#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2010 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ό,τι πείτε κυρία… Τρόϊκα»



Με τι σεις και με το σας είχαν την Τρίτη τέσσερις υπουργοί το κλιμάκιο του στρατού κατοχής και άκουγαν τις απαιτήσεις τους και δεν μπορούσαν να πουν ούτε όχι. Χρυσοχοϊδης, Ρέππας, Κατσέλη και Λοβέρδος, μπορεί στα media να το έπαιξαν άνετοι και θαρραλέοι, ωστόσο, πίσω από τις κλειστές πόρτες άκουσαν κατσάδες γιατί δεν προχωρούν μεταρρυθμίσεις και προτροπές να τηρήσουν το Μνημόνιο, αλλιώς χρήμα δεν έχει.

Από τον Ανδρέα Λοβέρδο ζήτησαν επιτακτικά περικοπές στις δαπάνες του ΕΣΥ ακόμη και με κλείσιμο νοσοκομείων. Ο υπουργός Υγείας τους υποσχέθηκε ότι θα τους εξοικονομήσει 1,4 δις ευρώ μέσα στο 2011 και οι Τροϊκάνοι μόνο τα… μουστάκια τους δεν έτριβαν από ικανοποίηση. Το κλίμα για τα κανάλια ήταν… ήρεμο και θετικό, αλλά μέσα το κλιμάκιο πέρασε από κόσκινο όλες τις δαπάνες του ΕΣΥ. Γι’ αυτό μην απορήσετε αν του χρόνου κλείσουν νοσοκομεία, υπολειτουργούν κλινικές επειδή δεν έχουν υλικά ή γιατρούς και νοσηλευτές.

Στην Λ. Κατσέλη φέρεται να έκαναν δριμείες συστάσεις γιατί δεν προχωρά γρήγορα το σχέδιο για τις επιχειρησιακές συμβάσεις ώστε αυτές να υπερισχύουν των κλαδικών. Μάλιστα ζήτησαν οι νέες συμβάσεις να προβλέπουν μισθούς 20%-30% χαμηλότερους απ’ ότι με τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας. Παρ’ ότι τους παρουσίασε μια βελτιωμένη πρόταση η κ. Κατσέλη αυτοί ήταν αμετάπειστοι. Οπότε, εργασιακός μεσαίωνας και με τη βούλα.

Οσο για τον κ. Ρέππα, κόψε τα πάντα από τις ΔΕΚΟ σου, τους είπαν, όπερ σημαίνει… ΟΣΕ παντού. Του είπαν να διώξει κόσμο από τις αστικές συγκοινωνίες κι όχι μόνο, να ιδιωτικοποιηθεί η ΤΡΑΙΝΟΣΕ άμεσα, να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα, να δοθούν με συμβάσεις παραχώρησης περιφερειακά αεροδρόμια.

Αυτά κι άλλα πολλά ειπώθηκαν στις κλειστές συναντήσεις των κυβερνητών με τους ανθύπατους με τις πληροφορίες να λένε ότι οι υπουργοί έμειναν αποσβολωμένοι με τις απαιτήσεις και το ύφος των Τροϊκάνων.

Κι ακόμη δεν έχουμε δει τίποτε…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BABIS avatar
    BABIS 17/11/2010 08:49:37

    Και καλά κάνουν, εφόσον δυο πολιτικά κόμματα (ανυπαρξία κράτους) απο το 1974 έχουν διαλύσει το κράτος που δεν υπάρχει και φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα. Κράτος είχαμε μόνο απο το 1967 έως το 1974.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ BABIS 17/11/2010 09:04:40

      Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αδερφάκι μου γιατί θα παρεξηγηθείς!

      Μην νομίσει κανείς ότι τον Γενάρη του '67 ή τον Δεκέμβρη του '74 υπήρχε κράτος!
      Δώσε συγκεκριμένες ημερομηνίες...

    • oli avatar
      oli @ BABIS 17/11/2010 09:22:53

      Σαφως,κρατος τρομου...

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ oli 17/11/2010 12:01:38

        Όλυ, παρόλο που δεν συμφωνώ με τους παραπάνω, τότε όμως είχαν σφίξει πολλοί κώλοι "προοδευτικών" που ξέσκισαν τη χώρα μετά!!!

        Το Πολυτεχνείο μου, γαμώτο.......

        • oli avatar
          oli @ ΑΡΚΑΣ 17/11/2010 12:46:32

          Φιλτατε,το βρωμικο νερο να πεταξουμε,το παιδι ειναι πολυτιμο,αν με εννοεις.Αναπηρη Δημοκρατια ,με κουτσουρεμενα δικαιωματα,θα αντιτεινεις.Κουραστηκα παντως να διαβαζω ανιστορικους υμνους σε ενα καθεστως που εξευτελισε καθε ειδους ανθρωπινη αξι'α και ανιστορητες προφητειες μετα Χριστον.Οσο γι' αυτους που μεθοδικα και ανερυθριαστα εχτισαν πολιτικες καριερες με φοντο την γκρεμισμενη πυλη,ε κατι θα εχει φτασει στα αυτια τους για την απαξιωση του πολιτικου συστηματος εκει στις Βρυξελλες...

  2. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 17/11/2010 09:36:51

    Η άνευ όρων πρόσδεση στην ευρωπαική ιδέα , ανεξαρτήτως του τι αυτή πρωωθεί απλά είναι εκδυτικισμένος ραγιαδισμός.

    Εκτός των άλλων επιβεβαιώνει και μια άλλη διαχρονική αλήθεια.
    Οτι η Ελλάδα με ευθύνη της πιο ανεπαρκούς οικονομικής και πολιτικής ελιτ της Ευρώπης ήταν και συνεχίζει να είναι ο πιο εύκολα εκβιάσιμος ''εταίρος''.

    Για αυτό άλλωστε επέλεγη και απεδέχθη να αποτελέσει σήμερα το σάκο του μποξ της νεοταξικής επέλασης.

  3. KAPS avatar
    KAPS 17/11/2010 10:28:31

    Δεν πειράζει το 60% των ελλήνων είπε να κάτσει στις καφετέριες και στους καναπέδες των σπιτιών τους ( που θα τα χάσει οσονούπω) να δει το υπόλοιπο 40% (μεταξύ δε αυτών οι αγαπημένοι μας αλλοδαποί ) να ψηφίζει , να τους κάνει χάζι κοινώς , και μετά έχει ο Θεός . Αλλά ο Θεός δεν έχει τελείωσε ..συνεπώς ας ξεβρακωθούν οι μακάκες να χώσουν τα υπόλοιπα που αναζητά η Τρόικα ( και καλά κάνει και τα αναζητά) και να το κάνουν πλέον μόκο διότι ουτε τις τύχες τους δεν είναι ικανοί οι Ελληνες να ελέγξουν . Οι Πακιστανομπαγκλαντεαλγερινοί είδαν πόσο μακάκες είναι οι Ελληνες και απλά επιβαλλουν νόμους ζούγκλας .Δηλαδή έρχονται τα άγρια να διώξουν τα αποχαυνωμένα ...Βρε καλά κάνουν καλά κάνουν ...κάποτε ένας άγγλος περιηγητής είχε πει ..αυτός ο λαός (Ελληνες) δεν αξίζει ούτε να του μιλάς καλά ούτε να τους σέβεσαι διότι σε θεωρεί μακάκα. Σπρώξιμο βρίσιμο ξύλο και θα σε σεβαστούν ...

  4. nic avatar
    nic 17/11/2010 10:41:02

    Οχι, αυτοι ειναι οι comandante του στρατου κατοχης.Ο στρατος κατοχης ειναι οι λαθρομεταναστες.

  5. Έρεβος avatar
    Έρεβος 17/11/2010 11:36:36

    "Ακόμα και αν κλείσουν νοσοκομεία", μάλιστα.

    Εγώ λέω να κάνουμε κάτι άλλο καλύτερο κυρία Τρόικα.

    Να παρουμε τα τιμολόγια των αλυσίδων σουπερ μάρκετ στη Γερμανία και στην Ελλάδα και τη διαφορά στις τιμές να τη δίνουμε απευθείας για την εξυπηρέτηση του χρέους σας. Και μην φοβάστε όλα ακριβότερα είναι στην Ελλάδα οπότε θετικό θα είναι το ισοζύγιο...

  6. Έρεβος avatar
    Έρεβος 17/11/2010 11:41:47

    Και κάτι άλλο. Μας αναγκάζουν να αγοράζουμε τα υποβρύχια τους που γέρνουν και τα πανάκριβα άρματά τους, δεν μας αναγκάζουν όμως να αγοράζουμε τα αυτοκίνητά τους και τα άλλα προιόντα τους από τις αλυσίδες τους. Μαυρίστε τους αγοραστικά. Τι θα μας κάνουν δηλαδή θα πάψουν να αγοράζουν τα καρπούζια μας; Ποτέ μην σώσουν.

  7. Έρεβος avatar
    Έρεβος 17/11/2010 11:44:13

    Σκατολαός. Η μόνη συνεισφορά τους στην παγκόσμια ιστορία οι πόλεμοι, οι καταστροφές και οι ...μερσεντές. Ας τα πάρουν και τα τρία και ας τα βάλουν εκεί που ξέρουν.

    • zackii avatar
      zackii @ Έρεβος 17/11/2010 12:46:17

      Σκατολαός είναι οι Έλληνες , που ούτε να πάρουν την τύχη στα χέρια τους δεν μπορούν. Κι αν δεν είχαν την ατυχία οι Τούρκοι να πέσουν πάνω στους Ευρωπαίους - που γιά άλλους λόγους φυσικά - μας απελευθέρωσαν ακόμα εδώ θα ήταν. Όταν βλέπεις τόσα εκατομμύρια ηλίθιους να μην ψηφίζουν γιατί...έτσι νομίζουν ότι κάνουν αντίσταση τι άλλο να πεις. Αλλά τι περιμένεις από το λαό του big brother, της Κορομηλά και άλλων ?
      Ραγιάδες του κερατά! Κανονικά όποιος τολμήσει να αρχίσει τα μυξοκλάμματα όταν του πάρουν το σπίτι του η τον απολύσουν θέλει ανασκολοπισμό στην πλατεία Συντάγματος. Το ίδιο και οποιοσδήποτε πιτσιρικάς απ'αυτούς που μας δει΄χνουν στην πλατεία Μπουρναζίου να ρουφάει το φραπέ του με το PSP ανά χείρας..γιά να μας συγκινήσουν και καλά...γιά τη νεολαία που... γυρίζει την πλάτη της στο πολιτικό σύστημα και δεν πάει να ψηφίσει. Θα τους λύσει το πρόβλημα μεθαύριο ο...Ιρακινός η Πακιστανός υπουργός που θα εκλεγεί αφού θα έχει την πλειοψηφία των συμπατριωτών του.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ zackii 17/11/2010 13:17:56

        Πες τα, χρυσόστομε!

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ zackii 17/11/2010 13:24:14

        Σκατολαός είσαι και φαίνεσαι κύριε.

        Κι αν δεν σας αρέσουν οι έλληνες όπως είναι τότε ή προσπαθήστε να τους αλλάξετε προς αυτό που νομίζετε καλύτερο ή αλλάξτε χώρα.

        Μη μας βρίζετε μόνο.

        Θραξ Αναρμόδιος

        • zackii avatar
          zackii @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 17:10:06

          Aν πήγες να ψηφίσεις δεν αναφέρομαι σε σένα. Αν όμως δεν πήγες τότε φυσικά και σε σένα

  8. SoToS avatar
    SoToS 17/11/2010 12:03:54

    Ωραία λογική έχουν μερικοί εδώ μέσα ... Ότι για όλα φταίνε οι Γερμανοί ενώ εμείς τα καημενα δεν φταίμε σε τίποτα ... Δεν κάναμε τίποτα απολύτως δεν έχουμε ιδέα γιατί φτάσαμε εδώ όλο οι άλλοι φταίνε ... Χαρακτηριστικό του Έλληνα που παιρνιετε για έξυπνος μάγκας ενώ οι άλλοι τρώνε κουτόχορτο η το κλασικό που ακούς συνέχεια όταν εμείς είχαμε πολιτισμό οι άλλοι ήταν πάνω στα δέντρα ... Ε αυτό μας έφαγε κάναμε και κάνουμε τους μάγκες με ξένο κωλο ... Οι Γερμανοί κάνουν την δουλειά τους ας κοιτουσαμε να κάνουμε και εμείς το ίδιο και όχι να δανειζομαστε για να τις τσέπες μας ...ακούς εκεί κλειδουχος στον ΟΣΕ παίρνει 3000€ μηνιαίως μισθό η πολλοι που παιρνουν συνταξη το 120% του τελευταιου μισθου και μετά φταίνε οι Γερμανοί ... Όσον αφορα για το ότι οι Γερμανοί έχουν μόνο μια Μερσεντες να υπευνθυμισω ότι πριν πολλααα χρόνια είχαμε και εμείς στον Βόλο ένα εργοστάσιο Μερσεντες και ρωτήστε τους εργατοπατερες και τα συνδικάτα τι έγινε μετά ...

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 17/11/2010 12:05:42

    "Ας τα πάρουν και τα τρία και ας τα βάλουν εκεί που ξέρουν."
    αμ εμεις τα περναμε τοσα χρονια και τους ταιζαμε ..
    και τωρα τους βριζουμε..

    μερτστνες και bmw δεν θελαμε?
    καλα να παθουμε..

  10. SoToS avatar
    SoToS 17/11/2010 12:17:15

    Α ρε Χαρρυ Κλυν αθανατε ... Είμαστε από γεννησιμιου οι μισοί κλεφτοκοταδες και άλλοι μισοί του παλουκιου ρουφιανοι και ραγιάδες ... Ο Έλληνας δεν την αντέχει την αλήθεια δυστυχώς και όσο έχουμε αυτή την αντίληψη ότι για όλα φταίνε οι άλλοι και εμείς τίποτα αυτά θα παθαίνουμε και χειρότερα ακόμη μόνο για ροχαλα είμαστε όπως έλεγε και ο Χαρρυ Κλυν πριν 25 χρόνια ... Άλλαξε κάτι ;

  11. BIΣ avatar
    BIΣ 17/11/2010 12:29:49

    Οι απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά δεν είναι εύκολες.
    Πρέπει να δούμε πώς λειτουργεί η ΕΕ, τί σημαίνει ΕΕ κατ' αρχήν και τί στόχους έχει, τι πλεονεκτήματα έχει η ένταξή της σε αυτήν, τι ενδεχόμενα μειονεκτήματα, ποιες οι δυνατότητές μας ως χώρα, πώς πορευτήκαμε ως χώρα ολα αυτά τα χρόνια που εισπράτταμε ευρωπαϊκά κονδύλια για υποδομές, τι θα μπορούσε να γίνει και δεν έγινε από δική μας ευθύνη....
    Ευρωσκεπτικισμός, θα συμφωνήσω σε αυτό, δεν είναι η καθολική άρνηση της ΕΕ, μπορεί να σημαίνει και έναν απλό, σοβαρό προβληματισμό για την πορεία της ΕΕ και για τη φύση της σχέσης μας ως χώρα με αυτήν.
    Τέτοιον προβληματισμό έχω και εγώ και είναι προτιμότερος από το άκριτο χειροκρότημα και τους ευρωλιγούρικους κεραυνούς των neolib.

  12. sirof avatar
    sirof 17/11/2010 12:41:10

    Συγνώμη ρε παιδιά, υπήρχε δημοσιογραφική κάλυψη την ώρα της συνάντησης ώστε να ξέρουμε τι ειπώθηκε; (και μάλιστα με τέτοιες λεπτομέρειες;)

  13. ΚΔΓ avatar
    ΚΔΓ 17/11/2010 12:59:20

    Δεν υπάρχει ανεξάρτητη Κυβέρνηση, το είπε καθαρά ο κ. Πρωθυπουργός με τη φράση " χάσαμε μέρος της αυτοκυριαρχίας μας". Τώρα ποιός φταίει για αυτή την κατάσταση, είναι πασιφανές. Μα αυτοί που μας κυβερνούν. Και το χειρότερο είναι ότι το τούνελ της εξόδου έκλεισε όσο θα είμαστε μέσα στο μνημόνιο.
    Και αυτό φαίνεται καθαρά από την πορεία των οικονομικών μεγεθών. Δέχεται το Υπουργείο Οικονομικών ότι στο τέλος της λήξης του μνημονίου, δηλαδή την άνοιξη του 2013, το δημόσιο χρέος θα εκτιναχθεί στο 150 0/0 του ΑΕΠ. Δηλαδή θα έχουμε χειροτέρευση των οικονομικών. Συνεπώς γεννάται το ερώτημα προς τι μνημόνιο?
    Τα δανεικά αν δεν περάσουν μέσα από την παραγωγική διαδικασία, να έχουμε δηλαδή πολλαπλασιαστικά φαινόμενα, τότε ζημιά προκαλούν στην οικονομία. Αυτό το γνωρίζει κάθε σώφρων νοικοκύρης. Τώρα πώς δεν το αντιλαμβάνονται οι ιθύνοντες, είναι απορίας άξιον?
    Πάντως πιστεύω ακράδαντα ότι την τρίτη δόση του δανείου θα μας τη δώσουν γιατί αυτό τους εξυπηρετεί οικονομικά, πωλούν δηλαδή τα προϊόντα τους! Παράδειγμα η συμπεριφορά τους έναντι της Ιρλανδίας , την οποία πιέζουν παρακαλώντας να δεχθεί τη βοήθεια!!!

  14. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:07:17

    Εμ, αυτά να τα βλέπει η ηγεσία της ΝΔ. Που θέλει να κυβερνήσει με τον "στρατό κατοχής" αυτόν, πάνω από το κεφάλι της όταν γίνει κυβέρνηση. Να δίνουν οι κατοχικοί τροϊκάνοι εντολές στους υπουργούς της. Τι πατριωτισμός κι αυτός!

    Και που θέλει να την πιστέψουμε ότι αυτοί οι άνθρωποι, οι πράκτορες και οι αντιπρόσωποι των τοκογλύφων, θα την αφήσουν να εφαρμόσει το "μείγμα" της πολιτικής της.

    Και να αλλάξει στάση, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

    Κι αν κοιμάται, ας αλλάξει πλευρό.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • kiki avatar
      kiki @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:13:15

      @ Θρακα,
      πεντε περιφερειες,τι σκ@@ θα κανει η Ντορα,γιατι δεν ψηφιστηκε ο Δρακος, αποπληρωμη του δανειου πιο γρηγορα,καλυτερα να αλλαξει πλευρο, πιο χρησιμο θαναι.

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:15:53

      μηπως θελεις να ζητήσει αναδιάρθρωση χρέους η ΝΔ?

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ headbangers balls 17/11/2010 13:21:26

        Να ζητήσει να ακυρωθεί η σύμβαση, το Μνημόνιο, και να ζητήσει να γίνει μια νέα σύμβαση, ΔΑΝΕΙΑΚΗ καθαρά και μόνο, με επιτόκιο αλληλεγγύης και που ΔΕΝ θα ανακατεύεται στα εσωτερικά μας. Που δεν θα δικάζεται με το Αγγλικό δίκαιο. Που δεν θα...συμπληρώστε ότι θέλετε.

        Αν πάω εγώ σε κάποια τράπεζα και ζητήσω δάνειο θα μου πουνε από που να κόψω έξοδα για τα παιδιά μου και το σπίτι μου; Θα μου στείλουνε τραπεζικό μέσα στο σπίτι μου να κοιτάει αν φοράει ακριβό βρακί η γυναίκα μου; Κιαν πίνω ρετσίνα ή ουίσκι 12 ετών στον καναπέ μου;

        Είναι δανειακή σύμβαση το Μνημόνιο; Που μου το θεωρεί και έγκυρο η ΝΔ! Είναι δανειακή σύμβαση;

        Και η κατοχή πως είναι;

        Θραξ Αναρμόδιος

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:26:14

          16 Κοινοβούλια να τρέχουν πάλι για την χάρη τού Μr.Perfect Shape;;;
          Μπά δεν νομίζω...αυτοί είναι πατριώτες για την χώρα τους.

      • kiki avatar
        kiki @ headbangers balls 17/11/2010 13:24:08

        Οχι,να μην εξωφληση κανενα ανυπαρκτο χρεος,θελω.Να τα πληρωσουν οι τραπεζες που τα δανειστηκαν.
        Προσωπικα αρνουμαι το χρεος.Ας πληρωσουν αυτοι που τα χρωστουν,λυσεις εκτος μηχανισμου υπαρχουν,Μια εξω απο το Μνημονιο τωρα.

        • headbangers balls avatar
          headbangers balls @ kiki 17/11/2010 13:25:16

          καλως ηρθες στο ΚΚΕ συντρόφισα

        • Misha avatar
          Misha @ kiki 17/11/2010 13:31:43

          Το χρεος είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ, αποτελείται σχεδόν αποκλειστικά από τοκογλυφικά τοκοχρεωλύσια.

          Προς το παρόν αν έχετε κάνα φράγκο σε τράπεζες παρτε το , καλού κακού, αν δεν το έχετε κάνει ήδη.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Misha 17/11/2010 13:33:48

            Και πού να το πάμε, Μίσα; Δεν είδες χθες ότι και η Κύπρος (με τις τράπεζές της) υποβαθμίστηκε πιστοληπτικά;

  15. SoToS avatar
    SoToS 17/11/2010 13:44:49

    Και γιατί υποβαθμιστηκε πιστοληπτικα η Κύπρος ...; Για να μην πάρουμε τα λεφτά από εδώ και τα πάμε εκεί ... Φοβούνται την καταρευση του δικού μας τράπεζικου συστήματος για αυτό τον λόγο το κάνουν και με την Κύπρο ... Σου λέει μόνο η Κύπρος θα σώσει τις καταθέσεις των Ελλήνων η Ελβετία πέφτει κομματάκι μακριά ... Ξέρουν τι κάνουν

  16. SoToS avatar
    SoToS 17/11/2010 13:50:47

    Ο Σαμαράς το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι να κρατικοποιηση μια τράπεζα για να μπορεί να δανειστεί από την Ευρωπαϊκή κεντρική Τράπεζα με επιτόκιο 1% και μετά να ξεκαθαρίσει σιγά σιγά την θέση του ότι αφορά το μνημόνιο ...όπως δανείζεται και η Γερμανία με 1% μέσω της Deutsche Bundesbank και πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες ... Το γέλιο το μεγάλο θα είναι με την Ιρλανδία που αν παει στο ΔΝΤ θα δανειστεί με ένα επιτόκιο της τάξης του 1,5% με 2,5% ενώ εμείς οι ντενεκεδες με αρχηγό τον Γιωργάκη δανειστηκαμε με 5 % ....Που είναι το πιστόλι ;;;;

    • kiki avatar
      kiki @ SoToS 17/11/2010 17:29:36

      @ Σοτος,
      ξερεις που.

  17. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 17/11/2010 18:34:50

    " Beggars are not choosers "

    Εγω εαν ημουν Ελενκτης του ΔΝΤ θα ειχα κατατσακίσει πρώτα την Κατσέλη, μετά τον Ρέπα και τον Χρυσοχοϊδη και τελευταίο τον Λοβέρδο.

    Δεν με απασχολουν οι φυσαρουφες που λένε στο Μεγκα και τον ΔΟΛ για εσωτερική κατνάλωση.

    Δεν με ενδιαφέρουν η τζάμπα επαναστατικότητα που προβάλλουν.

    Δεν με απασχολεί η θεατρικότητα των λόγων τους (ειδικά ο Λοβέρδος και η Κατσέλη ειναι για την Οπερα του Μιλάνου)

    Με ενδιαφέρει οτι με κρυφοπουστίτσες προσπαθουν να συγκαλύψουν τα οικονομικά αίσχη στους τομείς που εκπροσωπουν.

    Με απασχολεί οτι νομίζουν οτι δεν καταλαβαίνω τις απατεωνιές που πανε να κανουν.

    Νομίζουν οτι θα γινουν "ηρωες" εαν διασώσουν (που δεν σώνεται) το απαξιωμένο και άχρηστο κομματικόποιημένο Δημόσιο.

    Δεν κατάλαβαν οτι "το πλοίο βυθίζεται" ?

    Στο πλοίο που βυθίζεται ο Καπετανιος και οι Ναύτες το ιδιο θα πνιγούν. κατάλαβαν οτι οταν το πλο

  18. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 17/11/2010 18:38:57

    " Beggars are not choosers "

    Εγω εαν ημουν Ελενκτης του ΔΝΤ θα ειχα κατατσακίσει πρώτα την Κατσέλη, μετά τον Ρέπα και τον Χρυσοχοϊδη και τελευταίο τον Λοβέρδο.

    Δεν με απασχολουν οι φυσαρουφες που λένε στο Μεγκα και τον ΔΟΛ για εσωτερική κατνάλωση.

    Δεν με ενδιαφέρουν η τζάμπα επαναστατικότητα που προβάλλουν.

    Δεν με απασχολεί η θεατρικότητα των λόγων τους (ειδικά ο Λοβέρδος και η Κατσέλη ειναι για την Οπερα του Μιλάνου)

    Με ενδιαφέρει οτι με κρυφοπουστίτσες προσπαθουν να συγκαλύψουν τα οικονομικά αίσχη στους τομείς που εκπροσωπουν.

    Με απασχολεί οτι νομίζουν οτι δεν καταλαβαίνω τις απατεωνιές που πανε να κανουν.

    Νομίζουν οτι θα γινουν "ηρωες" εαν διασώσουν (που δεν σώνεται) το απαξιωμένο και άχρηστο κομματικόποιημένο Δημόσιο.

    Δεν κατάλαβαν οτι "το πλοίο βυθίζεται" ?

    Στο πλοίο που βυθίζεται ο Καπετανιος και οι Ναύτες το ιδιο θα πνιγούν.