#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2013 17:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι σε νέα οριζόντια μέτρα λέει η κυβέρνηση



Μα γιατί κάποιοι θέλουν να δημιουργήσουν πρόβλημα παίζοντας με τις λέξεις; Και δεν εννοούμε την κυβέρνηση, αυτή έχει άλλα προβλήματα να ασχοληθεί.

Είπε ο κ. Στουρνάρας το πρωί ότι άλλο η απόφαση να μη ληφθούν οριζόντια μέτρα κι άλλο να μη γίνουν οι απαραίτητες παρεμβάσεις, όπου χρειάζεται.

Τόσο ο υπουργός Οικονομικών όσο και η ελληνική αντιπροσωπεία στις Βρυξέλλες επιμένουν ότι το «κενό» που υπάρχει είναι μόλις 500 εκατ. ευρώ και γι’ αυτά θα υπάρξουν στοχευμένα μέτρα κι όχι περικοπές από όλο τον κόσμο. Η τρόικα επιμένει ότι το «κενό» είναι 2,5 δις και πάνω σ’ αυτό γίνεται η συζήτηση.

«Εμείς δεχόμαστε ότι χρειάζονται μέτρα 500 εκατ. ευρώ, έναντι 2,5 δισ. ευρώ της τρόικας. Αυτά τα 500 εκατ. ευρώ, όμως, από κάπου πρέπει να προέλθουν. Και αφού το πρόβλημα του "κενού" οφείλεται στα ασφαλιστικά ταμεία, εκεί πρέπει να αναζητηθούν». Αυτά είπε ο κ. Στουρνάρας ενώ από τις Βρυξέλλες διαρρέεται ότι στο τέλος θα βρεθεί η λύση ώστε η διαπραγμάτευση με την τρόικα να καταλήξει θετικά, να εκταμιευτεί η δόση. Κυβερνητικές πηγές τόνιζαν, επίσης, ότι η κάλυψη του δημοσιονομικού κενού των 500 εκατ. ευρώ, είναι δυνατή με στοχευμένες παρεμβάσεις μείωσης δαπανών. Ως παράδειγμα ανέφεραν την καθολική εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου σε όλους τους φορείς της γενικής κυβέρνησης, χωρίς καμία εξαίρεση.

Επιπλέον, οι ίδιες πηγές τόνιζαν ότι, έως το τέλος του μήνα, το υπουργείο Εργασίας θα καταθέσει νομοσχέδιο το οποίο φιλοδοξεί να «νοικοκυρέψει» τις δαπάνες των ασφαλιστικών ταμείων και κυρίως των επικουρικών συντάξεων και να συλλέξει μη καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές. Όπως σημείωναν, με το νομοσχέδιο αυτό πρόκειται να εξοικονομηθούν 500 εκατ. ευρώ για το 2014.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hawk avatar
    Hawk 25/10/2013 17:45:27

    Επειδή το ζαλίσαμε το θέμα με το αν θα παρθούν ή δεν θα παρθούν άλλα μέτρα μήπως τελικά ήρθε ο καιρός να ασχοληθεί σοβαρά η κυβέρνηση με το θέμα της ανάπτυξης και των επενδύσεων αντί να κυνηγάει την ουρά της Μέρκελ? Ρωτάω μήπως. Ο Σαμαράς είχε πει (και προεκλογικά και όταν εξελέγη) ότι θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να φέρει επενδυτές στην χώρα. Το θυμώμαστε όλοι. Ας πάρει λοιπόν κοντά του μερικά σαίνια του είδους από το εξωτερικό και την Ελλάδα - με οποιοδήποτε οικονομικό κόστος - και ας βάλουν κάτω τα χαρτιά τους να δούμε τι μπορεί να γίνει. Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν επενδυτές ούτε η Ελλάδα είναι καμμένο χαρτί όπως θέλουν να την παρουσιάζουν. Αυτά κάνει όποιος θέλει να σηκώσει κεφάλι, αλλιώς όλα τα άλλα και εκ του πονηρού μπορούν να θεωρηθούν και σαφώς οδηγούν σε αδιέξοδα.

    • cp avatar
      cp @ Hawk 25/10/2013 18:11:19

      Αφού όσοι μπορούν φεύγουν φιλε μου από την χώρα,πως θα βρεθούν κορόιδα να έρθουν μέσα ? Για να τους τα πάρει ο κος Στουρνάρας ή για να "μπουν μέσα" λόγω χαμηλού τζίρου? Δεν χρειάζεται κάποιος νόμπελ για να μην πιαστεί κορόιδο!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Hawk 25/10/2013 22:40:51

      Δηλαδή οι συνεχείς συναντήσεις με στελέχη μεγάλων εταιρειών, οι ημερίδες επιχειρηματικότητας και ο νέος επενδυτικός νόμος δεν είναι σοβαρή προσπάθεια προσέλκυσης επενδύσεων;

  2. Hans avatar
    Hans 25/10/2013 19:21:26

    Ε, δηλ. ναι σε στοχευμένα ΝΕΑ μέτρα;

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 25/10/2013 20:23:15

    Έχεις χιούμορ μέ τά στοχευμένα νέα μέτρα.
    Η κρατική μηχανή μέ τήν λέξη στοχευμένο εννοεί στοχευμένο πλιάτσικο.

  4. George Λαμία avatar
    George Λαμία 25/10/2013 22:07:17

    Πολυ δουλεμα πεφτει.Τι θα πει στοχευμενα μετρα δηλ. αν δεν μου κοψει συνταξη & με το χαρατσι θα πληρωσω 700 Ε παραπανω τι ειναι αυτο δεν ειναι μετρο,αν μου κοψει το επικουρικο δεν ειναι νεο μετρο ? Ακουσε φιλε Hawk η αναπτυξη δεν γινεται με επενδυτες απο το εξωτερικο αλλα επι το πλειστον απο ντοπιους επενδυτες αλλα ποιος ξενος & ποιος ντοπιος θα επενδυσει σε ενα κρατος οπου η εσωτερικη καταναλωση θα ειναι μικρη & επισης θα πληρωνει συνεχεια χαρατσια & αλλους φορους. Μας δουλευουν ψιλο γαζι, με μειωσεις & φορους δεν στεκεται κανενα κρατος & αυτο ο Σαμαρας το ξερει αλλα η αλλαζονεια του για την καρεκλα τον εκανε πιο επικινδυνο απο τον ΓΑΠ.

  5. cp avatar
    cp 25/10/2013 23:34:23

    Οχι! Το ισοζύγιο θα παραμείνει αρνητικό και η αποεπένδυση θα ενταθεί .

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/10/2013 00:28:21

    Ποιοι ειναι οι "καποιοι" που θελουν να δημιουργησουν προβλημα;Ο Σαμαρας ειναι και ο Στουρναρας που ψαχνουν να βρουν τροπο να παρουσιασουν την αυξηση των οριων ηλικιας για συνταξη ως "μη οριζοντιο" μετρο.

  7. νικος π. avatar
    νικος π. 26/10/2013 09:12:06

    οσο η κυβερνηση κινειται με ρυθμους χελωνας τοσο θα βαλτωνει η Ελλαδα,οι αποκρατικοποιησεις θα γινουν το πιο συντομο ανεκδοτο ,η ερτ επρεπε να εχει τελειωσει, επισης ολες αυτες οι διαδικασιες κινητικοτητας διαθεσιμοτητας σερνονται μονιμα,τι εμπιστοσυνη να εμπνευσει η Ελλαδα σε καποιον για να ασχοληθει μαζιμας επενδυοντας;

  8. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 27/10/2013 10:09:31

    Αν θέλει ο Στουρνάρας να βρει τα 500 ή τα 800 εκατ. ευρώ ξέρει πολύ καλά πού να τα βρει. Η φοροδιαφυγή οργιάζει.
    Αν πάει στα ασφαλιστικά , ας θίξει και τα λεγόμενα ευγενή ταμεία γιατί ως τώρα αυτοί και πιο ψηλούθς μισθούς παίρνουν και εθελούσιες είχαν και πολλά πλείστα όσα προνόμια.
    Αλλιώς, ας περιμένουν την εκλογικ΄η συντριβή.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Γεώργιος 29/10/2013 21:26:12

      Θέλοντας να ενισχύσω την θέση του Γιώργου, να πω κάτι που ακούω πολύ,μα πάρα πολύ, από τους πάντες γυρω μου: Φοροδιαφυγή και φοροαποφυγή σε κάθε βήμα!! Ο κόσμος αντιλαμβάνεται τους φόρους ως κλοπή πλέον και έχει αναγάγει σε πρώτη του προτεραιότητα την φοροδιαφυγή! Όλες οι υπηρεσίες ή υποτιμολογούνται ή δεν τιμολογούνται καθόλου!!! Ένα ΔΙΚΑΙΟ φορολογικό σύστημα θα είχε καλύτερα αποτελέσματα! Όσο επιμένουν σε αυτήν την κατεύθυνση θα φάνε ηχηρή σφαλιάρα εκλογικά αλλά δυστυχώς καταδικάζουν και τον λαό! Καλύτερα 16-18% ΦΠΑ & 12-15% φορολογία στις επιχειρήσεις, ώστε να έχουμε αθρόες επενδύσεις! Με 23% ΦΠΑ οι πάντες υπολογίζουν ότι η τιμή θα μειωθεί κατά το 1/4 και ζητούν την ανάλογη έκπτωση, φυσικά χωρίς απόδειξη!