19/01/2009 14:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ύφεση και επισήμως

Στασιμότητα της ελληνικής οικονομίας τα έτη 2009 και 2010, με αποτέλεσμα την αύξηση της ανεργίας, των κρατικών ελλειμμάτων και του δημοσίου χρέους, προβλέπει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η οποία παρουσίασε σήμερα τις έκτακτες προβλέψεις της για την οικονομία των κρατών της Ευρωζώνης.

Το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν (ΑΕΠ) θα αυξηθεί μόλις κατά 0,2% φέτος και 0,4% το 2010. Ως αποτέλεσμα, το έλλειμμα του προϋπολογισμού προβλέπεται στο 3,7% φέτος και ακόμη χειρότερα, στο 4,2% το 2010. Όσο για την ανεργία, τους προσεχείς μήνες προβλέπεται στο 9% με πρόβλεψη 9,4% το 2010. Το δημόσιο χρέος από 94% το 2008 θα αυξηθεί στο 96,2% το 2009 και στο 98,4% το 2010. Η Επιτροπή προβλέπει τέλος ότι ο πληθωρισμός στην Ελλάδα από 4,2% το 2008 (3,3% στην ευρωζώνη και 3,7% στην ΕΕ) θα μειωθεί στο 2,5% το 2009 (1% στην ευρωζώνη και 1,2% στους "27") για να αυξηθεί στο 2,7% το 2010 (1,8% στην ευρωζώνη και 1,9% στους "27").

Σταδιακή ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας αναμένεται από το 2010.

Δυσοίωνες είναι οι νέες εκτιμήσεις της Κομισιόν και για το σύνολο της Ευρωζώνης για το 2009 και το 2010, όπως μεταδίδουν ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία. Έλλειμμα στα όρια ή πάνω από το 3% θα έχουν εκτός από την Ελλάδα, η Ιρλανδία (δημοσιονομικό έλλειμμα 11% το 2009, 13% το 2010), η Γαλλία (δημοσιονομικό έλλειμμα 5,4% το 2009, 5% 2010), το Βέλγιο (δημοσιονομικό έλλειμμα 3% το 2009, 4,3% το 2010) , η Ισπανία (δημοσιονομικό έλλειμμα 6,2% το 2009, 5,7% το 2010), η Ιταλία (δημοσιονομικό έλλειμμα 3,8% το 2009, 3,7% το 2010), η Αυστρία (δημοσιονομικό έλλειμμα 3% το 2009, 3,6% το 2010), η Πορτογαλία (δημοσιονομικό έλλειμμα 4,6% το 2009, 4,4% το 2010) και η Σλοβενία (δημοσιονομικό έλλειμμα 3,2% το 2009, 2,8% το 2010). Τα 11 από τα 16 κράτη μέλη της ευρωζώνης που θα έχουν αρνητικό ρυθμό ανάπτυξης το 2009 είναι: Βέλγιο -1,9%, Γερμανία -2,3%, Ιρλανδία -5%, Iσπανία -2%, Γαλλία -1,8%, Ιταλία -2%, Λουξεμβούργο -0,9%, Ολλανδία -2%, Αυστρία -1,2%, Πορτογαλία -1,6%, Φιλανδία -1,2%).

Ενημέρωση: Νέο επικαιροποιημένο τριετές Πρόγραμμα Σταθερότητας, το οποίο θα υποβληθεί στο τέλος του μήνα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή ετοιμάζει η κυβέρνηση, όπως δήλωσε αργότερα ο υπουργός Οικονομίας Γιάννης Παπαθανασίου. «Το πρόγραμμα αυτό θα περιλαμβάνει κατευθύνσεις πολιτικής που θα μας επιτρέψουν να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί και θα αποτυπώνει ξεκάθαρα τις προτεραιότητες της οικονομικής μας πολιτικής: Σταδιακή δημοσιονομική προσαρμογή. Ενίσχυση της πραγματικής οικονομίας. Στήριξη των οικονομικά ασθενέστερων συμπολιτών μας με στοχευμένες πολιτικές».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jimmy l avatar
    Jimmy l 19/01/2009 14:37:39

    Συγχαρητηρια κ. Αλογοσκουφη και . Καραμανλη.ΤΑψεματα σας τοσα χρονια θα γραφουν στην ιστορια...με χρυσα γραμματα !!!!Καθηγηταδες του ...κερατα!!

  2. super! avatar
    super! 19/01/2009 14:39:31

    Καθαρή την βγάλαμε και πάλι...Γερμανία-Ιταλία-Γαλλία κτλ, τον πούλο και εμείς σταθερή!

    Επιπλέον η Κομισσιόν "ξέχασε" να προσμετρήσει στο Ελληνικό ΑΕΠ και την παραοικονομία η οποία πάει φυσώντας (Λαθρεμπόριο, ξέπλυμα, φοροδιαγυγή, απάτες, αδήλωτη εργασία, φράγκα από ομογενείς, υπεργολαβίες σε ξένα κεφάλαια κτλ).


    Μένουμε Ελλάδα τελικά!




    Υ.Γ Σύμφωνα με τις διεθνείς στατιστικές το κατακεφαλήν ΑΕΠ είναι 25.000 ευρώ αλλά στην πραγματικότητα ξεπερνά τα 40.000 σε Power Purchasing Parity, τουτέστιν οι Έλληνες είναι ανάμεσα στους 15-20 πλουσιότερους πληθυσμούς του πλανήτη. Γιαυτο και "φιλοξενούμε" 1-2 εκατομμύρια αλλοδαπούς οι οποίοι κατά 80-85% εργάζονται.

  3. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/01/2009 14:41:09

    5 χρονια ψεματα!!!!!
    5 χρονια λαμογιες και επικοινωνια!!!!

    Ορεστιεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε συνελθε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. andreas avatar
    andreas 19/01/2009 14:54:11

    super! ξεχνάς κάτι βασικό, κατά κανόνα η κατάσταση που επικρατεί στις χώρες που ανέφερες έρχεται στην ελλάδα με καθυστέρηση πάνω από ένα χρόνο, οπότε μην ανησυχείς έννοια σου και θα πάρουμε κι εμείς τον πούλο χάρη στην διακυβέρνηση των καθηγητάδων του κερατά!Όσο για το κατά κεφαλήν εισόδημα δεν ξέρω που το βρήκες αν είχαμε κατά κεφαλήν εισόδημα αυτό που ανέφερες δεν θα βιώναμε την κατάσταση που βιώνουμε, μάλλον στη φαντασία σου υπάρχει αυτό το νούμερο και αν το δίνει επίσημος οργανισμός πες μου τη διεύθυνση να τον επισκεφθώ

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2009 14:56:27

    Υφεση οι άλλοι.Υφεση ονομάζεται η μειωση του ΑΕΠ.
    Τετοιο πράγμα για την Ελλάδα δεν προβλέπεται -απλώς υπάρχει πολύ μικρη αυξηση.
    Οι άλλοι τρωνε πολύ ξύλο με πρώτους τους νεοφιλελευθερους Ιρλανδούς πρότυπο των Μάνου - Ανδριανόπουλου και μετά τους σοσιαλιστές Ισπανούς του θαπατερο.
    -2% ο Θαπατέρο και 6,2 το έλλειμμα του.

  6. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/01/2009 14:57:58

    Τελικα ψυχραιμια τον Αλογοσκουφη γιατι τον εφαγαν?
    Επικοινωνιακο και αυτο?

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 15:03:13

    τιραμολα- emas rotas rota ton idio sto dromo otan ton bris .....

  8. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/01/2009 15:07:58

    Τον ψυχραιμια ρωταω που εχει μια απαντηση-δικαιολογια παντα για τους κυβερνωντες...
    Αυτο ειναι το αποτελεσμα 5 χρονων δημοσιονομικης εξιγιανσης?
    5 χρονια ο ηθοποιος δεν θελει να ειναι ευχαριστος αλλα χρησιμος!
    Που να ηταν και ευχαριστος....

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2009 15:14:28

    Tον έφαγαν γιατί είχε περιορισει το Προγραμμα Δημοσιων Επενδυσεων πιστευοντας ότι η ελληνική οικονομία πρεπει να κανει και κατι άλλο εκτός από δρόμους.
    Αυτό ομως δεν αρεσε στους εργολάβους καναλάρχες που πιεζαν για αλλαγή και Σουφλιά.Απο τη στιγμή που η παγκοσμια κριση έκανε και απαραιτητη την τόνωση των δημοσιων εργων έγινε η αλλαγη και ψιλοηρεμησαν και τα καναλια.
    Ωστοσο όποιος νομιζει οτι και μετα την Ολυμπιαδα έπρεπε να συνεχισουμε το ιδιο μοτιβο-φοροι και εργα είναι λαθος.Πρέπει να υπαρξει διαφοροποιηση μόλις περάσει η κριση.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2009 15:16:49

    Συμφωνώ ότι δεν θέλουμε άλλα χωματουργικά. Να πάνε στην ...Τουρκία οι εθνικοί μας κατασκευαστές.

  11. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 19/01/2009 15:17:14

    Μόνο σ' αυτό τον τόπο χάνεται μια παρτίδα σκάκι, χωρίς να κινήσει ο αντίπαλος τα πιόνια του.

  12. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/01/2009 15:21:35

    Θα ηθελα να θυμισω στους αγαπητους συνομιλητες το παραδειγμα της Ιρλανδικης "αναπτυξης" που για ενα διαστημα είχε γινει πιπιλα απο τους ΝΔκρατες με πρωτο βιολι τη Ντορα....

  13. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 19/01/2009 15:22:11

    εγω σκεφτομαι να στειλω αυτο στον Αλμουνια, για να παρει μαθηματα σχεδιασμου οικονομικης ανακαμψης και συγκρατηση της οικονομικης καμψης, να μαθαινει τι σοφιστηκαν τα δικα μας τα σαινια.
    Το βρηκα εδω paratolmo.blogspot.com/2009/01/blog-post_9228.html

    Δεστε τα χαλια μας

  14. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 19/01/2009 15:23:32

    @archaeopteryx
    Τα μπάζα του μέλλοντος ποιός θα τα πετάξει;

  15. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/01/2009 15:25:28

    @archaeopteryx
    Ο ακτωρας π.χ. κτιζει ενα "χωριο" αυτη τη στιγμη στο Qatar....
    μεταλλα , καλωδιωσεις ακομα και βιδες προμηθευεται απο Ελληνικες εταιρείες....

    Δεν σας πιανει κανενας....

  16. Jimmy l avatar
    Jimmy l 19/01/2009 15:25:39

    Στις επομενες εκλογες μαυριστε τους για να πω τιποτα χειροτερα!!!!Τι αλητες ειναι αυτοι ??

  17. Orestios avatar
    Orestios 19/01/2009 15:30:05

    @ tiramola

    Λίγα αναμνηστικά και ωραία.
    "Η Κυβέρνησή μας δεσμεύτηκε το 1996 να αλλάξει την πορεία της Ελλάδας με άξονες δράσης την Σταθεροποίηση, την Ανάπτυξη, την Κοινωνική Δικαιοσύνη. Την ονομαστική σύγκλιση, την πραγματική σύγκλιση, την κοινωνική σύγκλιση. Είμαστε περήφανοι γιατί πετύχαμε τον δύσκολο τριπλό στόχο, χωρίς να θυσιάσουμε στην διαδρομή μας καμιά πτυχή του"
    "Σε μία Ευρώπη που μετασχηματίζεται γρήγορα, η Ελλάδα βρίσκεται με την ΟΝΕ, στον σκληρό πυρήνα της πρώτης ταχύτητας της Ένωσης. Και πρέπει να παραμείνουμε εκεί"
    Πόσα χρόνια είναι από το 1996 έως το 2004?

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2009 15:31:01

    Η Ιρλανδία βουλιαξε καθως ήταν πολύ εκτεθειμένη σε αμερικανικές εταιρίες.Οι διαφημιστές της όμως στην Ελλάδα ησαν βασικα οι "διακομματικοι" βουλευτές Μάνος - Ανδριανόπουλος.
    Τέλος πολυ καλά και κτίζει το χωριο ο Ακτωρ στο Καταρ.Κάθε εργο στο εξωτερικό από ελληνικη εταιρια μας οφελεί.Το ζητημα είναι πόσα εργα θα κανουμε στο εσωτερικό από φορους δικους μας.Σε εποχες κρισης συνισταται για αναθερμανση της οικονομίας αλλά σε εποχες αναπτυξης οχι υπερβολικά καθως πρεπει να αναπτυχθουν και αλλοι κλαδοι.

  19. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/01/2009 15:31:52

    2004-1996=8

  20. Orestios avatar
    Orestios 19/01/2009 15:36:57

    Απομένει να δούμε τι θα γίνει. Πάντως αρνητικό πρόσημο δεν υπάρχει στην ανάπτυξη όπως σε μεγάλες και ισχυρά βιομηχανικές χώρες. Είναι σαφές ότι θα υπάρξει μεγάλη πίεση. Και αυτό μπορεί να εκμεταλευτεί ο κάθε πολιτικός καιροσκόπος.

  21. Jimmy l avatar
    Jimmy l 19/01/2009 15:54:24

    ορεστιε σου θυμιζω οτι στον προ ενος μηνος ψηφισθενταπρουπολογισμο του καθηγητη του LSE προβλεπονταν αναπτυξη 2,7&. Ευκολα ξεχνας η σκοπιμα ξεχνας??για να μη συνεχισω με τα υπολοιπα στοιχεια..

  22. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 19/01/2009 15:55:29

    Ψυχραιμία έλεος:
    Το ΠΑΣΟΚ παρέδωσε με ρυθμό ανάπτυξης 4,5%. Δεν του έφτανε του Κωστάκη και δήλωνε :“εμείς θα το φτάσουμε στο 5%.”- το 0,5 % δηλ μας μάρανε..
    Το αν έχουμε 0,2 η έστω 1 της % δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε σε ύφεση. προσμέτρησε σε παρακαλώ τις κοινοτικές εισροές. το υπερκαλύπτουν το 0,2%
    επίσης κάθε αναπτυσσόμενη οικονομία, έχει μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης από τις ανεπτυγμένες. Αυτό δεν τους γλιτώνει από τις ευθύνες τους

  23. Orestios avatar
    Orestios 19/01/2009 16:11:24

    Για την Ισπανία δεν άκουσα να κινδυνολογείτε φίλοι μου. Μήπως έχετε σοσιαλιστική κώφωση?

  24. Jimmy l avatar
    Jimmy l 19/01/2009 16:22:45

    Δεν ξερω εαν εχουμεσοσιαλιστικη κωφωση.Σιγουρα ομως δεν εχουμε νεοφιλελευτeρη και καπιταλιστικη κωφωση γιατι προκειται περι ανιατης νοσου.Για αυτο λιγο προσοχη Orestie!!!!

  25. super! avatar
    super! 19/01/2009 16:26:11

    Τα στοιχεία που παράθεσα προέρχονται απο τη διεθνή τράπεζα, το economist intelligence unit και την Κομισσιόν και είναι διαθεσημα στο ίντερνετ.

    Φοβάμαι ότι σε όλες τις αναλύσεις (χα χα εδω γελάμε) που προσπαθούν οι κατεστραμένοι Χριστοσουλα-παπαντωνο-διαμανταπουλαίοι να πούνε...δεν καταγράφουν την ΠΑΡΑΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, τη σωτήρια δηλαδή διέξοδο ου μέσου Έλληνα σε περιόδους κρισης πρωτίστως που δεν έχουν άλλοι λαοί.

    Απλό παράδειγμα "Γέρος στη λαική αγορά κλαίγεται στο μέγα Έλληνα δημοσιογράφο Τσιαμτσίκα ότι παίρνις 400 Ευρώπουλα και δεν μπορεί να ζήσει...βεβαίως άλλα τόσα του ΟΓΑ παίρνει και η γυναίακα του, νοικιάζει και καμία καλύβα σε μπατηροτουρίστα έχει και κανένα χωραφάκι, "χτυπάει" και κανένα μεροκάματο το μήνα σε κανένα φίλο, έχει και ένα οικόπεδο για ώρα ανάγκης και καμία 30 χρυσές λίρες που του έδωσε ο παπούς του κτλ.
    Σούμα... 1.300 Ευρω το μήνα για ένα ζευγάρι των ηλικιωμένων.

    Υπάρχει φτώχεια στην Ελλάδα βεβαίως, αλλά δεν συγκρινόμαστε με το Νότιο Λονδίνο, ούτε με τα Banlieus της Πόλης του Φωτός, ούτε βεβαια με τα πρότζεκτς του Ντιτρόιτ και την ύπαιθρο της Πορτογαλίας.


    Κόψτε τη γκρίνια γιατί κάνει κακό, πρωτίστως σε προσωπικό επίπεδο ('αγχος, καρδιοπάθεια κτλ)
    Μην πληρώνουμε εν μέσω κρίσης και νοσηλείες στα νοσοκομεία επειδή ο "Αριστερός" δημοσιουπάλληλος δεν θα μπορέσει να πάει για 5η φορά για ψώνια στο Λονδίνο τη τελευταία δεκαετία...παρεπιπτώντος η Όξφορντ στριτ είναι διάσημη για δύο πράγματα: Την Βρετανική αβρότητα των πωλητών και την Ελληνική αυθάδεια των πελατών!

  26. Orestios avatar
    Orestios 19/01/2009 16:28:12

    @ #21
    Η κομισιόν προβλέπει ύφεση στις χώρες της ευρωζώνης σημαντική. Αναλυτικά για κάθε χώρα μοιάζει τρομακτική. Τόσο που μερικοί από εδώ χαιρέκακα, σε λίγο θα μας πούν πως για ότι συμβαίνει παγκοσμίως η αιτία είναι η μείωση της ανάπτυξης, και λοιπών δεικτών, της Ελλάδας. Για σοβαρευτείτε επιτέλους.

  27. Jimmy l avatar
    Jimmy l 19/01/2009 16:33:24

    ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΟΙΟΜΑΣΤΕ ΟΡΕΣΤΙΕ.ΤΕΛΟΣ!!!

  28. Orestios avatar
    Orestios 19/01/2009 16:44:19

    @ #29
    Δεν νευριάζω με τίποτα. Ευτυχώς είμαι τέρας ηρεμίας. Αλλά η καταστροφολογία και η αναταραχή οφελούν τους τυχοδιώκτες και στην Ελλάδα ευδοκιμούν πολλοί. Αν και η άποψή μου για τέτοιου είδους συμπεριφορές είναι κάπως διαφορετική.

  29. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 19/01/2009 17:01:23

    Ξεκινατε με λαθος εργαλεια να αναλυσετε την Ελληνικη Οικονομια ,οποτε το αποτελεσμα της αναλυσης σας θα είναι λαθος η κατά προσσεγισιν. Δεν υποτιμω το βαθος και το ευρος των γνωσεων σας ,αντιθετως διακρινω σε αρκετους γνωση και ευρυτητα και αυτό είναι παρηγορο ,μακαρι να ηταν καποιοι από εσας ,συμμετεχοντες στην διαμορφωση οικονομικης πολιτικης. Θα μου επιτρεψετε να προσθεσω στους προβληματισμους σας καποιες δικες μου αποψεις. Αλλοιμονο εάν διοικουσαν οι λογιστες τις επιχειρησεις ,(χωρις να υποτιμω τον ρολο και την αξια τους)και αλλοιμονο στην επιχειρηση η στο κρατος ( και αυτό επιχειρηση σε ευρεια εννοια είναι η οχι;) που κρεμεται στην λογιστικη αποτιμηση για την επιβιωση του. Και αυτή η λογιστικη αποτιμηση της Ελληνικης Οικονομιας είναι ο μοναδικος στοχος ολων των οικονομικων πολιτικων που εφηρμοσθησαν από 20ετιας και πλεον. «Λογιστικα» βγαζουμε αναπτυξη ,κερδη, εισοδηματα, επιτυχιες οικονομικες , και ταυτοχρονα όλα τα προβληματα που συσσωρευονται, Χρεη, στρεβλη αναπτυξη, αστοχιες κτλ σαν σκουπιδια τα σπρωχνουμε κατω από το χαλι και ετσι νομιζουμε ότι εξαφανισθηκαν. Ποση διαφορα εχη από τον απελπισμενο επιχειρηματια που ζηταει να “νοικοκυρεψη’’ ο λογιστης του τον ισολογισμο του, για να τον παρουσιασει στην Τραπεζα για να παρει το δανειο και το μπλοκ των επιταγων ,εγω προσωπικα δεν διακρινω καμια διαφορα με την Ελληνικη ΟΙκονομια, Εσεις; Σημασια εχη εάν ο λογιστης εμφανισει 2% η 3% αυξηση τζιρου/αναπτυξη ,η ότι αυτή η αναπτυξη προερχεται πχ από τις πολυδιαφημισμενες ΣΔΙΤ , που εάν τις δειτε, περιλαμβανουν από Πυροσβεστικους σταθμους, Αστ. Τμηματα ,Κτηρια Δημοσια κτλ. για τα οποια στο μελλον και για μακρυ χρονικο διαστημα το κρατος θα φορτωθει και άλλα εξοδα, ένα κρατος που εχει 50000 κτηρια δικα του ,που τα αφηνει ανεκμεταλευτα. Κατ`εμε η μονη ελπιδα για την Ελληνικη ΟΙκονομια (και επειδη είναι πολύ δυσκολο στις σημερινες συνθηκες να οραματισθεις και να σχεδιασεις ένα νέο Αναπτυξιακο Μοντελο, που πρεπει να γινει και αυτό) είναι να οργανωσει αυτά που ηδη εχει. Το μεγαλυτερο κρυφο οικονομικο εφοδιο που εχει στις παρουσες οικονομικες συγκυριες ,είναι να οργανωσει τα ανοργανωτα, να επανεξετασθει σπιθαμη προς σπιθαμη ,τι εισαγεται πως μπορει να υποκατασταθει , να τονωθουν συννενωσεις επιχειρησεων ,δικτυα διανομης με παραγωγη και εμπορια, υπαρχουν πολλα που μπορουν να γινουν ,απειρα παραδειγματα μπορω να σας αναφερω, αλλα βασικη τοποθετηση δικια μου είναι η Ανοργανωσια μας κρυβει Ευκαιριες και Νεες Δυνατοτητες. Οι Αριθμοι ,οι αναλυσεις ,οι συγκρισεις καλες είναι για συμπληρωμα στην γνωση και στην δραση αλλα όχι το πρωταρχικο κριτηριο.

  30. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 19/01/2009 17:11:42

    super!
    Οι ψωνίζοντες στο Λονδίνο είναι οι εγκληματικά φοροδιαφεύγοντας στην Ελλάδα. Ποιος τους το επέτρεψε? Οι προηγούμενοι? Κατά πολύ ΝΑΙ
    Μήπως όμως θυμάσαι την δέσμευση Κωστάκη στην έκθεση θεσσαλονίκης το 2003 ότι θα καταργήσει το πράσινο ΣΔΟΕ? Και μήπως θυμάσαι ότι αφού το κατάργησε και κάναμε εκλογές για τον προϋπολογισμό, ο καθηγητής το καλοκαίρι είπε «πιάσαμε πάτο στα έξοδα»? Ποιος φταίει γιαυτό? Εγώ μήπως, ο μισθωτός? η οι προηγούμενοι?

  31. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 19/01/2009 17:15:39

    ΥΓ και γω πιστευω ότι οι έλληνες δεν πένονται , στο βαθμό που φωναζουν. ωσονούπω έρχεται όμως η ώρα της αληθειας...

  32. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 19/01/2009 17:22:06

    πιασαμε πάτο στα ΕΣΟΔΑ* (συγνωμη)

  33. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 19/01/2009 17:23:39

    @ super!
    Επιβεβαιωνω και εγω τα στοιχεια και τις πηγες σου και γι αυτό καπου μιλησα για Ηθος και Αρχες ,γιατι όλα αυτά με τον τροπο που γινονται ,οδηγουν σε στρεβλωσεις στην Οικονομια και μπορει να είναι αληθες το παραδειγμα η όχι ,δεν αποδεικνυεται αλλωστε ,υποθεση μπορει να γινει, αλλα δεν αποκλειει και να είναι ατυχες το παραδειγμα που φερνεις. Σιγουρα όμως υπαρχει φτωχεια στην Ελλαδα ,μεγαλη για το μεγεθος της οικονομιας της και αδικαιολογητη, και γι αυτό δεν αρμοζουν καγχασμοι αλλα περισκεψη, και αυτό θα δημιουργει και δικαιολογημενα κοινωνικες συγκρουσεις, που μπορει να καταληγουν και σε βια. Και θα επικρατει συγχυση αποψεων και δικαιολογημενα μιας και αποκρυπτονται η διαθλωνται από πολιτικες σκοπιμοτητες τα πραγματικα στοιχεια, οποτε η προσσεγιση που θα κανει ο καθενας θα είναι εμπειρικη ,βλεποντας σπαταλη και πλουτο από την μια και από την άλλη πιεση για μειωση εισοδηματων.

  34. stelios avatar
    stelios 19/01/2009 17:27:14

    Οι αριθμοι ειναι παραπλανητικοι,ακομη και τα εξοδα αποκαταστασης των ζημιων στο κεντρο και της σωτηριας της Κορωνειας προσμετρονται στο ΑΕΠ ενω ουσιαστικα ειναι ζημια που πληρωνεται με αιμα,οπως και οι φωτιες περισυ.
    Το ζητημα ειναι ποσο ελειματικη ειναι μια οικοινομια στο εμπορικο ισοζυγιο,η Ελλαδα ειναι πρωτθλητρια απο τον πατο,γι'αυτο και χρειαζεται τοσα δανεικα euro.Aυτο ομως δεν αλλαζει γιατι η ελλειψη ανταγωνιστικοτητας οφειλεται και στο υπερογκο Δημοσιο.Γι'αυτο και αν ακομη δοθουν αυξησεις,αυτες θα διοχετευθουν σε εισαγωμενα που ειναι φθηνοτερα,αρα θα χρειαστει ακομη μεγαλυτερος δανεισμος=χρεωκοπια.
    Μονη λυση η περικοπη του προυπολογισμου και το τσεκουρι στις σπαταλες του Κρατους,διοτι ηδη πρεπει να παν λεφτα στα ασφαλιστικα ταμεια.
    Καποτε θα γινοταν υποτιμηση,θα ανεβαιναν τα επιτοκια και θα αφαιρουνταν απο την ΑΤΑ ο εισαγωμενος πληθωρισμος(οπως με τον...Τσαρο Αρσενη).Η διαφορα με τοτε εκτος απο το euro,ειναι οτι η οικονομια ειναι ακομη περισσοτερο χρεωμενη και τα συνορα ανοιχτα.

  35. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 19/01/2009 17:48:23

    @ stelios
    Αν αυτά τα σωστα που αναφερεσαι ηταν η λυση , θα ηταν ευτυχημα, ισως με καποια αυστηροτερη επιβολη από την ΕΕ ,να εφήρμοζες, αλλωστε και εσυ υπεδειξες μια προσπαθεια του Αρσενη ,αλλα απεδειχθη ασπιρινη. Τα αιτια είναι βαθυτερα , για να μην απεραντολογω σε αναλυσεις κουραστικες, εάν εχης ένα κλεφτη στο μαγαζι σου και δεν του εχεις κοψει τα χερια εστω για να μην το ξανακανει ,όσο και να νοικοκυρευεις το ταμειο σου, παλι μειον θα βγεις καποια ημερα. Το μεγαλυτερο προβλημα την Ελληνικης ΟΙκονομιας είναι το ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ, και με αυτό τον ορισμο δεν εννοω αυτό που βαζουν στην τσεπη οι πολιτικοι ,αλλα την Πολιτικη Διαχειριση του Χρηματος, νομιζω ότι καταλαβαινης. Εκει είναι η Ουσια ολου του Οικονομικου Προβληματος της Ελλαδος. Αλλιως τζαμπα κοπος , σαν την Λερναια Υδρα είναι. Αυτό εάν δεν το καταλαβουν ολοι, ασχετως πολιτικης τοποθετησης τους , ότι το Θεμα δεν είναι Ιδεολογικο ,αλλα Διαχειρισης ,δεν θα λυθει ποτε.

  36. Decay avatar
    Decay 19/01/2009 17:54:33

    @ 31 Μακρης Κωνσταντίνος,

    Τό'χεις πιάσει πολύ καλά το θέμα.

    Η οικονομία της χώρας μας όντως λειτουργεί με κάποιο εταιρικό πρότυπο
    (για αυτό και οι λογιστικές αλχημείες).
    Δέν είμαστε οι μόνοι που το κάνουμε αυτό.
    Ούτε προέκυψε από μόνο του.Κάποιοι το Οραματίστηκαν.
    ΤΟ "ποιοί" είναι μια μεγάλη ιστορία.

    Αυτό που φαίνεται καθαρά είναι οτι δέν είναι και το καλύτερο πρότυπο.
    Είναι απλώς ένα πρότυπο που επιτρέπει την συνύπαρξη μιας "όμορφης" εικόνας προς τα έξω ΚΑΙ πολλές λαμογιές μέσα (ελεγχόμενες όμως).

    Κατα τα άλλα τί να πω, έχει ο Θεός.
    Μάλλον κάποτε θα ξυπνήσουν κάποιοι κοιμισμένοι, (οι θύτες και κυρίως τα θύματα...).

  37. stelios avatar
    stelios 19/01/2009 17:58:12

    To πολιτικο χρημα ειναι ΑΡΡΗΚΤΑ συνδεδεμενο με το μπαχαλο και το γιγαντισμο του Δημοσιου.
    Κανενας μιζαδωρος της Siemens τον ΟΣΕ δε θα μπορουσε να κρυφτει αν ο ΟΣΕ δεν ηταν γεματος απο χιλιαδες συνασπισμενους μικρομιζαδωρους(οπως με τα παρανομα φορτια,τις εκποιησεις κοψοχρονια κλπ)
    Το θεμα ειναι οτι ολοι αυτοι οι αρουραιοι της Γ"Γυμνασιου στην καλυτερη περιπτωση,θα παρουν συνταξη μεγαλυτερη απο τον πιο λαμπρο επιστημονα,αν χασουν δε τη δουλεια τους,θα αποζημιωθουν με 200.000 ευρω(ορα Ολυμπιακη).
    Αυτοι ειναι το προβλημα της Ελλαδας,μαζι με Τελωνειακους,Λιμενικους,Εφοριακους,Υπαλληλους Πολεοδομιας,Νομαρχιων,Δημων,Περιφεριων,ΔΕΗτζηδων,ΕΥΑΘ,μεχρι και τα σκουπιδια για να σου μαζεψουνε πλεον θελουν χαρτζιλικι.Και επειδη το μονο που νοιαζει τους πολιτικους ειναι πως θα βγουν βουλευτες τα παιδια τους,η λυση θα ερθει αλλα Αργεντινη,θα ερθει ομως....

  38. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/01/2009 18:00:33

    @ tiramola 15 ,

    Επίτρεψέ μου τιραμόλα επειδή τυχαίνει να είμαι του κλάδου "κατασκευαστικών εταιρειών" να σε ενημερώσω ότι από Ελλάδα ο Άκτωρας σπάνια ψωνίζει προμήθειες . Ειδικά δε από Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα μη σου πω ότι και για τα ελληνικά έργα από έξω ψωνίζει .

  39. Decay avatar
    Decay 19/01/2009 18:02:21

    @ 41 stelios,

    Πολύ σωστές οι επισημάνσεις σου αλλά μήν είσαι τόοσο απαισιόδοξος.
    ΔΕΝ είμαστε τοσο φτωχοί όσο φαινόμαστε...

  40. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/01/2009 18:05:39

    Υπάρχει μια έκφραση στην Αμερική που είναι ενδεικτική αυτού που λέει ο Μακρής Κωνσταντίνος :

    "Εταιρεία που δεν παράγει μετράει αριθμούς ."

    Κάπως έτσι κι εδώ ...

    (αν και δεν με συμφέρει νομίζω κι εγώ πως τα χωματουργικά δεν μπορούν πια να μας σώνουν για πάντα)

  41. KaryID avatar
    KaryID 19/01/2009 18:13:03

    Εύγε στους φάκτορες για την ωμή αλήθεια του σκίτσου της ανάρτησης. Παρτίδα χαμένη από χέρι για τα λιγοστά πιονάκια πάνω στο "φιλντισένιο" σκάκι.

  42. Decay avatar
    Decay 19/01/2009 18:13:13

    @ 43 greekpoliticalreview,

    Μέχρι να τελειώσει η Εγνατία και η καινούργια Ιονία Οδός, τα "χωματουργικά" μας δίνουν κάποιες ελπίδες...

  43. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/01/2009 18:21:18

    Φίλε ξέρεις πόσα χρωστάει το Δημόσιο σε κατασκευαστικές εταιρείες γενικώς ?

    Τα 6 δις του Αβραμό για τα αμερικάνικα φάρμακα είναι pinuts !!

  44. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/01/2009 18:43:53

    Με τα ΣΔΙΤ μαζί (εννοώντας κόστος-έσοδο από διόδια για απόσβεση) ξεπερνάνε του Αβρμό κατά πολύ .

    Τα 3 δις που διάβασες , αν δεν κάνω λάθος , είναι χωρίς τα ΣΔΙΤ . Εκτός κι αν νομίζουν οι κυβερνώντες ότι τα έσοδα από την ευρώπη δεν τα μετράμε ως έσοδα αλλά ως παξιμάδια για τα παιδιά των υπουργών .

  45. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 19/01/2009 18:51:55

    @ Decay
    Οι Θυτες λικνιζονται στα Παρτυ της Μυκονου ,εχοντας εξασφαλισει το 85% της Ελληνικης Οικονομιας ,όπως αυταρεσκα το επιβεβαιωσε κιολας η φιλοδοξουσα μελλοντικη Πρωθυπουργινα μας. Χωρις αυτό να απαλλασει και την άλλη πλευρα την σοσιαλιζουσα , που παρ`ολη την σοσιαλιστικη της προσσεγιση επετρεψε να γινει αυτό το οικονομικο εγκλημα. Το χειροτερο δε είναι ότι αυτή η Λικνιζουσα Πλουτοκρατια ,κυριο χαρακτηριστικο της είναι η εσωστρεφεια ,το μοιρασμα των «σιγουρων πηγων καταναλωσης» και της είναι αδιαφορο εάν υπαρχει Αναπτυξη η Όχι . Εχουν κλεισει και την προσβαση και στο ξενο Κεφαλαιο ,το οποιο για να πιασει καποιο ποστο στην Ελληνικη Αγορα ,θα πρεπει να τους παρει συνεταιρους (ορα τους συμμετεχοντες στις κοινοπραξιες στους διαγωνισμους ) και εξηγησε μου τι αναγκη εχη, Μια εταιρεια Κρατικη Κινεζικη (και αρα με απεριοριστα κεφαλαια) να δεχεται συνεταιρο έναν ντοπιο, πρωην Καλλυντικατζη, και αρα ασχετο με το αντικειμενο, ποσο μαλλον η τερατωδης προσφορα με τεραστια οικονομικη αποκλιση ,ποια συνεση επιχειρηματικη υποδηλωνει ; Το Βαρος της επιλογης πεφτει λοιπον στα Θυματα αλλα δυστυχως αναλισκωνται σε κοκκορομαχιες και διαξιφισμους πολιτικους και αφηνουν την ουσια να χανεται. Ας κλεισουν πρωτα οι τρυπες του συστηματος που εχει γινει σουρωτηρι και βλεπουμε για μεγαλοπνοα και μακροετη σχεδια.

  46. stelios avatar
    stelios 19/01/2009 18:58:02

    Kαι η Ισπανια επεσε θυμα της μεγαλομαναις του Αθναρ που την ειδε να αναστησει την κοσμοκρατειρα του Ν.Κοσμου,αλλα και των επιγονων με την τεραστια κατασκευαστικη φουσκα.Τα χαρτια ανεβαινανε,οι Ισπανοι στα γουστα και εκατομμυρια μεταναστες απο Α.Ευρωπη,Β.Αφρικη και Λ.Αμερικη να δουλευονυ φθηνα και να φουσκωνουν τη φουσκα.
    Παρ'ολα αυτα η Ισπανια ειναι χρονια μπροστα μας,με επιπεδο παιδειας και διεθνη επιχειρηματικοτητα ανωτατου επιπεδου.
    Τα χαλια της Ελλαδας δεν τα εχει καμια χωρα,ακομη και το μονο πλεονεκτημα της,τα φθηνα χερια στις γειτονικες χωρες,αντισταθμοιζεται απο την αποσταση απο τις Ευρωπαικες αγορες,οι δε υποδομες απαγορευουν οποιαδηποτε αυξηση της παραγωγικοτητας.
    Ειναι πια ασυμφορη η παραγωγη,η διακινηση και η διαθεση στην Ελλαδα,ευρωπαικο κοστος με τριτοκοσμικες συνθηκες.
    Εξαλλου,ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ των 700 ευρω,14 μισθους δεν παιρνει ουτε ο Γερμανος,εκει δεν υπαρχουν βαρεα στη βιομηχανια,ουτε πρσαυξησεις στη Γ"βαρδια,με συνεπεια ενας εργατης στην Ελλαδα στοιχιζει ετησια ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ απο τη Γερμανια(ασχετα αν παιρνει λιγοτερα στο χερι).

  47. Evros avatar
    Evros 19/01/2009 19:02:56

    Το ότι υπάρχει μαύρο χρήμα στην Ελλάδα όλοι το ξέρουμε.
    Δεν έχουν όλοι όμως μαύρο χρήμα.
    Αυτό αποτελεί ένα μαξιλάρι το οποίο θα αποσβέσει το χτύπημα για αυτούς που το έχουν. Το ποσό δεν είναι ατελείωτο. Ήδη στον κατασκευαστικό τομέα με τον εγκλωβισμό των επιχειρηματιών, την μείωση των τιμών και οι τόκοι των κεφαλαίων κίνησης των επιχειρήσεων τείνει αυτό το μαξιλάρι να εξαφανιστεί.
    Οι κατασκευές έδωσαν την ανάπτυξη που είχε η Ελλάδα τα προηγούμενα χρόνια. Η πτώση των κατασκευών θα φέρει τεράστια ανεργία. Ποιοι δουλεύουν στις οικοδομές; Χαμηλή οικονομική τάξη και μετανάστες. Το πρόβλημα στην Αμερική παρουσιάσθηκε αρχικά στην κατοικία αν δεν απατώμαι. Η αύξηση της ανεργίας θα φέρει επιπλέον κινδύνους στις τράπεζες από τα προβληματικά δάνεια.
    Επιπλέον δώστε μεγαλύτερη σημασία στο γεγονός της αύξησης κατά 160% περίπου των ακάλυπτων επιταγών για να δείτε την πραγματική εικόνα της οικονομίας.
    Όλοι έχουμε υπερεκτιμήσει τις ικανότητές μας και δυνατότητές μας και ξοδεύουμε περισσότερα από ότι μπορούμε. Μπορεί κάποιο να συνεχίζουν να πηγαίνουν στο Λονδίνο για ψώνια αλλά αν έχεις φίλους διευθυντές τραπεζών θα σου δώσουν την πραγματική εικόνα αυτών που ξοδεύουν. Στην επαρχία για πολλούς αναρωτιόμαστε που τα βρίσκουν και είμαστε επιφυλακτικοί στην συνεργασία μαζί τους. Στις μεγάλες πόλεις αυτό χάνεται και το μόνο που βλέπεις είναι την ακριβή ζωή.
    Αυτή η κατάσταση είναι φούσκα και θα φέρει την οικονομία σε μια απότομη πτώση με ανεξέλεγκτες επιπτώσεις.

  48. stelios avatar
    stelios 19/01/2009 19:16:35

    Evros,εχεις απολυτο δικιο, και επειδη κανενας δε θα πουλησει το πατρικο της γυναικας του για να καλυψει την επιταγη της βιοτεχνιας η του μαγαζιου του,το φεσι θα πεσει βροχη και ο σωζων τον εαυτον σωθητω.Αυτη ειναι και η διαφοτα σ'αυτη τηνν κριση,οτι δεν υπαρχει αλλη φουσκα να υποστηριξει την πλασματικη ρευστοτητα,οποτε η θα δουμε τρελλο πληθωρισμο(οι ΗΠΑ κοβουν ηδη τρις$για τα περιβοητα πακετα)η θα στεγνωσουν οι οικονομιες,οποτε οι Γερμανοι,οι Κινεζοι,οι Ιαπωνες,οι Ελβετοι που δεν εχουν κανενα λογο να νοθευσουν τα νομισματα τους(πρακτικη γνωριμη απο τα αρχαια χρονια με τα πολ.μεταλα)θα τραβηξουν αλλο δρομο απο τον δικο μας.
    Κοινως δε θα μπει σε κινδυνο το μελλον του Γερμανου για χαρη του Ελληνα η του Λιθουανου η του Ουγγρου.

  49. Nick avatar
    Nick 19/01/2009 19:17:02

    Το πρόβλημα στις ΗΠΑ, Evros, εμφανίστηκε από τον βιομηχανικό τομέα εδώ και 30 χρόνια.

    Μια χώρα που παρήγαγε σχεδόν τα πάντα, τώρα εισάγει σχεδόν τα πάντα. Σου θυμίζει Ελλάδα ε;;

    Όσο για την ύφεση, εδώ διάβασα στην Ελευθεροτυπία ότι τα σχολικά κυλικεία αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης!!

    Για να μη μιλήσω το αυτοκόλλητο "ΠΩΛΕΙΤΑΙ" που υπάρχουν σε όλο και περισσότερα αυτοκίνητα.

    Ίσως δυστυχήσουμε να δούμε και κοπέλες να εκπορνεύονται για να αποπληρώσουν δάνεια, όπως γίνεται στην Ισπανία.

    Έχουν να δούν τα ματάκια μας πολλά. Οπλιστείτε με ψυχικά αποθέματα.

  50. Nick avatar
    Nick 19/01/2009 19:18:21

    Ήδη το Ιράν αποφάσισε να μετατρέψει τα συναλλαγματικά αποθέματα του σε χρυσά νομίσματα!

  51. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 19/01/2009 19:18:52

    @ Evros
    Αναπτυξη; μηπως μια και προσγειωνομαστε πλεον στην λογικη πρεπει να ακριβολογουμε;
    Ποση από αυτή ανηκει σε επενδυσεις πραγματικες και όχι καταναλωτικες , ποιος το μετρησε αυτο; Μηπως ο σωστος ορος είναι αυξηση Καταναλωσης για μεγιστοποιηση φορολογικων εσοδων και ΑΕΠ .
    Λογιστικα στην ουσια παιχνιδια γιατι εάν κοιταξη καποιος των πινακα Δημοσιου Χρεους εναντι αναπτυξης ,θα διαπιστωσει την πραγματικη αληθεια.
    Αυξηση κατ`ετος από το 1995 εως και σημερα και στις δυο στηλες κατά 10Δις και κατι.
    10 Δις και κατι αυξηση της Αναπτυξης , 10 Δις και Κατι αυξηση του Δημοσιου Χρεους. Το ισον ΜΗΔΕΝ. Αυτό το παιχνιδι επιδιωκουν εναγωνιως να συνεχισουν αλλα και για τους λογους που αναφερεις πολύ σωστα ,θα αποτυχουν στις προβλεψεις τους.

  52. οκτώ avatar
    οκτώ 19/01/2009 19:26:29

    Kώστας Βάρναλης
    Οι Μοιραίοι

    Mες την υπόγεια την ταβέρνα,
    μες σε καπνούς και σε βρισές
    (απάνω στρίγγλιζε η λατέρνα)
    όλ' η παρέα πίναμ' εψές?
    εψές, σαν όλα τα βραδάκια,
    να πάνε κάτου τα φαρμάκια.

    Σφιγγόταν ένας πλάι στον άλλο
    και κάπου εφτυούσε καταγής.
    Ω! πόσο βάσανο μεγάλο
    το βάσανο είναι της ζωής!
    Όσο κι ο νους να τυραννιέται,
    άσπρην ημέρα δε θυμιέται.

    Ήλιε και θάλασσα γαλάζα
    και βάθος τ' άσωτ' ουρανού!
    Ω! της αβγής κροκάτη γάζα,
    γαρούφαλα του δειλινού,
    λάμπετε, σβήνετε μακριά μας,
    χωρίς να μπείτε στην καρδιά μας!

    Tου ενού ο πατέρας χρόνια δέκα
    παράλυτος, ίδιο στοιχειό?
    τ' άλλου κοντόημερ' η γυναίκα
    στο σπίτι λυώνει από χτικιό?
    στο Παλαμήδι ο γιος του Mάζη
    κ' η κόρη του Γιαβή στο Γκάζι.

    ― Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
    ― Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
    ― Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
    ― Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
    Ποιος φταίει; ποιος φταίει; Kανένα στόμα
    δεν τό βρε και δεν τό πε ακόμα.

    Έτσι στη σκότεινη ταβέρνα
    πίνουμε πάντα μας σκυφτοί.
    Σαν τα σκουλήκια, κάθε φτέρνα
    όπου μας έβρει μας πατεί.
    Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,
    προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!

  53. Evros avatar
    Evros 19/01/2009 19:33:34

    Μακρης Κωνσταντ.
    την λέξη ανάπτυξη ήθελα να την βάλω σε εισαγωγικά αλλα μου ξέφυγε. Στην πραγματικότητα συμφωνούμε.

  54. stelios avatar
    stelios 19/01/2009 19:33:43

    57@
    Αυτο εγινε προβλημα ολης της Δυσης,ειχαν την αφελεια να νομιζουν οτι κρατωντας τον ελεγχο στο χρηματοπισ/κο συστημα και σε στρατηγικες παραγωγες απαγορευμενες στους Ασιατες(πολεμικο υλικο)η υψηλη τεχνολογια(γρηγορα τραινα,αντιδραστηρες)θα μοπρουν εσαει να εισαγουν φθηνα κταναλωτικα προιοντα,διπλασιαζοντας ετσι το επιπεδο ζωης.Ομως οι ασιατες αντιγραφουν,καταστρατηγουν την προστασια περιβαλοντος,δεν πειθαρχουν πλεον στις απαγορευσεις των Δυτικων γιατι δε φιβουνται τον κομουνισμο,και μορφωνονται ταχυτατα.Πολλα σχολεια στην Μπαγκογκ ειναι ηδη καλυτερα απο της Ελλαδας.
    Αποτελεσμα να εχει καταστραφει ο παραγωγικος ιστος στη Δυση,διοτι ακομη και αν μπορει να φτιαξει πχ ενα υψηλης τεχνολογιας υφαντουργικο μηχανημα σε ανταγωνιστικες τιμες,δεν υπαρχουν πλεον υφαντουργεια στην ευρωπη για να τα πουλησει,αρα πρεπει να παει στην Τουρκια η στην Ασια να τα πουλησει,με περιβαλλον εχθρικο και ανταγωνιστικο πια.Εκτος αυτου η καταρρευση των πελατων στην ευρωπη στερει πλεον το πεδιο δοκιμων και καινοτομιων,γιατι δε μποει να εχεις την ερευνα και την κατασκευη στην Ευρωπη και την εφαρμογη της στην πραξη σε αλλη ηπειρο.
    Ετσι εκλεισαν χιλιαδες βιομηχανιες στην Ευρωπη με ιστορια δεκαετιων,και στη θεση τους τεχνολογιες δωματιου,που σημερα εδρευουν στο Λονδινο,αυριο ομως καλιστα στη Βομβαη η το Σαο Παολο.
    Οι βαριες υοποδομες ειναι δυσκινητες και κοστιζουν,ομως αντεχουνστο χρονο,αυτο χανεται στην Ευρωπη.Ακομη και στις πρωην Α.Χωρες με τα φθηνα μεροκαματα,ελαχιστα εργοστασια εγινα,και κει ολοι τοριξαν στοπ εμποριο την κονομα και το real estate,α αποτελεσματα ομως ηδη φαινονται...

  55. Evros avatar
    Evros 19/01/2009 19:35:45

    Ατομικά αν έχεις οικονομικό πρόβλημα Π.Χ μείωση του εισοδήματός σου, αυτό να κάνεις οικονομία κόβοντας κάποια από τα έξοδά σου. Αυτό είναι που δεν κάνει η Ελλάδα. Ο προϋπολογισμός του 2009 προβλέπει περισσότερα έξοδα από το 2008.
    Μέχρι τώρα δεν έρχονταν ξένοι επενδυτές στην Ελλάδα (είμαστε σε χειρότερη θέση από τον Καντάφι) γιατί η γραφειοκρατία είναι απίστευτη και το κόστος του δημόσιου τομέα εξωφρενικό. Ο δημόσιος τομές να επιβαρύνει το διπλάσιο τον Ιδιωτικό σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

  56. Decay avatar
    Decay 19/01/2009 19:39:41

    @ 60 stelios,

    Αυτό το real estate τις έφαγε τις ΗΠΑ...
    (Πάντα πρωτοπόροι, καί στις κατασχέσεις...)

  57. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 19/01/2009 19:43:12

    @ οκτώ
    εγω θα προτεινα αυτο αντι για την κλαψα του Βαρναλη

    "ΑΝ"

    Αν μπορείς να κρατάς την ψυχραιμία σου
    όταν οι άλλοι χάνουν τη δική τους
    και ρίχνουν σε σένα την ευθύνη
    και την αιτία της αδυναμίας τους.


    Αν έχεις πίστη στον εαυτό σου
    όταν οι άλλοι αμφιβάλλουν για σένα
    και δε σε πειράζει αυτή η δυσπιστία τους

    Αν μπορείς καρτερικά να περιμένεις
    χωρίς να σε κουράζει η αναμονή,
    ή όταν διαδίδουν ψέματα για σένα
    να μην ξεπέφτεις και συ στο ψέμα,
    ή όταν φανερά σου δείχνουν μίσος
    να μην αφήσεις το μίσος να σε καταλάβει,
    κι όμως να μη φαίνεσαι πολύ αγαθός
    μήτε πολύ στοχαστικός στα λόγια.

    Αν να ονειρεύεσαι είσαι ικανός
    δίχως να γίνεσαι σκλάβος των ονείρων

    Αν να δέχεσαι μπορείς θρίαμβο και όλεθρο το ίδιο
    και να αντιμετωπίζεις παρόμοια και τα δύο

    Αν είσαι σε θέση να υπομένεις
    ακούοντας την αλήθεια που συ είπες,
    να επαναλαμβάνεται αλλοιωμένη από πονηρούς
    που επιδιώκουν έτσι να παγιδέψουν αφελείς,
    ή να παρατηρείς αυτά που συ τους έδωσες ζωή,
    σπασμένα να κείτονται και παραπεταμένα
    και να φτιάχνεις εξαρχής με εργαλεία φθαρμένα.

    Αν τολμάς όλα σου τα πλούτη μαζεμένα
    να τα παίζεις κορώνα-γράμματα μεμιάς,
    να χάνεις κι απ' την αρχή να ξεκινάς
    χωρίς να μέμφεσαι για τη μοίρα σου κανέναν

    Αν μπορείς να κάνεις καρδιά, νεύρα και μυς
    να σε υπηρετούν ακόμα κι όταν έχουν καταρρεύσει,
    και γερά να κρατάς, ενώ δεν υπάρχει εντός σου
    τίποτε πέρα από τη θέληση που τους λεει

    Αν μπορείς να μιλάς με χιλιάδες
    κι όμως να κρατάς την αρετή σου,
    ή να περπατάς με κυβερνήτες
    κι όμως να μην αλλάζεις την απλή ζωή σου.

    Αν ούτε εχθροί σε βλάψουν μπορούν,
    μα ούτε και κοντινότεροι φίλοι,

    Αν όλοι έχουν την ίδια αξία για σένα
    και κάνεις πιο πολύ από τους άλλους

    Αν μπορείς να γεμίζεις τη μέρα σου
    με εικοσιτέσσερις ώρες αξίας ζωής,
    τότε δική σου θα είναι όλη η Γη
    με όλα της τα αγαθά κι ακόμη:
    Αληθινά θα είσαι Άνθρωπος παιδί μου.

  58. stelios avatar
    stelios 19/01/2009 19:46:21

    Αν μπορουσα να πιασω στα χερια μου εναν απο τους τσογλανους που απο την Αραχωβα ζητουν συγγνωμη που μας κλεψανε...

  59. Evros avatar
    Evros 19/01/2009 19:49:52

    Στερνή μου γνώση νε σε είχα πρώτα

  60. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 19:51:57

    τα στοιχειά μιλούν από μόνα τους διαβάστε το μηνιαίο δελτίο στο www. desmie.gr ιδιαίτερα η εξαγωγές προς γείτονα κράτος ,μετά είναι να μην σαλτάρεις

  61. Factorx avatar
    Factorx 19/01/2009 19:55:45

    Ενημέρωση: Νέο επικαιροποιημένο τριετές Πρόγραμμα Σταθερότητας, το οποίο θα υποβληθεί στο τέλος του μήνα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή ετοιμάζει η κυβέρνηση, όπως δήλωσε αργότερα ο υπουργός Οικονομίας Γιάννης Παπαθανασίου. «Το πρόγραμμα αυτό θα περιλαμβάνει κατευθύνσεις πολιτικής που θα μας επιτρέψουν να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί και θα αποτυπώνει ξεκάθαρα τις προτεραιότητες της οικονομικής μας πολιτικής: Σταδιακή δημοσιονομική προσαρμογή. Ενίσχυση της πραγματικής οικονομίας. Στήριξη των οικονομικά ασθενέστερων συμπολιτών μας με στοχευμένες πολιτικές».

  62. KaryID avatar
    KaryID 19/01/2009 20:01:22

    Κάποιος είπε εδώ παραπάνω για μέταλλα, καλωδιώσεις και βίδες από ελληνικές εταιρείες, μακάρι να είναι έτσι, μήπως όμως είναι ασιατικής προέλευσης εισαγόμενα μέταλλα, καλωδιώσεις και βίδες; Μακάρι να είναι από παραγωγικές βιομηχανικές ελληνικές εταιρείες.

  63. stelios avatar
    stelios 19/01/2009 20:03:13

    67@
    Σαν ανεκδοτο μου ακουγεται.
    Και πως θα γινει αυτο ρε κουφιοκεφαλακη Υπουργε?
    Και η πιτα σωστη και ο σκυλος χορτατος και το αφεντικο ανετο και ο μπακαλης που εχει να παιρνει
    τα βερεσεδια ησυχος.Ποιος θα τα πληρωσει αυτα?

  64. Nick avatar
    Nick 19/01/2009 20:05:06

    @KaryID.

    Ξέρω τη Fulgor στη Κόρινθο, δυστυχώς όμως αρχίσε εδώ και 1-2 μήνες τις απολύσεις.

  65. stelios avatar
    stelios 19/01/2009 20:16:38

    67@
    Διαβασα τι ειπε τελικα το UFO ο υπουργος:
    Οσα πετυχαμε μεχρι σημερα δεν ειναι δυστυχως αρκετα....
    Ε,πως να ειναι με ανεπαγγελτο Πρωθυπουργο και ανεπαγγελτο το μισο Υπουργικο Συμβουλιο?
    Αλλο η πειρα στις κοινωνικες και οικονομικες κρισεις και αλλο στο φωτοτυπικο μηχανημα Δικηγορικου γραφειου.

  66. KaryID avatar
    KaryID 19/01/2009 20:17:38

    Και τα ελληνικά καλώδια (εισηγμένη νομίζω, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει ...). Ακρίβηναν και τα κράματα διεθνώς.

  67. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 20/01/2009 13:20:47

    To...Ιρλανδικό Θαύμα...εν εξελίξει...

    Θυμηθείτε λίγο τι έλεγαν Γιωργάκης & Κωστάκης για το θαύμα της Ιρλανδίας..στη Βουλή..

  68. Nick avatar
    Nick 20/01/2009 14:49:04

    Από το 1992 και επί (Ιρλανδού) Clinton πολλές εταιρείες πληροφορικής εγκαταστάθηκαν στην Ιρλανδία.

    Βάλ'τε και την εγγύτητα προς τη Βρετανία (ασχέτως εάν την αντιπαθούν λόγω αποικιοκρατίας και Βορείου Ιρλανδίας), και voilá!

    Θέμα τύχης και πολιτικής βούλησης ήταν. Γιατί και εγώ κάνω θαύματα με φούσκες ακινήτων.