#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2011 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι και μαθήματα .... μετριοπάθειας από τον κ. Καρxιμάκη








Δριμύ κατηγορώ κατά της ΝΔ εξαπέλυσε ο γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, Μιχάλης Καρχιμάκης, υποστηρίζοντας ότι το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης επιδιώκει τη μπαχαλοποίηση της πολιτικής ζωής. «Την ώρα που η κυβέρνηση δίνει αγώνα για να διασφαλίσει τη σωτηρία της Ελλάδας, η ΝΔ, μέσω των στελεχών της, υποδαυλίζει την ανομία, υποκινώντας εκδηλώσεις δήθεν οργής», παρατήρησε ο κ. Καρχιμάκης και πρόσθεσε στο ίδιο ύφος:«Αντί να επιδιώκουν την μπαχαλοποίηση της πολιτικής ζωής, ας προσέλθουν στον διάλογο που καλεί η κυβέρνηση με συγκεκριμένες και ρεαλιστικές προτάσεις για την πορεία της χώρας. Ας αναλάβουν, επιτέλους, τις ευθύνες τους».

 

Ο κ. Καρχιμάκης κατηγορεί το κόμμα που δεν έχει κλείσει ούτε…πάροδο στην Αθηνάς,  ότι υποδαυλίζει την ανομία; Την ώρα που οι πολίτες θεωρούν εξαιρετικά συγκρατημένη τη στάση της ΝΔ, σε σχέση με τα τεκταινόμενα στην κοινωνία;

Προκαλεί  εντύπωση η παρέμβαση του γραμματέα. Στο ΠΑΣΟΚ ανησυχούν σφόδρα:  χάνουν την καθημερινή επικοινωνιακή μάχη και έχει πέσει γραμμή για ενισχύσεις στον Πεταλωτή.

Η πρόσκληση σε διάλογο δεν αντέχει σε καμία κριτική. Είναι προσχηματική, επενδύει στην επίφαση της «δημοκρατικότητας του διαλόγου» είναι σαφώς παραπλανητική. Η ΝΔ έχει καταθέσει τις προτάσεις της, τις οποίες και θα επικαιροποιήσει οσονούπω, όσον αφορά τα δημοσιονομικά.  Ο διάλογος όταν έχουν παρθεί οι αποφάσεις έχει μόνο ένα στόχο: τη δημιουργία κλίματος συναίνεσης και εντυπώσεων συνυπευθυνότητας στους πολίτες. Το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα είναι η ισοπέδωση όλων των πολιτικών φορέων στη συνείδηση των πολιτών: «και η ΝΔ την ίδια πολιτική θα ακολουθούσε, η Αριστερά πάλι μόνο διαμαρτύρεται».

Και κάτι τελευταίο: όλα τα «σκάνδαλα» με τα οποία είχε ασχοληθεί ο κ. Καρχιμάκης ως αντιπολιτευόμενος βουλευτής, για τα οποία έσκιζε τα ιμάτια του περιφέροντας τα από μέσο σε μέσο, τι κατάληξη είχαν; Πόσοι παραπέμφθηκαν βάσει των αποκαλύψεων του «δαιμόνιου» στελέχους; Μήπως η τότε συμπεριφορά του γραμματέα συνιστούσε «μπαχαλοποίηση» της πολιτικής ζωής;

Πάντως είναι μία πρόοδος. Κάποτε το ΠΑΣΟΚ κατηγορούσε τη ΝΔ για «ποινικοποίηση της πολιτικής ζωής». Ήταν αναφορές σε υποθέσεις που απασχολούν την επικαιρότητα έως σήμερα…

 

Μ.Ο.

 

 

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, σε σχέση με τα όσα είπε ο Γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, κ. Μ. Καρχιμάκης, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

 

«Απάντηση της Νέας Δημοκρατίας δόθηκε.

Αλλά και μαθήματα μετριοπάθειας από τον κ. Καρχιμάκη… πάει πολύ».

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.M. avatar
    A.M. 03/03/2011 15:23:11

    Ποιός;;;

    h**p://www.youtube.com/watch?v=C0UNqVCQjD0

    Αν και δεν είμαι φαν του Τζίμη..

  2. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 03/03/2011 15:35:16

    Ο Καρχιμάκης χρειάζεται επαίδευση. Όσο για παιδεία δεν σκαπμάζει λέξη. Ημαρτον Κύριε, μας προέκυψε άλλος, μεταλλαγμένος Πεταλωτής.

  3. mixalios avatar
    mixalios 03/03/2011 15:52:20

    προς Κον Καρχιμάκη.
    Σου στέλνω χαιρετίσματα με δυο γλυκά.........Λιγότερα συνθήματα και πιο πολύ.....

  4. spiros1 avatar
    spiros1 03/03/2011 16:01:08

    Ο μαθητευόμενος μάγος των Οικονομικών έγινε τώρα στοχαστής. Σημερινές του δηλώσεις «Είμαστε στην μέση του τούνελ ! Το φως φαίνεται αγνό στην είσοδο ! Αν κοιτάξουμε μπροστά, το φως φαίνεται πάλι αγνό. Δεν πρέπει να γυρίσουμε πίσω ! Δεν χρειάζεται υπεραισιοδοξία αλλά ούτε και απογοήτευση. Η χώρα ΘΑ σωθεί !». Ο Θίασος του ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ συνεχίζει τις παραστάσεις γέλιου. Δηλαδή Από το
    «σώσαμε την χώρα», φθάσαμε τώρα «Η χώρα θα σωθεί !». Από την προπαγάνδα «σώσαμε την χώρα από την χρεωκοπία» φθάσαμε στο «θα σώσουμε την χώρα από την χρεωκοπία !».

    Βγήκε σήμερα και ο πρώην (επί των ημερών κυβερνήσεων της «επάρατης Δεξιάς») εισαγγελέας του ΠΑΣΟΚ
    Και είπε κάτι απίθανα ! «Την ώρα που Η Κυβέρνηση δίνει αγώνα για την σωτηρία της Ελλάδας, η ΝΔ επιδιώκει την μπαχαλοποίηση Της πολιτικής Ζωής» Τάδε έφη ο Σοσια-Ληστής Καρχιμάκης, χωρίς μάλιστα
    να φορά γραβάτα, αλλά ούτε και ζιβάγκο. Με φόντο μάλιστα τον Πράσινο ήλιο του ΠΑΣΟΚ και το σύνθημα «Πρώτα ο Πολίτης»! ζητούν συνενόχους στα βάρβαρα αντιλαϊκά μέτρα.
    Κε Πρώην Σοσια-Ληστή εισαγγελέα του ΠΑΣΟΚ, ξεχάσατε την Φρειδερίκη ! Σας διαβεβαιώνουμε ότι
    «ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ». Τι ? Δεν το ακούσατε ούτε το καταλάβατε ?
    Ανοίξτε λοιπόν τα αυτιά σας να το ακούσετε, να το καταλάβετε και να το χωνέψετε καλά,
    «ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ». Η προπαγάνδα σας και η ξύλινη γλώσσα σας θυμίζει
    Ξεκούρδιστο γραμμόφωνο της 10ετίας του 1940.

    Έχουν καταντήσει γραφικοί Ψεύτες. Προκαλούν μόνον οργή, αγανάκτηση, θυμό και γέλιο.
    Να σηκωθούν να φύγουν από την χώρα, οι αρχιερείς του ψεύδους, οι λαοπλάνοι. Να πάνε να βρουν το ίνδαλμα τους, Τον στυγνό δικτάτορα της Λιβύης Μουαμάρ Καντάφι, με την πράσινο βίβλο. Να εγκαταλείψουν τις βίλες τους και να πάνε να κατοικήσουνε στην σκηνή του Καντάφι, στην έρημο, στο Chad.

    Η ΝΔ όμως τους χαϊδεύει. Δεν ασκεί αντιπολίτευση και περιμένει να πέσει το ώριμο φρούτο του ΠΑΣΟΚ για να κυβερνήσει. Δίνει την εντύπωση ότι η ΝΔ του Σαμαρά έχει καταντήσει συνένοχος του ΠΑΣΟΚ και ότι όλα είναι «στημένα». Δείχνει ότι έχουν αρχίσει οι διεργασίες συνεργασίας, συγκυβέρνησης ΠΑΣΟΚ-ΝΔ εν αγνοία του Λαού.

    Πως είναι δυνατόν, ο Τσίπρας να κατακεραυνώνει το ΠΑΣΟΚ, να έχει καταντήσει φόβητρο στον ΓΑΠ
    Και η ΝΔ να μένει απλός παρατηρητής ? Ας ξυπνήσουν στην ΝΔ, ας μην είναι βέβαιοι ότι ο απογοητευμένος και προδομένος Λαός θα τους επαναφέρει εύκολα στην εξουσία.

  5. spiros1 avatar
    spiros1 03/03/2011 17:01:35

    Ο μαθητευόμενος μάγος των Οικονομικών έγινε τώρα στοχαστής. Σημερινές του δηλώσεις «Είμαστε στην μέση του τούνελ ! Το φως φαίνεται αγνό στην είσοδο ! Αν κοιτάξουμε μπροστά, το φως φαίνεται πάλι αγνό. Δεν πρέπει να γυρίσουμε πίσω ! Δεν χρειάζεται υπεραισιοδοξία αλλά ούτε και απογοήτευση. Η χώρα ΘΑ σωθεί !». Ο Θίασος του ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ συνεχίζει τις παραστάσεις γέλιου. Δηλαδή Από το
    «σώσαμε την χώρα», φθάσαμε τώρα «Η χώρα θα σωθεί !». Από την προπαγάνδα «σώσαμε την χώρα από την χρεωκοπία» φθάσαμε στο «θα σώσουμε την χώρα από την χρεωκοπία !».

    Βγήκε σήμερα και ο πρώην (επί των ημερών κυβερνήσεων της «επάρατης Δεξιάς») εισαγγελέας του ΠΑΣΟΚ
    Και είπε κάτι απίθανα ! «Την ώρα που Η Κυβέρνηση δίνει αγώνα για την σωτηρία της Ελλάδας, η ΝΔ επιδιώκει την μπαχαλοποίηση Της πολιτικής Ζωής» Τάδε έφη ο Σοσια-Ληστής Καρχιμάκης, χωρίς μάλιστα
    να φορά γραβάτα, αλλά ούτε και ζιβάγκο. Με φόντο μάλιστα τον Πράσινο ήλιο του ΠΑΣΟΚ και το σύνθημα «Πρώτα ο Πολίτης»! ζητούν συνενόχους στα βάρβαρα αντιλαϊκά μέτρα.
    Κε Πρώην Σοσια-Ληστή εισαγγελέα του ΠΑΣΟΚ, ξεχάσατε την Φρειδερίκη ! Σας διαβεβαιώνουμε ότι
    «ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ». Τι ? Δεν το ακούσατε ούτε το καταλάβατε ?
    Ανοίξτε λοιπόν τα αυτιά σας να το ακούσετε, να το καταλάβετε και να το χωνέψετε καλά,
    «ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ». Η προπαγάνδα σας και η ξύλινη γλώσσα σας θυμίζει
    Ξεκούρδιστο γραμμόφωνο της 10ετίας του 1940.

    Έχουν καταντήσει γραφικοί Ψεύτες. Προκαλούν μόνον οργή, αγανάκτηση, θυμό και γέλιο.
    Να σηκωθούν να φύγουν από την χώρα, οι αρχιερείς του ψεύδους, οι λαοπλάνοι. Να πάνε να βρουν το ίνδαλμα τους, Τον στυγνό δικτάτορα της Λιβύης Μουαμάρ Καντάφι, με την πράσινο βίβλο. Να εγκαταλείψουν τις βίλες τους και να πάνε να κατοικήσουνε στην σκηνή του Καντάφι, στην έρημο, στο Chad.

  6. ΠΡΟΚΡΟΥΣΤΗΣ avatar
    ΠΡΟΚΡΟΥΣΤΗΣ 03/03/2011 17:12:50

    Γιατι μιλαει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ για μετριοπαθεια .Ας μας πει καποιος απο αυτους τους <> για το κοτερο που νοικιασε ο Αρης Σπυλιοτοπουλος ως υπουργος τουρισμου απο των προεδρο της ενωσης πλοιοκτητων σκαφων επαγγελματικων αναψυχης για δυο μηνες , ας μας πει καποιος για τα <> του Πανου Καμενου, για το κοτερο του Παναγιωτη Φασουλα , για το σκαφος ΜILLYπρος τιμη της Μιλενας Αποστολακη , για το Επαγγελματικο Σκαφος ( ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΤΕ) ΤΟΥ Κ.βΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ.

  7. ΠΡΟΚΡΟΥΣΤΗΣ avatar
    ΠΡΟΚΡΟΥΣΤΗΣ 03/03/2011 17:16:16

    Ολοι αυτοι γνωριζουν πολλα αλλα οχι να μιλανε και για μετριοπαθια!!!Μονο στις Μαρινες της Αττικης η φοροδιαφυγη αγγιζει τα νουμερα του χρεους της χωρας.

  8. kiki avatar
    kiki 03/03/2011 17:25:40

    Το παιντι ακομα αρρωστουλη ειναι?
    Την εχει κανει με μικρα πηδηματακια, οχι οτι θα γινοταν κατι με τον Μιμικο, εκει δα, αλλα που κρυβεται.

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2011 17:45:56

    Αγαπητέ κύριε Καρχιμάκη, μήπως μπορείτε να μας γνωστοποιήσετε το αποτέλεσμα της εσωτερικής έρευνας για το 1,000,000 που μετέφερε ο κύριος Τσουκάτος και την οποία είχε δημόσια εξαγγείλει ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και Πρωθυπουργός της χώρας;

    Για να μην τσουβαλιάζουν οι κακοί πολίτες τους πολιτικούς στο μότο "όλοι ίδιοι είναι" και να μην υποβόσκει η ανομία.


    ΥΓ

    Οσο για τον διάλογο θα καλέσει η κυβέρνηση και τους βουλευτές που είχαν ρωτήσει για το Τ+10 ή για τις ελλείψεις της ΕΛ.ΑΣ ή θα ρωτήσει τον αρμόδιο επί των οικονομικών Υπουργό για τη δέσμευσή του να μην λάβει νέα μέτρα γιατί θα είναι δήλωση αποτυχίας;

    Γιατί κάποιος είναι ή αποτυχημένος ή Υπουργός. Να ξέρει ο εκάστοτε συνομιλητής και να υπάρχει μια βάση συζήτησης βρε αδερφέ...

  10. zackii avatar
    zackii 03/03/2011 18:10:31

    Καλά...λέει ο Καρχιμάκης. Στην Ελλάδα ότι θέλουμε δηλώνουμε. Εδώ ο Μαρινάκης μας είπε ότι ο Ολυμπιακός....δίδαξε ήθος.

  11. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 03/03/2011 19:15:02

    Καχριμάκης; Φοβερό παιδί. Εξυπηρέτησε ( αχ ρε Ελούντα!!!) τον Ανδρέα στην σχέση του με την Μιμή. Μπατζανάκης με τον άλλο φτωχομπατίρη, τον Παπουτσή. Εχει βολέψει μέχρι και τα τρίτα ξαδέρφια των βαφτιστικών του ( ρωτήστε και κανέναν στην Ιεράπετρα ). Κατά τα άλλα ο Πολίτης πρώτα.
    Πολύ δούλεμα πέφτει.

  12. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 04/03/2011 08:25:14

    ΚΟΙΤΑ ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙΣ!!!!!