07/06/2008 15:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν όλοι πήγαιναν στην Ζήμενς



_________________________________________

Στιγμιότυπα από τον εορτασμό των 100 χρόνων της Ζήμενς – που αλλού; - στο Μέγαρο Μουσικής . Διακρίνουμε κατά σειρά, τον κ. Χριστοφοράκο, τον πρώην πρωθυπουργό κ. Τζ. Τζαννετάκη, τον πρώην πρωθυπουργό κ. Κ. Μητσοτάκη, τον πρώην υπουργό κ. Τ. Μαντέλη, τον κ. Μητσοτάκη με τον κ. Γιουνγκ της Ζήμενς και της Ιντρακόμ και πολλών άλλων, τον πρώην υπουργό κ. Μάνο, την πρώην πρόεδρο της Βουλής κ. Μπενάκη, τον υφυπουργό Εξωτερικών κ. Δούκα.

Με την ευκαιρία ποιος γιος πρώην πρωθυπουργού εργάζεται (ή εργάστηκε) στην Ζήμενς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 07/06/2008 16:02:31

    πως να σιωπασω μεσα μου...

  2. Le canard avatar
    Le canard 07/06/2008 17:32:24

    Μαζί, μεταξύ άλλων, με τους κ.Γιούνγκ (άλλοτε πρόεδρο της Ζημενς Ελλας, μεγαλοπαράγοντα στη Ζημενς Γερμανία, υπεύθυνο για Ρωσία, υπεύθυνο για τις σχέσεις της Ζημενς με τη γερμανική μυστική υπηρεσαία, BND, μέλος του ΔΣ της Ιντρακομ του Κόκκαλη) και τον Φον Πίρερ (το μεγάλο πρώην αφεντικό της γερμανικής πολυεθνικής που ξηλώθηκε λόγω σκανδάλου).

  3. Gianni avatar
    Gianni 07/06/2008 17:38:55

    Καλά, ο Μάνος δεν ήταν που τα΄χωνε προ ημερών σε Μητσοτάκη Ζημενς και Ιντρακομ; Κι'αυτός στη σύναξη της Ζημενς ήταν; Μαντέλης, Δούκας, Τζανετάκης...Ο τελευταίος τι σχέση έχει με το "μαγαζί"; Για τον Μαντέλη, ουδέν σχόλιο. Ο Δούκας τι ήθελε εκεί; Εκπροσωπούσε κάποιον άλλον μεγάλο; Α μπα, ως έδειξε η ιστορία των ομολόγων, μάλλον τον εαυτούλη του εκπροσωπούσε. Αλλά και πάλι, μάλλον και κάποιον άλλον...

  4. diogenis avatar
    diogenis 07/06/2008 17:40:35

    Ο κ. Κόκκαλης είχε άλλες δουλειές άραγε;

    Και για να το θέσουμε κι’ αλλοιώς από ένα σκάνδαλο με τη Ζήμενς εκείνης της εποχής ο καθένας θα περίμενε να ακούσει για τον αξιότιμο κ. Ολυμπιακάρχη. Πού είναι τώρα, τόσα μπλογκ γύρω γύρω ο κύριος αυτός πουθενά ούτε στις φωτογραφίες. Τί διάολο λ’αδωσε και τα μπλογκ;

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/06/2008 17:45:41

    Όταν η ομάδα κερδάει δε σκούζουν ;) :D :P
    .

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/06/2008 17:47:31

    Επίσης το ότι ο Μάνος πήγε σε μια δεξίωση δε σημαίνει ότι τα πήρε. Αρμόδιος υπουργός ήταν τον προσκάλεσε μια μεγάλη εταιρία και πήγε.

  7. Le canard avatar
    Le canard 07/06/2008 17:55:01

    Πριν από 4-5 χρόνια που έγινε αυτή η εκδήλωση ο Μάνος δεν ήταν τίποτε. Ταύρος του ΠΑΣΟΚ ήταν.

  8. Le canard avatar
    Le canard 07/06/2008 17:58:02

    Αλλά βλέπω σημαντικές απουσίες από την εκδήλωση. Λείπουν κάτι υπουργοί Αμυνας και Δημόσιας Τάξης του ΠΑΣΟΚ και πολλά ακόμα διαλεχτά παιδιά. Επίσης, λείπουν πολλοί Νεοδημοκράτες που τους τοποθέτησε ο Καραμανλής σε υπουργικές θέσεις. Πω, πω, ξεχάστηκαν βρε παιδιά, ακόμα οι άνθρωποι δεν είχαν προλάβει πάρει τις μίζες τους για τους Ολυμπιακούς του 2004 και για τις προμήθειες των Ενόπλων Δυνάμεων! Και εδώ Δημόσια "τάξη" και "αμυνα"!

  9. ΛΕΓΕ ΜΕ ΚΑΙ ΚΑΒΑ avatar
    ΛΕΓΕ ΜΕ ΚΑΙ ΚΑΒΑ 07/06/2008 22:02:50

    Ο ΤΖΑΝΗΜΠΕΗΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΕΙ ΨΩΜΙ Ο ΥΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ
    ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ
    Αααααααααα
    Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΤΕΝΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΟΨΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΔΟ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΡΕΙΧΕ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΠΕΡΟΓΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΤΤ..ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?
    ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ Ο ΝΤΕΝΗΣ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΧΟΜΠΥ ΤΟΥ ΤΟ REAL ESTATE ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΓΟΡΟΠΩΛΗΣΙΕΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?
    ΘΑΝΑΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. romantiki avatar
    romantiki 08/06/2008 13:36:19

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΓΩ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΛΕΓΟΝΤΑς ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΑΥΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ Η ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ GRAND RESORT ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΤΗς ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΘΟΝΗ ΣΑΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΤΑ 55 ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ 55 ΧΡΟΝΙΑ ΔΡΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ...ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΟΔΟ...ΕΔς Ο ΙΔΙΟΑ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩς ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΖΑΓΟΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ...ΠΟΙΟΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ? ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΑΥΤΟ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗ SIEMENS ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ...ΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΘΙΣΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩς...ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΙΓΟΥΡΑ(ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ...) ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΒΟΛΤΑ. Η ΒΡΩΜΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ....ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ...ΔΕ ΜΠΟΡς ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙΟ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΔΑΝΕΙΚΑ...ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ..ΤΟΣΑ ΤΑΝΚΕΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΥ ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ?????? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ? ΤΟΣΑ ΟΚΟΠΕΔΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑ...ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΕ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΟΛΑ ΣΤΗ ΦΟΡΑ????/ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΔΩΣΛΟΥΝ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ(ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ....ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΩΘΗΚΑΝ??? ΠΑΤΕ ΝΑ ΤΟΜΠΑΡΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΟΙΚΟΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΝ ΑΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΦΑΝΕΙ Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ....ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ....ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ???????????????ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ...ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ? ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΤΕ ΤΗΝ ΖΙΜΕΝΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΕΚΕΙΝΑ ΤΗΣ ΖΙΜΕΝΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΔΟΥΛΟΙ ΓΙΝΑΝΕ ΛΕΦΤΑΔΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΒΙΛΕΣ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΤΕ Ο ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΟΠΟΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΥΡΓΟΣ....ΑΛΛΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΑΗΔΙΕΣ. ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ..ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ...ΗΡΘΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ 300 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ???????
    ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΠΙΩ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ...ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ...ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΤΝ ΜΙΧΑΛΑΚΗ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟ...ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ...ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΦΑΓΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ-ΓΚΟΜΕΝΕΣ, ΑΠΟΛΑΜΩ=ΒΑΝΟΥΝΤ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ...ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!!!!
    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΗ Η ΖΙΜΕΝΣ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΚΡΙΜΑ!!!

  11. VASILIOS XENOS avatar
    VASILIOS XENOS 09/06/2008 12:11:31

    Σταματήστε επιτέλους να γράφεται μαλακίες , τρωτε και πίνεται με τα μπαλάκια του Μάκη και αφήστε τις ρομαντικές μαλακίες στην άκρη .
    Και αν έχετε και εσείς μπαλάκια γράψτε επώνυμα αφού είσθε τόσο ειλικρινής


    Ο Δρ. Μιχάλης Χριστοφοράκος, Πρόεδρος του Ομίλου Siemens στην Ελλάδα, μαζί με τον κ. Bernd Haetzel, CFO του τομέα Συστημάτων Ασφαλείας (Security Systems, SES) της εδρεύουσας στην Ελβετία Siemens Building Technologies, υπέγραψαν συμφωνητικό απόκτησης μετοχών με το Διευθύνοντα Σύμβουλο και κύριο μέτοχο της Kintec AE, κ. Κυριάκο Τσιγκίρογλου

  12. VASILIOS XENOS avatar
    VASILIOS XENOS 09/06/2008 12:16:11

    Vasxen@otenet.gr

  13. Factorx avatar
    Factorx 09/06/2008 12:44:41

    @VASILIOS XENOS. Που απευθύνεστε συγκεκριμένα;

  14. Le canard avatar
    Le canard 09/06/2008 14:48:06

    Προς VASILIOS XENOS: Τι σημαίνει αυτή η αγορά μετοχών, στην οποία αναφέρεστε;

  15. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 17/07/2008 00:02:23

    Λεφτά...λεφτά...

    ΑΝ ΕΙΧΑ ΛΕΦΤΑ

    Αν είχα λεφτά και παχύ πορτοφόλι-
    αν είχα λεφτά- θα με ήθελαν όλοι.
    Κοντές και μεσαίες-μεσαίες και ψηλές
    για μένα οι γυναίκες θα ήταν τρελλές.

    Οι φίλοι θα μ' είχαν μη στάξει μη βρέξει
    και όλοι θα πρόσεχαν κάθε μου λέξη'
    ιδέα κακή δε θα είχε κανείς
    για μένα, στενός ή φαρδύς συγγενής.

    Γνωστοί, άγνωστοί μου, πελάτες, γειτόνοι
    μια σκέψη θα είχαν στη ζήση τους μόνη:
    περσότερα πώς να μου πάρουν λεφτά'
    και θα 'καναν ότι μπορούσαν γι αυτά.

    Γι αυτό τα λεφτά δε θα 'πρεπε λέω να 'ναι
    το μέτρο που όλα μ' αυτά τα μετράνε.
    Τουλάχιστο εγώ το μικρό μου πανώ
    υψώνω-σαφώς μ' όλ' αυτά διαφωνώ.

    Μ' αυτό δεν αλλάζει το πράγμα βεβαίως
    και ουτ' η άποψή μου κερδίζει έτσι κλέος-
    μα ίσως να πρέπει κανείς να το πει-
    λίγο έτσι μπορεί να μικραίνει η ντροπή.

    Ω! Αν είχα λεφτά και παχύ πορτοφόλι
    Ω! Τότε αναντίρρητα θα μ' ήθελαν όλοι!
    ...Μα τότε (το λέω κι από φρίκη ριγώ)
    μπορεί να τους ήθελα όλους κι εγώ...

    Γιώργης Χολιαστός