#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2011 21:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ότι κερδίζεται με αίμα δεν εκχωρείται για χρήματα



Η Ευρώπη έχει τα προβλήματα που έχει και δεν νομίζω ότι η Μέρκελ αδυνατεί να συναινέσει, ή να βρει «λύση» (βασικά στην κόντρα της με την Γαλλία). Aπεναντίας πιέζει προς την κατεύθυνση που αυτή (η Γερμανία) θέλει, και ο χρόνος είναι υπέρ της, και σύντομα η Γαλλία, ή η Ιταλία θα είναι σε κάποιο σημείο χωρίς επιστροφή, εκεί ακριβώς που τις θέλει η Γερμανία.

Το τι ακριβώς θέλει η Γερμανία από την Γαλλία θα έπρεπε να απασχολεί τους Γάλλους, αλλά δεν έχουν παρά να δούνε τι γίνεται εδώ στην Ελλάδα. Πάντως, το άγαλμα της Νίκης στην Λεωφόρο της 17ης Ιουνίου στο Βερολίνο κοιτάζει Δυτικά (πάνω σε κανόνια Γάλλων, Δανών και Αυστριακών).

Στην Ελλάδα, μετά από λίγο ψυχολογικό μασάζ, θα πάρουν την Διοίκηση (όπου και όπως αυτοί θέλουν) και πάντα με την ρευστότητα και την νιοστή δόση σαν μοχλό πίεσης (λέγε με εκβιασμό).

Όσο και να φωνάζω εγώ (με τον τρόπο μου) ή ο Φαήλος (με τον δικό του), όσο το δήθεν διακύβευμα είναι οι μισθοί και οι συντάξεις «γιαγιάδων» και «φουκαράδων», θα θέλει λίγη τρέλα να ξεφορτωθούμε τον γκαουλάϊτερ. Μην υποτιμούμε την εκβιαστική δύναμη της ρευστότητας.

Αυτό, εάν το μη πολιτικό μυαλό μου τα βλέπει σωστά, σημαίνει ότι η Κυβέρνηση είναι ήδη κατοχική κυβέρνηση, και δεν το λέω αυτό αντιπολιτευτικά. Τον έχω άχτι τον ΓΑΠ, αλλά ίσως δεν έχει πια σημασία. Θα τον έχω περισσότερο άχτι εάν δεν έχει βάλει την Τράπεζα της Ελλάδας να προετοιμάζεται για «άλλα».

Και δεν τα λέω αυτά για να ρίξω το ηθικό κανενός, και συγγνώμη αν το κάνω...

Αλλά…, αλλά… ψάχνω να βρω το «αλλά».... αλλά σαν μόνη διέξοδο από την Κατοχή βλέπω την στάση πληρωμών, ΤΩΡΑ, την επιστροφή σε νόμισμα άλλο, ΤΩΡΑ (και εάν δεν το έχουν σκεφτεί, είναι για κρέμασμα και είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ την λέξη). Ενδιάμεση διαχείριση, με ή χωρίς συναινέσεις, και εκλογές, ή λαχείο..

Τα ίδια έλεγα και παραμονές εκλογών 2009, αλλά τότε ήταν πιο μανιτζέβιλα και λιγότερο δραματικά τα πράγματα.

Ότι κερδίζεται με αίμα (η Ελευθερία, η Πατρίδα) δεν εκχωρείται για χρήματα...

Archeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 23/10/2011 21:56:07

    Σωστός. Πολυ σωστός!!!

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 23/10/2011 21:57:06

    Κατοχική κυβέρνηση.
    Άν κόψει καί κατοχικό χρήμα θά τό ευχαριστηθούν οι συνταξιούχοι κάποιας ηλικίας.
    Θά ξαναζήσουνε τίς χαρές τής νιότης.

  3. Christos Apostolidis avatar
    Christos Apostolidis 23/10/2011 21:57:41

    εχουν ήδη εκχωρηθει πολύ φοβάμε

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ Christos Apostolidis 23/10/2011 22:00:06

      η πρότασή μου για αμεση απεμπλοκή μένει μεταξύ μας.... όσο δεν γίνονται ευρύτερα γνωστές τέτοιες προοπτικές μην περιμένεις αλλαγη

  4. Απορία avatar
    Απορία 23/10/2011 22:01:50

    Ο ΓΑΠ θα πάει για εκλογές αφού ολοκληρώσει την εθνική καταστροφή, το ερώτημα είναι, η αντιπολίτευση θα τον αφήσει;

  5. Φερώνυμος avatar
    Φερώνυμος 23/10/2011 22:02:49

    +++++

  6. ORIMA avatar
    ORIMA 23/10/2011 22:04:46

    Archaeopteryx, πολύ μεστά όλα αυτά. Θα πρόσθετα, ό,τι έχει κερδηθεί με αίμα, πάντα με αίμα θα κερδίζεται.

  7. Christos Apostolidis avatar
    Christos Apostolidis 23/10/2011 22:04:50

    ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ 180 ΨΗΦΟΥς ΓΙΑ ΕΚΧΩΡΗΣΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ? ΚΑΘΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΧΩΡΙς ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ???

    • anaconda avatar
      anaconda @ Christos Apostolidis 23/10/2011 22:09:53

      Όχι, θέλει 11.000.000!

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 23/10/2011 22:22:49

    Φαίνεται όμως ότι για πολλούς συμπατριώτες μας η ακροτελεύτια ρήση δεν έχει και τόση σημασία. Η ευμάρεια (ότι κι αν σημαίνει αυτό) ανταλάσσεται πολύ εύκολα με την ελευθερία. Άλλωστε, ο καθένας μας είναι ότι πράττει. Πολλοί εδώ και πολλά χρόνια υποστήριζαν ότι υπάρχουν δυο Ελλάδες. Αυτή που επικράτησε ήταν η Ελλάδα της αρπαχτής, των σκουπιδιών, των 1500 νεκρών το χρόνο από τροχαία, των αυθαιρέτων, της παχυσαρκίας, της λαμογιάς, του βολέματος, των τζιποειδών τεράτων, του ονείρου της μεζονέτας, και της υπερκατανάλωσης. Όλοι αυτοί δε δίνουν δεκάρα, ούτε αντιλαμβάνονται την έννοια της ελευθερίας. Αν ρωτηθούν τι προτιμούν, ευμάρεια και δουλεία ή φτώχεια και ελευθερία, μέλλον θα επιλέξουν το πρώτο. Έτσι μάλλον είναι και η ανθρώπινη φύση. Όταν η μάζα εκχωρεί την αρμοδιότητα της πολιτικής σε αντιπροσώπους, τι νόημα έχει η εθνικότητά τους. Τι Έλληνες, τι Γερμανοί. Αρκεί να μη της διαταράσσουν την ησυχία. Και αν ο Ράιχενμπαχ πάρι πίσω το χαράτσι και τις έκτακτες εισφορές να δειτε που θα του κάνουν και άγαλμα.
    Α, για να μη ξεχνιόμαστε, σε έρευνα της Public Issue η πιο δημοφιλής κυβέρνηση της μεταπολίτευσης είναι αυτή του Α. Παπανδρέου της πρώτης περιόδου.

    Καληνύχτα Κεμάλ. Αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Γιάννης Φαίλτωρ 23/10/2011 22:51:05

      Γιάννη... συμφωνώ τόσο που απελπίζομαι.

  9. Kώστας avatar
    Kώστας 23/10/2011 22:27:03

    Oι τραπεζίτες, λέει , δεν δέχονταν την πρόταση Μέρκελ για κούρεμα 50-60%.
    Και τί έκανε η Μέρκελ; Ό,τι θα έκανε κάθε σοβαρός και αποφασισμένος να προστατέψει τα συμφέροντά του διαπραγματευτής: τους απείλησε με ανεξέλενγκτη ελληνική χρεοκοπία. Και λούφαξαν...
    Έπαιξε δηλαδή η Γερμανία το απόλυτο χαρτί μας, το μόνο που θα μας εξασφάλιζε μια λελογισμένη λιτότητα χωρίς εξαθλίωση, αλλά για λογαριασμό της. Για τα δικά της συμφέροντα εκβίασε και άριστα έπραξε.
    Ο ΓΑΠ στο συνήθη θλιβερό του ρόλο: καμία πρόταση, καμία θέση, καμία κόκκινη γραμμή, απλός ακροατής των αποφάσεων Μέρκελ-Σαρκοζί.
    Τα πράγματα εξελίσσονται σε εφιάλτη. Μύθος είναι η ελάφρυνση του χρέους.
    Εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης. Τα δάνεια του Μνημονίου ΔΕΝ κουρεύονται. Τα ομόλογα που έχει η ΕΚΤ ΔΕΝ κουρεύονται. Τα κουρεμένα δάνεια των ελληνικών ασφαλιστίκών ταμείων και τη συνεπαγόμεη ζημιά τους θα την καλύψει το Ελληνικό Δημόσιο, δηλαδή με νέα(ακούρευτα) δάνεια.
    Η ρευστότητα θα εξαφανιστεί. Οι από μήνες σφιχτές τράπεζες δεν θα δίνουν δάνειο ούτε για δείγμα. Άρα οι ελληνική μικρή και μεσαία επιχείρηση( γιατί η μεγάλη μπορεί να απευθυνθεί και σε ξένες τράπεζες) θα στενάξει. Θα κλείσουν. Νέα λουκέτα. Νέοι άνεργοι. Νέα επιδόματα ανεργίας, νέα πλην στα ασφαλιστικά ταμεία, νέα υστέρηση των κρατικών εσόδων. Σπιράλ θανάτου...

    Μόνη λύση: η δραχμή στο τραπέζι. Ως απειλή αν μη τι άλλο. Και η απειλή της ανεξέλεγκτης χρεοκοπίας, που θα παιχθεί για δικό μας λογαριασμό και όχι από και για την Μέρκελ. Και απαραίτητη προυπόθεση: ο ΓΑΠ στο σκαμνί. Θεσμικά. Μέσα από παραπομπή από την ελληνική βουλή. Η υπόθεση "φούσκωμα χρέους 2009" και στέκται και τεκμηριώνεται. Να καταστεί σαφές πως ο "συνομίλητής" τους, ο υπογράψας Μνημόνια , Μεσοπρόθεσμα και κουρέματα στην χώρα του ΔΙΚΑΖΕΤΑΙ. Αυτό αυτομάτως ενδυναμώνει την διαπραγματευτική θέση της χώρας, σε μια ούτως ή άλλως δύσκολη διαπραγμάτευση. Με την α[ειλή της δραχμής-εξόδου από την Ευρωζώνη, με την απειλή της ανεξέλεγκτης χρεοκοπίας και με τον υπογράψαντα υπόδικο( άρα θα κλονιστεί το αντεπιχείρημα "η νόμιμη κυβέρνηση σας τα υπέγραψε") κάτι μπορεί να γίνει και επιτέλους αξίζει να δοκιμαστεί. Αλλιώς ας περιμένουμε ο καθένας να ακούσει το όνομά τους στην κρετομηχανή που έστησε η Κυβέρνηση των Αθλίων.

    • Y. avatar
      Y. @ Kώστας 23/10/2011 22:59:55

      Εύστοχη ως εκδοχή και ως Εισήγηση!

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ Kώστας 23/10/2011 23:00:48

      και ζησαν αυτοι καλα και μεις πεθαναμε
      TheKing

    • DIM avatar
      DIM @ Kώστας 23/10/2011 23:13:29

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ.

    • thanos avatar
      thanos @ Kώστας 24/10/2011 11:20:43

      Συμφωνώ απολύτως!!!

  10. Σταύρος avatar
    Σταύρος 23/10/2011 23:05:23

    Σωστός φίλε!