#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2012 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν το Antinews πρότεινε τον Καραμανλή για Πρόεδρο της Δημοκρατίας



ΜΠ. ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ: Σήμερα έκανε και μια δήλωση στήριξης ο κ. Καραμανλής. Αισθάνεστε ότι είναι δίπλα σας ο κ. Καραμανλής;

Α. ΣΑΜΑΡΑΣ: Έχουμε άριστες σχέσεις, τις καλύτερες σχέσεις έχουμε.

ΜΠ. ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ: Οι οποίες έχουν και βάθος και διάρκεια; Διότι κάποιοι λένε ότι μπορεί, ανάλογα με τις εξελίξεις..

Α. ΣΑΜΑΡΑΣ: Και βάθος και διάρκεια και μέλλον.΄΄

Η δήλωση αυτή του Σαμαρά στη χθεσινή συνέντευξη του στον ALPHA πυροδότησε τα ... αναμενόμενα σενάρια, αφού για πολλούς αυτό το «μέλλον» παραπέμπει κατευθείαν στην Προεδρία της Δημοκρατίας

Σε κάθε περίπτωση υπενθυμίζουμε ότι το Antinews το είχε προτείνει πρώτο. Η ιδέα ήταν του Κώστα Ροδινού και διατυπώθηκε για πρώτη φορά εδώ την 1η Οκτωβρίου 2010 : Όταν ο Σαμαράς γίνει πρωθυπουργός, μπορεί να αναθέσει στον Καραμανλή ειδικούς ρόλους :

Προφανώς και ο Καραμανλής δεν τελείωσε πολιτικά. Όμως, ο ελληνικός λαός του έδωσε απλόχερα δυο εκλογικές νίκες. Πόσοι έλληνες πολιτικοί είχαν παρόμοιες ευκαιρίες; Ούτως ή άλλως, οι πρώην πρωθυπουργοί είναι θεσμικοί παράγοντες του πολιτεύματος και αποτελούν κεφάλαιο για τη χώρα και πρέπει να αξιοποιούνται. Μπορούν μετά το πέρας της θητείας τους να αναλαμβάνουν ειδικές αποστολές και ρόλους.

Μετά την σκυτάλη πήρε ο γνωστός κεντροδεξιός βομβιστής Φαήλος Κρανιδώτης και το έγραψε εδώ: Ούτε που υποψιάζεστε αυτό που θα ‘ρθει…

Σίγουρα το κεφάλαιο Κώστας Καραμανλής δεν έκλεισε. Ο Έλληνας ηγέτης που είπε όχι στο Βουκουρέστι, ο άνθρωπος που συνεργάστηκε αρμονικά με τον αείμνηστο Τάσσο Παπαδόπουλο για την αποτροπή της εφαρμογής του Απαρτχάϊντ στην Κύπρο, ο Πρωθυπουργός που προσπάθησε να βάλει την Ελλάδα στον ενεργειακό χάρτη, δικαιούται να είναι Πρόεδρος Δημοκρατίας, όταν Πρωθυπουργός της Ελλάδας θα είναι ο Αντώνης Σαμαράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mara avatar
    Mara 25/04/2012 11:24:47

    Καλημέρα σε όλους!

    Αυτό το υπέροχο πατριωτικό δίδυμο που βλέπουμε στην φωτογραφία, είναι ο φόβος και ο τρόμος ΟΛΩΝ..............
    Ότι και να κάνουν.... δεν μπορούν να το εμποδίσουν....
    Τρέμετε.... γιατί ΕΡΧΕΤΑΙ......

    • avanti avatar
      avanti @ Mara 25/04/2012 11:40:39

      Μπράβο Mara, έτσι ! ΔΥΝΑΤΑ & ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ.

  2. ilektro77 avatar
    ilektro77 25/04/2012 11:28:02

    Θέλουμε ένα Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας αναβαθμισμένο με ρόλο και όχι διακοσμητικό στοιχείο. Θέλουμε την επιστροφή του Καραμανλή στην ενεργό πολιτική για να ενώσει τον ελληνικό λαό με ομοψυχία, ομόνοια και πνεύμα συνεργασία. Βασική προϋπόθεση είναι η αυτοδυναμία Σαμαρά.
    "Όταν το σπίτι έχει γεμίσει περιττώματα πρώτα θα χρησιμοποιήσεις τραχειά όργανα με ένταση για να φύγει η μεγάλη ποσότητα της βρωμιάς και σε δεύτερο στάδιο θα πάρεις πανάκι και γυαλιστικό για τα έπιπλα."

  3. SYLVIA DR. avatar
    SYLVIA DR. 25/04/2012 11:33:57

    Πολύ βιάζεστε να τον παροπλίσετε ρε μεγάλοι. Για σιγά.
    Νεαρότατης (για πολιτικό ηγέτη) ηλικίας είναι ο άνθρωπος.

  4. avanti avatar
    avanti 25/04/2012 11:38:59

    Περιμένουμε πολλά στο μέλλον από τον Κων/νο Καραμανλή, το οφείλει στην πατρίδα, το οφείλει στην ιστορική παράταξη.

  5. Mara avatar
    Mara 25/04/2012 11:49:53

    Ποιόν ακριβώς ρόλο... θα σας εξυπηρετούσε... να παίξει για να διασώσει τα πολιτικά ψοφίμια???

    Ο ρόλος που θα παίξει ο μέγας Κώστας Καραμανλής αναφέρεται στην ανάρτηση ξεκάθαρα!!!
    Όλα τα άλλα.... μόνο στον ύπνο σας....

    • A.D avatar
      A.D @ Mara 25/04/2012 12:03:58

      Never say never again, especially in politics.

    • yianna avatar
      yianna @ Mara 25/04/2012 12:22:00

      Η ΝΔ στα χειρότερά της πήρε 32%, αφού ο λαός έκρινε ότι ο Καραμανλής αποδείχθηκε αναποτελεσματικός στη διαχείριση της κρίσης και τις διαρθρωτικές αλλαγές, που ουδέποτε επέφερε.
      Τώρα όμως ηΝΔ παρά τις αλλαγές που ήδη έχει εξαγγείλει, με νέο άφθαρτο αρχηγό, χωρίς να συμμετέχει στις κυβερνητικές αποφάσεις Παπαδήμου, όπως άλλωστε τονίζεται προς όλες τις κατευθύνσεις, με ένα ΠΑΣΟΚ νεκρό, κυμαίνεται αγαπήτή Mara στο 20% - 22%.
      Αναρωτιέμαι εάν στις εκλογές κυμανθεί σε αυτά τα ποσοστά θα θεωρηθεί νίκη ή ήττα του κόμματος, με ότι αυτό συνεπάγεται.
      Το σχόλιο μου έχει σχέση με αυτά που υπονοείς ότι σαν Νεοδημοκράτες θα δούμε στον ύπνο μας.

    • KONO avatar
      KONO @ Mara 25/04/2012 12:39:01

      Θα παίξει όποιον ρόλο εξυπηρετεί την πατρίδα και την παράταξη.
      Αλλά θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε σε θέση να διορίζουμε τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ποστάροντας στο φιλόξενο ANTINEWS. 'Οπως και να το κάνουμε είναι αμετροέπεια.

    • yianna avatar
      yianna @ Mara 25/04/2012 13:12:46

      Μα και η Ντόρα ενεργούσε λες και ήταν η ΝΔ τσιφλίκι της. Έγιναν οι εκλογές και οι οπαδοί ψήφισαν τότε ΑΣ όχι τόσο για τον ίδιο αλλά προκειμένου να μην γίνει αρχηγός η Ντόρα.
      Τώρα που η Ντόρα δεν μπαίνει ούτε στη Βουλή, και επειδή κάνει την αυτοκριτική της, ας σκεφθεί ότι το wishful thinking απέχει από την πραγματική κατάσταση.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Mara 25/04/2012 23:18:51

      το πρόβλημα είναι ο κομματικός μηχανισμός της ΝΔ. Η ΝΔ σαν κόμμα, πως να το πω. Ακόμη κι αν αλλάξεις αρχηγό το τουτού δεν τραβάει. Ο κόσμος το ξέρει και ψάχνεται αλλού. Η επιστροφή της Ντόρας και μερικών άλλων δεν είναι λύση. Η λύση είναι πλήρης αποστρατεία όσων είναι πάνω από 2 τετραετίες βουλευτές καθώς και πολλών στελεχών της βάσης. Αυτό φυσικά χρειάζεται χρόνο.

  6. karamanlikos avatar
    karamanlikos 25/04/2012 12:10:14

    Ο Φαήλος είναι κοντά στον Αντώνη 19 χρόνια. Τον πιστεύει και τον τιμά... Άξιος στρατιώτης!
    Οι του Antinews επίσης... Άξιοι στρατιώτες!
    Ότι ακριβώς έλειπε από τον Καραμανλή... Το ξέρατε καλά όλοι εσείς!
    Για τον Αντώνη όμως η τύχη του προσφέρει ένα σημαντικό στρατηγό-σύμμαχο: Ο Καραμανλής θα είναι δίπλα του γιατί είναι τίμιος, αξιοπρεπής, πατριώτης και ΝΔης!

    Ο Καραμανλής ξέρει πολύ καλά ποιοί τον πολέμησαν! Καταγράψτε την ανεξικακία του, τη μεγαθυμία του ως χαρακτηριστικά ενός πραγματικού Έλληνα ηγέτη!
    Θα είναι μαζί σας και μαζί μας. Του το χρωστάμε!

    • SOTPAP avatar
      SOTPAP @ karamanlikos 25/04/2012 14:24:18

      EYΓE!!!!!!!!

  7. Jim Bim avatar
    Jim Bim 25/04/2012 12:28:26

    Δεν φαντάζεστε τι μπορεί να κάνει η Νέα Δημοκρατία ενωμένη και συντεταγμένη.
    Η διαπλοκή τρέμει την ιδέα και μόνο ότι αλλάζει το σκηνικό. Ο Σαμαράς και ο Καραμανλής θα δώσουν τέρμα στο μπάχαλο του κράτους και θα αναδομήσουν την χώρα.

  8. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 25/04/2012 14:01:47

    Ως Πρ. Δημ. δεν πρέπει να προτείνεται ανεπάγγελτος, χωρίς ένσημα πολίτης όπως ο κυρ .Κ. Καραμανλής , απαιτείται να προτείνεται κάποιος καταξιωμένος ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ με παγκόσμια ακτινοβολία και αναγνώριση, γιατί ούτως ή άλλως μάλλον διακοσμητικό στοιχείο είναι, ας είναι τότε κάτι σπάνιο και μοναδικό.

    • KONO avatar
      KONO @ ΠΕΛΙΑΣ 25/04/2012 14:33:00

      Τα λέτε πολύ ωραία.
      Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρετε;

    • A.D avatar
      A.D @ ΠΕΛΙΑΣ 25/04/2012 22:25:10

      Ούφο ίπτανται στον ελληνικό ουρανό!!!
      Ο δύο φορές εκλεγμένος, με υψηλά ποσοστά, Πρωθυπουργός της χώρας καλείται να μετάσχει προγραμμάτων μαθητείας του Ο.Α.Ε.Δ, από τον Κο ΠΕΛΙΑ.
      Επίσης καλείται να αποκηρύξει κάθε σχέση του με Κινέζους, Ρώσους, Ευρωπαίους και Αμερικανούς ηγέτες, σχέσεις που δημιούργησε προς όφελος της Ελλάδας, χωρίς να ρωτήσει τον Κο ΠΕΛΙΑ.
      Έλεος!!!

  9. SOTPAP avatar
    SOTPAP 25/04/2012 14:21:25

    O Kαραμανλής θα ενώσει όλους τους Έλληνες, όχι μόνον την παράταξη.
    Και θα το κάνει στη δεύτερη περίοδο της θητείας του, απο θέση ουσιαστικής ευθύνης κι όχι Περιορισμένης ευθύνης, όπως είναι αυτή του Προέδρου της Δημοκρατίας.
    Είναι πολύ νέος για να αποστρατευτεί και ιδιαίτερα ισχυρό χαρτί για να περιοριστεί σε εθιμοτυπικές υποχρεώσεις.
    Εκτος ΕΑΝ στην επερχόμενη συνταγματική μεταρρύθμιση, ο ρόλος του Προέδρου ενισχυθεί.

  10. νεφέλη avatar
    νεφέλη 25/04/2012 15:08:20

    Καθαρά πρόσωπα, καθαρές προθέσεις, καθαρά λόγια σε δύσκολες ώρες:
    Ο Κώστας κι ο Αντώνης εκπροσωπούν την ελπίδα!
    Δεν περάσαν λίγα σε προσωπικό επίπεδο κι οι δυό τους όλα αυτά τα χρόνια.
    Καταλαβαίνουν πολύ καλά λοιπόν, τι αντιμετωπίζουμε όλοι ...
    Γνωρίζουν άριστα, τι χρειάζεται σήμερα ο ευλογημένος τούτος τόπος!
    Σίγουρα είναι οι μόνοι, που θα βάλουν τα δυνατά τους,
    για να βρούμε και πάλι την γαλήνη!

    Καλή σας δύναμη και καλή επιτυχία παιδιά!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ νεφέλη 26/04/2012 06:28:17

      Είθε!!!!!!!!!!!

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 25/04/2012 15:34:01

    «Nothing Succeeds Like Success»
    «The man who never weakens when things are against him, will grow stronger and stronger until all things will delight to be for him. He will finally have all the strength he may desire or need. Be always strong and you will always be stronger.» ~Christian D. Larson (1874–1962) The Highly Influential early New Thought Leader & Teacher

    «Τίποτα Δεν Επιτυγχάνει Οπως η Επιτυχία»
    «Ο άνθρωπος ο οποίος ποτέ δεν δείχνει αδυναμία όταν οι καταστάσεις είναι εναντίον του, θα ενδυναμώνεται μέχρις ότου όλες οι καταστάσεις με ενθουσιασμό, θα στραφούν υπέρ του. Και τελικά ο άνθρωπος αυτός, θα έχει όλη τη δύναμη την οποία μπορεί να επιθυμεί ή να χρειάζεται. Να είσθε πάντα δυνατοί και πάντα θα είσθε δυνατότεροι.»

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 25/04/2012 18:37:37

    @ ΠΕΛΙΑΣ Ο κ. Κώστας Καραμανλής, o νεότερος σε ηλικία Πρωθυπουργός της Ελλάδας, είναι Απόφοιτος Νομικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (1979), με Εξειδίκευση στις Διεθνείς Σχέσεις. Tο 1980, παρακολούθησε μαθήματα Οικονομικών Επιστημών στο αμερικανικό Πανεπιστήμιο Deree. Συνέχισε τις μεταπτυχιακές σπουδές του στο Fletcher School of Law and Diplomacy του Πανεπιστημίου Tufts, Boston, Massachusetts. Πρόκειται για το παλαιότερο με γόητρο Πανεπιστήμιο των ΗΠΑ και ένα από τα πλέον διακεκριμένα Πανεπιστήμια Διεθνών Σχέσεων, παγκοσμίως. Είναι κάτοχος Πτυχίων Μaster’s στις Πολιτικές και Οικονομικές Επιστήμες. Από το 1984 είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος στη Διπλωματική Ιστορία.

    Η Φιλοσοφία του Πανεπιστημίου Tufts:
    "If you can make it in Tufts, you can make it anywhere"

  13. Mara avatar
    Mara 25/04/2012 18:55:48

    yianna,

    ... Ν.Δ. 22%...???
    Επειδή το παράπανω ποσοστό από ότι κατάλαβα το πιστεύσεις ή το επιθυμείς...
    Άνευ παρεξηγήσεως και άνευ ειρωνίας σου λέω, ξεκόλλα... γιατί τέτοιο νούμερο δεν θα υπάρχει.

    • yianna avatar
      yianna @ Mara 26/04/2012 09:35:08

      Το σχόλιο μου εάν κατάλαβες αφορά στο απαξιωτικό σχόλιό σου για τη ΝΔ, αλλά και την όψιμη επίκληση του ΚΚ και του ρόλου που του προεξοφλείτε.
      Τα μεγάλα νούμερα απαιτούν ευρύτερες συναινέσεις, που η στρατηγική της ΝΔ το τελευταίο διάστημα έχει αποκλείσει με τη στάση της . Ο Ηγέτης πρέπει να ενώνει και όχι να διασπά.
      Θα περίμενα να μου δώσεις απάντηση στους προβληματισμούς μου, οι ειρωνείες και οι επιθέσεις απλά καταδεικνύουν ότι με κάποιους που επιχειρηματολογούν όπως εσύ το κόμμα θα καταλήξει απόκομμα…. Εσύ μπορείς να το επιθυμείς, εγώ όχι.
      Ξεκόλλα λοιπόν και κράτησε την αξιοπρέπεια του blog.

      • Mara avatar
        Mara @ yianna 26/04/2012 11:11:44

        Αγαπητή μου, με αυτά που γράφεις 10 ημέρες πριν τις κρισιμότερες εκλογές της μεταπολίτευσης, θεωρείς ότι εξυπηρετείς την ενότητα... της παράταξης???
        Όχι βέβαια...
        Ζιζάνια...σπέρνεις και μάλιστα επί τούτου...
        Γιατί άν δεν ισχύει το παραπάνω, θα άφηνες να περάσουν πρώτα οι εκλογές για να καταθέσεις τους δήθεν.... προβληματισμούς σου.

        Όσο για το υπεροπτικό υφάκι..., περί συστάσεων και υποδείξεων για την αξιοπρέπεια του μπλόγκ, να το απευθύνεις στους ομοϊδεάτες... σου και όχι σε μένα.

        • SYLVIA DR. avatar
          SYLVIA DR. @ Mara 26/04/2012 11:48:34

          Οι ομοϊδεάτες της θα κάνουν το καθήκον τους, έστω και με γκρίνια (100% δίκαιη).
          Εσείς όμως εξοφλείτε παλιά γραμμάτια.

        • SYLVIA DR. avatar
          SYLVIA DR. @ Mara 26/04/2012 12:32:23

          Καταλάβετέ το επιτέλους, ο Αντώνης Σαμαράς δεν ψηφίστηκε αρχηγός για να επιβραβευτεί για την στάση του το 1993 και το 1995, απέναντι στο κόμμα που τον ανέδειξε. Τον κάναμε αρχηγό γιατί τον προτιμήσαμε από την Μπακογιάννη.
          Ας μη μας διαψεύσει για να μακροημερεύσει.

          • yianna avatar
            yianna @ SYLVIA DR. 26/04/2012 17:31:17

            Ευχαριστώ sylvia dr, συμφωνώ, θα στηρίξουμε την παράταξη μια φορά ακόμα, γιατί εμείς είμαστε νεοδημοκράτες από τα γενοφάσκια μας και όχι όψιμοι και κομματικοί. Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν ΝΔ είναι μία, οι αρχηγοί έρχονται και παρέρχονται. Ελπίζω ο ΑΣ να μην μας διαψεύσει.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ SYLVIA DR. 26/04/2012 21:28:50

            Στραβά το βλέπεις: Το 93 και το 95 έπραξε το πρέπον απέναντι στην Ελληνική του συνείδηση: Κράτησε ανοιχτό το όνομα της Μακεδονίας και πρότεινε τον καλύτερο Πρόεδρο Δημοκρατίας, που είχαμε ποτέ. Εγώ γι' αυτό τον ψήφισα το '09. Εσύ, προφανώς, θα προτιμούσες να ξεχάσουμε τη Μακεδονία και να βάλουμε και τον Σαρτζετάκη πάλι, αρκεί να μας αύτωνε για λίγο ακόμα η ΝΔ του καντέμη.
            Συνεπώς, περιλαμβάνεσαι σε αυτούς, που θάθελα να ξεκουμπιστούν από τη ΝΔ του Α.Σ. το ταχύτερο δυνατόν.

          • SYLVIA DR. avatar
            SYLVIA DR. @ SYLVIA DR. 27/04/2012 08:21:49

            Ξέχασες κάτι πολύ σημαντικό.
            Το 1995, Πρόεδρος της Ν.Δ και υποψήφιος αλλά και σίγουρος Πρωθυπουργός, σύμφωνα με όλες τις τότε δημοσκοπήσεις, ήταν ο Μιλτιάδης Έβερτ.
            Εσύ προτίμησες έναν διακοσμητικό Πρόεδρο Δημοκρατίας, Πρωθυπουργεύουσα την Μιμή Λιάνη και πολλά ακόμα χρόνια διακυβέρνησης ΠΑΣΟΚ. Εγώ θα προτιμούσα Κυβέρνηση Ν.Δ και Πρωθυπουργό τον Μπουλντόζα.
            Αλλά, αν ο Στεφανόπουλος ήταν τόσο καλός, τότε γιατί όλοι οι Αβερωφικοί βουλευτές, του Αντώνη Σαμαρά συμπεριλαμβανομένου, ψήφισαν Μητσοτάκη για Αρχηγό της Ν.Δ και όχι τον Στεφανόπουλο;

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ SYLVIA DR. 28/04/2012 01:21:32

            Εξακολουθείς να δικαιώνεις τους χαρακτηρισμούς μου: ΝΔ και Μπουλτόζα και τα μυαλά στα κάγκελα. Και κρίνεις και τον Στεφανόπουλο από την ψήφο των Κυνοβολευτικών της εποχής, που θα ξανασταυρώναν και τον Χριστό, αν ήταν να κρατήσουν την κουτάλα για καμιά μερούλα ακόμα.
            Εν πάσει περιπτώσει, αν ξέρεις κανέναν καλύτερο πρόεδρο στην μετά ΚΚ εποχή, πες το μας, να μου φύγει η απορία. Με όσα λες, είμαι σίγουρος ότι ψήφισες Ντόρα στις εσωκομματικές του 2009.

          • SYLVIA DR. avatar
            SYLVIA DR. @ SYLVIA DR. 29/04/2012 20:19:33

            Πάρε τον διάλογο πάλι απ' την αρχή, μήπως και καταλάβεις.
            Διευκρινίζω ότι δεν έχω και πολλές απαιτήσεις.

  14. Mara avatar
    Mara 25/04/2012 18:59:59

    Ενδιαφέρουσες οι "προφητείες" σας Γέροντα...

  15. Mara avatar
    Mara 25/04/2012 19:03:00

    ++++1000

  16. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 26/04/2012 00:15:12

    Κάθε μέρα Καραμανλής. Θα μας πέσει πλάκωμα ρε παιδιά.