#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2010 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι, άλλος να…. κι άλλος να πληρώνει κύριοι



Μια συστηματική παραπληροφόρηση γίνεται τις τελευταίες ημέρες σχετικά με το ποιος ευθύνεται για την κατάντια της ελληνικής οικονομίας και πώς φτάσαμε ως εδώ.

Αυτή η εκστρατεία εκπορεύεται από τους γνωστούς πολιτικούς κύκλους, της κυβέρνησης κατά πρώτο λόγο, οι οποίοι σε αγαστή συνεργασία με τα δημοσιογραφικά γιουσουφάκια κάνουν αναλύσεις για το οικονομικό Βατερλό των τελευταίων δεκαετιών.

Ούτε λίγο ούτε πολύ για την κατάντια της χώρας φταίνε οι Έλληνες που έμαθαν να ζουν με δανεικά, που αγοράζουν βίλες, εξοχικά, αυτοκίνητα αλλά δεν έχουν να τα πληρώσουν, που καταναλώνουν αφειδώς χωρίς όμως να παράγουν.

Βγήκε για παράδειγμα ο γνωστός Θατσερικός, Ανδρέας Ανδριανόπουλος, με άρθρο του στην «Ημερησία του Σαββάτου» και μίλησε για την κοινωνία που έχει οδηγηθεί εδώ που είναι επειδή με απλά λόγια «τρώγαμε με χρυσά κουτάλια».

Αλλά και ο ίδιος ο πρωθυπουργός και τα κορυφαία στελέχη του αφήνουν ξεκάθαρα να εννοηθεί ότι ο κόσμος θα πρέπει από εδώ και στο εξής να κάνει τα κουμάντα του, διότι τα λεφτά θα είναι λιγότερα και θα πρέπει να ξεχάσουν το πρόσφατο παρελθόν με τα ευρώ που έρεαν άφθονα.

Να συμφωνήσουμε ότι μεγάλο μέρος της κοινωνίας καλόμαθε, βολεύτηκε στο δημόσιο και αλλού, πήρε επιδοτήσεις και μπόνους, τα κονόμησε γενικώς και καλοπέρασε. Πόσοι, όμως, είναι όλοι αυτοί και από πού έρχονται; Με παρθενογένεση βρέθηκαν στη χώρα ή μήπως είναι οι περισσότεροι παιδιά του κομματικού σωλήνα, ανεξαρτήτως κόμματος, που αναρριχήθηκαν σαν ερπετά, άρπαξαν ότι βρήκαν, αγόρασαν βίλες και σκάφη και τώρα βλέπουν ότι κινδυνεύουν να τα χάσουν;

Η συντριπτική πλειοψηφία του λαού δουλεύει για το μεροκάματο και για να πληρώσει τις δόσεις των δανείων του. Περιμένει το μισθό ή τη σύνταξη των 700 ευρώ, αγοράζει ένα σπιτάκι ίσα – ίσα για να χωρέσει την οικογένειά του. Δουλεύει σα σκυλί για να πληρώσει την παιδεία και την υγεία που δεν του προσφέρει το κράτος. Δεν έχει σκάφη, εξοχικά, τζιπ 5.000 κυβικών και άλλα καλούδια.

Και είναι αυτός που καλείται τώρα να πληρώσει το μάρμαρο για την κατάντια της οικονομίας.

Και τίθεται κι ένα άλλο ερώτημα: Τόσα δισεκατομμύρια πέρασαν από το κράτος αυτό, μήπως είδατε εσείς καμιά αναδιανομή του χρήματος υπέρ του κόσμου;

Ας μας απαντήσουν οι πολιτικοί που σήμερα μιλάνε για το τέλος της ευδαιμονίας, που πήγαν τα λεφτά από το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου; Ας μας πει ο κ. Παπανδρέου αν αυτή η άγρια αναδιανομή του εισοδήματος δεν πήγε στις τσέπες αυτών που σήμερα έχουν κότερα και βίλες. Μήπως επιχειρηματίες και τράπεζες (και πολιτικοί φυσικά) δεν τα έφαγαν;

Ας μας πουν που πήγαν τα λεφτά από το σκάνδαλο των ομολόγων που βούλιαξε τα Ταμεία κι από τόσα άλλα σκάνδαλα όπως αυτό της Siemens που δεν είναι οι μίζες που δόθηκαν αλλά τα έργα που πήρε η χώρα από τους Γερμανούς και τα χρυσοπλήρωσε ο κόσμος.

Όταν, λοιπόν, θα μας απαντήσουν πού πήγαν τόσο χρήματα κι όταν θα γίνει πράξη αυτό που λέγεται διαρκώς, δηλαδή το «φέρτε πίσω τα κλεμμένα» τότε και ο λαός να πληρώσει το μερίδιο της ευθύνης του στο ΔΝΤ.

Όχι, όμως, άλλος να…. κι άλλος να πληρώνει. Αυτό δεν το θέλει ούτε ο διάβολος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 24/04/2010 18:42:30

    Σωστο το κειμενο.Οι νεοφιλελευθεροι εχουν μια προσηλωση θρησκευτικη στο αυτομαστιγωμα,πιστευοντας πως αν τιμωρηθεις θα πας μετα στον παραδεισο.Να φταιμε τελος παντων εμεις για να ελπιζουμε πως μπορει και σωθουμε...

    • ataktos avatar
      ataktos @ donaE 24/04/2010 18:57:42

      donaE-σε αυτό μοιάζουν και είναι όμοιοι με τα παιδιά της ....συντρόφισσας Αλέκας Π.…

  2. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 24/04/2010 18:59:12

    Το μόνο καλό από την "επέλαση" του ΔΝΤ, είναι ότι φάνηκε ξεκάθαρα ποιοί είναι οι σύχρονοι δοσίλογοι στην Ελλάδα.

    Φωτιά και τσεκούρι. Να μην μπορούν να βγουν από το σπίτι τους χωρίς πανοπλία.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Dubai Expatriate 24/04/2010 19:03:58

      …ΟΧΙ πάντως οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ ...αυτοί δεν καταλάβαιναν ούτε και σήμερα πήραν πρέφα … είμαστε όλοι οι άλλοι ...

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ ataktos 24/04/2010 20:44:43

        ΑΚΟΜΑ!!! Η πραγματικότητα θα είναι σκληρή με όλους. Κανονικούς και ηλίθιους!

  3. theo1611 avatar
    theo1611 24/04/2010 19:03:11

    Και αν ο λογαριασμός δεν κλείνει ας μας πουν και για το τζόγο που έπαιξαν και έχασαν και τον φορτώσανε στις πλάτες μας!!!

    Φεύγω γιατί έσφαλα και επειδή έβγαλα, ως μη ώφειλα, τόσα στο δημόσιο ταμείο επιστροφή και δεν θα ξανακούσετε από μένα!!!

    Οι επίορκοι δικαστικοί δεν χρειάζεται να επιχειρήσουν να κλείσουν κανένα μέσα. Απλά με αντίστοιχο τρόπο να μας απαλλάξουν από την παρουσία τους.

    Και μετά πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πλήρωση των κενών θέσεων, αν όλοι οι ανωτέρω δεν ήταν και υπεράριθμοι!!!

  4. n Georgiopoulos avatar
    n Georgiopoulos 24/04/2010 19:04:24

    Δυστυχως ο Ανδριανοπουλος λεει την αληθεια.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ n Georgiopoulos 24/04/2010 19:18:07

      και τα χαλασμενα ρολογια 2 φορες τη μερα δειχνουν τη σωστη ωρα
      απορω που εχει και ακροατηριο

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ rally monkey 24/04/2010 19:19:06

        Που διαφωνεις με τον Ανδριανοπουλο στο συγκεκριμενο.

    • donaE avatar
      donaE @ n Georgiopoulos 24/04/2010 19:19:32

      Αν θελει να πει την αληθεια να μιλησει και για την δικη του συνεπεια.
      Νομιζω συμμετειχε στο ταισμα των ελληνων με χρυσα κουταλια,απο τις εκαστοτε κυβερνησεις.
      Οχι δεν περναν ολοι οι ελληνες καλα,μονο οι ευνοημενοι των πολιτικων.

  5. Jimbaran avatar
    Jimbaran 24/04/2010 19:11:22

    Η φωτογραφία είναι εντυπωσιακή είναι άκρως ερωτική και "καλαίσθητη" το μοντέλο δε εξαίσιο τελικά τι ωραία που είναι η ζωή ! τι να πούμε πια για μετρα.. Κρεμαστή Καστελοριζα και ΔΝΤ και "σαχλαμάρες" κοιτάξτε το πάθος την αυταπάρνηση εις την ηδονή το μυστήριο της σεξουαλικότητας! τα πιο θερμά μου συγχαρητήρια σας ευχαριστώ το βγάλαμε το σαββατοκύριακο...

  6. ataktos avatar
    ataktos 24/04/2010 19:13:44

    Georgiopoulos-πάντως επιδοτούμενος «θεωρητικός» του φιλελευθερισμού απο τον κρατικο κορβανα έχει παραμείνει το τεκνό μας ..αμφιβάλεις...

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ ataktos 24/04/2010 19:20:26

      Οχι, αλλα δεν μπορω να διαφωνησω μαζι του με το αρθρο στην Ημερησια τουλαχιστον στις διαπιστωσεις.

      • ataktos avatar
        ataktos @ n Georgiopoulos 24/04/2010 19:28:18

        εδω μεσα εισε πρωτη μερα ...

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ n Georgiopoulos 25/04/2010 01:09:31

        Το πρόβλημα με τον Ανδριανόπουλο είναι ότι απλά διαπιστώνει.

        Ενώ γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις που μας έφεραν εδώ δεν τα ονοματίζει αλλά απλώς κατηγορεί την κάθε κυρία κατίνα ή τον κάθε κύριο γιώργο που αντί να τρώνε φασολάδα τα τελευταία χρόνια τρώγανε σουσι.

        Κάποιος τους συνήθησε όμως να τρώνε με δανεικά σούσι, δεν το ξέραν και από παλιά στο χωριό τους κύριε Ανδριανόπουλε.

  7. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 24/04/2010 19:16:31

    Γιωργάκη, εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Ντε λα Ρούα....Αλλά και μείς στην Πλατεία Μάγιο.

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 24/04/2010 19:21:44

      Τι μου θύμισες τώρα με το Ρούα:

      Πορτογαλία 1980 καλοκαίρι
      Συνθήματα στους τοίχους
      A luta continua, Sa Carneiro para a rua!!!

  8. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 24/04/2010 19:18:26

    Ο Ανδριανόπουλος, ο Μάνος, το Μητσοτακέικο και οι υπόλοιποι θιασώτες ή λάτρεις του νεοφιλελευθερισμού (μαζί και ο ΓΑΠ με το συνάφι του) να ξεκουμπιστούν και να πάνε σε κανέναν άλλο λαό να κάνουν πειράματα.
    Αϊ σιχτίρ επιτέλους με τον κάθε βολεμένο ή λαμόγιο πολιτικάντη που δεν ξέρει τι έχει και βγαίνει να μας κάνει και κριτική για το πως και με πόσα πρέπει να ζήσουμε.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2010 19:42:53

    Το ΔΝΤ λεει τα αυτονοητα. Εμεις τοσα χρονια τι κανουμε για τα αυτονοητα ? Ψηφιζαμε τα ανοητα και τα βολικα.

    Ο Ελληνας φταιει για ενα πραγμα. Τον Ωχαδερφισμο. Μας εβαλαν στο ματι τωρα και μας κακοφανηκε. χαχααα Το αυτονοητο ειναι και το λογικο. Εαν δεν δεχθουμε το λογικο καλα να παθουμε και στο μελλον. Ειπα και σε αλλη αναρτηση.. οι ελεγχτες θα βρουν δρακους σε καθε ΔΕΚΟ και Υπουργειο και Ταμειο κλπ... το τι θα κανουν τους δρακους το γνωριζουν οι ιδιοι και τ αφεντικα τους μονο.. Πελατες δε θα τους κανουμε και αυτο ειναι σιγουρο. Τωρα ειμαστε εμεις οι πελατες και θα μας πανε ....οντας για να παρουν τα $$ τους πισω κ οχι για να μας επιβαλλουν το αυτονοητο!!!

    Ο ΓΑΠ τοσα χρονια πρωτοκλασατος Υπουργος και με Ονομα "Θρυλο" ( χαχαχ ειμαι και γαυρος κριμα.. ) τι εκανε? ΝΑΙ Σε ολα ελεγε και στο μπαμπα και στο Σημιτη και στο Μητσοτακη και στον ΚΚ. Βολεμενος με το μη αυτονοητο ηταν. Η μωβ πενθινη γραβατα και το ντεκορ με τοπυς γλαρους δε φτανει. Θα φαει γλαρο τωρα να καταλαβει το Αμερικανακι (διαβατηριο αλλαξε?)

    ΠΠ

  10. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 24/04/2010 19:43:22

    Με αφορμή τον προκλητικό κ. Ανδριανόπουλο (Μητσοτακόπουλο-βενζινοτρομοκράτη) έχω να παραθέσω 4 ερωτήματα προς νεοφιλερλεύθερους σοσιαληστές:

    Ερώτημα 1ο
    Γιατί πάντα τις πιο σκληρές διαπιστώσεις για τις θυσίες που πρέπει να κάνει ο λαός τις εκφράζουν οι μεγαλύτεροι κλέφτες - ρουσφετολόγοι ή τα τέκνα αυτών?
    Ερώτημα 2ο
    Γιατί τα αφεντικά βάζουν τέτοια πλάτη στο ΔΝΤ και τον προδότη ΓΑΠ?
    Ερώτημα 3ο
    Πόσο ακόμη θα συνεχίζει να αποδιδει η επιχείρηση τρομοκράτησης του λαού και θα σταματήσει το λούφαγμα του τρομαγμένου λαού για να ξεκινήσει η επιχείρηση σκούπα -ξεβρώμισμα της χώρας από τους κλέφτες, τους προδότες, και τους φασίστες προπαγανδιστές?
    Ερώτημα 4ο
    Πόσο θα αντέξει ακόμη το ψέμα ότι η ΝΔ χρέωσε την Ελλάδα , όταν το πρωτογεννές χρέος που επέφερε η προηγούμενη πενταετία ήταν μονο 8 δισ.... τα υπόλοιπα 310 πότε θα τα χρεωθεί μεγαλοπρεπως ο ΓΑΠ και η φάρα του?

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ γαλαζιος 24/04/2010 20:36:31

      Γαλάζιε φίλε, όλα τα ερωτήματά σου εύστοχα! Η απάντηση είναι μία και μοναδική. Όλοι αυτοί είναι οι «έλληνες» κατ’ όνομα από καταγωγή και όχι κατά συνείδηση, που τους έχει αλιεύσει η νέα τάξη για να φτιάξει την "παγκοσμιοποίηση", όχι βάβαια ως πανανθρώπινη κοινωνία αλληλεγγύης, αλλά ως πλήρη υποταγή των λαών.
      Αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι, χρόνια τώρα μας έχουν δείξει τις προθέσεις τους και τα πιστεύω τους! Εμείς δεν εκτιμήσαμε το πόσο κακό θα μπορούσαν να κάνουν στον τόπο μας. Έχουμε λοιπόν τις ευθύνες μας.Τώρα απλώς αποκαλύφτηκαν πλήρως και εμείς ψαχνόμαστε!
      Ιστορικά ποτέ δεν ελλειψαν από τον τόπο μας οι "εφιάλτες"!

  11. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 25/04/2010 00:36:42

    ποιοί είναι αυτοί που βολεύτηκαν στο δημόσιο, πήραν επιδοτήσεις και μπόνους, τα κονόμησαν γενικώς και καλοπέρασαν;
    Μήπως μπερδεύεις τους ΔΥ με τους κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες;
    Υπάρχει μια διαφορά. Όσα μαύρα και νάχουν βγάλει οι πρώτοι έχουν π΄ληρώσει φόρο για τα άσπρα, ενώ οι δεύτεροι ούτε τον ΦΠΑ.

  12. Akis avatar
    Akis 25/04/2010 05:52:55

    ΤΣΟΒΟΛΑ.....ΔΩΣΤΑ ΟΛΑΑΑ -
    Αυτή ήταν και η αρχή του τέλους για την Ελλάδα!

  13. M.X. avatar
    M.X. 25/04/2010 05:55:38

    Π-ατέρα
    Α-ναπαύσου
    Σ-υνεχίζω
    Ο-λοκληρωτική
    Κ-αταστροφή