#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2008 11:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν το Μαξίμου κοντεύει να κάνει και τη Ντόρα …μακεδονομάχο

«Κατηγορήθηκα γιατί χαμογελώ» δηλώνει πρωτοσέλιδα στον σημερινό ΕΤ η Ντόρα Μπακογιάννη, σκορπώντας ρίγη συγκινήσεως στους συνταξιούχους χωροφύλακες πουν τον διαβάζουν ακόμα. Για τους «νέους μακεδονομάχους» του …υπουργείου Εξωτερικών (!!!) μας ενημερώνει η «Ελευθεροτυπία» και δεν κάνει πλάκα. Αφού εκθειάζει τους στενούς συνεργάτες της Ντόρας (Κ. Χαλαστάνης, Γ. Σαββαΐδης, Α. Αγγελόπουλος, Γ. Κουμουτσάκος, Δ. Ζαφειριάδης κλπ) οι οποίοι αφού τα πήγαν τόσο καλά μέχρι τώρα στις διαπραγματεύσεις, ετοιμάζονται τώρα «να επανασχεδιάσουν τους χειρισμούς της Αθήνας στο Σκοπιανό». Ούτε το ΒΗΜΑ υστερεί σε πρωτοτυπία. Και με κατευθείαν ενημέρωση από τον κ. Ρουσόπουλο μας πληροφορεί ότι εκεί που νομίζαμε ότι όλοι στη ΝΔ αγόραζαν γιαούρτια, άρχισαν τώρα να μιλάνε «για εδραίωση της υπουργού στο πλάι του Πρωθυπουργού και υποθήκες για ανάδειξή της στην ηγεσία του κόμματος, όταν κάποια στιγμή ο κ. Καραμανλής αποφασίσει να αποχωρήσει». Από κοντά και το ανανεωθέν ιδιοκτησιακά και δεοντολογικά Πρώτο Θέμα, με μεγάλες φωτογραφίες της Ντόρας δίπλα στον Καραμανλή και φυσικά τον Θόδωρο. Όλοι σας άλλωστε θα έχεται προσέξει στην τηλεόραση πως ο Καραμανλής ευχαρίστησε δημοσίως τη Ντόρα για την …συμβολή της στο βέτο, την άφησε να κάνει πρώτη δηλώσεις και γενικώς την  αναβάθμισε, ενώ σε μια σοβαρή χώρα ο πρωθυπουργός θα είχε ήδη ζητήσει την παραίτησή της.

Γιατί προσβάλει έτσι τη νοημοσύνη μας για μια ακόμα φορά ο κ. Καραμανλής; Πρώτον επειδή δεν θέλει να επιδεινώσει τα πράγματα με τους Αμερικανούς, σε μια στιγμή που όλοι περιμένουν «αντίποινα» (ντους κάνατε;). Δεύτερον, επειδή φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη και οι τσαμπουκάδες είναι μόνο για αμερικανούς προέδρους που δεν θα επανεκλεγούν. Τρίτον, οι βουλευτές της ΝΔ εξακολουθούν να είναι 152. Δεν πρέπει λοιπόν να τσαλακωθεί περισσότερο το προφίλ της υπουργού των Εξωτερικών. Αυτό λέγεται και «πολιτική».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mavros avatar
    mavros 06/04/2008 12:57:45

    Dwse, dwse. Ksestravwse ton kosmo!
    Ti omorfa plasarismenh, aplh analhsh ths epomenhs meras!
    bonjour

  2. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2008 13:17:07

    Τι έγινε "Anonymous¨. Ξαναρχίσαμε τα γνωστα εμετικά και δειλά ανώνυμα υπονούμενα; Ενοχλούμεθα; Γράψτα επωνύμως αν μπορείς. Εμεις εδω επωνύμως γράφαμε μια ζωη. Και το site είναι επίσης επώνυμο, και με διεύθυνση και με απόλα

  3. mavros avatar
    mavros 06/04/2008 13:34:50

    reBonjour
    Tha sou pw...stoxevei pantou kai einai monos tou elpizontas na parei kai allous mazi tou. To elpizei giati parallhla nomizei oti exei dikio... pou oute kako einai alla oute kai psema gia polous.
    Opote afhste afton na kanei thn analysh tou kai tous ypoloipous thn kritikh tous. Otan lew kritikh, den ennow na grafoume mpoulouki tis gnomes mas -doryforous- twn edikwn tou. Apla na skeftoume kai na krathsoume oti theme. Etsi den paei genika? H mhpws allaksame taktikh kai prwta grafoume kai meta diavazoume? Thn variese vre anonyme thn anwnymia kai thn lasph. Kai ean einai apeiros (exei kai allh ennoia,e?!), pou les, den peirazei. Gia deikse mou ton empeiro! link, perimenw link!
    Afta Toulaxiston.

  4. βοιωτός avatar
    βοιωτός 06/04/2008 13:42:11

    Εκ παραδρομής FactorX γράφεις ότι ο πατήρ Μητσ. είναι βουλευτής; Ή από συνήθεια;

  5. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2008 13:47:37

    Ευχαριστω, Βοιωτός. Απο συνήθεια

  6. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 06/04/2008 14:15:55

    "πρακτορ Ζ"????
    Επωνυμοι ειστε ως ομαδα και μαλιστα ανομοιογενης. απο ποστ σε ποστ υπαρχουν διαφορες και μαλιστα μεγάλες. Οχι μονο υφους αλλα και ουσιας.
    Επι της ουσιας: Η νευρωση με τη Ντορα κατανταει κωμική. Θα με κανεις να την συμπαθησω τωρα στα γεραματα!

  7. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2008 14:30:46

    Καλώς και το sxoliogr. Διερωτάσαι λοιπόν κι εσύ. Δεν λείπει ο Μάρτης απο τη Σαρακοστη. Όταν σε βρίζουν προστατευεις τον εαυτό σου. Θα τα επιτρέψω όμως αυτα τα σχόλια, για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του. Εσυ υιοθετεις τέτοιες συκοφαντίες απο ανώνυμους;

  8. polytexnitis.blogspot.com avatar
    polytexnitis.blogspot.com 06/04/2008 15:07:25

    Ως υπουργός Εξωτερικών οφείλω να έχω καλές σχέσεις, φιλικές και αποδοτικές με όλους τους συναδέλφους. Κυρίως με αυτούς που έχουν αυξημένο ρόλο και παρέμβαση. Κατηγορήθηκα γιατί χαμογελώ. Κατηγορήθηκα για πολιτική δημοσίων σχέσεων. Στη δική μου αντίληψη για την ευθύνη που έχω ως υπουργός Εξωτερικών είναι να έχω τους καλύτερους διαύλους επικοινωνίας με όσους περισσότερους μπορώ. Γιατί αυτό είναι προς το συμφέρον της πατρίδας, είναι προς όφελος των ελληνικών συμφερόντων.

    Αν τα είπε αυτά η Ντόρα, δίκιο έχει, δεν βλέπω που είναι το κακό ...

  9. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2008 15:32:52

    Φυσικά και δεν είναι κακό. Εμεις επισημαίνουμε οτι ενώ μέχρι την παραμονή της Συνόδου τα παπαγαλάκια του Μαξίμου μας είχαν τρελλάνει με τις "διαφοροποιήσεις" της Ντόρας απο τον Καραμανλή, τωρα βλέπουμε μια εντελώς διαφορετική εικόνα. Όλοι δεν έλεγαν τόσα χρόνια οτι 'στο σκοπιανό" θα ξεκαθαρισθουν οι σχέσεις Ντόρας - Καραμανλή; Στην κοντρα τους δεν επενδυαν τα ΜΜΕ. Τώρα τι γίνεται;

  10. βλάξ avatar
    βλάξ 06/04/2008 15:47:00

    Ψυχραιμία. Η Κυβέρνηση έχει υπουργό Εξωτερικών, οι αποφάσεις είναι συλλογικές (ελάχιστος αριθμός εμπλεκομένων 2) και η τελευταία παρτίδα είναι σαφώς κερδισμένη από την Ελλάδα.
    Θεωρητικά, από αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε σίγουρα είναι μόνο οι ημερομηνίες. Ομως σε κάθε περίπτωση "φαίνεται" ότι στα διαδικαστικά του θέματος των Σκοπίων δεν την πατήσαμε.
    Ο επόμενος γύρος "φαίνεται" να τελειώνει με το "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ της ΝΕΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ".
    Τέλος καλό, όλα καλά γιά όλους.

  11. Το χαμόγελο της Ντόρας avatar
    Το χαμόγελο της Ντόρας 06/04/2008 16:09:25

    Κι εγώ, παρεπιπτόντως, αυτό βλέπω, ότι ή Ντόρα έχει μάθει να συμπλέει με το ...καλό ! Εχει πολλές ικανότητες, κουμανταδόρο χρειάζεται, όπως κι άλλοι πολιτικοί μας.
    Τουλάχιστον για κάτι τόσο δύσκολο για σχολιασμό μετά το Βουκουρέστι, βρείτε κάποιον να μπορεί να γράψει κάποιο σχόλιο επικεντρωμένο, να μην είναι και πικραμένος, έτσι ? Αυτή ήταν η καταγγελία μου καί μόνο. Λινκ δεν υπάρχει ούτε εγώ ξέρω τι να γράψω τεκμηριωμένα για το χαμόγελο της Ντόρας.
    Για τ' άλλα μια υπόθεση εργασίας σχετική με την επιπολαιότητα του συντάκτη έκανα, δεν κόμισα γλαύκα στην Αθήνα. Οποιος τσίμπησε μπορεί να ανατρέξει στο ποντίκι το παλιό, το καλό, του κωστάκη κι όχι μόνο.
    υγ. Τα περί ανωνυμίας είναι αστεία στο ίντερνετ, δε νομίζετε ? Στο κάτω κάτω τι γράφει κάποιος έχει σημασία, όχι ποιός είναι κι αυτό είναι το πολύ καλό με το μέσο αυτό, ή όχι ?

  12. thanos avatar
    thanos 06/04/2008 16:16:50

    βλαξ
    April 6th, 2008 at 3:47 pm

    ...kai etsi zhsane aytoi kalaaaa...kai emeis kalliteraaaaaaa...
    As mh viazomaste, panw sth strofh einai to repani pou exei to xouou.

  13. TOX avatar
    TOX 06/04/2008 17:12:05

    Μήπως το τι θα γίνει στο τέλος και ποια "σύνθετη ονομασία" υιοθετηθεί, είναι και το ποιο κρίσιμο ?... Το να λες όχι, είναι δα, πολύ πιο εύκολο, από το να λες ναι !... Νομίζω ?...

  14. Le canard avatar
    Le canard 06/04/2008 17:12:31

    Και μην ξεχνάμε η "υπεύθυνη" υπουργός Εξωτερικών που χειριζόταν το τόσο ... σοβαρό εθνικό θέμα, μιά μέρα πριν τη σύνοδο του ΝΑΤΟ στο Βουκουρέστι, αντί να έχει πάρει φωτιά το τηλεφωνό της και να επικοινωνεί διαρκώς με τους ομολόγους της, έκανε τσάρκα στον Ελεύθερο Τύπο της Γιάννας, αναζητώντας υποστήριξη (για την μετά το βέτο περίοδο, άραγε;). Εκεί ντε που έδωσε τη συνέντευξη που λέει τα ωραία της γι'αυτό το μητσοτακο-χαμόγελό της...

  15. jorge avatar
    jorge 06/04/2008 19:02:40

    Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί θεωρείται το "Νέα Μακεδονία" μια καλή εξέλιξη;

    Το προφανές και λογικό (για μένα) θα ήταν το "Βόρεια Μακεδονία", αμιγώς γεωγραφικός προσδιορισμός.

  16. mavros avatar
    mavros 06/04/2008 20:13:11

    Xa.! edw sas thelw...
    Giati sto paliomyalo mas, to Nea-...kati einai kako...endomyxa
    Enw to palio...axa, palia eimastan Prwtoi.!
    Oxi?

  17. polytexnitis.blogspot.com avatar
    polytexnitis.blogspot.com 06/04/2008 23:22:56

    Νέα, Βόρεια, Άνω δεν πρόκειται να αλλάξουν τον τρόπο που οι γείτονες βλέπουν τον εαυτό τους και το πως θα τους θεωρούν (και αποκαλούν) οι τρίτοι δηλ. σα Μακεδόνες. Ούτε θα αλλάξει τα σύμβολα και την ιστορική τους αφήγηση στα οποία στηρίξαν την εθνογένεσή τους. Παγιδευτήκαμε σε μια θέση δίχως νόημα. Τελικά ο χειρότερος εχθρός είναι όντως ο εαυτός μας...

  18. Ανώνυμος Κατερινιώτης avatar
    Ανώνυμος Κατερινιώτης 07/04/2008 00:51:23

    Το χαμόγελο της Ντόρας Says: "Οποιος τσίμπησε μπορεί να ανατρέξει στο ποντίκι το παλιό, το καλό, του κωστάκη κι όχι μόνο.Τα περί ανωνυμίας είναι αστεία στο ίντερνετ, δε νομίζετε ? Στο κάτω κάτω τι γράφει κάποιος έχει σημασία, όχι ποιός είναι κι αυτό είναι το πολύ καλό με το μέσο αυτό, ή όχι?"
    Δηλαδή κι εγω μπορω τώρα να μιλήσω για τις Φιλιππινέζες της οικογενειας (μπορεις να ανατρεξεις στο παλαιο Παπαραπολιτικο των ΝΕΩΝ) που όταν δεν γλυφουν γραφουν ανωνυμα σχολια για πρακτορες και άλλες τετοιες μακακιες. Και για εκείνον τον συμβουλο που γέμιζε με λουλουδια, κρατικές δαπάνες, τα δωματια των ξενοδοχειων που εμενε απεσταλμενη τότε και δημοσιογραφάρα σημερα. Και για τον άλλο που έπαιρνε 5.000.000 μιζα για να κλείνει ραντεβου επιχειρηματιων με κάποιον.Και για τον ανηψιο του Εντιμότατου που πουλαει υλικα δεξαμενων που ανατιναζονται στο πενταγωνο. Και για την μεγαλη κληρονομια που ξεχασε πισω του ο Μιλοσεβιτς. Και για τα pay roll δημοσιογράφων στο υπουργειο Εξωτερικών μετα που έδιωξαν τον Σαμαρα.

  19. Swell avatar
    Swell 07/04/2008 11:11:56

    @sxolio.gr: "Θα με κανεις να την συμπαθησω τωρα στα γεραματα!" Πες το αμέσως στο γιατρό σου, αυτός θα σου πει τι πρέπει να κάνεις.

  20. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/04/2008 13:54:36

    'Αν όσα περιέχονται στα παραπάνω 20 σχόλια κρύβουν την ευχή και την προσπάθεια να βοηθήσουν την Ντορούλα μας σε εκλογή Πρωθυπουργού, μάλλον δύσκολο φαίνεται, γιατί ο ελληνικός λαός δύσκολα θα αλλάξει άποψη, που του δημιουργήθηκε σε περίοδο εθνικού παροξυσμού και ο οποίος ακόμα δέν καταλάγιασε, γιατί όπως φαίνεται, "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά".

    Άς πεί λοιπόν κάποιος κοντινός στην κυρία αυτή, να μήν στεναχωριέται και να μήν ζορίζεται, γιατί αποκλείεται να το θυμάται ύστερα απο ... 10 χρόνια.

    Ξέρει αυτή. Ξέρουμε και εμείς, που επίσης θα την έχουμε ξεχάσει.

    ΠΕΛΙΑΣ

  21. herk2491 avatar
    herk2491 07/04/2008 14:11:25

    factorx ine psevdonimo i ine enas ke monadikos sholiastis pou grafi gia ta panta ke tous pantes.
    Giati se pirakse o anonymos afou kata tin gnomi mou ke esi ise anonimos me psevdonimo "FACTOR X"

  22. Le canard avatar
    Le canard 07/04/2008 14:44:38

    Προς Herk2491: Δεν κατάλαβες. Κατ'αρχην ο ΦακτορΧ έχει ξακαθαρίσει ότι αντιπροσωπεύει μιά ομάδα συντακτών. Αρα είναι ονομασία μιας συλλογικής οντότητας. Οσον αφορά των επωνυμία ενός από τους ανθρώπους αυτής της οντότητας, πολύ εύκολο είναι να βρεθεί ποιός είναι, αφού΄είναι στον ΟΤΕ. Το θέμα όμως, Herk2491, δεν είναι αυτό. Αλλά τα ξερατιά τύπου "πράκτορες" και άλλα τέτοια τρισχαριτωμένα που εμετικά αναμασά ο Ανώνυμος, στον οποίον αναφέρεσαι. Καθένας έχει δικαίωμα στην ανωνυμία. Οχι όμως, και στις ύβρεις. Και ξέρεις κάτι; Οσον αφορά τους πράκτορες για ένα να'σαι σίγουρος: Αλλοι έχουν τ'όνομα και άλλοι τη χάρη...