#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2010 13:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΑΠΑΙΧΤΟ: Γ. Παπανδρέου: Δεν καταργούνται οι συλλογικές συμβάσεις!!!!!!!!!



«Με το νέο πλαίσιο ούτε καταργούνται, ούτε αναιρούνται οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας, ούτε μειώνονται γενικευμένα οι μισθοί (!!!)», ανέφερε ο Πρωθυπουργός απαντώντας σε σχετική επίκαιρη ερώτηση της γ.γ. του ΚΚΕ

«Δίνεται», πρόσθεσε, «η δυνατότητα να υπάρξει μία από κοινού διευθέτηση εργαζομένου εργοδότη στο δίλημμα απόλυση ή συγκράτηση μισθών».

Ακόμη, απευθυνόμενος στην Αλέκα Παπαρήγα αναφέρθηκε και στις απολύσεις που έγιναν στην Τυποεκδοτική και στο ρ/σ 902, για να λάβει από τη γ.γ. του ΚΚΕ την εξής απάντηση: «Με μικροπρέπεια μιλήσατε απέναντι στο ΚΚΕ, στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί».



Κατα τα άλλα, ο κ. Παπανδρέου αναφερόμενος στις εργασιακές σχέσεις και το νέο θεσμικό καθεστώς που εισάγεται με το νομοσχέδιο που κατατέθηκε, προανήγγειλε ότι θα έρθουν χειρότερες ημέρες αλλά… για να αποφευχθούν απολύσεις και χρεοκοπίες επιχειρήσεων…!!

Απαντώντας στους Προέδρους των κοινοβουλευτικών ομάδων, τους ενημέρωσε ότι η συνάντηση τους - εν όψει της κρίσιμης Συνόδου Κορυφής - θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη εβδομάδα, και ότι ενημέρωσε την Μέρκελ (!) και τους άλλους εταίρους πως θα προχωρήσει ακόμα και σε δημοψήφισμα αν τεθεί θέμα αναθεώρησης της Συνθήκης της Λισσαβόνας…

«Έχουμε να κάνουμε με μία επικίνδυνη κυβέρνηση. Ο λαός θα αντεπιτεθεί και θα σας πάρει με τις πέτρες», προειδοποίησε η γραμματέας του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα.  “Όσο πιο γρήγορα ανατραπείτε, τόσο πιο σύντομα θα μπει φραγμός στην κατρακύλα», είπε ο Αλ. Τσίπρας ενώ ο Γ. Καρατζαφέρης, (αργεί λίγο αλλά στο τέλος το καταλαβαίνει) είπε ότι ενώ τη δεύτερη Κυριακή των εκλογών, ο πρωθυπουργός είχε αφήσει χαραμάδα για συναίνεση, μετά, δεν φαίνεται να υπάρχει περιθώριο»…! (τι αν του έλεγε δηλαδή, ότι ήθελε τις ψήφους του ΛΑΟΣ;)…

«Παριστάνετε τη διχασμένη προσωπικότητα. Άλλα λέτε ως πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς και στη χώρα κατεδαφίζετε τα πάντα…» φώναξε ο Αλ. Τσίπρας «Θεσμοθετείτε τον Μεσαίωνα! Για να υλοποιήσετε τη σκληρότερη πολιτική που είδε η χώρα από τον πόλεμο και μετά. Καταργείτε Σύνταγμα και Κανονισμό της Βουλής. Δώσατε αντιπαροχή τη χώρα σε ξένες τράπεζες. Γιατί μας ρίξατε στην αγκαλιά των τοκογλύφων; Γιατί είστε κυβέρνηση υποτακτικών και παραδομένων, για να μην δυσαρεστήσετε τους φίλους σας τραπεζίτες, Σάλλα, Λάτση και τον ανεπάγγελτο πρόεδρο του ΣΕΒ. Τους κάνετε δώρα που ούτε στον ύπνο τους δεν είχαν δει…Όσο πιο γρήγορα ανατραπείτε, τόσο πιο σύντομα θα μπει φραγμός στην κατρακύλα»» του είπε.

Πάλι στο δεύτερο ημίχρονο επιτέθηκε ο πρωθυπουργός: «Να αναλύσετε την ψυχολογία της καταστροφής που έχετε στο κόμμα σας»…

Και έζησαν όλοι καλά και εμείς…χειρότερα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 10/12/2010 13:06:52

    Καποτε ο Λαζοπουλος στους Μητσους ειχε κανει ενα σκετσακι με τις ασκησεις θαρους.....αι χασου μηρηγκακι.....Σε καποια φαση λοιπον ο συγκεκριμενος Μητσος ειχε πει ¨¨ Α, που να πας σπιτι σου και να βρεις ξενες παντοφλες κατω απο το κρεβατι σου¨¨¨ αυτο σας ευχομαι κυριε διαχειριστα του Ελληνικου κρατους....

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Αλεξανδρος 10/12/2010 15:44:27

      Τα έχουν ξεπεράσει αυτά οι προοδευτικοί .
      Βάζουν μάλιστα και αγγελίες για πάκια με τον Καμίνη ενδιάμεσο.

  2. sawas avatar
    sawas 10/12/2010 14:04:52

    Η σοσιαλιστική ρητορική (πες, πες κάτι μένει) συνεχίζεται απρόσκοπτα και αδιάκοπα.....

    Αυτό που με φοβίζει είναι η εξέλιξη της ρητορείας από υποψία ψέματος (βλέπε ΜΠΟΥΣ, δεν τον εμπόδισε να εκλεγεί 2η φορά), έρχεται ο ΓΑΠινοκιο να την εξελίξει σε ρητορεία μόνιμου ψεύδους!!!!!!

    Μάλλον κατάλαβαν πως η πλειοψηφία θεωρεί αδύνατο ίσως και αδιανόητο να ειπωθεί ψέμα από πολιτικό, με αποτέλεσμα να πιστεύει όσα τους λένε!!!!!

    Είμαστε άξιοι των επιλογών μας

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/12/2010 14:15:04

    Μη σας παραξενεύουν αυτά που λέει. Ο τύπος είναι παντελώς ανίκανος να αντιληφθεί την σημασία των λέξεων που εκστομίζει, είτε στα Ελληνικά είτε στα Αγγλικά.
    Δεν έχει πρόβλημα γλώσσας.
    Η πνευματική ανεπάρκεια είναι το πρόβλημά του.

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 10/12/2010 14:27:11

    Καλά εδώ βρήκε οτι υπάρχουν λεφτά στις συλλογικές συμβάσεις θα κολλήσει;

  5. Orestios avatar
    Orestios 10/12/2010 15:38:11

    Κάνει και ειρωνεία ο ανίκανος.

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 10/12/2010 15:46:17

    Μας δουλεύει κανονικά.
    Πολιτικός με μεγαλύτερο θράσος δεν έχει ξαναπεράσει από την Ελλάδα.

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/12/2010 21:44:20

    Η Πολιτική Αλητεία έχει γίνει πρέζα γιά τον Παπατζή.

    Αλήθεια ο Κουβέλης θά οργανώσει καμιά ποδηλατάδα παρέα μέ τούς Αθενίστας γιά ''αντίσταση''??

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Σπύρος 10/12/2010 23:11:39

      Το πασοκ θα μας πάει ποδηλατάδα χωρίς σέλα από το νέο χρόνο

    • anonymos avatar
      anonymos @ Σπύρος 11/12/2010 00:54:22

      Ο κακομοίρης ο κυρ Φώτης θα βγάλει και λογο σ'αυτά τα δικηγορίστικα Ελληνικά που μιλάει

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 10/12/2010 23:45:45

    Όντως φίλε η πνευματική ανεπάρκεια είναι το πρόβλημα του αλλά ταυτόχρονα και το πλεονέκτημα του. Το έχουν καταλάβει αυτό οι νταβατζήδες και ατ σκυλιά τους βλ καμπουροκαψηδες,τσιμοτρεμοοικονομεες και λοιποί τρισάθλιοι έλληνες.
    Πριν μερικές ημέρες ένας από αυτά τα καθάρματα δέχθηκε φραστική επίθεση.Καιρός είναι,γιαουρτώστε τους,λοιδωρήστε τους γιατί σε λίγο καιρό θα δουλεύουμε και δεν θα μπορούμε αγοράζουμε ΤΙΠΟΤΑ παρά μόνο για την διατροφή μας. Αντισταθείτε,φροντίστε τα παιδιά σας γιατί μετά τις σπουδές τους θα είναι σκλάβοι.Ξςκινήστε την αντίδραση από τα πιόνια του ΔΝΤ και των Μπομπολαίων. αυτό τον Κώνστα του ΑΛΤΕΡ τι τον κοιτάτε. Είναι ένα ασήμαντο ανθρωπάκι ένας καραργκιόζης που όμως κουτσά στραβά και μετα΄ από το βρισίδι που τρώει κα΄θε βράδυ κάνει την δουλειά του.
    σας λέω κάτι αυτό που φυσικά λέγετε παντού,στα καφενεία στα γήπεαδ παντού,ότι οι δημοσιογράφοι φτένε για όλα. Είδατε τους ιρλανδούς δημοσιογράφους κύριοι.Αλλα εδώ θέμε χασαπόπουλους και αναγνωστάκηδες.
    Με μικρά το γράφω τρισάθλιοι γιατί είστε μικροί.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Ανώνυμος 11/12/2010 00:56:24

      Ξέχασες τη νεοφιλελεύθερη πλέμπα του Σκαι (Μπάμπης, Αρης, Πάσχων, Σια και δεν συμμαζέυεται)

    • leste avatar
      leste @ Ανώνυμος 11/12/2010 01:21:53

      Θυμάμαι,όχι πολύ καιρό πριν, όταν οι εφημερίδες βομβαρδίζονταν από άρθρα που σύγκριναν τον ευρωπαϊκό μέσο όρο μισθών με τον ελληνικό καταδεικνύοντας και τονίζοντας πόσο πίσω έχουμε μείνει σε σχέση με τους Ευρωπαίους. Τότε οι μισθοί μας ήταν λίγοι και μικροί,έτσι τους συνέφερε ,ενώ τώρα.... Τώρα μας τονίζουν ότι είμαστε υπερβολικά καλοπληρωμένοι και αντιπαραγωγικοί.