#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2010 13:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αίτηση ακύρωσης του μνημονίου



Αίτηση ακύρωσης του μνημονίου που έχει υπογράψει η χώρα με το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο την Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα κατέθεσαν σήμερα ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών, η ΑΔΕΔΥ και άλλοι φορείς.

Συγκεκριμένα, ο ΔΣΑ η ΑΔΕΔΥ, η ΠΟΠΣ, η ΕΣΗΕΑ το ΤΕΕ η Ομοσπονδία Εργατικών Στελεχών Ελλάδος, το Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Επαρχίας Λιβαδειάς, ο Σύνδεσμος Αποφοίτων Αξιωματικών Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων Τάξης 1978, η Λέσχη Αεροπορίας Στρατού, ο Ενιαίος Φορέας Διδασκόντων Σχολής Κοινωνικών Επιστημών Πανεπιστημίου Κρήτης και ορισμένα μέλη των ανωτέρω φορέων ζητούν να κηρυχτούν ως αντικείμενες στο Σύνταγμα, στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο, στην ΕΣΔΑ και στις Διεθνείς Συμβάσεις Εργασίας όλες οι περικοπές που έχουν γίνει σε μισθούς και συντάξεις.

Σε κοινή ανακοίνωσή τους οι ανωτέρω φορείς τονίζουν πως οι λόγοι της προσφυγής τους αφορούν θέματα τόσο τυπικά όσο και ουσιαστικά.

Όπως αναφέρουν, ο πρώτος λόγος σχετίζεται με την πλημμελή διαδικασία, δυνάμει της οποίας ψηφίστηκε ο νόμος 3845/2010, που αν και κατʼ ουσίαν αποτελεί διεθνή συνθήκη, κατά παράβαση του άρθρου 28 παρ.2 του Συντάγματος δεν ψηφίστηκε από τα 3/5 του συνόλου των Βουλευτών.

Ο δεύτερος λόγος αφορά τη μη νόμιμη εκχώρηση αρμοδιοτήτων του νομοθετικού σώματος στον Υπουργό Οικονομικών, ο οποίος δικαιούται να υπογράφει κάθε μνημόνιο, δανειακή σύμβαση και ό,τι κρίνει απαραίτητο για την εκτέλεση του μηχανισμού Στήριξης της Ελληνικής Οικονομίας, κατά παράβαση του άρθρου 36 παρ. 2 του Συντάγματος.

Ο τρίτος λόγος είναι η παραβίαση του δικαιώματος της «περιουσίας», στην έννοια της οποίας εμπίπτει τόσο η αμοιβή όσο και η σύνταξη, όπως προστατεύεται από την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, τονίζουν οι ανωτέρω φορείς.

Μεταξύ άλλων, στην αίτηση υπογραμμίζεται ότι το δημόσιο συμφέρον θα πρέπει κάθε φορά να αιτιολογείται επαρκώς όταν λαμβάνονται μέτρα, που θίγουν δικαιώματα, που προστατεύονται από το Σύνταγμα και τις Διεθνείς Συμβάσεις.

«Η κατάργηση των συλλογικών διαπραγματεύσεων και των συλλογικών συμβάσεων εργασίας συνιστά ανεπίτρεπτη παρέμβαση στην ιδιωτική πρωτοβουλία αλλά και στην συνδικαλιστική ελευθερία, την στιγμή, μάλιστα, που με την νέα συνθήκη της Λισσαβώνας ενισχύεται σε ευρωπαϊκό επίπεδο η συλλογική δράση στα εργασιακά θέματα», υπογραμμίζουν οι φορείς και καταλήγουν στην ανακοίνωσή τους:

«Αναγνωρίζοντας, ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών έχει απωλέσει την εμπιστοσύνη της στην λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος, καθώς νομοθετική και εκτελεστική εξουσία έχουν εκχωρήσει άνευ όρων όλες τους τις αρμοδιότητες στον Υπουργό Οικονομικών και στην Τροϊκα, απευθυνόμαστε στην μόνη εξουσία, που φαίνεται να αντιστέκεται, τη δικαστική, επιδιώκοντας την αποτελεσματική παρέμβασή της για την προάσπιση των δικαιωμάτων μας που θίγονται.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 29/07/2010 13:23:18

    καλό

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/07/2010 13:27:24

    Καλά κάνουν και υποβάλουν αγωγές, ή ότι άλλο, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν θα πετύχουν.
    Το πρόβλημα είναι κατ' εξοχήν πολιτικό και λύνεται μόνο με τη δυναμική αντίσταση του λαού. Κοινώς, έχουμε κατοχή και εφαρμόζεται το δίκιο του ισχυροτέρου. Στο χέρι μας είναι να αποδείξουμε ότι ο ισχυρότερος είναι ο λαός και όχι η κατοχική κυβέρνηση που μας κάθισε στο σβέρκο.
    Το μνημόνιο και οι νόμοι του θα ακυρωθούν στο δρόμο από το λαό και όχι στις αίθουσες των δικαστηρίων.

  3. loretta avatar
    loretta 29/07/2010 13:36:46

    καποιος επρεπε να κανει κατι...καλα εκαναναν...τουλαχιστον θα υπαρξουν αποφασεις πλεον και δεδικασμενα που θα δικαιωνουν την πλειοψηφια του κοσμου ..

    Ας παρει το πασοκ το μαθημα του εστω και ετσι.

  4. Kostas R. avatar
    Kostas R. 29/07/2010 13:44:11

    Φίλε εναςάσχετος δικιο έχεις, απλά εξαντλείς και αυτό το ΄πολο που έχεις της νομικής οδού. Νομικά η αίτηση πρέπει να γίνει δεκτή αφού παραβιάζονται συνταγματικές διατάξεις. Αν απορηφθεί τότε αναδυκνύεις για άλλη μια φορα ότι η δικαιοσύνη δεν είναι ανεξάρτητη και εξυπηρετεί κυβερνητικά συμφέροντα.

  5. zackii avatar
    zackii 29/07/2010 13:46:07

    Το ..λυντσάρισμα?..είναι αποδεκτός τρόπος πάλης? γιά να γλυτώσουν τα καημένα τα παιδάκια όταν ο ΓΑΠ το παίζει καθηγητής (μουσαντένιος) σε κανένα πανεπιστήμιο της πλάκας του εξωτερικού μεθαύριο...

  6. ΓΑΠ Assasin avatar
    ΓΑΠ Assasin 29/07/2010 13:59:41

    Γραψτε το καθυστερημενο στα παπαρια σας και πηγαιντε για καφε.

    Απετυχε και η τελευταια προσπαθεια της χουντας να επιβαλλει τις επιθυμιες της.
    ΤΟυς δικαστες τους γραφουν ολοι εδω και καιρο στα τριχωτα τους οταν βγαζουν τις απεργιες παρανομες, και καλα κανουν αφου τους πηραν ολοι χαμπαρι.
    Τωρα πλεον και το υστατο μετρο η επιστρατευση εφαγε πανηγυρικο ακυρο.

    Μονο το MEGA παλευει ακομα με νυχια και με δοντια υπερ της πασοκοχουντας.

  7. Κικη avatar
    Κικη 29/07/2010 14:01:59

    Οχχι καθηγητης καλε,για κατι μεγαλο παει,γενικος γραμματεας του ΟΗΕ,γραμματεας του ΝΑΤΟ,κατι μεγαλο.Πιο μαγαλο,τι Κλιντον ειναι,πιο καλος ο δικος μας.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Κικη 29/07/2010 16:06:37

      Gia glastra tou Mpous kalos einai

  8. Κικη avatar
    Κικη 29/07/2010 14:05:22

    Τελος παντων σοβαρα καλα κανουν και προσφευγουν εναντιον του μνημονιου.Παντως η επιταξη και επιστρατευση δειχνει πανικο των κρατουντων,και σας θυμιζω ,οτι αν και στηριζομενοι απο τους αμερικανους οι φορτηγατζηδες ριξαν τον Αλλιεντε στην Χιλη,εδω βεβαια συμβαινει το αντιθετο,αλλα δεν κανει κακο να ξεκινησουμε απο εκει,απο τα φορτηγα μεχρι να παρουν μπρος και οι αλλοι.

  9. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 29/07/2010 16:08:14

    Τι έγινε οι Ουγγροι τουσ στείλαν ακλαφτους τουσ ΔΝΤ-ΕΚΤ?. Χρηματοδοτούν την αποπληρωμή με τα λεφτα των γερμανικών τραπεζών. Καλλλοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ανώνυμος 29/07/2010 17:33:16

      Έχει φροντίσει ΚΑΙ γι αυτό το ΓΑΠ.
      Υπάρχει όρος στο μνημόνιο, (απο αυτούς, τους....αμετάφραστους)που απαγορεύει να δανειστούμε απο άλλη πηγή εκτός απο ΔΝΤ!

  10. bgtrotel avatar
    bgtrotel 29/07/2010 16:17:19

    Οι προσφυγές ήταν αναμενόμενες και τις έχουν λάβει υπόψη τους . Υπο ποία έννοια; ότι θα εκδικασθούν όταν αυτοί θα είναι παρελθόν και κάποιοι άλλοι θα αναγκασθούν ίσως με μεθόδους Καραμανλή του νεώτερου (πρβλ. ν.3536/2007 περι αναγκαστικής εργασίας) να βγάλουν τα κάστανα απο τη φωτιά.
    Το θέμα είναι πως θα συμπεριφερθεί η ανεξάρτητη δικαιοσύνη. Γιατί υπάρχει η δυνατότητα να ξεμπερδεύουμε με τα αντισυνταγματικά εκτρώματα των τάχα μου συνταγματολόγων.

    • bgtrotel avatar
      bgtrotel @ bgtrotel 31/07/2010 14:31:26

      Σιγή ιχθύος. Α ρε γκεμπελικά ενεργούμενα. Ντροπή σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. man8os avatar
    man8os 31/07/2010 14:34:05

    Τι εγινε αυτη η ΓΣΕΕ?
    Που εξαφανιστηκε ολαλιστατος κατα τα αλλα προεδρος της?

  12. ΒΟΥΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ avatar
    ΒΟΥΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ 31/07/2010 19:37:36

    ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩς Η ΧΗΡΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟΥ ΕΧΕΙ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ
    ΕΠΛΙΖΩ Ο ΘΕΟς ΝΑ ΤΗς ΔΩΣΕΙ ΔΥΝΑΜΗ
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ Η ΟΧΙ ΣΥΝΤΑΞΗ?
    ΠΙΚΡΗ ΑΠΟΡΙΑ