09/10/2009 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι στο Βωβό, ναι στον Παπαθηναϊκό



Ηχηρό χαστούκι δέχθηκε σήμερα η  Μπ. Βωβός από το ΣτΕ το οποίο ακύρωσε την οικοδομική άδεια για το εμπορικό κέντρο στον Βοτανικό. Ουσιαστικά οι δικαστές λένε ναι στο γήπεδο του Παναθηναϊκού αλλά όχι στο τεραστίων διαστάσεων mall που σχεδίαζε ο γνωστός μεγαλοεργολάβος.

Το πρόβλημα, όμως, πλέον μεταφέρεται στην νέα κυβέρνηση αφού ο Βωβός θα επιδιώξει τεράστια αποζημίωση η οποία κατ' αυτόν μπορεί να φτάσει τα 400 εκατ. ευρώ. Το νομικό όπλο που θα χρησιμοποιήσει είναι ότι το νόμο της Διπλής Ανάπλασης τον ψήφισαν οι βουλευτές των δύο μεγάλων κομμάτων και επομένως πρέπει να εφαρμοστεί.

Η «καυτή» πατάτα είναι πλέον στα χέρια της Τίνας Μπιρμπίλη ως αρμόδιας για θέματα Χωροταξίας η οποία πρέπει να βρει λύση αφενός για να μην πληρώσει το κράτος χρήματα που δεν έχει και αφετέρου να μην πάρει καμιά απόφαση υπέρ της δημιουργίας εμπορικού κέντρου που θα ξεσηκώσει θύελλα διαμαρτυριών.

Υπάρχει βέβαια και η πλευρά του Παναθηναϊκού ο οποίος αν εμποδιστεί να κάνει γήπεδο (αφού το οικόπεδο ανήκει στον Βωβό) θα ξεσηκώσει τους οπαδούς του κατά της κυβέρνησης.

Τέλος, επειδή το γήπεδο θα κατασκευαστεί από τον όμιλο Μπόμπολα ασφαλώς το θέμα αποκτά νέο ενδιαφέρον καθώς θα υπάρξουν και οι σχετικές πιέσεις...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vass avatar
    Vass 09/10/2009 18:47:13

    Μπορεί η Τίνα να γράψει έναν όμορφο λόγο στον Γιώργο κι όλοι μαζί να ρίξουν το ανάθεμα στον Σουφλιά.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/10/2009 19:04:54

    Εχουμε λοιπον...

    α. Βωβος ( ΠΑΣΟΚ ) το οικοπεδο, Μπομπολας Χτιζει τρα παντα ολα = ΠΑΣΟΚΟΣ

    β. Βαζελος θελει γηπεδο σε οικοπεδο Βωβου. Βαζελος = ΝΔ, Οικοπεδο=ΠΑΣΟΚ ( χτισμενο )

    γ. Τη διπλη αναπλαση ( ΔΑ ) την ψηφισαν και οι δυο. ΔΑ = ΝΔ + ΠΑΣΟΚ

    δ. Οι δικαστες μηπως ειναι Γαυροι, δικοι μας?

    ε. Ο Βωβος ειναι και βουβος? 2χΠΑΣΟΚ εναντιον ΠΑΣΟΚ Μπιρμπιλη... και ΝΔ Βαζελος εναντιον Μπιρμπιλη.

    Κα Μπιρμπιλη μου.. πατε για Phd πλοκής σ ενα 6μηνο. Απαρπαστη θα γινετε με αυτη την προυπηρσεια στο βιογραφικο σας... Θα το χρειαστειτε !!!

    στ. Ο Κακλαμανης ειναι ΝΔ ( με σιγουριά ?? )

    Δηλαδη, ο Οικοπεδουχος Βωβος ΠΑΣΟΚΟΣ δεν μαγαζια και δεν γινει οικοπεδο στο Βαζελο και ζητα 400εκ απο ΠΑΣΟΚ κυβενρηση. ο ΠΑΣΟΚΟΣ Μπομπολας δε χτιζει ( -$$ ). Ο ΝΔ Βαζελος δεν φταχνει γηπεδο σε οικοπεδο Βωβου ΠΑΣΟΚΟΥ.. και βγαινουν και οι 3 στο δρομο με κουκουλες.

    ΝΔ+ΠΑΣΟΚ π ψηφισαν 2πλη αναπλαση δε σηκωνουν τα τηλεφωνα σε κανεναν !χαχα

    Μηπως ν αναλαβει τα παντα ολα ο Κοκκαλης να τα λυσει ? Θα ελεγα για τον Μπατατουδη αλλα τον εχω χασει τωρα τελευταια. Αληθεια η Βασω Π. τι κανει? σε αργια ειναι ??

    Κ αν δεν εχει γηπεδο ο Βαζελος του χρονου οι U2 3/9 που θα παιξουν?? Στον Ατσαλενιο?

    ΠΠ

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/10/2009 19:19:25

      Για δες ο βαζελος ΝΔ θα κανει γηπεδο με Μπομπολα ΠΑΣΟΚ !!!
      (καλα για κουπα δεν λεμε!!!)

      Ειναι αυτο που λενε: με ξενα κολυβα κανουν κηδεια!!!!!

      χαχαχαχααχαχαχαχαχχα!!!!!!!

  3. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 09/10/2009 19:07:50

    Βέβαια το ακίνητο ο Βωβός δεν το κληρονόμησε από τη γιαγιά του, είχε εσωτερική πληροφόρηση και το αγόρασε κοψοχρονιά πριν αποφασιστεί η διπλή ανάπλαση. Τώρα θα του το πληρώσουμε χρυσό;

    Ας γίνει μία γενική απαλλοτρίωση στον Ελαιώνα, να γίνει πάρκο να τελειώνουμε. Όσο και αν κοστίσει, θα είναι λιγότερο από το να σχεδιάζονται τετράγωνο τετράγωνο οι χρήσεις γης και να πέφτει μετά το Δημόσιο θύμα του κάθε Βωβού.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Πολυβώτης 09/10/2009 19:25:43

      κι ο Βωβός τι θα γίνει; Κλέφτης;

  4. MIG-21 avatar
    MIG-21 09/10/2009 19:40:52

    Ξερετε ποιος θα λυσει το προβλημα γηπεδου του ΠΑΟ ???
    ο Λαλιωτης....... με μακετα και την εικονικη πραγματικοτητα
    (ακομα και για την κατακτηση πρωταθληματος) !!!!!

  5. αντί avatar
    αντί 09/10/2009 20:01:50

    Οι οπαδοί πρέπει να ξεσηκωθούν εναντίον του Βωβού!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αντί 09/10/2009 20:06:11

      Μα ο Βωβος ειναι Βαζελος !!! και ολιγον Μαρουσι Μπασκετ !!

      Εσωκομματικες κ εκει !! αμαν ρε αντι.. μια ΝΔ μας φτανει !! χαχαχαχα

      ΠΠ

  6. Andreas avatar
    Andreas 12/10/2009 22:23:10

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο βωβός δεν πρόκειται να βγει χαμένος. Θα τα βρουν στο ισοζύγιο πρασίνου με τον Δήμο Αθηναίων και θα τελειώσει η υπόθεση. Αυτοί που θα χάσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο είναι οι Αθηναίοι: ή δε θα γίνει το νέο δημαρχιακό μέγαρο ή, στη χειρότερη, θα πληρώσουμε τον βωβό. Δε νομίζω να φτάσουμε εκεί βέβαια.