08/11/2011 12:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο κ. Πορτοσάλτε ... συμβουλεύει τον κ.Σαμαρά!!!

Ο κ.Πορτοσάλτε ανέλαβε σήμερα να δίνει ..συμβουλές και μαθήματα υπευθυνότητας προς τον Αντώνη Σαμαρά!

Του προτείνει χαρακτηριστικά να εγκαταλείψει το "αντι-μπαϊράκι" και να δείξει υπευθυνότητα"!

Κατ' αρχήν υπάρχει μια γενική αρχή: όταν αρχίζουν να σου δίνουν συμβουλές οι έως χθές αντίπαλοι, καλόν είναι να ψάξεις μήπως κάπου κάνεις λάθη!

Δεύτερον, του διαφεύγει του κ. Πορτοσάλτε ότι αυτό το "αντι-μπαϊράκι" βοήθησε τον κ. Σαμαρά να ανατρέψει το πολιτικό σκηνικό και να περάσει μπροστά στις δημοσκοπήσεις!

Αντιλαμβάνομαι ό,τι πολύ θα το ήθελαν οι μνημονιακές δυνάμεις να χαμηλώσει τους τόνους ο κ.Σαμαράς!

Θέλω να ελπίζω ό,τι δεν θα τους κάνει τη χάρη!

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 08/11/2011 12:57:07

    Οταν μπλέκεις με ότι σάπιο εχει αυτή η χώρα απο κει και υστερα τη να πω, καλα ξεμπερδέματα?, μακάρι αλλα δε το βλέπω!

  2. kostas* avatar
    kostas* 08/11/2011 12:58:46

    δυστηχως , οσο κατανοητη ειναι η αποφαση , τοσο ειλικρινης πρεπει να ειναι και η πραγματικοτητα της επομενης μερας ...η Αλλαζονια δεν θα βοηθησει !

  3. k. avatar
    k. 08/11/2011 12:59:50

    Πιέστε όσο γίνεται να κάνει πίσω ο Σαμαράς. Για το καλό μας, την Ν.Δ χε..νη την έχουμε. Εύλογες προφάσεις δίνουν αμέτρητες οι ξένοι επικυρίαρχοι. Επιτέλους Αξιοπρέπεια!

  4. Πητ avatar
    Πητ 08/11/2011 13:00:05

    Δεν θα τους κάνει τη χάρη, απλώς θα διορίσει υπουργούς για να φανεί ότι τα βρήκαν με το ΠΑΣΟΚ. Αυτή τη στιγμή ο Σαμαράς περπατάει στη άκρη του γκρεμού κι αν δεν προσέξει θα έχουμε χαμηλότερο ποσοστό ακόμα κι από τις εκλογές του '09. Ο περισσότερος κόσμος πίστευε ή πιστεύει ακόμα ότι αν έρθει ο Σαμαράς θα επιστρέψουμε στο 2007. Και ναι μεν η αφέλεια του κόσμου είναι τεράστια αλλά κι η ΝΔ δεν έχει κάνει σαφές ότι εκείνες οι μέρες πέρασαν και δεν θα επιστρέψουν τουλάχιστον για τα επόμενα 10-15 χρόνια.

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ Πητ 08/11/2011 14:29:41

      Είπες πολύ μεγάλη κουβέντα Πητ. Αν δε θέλει να γκρεομοτσακιστεί πρέπει να βγάλει το σκουφί και τη στολή του Αη Βασίλη που του έχει φορέσει ο κόσμος. Αλλιώς, δεν θα αντέξει επάνω, οι ύαινες θα περιμένουν στη γωνία.

      • Απαισιόδοξος avatar
        Απαισιόδοξος @ Q-Nihilism 08/11/2011 16:15:57

        Αν βγάλει αυτή τη "στολή", ποιός θα τον ψηφίσει; Με τη γλώσσα της αλήθειας ο καραμανλής το 2009 συνετρίβη. Το ζήτημα είναι αν ΜΠΟΡΕΙ ο Σαμαράς να κάνει κάτι ουσιαστικό, να ξεφύγουμε από το σημερινό βούρκο.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/11/2011 13:01:39

    ''Θέλω να ελπίζω ό,τι δεν θα τους κάνει τη χάρη!''...κι εμείς το ίδιο...

  6. Μαγδαληνή avatar
    Μαγδαληνή 08/11/2011 13:04:43

    Και φυσικά οι κωλοτούμπες άρχισαν όταν ο Λαζαρίδης αποκήρυξε το antinews στον Alexis και τον ΣΚΑΙ. Αλλά αυτα συμβαίνουν όταν αποτυχημένα στελέχη της αριστεράς πάνε να παίξουν μπάλλα στην κεντρική πολιτική σκηνή. Τους ζαλίζουν στα γκολ

    • anetos avatar
      anetos @ Μαγδαληνή 08/11/2011 13:21:34

      μπα !!!

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/11/2011 13:09:43

    Χθες το πρωί, στον Φλας, παρόμοιες "παραινέσεις" έδινε και ο νεοφιλελεύθερος Κύρτσος. Ο οποίος μάλιστα επέμενε ότι πρέπει ο Σαμαράς να περιθωριοποιήσει "τους πατριώτες του στενού κύκλου του", να θάψει τις αντιμνημονιακές σημαίες κ.λπ.

  8. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 08/11/2011 13:10:51

    Στο εσωτερικό της ΝΔ επικρατούν αντικρουόμενα συναισθήματα. Οι οπαδοί της συναινετικής στάσης της ΝΔ θεωρούν ότι ο συμβιβασμός του κ. Σαμαρά ήταν αναπόφυκτος λόγω της θέσης στην οποία βρίσκεται η χώρα αλλά και των ασφυκτικών διεθνών πιέσεων που ασκήθηκαν.

    Στους οπαδούς της συναίνεσης ανήκουν οι δύο αντιπρόεδροι κ.κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος και Σταύρος Δήμας, ο σύμβουλος του κ. Σαμαρά κ. Χρύσανθος ΛΑζαρίδης και σημαντικός αριθμός βουλευτών με πρώτους τους κ.κ. Άρη Σπηλιωτόπουλο, Κυριάκο Μητσοτάκη, Κωστή Χατζηδάκη, Βαγγέλη Αντώναρο -την ομάδα που την περασμένη Πέμπτη συμμετείχε στην σύνταξη του κειμένου από κοινού με τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ υπέρ της ανάγκης συγκυβέρνησης.

    (από το Πρώτο Θέμα)

  9. Ίωνας avatar
    Ίωνας 08/11/2011 13:12:41

    Κράτα Αντώνηηηηη!!!!!!!!!

    • miri avatar
      miri @ Ίωνας 08/11/2011 13:26:25

      Βάστα Αρη!

  10. Θετταλός avatar
    Θετταλός 08/11/2011 13:13:51

    Η κατάσταση μοιάζει με την απεργία των εργατών καθαριότητας.
    Όσο περνά ο χρόνος τόσο γεμίζουμε ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, η ατμόσφαιρα γίνεται ΑΠΟΠΝΙΚΤΙΚΗ και απ' ότι φαίνεται σε λίγο θα ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ.

  11. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 08/11/2011 13:16:56

    Πορτοσαλταδόροι.

  12. kapoios avatar
    kapoios 08/11/2011 13:18:54

    άντε να πεισθεί μετά ο κόσμος οτι δεν είναι όλοι ίδιοι.

    κράτα ρε Αντώνη, κράτα.

  13. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 08/11/2011 13:20:23

    ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ ΣΕ ΤΡΩΝ ΟΙ ΚΟΤΕΣ

  14. letta avatar
    letta 08/11/2011 13:22:37

    Factorx: αν θες να γράφεις εδω, δεν θα λες ανακρίβειες και οτι διαβαζεις αλλού. Κάνεις λάθος σε αυτούς που θεωρείς υπεύθυνους. δεν θα βγάζουμε προσωπικές εμπάθειες τέτοιες ώρες

  15. STAM avatar
    STAM 08/11/2011 13:32:47

    Δεν θέλω να μιλήσω. Θέλω να ελπίζω. Το αύριο δεν μπορεί να περιμένει.
    Θα προχωρήσουμε ΧΩΡΙΣ τους προσκυνημένους.

  16. Σωτήριος Κομνηνός avatar
    Σωτήριος Κομνηνός 08/11/2011 13:46:08

    Λάθος η συμφωνία. Δεν έπρεπε να προχωρήσει ο Σαμαράς και έπρεπε να εμμείνει στην επιλογή των εκλογών. Υπήρχαν πάρα πολλά επιχειρήματα υπέρ των εκλογών. Μέχρι 4/12/2011 θα είχαν τελειώσει με τις εκλογές όλα. Τώρα εκτέθηκε και πάει από υποχώρηση σε υποχώρηση.

  17. man8os avatar
    man8os 08/11/2011 13:47:45

    Βαστα προεδρε!
    Αλλα πρεπει να εξηγησεις μετα τους ακριβεις λογους που σε οδηγησαν σε αυτες τια αποφασεις και να κανεις απολογισμο στον Ελληνικο λαο για το τι εγινε αυτες τις 3-4 ημερες.

  18. Bohemian avatar
    Bohemian 08/11/2011 13:50:18

    Οι εκλογές θα γίνουν 19/2; Ακούγεται ότι πάνε για αργότερα, άγνωστο πότε...

  19. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 08/11/2011 13:51:12

    Α. Πορτοσάλτε: Ο κ. Σαμαράς εγκλωβίστηκε ευθύς εξαρχής σε μια λάθος θέση για ένα αστικό κόμμα διακυβέρνησης. Τώρα που έκανε το άλμα, και του αναγνωρίζουμε αυτό, δέχεται επικρίσεις από συνεργάτες του και άλλους που θέλουν να μείνουν στη σκληρή γραμμή. Η ανάγνωση που κάνω εγώ είναι ότι ο Σαμαράς τώρα απεγκλωβίζεται.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αυτόνομος 08/11/2011 13:56:48

      Χαρά στο κουράγιο σου...πώς αντέχεις και τον ακούς..

  20. Orestios avatar
    Orestios 08/11/2011 14:17:58

    Τα ύστερα του κόσμου..........
    Μετά από αυτό, η χρεοκοπία φαντάζει ταξίδι σε εξωτικό προορισμό.

  21. sapore avatar
    sapore 08/11/2011 14:35:37

    καταθέτω για πρώτη φορά το σχόλιό μου, διότι από προχθές σας μιλω ειλικρινά ότι αισθάνομαι ένα μούδιασμα, το οποίο αρχίζει να υποχωρεί και να δίνει τη θέση του στην απογοήτευση. δεν ήμουν ποτέ μέλος της ν.δ. προσήλθα όμως στις εσωκομματικές εκλογές και ψήφισα τον κ. Σαμαρά θεωρώντας ότι πρεσβεύει κάτι διαφορετικό, κυρίως όσο αφορά στην εντιμότητα και στο ήθος που διέκρινε και διακρίνει το πολιτικό μας σύστημα εν γένει. πίστευα πραγματικά ότι εννοούσε ό,τι έλεγε σε σχέση με την επαναδιαπραγμάτευση. και τώρα τι; πείτε μου τι μπορώ να πω τώρα σε όσους μου λένε πως αποδεικνύεται ότι όλοι είναι ίδιοι; πείτε μου τι μπορώ να περιμένω; είναι δυνατόν να περιμένετε να υπάρχουν τώρα πια δύο μέτρα και δύο σταθμά; είνα δυνατόν ατάκες τύπου"ή ψηφίζουμε ή χρεωκοπούμε" να τις θεωρούσα ανόητες δικαιολογίες ενός πραγματικά επικίνδυνου πολιτικού όταν τα άκουγα από τον γαπ και να περιμένετε τώρα να τα θεωρήσω ως πραγματικό δίλημμα επειδή απλώς άλλαξε το πρόσωπο που μου τα λέει; το μόνο που αλλάζει είναι η απογοήτεύσή μου και η αίσθηση απελπισίας που μεγαλώνει μέσα μου.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ sapore 08/11/2011 15:17:03

      Ας μην βιαζόμαστε φίλε μου, να κρίνουμε και να κατακρίνουμε. Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τον Πατριωτισμό του Αντώνη Σαμαρά. Το έχει αποδείξει πολλές φορές μέχρι τώρα. Αυτή την ώρα παλεύει με τα εγχώρια και ξένα θηρία, για να κρατήσει αξιοπρεπείς και ζωντανούς τους Έλληνες, όντας σχεδόν μόνος. Είναι υποχρεωμένος να ελίσσεται ποικιλοτρόπως. Προσωπικά δεν τον εγκαταλείπω! Εμπιστοσύνη στον αρχηγό μέχρι τέλους! Δεν είναι αφελής. Ξέρει τί, πώς, πού και πότε το κάνει. Έχει όμως κάτι συμπαίκτες, μα κάτι συμπαίκτες... Άστα να πάνε...

  22. Ελλην (σχεδόν πτωχός) avatar
    Ελλην (σχεδόν πτωχός) 08/11/2011 15:18:19

    Ο Πορδοπήδας να ορόσει την κυβέρνηση!

  23. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/11/2011 15:26:16

    Πριν από λίγο ανέβασε εκβιαστικό άρθρο και ο "μαυροτρυπάς" Θ. Αθανασιάδης, με τίτλο "Παπαδήμος και βάλε - Τελειώνετε, αλλιώς αρχίστε να τυπώνετε"!

    Είναι πια σαφές ότι ο νέος πρωθυπουργός θα είναι ο πρωθυπουργός της ντόπιας διαπλοκής και των ευρωναζί.

  24. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 08/11/2011 17:10:25

    αντωνη σαμαρα γυρισε την πλατη σε οποια συναινεση.
    γυρισε την πλατη σε νταβατζηδες-δημοσιογραφισκους-χουντοκαναλα-εκδοτες-κλπ λαμογια.
    γυρισε την πλατη σε ολους αυτους , που δεν κανει να ξεχνας , πως σου συμπεριφερθηκαν στις εσωκομματικες εκλογες και που προωθουσαν την ντορουλα.
    γυρισε την πλατη στους υμνητες του ''μονοδρομου μνημονιου''.
    γυρισε την πλατη σε τυπους σαν τον αρη του σκαι και σε ολα τα δοσιλογα μμε , που αναλογικα σαν αξιωματικη αντιπολιτευση σου εδειναν πολυ λογοτερο χρονο , απο αυτον που δικαιουταν η παραταξη.
    γυρισε τη πλατη στα αδουλευτα παιδακια , οπως ο αρουλης, ο κυριακος, ο μιλτιαδης και ... ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ , ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.
    ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ , ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΛΙΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

  25. Makis avatar
    Makis 08/11/2011 19:44:00

    Πορδοσάλτε

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 09/11/2011 08:37:25

    Καλύτερα ελεύθερος και αξιοπρεπής παρά υπόδουλος με δανεικά. Η Ελλάδα είναι πλούσια χώρα και δεν έχει ανάγκη απο δανεικά αλλά απο άξιους πολιτικούς να προστατεύουν τα συμεφέροντά της. Ο Σαμαράς πρέπει να επιμένει στο ΟΧΙ! Ας κοιτάξουμε και λίγο προς Ρωσία.., εκεί είναι το συμφέρον της Ελλάδας.