02/07/2010 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι μόνο στην ΠΝΟ

Μήπως θα έπρεπε ο αγαπητός κος Ρακιντζής αλλά και ο κος Καπελέρης, να ψάξουν λίγο και τους Ειδικούς Λογαριασμούς των Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, (ΑΕΙ / ΤΕΙ) που οι αξέχαστοι Αλογοσκούφης – Παπαθανασίου εξαίρεσαν, όταν έβαλαν χέρι σε όλους τους ειδικούς λογαριασμούς Υπουργείων, Ν.Π.Δ.Δ. και λοιπών εποπτευόμενων φορέων.

Οι ‘’Ακαδημαϊκοί’’ μας δάσκαλοι, έχουν βρει χρόνια τώρα αυτή την δίοδο, για ενίσχυση των όποιων πενιχρών (!!!) εσόδων τους, προκειμένου να ανταποκρίνονται αποδοτικά στα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα.

Το τι μελέτες, σεμινάρια, ημερίδες, κ.λ.π. έχουν γίνει μέσω αυτού του καναλιού, χρόνια τώρα, δεν λέγεται.

Και μάλιστα ως σώφρονες νοικοκυραίοι, είχαν ‘’δανεισθεί’’ από τα τεχνικά έργα την έννοια / μέθοδο της ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑΣ και περνούσαν όλοι καλά. Και αυτοί και οι κοντινοί φίλοι τους.

Επειδή όμως πλέον, οι εποχές δε προσφέρονται για τέτοιου είδους εθελοτυφλίες, ας προσέξουν οι υπεύθυνοι Γενικοί Γραμματείς και οι Υπεύθυνοι των Διαχειριστικών Αρχών του ΕΣΠΑ, τι θα εγκρίνουν πλέον. Και ας μην επικρατήσει η ‘’συναδελφική αλληλεγγύη’’, δεδομένου ότι οι περισσότεροι από αυτούς είναι και Καθηγητές ΑΕΙ /ΤΕΙ.

Και μη διανοηθεί κανείς να κατηγορήσει κανέναν για έλλειψη πατριωτικής συνείδησης, που εάν χρειασθεί θα τα καταγγείλει αρμοδίως. Και δεν εννοούμε βέβαια ελληνικές αρχές και υπηρεσίες. Σε πρώτη φάση ενημερώνουμε, ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ (!!!).

Και όλα αυτά τα λέμε, γιατί ήδη άρχισαν να ετοιμάζονται τεχνικά δελτία έργων με αυτεπιστασίες κ.λ.π. συναφή, ώστε οι επιτήδειοι να ισοφαρίσουν γρήγορα τις μειώσεις των μισθών και τις αυξήσεις τιμών. Τόσο η ‘’Διοικητική Μεταρρύθμιση’’ όσο και η ‘’Ψηφιακή Σύγκλιση’’ (τουλάχιστον) κάτι γνωρίζουν από αυτά.

Άσε δε που κάτι ‘’εμπειρογνώμονες’’ του Πρωθυπουργικού Γραφείου και της ΚτΠ Α.Ε. ξεκίνησαν ήδη !!!

Σε αυτή τη φάση το επισημαίνουμε. Σε δεύτερη, ο καθένας ας πάρει τις ευθύνες του. Και θα είναι και πολλές.

Vicky.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/07/2010 17:33:42

    Στα κομματα να μπουν πρωτα και μετα στα υπολοιπα.

    ΠΠ

  2. Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
    Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 02/07/2010 22:35:45

    έχω και εγώ μερικά ονόματα που απέκτησαν βίλες και πισίνες από ΔΕΚΟ που να τα δώσω τα ονόματα;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 02/07/2010 22:39:40

      στον Ρακιτζή ... και ετελείωσε...

  3. ataktos avatar
    ataktos 03/07/2010 06:05:15

    Απευθείας ΔΝΤ ..ΟΧΙ στους νταβατζήδες μας ....

  4. Drifτ avatar
    Drifτ 03/07/2010 08:42:17

    Μεγάλη πληγή οι ''Καθηγητάδες''. Άλλο ένα δημιούργημα, από το παλιό ΠΑΣΟΚ, που κατατρώει την Ελληνική Κοινωνία. Άνθρωποι που δεν έχουν δουλέψει στην Αγορά ούτε μια μέρα, έρχονται και κάθονται σε πολιτικές καρέκλες με δικαίωμα λήψης αποφάσεων για το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας. Βρίσκουν τη Κοινωνία σαν ένα ακόμη χώρο ασκήσεων επί χάρτου και κάνουν τα ''παιγχνίδια'' τους, ανεξέλεκτοι με το μανδύα του ''Ακαδημαικού''. Έτσι και βάλεις κάποιον από αυτόν να δουλέψει στον Ιδιωτικό Τομέα, έχει φύγει στο μήνα πάνω. Κάτι πρέπει να γίνει και με αυτούς. Τους πληρώνουμε πολλά χωρίς αντίκρυσμα.

    • Triantafilos avatar
      Triantafilos @ Drifτ 03/07/2010 12:22:12

      Δείτε τι γίνεται στο ΕΜΠ με τους Διοικητές της ΔΕΗ & της ΔΕΣΜΗΕ!
      Ο καθηγητής του Τομέα Ηλεκτρικής Ισχύος του ΕΜΠ Ν. Χατζηαργυρίου λουφάρει κάποιους φοιτητές της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ σε συνεργασία με τον βοηθό του Λέκτωρα Σταύρο Παπαθανασίου…..!!!
      Ο Χατζηαργυρίου είναι Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΗ και ο Παπαθανασίου μέλος του Δ.Σ. της ΔΕΣΜΗΕ!
      Συμπτωματικά, Ο Ζερβός της Αιολικής είναι ο σημερινός Πρόεδρος της ΔΕΗ, απίστευτο!
      —– Original Message —–
      From: Stavros Papathanassiou
      To: Nikos Chatziargyriou
      Sent: Friday, July 24, 2009 2:13 PM
      Subject: Φοιτητής μηχ/γος
      Γεια σας,
      Για τον φοιτητή που είπαμε προχθες έχω τα εξής νέα:
      1. Στην αιολική (Ζερβός) πήρε 7
      2. Στη Μηχανική Ρευστών Ι (Βουτσινάς) πήρε 1 και ο Σπύρος το ξέκοψε…
      3. Μίλησα στον Δ. Παπαντώνη και σημείωσε τα στοιχεία του
      Ρακόπουλο (ΜΕΚ Ι) δεν τολμάω και τον Κυριακόπουλο (Βιομ. Ηλ/κά) δεν τον ξέρω.
      Σταύρος

  5. armageddon avatar
    armageddon 03/07/2010 11:49:28

    Πάρτε πίσω την περιουσία που απέκτησαν απο παράνομες μίζες εις
    βάρος του κράτους ,τα λαμόγια πράσινα και μπλέ Υπουργοί και Βουλευτές, βάλτε τους στην φυλακή.
    Μέχρι να αποδηχθή ότι είναι αθώοι.Αυτό θα είναι μιά ηθική ικανοποίησις.