#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2010 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ύποπτοι για τρομοκρατία στέλνουν βόμβες πέντε ημέρες πριν από τις εκλογές !!!



Γράφουμε και προηγουμένως για την Επιδημία ύποπτων πακέτων

Νεότερες πληροφορίες αναφέρουν ότι στον Γάλλο πρόεδρο Νικολά Σαρκοζί επρόκειτο να σταλεί το ένα από τα παγιδευμένα με εκρηκτικά δέματα που εξουδετέρωσαν οι άνδρες της Αντιτρομοκρατικής. Τα άλλα δέματα είχαν ως παραλήπτες, την πρεσβεία του Βελγίου, της Ολλανδίας και του Μεξικού.

Καλά, μπορεί να ήταν βόμβες σε ένδειξη αλληλεγγύης προς τους Ζαπατίστας και κατά της κυβέρνησης του Μεξικού. Όπως επίσης, αντίστοιχους στόχους διαμαρτυρίας, ενδεχομένως να είχε η βόμβα που προοριζόταν για την Ολλανδική πρεσβεία ή η άλλη για την πρεσβεία του Βελγίου (που κολλάει ως παραλήπτης ο Σαρκοζί, είναι απορίας άξιον). Όμως, πέντε ημέρες πριν τις εκλογές βρήκαν να τα κάνουν όλα αυτά; Βέβαια, λέγεται ότι είχαν ως στόχο τους και τον Θόδωρο Πάγκαλο. Πάλι καλά. Τώρα έδεσε το γλυκό, γιατί αν προσπαθούσαν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι οι βόμβες-επιστολές προορίζονταν μόνον για τις ξένες πρεσβείες, θα έχανε όλο το «αντιτρομοκρατικό σενάριο» το σασπένς του. Όπως και να’χει, όλα τα στοιχεία παραπέμπουν σε ερασιτεχνική δουλειά, ενώ αφήνουν άρωμα επιχείρησης πολιτικής χειραγώγησης της κοινής γνώμης και προεκλογικού αποπροσανατολίσμού. Παράλληλα, για μια ακόμη φορά φαίνεται ότι πλέον στον αφρό έχουν βγεί τα «καπάκια» της τρομοκρατίας. Ο ένας εκ των συλληφθέντων που είναι Ελληνας, είναι κατηγορούμενος για την υπόθεση των Πυρήνων της Συνομωσίας της Φωτιάς.

Πρώτο ερώτημα: Πως είναι δυνατόν η ΕΛΑΣ να έχει αφήσει χωρίς παρακολούθηση έναν ύποπτο, σε τέτοιο βαθμό μάλιστα, που ο ύποπτος να παίρνει μέρος σε επιχειρήσεις της οργάνωσης. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι τον είχαν παντελώς ανεξέλεγκτο.

Δεύτερο ερώτημα: Πάγια πρακτική τόσο των παράνομων οργανώσεων του ΚΚΕ, αλλά και κάθε λογής «σοβαρής» τρομοκρατικής οργάνωσης στην Ελλάδα και το εξωτερικό, ήταν να μην χρησιμοποιούνται στην ενεργό επιχειρησιακή δράση άτομα που είναι «καμμένα». Όπως το συγκεκριμένο που ήταν μάλιστα κατηγορούμενος. Στην προκειμένη παραβιάστηκε ένας ακρογωνιαίος κανόνας της συνωμοτικότητας.

Και τα δύο ερωτήματα δεν μπορούν παρά να γεννούν αρκετά ερωτηματικά γύρω από την αποτυχημένη απόπειρα να σταλούν βόμβες μέσω εταιρειών κούριερ στο Παγκράτι,.



Το ένα δέμα που εξερράγη στα γραφεία της Swift Mail, σύμφωνα με την Αστυνομία, το άφησε ένα άτομο που ήταν μεταμφιεσμένο και φορούσε περούκα και καπέλο τύπου τζόκεϊ. Γαι το λόγο αυτό η υπάλληλος, επειδή θεώρησε ύποπτο τον αποστολέα, έπιασε το δέμα στα χέρια της με αποτέλεσμα αυτό να εκραγεί και να την τραυματίσει ελαφρά στα δάχτυλα. Κατά τις ίδιες πληροφορίες, ειδοποιήθηκε αμέσως η Αστυνομία, εδόθησαν οι περιγραφές των υπόπτων, οι οποίοι εντοπίστηκαν μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε κοντινή απόσταση. Όταν εγκλωβίστηκαν από αστυνομικούς, δύο άτομα παραδόθηκαν αμαχητί, αν και πάνω τους είχαν πιστόλια και τουλάχιστον ο ένας φορούσε αλεξίσφαιρο. Σημάδι δηλαδή, ότι είχαν προετοιμαστεί για συμπλοκή σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Τότε οι ίδιοι είπαν στους αστυνομικούς ότι έχουν στον σάκο τους μια βόμβα, η οποία θα εκραγεί (πιθανώς οι βόμβες ήταν δύο, διότι λέγεται ότι έγιναν δύο ελεγχόμενες ανατινάξεις).

Πάντως, βόμβα-επιστολή είχε σταλεί προ καιρού στο πολιτικό γραφείο του κ.Χρυσοχοΐδη, το οποίο κατόπιν εστάλη στο υπουργείο, με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του ο υπασπιστής του τότε υπουργού Δημόσιας Τάξης, Γιώργος Βασιλάκης. Λίγο μετά, μία επιστολή, που είχε χαρακτηριστεί «περίεργη» από την Ελευθεροτυπία, εστάλη στην εφημερίδα, για τη συγκεκριμένη βομβιστική επίθεση. Στη θέση του αποστολέα ήταν το όνομα «Θανάσης Κλάρας» (το όνομα του Αρη Βελουχιώτη), με διεύθυνση κατοικίας «Αγωνιστών 40, Αθήνα» και ένα εκτυπωμένο κόκκινο αστέρι στο κλείσιμο του λευκού -μικρού μεγέθους- φακέλου. Οι δύο συλληφθέντες, σύμφωνα με διαρροές της Αστυνομίας –και άρα ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες- φέρονται να είχαν επάνω τους πιστόλια τύπου «Γκλόκ» των 9mm. Τουλάχιστον δύο τέτοια αυστριακής κατασκευής πιστόλια, είχε φανεί να είχε στον οπλισμό της η οργάνωση «Σέχτα Επαναστατών» στη φωτογραφία με τον οπλισμό της που στάλθηκε στα «Νέα» τον Ιούλιο του 2010, όταν ανέλαβε την ευθύνη για τη δολοφονία Γκιόλια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 01/11/2010 16:28:04

    Καλα αυτο το παρακρατος του ΠΑΣΟΚ χτυπαει μονο οταν εχουμε εκλογες η κυβερναει η ΝΔ?
    Να προσεχει ο Σαμαρας, γιατι δεν νομιζω οτι εχει ασυλια, και ας ηταν παλιος φιλος τουΓΑΠ.
    Ειναι ετοιμος για ολα και αρα επικινδυνος.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/11/2010 16:49:20

    το μάθαμε το παραμύθι... Και ποιό μαύρο χρώμα κρύβεται πίσω από τα κόκκινα αστέρια

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ archaeopteryx 01/11/2010 18:04:41

      Επαναλαμβανόμενες συμπτώσεις παύουν να είναι συμπτώσεις.

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/11/2010 16:53:18

    Τυχαια ολα αυτα;
    Δεν νομιζω...

  4. Misha avatar
    Misha 01/11/2010 16:54:47

    Δεν ορρωδουν προ ουδενός.Μπορεί να συλλάβουν μέχρι και τον δολοφόνο του Μαρά οσονούπω.

  5. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 01/11/2010 16:59:05

    Η εικόνα με τον πυροτεχνουργό απο πού είναι;Απο Καμπούλ;Απο Βαγδάτη;Απο Άγιο Παντελεήμονα;Ούτε για γέλια δεν είστε το βαρεθήκαμε το εργάκι,καθόλου σασπένς πλέον,καθόλου δράση.....Πήγανε με περούκες λέει να δώσουν γράμματα-βόμβες......Μιχάλη τους έπιασες τους δολοφόνους που κάψανε τους 4 στην Μαρφίν;Άνοιξε η γή κ τους κατάπιε;Σ΄ αυτή τη χώρα οι βόμβες σκάνε κ οι φωτιές μπαίνουν μια βδομάδα πριν τις εκλογές.....

    • Misha avatar
      Misha @ Μαύρος Ιάκωβος 01/11/2010 17:27:09

      Ποιους να πιάσει; Οι κακες γλώσσες λένε πως έφυγαν με βανάκι της ΓΑΔΑ

  6. Tassos avatar
    Tassos 01/11/2010 17:10:21

    Ο κάθε πικραμένος υπουργός του ΠΑΣΟΚ έχει να λέει ότι συνέλαβε και κανα δυό τρομοκράτες. Μόνο το θηρίο , ο καταγέλαστος Πάκης τους άφησε να κάψουν την Αθήνα. Ρε αστείε ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕΣ Η ΑΚΟΜΗ?

    • adonis avatar
      adonis @ Tassos 01/11/2010 17:16:19

      Ο Πάκης είναι θλιβερή περίπτωση. Μόνο ζημιά κάνει στον Σαμαρά. Να τον εξαφανίσει αμέσως. Περιφέρει στα κανάλια την αναξιοπιστία και την ανικανότητα του...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Tassos 01/11/2010 18:03:32

      Εσύ λες είναι θέμα ικανότητας η κάποιος τους βγάζει στην σέντρα με έμμεσο τρόπο;;;

      Εκτός και οι κουκουλοφόροι ξαφνικά εξαφανίστηκαν και αυτοί δια μαγείας, μια παλιά αναφορά των Αμερικάνων για την τρομοκρατία προσωπικά τείνω να την πιστέψω.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/11/2010 17:13:08

    Το ΔΝΤ δεν θελει εκλογές. Όλα να τα περιμένουμε. Αλλά Κυριακή κοντή γιορτή.

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/11/2010 17:25:07

    Για όσους έχουν ασθενή μνήμη: το 1986, μεταξύ πρώτου και δεύτερου γύρου των δημοτικών εκλογών, είχε "συλληφθεί" ο Ρωχάμης μετά από "επιχείρηση" της ΕΛ.ΑΣ. Παρ' όλα αυτά, στον δεύτερο γύρο δεν άλλαξε κάτι και "νίκησε η Τοπική Αυτοδιοίκηση"...

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/11/2010 17:51:43

    Πάντοτε όταν το ΠΑΣΟΚ αντιμετώπιζε προβλήματα, ή τρομοκρατική ενέργεια είχαμε, ή μπαχαλάκηδες στούς δρόμους, ή εβγαινε το χώρα ή το σισμίκ.
    Το αποκορύφωμα θα είναι η εμφάνιση του Μπιν Λάντεν.
    Και να φανταστείς ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που τα πιστεύουν.

    • politis avatar
      politis @ εναςάσχετος 01/11/2010 20:40:01

      Φυσικά οι εκτελούντες διατεταγμένη υπηρεσία όπως η Κατια Μακρή μας πρίξανε με την τεράστια επιτυχία του ΠΑΣΟΚ. Κάποιος πρέπει να πεί την Πασόκα να μην ξαναχρησιμοποιήσει το επιχείρημα περί του ότι το δάνειο το πέρνουμε για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις. Ουδέν ψευδέστερο το δάνειο ούτε καν το βλέπουμε πάει κατευθείαν στους δανειστές. Επιτέλους κα Μακρή λίγη τσίπα, δεν μιλάτε σε χαχόλους .

  10. Ηλίας avatar
    Ηλίας 01/11/2010 18:01:06

    Φάκελοι με στρακαστρούκες που απευθύνονται στους ...Μεξικάνους!!! και τον...Σαρκοζί!!!! από "τρομοκράτες" με ....περούκες που έκαναν μπαμ και πιάστηκαν....επ΄αυτοφόρω !!!!! [πρώτη φορά στα παγκόσμια χρονικα!!!!!].
    ΡΕ ΔΕ ΜΑΣ ΧΕΖΕΤΕ ΛΕΩ ΓΩ;;;ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΦΡΟΥΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕ;;;

  11. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 01/11/2010 18:01:10

    Να δεις που θα πιάσουν και την Σέχτα μέσα στις εκλογές.

    Οι κουκουλοφόροι που εξαφανίστηκαν αλήθεια;

  12. Kostas D avatar
    Kostas D 01/11/2010 18:06:44

    Το πασοκ έφερε την τρομοκρατία στην Ελλάδα μην ξεχνάτε οτι οι μισοί απο
    το Πακ έκαναν την 17Ν και οι υπόλοιποι γίνανε βουλευτές/ιδρυτικά στελέχη του πασοκ..... Βουίζει ο τόπος εδώ και χρόνια. Ψαξτε ακόμα καλύτερα θα δείτε.
    Πιστεύω πως αυτό το γεγονός προεκλογικά είναι στημμένο.... όταν ο γαπ ήτανε
    στη ΔΕΘ πώς και δεν έπεσε ούτε μια μολότωφ..?? τα άλλα τα "αγανακτισμένα παιδιά" οι ..... κουκουλοφόροι.... πού χάθηκαν τώρα επί κυβερνήσεως γαπ..???????

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ Kostas D 01/11/2010 19:46:23

      ''τα άλλα τα “αγανακτισμένα παιδιά” οι ….. κουκουλοφόροι…. πού χάθηκαν τώρα επί κυβερνήσεως γαπ..''

      Πολυ σωστο ερωτημα Κωστα.Που βρισκονται;Να υποθεσουμε οτι ειναι υπερ του μνημονιου και του γαπ;

    • adonis avatar
      adonis @ Kostas D 01/11/2010 20:12:12

      Αυτός ο σατανικός ο ΓΑΠ τα κάνει όλα...Αλλά τον πρόδωσε το σαρδόνιο και υπουλο χαμόγελο που είχε χθες στο Μαραθώνιο. Και έπειτα φαινόταν οτι δεν έτρεχε ανέμελα, κάτι έκρυβε.

  13. Kostas D avatar
    Kostas D 01/11/2010 18:09:13

    ο Κουφοντίνας (επίσης μέλος του πακ...) πώς και "παραδόθηκε" ... όταν ο Σημίτης ήταν στη ΔΕΘ το 2002.....?????? Πολλές συμπτώσεις παύουν να είναι
    συμπτώσεις..

  14. tiramola avatar
    tiramola 01/11/2010 18:21:38

    Kostas D.
    Από που έχεις αυτές τις απόρρητες πληροφορίες?
    Κόλλαγες ένσημα στην αντιτρομοκρατική?

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ tiramola 01/11/2010 19:54:39

      τα έχουν πει οι κολλητοί του γιωργάκη οι Αμερικάνοι παλιότερα τα ξέχασες και αυτά; να μου πεις εδώ ξέχασες ότι τα λεφτά υπάρχουν και τα περιμένεις.

  15. Kostas D avatar
    Kostas D 01/11/2010 18:30:49

    Αρνούμαι να κάνω κουβέντα με παράσιτα τύπου σαν εσενα τιρα ... όπως σε λένε... Γυμνοσάλιαγκες του πασοκ που δεν εχουν τίποτε αλλο να κάνουν από το να μπαίνουν σε μπλόγκ να ειρωνεύονται για να γεμίσουν τη μίζερη ζωή τους.
    Τελεία και παύλα εδω.

  16. bfo avatar
    bfo 01/11/2010 19:54:28

    ο Κουφοντίνας (επίσης μέλος του πακ…) πώς και “παραδόθηκε” … όταν ο Σημίτης ήταν στη ΔΕΘ το 2002…..?????? Πολλές συμπτώσεις παύουν να είναι,

    Βέβαια, μεγάαααλη σύμπτωση.... Βλέπεις είπε «παιδιά, θα πάω φυλακή ισόβια, αρκεί να κάνει καλή εντύπωση ο φίλος μου ο Σημίτης στη ΔΕΘ». Είναι δυνατό ο άλλος να είναι ισόβια μαζί με 10-15 άλλα άτομα και να συζητάμε για «δήθεν» παράδοση; Έτσι είναι οι δήθεν παραδόσεις;

    Είμαστε σοβαροί; Να ξεχωρίζουμε τουλάχιστον τι είναι στημένο, από τι είναι αληθινό. Άλλο Ντάνος Κρυστάλλης π.χ. άλλο Παναγούλης (και αυτός ...«στημένος» ήτανε στις καφενειακές συζητήσεις της εποχής).

    Η σημερινή φάση ας πούμε βρωμάει κάπως. Αλλά όχι επειδή έρχονται εκλογές.

    Δηλαδή τι, πιστεύουν ότι θα ψηφίσει πολύς κόσμος διαφορετικά στις δημοτικές εκλογές αν πιαστεί καμμιά οργάνωση; Εδώ κοτζάμ 17Ν πιάσανε και πήρανε τον πούλο στις εθνικές εκλογές.

    Ή μήπως θα «αποπροσανατολίσουν» έτσι την κοινή γνώμη; Δηλαδής ο άνεργος και ο μαγαζάτορας που τραβάει τα μαλλιά του θα ξεχάσει την οικονομία και τους φόρους και θα τον νοιάζει αν πιάσανε την Σέχτα ή τη Ρέχτα;! Σιγά το θέμα.

    Αν υπάρχει παιχνίδι από πίσω στημένο είναι πολύ πιο σύνθετο από το «κάνε ότι πιάσαμε για να μας ψηφίσουν» ή «κάνε ότι πιάσαμε για να μην ασχολούνται με την οικονομία»...

  17. kiki avatar
    kiki 01/11/2010 20:33:25

    Ουτε μια προβοκατσια της προκοπης δεν μπορουν να κανουν.
    Που ξανακουστηκε οι τρομοκρατες ,να ειναι εμφανως μεταμφιεσμενοι,και ρωταγαν Ημαρτον ποσο κανει η μεταφορα,και προβοκατορες και τσιπηδες ,φτηνιαρηδες.
    Το περιμεναμε,ερχονται εκλογες ,μετα οι 17 Νοεμβρη,να κανουμε κατι να τους τρομαξουμε.
    Βρε αντε πια ,ουτε σοβαρη προβοκατσια ,τιποτα ντενεκεδες.

  18. Kostas D avatar
    Kostas D 01/11/2010 22:23:10

    Πες τα Κική.... μετά η 17Νοεμβρη...... Να έχουμε ΟΛΟΙ το νου μας στα ύπουλα
    ανθρωποειδή που κυβερνούν τώρα και αλληλουποστηρίζονται μεταξύ τους..
    Είπαμε.... " οι αντιεξουσιαστές στην εξουσία.." το ξεχάσατε..????
    ΑΛΛΑ μην ανησυχείτε συμπατριώτες..... τους έχουμε πάρει χαμπάρι.. μια ζωή
    ΞΕΝΟΙ θα είναι σε αυτή τη γή..... Τέτοια παράσιτα της φύσης δεν έχουν ούτε
    πατρίδα ούτε τίποτα..
    Το τέλος τους είναι κοντά..
    Επισης, ΑΠΟΛΥΤΗ προσοχή μην κάνουν καμιά "τρομοκρατική " κομπινα στο 2ο γύρο των εκλογών...... Είναι ειδικοί σε μαφιόζικες τακτικές..
    Ξανά ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ, ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ για να τους ξεκάνουμε..!!!!!!!!!

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/11/2010 22:58:34

    Το εντυπωσιακο ειναι ο στοχος Σαρκοζυ.Αιτιολογια μαλλον οτι ανεβασε 2 χρονια το οριο ηλικιας.Η διαφορα με το ΓΑΠ και το Λοβερδο ειναι οτι ο Σαρκοζυ ανεβασε τα ορια ηλικιας και το ευχαριστηθηκε ενω οι ΓΑΠ και Λοβερδος στενοχωρηθηκαν και κλαινε τα βραδυα,αρα δεν πρεπει να τους πειραξει κανεις.