#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι αδράνεια, όχι αμεριμνησία, όχι αβελτηρία



Μια πολύ μεγάλη και σημαντικότατη απειλή για το μέλλον της πατρίδας, εν όψει των προσεχών εκλογών, θεωρώ ότι είναι η αδράνεια, η αποστασιοποίηση και η αμεριμνησία εκ μέρους μας.

Συνάντησα έναν καλό μου φίλο, με τον οποίο παλιότερα πολιτικολογούσαμε πολύ συχνά και λίγο- πολύ τα βρίσκαμε και με ρώτησε:

Πώς τα βλέπεις;

Προβληματίζομαι, αλλά αισιοδοξώ, του απάντησα.  Εσύ ;

Α, εγώ δεν ασχολούμαι πια, δεν πάω καν να ψηφίσω, είμαι απογοητευμένος με την κατάσταση.

Για βάστα ρε Παναγιώτη, πώς άλλαξες έτσι εσύ;  Με εκπλήσσεις. Θέλεις να καθίσουμε κάπου να πιούμε έναν καφέ και να τα συζητήσουμε;

Η συζήτηση κράτησε πάνω από μία ώρα:

- Τι λέγαμε ρε φίλε τόσα χρόνια;  Εμείς δεν είμαστε αυτοί που κάναμε αναλύσεις για το πόσο ιερή είναι η ψήφος; Δεν λέγαμε ότι είναι η κορυφαία έκφραση της επιθυμίας του κάθε πολίτη να διαμορφώσει τις συνθήκες διακυβερνήσεώς του; Δεν λέγαμε ότι είναι το θείο δώρο της Δημοκρατίας;  Ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα, αλλά και ιερή υποχρέωση του πολίτη που σέβεται τον εαυτό του, να επιτελέσει το χρέος του προς την κοινωνία και ακολούθως, να σεβαστεί το αποτέλεσμα της ετυμηγορίας του συνόλου;  Αν την επαύριον των εκλογών τα πράγματα πάρουν μία δραματική εξέλιξη επί τα χείρω, ως πνευματικός άνθρωπος που είσαι, δεν θα αισθανθείς τις Ερινύες να σε διώκουν, αφού επέτρεψες στους άλλους να διαμορφώσουν αυτές τις συνθήκες, που οδηγούν σε κακή πορεία, κάνοντας χρήση του ισότιμου με το δικό σου όπλου που λέγεται ψήφος, ενώ εσύ απεμπόλησες την αξία του;  Δεν θα νοιώσεις απολογούμενος απέναντι στην πατρίδα, απέναντι στους φίλους σου, απέναντι στην οικογένειά σου, μα πρώτα απ’ όλα απέναντι στη συνείδησή  σου;

- Μα θα μου πεις: σιγά μην άλλαζαν τα πράγματα με τη δική μου ψήφο, αλλά τότε θα σε ρωτήσω και εγώ: Ξέρεις κανενός η ψήφος να πιάνεται διπλή; Όχι βέβαια. Οι Πρωθυπουργοί εκλέγονται (και αφού εκλεγούν εργάζονται για να σηκώσουν την Ελλάδα ψηλότερα, ή να  την βουλιάξουν, όπως ο τελευταίος  εκλεγείς)  με άθροισμα : 1+1+1+1+1+1 και όχι με άθροισμα όπως: 2+5+10+500)! Συνεπώς γιατί την αρνείσαι;  Γιατί την στερείς από τον εαυτό σου; Γιατί την στερείς από τα ανήλικα παιδιά σου, που μη έχοντας ψήφο, περιμένουν από σένα κάτι να κάνεις για το μέλλον τους;

- Μα δεν θέλω να τους κάνω την τιμή, δεν θέλω να δώσω σε κανέναν αξία, γιατί, όπως λες, η ψήφος μου είναι ιερή και δεν τη χαλαλίζω σε κανέναν!

- Η ιερότητά  της υφίσταται, μόνον εφόσον πραγματωθεί! Διαφορετικά, όχι απλώς ακυρώνεται αλλά και ευτελίζεται! Το εκλογικό αποτέλεσμα αφαιρείται από τις συνιστώσες του και αίρεται πάνω από πολίτες και κόμματα, αλλά ως τελικό οικοδόμημα αποτελεί έργο αυτών των εκατομμυρίων ‘‘εργατών’’,  που το συν-διαμόρφωσαν! Και δυστυχώς ή ευτυχώς έχει να κάνει με το μέλλον της χώρας κατά τρόπο αναπόδραστο και μοιραίο!

- Να σου πω την αλήθεια, είμαι απογοητευμένος.  Μην κουράζεσαι και χαλάς  τη ζαχαρένια σου, γιατί δεν πρόκειται να πάρει αυτοδυναμία ο Σαμαράς.

- Ώπα, φίλε μου! Εσύ το λες αυτό; Ας παραβλέψουμε το ότι κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει τίποτα, ότι τα πάντα μπορεί να κριθούν την τελευταία στιγμή μέσα στο παραβάν, όπως πολλοί τονίζουν συχνά, αλλά θα σου πω ότι εμείς, που δεν αποσκοπούμε σε προσωπικά οφέλη και επιδιώξεις, εμείς που δράξαμε τη ζωή από το γιακά και φτύσαμε αίμα για να καταξιωθούμε στην κοινωνία, εμείς που δεν φιλοδοξούμε να διορίσουμε το παιδί μας σε καμία θέση, εμείς που επιμένουμε να …..’’νανουρίζουμε το μικρό παιδί που κουβαλάμε μέσα μας, για να συνεχίσει να βλέπει  όμορφα, παιδικά όνειρα, εμείς που διατεινόμαστε ότι βάζουμε το ‘’εγώ’’ κάτω από το ‘’εμείς’’, θα πάμε να κάνουμε το χρέος μας!  Θα πάμε να κάνουμε αυτό που πρέπει (καθένας με τη συνείδησή του και τις αξίες  που κουβαλάει μέσα του) και ας γίνει ό,τι θέλει !!!

Καλύτερα όμως,  να σου απαντήσω  με τα ….. λόγια σου:

Θυμάσαι την εποχή που ήμαστε στην 6η Γυμνασίου; Θυμάσαι την έκθεση που έγραψες, όταν η Φιλόλογός μας  έβαλε το θέμα: ‘’ ….τιμή σε αυτούς που στη ζωή τους έταξαν να φιλάνε Θερμοπύλες’’ ; Πώς τελείωνε ;;

‘’… και περισσότερη τιμή τους πρέπει,

Όταν προβλέπουν – και πολλοί προβλέπουν-

πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος

Κ’ οι Μήδοι επιτέλους θα περάσουν….’’

Για την ιστορία: Ο φίλος μου, πριν σηκωθούμε να φύγουμε, μου είπε την τελευταία κουβέντα του:

Όχι απλώς θα πάω να τον ψηφίσω (τον Σαμαρά), αλλά θα πάω στο χωριό, να πάρω και τη μάνα μου, που είναι 92 χρονών, αλλά κρατιέται ακόμα καλά, να την να την πάω να ψηφίσει κι αυτή. Είμαι σίγουρος ότι θα το χαρεί πάρα πολύ !

Παύλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης Θεσ/νίκη avatar
    Δημήτρης Θεσ/νίκη 30/04/2012 12:13:02

    και όχι αμνησία θα συμπλήρωνα εγώ....

  2. ilektro77 avatar
    ilektro77 30/04/2012 12:14:42

    7 το πρωί της Κυριακής θα είμαι ο πρώτος που θα ρίξω για άλλη μια φορά την πατριωτική παράταξη του ορθολογισμού και της ευθύνης. Ανυπομονώ...

  3. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 30/04/2012 12:33:43

    Πρέπει όλοι να στηρίξουμε τη ΝΔ.
    Είναι εθνική επιταγή!

  4. kosgaref avatar
    kosgaref 30/04/2012 13:18:16

    ολοι μαζι για τη νικη

  5. occultist avatar
    occultist 30/04/2012 13:37:39

    Σήμερα 30/4 σε αίθουσα αιμοκάθαρσης 30 κλινών μεγάλης ιδιωτικής μονάδος.
    Ασθενής ανακοινώνει οτι το πρωί άκουσε τον Κουτρουμάνη (τον οποίο στ'ολισε δεόντως) στο Βήμα FM να ανακοινώνει την διακοπή των επιδομάτων αναπηρίας. Εγινε αναταραχή στην α'ιθουσα και μιά ασθενής πήρε τηλέφωνο τον σύλλογο νεφροπαθών για να ζητήσει πληροφορίες. Να σημειώσω οτι πρόεδρος του συλλόγου είναι ο γνωστός πασόκος δημοσιογράφος Καστρινάκης. Αφού πέρασε από εξετάσεις εάν είναι μέλος του συλλόγου, εάν έχει πληρώσει συνδρομές κλπ, της απάντησαν οτι η κατάσταση είναι ρευστή και δεν ξέρουν τίποτα ακόμα. Στην αυτονόητη ερώτηση της τι θέση παίρνει ο σύλλογος πήρε
    την θεϊκή απάντηση. ΝΑ ΜΗ ΠΑΤΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ
    την

  6. δρόμος avatar
    δρόμος 30/04/2012 17:26:46

    Η δική μου μάνα είναι 97, ο Θεός να την έχει καλά... Παρακολουθεί ΟΛΕΣ τις σχετικές εκπομπές και συζητήσεις, και κάνει σοβαρότατη προσπάθεια από την αρχή της χρονιάς να είναι καλά στην υγεία της, για να την αξιώσει ο Θεός να ψηφίσει Σαμαρά ...

    Όλες τις μανάδες στην κάλπη - αυτές ξέρουν καλύτερα από εμάς τι μας συμφέρει! Και κάτι ακόμη: έναν ακόμη ψηφοφόρο να πείσει ο καθένας μας!

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ δρόμος 30/04/2012 17:30:17

      Μπράβο δρόμε! Και στη μητέρα.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ δρόμος 30/04/2012 21:48:47

      Εμένα έχει μπλοκάρει το μαίηλ μου από τα πολλά μηνύματα των τσογλαναράδων δήθεν "δημοκρατών" τα οποία με προτρέπουν να μην αφήσω τους ηλικιωμένους της οικογένειάς μου να ψηφίσουν και να τους κλείσω στο σπίτι την Κυριακή.
      Gamo την "δημοκρατία" τους και το spiti τους μαζί!

  7. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 30/04/2012 18:40:49

    Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι πολλές φορές η νίκη δεν είναι αποτέλεσμα μόνο ιδεολογικού αγώνα και προσπάθειας πειθούς, αλλά αποτέλεσμα και απλών πρακτικών συλλογής ψήφων. Δίπλα στον ιδεολογικό αγώνα που ποτέ δεν πρέπει να σταματά (μη διστάζουμε να κάνουμε στον κύκλο μας τη συζήτηση που πάντα θα φωτίσει κάποιον να ξεφύγει από τη θολούρα και την ισοπέδωση που επιβάλλουν τα νταβατζοΜΜΕ), υπάρχει η απλή αριθμητική της ψηφοφορίας. Καθένας μας, ας μην αμελήσει να διευκολύνει την ψήφο των ανήμπορων γονιών, παππούδων και γειτόνων.

  8. Παύλος avatar
    Παύλος 30/04/2012 20:15:11

    Να την έχει ο Θεός καλά δρόμε!
    Και μια ακόμα ευχή:
    Να ζήσει, να δει την Ελλάδα πραγματικά ελεύθερη !
    Το ίδιο εύχομαι και στη δική μου !

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/04/2012 22:04:49

    Έχεις απόλυτο μα απόλυτο δίκιο..ο αγώνας, κατά κύριο λόγο, γίνεται από απλούς ψηφοφόρους-στρατιώτες της παράταξης.. στο δρόμο, στη δουλειά, στο μπαράκι, στον καφέ...καλό και το mail, και το fb, και τα sms, η προσωπική επαφή όμως είναι αυτή που φέρει άμεσα αποτελέσματα...

  10. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 30/04/2012 22:51:40

    ....Τέτοια συσπείρωση η Ν.Δ έχει να δει προ πολλού .Μας έπιασε το γινάτι και το πείσμα του Κεντροδεξιού χτύπησε κόκκινο .Ακούστε δείγμα προσωπικών εκατόν τριάντα τηλεφωνημάτων .Από αυτούς μόνο τέσσερις μου είπανε ότι θα ψηφίσουν Καμμένο και δύο Χρυσή Αυγή .Αναφέρομαι σε πολυμελείς οικογένειες ( φάρες) Eμείς, μου λέγανε, δεν πρόκειται να φύγουμε από τη .Ν.Δ, που τώρα μας χρειάζεται.Άλλος μου είπε :Ου κατεσχύω όπλα τα ιερά .Η Νέα Δημοκρατία είναι το σπίτι μας .Συγκινήθηκα .Κοίταξε, είπα πόσο απλά εκφράζεται ο κόσμος και αναγνωρίζει το δίκαιο και το ηθικό από μερικούς ανεγκέφαλους κοινώς βλάκες .

  11. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/04/2012 23:05:43

    ''Ἡ ἱερότητα τῆς ψήφου ὑφίσταται,μόνο ἐφ' ὃσον πραγματωθεῑ.Διαφορετικά ὂχι ἀπλώς ἀκυρώνεται ἀλλά καί εὐτελίζεται!''
    Μέ μιά κουβέντα ἒδωσες τόν ὁρισμό τῆς ἀναγκαιότητας τῆς ψήφου,τῆς κάθε ψήφου...Ἐγῶ μόνο θά προσέθετα ὃτι,ὑπό τίς παρούσες συνθῆκες,καί ἡ ἐκδικητική ψήφος εύτελίζει τήν ἱερότητά της...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 00:06:06

      Σοφόν Κυθήριε !!

  12. Παύλος avatar
    Παύλος 30/04/2012 23:11:23

    Ο καθένας Κώστα μου, ας κάνει το καθήκον του !!!
    Και ας μείνει η αισχύνη στους αδιάφορους, τους ευκολόπιστους και τους ριψάσπιδες !!!

  13. airman avatar
    airman 01/05/2012 01:24:33

    Η συμμετοχή στα κοινά εκδηλώνεται κατά κύριο λόγο με δύο τρόπους.
    Κάποιοι με την ενεργή ενασχόλησή τους μέσα από φορείς, συλλόγους, πολιτικούς σχηματισμούς προβάλλουν ιδέες, θέσεις, προτάσεις και διεκδικούν να αναδείξουν προβλήματα, να εφαρμόσουν λύσεις, να διορθώσουν κακώς κείμενα.
    Οι περισσότεροι συμμετέχουν ως ''δέκτες'' των μηνυμάτων που εκπέμπουν οι πρώτοι. Ακούνε, προβληματίζονται, κρίνουν, αποφασίζουν, εγκρίνουν ή απορρίπτουν.
    Για πολλά χρόνια στην κεντρική πολιτική σκηνή διαδραματίσθηκαν γεγονότα που απαξίωσαν το ρόλο της σε βαθμό που οι ''δέκτες'' αρνούνται όχι μόνο να ακούσουν αλλά και να δώσουν την παραμικρή σημασία.
    Η κατάντια αυτή, στην οποία σταδιακά περιέπεσε το πολιτικό σύστημα, οφείλεται όμως σε μεγάλο βαθμό και στους ίδιους τους ''δέκτες''. Η επικράτηση του άκρατου κομματισμού, η αναξιοκρατία, η λογική του βολέματος και της αρπαχτής είναι τα αίτια στα οποία ορθά αποδίδεται η αποστροφή μεγάλου μέρους των πολιτών. Όμως σε μεγάλο βαθμό βρήκαν πρόσφορο έδαφος και έγιναν ''αποδεκτά'' διότι ποσοστό εξ ημών αποτραβήχτηκε, αδρανοποιήθηκε, σιώπησε, συμβιβάστηκε.
    Ίσως δεν σταθμίσαμε σωστά τον κίνδυνο, ίσως αισθανθήκαμε ότι εμείς δεν κινδυνεύαμε ή δεν θα κινδυνεύαμε τόσο, ίσως επειδή μέσα μας θέλαμε κατά κάποιο τρόπο (εσφαλμένα) να ''ταρακουνηθούν'' κάποτε και εκείνοι που προκάλεσαν αυτή την κατρακύλα.
    Όμως ο ενεργός πολίτης δεν πρέπει επ' ουδενί να αδρανεί. Πρέπει να επιλέγει και όχι να απέχει. Πρέπει να κρίνει και όχι απλά να κατακρίνει. Πρέπει να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και όχι να σηκώνει ψηλά τα χέρια.
    Η απεμπόληση του δικαιώματος της ψήφου ισοδυναμεί με παράδοση χωρίς μάχη. Και όποιος παραδίνεσαι δίχως μάχη φέρει ευθύνη γι' αυτό που απώλεσε χωρίς να το προασπιστεί.
    Στην κρίσιμη αυτή συγκυρία για τον τόπο είναι χρέος όλων μας να κάνει ο καθένας την επιλογή του. Για να χαράξουμε μια δημιουργική πορεία στο μέλλον με ευθύνη και αίσθημα καθήκοντος.

  14. juliet avatar
    juliet 01/05/2012 08:20:33

    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!!!!!
    Παύλο μου έχεις απόλυτο δίκιο ,ένα ένα τα κουκιά γεμίζουν το σακούλι γιατί όταν είναι μεγάλες ποσότητες μπορεί ν'απαιτηθεί και αντίτιμο.
    Κάποιες εποχές πήγαινε ο ψηφοφόρος και τους έλεγε έχω τόσα κεφάλια ,διόρισέ μου και θα σε ψηφίσουμε και να οι κομματικοί στρατοί και να τα μέσα και τα έξω στα γραφεία και έτσι εφτάσαμε να ''μαθαίνουμε'' για τον Τσοχατζόπουλο και να πέφτουμε από τα σύννεφα.
    Μιλάς για συνείδηση ,νάξερες πόσο ακριβά είναι πληρώμενη η ρημάδα .Η την έχεις ή δεν την έχεις ,αν την πουλήσεις παύει να έχει τιμή ...ενώ στο εμπόριο το ''άτιμο'' μπορεί να είναι μεγάλης αξίας εδώ είναι ένα ΤΊΠΟΤΕ.Ο κόσμος απλά πράγματα θέλει ,δεν θέλει εξυπνάδες και επιδείξεις ,ανθρωπιά ζητά.Αυτός ο αγώνας είναι ο δικός ΜΑΣ είναι υπερ Πατρίδος και Ελευθερίας .Και την επομένη ξέρουμε πια ....μάθαμε .
    Χθες με συγκίνησε η Πάτρα ...εγώ γνώρισα την Πάτρα των γραμμάτων και όχι της ψευτοκουλτούρας και της γκλαμουριάς,την Πάτρα της εργατίας και όχι της ζητιανίας.
    Καί μένα η μάνα μου είναι 92 και την πειράζω όταν της λέω ότι έζησε πολλά χρόνια γιατί έμεινε χήρα.
    Παύλο μου ,χθες δεν έγραψα ....αλλά είμαι πρωινός τύπος :).

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ juliet 01/05/2012 11:43:14

      Αυτά που υπαινίσσεσαι σχετικά με την συνείδηση, έχουν αποτελέσει προ πολλού διαίσθησή μου ! Σε χαίρομαι.