#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2012 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν το σύστημα ανακυκλώνει τους εκλεκτούς του…



Διαβάζω ότι ο πρώην ..σωτήρας της χώρας, Λουκάς Παπαδήμος, με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών διορίστηκε μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Μορφωτικού Ιδρύματος της Εθνικής Τράπεζας.

Υποθέτω ότι θα προσφέρει τις χρήσιμες συμβουλές του..αφιλοκερδώς.

Δεν είναι δυνατόν ένας πρώην πρωθυπουργός να δέχεται επιμίσθιο.

Παράλληλα, λέγεται ότι ο έτερος ..σωτήρας, ο Γιώργος Παπανδρέου, ανέλαβε, λέει, σύμβουλος τους Αμερικανού Προέδρου Ομπάμα.

Κατ’ αρχήν για να αναλάβεις σύμβουλος του Αμερικανού Προέδρου πρέπει να κατέχεις την αμερικανική υπηκοότητα.

Ο κ. Παπανδρέου την κατέχει;

Ξεκίνησα, όμως, από την κορυφή γιατί υπάρχει και ..συνέχεια.

Ο πρώην Πρόεδρος της ΓΣΕΕ ο γνωστός Πολυζωγόπουλος είναι μέλος του ΔΣ της Τράπεζα της Ελλάδος!

Ο, για ένα φεγγάρι, υπηρεσιακός Υπουργός Οικονομικών Ζαννιάς τοποθετήθηκε διοικητής της Εθνικής.

Ο πρώην ΓΓ του Υπουργείου Οικονομικών Πλασκοβίτης στη Νομισματική Επιτροπή της ΤτΕ.

Ο πρώην Γενικός Γραμματέας του ΟΔΔΗΧ Πέτρος Χριστοδούλου …αποκαταστάθηκε,επίσης, στην Εθνική με αρμοδιότητα τα ...ΜΜΕ

Για να μη μιλήσω για τους «κηπουρούς» του Γιώργου!

Αν κοντά σ’ αυτά αν δεί κανένας ποιοί τοποθετούνται επικεφαλής των ΔΕΚΟ, ποιοι μετέχουν στα Διοικητικά Συμβούλια, αλλά και τον τραγέλαφο που εξελίσσεται στην ΕΡΤ, δικαίως αναρωτιέται:

Είναι δυνατόν, οι άνθρωποι που μας έφεραν στα σημερινά αδιέξοδα, να μας βγάλουν απ’ αυτά;

Η απάντηση είναι όχι.

Το σύστημα προστατεύει και αξιοποιεί τα παιδιά του.

Αν δεν σπάσει αυτός ο φαύλος κύκλος, δεν έχουμε ελπίδα…

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 11/09/2012 17:10:26

    ΕΥΡΟ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ,ΝΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΠΟΛΟ ΝΑ ΑΡΜΕΓΕΤΑΙ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΤ ΕΠΑΝΑΚΑΜΠΤΕΙ ΔΡΙΜΥΤΕΡΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΗΜΙΤΗ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 11/09/2012 17:15:33

    «Αηδία και αποφασιστικότητα είναι δύο από τα μεγάλα συναισθήματα που οδηγούν σε αλλαγές» ~Jim Rohn: «Βιταμίνες για το Μυαλό»

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ η Dimi 11/09/2012 17:33:08

      Γιά τόν ἀπλό λαό Dimi,ἡ πολιτικήἔχει ἀφήσει μόνο τήν ἀηδία...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κυθήριος 11/09/2012 20:07:26

        Κυθήριε, ο απλός λαός, Εμείς δηλαδή, είμαστε το Τεράστιο Δυναμικό αυτής της Eλλάδας-Καλλονής που το κάθε όρνεο κι από ένα κομμάτι της θέλει να υφαρπάξει. Και είμαστε αυτό το Τεράστιο Δυναμικό που ο λυσσασμένος σκύλος θέλει να ξεσκίσει. Επειδή, τι εστί Έλληνας, πολύ καλά το γνωρίζει. Α priori όμως, είναι καταδικασμένος ν’ αποτύχει. Tην αδιάσειστη πεποίθησή μου ότι “H Ελλάδα, Ταφόπλακα του ΔΝΤ θα γίνει” την εκφράζω εδώ, από τότε που “ο τιμονιέρης Τιτανικού” Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, από πρόθεση, υπόγεια, δόλια και προδοτικά, έσυρε την Ελλάδα http://bit.ly/OnS7BS και μέσω Ελλάδος, άνοιξε τη κερκόπορτα της Ευρώπης, στο τότε χρεωκοπημένο IMF (International Misery Fund). Γι αυτό,

        Εμείς, τους.. “Θορύβους”, Αγνοούμε.
        Εμείς, όσος χρόνος και αν απαιτηθεί, Διατηρούμε
        ζωντανά τα όνειρα που μας κάνουν να Χαμογελούμε.

        Ψηλά τις Καρδιές μας!

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ η Dimi 11/09/2012 21:21:19

          Τά ὕψη Dimi μᾶς εἶναι ἐλκυστικά,ὄχι ὅμως καί τά σκαλοπάτια.Μέ τά μάτια στραμμένα στήν κορυφή,προτιμᾶμε νά περπατᾶμε στήν πεδιάδα.
          Αὐτό φοβᾶμαι στή γενιά τῶν Νεοελλήνων,τήν παράθεση τῶν ὄπλων στά δύσκολα,τό παράτημα τοῦ ἀγώνα καί ἡ ἀπελπισία στήν ὁποία μᾶς σπρώχνει ἡ ἀδικία,ἡ ἀναλγησία,τό μάταιο τοῦ ἀγώνα...Ὄχι μόνο οἱ πρόγονοί μας,ἀλλά καί οἱ πατεράδες μας,δέν τά παρατούσαν ποτέ,δέν μᾶς ἔμαθαν ὅμως κι ἐμᾶς νά μήν ἀποκάμουμε,δέν πρόλαβαν,δέν τούς ἀφήσαμε...
          Ὅμως,μιά σου κουβέντα φτάνει γιά νά παρακινήσει:Ψηλά τίς καρδιές μας!
          Γιατί,τελικά,εἶναι προτιμότερο νά ἀγωνίζεται κανείς μάταια,ἀπό τοῦ νά ζεῖ μάταια...

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Κυθήριος 12/09/2012 01:03:08

            Kυθήριε, αυτό ίσως, το πιό εμπνευσμένο ρητό που ειπώθηκε από τον Πλάτωνα: "Στόχευε για το φεγγάρι.. ακόμα κι αν αστοχήσεις, θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στ' Αστέρια". Εσύ μπορείς να είσαι ο ηγέτης με θετική σκέψη και έμπνευση και να βελτιώσεις πολλά πράγματα, στο πανέμορφο νησί όπου κατοικείς. Μπορείς να είσαι το κερί από το οποίο δεκάδες χιλιάδες κεριά μπορούν να αναφτούν χωρίς να μικρύνει η ζωή του δικού σου κεριού. Η υπέρτατη χαρά της άδολης προσφοράς ποτέ δεν μειώνεται όταν τη μοιραζόμαστε. Ποτέ!

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ Κυθήριος 12/09/2012 01:18:39

            Κυθήριε, ο αγώνας δεν είναι μάταιος . Οση αδικία και αναλγησία να υπάρχει, είναι ο αγώνας για το μέλλον μας, για την υπόσταση της πατρίδας. Ο νυν υπέρ πάντων αγών. Κι αν οι νεότεροι δεν έχουμε μάθει, έχει ήδη έρθει η ώρα ''που θα πρέπει ν' αποφασίσουμε με ποιόν θα πάμε και ποιόν θ'αφήσουμε.....'' Ψηλά τις καρδιές !

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Κυθήριος 12/09/2012 05:57:53

            Καλημέρα!
            Dimi καί Diamont Angel σᾶς εὐχαριστῶ!
            Ἀπλά,προσήλωση στό στόχο,πίστη στόν ἀγῶνα...

  3. υποψήφιος_2013 avatar
    υποψήφιος_2013 11/09/2012 17:33:11

    -Κύριε είστε διεφθαρμένος , απατεώνας και κλέφτης
    -Και εσείς κύριε είστε μεθυσμένος και δεν ξέρετε τι λέτε
    -Ναι αλλά εγώ αύριο το πρωί θα είμαι ξεμέθυστος ενώ εσείς θα παραμείνετε
    διεφθαρμένος ΚΑΙ απατεώνας ΚΑΙ κλέφτης...!


    (Winston Churchill , με μια μικρή παράφραση)

  4. cyprusnet avatar
    cyprusnet 11/09/2012 17:35:57

    Και ο ΓΑΠ, αποκαταστάθηκε απο τα αφεντικά του http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=222441#.UE9J_GT9fT4.facebook

  5. noldor avatar
    noldor 11/09/2012 18:22:22

    "Παραπεμπτική για αδίκημα σε βαθμό κακουργήματος είναι για τον επιχειρηματία, σύζυγο της Ντόρας Μπακογιάννη, Ισίδωρο Κούβελο, η Εισαγγελική πρόταση για την υπόθεση της μη ακριβούς δήλωσης «πόθεν έσχες» της πρώην υπουργού.

    Με εισήγησή του προς το αρμόδιο Συμβούλιο Εφετών ο Εισαγγελέας Εφετών Κωνσταντίνος Τζαβέλας ζητά την παραπομπή του Ισίδωρου Κούβελου ενώπιον του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων για το αδίκημα της άμεσης συνέργειας σε υποβολή ανακριβούς δήλωσης περιουσιακής κατάστασης (πόθεν έσχες)"

    Στην σύζυγο του κυρίου ποια ακριβώς "συμβολική" θέση δόθηκε; Αυτή που σηματοδοτεί το ήθος και τα χαρακτηριστικά της παράταξης;

  6. δημης avatar
    δημης 11/09/2012 18:47:27

    ΜΗΠΩΣ ..ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟΥΣ...ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ;;;;;;;
    ΠΑΝΤΩΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ..ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ...
    ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΖ ΑΧΥΡΑ -ΣΑΛΛΙΓΚΑΡΙΑ.....
    -ΠΑΝΤΑ ΤΟ ..ΑΧΥΡΟ ΜΟΛΙΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΟΡΘΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ..ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ ....
    ΑΣΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ..ΑΧΥΡΟ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΘΕΣΕΙΣ (ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ)
    -ΤΟ ΣΑΛΛΙΓΚΑΡΙ ΠΑΛΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΛΗΡΩΣ... ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ..ΣΥΣΤΗΜΑ.

  7. Ανιψιός avatar
    Ανιψιός 11/09/2012 18:51:55

    Στην Ελλάδα την ιστορία τη γράφουν οι παρέες.

  8. φαρμακογλωσσα avatar
    φαρμακογλωσσα 11/09/2012 19:14:46

    Κολιος και κολιος απο το ιδιο βαρελι...τι περιμενατε;

  9. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 11/09/2012 19:27:48

    Κανείς καλός δεν πάει χαμένος στην Ελλάδα...

  10. Νικήτας avatar
    Νικήτας 11/09/2012 19:55:09

    Οι φαύλοι, απλά αλλάζουν θέσεις. Η χώρα με τέτοιο σκάρτο προσωπικό στα ανώτερα κλιμάκια δεν έχει λόγο ύπαρξης. 'Η αυτοί 'Η εμείς.


    Σωστός ο Αδέξιος Δεξιός. Πως και πότε θα τους πετάξουμε στην θάλασσα;

  11. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/09/2012 21:08:51

    Και 40 μνημόνια να έρθουν, αυτοί θα συνεχίσουν να αλληλοδιορίζονται σαν να μη τρέχει τίποτα.

    Πάντως, δεν νομίζω ότι υπάρχει εχέφρων άνθρωπος που να περιμένει στα σοβαρά από τους αρχιτέκτονες της φαυλότητας να αυτοκαταργηθούν, μόνο και μόνο για να οδηγήσουν το πόπολο στη νέα εποχή.

  12. katalytikos avatar
    katalytikos 11/09/2012 21:32:57

    +1000000000000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. εξαρχεας avatar
    εξαρχεας 11/09/2012 21:58:36

    δεν διάβασα καν τα υπόλοιπα ονόματα, αλλά αυτού του είδους η κριτική στον Παπαδήμο κατά τη γνώμη είναι το λιγότερο τιποτένια.

  14. unfair avatar
    unfair 11/09/2012 22:04:30

    Ευθιξία!
    ...μια λέξη που έχει χαθεί από το ελληνικό λεξιλόγιο.

  15. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 11/09/2012 22:54:38

    Ε,ρε Μπαϊρακτάρης που σας χρειάζεται...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Μεγάλες στιγμές 11/09/2012 22:55:50

      Είναι οι παλιοί νταβατζήδες που εξολόθρευσε ο Καραμανλής ή τίποτα καινούργιοι;;

  16. Ίωνας avatar
    Ίωνας 12/09/2012 01:24:40

    Δεν φτάνει που υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν την στιγμή που η ανεργία στην Χώρα αγγίζει το 30%;Τι κοινωνικός αυτοματισμός είναι αυτός έλεος.

  17. Mike Lamar avatar
    Mike Lamar 12/09/2012 10:24:27

    O ΓΑΠ αφαλώς και έχει την αμερικανική υπηκοότητα αφού γεννήθηκε στην Αμερική από Αμερικανίδα μητέρα την γνωστή μας Μάργκαρετ Τσαντ. Ο Ομπάμα όταν ο ΓΑΠ επισκέφθηκε τον Λευκό Οίκο τον αποκάλεσε copatriot δηλ. συμπατριώτη. Ζήτημα ασυμβιβάστου όμως υπάρχει αν μπορεί δηλαδή ένας εν ενεργεία βουλευτής του ελληνικού κοινοβουλίου να κατέχει την θέση του Συμβούλου του Αμερικανού Προέδρου. Τι θα συμβουλεύσει άραγε τον Πρόεδρο όταν συγκρούονται τα συμφέροντα Αμερικής και Ελλάδος; Δυστυχώς η Ελλάδα μόνο σαν χώρα μπανανία μπορεί να θεωρηθεί οπότε ο προβληματισμός μου είναι μάλλον αστείος.
    Στην παρούσα ιστορική συγκυρία το κόμμα της ΧΑ μάλλον νομοτελειακώς προέκυψε, γιατί όλοι μα όλοι οι άλλοι ευθύνονται για την σημερινή καταστροφή.