04/07/2011 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι άλλο Παυλόπουλο

Γράψαμε προηγουμένως για την παραπλάνηση της Βουλής από την κυβέρνηση του κ Βενιζέλου, με τα νέα μέτρα καιν τις απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων που δεν υπάρχουν στο Μεσοπρόθεσμο πλαίσιο και από τον Εφαρμοστικό Νόμο.

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, έκανε σήμερα αλλεπάλληλες δηλώσεις για το θέμα. Και κάλεσε τον κ. Βενιζέλο να πει γιατί στη σελ. 114 της Έκθεσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής υπάρχει η λέξη “απολύσεις”, ενώ αντίθετα στο άρθρο 37 του Εφαρμοστικού Νόμου δεν υπάρχει καμία αναφορά σε “απολύσεις”. Ο κατά τα άλλα λαλίστατος κ. Βενιζέλος δεν απάντησε. Και η ΝΔ τον περιμένει τώρα στην Βουλή να δώσει εξηγήσεις, παρά τις  “χίλιες συγνώμες” που ... εκτοξεύει.

Και τι έκανε για πολλοστή φορά το Mega; Κάλεσε τον Προκόπη Παυλόπουλο να ενημερώσει το κοινό του, ο οποίος δεν είχε ιδέα για τις θέσεις της ΝΔ στο θέμα της εργασιακής εφεδρείας. Και το μόνο που έκανε ήταν να μπερδέψει τον κόσμο και να απολογείται για την θητεία του ως υπουργός Εσωτερικών της κυβέρνησης Καραμανλή - μια θητεία με την οποία κατάφερε να του επιτίθενται και οι ΠΑΣΟκοι αλλά και οι Νεοδημοκράτες που περίμεναν ύστερα από είκοσι χρόνια ΠΑΣΟΚ να δουν κάτι...

Και καλά ο κ. Παυλόπουλος, δεν ήξερε τις θέσεις του κόμματός του. Το σχετικό ρεπορτάζ του Mega δεν μπορούσε για λόγους ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ να ενημερώσει  το κοινό για τις θέσεις της ΝΔ που με ένα κλικ στο Google τις βλέπουν όλοι;

http://www.nd.gr/web//press-office/press/-/journal_content/56_INSTANCE_Rb5c/12001/676115

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Abadistas avatar
    Abadistas 04/07/2011 22:27:52

    "Αν απολύσουμε μαζικά δημόσιους υπαλλήλους, πέρα από τα κοινωνικά και συνταγματικά προβλήματα, το Δημόσιο εξοικονομεί συνολικά το πολύ 125 ευρώ το μήνα για καθένα που απολύει. Ενώ αν εφαρμόσει το θεσμό της «εργασιακής εφεδρείας», το δημόσιο ταμείο επωφελείται κατά 360 ευρώ. Γι’ αυτό λέμε όχι στις απολύσεις. "

    Αυτό πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει ο αγαπητός κ. Παυλόπουλος;
    Καθόλου.
    Απλά δεν τον απασχολεί καν το θέμα. Προηγείται το σιδέρωμα του δικού του κουστουμιού. Και δεν είναι μόνο ο κ. Παυλόπουλος που βγάζει αυτή την εγωιστική εικόνα προς τα έξω. Την συναντάς και σε τοπικά στελέχη που επιμένουν να προβάλουν τον εαυτό τους. Που ΔΕΝ έχουν διαβάσει το Ζάπειο2 και λένε ότι μπούρδα μπορούν να σκαρφιστούν από μόνοι τους. Λες και είναι φωτεινοί παντογνώστες.

    Όμως δεν πάμε πουθενά έτσι.

  2. occultist avatar
    occultist 04/07/2011 22:32:40

    Το έχουμε γράψει χιλιάδες φορές. Η Ν.Δ πρέπει να επιλέξει τα στελέ χη της που θα βγαίνουν στην τηλεόραση. Μονο οι ικανοί. Οι διαπλεκόμενοι θα καλούν Αρούλιδες, Παυλόπουλους, και άλλους άσχδετους που ουσιαστικά κάνουν ζημιά στην παράταξη.

    • Abadistas avatar
      Abadistas @ occultist 04/07/2011 22:39:51

      Τι να πρωτοπρολάβει ο Χρύσανθος;

    • ορτικι ορτικαδ avatar
      ορτικι ορτικαδ @ occultist 04/07/2011 22:42:29

      Καλά εσύ νομίζει ότι το μεγκα θα πάρει τη ΝΔ να της ζητήσει βουλευτές και πρόσωπα για το δελτίο; Κατευθείαν τα ίδια τα πρόσωπα πέρνουν τηλέφωνο και επίτηδες καλούν αυτούς της περιόδου Καραμανλή.

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 04/07/2011 22:50:51

    Είναι ολοφάνερο το σχέδιο των πασοκικών εργολάβων χειραγώγησης συνειδήσεων.Τα κατευθυνόμενα ΜΜΕ,κάμποσες φορές,καλούν στελέχη της ΝΔ που είναι φθαρμένα στο χρόνο και επίσης καλούν στελέχη που είχαν διαμορφώσει τη πολιτική του ''μεσαίου χώρου'' έτσι ώστε να δημιουργήσουν δήθεν ''ρήγματα'' στη ιδεολογικοπολιτικό πλαίσιο στ'οποίο κινείται τώρα η παράταξη.Ο στόχος τους προφανής....επιχειρείται,με περίεργες και μπερδεμένες ερωτήσεις,από τα ''παμπόνηρα'' ΜΜΕ να δημιουργηθεί στους πολίτες,εντέχνως,ΣΥΓΧΥΣΗ σχετικά με το τι πρεσβεύει η ΝΔ για φλέγοντα θέματα.ΟΜΩΣ,υπάρχει και κάτι ακόμη,ΕΞΙΣΟΥ σοβαρό.Αξίζει ν'αναφερθεί η ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ που έχουν όσα μεγαλοστελέχη της παράταξης βγαίνουν και μιλούν ΔΗΜΟΣΙΑ...Ας πάψει πια η έλλειψη γνώσης γύρω από βασικότατες θέσεις της παράταξης..Ας σταματήσει η αμηχανία..Ας πάψει πια η μακαριάζουσα ηρεμία..Η χώρα και οι πολίτες ΑΠΑΙΤΟΥΝ καταρτισμένο και μαχητικό επιτελείο ανθρώπων που να γνωρίζει ΑΡΙΣΤΑ κάθε θέμα και πτυχή του,όπως επίσης και ν'αμύνεται με ουσιαστικά επιχειρήματα ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΣ τις βασικές κατευθυντήριες αρχές που έχει χαράξει ο πρόεδρος.Κάποια στιγμή και σύντομα,ΟΛΑ ΑΥΤΑ να τελειώνουν...Έρχονται εθνικές εκλογές,η πατρίδα είναι στη ΚΟΨΗ ΤΟΥ ΞΥΡΑΦΙΟΥ και η παράταξη,εκτός από θέσεις για όλα,χρειάζεται και τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που να τις παρουσιάζουν ΟΡΘΑ και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ....Ο κατάλληλος άνθρωπος στη κατάλληλη θέση.....

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Komis Montechristo 04/07/2011 23:03:51

      Κόμη μου, έχει δρόμο ακόμη η ΝΔ σε αυτόν τον τομέα να διανύσει.

      Πως λέει η παροιμία...

      "Ήμουνα νιος και γέρασα..."

      • Y. avatar
        Y. @ ierofantis 05/07/2011 00:54:09

        Ιεροφάντη μας έλειψες

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ ierofantis 05/07/2011 15:06:47

        Ιεροφάντη,δεν διαφωνώ με τη παροιμία.Αλλά κάποια στιγμή,η παράταξη οφείλει να σοβαρευτεί και πρέπει να εκπροσωπείται με τους ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ανθρώπους....

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/07/2011 23:00:45

    Χαχαχαχαχα!
    Η απάντηση είναι απλή: Όχι, η δουλειά του ΜΟΥΓΚΑ τσάνελ δεν είναι να "ενημερώνει" τους 'Ελληνες διόι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ γι' αυτό. Πληρώνεται για να περνά τις θέσεις του καθεστώτος της κλεπτοκρατικής ΕΛΕΪΝΟΚΡΑΤΙΑΣ.

  5. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 04/07/2011 23:00:47

    Η Ν.Δ. δεν έχει ακόμα τα πρόσωπα που μπορούν να την εκπροσωπήσουν στο δημόσιο τηλεοπτικό διάλογο. Μόνο ο Χ.Λαζαρίδης αποδίδει 100% το πνεύμα Σαμαρά και εν πάση περιπτώσει ξεκαθαρίζει τις θέσεις της ΝΔ στο τηλεοπτικό κοινό, μετά ο Σταϊκούρας είναι καλός στα οικονομικά και έχει κ ήθος και αυτό βγαίνει και τηλεοπτικά αλλά στην πολιτική συζήτηση εύκολα θα τον καπελώσει κάποιος, ο Μηταράκης επίσης είναι καλός στα οικονομικά, αλλά ισχύει το ίδιο με τον Σταϊκούρα για το καπέλωμα..εντάξει ο Μιχελάκης εκπροσωπεί καλά το κόμμα....αυτοί είναι...από τους υπόλοιπους βουλευτές δεν ενθουσιαζόμαστε με κανέναν.

    • Y. avatar
      Y. @ ορτικι ορτικαδ 05/07/2011 00:57:57

      Και ο Κούλης, και ο Κούλης. Είδε τον πρώην (μετά Στρος), πρόεδρο του ΔΝΤ

  6. ierofantis avatar
    ierofantis 04/07/2011 23:06:07

    Όχι άλλο Νταλάρα, Πάριο και Αλεξίου,
    Ρίτσο σε νταμάρια, κουλτούρα καφενείου...

    Ο Τζιμάκος ήταν (και αυτός) μπροστά από την εποχή του...

    • factorx avatar
      factorx @ ierofantis 04/07/2011 23:23:36

      καλο

      κάγκελα, κάγκελα, κάγκελα παντού και τα μυαλά στα κάγκελα του αόρατου εχθρου

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ factorx 04/07/2011 23:40:02

        Θυμάσαι που τον είχαν καταδικάσει να μη ξανασατυρήσει το όνομα Νταλάρας αλλιώς για κάθε αναφορά του ονόματος θα πλήρωνε πρόστιμο...

        Όταν βγήκε από το δικαστήριο ο δημοσιογράφος τον ρωτά τον Τζιμάκο τί έχει να δηλώσει και αυτός κοιτά την κάμερα και λέει...

        Νταλάρας, Νταλάρας, Νταλάρας, Νταλάρας καμιά εικοσαριά φορές.

        Χαχαχαχαχαχαχ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ierofantis 04/07/2011 23:44:27

          Έτσι και στο ΜΕΓΚΑ...

          Παυλόπουλος, Παυλόπουλος, Παυλόπουλος καμιά τριανταριά φορές μπας
          και το εμπεδώσουμε...

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 04/07/2011 23:54:06

            Κορυφαίο ανέκδοτο Τζιμάκου για τον περί ου ο λόγος:
            h--p://www.youtube.com/watch?v=8UTq6ffoCKQ

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ierofantis 05/07/2011 01:23:50

      Τζίμης!!!!!!
      http://www.youtube.com/watch?v=1Wvjp6GBg0M&feature=related

  7. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 04/07/2011 23:47:57

    Τρομερή απόφαση τότε εξασφάλισε ο Νταλάρας. Αν τον έλεγε μ**λάκα δεν πλήρωνε αν τον έλεγε με το όνομά του Νταλάρα πλήρωνε πρόστιμο.

    • occultist avatar
      occultist @ ορτικι ορτικαδ 05/07/2011 00:17:34

      @ορτικι ορτικαδ
      Το αυτό προσπαθεί και η κ. Χριστοφάκη(;) σύζυγος Πάγκαλου.
      Μήνυσε αιρετό εκπρόσωπο Τ.Α απειδή θεωρεί οτι την εξύβρισε αποκαλόντας την κα Πάγκαλου.

      • ορτικι ορτικαδ avatar
        ορτικι ορτικαδ @ occultist 05/07/2011 00:23:17

        Τους διακρίνει το: "λέμε τα πράγματα με το όνομά τους"

  8. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/07/2011 01:12:22

    ΕΧΕΙ ΜΑΛΛΙΑΣΕΙ ΟΙ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ι ΝΔ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟ ΔΕ ΠΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΣΥΓΓΡΟΥ? ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΣΗ ΜΕΡΑ Η ΝΔ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟ ΜΕΓΚΑ ΕΧΑΣΕ ΔΥΟ ΜΟΝΑΔΕΣ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ mhtsos karditsa 05/07/2011 01:18:52

      To μόνο που πετυχαινουν είναι να εξαγριώνουν τον κόσμο. Αρούληδες, Πάκηδες και Μιλτιάδηδες είναι προκλητικοί να εμφανίζονται.
      Τα ίδια ήξεις-αφήξεις ήταν και η Μαριέττα σε τηλεοπτική της εμφάνιση τις προάλλες, αν και τη θεωρώ πολύ σοβαρότερη των παραπάνω.

      • A.K. avatar
        A.K. @ ΒΙΣ 05/07/2011 11:54:42

        Ε, όχι και σοβαρή η Μαριέττα !! Επί των ημερών της δεν πήγε να περάσει το κατάπτυστο βιβλίο της ΣΤ' Δημοτικού ; Είπαμε να μην τους ισοπεδώνουμε όλους αλλά.... όχι και η Μαριέττα σοβαρότερη των άλλων !!

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/07/2011 01:16:58

    Καλά θα κάνει ο Πάκης Παυλόπουλος να εξαφανιστεί διά παντός από την πολιτική ζωή της χώρας και να περιοριστεί στα ακαδημαϊκά του καθήκοντα. Υπήρξε ένας υπερυπουργός ΑΠΟΛΥΤΑ αποτυχημένος. Από τις γραφικές ευχαριστίες στους λαθρομετανάστες που "μας επέλεξαν" (sic) μέχρι την "αμυντική στάση" της αστυνομίας έναντι της αριστερίστικής αλητείας στα Δεκεμβριανά, νομίζω ότι του αξίζει περίοπτη θέση στον πίνακα των ΜΠΑΖΩΝ της ελληνικής μεταπολιτευτικής πολιτικής.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΒΙΣ 06/07/2011 01:21:44

      Γιατί, μήπως έκανε καμιά τομή στη δημόσια διοίκηση φίλε ΒΙΣ;
      Ή στην τοπική αυτοδιοίκηση;
      Μήπως καταπολέμησε τη γραφειοκρατία ή τη διαφθορά;
      Πέρα από ανέξοδους και πομπώδεις φιλλιπικούς λόγους τίποτα παραπάνω...
      Ευελπιστώ μόνο στη καινούργια δομή της Νέας Δημοκρατίας, εκεί θα δούμε δημιουργικά και νέα πράγματα ελπίζω, γιατί και η σημερινή...
      Χάος...
      Να μιλήσουμε για τις αποκαλύψεις σε εκπομπή του Βαξεβάνη αναφορικά με τεράστια φωτογραφική προκήρυξη για προσλήψεις στο δημόσιο;
      Ό, τι και να πει κανείς είναι λίγο!
      θυμάμαι τότε είχε βγεί το ανέκδοτο με τον Αϊνστάιν που αν ζούσε στην Ελλάδα θα έμενε άνεργος!
      Το δε "καλοσώρισμα" σε ό, τι αφορά το μεταναστευτικό πρόβλημα, ήταν η κορυφή του παγόβουνου και μάλλον αμελητέα ποσότητα ως προς τις εξατομικευμένες πολιτογραφήσεις, τη κακοδιοίκηση, τα παραθυράκια νομιμοποίησης χωρίς διαφανή κριτήρια κοκ...
      Για κάτι τέτοια ΈΠΡΕΠΕ και ευτυχώς συνέβη, να ανοίξει η διαδικασία εκλογής προέδρου στη ΝΔ.
      Και όχι μόνο...

  10. peter k avatar
    peter k 05/07/2011 03:16:04

    Πραγματι ο πακις σημερα μας ειπε μακρια απο ΝΔ.Καλα ειστε σοβαροι εκει στη ΝΔ?Αοματοι??

  11. Tassos avatar
    Tassos 05/07/2011 09:02:15

    Και λίγα λες.

  12. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 05/07/2011 09:38:41

    Aς πάει να εγκαινιάσει κανένα στρατόπεδο λαθρομεταναστών - όπως εκείνο στη Σπάρτη, επί υπουργείας του. Το έχω ξαναγράψει : ο Σαμαράς πρέπει να ψάξει πολύ και να επιλέξει ανθρώπους όχι με κριτήριο την αναγνωρισιμότητα ή τις τηλεοπτικές ώρες εμφάνισής τους (όπως οι πιλότοι που μετράνε ώρες πτήσεως) αλλά την ικανότητά τους. Παράδειγμα πολύ πρόσφατο προς επίρρωσιν αυτών : χθες στη Στάη είχε βγει η Χριστοφιλοπούλου και στον Αlexis η Διαμαντοπούλου (η οποία μάλιστα έγινε ρόμπα από το Μουλόπουλο, τον πρύτανη του Α.Π.Θ.) και ενώ μιλούσαν για ώρεσ τελικά αυτό που εισέπραξα εγώ ο θεατής ήταν ότι ούτε αυτές οι ίδιες δε γνωρίζουν τι θέλουν να κάνουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Συμπέρασμα : ικανούς χρειαζόμαστε όχι μπλαμπλάδες και ξερόλες.

  13. Alexios avatar
    Alexios 05/07/2011 10:50:42

    Όσο η ΝΔ έχει τους παλοιούς αποτυχημένους πολιτικούς, και να επιλεγεί να κυβερνήσει από τον Ελληνικό Κυρίαρχο Λαό θα αποτύχει παταγωδώς. Όλοι αυτοί ας κάνουν το χρέος τους προς την Ελλάδα, τώρα που η Χώρα περνάει δύσκολους καιρούς: ας πάνε σπίτι τους και να αφήσουν νεώτερους πολιτικούς να κυβερνήσουν αυτόν τον τόπο. Όσο για το ΜΕΓΑ υπάρχει μία και μόνη λύση: σταματάς να το παρακολουθείς, Αρκετά μας κούρασε αυτό το ΜΜΕ

    Με εκτίμηση
    Alexios

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Alexios 05/07/2011 14:01:39

      Συμφωνούμε απόλυτα.
      Όσο κρατά τα ίδια πρόσωπα ταυτίζεται με το ΠΑΣΟΚ.

  14. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 06/07/2011 00:22:57

    Αν δε σπάσεις αβγά, ομελέτα δε φτιάχνεις.
    Κοινότυπο, αλλά αληθινό.
    Συγχαρητήρια για το άρθρο!
    Αρκετά και με το φυσικό πρόσωπο και με τη πολιτική "κουλτούρα" πάκη!
    Αρκετά πια!