#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2008 04:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο κ. Λαμπράκης κινδυνεύει να συνομιλεί με τον Τσίπρα

Η κοινωνία δεν είναι σκακιέρα για να τοποθετηθεί κανείς τα πιόνια της πολιτικής όπως του γουστάρει. Ιδιαίτερα η ελληνική που βρίσκεται μάλιστα σήμερα σε μια επικίνδυνη κατάσταση αποδιοργάνωσης, ανέχειας και ανασφάλειας. Μπορεί λοιπόν και να υπάρχουν όλα εκείνα τα σενάρια που θεωρούν ότι οι μεγαλοεκδότες και οι μεγαλοεπιχειρηματίες καλοβλέπουν την κατακόρυφη άνοδο του ΣΥΝ, επειδή θέλουν να κοντύνουν το ΠΑΣΟΚ, ή να παίξουν τα παιχνιδάκια τους. Όμως, και ο κ. Λαμπράκης και ο κ. Μπόμπολας και όλοι οι άλλοι τρέμουν στην ιδέα ότι έτσι που πάμε μπορεί κάποια ημέρα να αναγκαστούν να διαπραγματευτούν με τον Αλαβάνο και τον Τσίπρα. Το φαντάζεστε; Η κοινωνία δεν έγινε ξαφνικά αριστερή, ούτε λάτρεψε τον Τσίπρα για τα ωραία του μάτια και επειδή έχει «πρόγραμμα». Στρέφεται προς τα Αριστερά, επειδή έχει πολλά και μεγάλα προβλήματα, έχει απηυδήσει από τα σκάνδαλα, την ατέλειωτη ρεμούλα και τον δικομματισμό και δεν πιστεύει ότι η οικογενειοκρατία στο Μαξίμου μπορεί να του εγγυηθεί το μέλλον. Αυτό όμως λέγεται και «ραγδαία ριζοσπαστικοποίηση των μαζών» και πρέπει να πάει στο οφθαλμίατρο όποιος δεν την βλέπει.

Γιατί τα λέω αυτά; Επειδή ήταν προφανής χθες το βράδυ στην Βουλή η «λεπτότητα» με την οποία αντιμετώπισε ο Κώστας  Καραμανλής τον Γιώργο Παπανδρέου. Απλά, δεν τον «ξέσκισε», όπως μπορούσε να κάνει, ή έκανε άλλες φορές. Γιατί τον έχει ανάγκη, κυρίως αυτή τη στιγμή. Αν γκρεμιστεί το ΠΑΣΟΚ θα παρασύρει και τη ΝΔ. Και βέβαια ο Πρωθυπουργός και πρόεδρος της ΝΔ συμπορεύεται και πάλι με το εκδοτικό και επιχειρηματικό κατεστημένο. Το οποίο, όπως έχουμε ήδη επισημάνει (διάβασε εδώ) κατανοεί πλέον ότι το παρατράβηξε με το ΠΑΣΟΚ και αρχίζει να το στηρίζει πάλι. Διαβάστε προσεκτικά τις εφημερίδες αν δεν πιστεύετε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικ δε Γκρηκ avatar
    Νικ δε Γκρηκ 29/03/2008 07:43:36

    Είναι φανερή η στροφή του συστήματος σε υποστήριξη ΓΑΠ. Καραμανλής, Λαμπράκης, κανάλια ρίχνονται στον ανεξέλεγκτο ΣΥΡΙΖΑ, φτάνοντας στον σημείο να επιτίθενται επειδή ζήτησε ενεργοποίηση συνταγματικού άρθρου. Η βλάβη όμως που έχει υποστεί το ΠΑΣΟΚ είναι ελάχιστα αναστρέψιμη.

  2. νικος avatar
    νικος 29/03/2008 07:52:29

    Το μπλα –μπλα καλό αλλά και η δουλεία δουλεία

    http://www.petitiononline.com/syn0803/petition.html

  3. PROFITIS avatar
    PROFITIS 29/03/2008 09:12:24

    Factorx: Προσεξε ψυχραιμα τη σταση που τηρεις.
    Στο ποστ http://www.blog.anti.gr/?p=1512#comments
    ποια η διαφορα των σχολιων 13 και 14;
    Απλη αντιστροφη της οπτικης.
    Ποιος απειλει με τραμπουκικο τροπο; Απο ποτε ενα ψευδωνυμο, που δεν εχει καταχυρωσει τη μοναδικοτητα του ,(υπαρχουν οι τεχνικες δυνατοτητες γι αυτο), αποτελει
    τιτλο ιδιοκτησιας και αιτια απειλων με τροπο που θυμιζει ασφαλιτες του διδυκτιου; ( προσφτα τα γεγονοτα του πρεςς).

    Δεν σας παει στο μυαλο; Ο καθενας που επιλεγει ενα nick ειναι υποχρεωμενος να ξερει αν καποιος αλλος το εχει επιλεξει νωριτερα;

    ΥΓ. Δεν εχω καμια σχεση με γεγονοτα της προηγουμενης εβδομαδας.

  4. Mpam avatar
    Mpam 29/03/2008 09:45:43

    Αν δεν έχεις τσίπα...
    συνομιλείς με Τσίπρα.

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 29/03/2008 10:04:34

    Προσοχή. Η ριζοσπαστικοποίηση των μαζών δεν οδηγεί υποχρεωτικά στην κατά μάζες μετακίνηση πρός την αριστερά. Είναι απόλυτα ορθή η εκτίμηση ότι οί πολίτες, ο κόσμος, ό λαός, ή εργατική ταξή, η αστική τάξη (διαλέγετε και παίρνετε) δεν αποδέχονται πλέον "τις κατά περίπτωση επίσημες εκδοχές". Ομως το σύστημα λειτουργεί με αυτή την μορφολογία. Συμπέρασμα, η αμφισβήτηση ξεσπά πρός κάθε κατεύθυνση και γιατί όχι να μην καταλήξει σε μία "νέα μεταπολίτευση" με ότι αυτό σημαίνει;

  6. αναστασια avatar
    αναστασια 29/03/2008 10:21:12

    καλημερα,δεν ξερω αν η εντονη αγανακτηση του κοσμου ειναι οντως ριζοσπαστικοποιηση ωστοσο ειναι η πρωτη φορα μετα το 74 που σταθεροποιειται κι ιδιαιτερα σε κρισιμες ομαδες ηλικιακα στροφη στα αριστερα και συγκεκριμενα στο ΣΥΡΙΖΑ.Τωρα αν ο ΣΥΡΙΖΑ καταφερει να αφομοιωσει και να ενεργοοιηση,με προγραμμα,συμφωνω με τους προλαλησαντες,θα φανει αν σταθει ''στο υψος των περιστάσεων''

  7. Theodore avatar
    Theodore 29/03/2008 10:38:34

    Οταν το ποσοστο της Αριστερας στην Ελλαδα ανεβηκε, κακα πραγματα συνεβησαν.(1958).
    θα μου πειτε, δεν ειναι ιδιες οι συνθηκες, αλλα εγω πιστευω οτι η αριστερα, οντας εκτος πραγματικοτητος στην Ελλαδα, παντα ζημια μπορει να κανει.
    Δημιουργει απαιτησεις που δεν ειναι δυνατες και εξαγριωνει τον κοσμο, ωστε τελικως να αγριευει η κατασταση.
    Και ειμαι σιγουρος, οτι οι ανθρωποι αυτοι,(οι πολιτικαντες), δεν εχουν ιδεα, τι μηχανισμουςς πυροδοτουν.Γι αυτο ειναι ακομα πιο επικινδυνοι.

  8. νέος avatar
    νέος 29/03/2008 12:40:23

    Με τυπικό παράδειγμα τη Γερμανία του μεσοπολέμου,η απηυδησμένη και εξαθλιωμένη κοινωνία μπορεί να στραφεί σε ακροδεξειές αναζητήσεις.Ειδικότερα δε εάν τα ακροδεξιά κόμματα προωθούνται και διαφημίζονται.

  9. bill avatar
    bill 29/03/2008 12:59:13

    Τον Τσίπρα τον "έπαιξαν" μανιωδώς τα ΜΜΕ τον τελευταίο μήνα ιδιαίτερα το συγκρότημα Λαμπράκη,όταν
    όμως κατάλαβαν ότι κατρακυλούσαν κυκλοφοριακά και όταν κατάλαβαν ότι δεν αρκεί μόνο ένα φρέσκο πρόσωπο,
    έκαναν όπισθεν.Η αποδόμηση του Αλέξη και του ΣΥΡΙΖΑ τώρα αρχίζει...καλή διασκέδαση.

  10. plagal avatar
    plagal 29/03/2008 13:04:01

    Theodore, το επιχειρημα σου ειναι πραγματικα καταπτυστο.

    Το τι ακολουθησε του 1958, δηλαδη η προδικτατορικη ιστορια απο τη Βια και Νοθεια μεχρι την 21η Απριλιου, ΔΕΝ ειναι ευθυνη της Αριστερας, ειναι ευθυνη της Δεξιας, του Ακροδεξιου Παρακρατους, του Παλατιου και της Πρεσβειας.

    Αν λες το αντιθετο ειναι σαν να λες πχ οτι για τα εγκληματα του Ισραηλ στη Γαζα φταινε οι Παλαιστινιοι που θελουν ανεξαρτησια.

    Τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.

    Ακου εκει "η αριστερα μονο ζημια μπορει να κανει"... Ενω με τη Δεξια και το Κεντρο ολα πανε τελεια εξηντα χρονια τωρα...

    Μωρε καλα το ελεγε ο Αλαβανος: πραγματικη μεταπολιτευση θα εχουμε οταν εμφυλιοπολεμικες αποψεις σαν και αυτες που εξεφρασες μπουν οριστικα στο χρονοντουλαπο...

  11. vlahoparmeni avatar
    vlahoparmeni 29/03/2008 13:57:22

    Ωραία, αξιόογε φίλε μου FACTOR X μας τα λες!
    Eλπίζω κάποτε να ασχοληθείς και με τον ΑΔΕΡΦΟ ΑΛΑΒΑΝΟΥ που είναι "θαμμένος" στο ΚΑΝΑΛΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ μέχρι να παρέλθει και το ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΤΗΣ ΑΠΙΣΤΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΗΡΙΑΛ TΗΣ ΕΡΤ "ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ"¨(παραγωγή του Συνασπιστή Γιάννη Μπασίπσαγλη, πρώην παραγωγού του ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ του Συνασπιστή Κούλογλου, και "πνευματικοοοικονομικού παιδιού" του Νίκου Κούνδουρου (ο Mπασίπαγλης πρώτος άνοιξε το δρόμο του "αυτοκτονικού ιδεασμού"). Επίσης μήπως έχεις ακούσει ΟΤΙ ΣΗΡΙΑΛ ΣΤΗΝ ΕΡΤ και ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ παίρνουν ΜΟΝΟ ΟΙ "ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ" ΤΟΥ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ; ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΧΤΥΠΟΥΝ ΤΟΝ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ; AYTO EINAI TO ANTAΛΛΑΓΜΑ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΑ ΤΟΝ "ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ" ΤΩΝ ΙΘΑΓΕΝΩΝ!
    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία...

    YΓ. ΤΟΝ "ΑΡΙΣΤΕΡΟ" ΣΥΝΑΣΠΙΣΤΗ ΣΠΥΡΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ; EINAI ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΕΡΤ και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ-ΑΦΟΥ ΚΟΨΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ-ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΜΕ ΧΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΑ-ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕΣΩ ΔΕΗ και ΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΤ... ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΤΕ 24 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ...PLEASE, ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΣΦΦΟΥΓΑΡΟΠΑΝΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΤΑ "ΑΙΜΑΤΑ" ΤΗΣ ΟΛΙΓΑΡΧΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ MEDIA! (TYΦΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!).

  12. wert01gf avatar
    wert01gf 29/03/2008 14:11:02

    Όπως είχες γράψει και σε προγούμενο post: "Η αντεπίθεση του δικομματισμού.."

  13. Factorx avatar
    Factorx 29/03/2008 14:14:39

    vlahoparmeni: ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥΝ ΘΙΓΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΦΥΣΙΚΆ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΑΙ ΗΘΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΗ (ΗΓΕΣΙΑ). ΕΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΠΗΘΟΥΝ.
    ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΛΗΔΕΣ

  14. Χρήστος avatar
    Χρήστος 29/03/2008 14:52:37

    Κανένα πρόβλημα τόσο για τον Συνασπισμό, όσο και για την Αριστερά. Οι επιθέσεις ήταν αναμενόμενες από την ώρα που η δεδομένη ριζοσπαστικοποίηση του κόσμου απειλεί τόσο το σύστημα συνολικά (ο Γιωργάκης είναι η τελευταία τρύπα της φλογέρας), όσο και τις σημερινές επίσημες πολιτικές εκφράσεις του ή αυτές που διαγκωνίζοντασι να αναδειχθούν (Βενιζέλος-Λομβέρδος).
    Αν μάλιστα όλα τα παραπάνω συνδυαστούν με την μεγαθυμία της κυβέρνησης έναντι του Ιδρύματος Λαμπράκη με την είσοδό του στο χώρο της μέσης εκπαίδευσης (είναι πολλά τα λεφτά), τότε επιθέσεις ανάλογες με αυτές που επιχειρεί αυτιστικός πολιτικός αναλυτής ονόματι Παντελής Καψής στα "ΝΕΑ" είναι η μεγαλύτερη διαφημιστική καμπάνια για τον Συνασπισμό.
    Και κάτι τελευταίο. Πολιτικές θέσεις, αναλυτικές για τα μεγάλα κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα της χώρας και συνολική πολιτική διέξοδο από ένα σύστημα διεφθαρμένο ως το μεδούλι θα επιχειρήσει να προσφέρει ο Συνασπισμός όταν εκτιμήσει πως ήρθε η ώρα να συνδυάσει τη δράση στο πεζοδρόμιο με την ανάδειξη μιας εναλλακτικής πολιτικής πρότασης.
    Ως τότε ο κάθε Καψής θα μείνει...με το ΠΑΣΟΚ στο χέρι, θλιβερός υπηρέτης κάθε πολιτικού σαλταδορισμού, που όταν μας χρειάζεται τον ονομάζουμε σοσιαλισμό.
    Κοίτα να δεις φίλε μου που βρεθήκαμε στην τραγική θέση να ασχολούμαστε με τον Λαμπράκη και τον Καψή.
    Έσχατη κατάντια για την αριστερά στη χώρα.

  15. νικος avatar
    νικος 29/03/2008 15:06:26

    Σε λίγο θα πρέπει να «τσιτάρουμε» και Χρ. Βαρελή εκεί να δεις πλάκα !!!!

  16. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 29/03/2008 17:17:09

    Τα ΜΜΕ παιζουν το παιχνιδι τους . Ο ΔΟΛιος τουλαιστον απο την εποχη της αποστασίας. Χαιρομαι ιδιαιτερως που τοσοι πολλοι φίλοι του ΣΥΡΙΖΑ ξεσπαθωνουν σημερα εναντίον τουσ!!!! Να θυμισω μονο οτι την αμεσως προηγουμενη περιοδο , οταν τα ιδια ΜΜΕ χαιδευαν τ αυτια του τσιπρα κανεις δεν εκανε αναλυσεις για το ρόλο και τη λειτουργία τους. Πολυ περισσοτερο ΠΟΤΕ ο ΣΥΡΙΖΑ δεν κατεκρινε την πραγματικότητα που έχουν διαμιρφώσει. ειναι νομιζω αυτονοητο πως ο ΔΟΛ δεν έχει καμια όρεξη να δει τον Αλαάνο ρυθμιστη της πολιτικης σκηνης. Προτιμα τον Μπενυ και δεν το κρύβει. Τωρα που το συνεδριο του ΠΑΣΟΚ τελειωσε, οι συσχετισμοί παγιωθηκαν καλως ή κακως (μεχρι νεωτερας) η νεκραναστσαση του δικοματισμού ειναι δεδομένη. Και ευκολη καθως κανεις δεν φροντισε να υπονομευσει ένα βασικό της πυλώνα , την αξιοπιστια των ΜΜΕ εννοώ και κανεις δεν προσπάθησε να δημιουργησει κοινωνικά μετωπα που να υπερβαινουν τις παραοσιακες γραμμές.

  17. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 29/03/2008 17:18:59

    σημερα η ελευθεροτυπια ειναι γεμετη απο αρθρα και παρενεσεις για συνεργαια του προοδευτικού χώρου και επικριτικά δημοσιευματα για την αλαζονια του ΣΥΡΙΖΑ. Στερνη μου γνωση.....

  18. george avatar
    george 29/03/2008 18:07:04

    MEΤΑ ΤΙΣ ΠΕΡΚΑΓΙΕΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ...ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ,ΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΑΣΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ.ΑΥΤΟ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ ΣΚΙΡΤΗΜΑ ΤΟΥ ΝΕΟΛΑΙΙΣΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ,ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΔΙΟΓΚΟΥΜΕΝΗ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ,ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ,ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ,ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ,ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.ΟΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΛΕΝΕ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΑ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΑΛΟΥΧΗΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ,ΣΕ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ.ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ.ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΥΜΑ ΣΑΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΝΔ.Η ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΣΑ ΕΛΙΤ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ...ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΜΕ ΜΑΧΗΤΙΚΑ? ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ? ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΜΟΝΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΝΔ? ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ?
    ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ...ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΟ ΠΟΛΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΟΡΘΩΘΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ Ο ΕΝΑΣ ΠΥΛΩΝΑΣ ΤΟΥ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ...ΑΥΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΝ , ΣΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ (ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΑ) ΤΟΣΟ ΣΤΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ.
    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΑΠΟ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΚΛΠ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΑΛΑΒΑΝΟ-ΤΣΙΠΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΜΠΛΟΚ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΑΘΜΙΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ...ΠΟΥ ΑΣ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ Η "ΑΝΟΔΟΣ" ΤΟΥ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΚΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ.

    ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΩ ΜΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΑΦΗ,ΓΝΗΣΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΦΡΑΣΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΟΝΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΗΨΗ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ.