χωρίς πολιτικό περιεχόμενο.
    Δεν υπάρχει διαμαρτυρία χωρίς πυξίδα λύσης.
    Και οι διάφορες πυξίδες στην Ελλάδα δείχνουν διαφορετικά.
    Η κυβέρνηση σαφής.
    Η αξιωματική αντιπολίτευση σαφής.
    Η αριστερά σαφής.

    Διαλέγεις και παίρνεις. Αλλά τα απολιτίκ ξεσπάσματα, τα "όλοι ίδιοι είναι καλέ", τα "φέρτε πίσω τα κλεμμένα" (χωρίς να λέμε ποιοι έκλεψαν και ποιοί δεν έκλεψαν, ή μήπως έκλεψαν όλοι;) είναι απλά ξεσπάσματα ικανοποίησης ενός απολιτίκ θυμικού. Καμία χειροπιαστή λύση. Μια παιδιάστικη διαμαρτυρία χωρίς ταυτότητα, χωρίς ατζέντα, χωρίς πυξίδα. Με ποιούς πάνε; Ποιούς αφήνουν; Τι προτείνουν; Συγκεκριμένα ε;
    Καμία απάντηση. Το "όλοι ίδιοι είναι" προπαγανδίζουν.

    • Theo avatar
      Theo @ Κώστας 24/05/2011 22:53:32

      οτι απλα ειναι αγανακτησμενοι λιγο πριν το απελπισμενοι σου λεει τιποτε?

  19. thanos avatar
    thanos 24/05/2011 22:53:00

    Παμε ολοι και το συνθημα ειναι ΑΕΡΑ.........
    Αυτο φωναζαν οι παπουδες μας στα βουνα της Β ΗΠΕΙΡΟΥ

    • Orestios avatar
      Orestios @ thanos 24/05/2011 23:03:36

      Μαζί με την Αφροδίτη Αλ Σαλέχ θα λες αέρα???
      αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

      Κορόιδα!!!!!

  20. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2011 23:01:55

    Η Αφροδίτη Αλ Σαλέχ κάνει διαφήμιση της συγκέντρωσης.
    ΟΚ
    Καράστημένο.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Orestios 24/05/2011 23:10:44

      Κι αν την αγκάρεψαν για να φανεί ότι είναι στημένο και να μην πάει κόσμος;!

      • Orestios avatar
        Orestios @ σιδεράκιας 24/05/2011 23:45:05

        Πόσο αφελής είσαι.

        • καινός avatar
          καινός @ Orestios 25/05/2011 11:04:40

          πόσο πολύ βαριέσαι... πόσο πολύ φοβάσαι...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Orestios 25/05/2011 15:36:20

      Δυστυχώς, είναι ξεκάθαρο ότι, ακόμα κι άν τυχόν η αρχική πρωτοβουλία υπήρξε αυθόρμητη (μεγάλο ερωτηματικό!), ήδη έχει καπελωθεί και έχει γίνει εργαλείο από κέντρα που έχουν διαφορετικές επιδιώξεις από τις ανοικτά εξαγγελόμενες.

      Νομίζω ότι εξυπηρετεί την (βολική για την Νέα Τάξη, για τους πιστωτές μας και την Aristera) διοχέτευση της δυσφορίας του λαού σε δράσεις που δεν μπορούν να παράξουν πολιτική (και αλλαγή πολιτικής). Θα προπαγανδιστεί η αποχή από τις επερχόμενες εκλογές. Για τους μη αριστερούς ασφαλώς - το συριζαριό θα ψηφίσει κανονικά, Νέα Τάξη και Πολυπολιτισμός δαγκωτό!

      Δεν θα έπρεπε να μας προβληματίζει ότι τα πιο καραμπινάτα σοράκια (πχ η Σαλέχ ή Κάποιοι άλλοι δακτυλοδεικτούμενοι εδώ μέσα, που υποδύονται τον σχολιαστή) αβαντάρουν την εν λόγω διαμαρτυρία; Άνθρωποι που ξαφνικά επικαλούνται την ιδιότητα του Έλληνα. Ό,τι υποτίθεται ότι πάμε να προασπίσουμε, δια της διαμαρτυρίας (την πατρίδα μας) αυτοί το μισούν! Άρα τί γυρεύει η αλεπού στο παζάρι;

      Ακόμα και το παραμύθι με τους Ισπανούς που τάχα τους έπιασε μια φαγούρα για το άν φωνάζουν οι Έλληνες (ξεκάθαρα σχεδιασμένο για να πατήσει τα κουμπιά των απολιτίκ) ζέχνει.

      Δεν θα κατέβω ποτέ στο πεζοδρόμιο μαζί με τον εσωτερικό εχθρό. Κανένας ας μην γίνει πιόνι τους. Αν μη τί άλλο, για να φέρει αποτέλεσμα μια διαμαρτυρία, θα πρέπει να έχει διεκδικήσεις και προτάγματα που εκ προοιμίου όχι μόνο αποκλείουν την συμμετοχή σε αυτήν του εν λόγω άθλιου νεοταξικού συρφετού, αλλά επίσης τον προσδιορίζουν ως μέρος του προβλήματος και τον κατονομάζουν ως εχθρό.

  21. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 24/05/2011 23:21:24

    Στο τέλος θα πάθουμε μανία καταδίωξης. Ας πάμε και θα σχηματίσουμε άποψη.

  22. Aporimenos avatar
    Aporimenos 24/05/2011 23:39:55

    Paidia oson afora tous mpaxaladikes kai osous prospathisoun na prokalesoun provlimata aurio mporoume na tous apomonosoume monoi mas. min xexnate oti aurio den tha einai mono oi klasikoi pou vriskontai stis sigentrwseis tha einai kai paidia apo tin piatsa apo oles tis taxeis kai me oles tis nootropies opou den tha kolosoun kai me to kathe tsoglani me kadroni !

  23. Scarface avatar
    Scarface 24/05/2011 23:47:43

    http://100greekblogs.blogspot.com/2011/05/15-link-facebook.html

  24. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 23:53:50

    ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Εαν τα εχουμε προχωραμε και μενουμε πιστοι στο χρεος που εχουμε απενατι στο Συνταγμα και στην χωρα. Εαν οχι περιμενουμε το τελος αβουλοι και μοιραιοι.
    Η ζωη μας δεν ειναι μονο οι διαφοροι δεικτες, ειναι η αξιοπρεπεια μας, η περηφανεια μας, η εθνικη μας ανεξαρτησια. Εαν θελουμε να τα υπερασπιστουμε εαν εχουμε την ηθικη και πνευματικη δυναμη να σωσουμε οτιδηποτε αν σωζεται αυτη την υστατη ωρα ας προχωρησουμε κοιτωντας εμπρος και μονο εμπρος. Δεν εχουμε να χασουμε τιποτα πλεον!!!!!
    Απο ποιους περιμενουμε να υπερασπιστουν την τιμη της χωρας; Μονο εμεις οι απλοι πολιτες πρεπει να λαβουμε το θαρρος και να αντιδρασουμε οπως εχουμε χρεος. Χθες βραδυ εβλεπα στα ΜΜΕ τους κυβερνητικους βουλευτες να μας εκβιαζουν και παλι χωρις ιχνος ντροπης!!! Για ποσο ακομα θα σιωπουμε και θα σκυβουμε το κεφαλι

  25. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 25/05/2011 00:33:45

    “Όποιος πίστευε ότι μέσα σε ένα χρόνο, με τα μέτρα που λάβαμε το Μάιο του 2010, μπορούσε η χώρα να βγει από την κρίση, πιστεύω ότι ήταν αφελής", δήλωσε ο ΑΝΥΕΘΑ Πάνος Μπεγλίτης σε συνέντευξή του στο ΣΚΑΙ.
    Αφελείς χαρακτήρισε όσους είχαν πιστέψει ότι με τα πρώτα μέτρα που είχε πάρει η κυβέρνηση πέρυσι θα έλυνε το πρόβλημα! “Ίσως έπρεπε να είμαστε πολύ πιο σκληροί στην απεικόνιση της πραγματικότητας”, είπε.

    “Πολλές φορές δεν κατανοούμε το βάθος της κρίσης. Μια κρίση πολύπλευρη στην Ελλάδα, αλλά που επιδεινώνεται δραματικά, από τις εξελίξεις στην Ευρώπη και στο διεθνές χρηματοπιστωτικό σύστημα. Φοβάμαι ότι δεν το αναδείξαμε όσο θα έπρεπε, παρ' όλο ότι ο Πρωθυπουργός προσπάθησε και με τις πρωτοβουλίες που πήρε, ανέδειξε την ευρωπαϊκή και διεθνή διάσταση των προβλημάτων που αντιμετωπίζει σήμερα η χώρα. Πολλοί από εμάς δεν συνειδητοποιήσαμε το βάθος της κρίσης στη χώρα μας, αλλά και την κρίση στην Ευρώπη και στον κόσμο. Πρέπει να το συνειδητοποιήσουν οι πολιτικές δυνάμεις της χώρας, που ανέξοδα αυτή τη στιγμή αμφισβητούν την Κυβέρνηση”,επισήμανε ο κ.Μπεγλίτης,ο οποίος ρωτήθηκε και για τα θέματα εθνικής κυριαρχίας.

    “Γύρω από τα θέματα κυριαρχίας συζητούνται πολλά και πλειοδοτούν πολλοί, μ' έναν λαϊκισμό ισοπεδωτικό. Τι είναι αυτή η περίφημη κυριαρχία; Εμείς ενταχθήκαμε στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα, στην Ευρωπαϊκή Ένωση και συνειδητά, στο όνομα του εθνικού συμφέροντος, των συμφερόντων της χώρας, μεταφέραμε ένα κομμάτι της εθνικής κυριαρχίας στο κεντρικό ευρωπαϊκό επίπεδο, γιατί η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού και των πολιτικών δυνάμεων, πίστευε και πιστεύει ότι έτσι θα εξυπηρετηθούν καλύτερα τα συμφέροντά μας.

    Στο νομισματικό χώρο, έχουμε απολέσει την κυριαρχία μας και σωστά γιατί μπαίνοντας στην Ευρωζώνη, χάνεις τα εργαλεία που είχες στο εθνικό επίπεδο να ασκείς νομισματική πολιτική και ασκείς αυτές τις πολιτικές μέσω της Ευρωζώνης. Γιατί; Γιατί αυτό είναι το συμφέρον της χώρας. Το ίδιο εν μέρει συμβαίνει στον οικονομικό τομέα, αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο στον κοινωνικό τομέα. Εμείς ζητούσαμε και συνεχίζουμε να ζητάμε -και νομίζω ότι αυτό είναι ευρύτερης αποδοχής θέμα από τις πολιτικές δυνάμεις- να πάμε σε μια πραγματική οικονομική και κοινωνική Ένωση στην Ευρώπη, σε μια πολιτική Ένωση. Αυτό τι πιστεύετε; Δεν σημαίνει περαιτέρω εκχώρηση κυριαρχίας σε κεντρικούς νομιμοποιημένους δημοκρατικά θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης

  26. Τέλλος Άγρας avatar
    Τέλλος Άγρας 25/05/2011 00:34:04

    Παρακαλώ διαβάστε τον προβληματισμό μου.
    http://math-telos-agras.pblogs.gr/2011/05/gia-to-cnn-den-yparhoyn-oi-300-ellhnes-alla-oi-prwtoboylies-toy-.html

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Τέλλος Άγρας 25/05/2011 02:22:30

      Ίσως να έχει κάποια βάση ο συλλογισμός σου φίλε μου, αλλά εγώ θα προτιμήσω να συμμετάσχω σε αυτήν την προσπάθεια, ακόμα κι αν δεν είναι το πιο κατάλληλο, παρά να κάθομαι στο σπίτι μου και να βρίσκω δικαιολογίες και συνωμοσίες πίσω από κάθε προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μην γίνεται τίποτα.

  27. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 25/05/2011 00:34:06

    Το ειπε κι ο Κανακης,αυτος ο αγνος προστατης των λαθρομεταναστων και των εργαζομενων (για το τελευταιο ρωτηστε τους δεκαδες υπαλληλους που δουλευουν σαν σκλαβοι στα πολυτελη μπαρακια του).

    Εμπρος λαε,ξεσηκωσου επειδη ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ τα Μμε και οι διαφοροι "καθοδηγητες"!

    Τωρα αν η διαμαρτυρια θα ειναι περι ανεμων και υδατων,ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ,λυσεις δεν θα προτεινονται και το ολο πανηγυρι θα εξαντλειται σε συνθηματολογια ΓΑΠ τυπου "Ολοι μαζι μπορουμε" και αρες-μαρες-κουκουναρες,δεν εχει σημασια...

    Υ.Γ.Σε καποιες δηλωσεις Ισπανων διαδηλωτων,μερικοι αναφερθηκαν στην αναγκη δημιουργιας "νεων μορφων ενεργειας","πρασινης αναπτυξης" κλπ!Τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει...

    Υ.Γ.2.Αυτα κανει το πολυ...Zeitgest:Προβατα σε κοπαδι αχρωμο,αοσμο,αγευστο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Hellas-Orthodoxy 25/05/2011 01:59:30

      Μπροστάρηδες ο Κανάκης και η Αλ Σαλέχ.
      Έλεος!!!!!!!
      Πόση ξεφτύλα θα υποστούν οι Έλληνες από αυτόν το συφερτό????

  28. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2011 02:34:27

    Η "αγανακτισμένη" Αλ Σαλέχ μας πληροφορεί με χάρτες που θα πάνε τα κορόιδα να την στηρίξουν.

  29. what avatar
    what 25/05/2011 03:09:31

    Το προμοτάρει ο ΣΚΑΙ ρε σεις. Είναι δυνατόν να μην πάτε;

  30. Cyrus avatar
    Cyrus 25/05/2011 08:33:54

    συγνωμη αλλα τα σχολια στα αντινεα εχουν παρει τον κατηφορο. επειδη υπαρχει αρθρο στο skai.gr σημαινει οτι προμοταρει τη διαδηλωση αρα υπαρχει κρυφος σκοπος?? μαθετε λοιπον οτι οταν το event της αθηνας σβηστηκε στο facebook, το skai.gr προλαβε να γραψει οτι ακυρωθηκε και στην αθηνα και στη θεσσαλονικη και δε προκειται να γινει τιποτα! το γεγονος οτι μεσα σε 5 λεπτα ειχε δημιουργηθει αλλη σελιδα δε κανανε το κοπο να το γραψουν. βεβαια ακολουθησαν τηλεφωνα διαμαρτυριας και το σχετικο αρθρο ξαναγραφτηκε απο την αρχη...

  31. M avatar
    M 25/05/2011 10:13:34

    --

    Καλά τα λένε οι Ισπανοί.
    Απο τα παραπάνω σχόλια καταλαβαίνει κανείς γιατί η Ελλάδα τα τίναξε.
    Για τον Ηρακλή γίνεται ο κακός χαμός, για τον ΟΦΗ κλείνουν λιμάνια, αλλά μιά ΕΙΡΗΝΙΚΗ κινητοποίηση, χωρίς μπάχαλα και προβοκάτορες, που θα ταρακουνούσε το καθεστώς και θα προβλημάτιζε και την αντιπολίτευση, είναι πέρα απο τις ικανότητες των κατοίκων της χώρας αυτής.
    Ο καθένας θέλει κινητοποιήσεις του γούστου του και μερικοί φτάσανε σε σημείο να ζητάνε ποιστοποιητικά αυθεντικότητας για να συμμετάσχουν!
    Για τους περισσότερους δεν έχει φτάσει το παλούκι αρκετά βαθιά.
    Γι' αυτό μιά ζωή είμαστε υποχείριο των πάντων!

    • Orestios avatar
      Orestios @ M 25/05/2011 10:34:58

      Όταν κάποιος είναι αγανακτισμένος πόσο ειρηνικά μπορεί να κινητοποιηθεί?

      Ας μας απαντήσουν οι κολλητοί της Αφροδίτης Αλ Σαλέχ

  32. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/05/2011 11:10:00

    Δικιο έχεις Μ.

    Η λογική που πρυτανεύει είναι η κομματική ''αφού δε μπορώ να το ελέγξω, δε μου κάνει...''. Γι' αυτό και έχουμε αργήσει τόσο πολύ.

    Αλλά ο χρόνος λιγοστεύει. Άμα αρχίσουμε να ξεπουλάμε τα ασημικά του σπιτιού, ο δρόμος της υποδούλωσης μπορεί να είναι χωρίς επιστροφή.

  33. Κάποιος avatar
    Κάποιος 25/05/2011 11:46:15

    Τα κόμματα απέτυχαν να προστατέψουν την χώρα και τους πολίτες της.
    Καιρός είναι να αναλάβουμε τις ατόμικες ευθύνες μας και να πάρουμε την ζωή στα χέρια μας.
    Δημοκρατία δεν είναι να εκχωρούμε εν λευκώ την λαική εξουσία με την ψήφο μας κάθε 4 χρόνια μέσω ενος καλπονοθευτικού συστήματος αλλά να συμμετέχουμε ενεργά στην διαμόρφωση της κοινωνίας και της χώρας μας.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Κάποιος 25/05/2011 16:52:07

      Μάλιστα. Με ποιά ατζέντα; Με τι προτάσεις συμμεχτέχουμε;
      Προς ποιά κατεύθυνση; Κανείς-ακόμη και ο πιο φανατικός πασόκος μνημονιακός λχ- δεν είναι ευχαριστημένος με την σημερινή κατάσταση. Αρκεί η διαπίστωση της αποτυχίας για να ενώσει; ΟΧΙ
      Οι προτάσεις ενώνουν. Το "που θέλω να πάω" και το " πως θα το πετύχω" .

      Αλλιώς τέτοιες διαμαρτυρίες-βαθειά απολίτικες- οδηγούν στο " όλοι ίδιοι είναι" και εξυπηρετούν όσους το προβάλλουν. Πχ Σκάι.

      ΥΓ: διάβασα παραπάνω πως η κα. Αλ Σαλέχ( πασοκάρα ολκής δηλαδή) πρωτοστατεί στην οργάνωση . ΑΝ αληθεύει πρόκειται για φαρσοκωμωδία.

  34. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 25/05/2011 12:01:39

    Με ενα τροπο μπορει να διαπιστωσει καποιος αν μια τετοια κινηση ειναι στημενη ή οχι. Να παει στη διαμαρτυρια με μια ελληνικη σημαια. Αν τον τραμπουκισουν και του τη σπασουν στο κεφαλι, τοτε ειναι στημενο. Αν οχι τοτε η κινηση αυτη ειναι οντως θετικη.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ προβοκατορας 25/05/2011 12:15:30

      έτσι!

  35. marilou avatar
    marilou 25/05/2011 12:30:54

    Μαζί σου Μ.!!!!
    "Όποιος βλέπει την πατρίδα του να καταστρέφεται και κάθεται αδρανής, είναι το ίδιο σαν να την καταστρέφει ο ίδιος." (Νικόλαος Πλαστήρας )

    Διάλεξα να μην σαπίσω στην αδράνεια, μένοντας σπίτι μου καλωδιομένη στην παραπληροφόρηση!

  36. Τέλλος Άγρας avatar
    Τέλλος Άγρας 25/05/2011 12:41:28