02/10/2008 10:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι πρόωρες λέει το ΠΑΣΟΚ

Μιλώντας σήμερα στον ΣΚΑΙ ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ κ. Παπακωνσταντίνου είπε επίσης ότι το ΠΑΣΟΚ θέλει να προχωρήσουν για όλα τα σοβαρά ζητήματα οι εξεταστικές επιτροπές και μετά να προκηρυχθούν εκλογές. «Δεν θέλουμε» σημείωσε «να χρεωθούμε τις ανομίες άλλων».

Έτεινε επίσης εκ νέου χείρα συνεργασίας προς την ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ και δήλωσε ότι «η πρόταση για μεγάλες κοινωνικές συμμαχίες είναι στο τραπέζι», αν και «είναι σαφές ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bill avatar
    bill 02/10/2008 11:08:02

    μετά από τη δήλωση του γίγαντα Στυλιανίδη ..Καραμανλής ή χάος βλέπουμε προς τα που θα το πάνε..
    Στρώστε τον κώλο σας ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ και δώστε τους να καταλάβουν τι σημαίνει αλαζονεία και καθαρή λαική εντολή...στείλτε τα λαμόγια αδιάβαστους .

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/10/2008 11:27:46

    Το σενάριο ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ εκτός από τους ενδιαφερόμενους το παίζουν και Καρατζαφέρης και οι πιο δεξιοί της ΝΔ για να φοβίσουν τους ψηφοφόρους τους.
    Αλλά τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει.Στόχος του ΣΥΡΙΖΑ είναι η συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ για να γίνει αυτός αξιωματική αντιπολίτευση και να αυξήσει πολυ τη δύναμή του.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/10/2008 11:34:15

    ....Στόχος του ΣΥΡΙΖΑ, είναι να πάρουν τη θέση που τους αρμόζει.. αυτοί οι δύο που μας έφεραν στην σημερινή, έσχατη κατάντια, τα άλλα βρίσκοναι.."Η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα"

  4. bill avatar
    bill 02/10/2008 11:36:34

    ρε συ Δημήτρη ,το ΠΑΣΟΚ είναι αντιπολίτευση ακόμη να το καταλάβετε?ΕΛΕΟΣ...'ετσι θα καθήσει η δεξιά στο σβέρκο μας για πολλά χρόνια.

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/10/2008 11:39:56

    Γιατί τώρα ποιός κΆθεται; Η αριστερά, και δεν το κατάλαβα;

  6. factor y avatar
    factor y 02/10/2008 11:41:01

    Και τί είναι βρε Δημήτρη η πολιτική ζωή; Δημόσια υπηρεσία είναι ώστε να αγωνίζεται ο ΣΥΝ να πάρει το βαθμό Τμηματάρχη Α΄;
    Ελεος πια με την ποσοστολαγνεία. εδώ ο κόσμος χάνεται και τα ... χτενίζονται.

  7. http://skandalosiemens.wordpress.com/ avatar
    http://skandalosiemens.wordpress.com/ 02/10/2008 11:42:53

    αν θέλουν οι κ.κ ΠΑΣΟΚ να 'καθαρίσουν', να διερευνήσουν μόνοι τους την εμπλοκή των πολιτικάντηδων 'centrosinistra' τους, και όπου δεν δίδονται σαφείς, αληθινές και αθωωτικές εξηγήσεις να τους διαγράφουν.

    Η δήλωση 'δεν θέλω', τη στιγμή που δεν είναι (φαινομενικώς) στο χέρι τους η πρόκληση η μη εκλογών, είναι απλώς για το θεαθήναι. Οι μεγάλες κομπίνες είναι δι(δια)κομματικές. ή θέλουν να πιστέψουμε οτι μόνο ο Τσουκάτος είχε εμπλακεί.

    Και να δώσουν πειστικες απαντήσεις για τη σχέση Βενιζέλου - Σκοταδισμού - Βατοπαίδι, ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΑΝΑΘΕΣΟΥΝ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ.

    Η πρόθεση μετράει. Η οποία όπως φαίνεται και από την εκπληκτική περίπτωση Βενιζέλου, είναι το κουκούλωμα.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/10/2008 11:46:57

    Δεν είμαι γνώστης του παρασκηνίου.
    Με την πάροδο ενός έτους από τις προηγούμενες οι εκλογές γίνονται χωρίς να χρειασθεί υπηρεσιακή κυβέρνηση.Αυτό σημαίνει ότι ο Καραμανλής μπορεί να παραμείνει πρωθυπουργός μέχρι σε ΚΑΠΟΙΑ Βουλή του μέλλοντος να εμφανισθεί ο Γιώργος ή κάποιος αλλος με 151 βουλευτές σίγουρους.
    Επίσης αν γίνουν μέχρι το Μάρτιο οι συνδυασμοί θα γίνουν με λίστα,πράγμα που είναι ευκαιρία για γενική εκκαθάριση ανεπιθυμήτων.
    Εκλογές όμως μετά το Νοέμβριο και πριν το Μάρτιο δε γίνονται λόγω κακοκαιρίας.
    Αυτά είναι τα αντικειμενικά στοιχεία.Για το παρασκήνιο ας μιλήσουν οι γνώστες.

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/10/2008 11:50:46

    @ΦΑΚΤΟΡ 11:41
    Σ'αυτή τη φάση , Ο ΣΥΡΙΖΑ Θα μείνει η δύναμη διαμαρτυρίας, και αντίστασης στα μεγάλα συμφέροντα, στις εξωτερικές επεμβάσεις, στη παγκόσμια αδικία, στιι αφόρητες πιέσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης....,
    που όλα αυτά δεν εξαφανίζονται με τα κεντοαριστερά καραγκιοζλίκια (ίδε ΙΤαλία, Γαλλία)..,ούτε ακόμη με την πιο καλή κεντρο-αριστερή κυβέρνηση.
    Τώρα ποιοί σκέφτονται και λειτουργούν σαν δημόσια υπηρεσία και ποιοί ...χτενίζονται , ΄πολλοί το καταλαβαίνουν καλά.
    Πάντως η αντίδραση σου FACTOR, λέει πολλά ..

  10. factor y avatar
    factor y 02/10/2008 11:54:17

    Α ρε Δημήτρη, επιπόλαια διαβάζεις και χρεώνεις στον factorx όσα λέει ο factor y...
    :-)
    Δεν φταίει σε τίποτα ο σύντροφος για όσα λέω εγώ.
    Άλλος είμαι σου λέω, άλλος!

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/10/2008 11:58:09

    Συγνώμη, FACTORX για το λάθος μου, με όλη την εκτίμηση που σας έχω.

  12. Factorx avatar
    Factorx 02/10/2008 11:59:00

    @factor y. δεν μου αρέσουν οι καχυποψίες, αλλά δεν αλλάχεις το ψευδώνυμο για να μην μπρεδευπομαστε;

  13. factor y avatar
    factor y 02/10/2008 12:05:55

    Είπαμε ότι ανέβηκαν τα ποσοστά σας αλλά όχι και να επιβάλλετε αλλαγή ψευδωνύμων γιατί αλλοιώς θα είμαστε ...ύποπτοι.
    Άλλωστε Χ ο ένας Υ ο άλλος γιατί να μπερδεύεσαι;
    Άσε που αν κρίνω απο το: "αλλάχεις" αλλά και το: "μπρεδευπομαστε" μάλλον βιαστικός είσαι και όχι μπερδεμένος.
    Να είσαι καλά!

  14. factor y avatar
    factor y 02/10/2008 12:16:54

    Πάντως πέρα απο τη πλάκα απο εδώ και πέρα το αλλάζω για να μην παρεξηγούμαστε.
    θα είμαι ο vromopasokos.
    Φιλιά.

  15. vromopasokos avatar
    vromopasokos 02/10/2008 12:17:49

    ok?

  16. τρομπιχ avatar
    τρομπιχ 02/10/2008 12:26:07

    Η ΜΙΛΈΝΑ ΣΤΟ ΜΕΓΛΑ ΤΟ ΠΡςΙ ΕΙΠΕ "8ΕΛΟΥΜΕ Ε4ΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ"

  17. Factorx avatar
    Factorx 02/10/2008 13:04:23

    @vromopasokos: Κάτι πιο αίσθητικό αγαπητέ;

  18. vromopasokos avatar
    vromopasokos 02/10/2008 13:26:12

    οχι κι άλλη αλλαγή βρε συ.
    Ως πασόκος δεν μπορώ να σκέφτομαι και πολύ.
    Βρες μου εσυ ένα και υπόσχομαι να το υιοθετήσω.
    Θα γίνεις και νονός μου. (Λαμπάδα και παπούτσια κάθε Πάσχα όμως...)

  19. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 02/10/2008 13:59:51

    Συντρόφια μη σφάζεστε! Δεν πρόκειται να υπάρξει συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ.
    Γιατί το μεν ΠΑΣΟΚ, ακόμα κι αν θέλει συνεργασία με το ΣΥΡΙΖΑ, δεν ξέρει τι να συζητήσει μαζί του. Η μόνη κουβέντα που μπορεί να κάνει είναι η διανομή των Υπουργείων.
    Κι ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη, επειδή ξέρει ότι ούτε ριζοσπαστικός είναι ούτε αριστερός, φοβάται μην τυχόν και ξεβρακωθεί στους ψηφοφόρους ευθύς μόλις αρχίσουν οι συζητήσεις.
    Αν το ΠΑΣΟΚ ήξερε τι ήθελε από μια συνεργασία με το ΣΥΡΙΖΑ θα είχε ήδη προτείνει μια ατζέντα πολιτικού διαλόγου.
    Κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ διέθετε ίχνη ελάχιστα Αριστερής ιδεολογίας και φιλοσοσφίας, θα είχε καταλήξει σε ποια θέματα μπορεί να πορευτεί μαζί με το ΠΑΣΟΚ και σε ποια όχι. Μόνο που αυτό προϋποθέτει πολιτική ανάλυση της κατάστασης. Και οι in και politically correct εμφανίσεις του « ωραίου Αλέξη» στα ΜΜΕ δε συνιστούν πολιτική ανάλυση

  20. nas avatar
    nas 02/10/2008 15:07:38

    @ 19 μήπως το prasinolαmogio, σου ταιριάζει καλύτερα; έτσι θα ξεχωρίζεις απο τα μπλε νεολαμόγια... να ξέρουμε και τι (σας λένε να...) λέτε!

  21. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/10/2008 15:07:55

    Προβοκάτορα

    Αν αντί να προβοκάρεις τα πάντα, διάβαζες τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, θα είχες δεί ότι δεν υπάρχει η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ συνεργασίας με ΠΑΣΟΚ για χίλιους λόγους, με σπουδαιότερο ότι, σε καμμιά περίπτωση δεν θέλουμε να έχουμε την τύχη, ούτε των Ιταλών, ούτε των Γάλλων Αριστερών, που καταποντίστηκαν, συνεργαζόμενοι.

    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ το πιό πάνω:

    Σ’αυτή τη φάση, και έως ότου οι συσχετισμοί αλλάξουν δραματικά, υπέρ της Αριστεράς,
    Ο ΣΥΡΙΖΑ Θα μείνει η δύναμη διαμαρτυρίας, και αντίστασης στα μεγάλα συμφέροντα, στις εξωτερικές επεμβάσεις, στη παγκόσμια αδικία, στις αφόρητες πιέσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    Μάταιες λοιπόν, οι καθε είδους "συμβουλές" ή πιέσεις από κάθε Ντερμπεντέρικη κατεύθυνση κλπ. , να ενδώσουμε στα κεντροαριστερά καραγκιοζιλίκια, με την πιο καλή κεντρο-αριστερή κυβέρνηση, Δεν θα περάσουν.

  22. vromopasokos avatar
    vromopasokos 02/10/2008 15:43:59

    @nas:
    Ψυχραιμίααα...
    Χαλάρωσε.
    Άλλωστε εσείς οι πολύ αριστεροί έχετε χιούμορ, έτσι δεν είναι;

  23. DAN avatar
    DAN 02/10/2008 15:54:48

    Ωμά, καθαρά και ντόμπρα : Αν το ΠΑΣΟΚ έλθει πρώτο κόμμα, που θάρθει και δεν έχει αυτοδυναμία, που δεν θάχει, ο ΣΥΡΙΖΑ θα κληθεί να ...συμπληρώσει !... Αν οι Αλαβανοτσίπριδες αρνηθούν και προκληθούν νέες εκλογές, τότε θα πάρουν τα "γνωστά" και θα κλείσουν ως "αρχηγοί" και πιθανά ως κόμμα... Γιέγκε ?... Τα περί προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ και συγκεκριμμένων προτάσεων η απάντηση ...παροιμιώδης : "...χέσε άντρα κι έλα μέσα !...".

  24. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 02/10/2008 15:55:04

    Ηρωικέ Δημήτριε, που ως άλλη Ντολόρες Ιμπαρούρι βροντοφωνάζεις ¡NO PASARÁN! στους ανά την Ελλάδα και όχι μόνο, πράκτορες του διεθνούς ιμπεριαλισμού και της «συνειδητά ασυνείδητης μπουρζουαζίας» (από την ταινία ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ με το Λογοθετίδη είναι αυτή η ατάκα), οι οποίοι επιδιώκουν να ρίξουν στο λάκο με τα φίδια της Κεντροαριστεράς τη μια και μοναδική φωνή της Σοσιαλιστικής Επανάστασης, το ΣΥΡΙΖΑ, έχω διαβάσει τις θέσεις του σεπτού σου κόμματος.
    Και κατάλαβα ότι πρόκεειται για ένα μετριοπαθές σοσιαλδημοκρατικό πρόγραμμα, χωρίς ίχνος σοσιαλιστικού ριζοσπαστισμού, πράγμα που κανονικά ουδόλως θα με ενοχλούσε, γιατί σοσιαλδημοκράτης είμαι.
    Όταν όμως βλέπω εσένα, που δεν έχω την τύχη να σε ξέρω, και, κυρίως, τα στελέχη του κόμματός σου να παθαίνουν κρίσεις επιληψίας στο άκουσμα και μόνο της λέξης σοσιαλδημοκρατία - ούτε οι Παλιοημερολογίτες στο άκουσμα του 666 δεν κάνουν έτσι - καταλαβαίνω πως κάποιο λάκο έχει η φάβα.
    Και «προβοκάτορας» μπορεί να είμαι, μαλάκας όμως δεν είμαι

  25. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/10/2008 17:05:50

    Φίλε DAN 3:54 pm

    Και μόνο ο αλαζονικός τρόπος που αντιμετωπίζεις τον ΣΥΡΙΖΑ, και τα γνωστά ψευτοδιλήματα που βάζεις, (μόνο για ξερονήσια δεν μας μιλάς..), θα πρέπει να σε κάνουν να μαντεύσεις, τι τύχη έχουν τα κεντροαριστερά σενάρια της συμφοράς.

    Δεν κατάλαβες φαίνεται ακόμη, ότι οι καρέκλες κ.τ.λ. δεν ενδιαφέρουν τους Αλαβάνο-Τσίπρα και εμάς όλους;
    Ούτε άλλωστε, μας λένε εμάς ΠΑΣΟΚ...

  26. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/10/2008 17:09:27

    Σε Προβοκάτορα 3:55 pm

    Πέρα από την απαράδεκτη ειρωνεία σου,
    Αν αυτά κατάλαβες από τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, εγώ πάω πάσο..

    Όσο για το τι σημαίνει σοσιαλδημοκρατία το 2008, (και όχι π.χ. το 1958), δεν θα το κρίνω ούτε εγώ, ούτε εσύ.

    Το έκρινε η ζωή. Το κρίνουν π.χ. Οι Έλληνες Αριστεροί, που βλέπουν πολύ καλά που διαφέρουν (και αν ) οι θέσεις των (Ηγεσιών) Δεξιάς-Σοσιαλδημοκρατίας.
    Και τους εγκαταλείπουν σταθερά ...

    Όπως και οι Αριστεροί Γάλλοι, Ιταλοί, Γερμανοί, Άγγλοι κ.α. , που έφαγαν στη μάπα Μιτεράν& σία, Πρόντι-Σρέντερ-Μπλέρ και "το φυσάν και δεν κρυώνει" .

    Άλλωστε, εδώ είμαστε και θα δούμε, σύντομα...

  27. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 02/10/2008 17:38:13

    Δε ξερω για τον Τσιπρα ... παντως για μερικους που ειναι "ΒΑΣΙΛΙΚΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ" τουλαχιστον να μην μας το παιζουν .... και "αριστεροι" και προστατες ξαφνικα των λαικων συμφεροντων ....ξεκαθαριστε πρωτα αυτα στον ΣΥΡΙΖΑ και μετα βλεπουμε γιατι με καποιες απο τις θεσεις του συμφωνω και πιστευω προσωπικα προς την σωστη κατευθυνση...αλλα οπως προειπα μην μας "περνατε" και για εντελως μαλ...ς ! φιλε μου Δημητρη !

  28. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 02/10/2008 17:42:03

    Κι οποιος δε καταλαβε σε τι αναφεροταν το προηγουμενο μου σχολιο ας μεινει με την απορια !

  29. nas avatar
    nas 02/10/2008 17:51:16

    @ 23: χιούμορ, έχουμε να φαν κι οι κότες (...της Νέας διακυβέρνησης). Άλλο χιούμορ, άλλο πλάκα, άλλο χοντράδες...

  30. miaouth avatar
    miaouth 02/10/2008 19:00:47

    Είμαι παλαίμαχος, εκτός ενεργού υπηρεσίας αριστερός (και επειδή είμαι πιστός, κανένα από τα σημερινά μαγαζιά δεν με εμπνέει και βγήκα προ πολλού με μειωμένη). Είμαι επίσης, ακόμα περισσότερο, από πεποίθηση πιστός χριστιανός και ένθερμος οικολόγος (γνωρίζω ότι αυτό με καθιστά ύποπτο στους καθαρούς ιδεολόγους πάσης αποχρώσεως, λενινιστές, σοσιαλδημοκράτες και μπερδεμένους).
    Ωστόσο συνιστώ θερμά και φιλικά, τόσο σε πασόκους όσο και σε Συνασπιστές, ιδίως τους νεότερους, να παρατήσουν τον Μιτερράν την Τήλο και τον Τσάβες και να μελετήσουν Αντόνιο Γκράμσι και Λέοντα Τολστόι. Με προσοχή. Τότε ίσως καταλάβουν γιατί ιδεολογία = ψευδής συνείδηση και γιατί οι ιδεολογισμοί τους έχουν βοηθήσει ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ να βρεθούμε στο χάλι που είμαστε ως κοινωνία.
    Και να μή συσκοτίζουν τα πράγματα με ιδεολογήματα. Τυχαίο παράδειγμα: Αντί να μας λένε αμφότεροι ότι δήθεν "ο ΟΤΕ ιδιωτικοποιήθηκε", δεν κατάλαβαν ότι έγινε για πρώτη φορά πραγματικά κρατικός, δηλαδή κράτους που πάιρνει στα σοβαρά τον εαυτό του;

  31. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 02/10/2008 21:35:26

    Φίλτατε Δημήτριε που τόσο πολύ σε πίκρανα με την ειρωνία μου έχω μια απορία. Γιατί ούτε εσύ ούτε εγώ μπορουμε να κρίνουμε τη Σοσιαλδημοκρατία, αλλά μονάχα οι «Έλληνες Αριστεροί»; Ποιοι είναι αυτοί που, θεία χάρητι, έχουν το δικαίωμα να κρίνουν τη σοσιαλδημοκρατία, ενώ εμείς δεν έχουμε; Και με ποια κριτήρια εισάγεται κανείς στον κύκλο αυτό των «φωτισμένων» «Ελλήνων Αριστερών» (π.χ. να έχει μεγαλώσει στο Διόνυσο);