#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2012 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο Alexis επισκέπτεται το Μέγαρο Μαξίμου



Έγραφε στις 12/12/2010 ο κ. Αλέξης Παπαχελάς στην “Καθημερινή” για την επιδιωκόμενη τότε συναίνεση από τον Αντώνη Σαμαρά: « Ο κ. Σαμαράς θα κάνει τους υπολογισμούς του και θα αποφασίσει ποια γραμμή θα ακολουθήσει. Οι σοβαροί άνθρωποι ελπίζουν, ακόμη, ότι δεν θα υιοθετήσει τη γραμμή εκείνων που θέλουν να κρεμάσουν έξω από τη Ρηγίλλης ένα τεράστιο πανό που θα γράφει «IMF GO HOME», και θα στηρίξει κρίσιμες δυσάρεστες μεταρρυθμίσεις» – (Μια ιστορική ομιλία).

Θα θυμάστε ασφαλώς ότι η ίδια εποχή -και αφού είχε στηρίξει τη Ντόρα Μπακογιάννη για πρόεδρο της ΝΔ – το συγκρότημα Αλαφούζου είχε εξελιχθεί, με την “Καθημερινή” και τον ΣΚΑΙ, στον σφοδρότερο πολέμιο του Αντώνη Σαμαρά.

Τελικά, ύστερα από δύο χρόνια το τεράστιο πανό που θα έγραφε  «IMF GO HOME», δεν αναρτήθηκε ποτέ ούτε στην Ρηγίλλης, ούτε στην Συγγρού κι έτσι ο κ. Παπαχελάς μπόρεσε να περάσει την πόρτα του Μαξίμου και να πάρει συνέντευξη από τον πρωθυπουργό κ. Σαμαρά, που δημοσιεύεται σήμερα στην "Καθημερινή".

Κι εμείς αναπολούμε με νοσταλγία την εποχή που τα μέσα του Αλαφούζου λιβάνιζαν ευλαβικά κάθε ημέρα το Μνημόνιο ενώ ο γνωστός Μπάμπης είχε γίνει η φωνή της τρόικας στον ΣΚΑΙ. Και κάθε φορά που ο Σαμαράς έλεγε για επαναδιαπραγμάτευση, τα όπλα του Αλαφούζου άρχιζαν το πυροβόλημα. Ανηλεής ο πόλεμος του κ. Αλαφούζου σε κάθε φωνή που τολμούσε να λέει ότι κάτι δεν πάει καλά, και κυρίως στη ΝΔ που επιχειρούσε να αποδομήσει την παντοκρατορία του ΓΑΠ.

Ακόμα και στις τελευταίες εκλογές το συγκρότημα Αλαφούζου δεν στήριξε ΝΔ.  Ενώ θα περίμενε κανείς στήριξη στην προσπάθεια της χώρας να μείνει στο ευρώ και να μην καταρρεύσει ο κ. Αλαφούζος στήριζε απροκάλυπτα το “κόμμα της δραχμής”, είτε αυτό είναι ο ΣΥΡΙΖΑ είτε άλλες δυνάμεις. “Ψηφίστε μικρά κόμματα” δεν έγραφε η “Καθημερινή”; Και κάθε βδομάδα περιέργως τα γκάλοπ του Αλαφούζου έκαναν τον Τσίπρα να παίρνει θάρρος και να διεκδικεί την πρωθυπουργία.

Και επειδή, όπως έχουμε ξαναγράψει, δεν μας αρέσει το σπορ της λωτοφαγίας, θυμηθήκαμε ένα ακόμα από τα πολλά άρθρα της “Κ” εναντίον της ΝΔ και του κ. Σαμαρά εκείνης της εποχής με τίτλο: “Συναινετικοί», «σκληροί» και… «ενδιάμεσοι» στη Ν.Δ.,06/03/11″:

«Στο εσωτερικό του κόμματος είναι διακριτές δύο ομάδες στελεχών, σχηματικά οι «σκληροί» έναντι των «μετριοπαθών»». Συνήθως, η ζυγαριά κλίνει υπέρ της γραμμής που εκφράζουν οι λεγόμενοι «σκληροί» του κ. Σαμαρά, οι οποίοι εκτείνονται και πέραν της στενής του ομάδας. Από το στενό επιτελείο του προέδρου, βαρύνουσα άποψη για τα οικονομικά έχει ο κ. Χρ. Λαζαρίδης, ο οποίος και επιμελείται τις ομιλίες του κ. Σαμαρά. …Στην ομάδα που τάσσεται υπέρ της κλιμάκωσης με την κυβέρνηση, περιλαμβάνονται ο έτερος προεδρικός σύμβουλος Δημ. Σταμάτης, ο κοιν. εκπρόσωπος Κ. Μαρκόπουλος, ο γραμματέας Πολ. Σχεδιασμού Μαξ. Χαρακόπουλος, ο τομεάρχης Δικαιοσύνης Κ. Τζαβάρας, ενώ εσχάτως έχει προστεθεί και ο τομεάρχης Εργασίας κ. Νικ. Νικολόπουλος. Ειδική περίπτωση αποτελεί ο κ. Φαήλος Κρανιδιώτης, επισήμως «απλό μέλος του κόμματος», επί της ουσίας όμως εκ των προνομιακών συνομιλητών του κ. Σαμαρά αλλά και του κ. Λαζαρίδη…. Σε εκείνους που διαφωνούν με τη στρατηγική του «όχι σε όλα» περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, και οι κ. Κυρ. Μητσοτάκης, Κ. Χατζηδάκης, Αρης Σπηλιωτόπουλος, με τον πρώτο να εμφανίζεται ως ο πιο τολμηρός στη δημόσια κριτική του. Τα στελέχη αυτά κρίνουν ότι η πολιτική λογική της διαρκούς αντιπαράθεσης πλήττει την αξιοπιστία του κόμματος… Λόγω καταβολών, θέσης ευθύνης και σε κάποιες περιπτώσεις μελλοντικών σχεδίων, ρόλο «ενδιάμεσου» αναλαμβάνουν ο επικεφαλής του πολιτικού γραφείου του κ. Σαμαρά, καθηγητής Κ. Αρβανιτόπουλος, και οι γραμματείς του κόμματος Αν. Λυκουρέντζος, της κοιν. ομάδας Κ. Τάσουλας και προγράμματος Ευρ. Στυλιανίδης..»

Πόσο άλλαξαν τα πράγματα από τότε μέχρι σήμερα….

FactorX

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 14/10/2012 16:15:26

    Προς τι η έκπληξη;
    Η ΝΔ κάθε φορά που ασκεί εξουσία, γλύφει όσους την πολεμούσαν όταν ήταν αντιπολίτευση.
    Το ίδιο συμβαίνει και τώρα.
    Μόλις αρχίσει η φθορά του Σαμαρά, ο πρώτος που θα πιάσει στασίδι θα είναι ο Αλέξης...
    Είναι αμετανόητοι και αδιόρθωτοι.
    Οπότε, συνιστώ...ψυχραιμία!

  2. NICK avatar
    NICK 14/10/2012 16:17:59

    Τον ίδιο καιρό που το συγκρότημα Αλαφουζου έθαβε τη ΝΔ και το Σαμαρά, λιβανιζε το ΠΑΣΟΚ και τον ΓΑΠ.

    Ερωτηση: που είναι σήμερα το ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ;

    Απάντηση: εκεί που θα είναι σε έξι μηνες η ΝΔ και ο Σαμαρας

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ NICK 14/10/2012 16:26:34

      Nick, not so fast!!!

      • ano-kato avatar
        ano-kato @ Φωτεινή 14/10/2012 23:25:47

        Φωτεινή τι εννοείς με το not so fast;
        Faster;

  3. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 14/10/2012 16:25:15

    Φἄκτορα, καλά κάνεις καί τά ψάλλεις, ἀλλά φωνή βοῶντος!! Θέλω νά πιστεύω ὅτι τά φαινόμενα ἀπατοῦν. . .κάτι ὑπάρχει στό βάθος τοῦ μυαλοῦ τοῦ ΑΣ. . .ἴσως μᾶς ἐκπλήξει εὐχάριστα, who knows!!!!!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/10/2012 16:32:47

    Εφοπλιστής είναι ο κ. Αλαφούζος - με παράπλευρες και ευρύτερες επιχειρηματικές δραστηριότητες. Τι θέλατε να κάνει; Το ευνόητο έκανε και κάνει, "απλώνει το πανί" όπου φυσά κάθε φορά ο αέρας.

  5. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 14/10/2012 16:54:13

    Ο κύριος Μπάμπης και ο Alexis όμως εξακολουθούν να πιστεύουν και να λένε τα ίδια πράγματα όπως τότε, ενώ μερικοί άλλοι έχουν κάνει ιλιγγιώδη περιδίνηση....

  6. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 14/10/2012 17:08:50

    Aυτό το άρθρο-όνειδος θα ακολουθεί για πάντα τον Αλέξη Παπαχελά.
    Εκείνη την ημέρα που το έγραψε εξευτέλισε οριστικά και αμετάκλητα την Καθημερινή:
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_11/03/2011_435437

  7. nikos avatar
    nikos 14/10/2012 17:10:13

    Εχει ο καιρός γυρίσματα. Οποίος εμπράκτως συνενει, παίρνει το χρίσμα της διαπλοκής. Πάντα με ένα τυράκι- άρθρο στην αρχή. Μετά αναμονή για ένα νευμα, ένα κλείσιμο ματιού.
    Με το δεύτερο άρθρο γλυψιμο επισφραγιζεται ο αρραβώνας . Καλά στέφανα .

  8. man8os avatar
    man8os 14/10/2012 17:15:36

    Δε μπορω να πιστεψω οτι ο Σαμαρας εχει ξεχασει κατι απο αυτα. Ειμαι σιγουρος οτι θυμαται και πρεπει να τους βαλει στη θεση τους.

  9. NICK avatar
    NICK 14/10/2012 17:28:10

    Τόσο γρηγορα και ίσως και ακόμα γρηγορότερα. μπορεις να αντιληφθείς τι ακριβως σημαινει: 30% ανεργια;

  10. giannis avatar
    giannis 14/10/2012 17:35:21

    σωστα ο alexis άλλαξε και όχι η πολιτική της νδ.

    Τέλος πάντων κρατάω τη πτώση του μισητού γαπ από την τότε πολιτική της νδ και κάνω τον κινέζο, αλλά είναι φορές που το να λέμε το λευκό , ανοικτό μαύρο υποτιμάει τη λογική μας

  11. panos avatar
    panos 14/10/2012 17:40:29

    Γνωστο το τι εκφραζει ο alexis και σε ποια λεσχη συμμετεχει,και ποια ειναι τα αφεντικα του.Αυτο που δεν τρωγετε με τιποτα ειναι η πορεια του ΧΡ. ΛΑΖΑΡΙΔΗ που εγω προσωπικα ειχα σε μεγαλη εκτιμηση και που αλλα μας ελεγε παλια και αλλα κανει. Ισως κανω λαθος(μακαρι) και υπαρχει καποιος κρυφος ασσος στου Μαξιμου για να βγουμε απο την κριση.

  12. armageddon avatar
    armageddon 14/10/2012 18:36:52

    Δε θυμάστε πως το συγκρότημα λιβάνιζε τον ΓΑΠ και την παρέα του ?

  13. Grande_Babylon avatar
    Grande_Babylon 14/10/2012 18:38:06

    Καλά αν ήταν ο Σαμαράς να δίνει συνέντευξη μόνο σε πραγματικούς φίλους δε θα έπρεπε να δώσει ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Φαντάζομαι γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα το ποιον όλων. Έχουσιν γνώσιν οι φύλακες.

  14. NICK avatar
    NICK 14/10/2012 18:41:41

    Ναι πράγματι έχουσιν γνωσιν οι φύλακες των συμφερόντων των αφεντικών, για αυτό και θα περάσουν το πλεον δολοφονικό-γενοκτονικό μνημόνιο σε βαρος των φτωχών.

    ΦΤΩΧΟΙ, ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΕΙΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΒΑΡΑ ΤΗΣ ΗΡΩΙΚΗΣ ΑΝΤΑΡΣΥΑ

  15. Β. Γεωργόπουλος avatar
    Β. Γεωργόπουλος 14/10/2012 19:24:04

    Πάντως τον σημερινό πρωθυπουργό, ευτυχώς, δεν τον λένε Αλέξη.

  16. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 14/10/2012 22:23:12

    Φάκτορα
    Με εκπλήσσεις ευχάριστα !!!!!!!!!!!

    Αυτή η αλλαγή στάσης του ΣΑΜ δεν έγινε τώρα (ή μηπως δεν έγινε ποτέ ????) .....αλλά απο την εποχή των υπογραφών - επιστολών και την εποχή στήριξης της κυβέρνησης Παπαδήμου και της ΝΕΑΣ θέσης τότε , οτι στηρίζουμε την δανειακή αλλά όχι τους όρους...(εδώ γελάνε).

    Ο ΣΑΜ και οι πέριξ ξέρουν πολύ καλά ποιοί είναι ο Alexis - ο Αλαφούζος (και όχι μόνον αυτοί) και απο πού παίρνουν εντολές και τίνος παιχνίδι παίζουν.

    Νομίζω οτι εμείς μετά απο 38 χρόνια ΝΔ εξακολουθούμε να αυταπατώμεθα............

    Περαστικά μας.

    ΥΓ. Πάντως συγχαρητήρια για την ανάρτηση , γιατί αν μη τι άλλο βοηθάει να επιμηκύνουμε την μνήμη χρυσόψαρου............

  17. Wolf avatar
    Wolf 15/10/2012 00:12:14

    Εχε τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα!!!
    Παλιό αλλα πάντα διαχρονικό.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Wolf 15/10/2012 00:14:59

      xa xa xaaaaaaaaaa

  18. Γεώργιος Τ. avatar