25/11/2008 15:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι στη βία κατά των γυναικών

Η 25η Νοεμβρίου έχει επιλεγεί ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της Βίας εναντίον των Γυναικών, την πιο διαδεδομένη και πιο αποσιωπημένη μορφή βίας, σε όλο τον πλανήτη.

Μία στις τρεις γυναίκες είναι πιθανό να υποστεί άσκηση φυσικής βίας, σεξουαλική εκμετάλλευση ή κακοποίηση κατά τη διάρκεια της ζωής της. Μία στις πέντε γυναίκες πέφτει θύμα βιασμού ή απόπειρας βιασμού. Πάνω από το 80% των θυμάτων παράνομης διακίνησης και εμπορίας ανθρώπων είναι γυναίκες. Η σεξουαλική κακοποίηση, ο αναγκαστικός γάμος, το έγκλημα "τιμής", το εμπόριο σαρκός, παραμένουν δυστυχώς παγκόσμια προβλήματα.

Κι ας μην ξεχνάμε την οικογενειακή βία, που είναι και η πιο δύσκολα ανιχνεύσιμη.

Η καθιέρωση της Παγκόσμιας Ημέρας για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών, καθώς και αντίστοιχες εκστρατείες, όπως, για παράδειγμα, η προσπάθεια που εγκαινιάσθηκε από τον Ο.Η.Ε., το 2008, με τίτλο «Ενωθείτε να θέσουμε τέλος στη Βία ενάντια στις Γυναίκες», αναδεικνύουν το μέγεθος του προβλήματος και την αναγκαιότητα λήψης αποτελεσματικών μέτρων για την προστασία των γυναικών από κάθε μορφής βία.

Απέναντι σε τέτοια φαινόμενα που προσβάλλουν το επίπεδο της Δημοκρατίας και του πολιτισμού μας η απάντηση δεν μπορεί να είναι άλλη από την ευαισθητοποίηση και την κινητοποίηση όλων μας,

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/11/2008 16:29:23

    " .... έχει επιλεγεί ..."
    ΠΟΙΟΣ τήν έχει επιλέξει ?
    καί πότε αυτός ο Μπούρδας θά επιλέξει επίσης, τήν Παγκόσμια Ημέρα "Αυτογνωσίας τών Γυναικών, ώς καί τής ψυχολογικής βίας τών γυναικών επί τών ανδρών " ?

  2. αόρατος avatar
    αόρατος 25/11/2008 16:29:50

    ρε φάκτορα βαρεθήκαμε με τα δικαιώματα των γυναικών.
    Από τη στιγμή που υπάρχει ισότητα ανδρών γυναικών όλοι βράζουν στο ίδιο καζάνι. Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των ανδρών υπάρχει; Φάκτορα ψάχνεις να βρεις θέματα για το site σου και όλο μέσα στη λάσπη μπαίνεις.Από τη μια θέλεις ποιότητα και από την άλλη γίνεσαι 'κατίνα'. Κράτα μια θεματολογία για να είσαι σοβαρός ώστε να και οι άλλοι σοβαροί.....

  3. KaryID avatar
    KaryID 25/11/2008 16:57:41

    @Factor: ΕΒΑΛΕΣ ΛΑΘΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !!!
    Τα περίμενα αυτά. Εσύ θέλεις, αλλά οι ΚΑΛΟΙ άνθρωποι εδώ μέσα δεν θέλουν. Όποιος δεν θέλει δεν σχολιάζει, είναι απλό φίλοι μου. Σκαμπρόζικα θέματα έχει μπόλικα σε παραδίπλα αναρτήσεις.
    Ξέρεις ποιος θα ενδιαφερθεί μόνο; Κανένας ΦΙΛΟΤΙΜΟΣ και ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ αξιωματικός, όπως στην προηγούμενη ανάρτηση για το trafficking και πέντε δέκα σχολιάστριες, πόσες είναι δεν ξέρω.

    Βάλε ανάρτηση: έβαλε τον εραστή να σκοτώσει το σύζυγο και θα γεμίσεις 1000 σχόλια. Θα κάνεις ρεκόρ.

  4. g700 avatar
    g700 25/11/2008 17:05:24

    Για πείτε μου ένα παράδειγμα βίας κατά των ανδρών.

  5. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 17:16:01

    KaryID- Μήπως στο όνομα της ισότητας δηλ .εσωτερικού οικογενειακού οικονομικού ανταγωνισμού η εισαγωγή του έφερε και αυτό που ο anonymous επισημάνει .

  6. αόρατος avatar
    αόρατος 25/11/2008 17:21:25

    φίλε ή φίλη g700 η σημερινή ζωή είναι μια καθημερινή κόλαση για τον άνδρα. Το 'soft ideology' έχει επιβάλει παντού την εξουσία του και επειδή πρέπει να δείχνουμε την ισότητα με τη γυναίκα ανεχόμαστε την κάθε 'κατίνα'. Για τις βλακείες του κάθε άνδρα είμαστε έτοιμοι να το ξεφτιλίσουμε ενώ για τη γυναίκα πρέπει πάντα να σεβόμαστε τη διαφορετικότητα....

  7. g700 avatar
    g700 25/11/2008 17:35:33

    ώ κάθε μέρα διαβάζω στις εφημερίδες για βιασμούς, παρενοχλήσεις, ξυλοδαρμούς, εκβιασμούς, ψυχολογική βία, τρομοκρατία, πολέμους. Ποτέ όμως από γυναίκα σε άντρα. Όλα τα άλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες.

  8. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 17:44:10

    g700-Δηλ. μας λες ότι υπάρχουν συγκρούσεις που εμφανίζονται ως βιασμοί, παρενοχλήσεις, ξυλοδαρμοί, εκβιασμοί , ψυχολογική βία κλπ .Και η αίτια είναι πάντα μονή δηλ. μόνο από τρελό αρσενικό ζώο .Μπράβο σκέψη και ανάλυση .Βλέπω στην ζωή σου να αγαπήσεις ,ες αντίθετο φίλο .

  9. αόρατος avatar
    αόρατος 25/11/2008 17:47:23

    Ασε g700 ξέχασες τη θάτσερ την Ραις την Μπακογιάννη τις βασανίστριες στο Ιράκ και στο Γκουαντανάμο ατέλειωτη σειρά......

  10. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 25/11/2008 18:06:47

    Δεν ξέρω πως καθιερώθηκαν οι μέρες αυτες, (Παγκόσμια μέρα κατά του καπνίσματος, υπέρ του νερού , κατά της παιδικής εργασίας...), σαν μικρές υπενθυμίσεις καλές μου φαίνονται, ετσι για να θυμόμαστε οτι υπάρχουν αυτά τα προβλήματα και οτι δεν ειμαστε το κέντρο του σύμπαντος ουτε ο κατεξοχήν πολιτισμός. Βία κατά των γυναικών υπάρχει. Παγκοσμίως. Αν ο δικός μας πολιτισμός εχει δημιουργήσει κουλτούρα ανοχής και ενδεχομένως ενοχής, δεν σημαίνει οτι αν κοίτάξουμε γύρω μας δεν θα δούμε οτι η βία ασκείται εις βάρος των φυσικά, νομικά, οικονομικά και δεν ξέρω τι αλλο, αδυνάτων.Και οτι το θέμα δεν ειναι νομικό η διοικητικό -οπως στην περίπτωση της σωματεμπορίας σε προηγούμεο πόστ αναφέρθηκε -αλλα κουλτούρας, ποιότητας πολιτισμού. Εδω μιλάμε για φυσική βία. Και εκεί οι γυναίκες ειναι απο χέρι αδύνατες. Οχι οτι ειναι η μοναδική κατηγορία,αλλα καλά κάνουμε να το θυμόμαστε.

  11. KaryID avatar
    KaryID 25/11/2008 18:26:11

    Μην ασχολείσαι Αλεξάνδρα, το στίγμα το έδωσαν.

  12. αόρατος avatar
    αόρατος 25/11/2008 18:32:09

    Αντε πάλι τα ίδια. Μετατρέπετε τις αντιθέσεις ανάμεσα σε ανθρώπους, ανάμεσα σε χαρακτήρες σε αντιθέσεις φύλων. Ολυμπιακό έχω...

  13. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 18:41:13

    Kary ID-Ειλικρινά αρνητικό στίγμα μας άφησες με το τελευταίο ,δεν σου εύχομαι όλα και πάντα δικά σου .

  14. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 25/11/2008 19:18:03

    Γιατί αλλάξατε την φωτο; Η προηγούμενη μου άρεσε περισσότερο.

  15. Factorx avatar
    Factorx 25/11/2008 19:26:36

    εδω δεν λέγατε να την αλλάξουμε;

  16. αόρατος avatar
    αόρατος 25/11/2008 19:32:34

    Οχι φάκτορα να βάλεις τις φωτογραφίες με τις βασανίστριες στο Ιράκ. Αρκετά πιπιλίσαμε την καραμέλα 'η γυναίκα θύμα'...

  17. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 25/11/2008 19:34:12

    Εγώ πάντως όχι. Μήπως υπέκυψες στη βία των γυναικών;

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2008 19:36:39

    τώρα να με συγχωρέσετε, αλλά στον παράδεισο των συμπλεγματικών και των κουτσαβάκηδων, δεν θα έπρεπε να λέμε πολλά. Οι σχεσεις πάσχουν από την αξεπέραστη ανωριμότητα και την ανασφάλεια, και η βία είναι συνήθως προς την κατεύθυνση του αδυνάτου, που είναι συνήθως και ο οικονoμικά αδύνατος. Τα περί Ιρακ και αοράτων ανοησιών με συγχωρείτε, ξανά, είναι merde grecque.

  19. donaE avatar
    donaE 25/11/2008 19:41:21

    Επιτελους.

  20. KaryID avatar
    KaryID 25/11/2008 19:46:57

    @ataktos: δεν θα είμαι αγενής, και 'γω μαζί σας, σας έδωσα και θέμα: έβαλε τον εραστή να σκοτώσει το σύζυγο, τι άλλο θέλετε. Να βγάλετε το άχτι σας. Να πείτε τον πόνο σας να ξεθυμάνετε.
    Επίσης δεν χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς.

  21. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 25/11/2008 19:57:02

    @Archeopteryx

    "Θυμηθείτε Ραζούμωφ, πως οι γυναίκες, τα παιδιά κι οι επαναστάτες απεχθάνονται την ειρωνία ως άρνηση όλων των ευγενών ενστίκτων, κάθε πίστης, κάθε αφοσίωσης, κάθε δράσης!" λέει μία ρωσίδα επαναστάτρια στο Under the Western Eyes του Josef Konrad.

    Η ειρωνία εξοργίζει. Όχι επειδή κοροϊδεύει ή επειδή επιτίθεται, αλλά επειδή μας στερεί από βεβαιότητες αποκαλύπτοντας τον κόσμο ως αμφισημία

    Milan Kundera, H τέχνη του μυθιστορήματος

    ΥΓ. Λίγη ειρωνία ως αντίδοτο στις κατεστημένες σαπουνόπερες της πολιτικής ορθότητος, και στο συνεπαγόμενο κιτσ τους. Και, μια και τόφερε η κουβέντα, σύμφωνα με τον Κούντερα, "κιτς είναι η άρνηση της ύπαρξης των scheiβe". Φιλικά.

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2008 20:02:38

    δεν ξέρω ποιος είναι ο Κουντερα... Είναι αυτός της Μιμής;

  23. KaryID avatar
    KaryID 25/11/2008 20:05:19

    Όχι, είναι ο άλλος, ο δότης ... έτσι λέγεται, Geber.

  24. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 25/11/2008 20:06:15

    Προοδεύεις. Αρχίζεις να χρησιμοποιείς την "σωκρατική ειρωνία". Εξαιρετικά!

  25. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 20:08:39

    το θέμα δεν είναι ούτε απλό ούτε ο κόσμος και εμείς το έχουμε κόμβο ,άλλωστε βλέπουμε δίπλα μας διαζύγια ,οικογενειακές τραγωδίες, καυγάδες,μαζική εκμετάλλευση γυναικών στα μεγάλα και μικρά κέντρα κλπ άγνωστα φαινόμενα για της προηγούμενες γενιές σε αυτα τα μεγεθοι. Έγινε και γίνεται πιστεύω καλοπροαίρετος διάλογος που τιμά το blog .

  26. KaryID avatar
    KaryID 25/11/2008 20:12:39

    Μάλλον δεν κατάλαβες τι είδους φωτογραφία πρότεινα να μπει στην ανάρτηση.

  27. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 20:23:52

    factorx - εσενα αφορα τωρα !!!!

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2008 20:32:48

    άντε, για να ελαφρύνει το θέμα:

    ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕΞ
    Στη Σκύρο έχουν μπλοκάρει μια άλλη επένδυση και μοιράζονται φυλλάδια που προειδοποιούν ότι «οι θεόρατοι ανεμόμυλοι θα μουγκρίζουν διαρκώς σκορπίζοντας ανεμοζάλη, τρέλα, σπάσιμο νεύρων, τρίξιμο των δοντιών, σεξουαλική
    και ερωτική υποτονικότητα...». www και tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4488429

    (ο καθένας με το βιολί του...=

  29. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 20:47:17

    Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντυπώσει ,παρατήρησα ότι η ώρα που γίνονται τα περισσότερα σχόλια στο blog είναι ακριβός όταν τα παπαγαλάκια στην TV πασάρουν τα μεσάλια τους .Καλό !!

  30. Factorx avatar
    Factorx 25/11/2008 20:52:42

    @KaryID:

    1. Πες μου τι φωτογραφία να βάλω και αν μπορω θα το κάνω.

    2. Για τα υπόλοιπα: Δεν πιστεύω οτι η βία προς τη γυναίκα πρέπει να αποσπαστεί απο τα άλλα φαινόμενα βίας και αντικοινωνικής συμπεριφοράς. Όποιος δέρνει τη γυναίκα του, γλύφει και τον προιστάμενό του, δίνει κώλο στον κάθε ισχυρό του μικρόκοσμου του και μπορεί να εκδόσει και παιδάκια για να τα κονομήσει, αν δεν γίνει πολιτικός, ή δεν βγει στα κανάλια. Εντάξει;

    Είναι λοιπόν θέμα γενικότερης συνείδησης, αισθητικής κουλτούρας κλπ.

    Μια καμπάνια εναντίον της βίας για τις γυναίκες πρέπει να επικεντρωθεί αποκλειστικά στην οικογνειακή βία και την σιωπή που την συνοδεύει για τους γνωστούς λόγους.

  31. Factorx avatar
    Factorx 25/11/2008 20:53:32

    32. ataktos σωστό. κι εγώ το ίδιο παθαίνω. Είμαστε αποκλεισμένοι

  32. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 25/11/2008 20:53:42

    Φάκτορα,τι φωτογραφίες ειναι αυτές; Η κακιά με το πλαστήρι;Στέλνεις μηνύματα;

  33. KaryID avatar
    KaryID 25/11/2008 21:10:57

    @factor: ειρωνικό ήταν το σχόλιο #3 - και όχι προς εσένα, εσύ καλά έκανες και έβαλες την ανάρτηση. Τα δύο εισαγωγικά σχόλια όμως έδειξαν την κατεύθυνση. Μια φωτογραφία λοιπόν που να ταιριάζει με τα #1 και #2. Αφού για τους φίλους η φυσική βία εναντίον των γυναικών μεταφράζεται αυτόματα σε "ψυχολογική βία των γυναικών κατά των ανδρών" μια παντόφλα θα ταίριαζε καλύτερα.
    Οι γυναίκες του τρίτου κόσμου που υφίστανται μια άνευ προηγουμένου βία φαίνεται είναι μαγική εικόνα. Αρκετές γυναίκες κατόρθωσαν και καλυτέρευσαν τη θέση τους, υπάρχουν όμως πολύ περισσότερες που βασανίζονται ακόμα.
    Αυτό "ξέχασαν" αρκετοί φίλοι.

  34. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 25/11/2008 21:21:19

    Μα γι αυτό βομβαρδίζουν οι Αμερικανοί το Αφγανιστάν: Για να πάψουν οι Αφγανοί να κακομεταχειρίζονται τις γυναίκες. Και γι αυτό φιλοξενούμε εμείς στην Αθήνα τους Αφγανούς και τους Πακιστανούς: για να συνεχίζουν να τις κακομεταχειρίζονται ελεύθερα στην δημοκρατική μας χώρα.

  35. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 21:26:00

    για της " γυναίκες του τρίτου κόσμου που υφίστανται μια άνευ προηγουμένου βία" Και ιδιαίτερα στη Σομαλία αλλά και άλλου θέλω να πιστεύω ότι ο Κ. Ομπαμα κάτι θα κάνει .Τουλάχιστον έτσι δεσμευτικέ .Ούτε Αλεξία του Μητσοτάκη είμαι ούτε έμπορος .

  36. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/11/2008 10:09:24

    Δεν μου αρέσει το θέμα όπως και όλες οι "παγκόσμιες ημέρες" γιατί είναι υπερβολικά politically correct.

    Σαφώς και είμαστε όλοι κατά της βίας εναντίων των γυναικών, επειδή είμαστε κατά της βίας γενικότερα. Υπάρχει όμως και η ψυχολογική βία κατά των ανθρώπων και οι γυναίκες εκεί τα καταφέρνουν καλύτερα, είτε εναντίον άλλων γυναικών, είτε εναντίον των αντρών. Η άσκηση βίας, σωματικής ή ψυχολογικής, έναντι του πλησίον, αποτελεί τμήμα της κακής πλευράς της ανθρώπινης φύσης, αναπόσπαστο τμήμα της ανθρώπινης αδυναμίας. Όχι ότι πρέπει να τη δικαιολογήσουμε, αλλά σαφώς πρέπει να την κατανοησουμε, προκειμένου να την αντιμετωπίσουμε.

    Τέτοιες "παγκόσμιες ημέρες" παρουσιάζουν αυτά τα φαινόμενα που στηλιτεύουν ως "το απόλυτο κακό". Όλοι π.χ. λέμε όχι στην παιδική εργασία. Αν όμως το παιδάκι δεν έχει να φάει; Καλά θα ήταν να το προστάτευε παντού η Unicef, αλλά αν για οποιοδηποτε λόγο δεν το προστατεύει είναι καλύτερα να ζητιανεύει; Αποπροσανατολίζεται έτσι η παγκόσμια κοινή γνώμη από αυτό που είναι κατά περίπτωση το πρόβλημα.

    Κάπου είχα διαβάσει έναν ωραίο τρόπο για να σκοτώνουν οι γυναίκες τους άντρες τους παλιότερα. Τους πότιζαν πιοτό (κρασί κλπ.) και μετά κοιμόντουσαν αυτοί του καλού καιρού και μετά αυτές άνοιγαν το παράθυρο. Ξαναμμένοι όπως ήταν αυτοί από το πιοτό, η πνευμονία ήταν σχεδόν σίγουρη. Τους φρόντιζαν κάνα-δυο βδομάδες, τις τελευταίες τους, με περισσή υποκρισία. Δεν υπήρχαν και τα ιατρικά μέσα τότε. Εκείνοι οι άντρες βεβαίως μπορεί να είχαν εγκληματίσει κατά των γυναικών τους προηγουμένως. Μπορεί όμως και όχι. Δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράγματα. Μια γυναίκα κακοποιημένη μπορεί να είναι το μεγάλο θύμα, μπορεί όμως προηγουμένως να έχει κάνει πολύ χειρότερα, που δεν τα πιάνει ο νόμος, ούτε η συλλογική μας συνείδηση.

    Σίγουρα μια γυναίκα που ο άντρας εκμεταλλεύεται εις βάρος της τη σωματική του υπεροχή, σε συνδυασμό ίσως και με ενδεχόμενη οικονομική του υπεροχή, αξίζει κάθε συμπαράσταση και βοήθεια από την κοινωνία μας. Είμαι όμως αντίθετος με το να αποκόπτεται το φαινόμενο της βίας κατά των γυναικών από το γενικότερο πλαίσιο της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Και τέτοιες "παγκόσμιες ημέρες" κρύβουν το πραγματικό πρόβλημα, που είναι ακριβώς το γενικότερο αυτό πλαίσιο της ανθρώπινης συμπεριφοράς, της ανθρώπινης αδυναμίας.

  37. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 26/11/2008 12:10:06

    ΟΧΙ στη βια των αντρδων κατα των γυναικων !

    ΟΧΙ στην ψυχολιγικη βια των γυναικων κατα των αντρων.

    Η γυναικα του "Λακη του γλυκουλη" ειναι real thing !


    ΠΠ

  38. μαριαννα avatar
    μαριαννα 01/01/2009 16:07:01

    egw 8elw na pw pws 8elw m opoiondhpote tropo na vohuhsw e8elontika gia tn e3aleipsh ths via eimai ma8htrias ths teleutaias ta3hs tou lukeiou kai dn 3erw pou na apeu8un8w gia na dhlwsw thn parousia mou.euxaristw.opoiadhpote voh8eia 8a htan xrhsimh