18/11/2008 02:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο Ψωμιάδης ειδοποιούσε για την επερχόμενη θύελλα

Επειδή, όπως είναι φυσικό, γίνεται πολύς λόγος για το αν ενέπλεξε ή όχι το Παναγιώτης Ψωμιάδης το όνομα του Καραμανλή στην υπόθεση Βατοπεδίου (αν τον «άδειασε» δηλαδή ή όχι) πολύ διαφωτιστικά είναι κατά τη γνώμη μας όσα αναφέρει το krogias.blogspot.com:

«Όσο για τα περί εμπλοκής του ονόματος του πρωθυπουργού, ας ανατρέξουν οι κ.κ. της κυβέρνησης στην από 16/12/05 επιστολή (βλ. εικόνα αριστερά) του κ. Ψωμιάδη προς το Γραφείο του πρωθυπουργού και την μισή κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, όπου επί λέξει αναφέρεται ότι οι ανταλλαγές ακινήτων με την Μονή Βατοπεδίου είναι "μεθόδευση πίσω από τις πλάτες του αιρετού Νομάρχη που έχει την ευθύνη της προστασίας και διαχείρισης των εκτάσεων του Υπουργείου Γεωργίας" . Στη συνέχεια δε της ίδιας επιστολής ο κ. Ψωμιάδης τονίζει ότι «τυχόν εμμονή σας στην υλοποίηση της μυστικά μεθοδευμένης χαριστικής ανταλλαγής, πέρα από την αλγεινή εικόνα που θα προκαλέσει στην κοινή γνώμη για την Κυβέρνηση, θα ξεσηκώσει και θύελλα αντιδράσεων...».

Καμία ανταλλαγή άλλωστε από τα 76 ακίνητα δεν θα προχωρούσε χωρίς και τη δική του υπογραφή, υπογραφή που τελικά τέθηκε σε διάφορες αποφάσεις ανταλλαγής. Όπως, μεταξύ άλλων, και η αποκαλυφθείσα υπ/ αριθ. 2355/3-5-06 απόφασή του που αφορά 16 από τα παραπάνω ακίνητα στη Ν. Ραιδεστό, προκειμένου να εγγραφούν τα 16 διαθέσιμα οικόπεδα στην Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου (ΚΕΔ).

Τι μεσολάβησε μεταξύ των λεονταρισμών της επιστολής του και των πειθήνιων υπογραφών του λίγους μήνες μετά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 18/11/2008 04:10:44

    Από τα ορυχεία βγαίνει κυρίως μόνο σκόνη, αντί για λιγνίτης και στα φράγματα η στάθμη του νερού ολοένα και κατεβαίνει,τωρα τι εχει η CIA με το μιαλο δεν ξερω

  2. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/11/2008 04:14:01

    Γειά σου, ρε, Άτακτε, σουρεάλ! "Μ' έστειλες"!

  3. ataktos avatar
    ataktos 18/11/2008 04:26:28

    νηπιε -Λες ο Πανικας να μείνει από νερό και κάνει το Σαλονικα Κορωνια , τρελάθηκε και τα χάσε . .

  4. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 18/11/2008 06:45:52

    Δεν χρειάζεται να θεωρήσουμε οτι απαραίτητα έπεσαν τηλέφωνα και ευθείες πιέσεις. Το λογικότερο κατ’ εμε, είναι πως ο Ψωμιάδης από κάποια στιγμή και μετά έπιασε «στον αέρα» το υπονοούμενο, «με τα μάτια» έγινε η συνεννόηση και έκανε απλά πίσω, αφήνοντας να υπογράψει ο αντ’ αυτού και λέγοντας πιθανώς οτι σε περίπτωση που γίνει η στραβή, ουδεμία ευθύνη φέρει. Πράγμα που δεν ισχύει όμως. Φέρει και παρα-φέρει. Ουσιαστικά αυτό λέει αν το παρατηρήσετε. «Εγώ είχα εκφράσει τις αντιρρήσεις μου από την αρχή» και όταν του γίνεται η ερώτηση για ποιο λόγο δεν το έκανε θέμα όταν το πράγμα προχώρησε με υπογραφές, τα μασάει και αμολάει μελάνι.

  5. τιραμολα avatar
    τιραμολα 18/11/2008 09:03:26

    Εμετο προκαλουν μικροι-μεγαλοι , "ανωνυμοι" και επωνυμοι αθλιοι παραγοντες και κομματικα στελεχη της δεξιας συμμοριας που κυβερνα με την εμφανιση τους στα τηλεπαραθυρα.
    Ο ενας μαγνητοφωνει τον αλλο....
    Δεξιοι πολιτικοι προσπαθουν να εκμεταλευτουν το αθλιο δικηγορικο ζευγος (και αυτοι δεξιοι) που "πουλαει" τους πελατες του...
    Επιτελους ποσο χαμηλα θα πεσουμε σαν χωρα?

  6. Jiovani avatar
    Jiovani 18/11/2008 09:25:06

    Πάντως, από τη στιγμή που ο Ψωμιάδης ενημερώνει τον Κ.Κ. για σκάνδαλο Αλογοσκούφη - Μπασιάκου, ο ΚΚ δε μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν είχε άμεση ενημέρωση.
    Αυτό θεμελιώνει πολιτική του ευθύνη.
    Το ενδιαφέρον είναι τι έκανε μετά;
    Δεν ρώτησε τον Ψωμιάδη τι εννοεί;
    Δεν ρώτησε του εμπλεκόμενους υπουργούς για τη βαρύτητα της επιστολής και το σκέλος των χαριστικών ανταλλαγών [ποιός κοναμάει πόσα];
    Υπήρξε έγγραφη απάντηση από τους εμπλεκόμενους;

  7. sovokai avatar
    sovokai 18/11/2008 09:35:20

    τι τους κοιτατε ρε ....βαράτε τους

  8. xxx avatar
    xxx 18/11/2008 09:41:50

    Ρε παιδιά εκείνη η υπόθεση με τον εκβιασμό του Παυλίδη στον εφοπλιστή γιατί ήθελε να παντρέψει την κόρη του σε ποιό συρτάρι θάφτηκε;

  9. Jiovani avatar
    Jiovani 18/11/2008 10:02:47

    Ανώνυμε [10] δε νομίζω ότι ο Ψωμιάδης είδε τις φωτογραφίες και λούφαξε. Το έγγραφο είναι από το τέλος του 2006, κάποια απάντηση θα πήρε με πιό σαφές περιεχόμενο και πάντως ενισχύεται η εκδοχή "του ποιός είμαι εγώ που θα τα βάλω με τον Καραμανλή" άσχετα αν την έφεραν στο φως οι εκβιαστές, ίσως γιατί ο εκβιασμός απέτυχε και ας μην ξεχνάμε ότι για να γίνει εκβιασμός πρέπει να υπάρχει κάτι το μεμπτό, αλλιώς δεν "κολλάει".

  10. τιραμολα avatar
    τιραμολα 18/11/2008 10:04:42

    Ναι καλα Ανωνυμε 10...
    Δεν φταινε ουτε ο ΚΚ ουτε ο ζορο...
    Αυτοι ειναι τουριστες και ηθοποιοι...
    Για ολα φταιει ο εξ απορρητων του ΚΚ...του καταλληλοτερου...

    Υ.Γ
    Τις κατσαριδες τουλαχιστον τις εδιωξαν απο τα νοσοκομεια?
    Ξυπνατε πολιτες και πλακωστε τους με τις πετρες!

  11. τιραμολα avatar
    τιραμολα 18/11/2008 10:15:55

    Εκεινο που κανει πραγματικα , τουλαχιστον σε μενα , αλγεινη εντυπωση ειναι η προσπαθεια του φιλοκυβερνητικου τυπου με αφορφη τους Κουκουβινοσωτηροπουλοκανουδες να μας πεισουν ακομα και οτι δεν υπαρχει σκανδαλο...
    Εχεις κατι αθλιους συναδελφους Φακτορα...

  12. Δήμος avatar
    Δήμος 18/11/2008 10:32:18

    Η υπόθεση- και οι αποκαλύψεις που την συνοδεύουν- δίνει μια μοναδική ευκαιρία για να αποκαλυφθεί και να γίνει κοινό κτήμα όλων των Ελλήνων, αυτό που πραγματικά συμβαίνει στην Θεσσαλονίκη, εδω και μια 20ετία, τουλάχιστον. Η εδραίωση της Δεξιάς στους αυτοδιοικητικούς θεσμούς της πόλης, πρώτα στον Δήμο-μέσα του ΄80-και κατόπιν στη Νομαρχία δημιούργησε όλες τις προϋποθέσεις, για την ανάπτυξη και λειτουργία μηχανισμών νομής και αναπαραγωγής μιας ομάδας προσώπων με συγκεκριμένους ιδιοτελείς σκοπούς. Στην Θεσσαλονίκη, εδώ και 15-20 χρόνια, ο νόμος και η νομιμότητα είναι πολύ σχετικές έννοιες. Στην πόλη και την ευρύτερη περιφέρεια έχει εγκατασταθεί ένα ιδιότυπο καθεστώς, που στην καλύτερη περίπτωση κινείται στα όρια της νομιμότητας. Συνήθως, βρίσκεται εκτός πλαισίου του νόμου, όπως αυτός ισχύει στην υπόλοιπη χώρα. Ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι όλα τα πρόσωπα, διαχρονικά, συνδέονται με την Ν.Δ και μεταξύ τους με δεσμούς συγγένειας, π.χ κουμπάροι, αδέλφια, ξαδέλφια, κ.λπ. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι όλα τα μεγάλα σκάνδαλα της Νεοδημοκρατικής διακυβέρνησης έχουν αφετηρία ή διακλάδωση και στην Θεσσαλονίκη.
    Τώρα αρχίζει να αποκαλύπτεται το "φίδι", καθώς έσπασε το...τσόφλι.

  13. Lara avatar
    Lara 18/11/2008 11:34:22

    Ποιος πιστευε οτι η διαλυση της Ελλαδας θα επερχονταν απο εκεινους, που ζητησαν ασυλο φιλοξενιας και εγκατοικησης με πιστη στα αγνα στα Ελληνικα τους αισθηματα.
    Λυπαμαι οταν οι παρουσες θλιβερες συνθηκες και καταστασεις αποδεικνυουν την τραγικη αυταπατη.

  14. ataktos avatar
    ataktos 18/11/2008 12:21:46

    Πίσω από την τρέλα του Ψωμιαδη κρύβουν την ανευθυνότητα και ανηθικότητα τους είναι απλό και μην ασχολούμαστε μαζί του εδώ άλλο κρίμα τον χρόνο μας. Για να δούμε σήμερα και της αλήθειες του Τακη της ΔΕΗς εκεί θα κατεβάσουν πολλοί τα βράκια και της μασέλες

  15. nas avatar
    nas 18/11/2008 12:52:47

    Πριν δύο τρείς μήνες όσοι υποστήριζαν πως οι ευθύνες είναι "πολύ ψηλά" χαρακτηρίζονταν "κολημένοι", "υποκειμενιστές" και άλλα... "συστημικά"!
    Τα λεφτά εδώ πέρα είναι πολλά, τόσο πολλά που φτάνουν για πολλούς...
    το θέμα είναι ποτε θα φύγουν και κυρίως πως... δηλαδή σαν κύριοι, ή τυλιγμένοι με...πίσσα και πούπουλα...

  16. τιραμολα avatar
    τιραμολα 18/11/2008 12:59:48

    O KK να φορεσει το τζακετ , ο ψωμιαδης να ντυθει ζορρο για να αντιμετωπισουν τις ασυμετρες απειλες...

  17. τιραμολα avatar
    τιραμολα 18/11/2008 13:02:49

    Αν ο ΚΚ δεν εχει παρει κανα ευροπουλο απο το απιστευτο αλισβερισι πρεπει να ειναι ο πιο μαλακας καταλληλοτερος στην ιστορια της μεταπολιτευσης....

  18. koinos_nous avatar
    koinos_nous 18/11/2008 13:13:22

    Μήπως αυτή η φάμπρικα στήθηκε απο Βουλγαράκη Ρουσόπουλο προκειμένου να χρηματοδοτήσουν την δική τους εξέλιξη στην μετά Καραμανλή εποχή;
    Θυμάστε μια εποχή που ο Βουλγαράκης παρουσιαζόταν ως επίδοξος διάδοχος του Καραμανλή;
    Λέω εγώ τώρα.

  19. ataktos avatar
    ataktos 18/11/2008 13:24:52

    koinos_nous -αφου ο Βουλγαρακης ειναι ποιο καταληλος
    και αντρας απο τους αλλους ΓΑΠ ,Τσιπρα ,Αλεκο χαλαλι του ας τον χαιρομαστε.

  20. provato avatar
    provato 18/11/2008 13:36:40

    Όταν ΄΄πρέπει΄΄ το ίδιο το ΄΄συνάφι΄΄(πολιτικοί) στην ντιμοκρατία μας να αποφασίσει την ποινική ή μη ευθύνη των πράξεών τους.
    Όταν η παραγραφή ξεκινάει πριν ακόμα ΄΄στεγνώσουν΄΄ τα ίχνη.
    Όταν οι ελεγκτές είναι και ελεγχόμενοι(και όχι μόνο στην πολιτική και όχι μόνο στην Ελλάδα).
    Όταν η ΄΄μέγιστη στιγμή της Δημοκρατίας΄΄ είναι κάθε 4 χρόνια και μετά ύπνος βαθύς ....
    Όταν η διάκριση και ανεξαρτησία των εξουσιών έχει καταντήσει ανέκδοτο.
    Όταν οι ΄΄ενναλακτικές λύσεις΄΄ είναι στην ουσία μια από τα ίδια με διαφορετικό περιτύλιγμα.
    Όταν η σημασία των λέξεων έχει αλλοιωθεί απο το σύστημα (όργουελ , νέα ομιλία)και άλλα λέει ο ένας και άλλα εννοεί ο άλλος για ευνόητους λόγους.
    Όταν έχουμε ΄΄δοτή΄΄ μνήμη και κρίση.
    Όταν το μεγαλύτερο οικονομικό πλιάτσικο της Ιστορίας εξελίσσεται ΄΄μπροστά στα μάτια μας΄΄ και οι ΄΄λύσεις΄΄ προέρχονται από τους οργανωτές-συμμετάσχοντες στο πλιάτσικο χωρίς αντίδραση απο εμάς.
    Όταν τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα και ο στρουθοκαμηλισμός καλά κρατεί (και ΄΄συγκρατεί΄΄ την παρούσα τάξη πραγμάτων)
    Όταν ΧΡΟΝΙΑ τώρα κάποιοι που ΕΠΡΕΠΕ να είχαν μπει ΦΥΛΑΚΗ (επιχειρηματίες και πολιτικοί) και κάποιοι άλλοι έχουν πρόσβαση στα προβατοΜΜΕ παριστάνοντας και τους τιμητές προτείνοντας ΄΄λύσεις΄΄.
    όταν ... όταν..
    τότε καλόν μας ύπνο και όνειρα (δοτά και αυτά επί το πλείστον) ΄΄γλυκά΄΄...όσο για το ΄΄ξύπνημα΄΄ μάλλον και αυτό ΔΟΤΟ θα είναι και πολύ ΄΄απότομο΄΄ απ'ότι φαίνεται
    μπεεεε

    ΥΓ:Η έτοιμη τροφή με τα βελτιωτικά γεύσης είναι προτιμότερη και πιο ελκυστική(και πιο ευκολοχώνευτη) από την φυσική τροφή για τους περισσότερους.Χρόνια τώρα.

  21. ataktos avatar
    ataktos 18/11/2008 14:29:32

    provato -Αφού διαθέτουμε χιούμορ , συνείδηση και κρίση ας περιμένουμε ποιος από τους δυο θα μήνη ο λύκος θα φάει τον τσομπάνη η ο τσομπάνης θα φάει τον λύκο . Ηρεμία τόσες φορές ο λαός ανέδειξε τους πρωταγωνιστές και απογοητεύτηκε τώρα είναι η σειρά τους( οικογενειοκρατία) .Θα έχουν πλάκα .

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/11/2008 15:02:52

    Γιατι φιλε μου εκπλησσεσαι;
    Στη Θεσ/νικη δε γινανε και ολες οι πολιτικες δολοφονιες;Λαμπρακης κλπ;
    Εκει δεν ηταν και ολες οι ομαδες, επι γερο Καραμανλη, οπως "καρφιτσα" κλπ;
    Απο τοτε κραταει αυτη η "κολωνια".
    Χωρια η καφριλα των "οπαδων".

  23. Lara avatar
    Lara 18/11/2008 15:15:24

    Προβοκατωρ
    Βρε τι θυμηθηκε ο ανθρωπος!
    Πραγματικα η Θεσ/νικη ηταν για τους δεξιους παντα η εστια τελεσης πολιτικων εγκληματων απο τραμπουκους συνεργατες και αναλφαβητα κακοποια στοιχεια οπως Κοτζαμανηδες και περιτεχνους μακελαρηδες.
    Ειδικα η δολοφονια του παιδαρου Ειρηνιστη κ. Λαμπρακη στην οδο Βενιζελου στο υψος λιγο κατω της Εγνατιας σπηλωσε την πολιτικη μας ζωη για πολυ καιρο, θετοντας μας στο περιθωριο.

  24. Anonymous avatar
    Anonymous 18/11/2008 15:19:39

    Aποδεικνύεται περίτρανα αυτό που γράφτηκε από την αρχή, ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον αφελής κάποιος ,ώστε να πιστεύει ότι δεν ήταν ενημερωμένος ο ΚΚ ,για ένα τόσο μεγάλο θέμα!Ο Ψωμιάδης πήρε τα μηνύματα και το βούλωσε.Όλοι ήταν στο κόλπο και αποκόμιζαν το αντίστοιχο ώφελος.Να μην προχωρήσουμε σε παρα πέρα συμπεράσματα που εξάγονται.....αλλά ας τους αφήσουμε λίγο να δούμε τι θα πουν αυτοί και η βουλή να το διασκεδάσουμε!!Τα περί Ρώσων και CIA ας τρομπάρουν αλλού,στα νταβαδοκάναλά τους για γλύψιμο και στα ραπόρτα των αφεντικών,εδώ δεν περνάνε....

  25. Lara avatar
    Lara 18/11/2008 15:30:05

    Ειναι ολοι στο κολπο μεσα στο μεγαλο τσιμπουσι.
    Δεν αλωθηκαν απο την πρωτη μερα για εξευρεση λυσεων, που εκκρεμουσαν προ πολλου, αλλα με τη λογικη οτι τα δημοσια μαγαζια θε ερθουν ετσι κι αλλιως λογω πτωχευσης μετα τη ρημουλα των ομολογων σε Ευρωπαικα χερια
    το' ριξαν κι αυτοι στο παιχνιδι
    "Οποιος Παρει τα Περισσοτερα"
    και "Παρτα Ολα"
    Τωρα τους πιανει Πανικος στη σκεψη πως το υπολοιπο της προστυχης ζωης τους θα τη βγαλουν στην Ψειρου.
    λαρα

  26. provato avatar
    provato 18/11/2008 16:03:55

    Τον άρτον (και το παντεσπάνιον) ημών τον επιούσιον δος ημίν σήμερον ...
    την ΄΄κουτάλαν΄΄ όχι , διότι την ΚΑΤ-έχομεν ΄΄κληρονομική΄΄ και απλώς την εναλλάσουμε...
    μπεεε..

  27. Δήμος avatar
    Δήμος 18/11/2008 16:07:49

    Πώς το είχε πεί ο Τατούλης στο "Εθνος"; Ο Καραμανλής κινδυνεύει να χαρακτηρισθεί όχι ανίκανος, αλλά συνένοχος. Ε, αυτό ακριβώς συμβαίνει, Και σε λίγο θα αναρωτηθεί όπως και ο θειός του- "μα ποιός κυβερνά αυτόν τον τόπο". Εάν θα φύγει και ως... Τριανταφυλλίδης ή Ρουσόπουλος, θα το δείξει η συνέχεια.
    Οσο για τη Θεσσαλονίκη, η μεγάλη αλήθεια είναι πως υπήρξε μήτρα παρακράτους σε αγαστή συνεργασία με ανθρώπους του υποκόσμου. Η ιστορία μαρτυρά, από την δολοφονία του Γεωργίου του Α!, έως του Πόλκ, του Λαμπράκη, του Τσαρουχά, την "καρφίτσα", τους ΠΑΟτζήδες-ταγματασφαλίτες, τον θεοκρατικό μεσαίωνα των Άνθημων, τους διάφορους Κοτζαμάνηδες και Εμμανουηλίδηδες, κ.λπ Αυτή είναι η κατάντια μιας πόλης που ήταν κάποτε φάρος κοσμοπολιτισμού, πολύπολιτισμικής κοινωνίας, πραγματικό σταυροδρόμι λαών και πολιτισμών. Οσοι από εμάς μεγαλώσαμε εκεί, αισθανόμαστε δικαιωμένοι που ζούμε δεκαετίες τώρα στην Αθήνα.

  28. provato avatar
    provato 18/11/2008 16:10:27

    @άτακτε
    θα σου πω ενα ΄΄μυστικό΄΄.
    Ο τσοπάνης και ο λύκος μάλλον ταχουν κάνει πλακάκια.
    Χρόνια τώρα...
    μπεεε

  29. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/11/2008 16:54:23

    Oι δολοφονίες που έκανε η 17Ν στην Αθηνα ήταν 27 και πολύ περισσότερες από οτιδήποτε έκαναν οι "καρφίτσες" στη Θεσσαλονίκη.

  30. ataktos avatar
    ataktos 18/11/2008 16:56:38

    Πάντως το «μάλλον» αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας . Θέλω να πιστεύω όπως και εσύ .

  31. KaryID avatar
    KaryID 18/11/2008 16:58:52

    Ας μην χάνουμε την ψυχραιμία μας.

  32. provato avatar
    provato 18/11/2008 17:36:02

    @atakte
    Ναι , τα περιθώρια αισιοδοξίας ενός προβάτου....

    @karyID
    και μετά θα δυσκολεύονται να μας αρμέγουν...

    ΥΓ:Και να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας να την κάνουμε τι;Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ βλέποντας τις εμφανιζόμενες και ως ΄΄εναλλακτικές λύσεις΄΄ είναι που χάνω την όποια ψυχραιμία μου χει μείνει.

  33. ataktos avatar
    ataktos 18/11/2008 17:44:49

    Αφού είσαι συνειδητοποιημένο πρόβατο κόψε το γάλα που παράγεις και ρίξε το στην αυτοκατανάλωση .

  34. miaouth avatar
    miaouth 18/11/2008 17:46:51

    Απίστευτο μπάχαλο!
    Κάπου εδώ κυκλοφόρησε ότι το Ελληνικό Τμήμα των Ζαχαροπλαστών Χωρίς Σύνορα άνοιξε παράρτημα κι έπιασε γραφεία στην Αθήνα.
    Ελπίζω να έφεραν και τον εκτοξευτήρα ταχείας βολής τούρτας (κατασκευής της Ντασώ, που φτιαχνει τα Μιράζ). Όσο σιχαίνομαι και φοβάμαι εκείνα τα παπαδοπαίδια με τον πρωτόγονο εξοπλισμό (που σκοτώνει ανθρώπους), τόσο γουστάρω το νεοεισαχθέν παράρτημα (το γέλιο σκοτώνει την καφρίλα και κάνει καλό στους ανθρώπους).

  35. KaryID avatar
    KaryID 18/11/2008 18:00:45

    @provato: το σχόλιο απευθυνόταν στον Ψυχραιμία, ο οποίος δεν έχασε καιρό και το έριξε στον συμφηφισμό της "καρφίτσας" με τις δολοφονίες της 17 Νοέμβρη στην Αθήνα. Εγώ καταδικάζω ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.
    Την "καρφίτσα" δεν την έχω ακουστά είναι αλήθεια. Πιστεύω ότι με αυτή την εμφυλιοπολεμική λογική δεν πάμε μπροστά.
    Επίσης δεν κατάλαβα τον αριθμητικό συσχετισμό του. Μεγαλύτερη πόλη, πρωτεύουσα, πληθυσμός, περισσότερα τα κέντρα εξουσίας, περισσότεροι οι στόχοι.

    Όσο για τη σύγκριση Αθήνας - Θεσσαλονίκης: Θα μπορούσε να είναι ένα κύκλωμα στο Βόλο. Δεν το συσχετίζω με την πόλη. Στη Θεσσαλονίκη έχω πάει λίγες φορές. Δεν έχω σχέση με την ωραία αυτή πόλη.

    Για το θέμα που θίγεις: είμαστε σε πυθμένα. Από το πρωί ακούω στα ραδιόφωνα έξυπνους κατά τα άλλα ανθρώπους, και διαβάζω και εσάς εδώ, να έχουν παγιδευτεί στη συζήτηση του να αναλύσουν και να ξεδιαλύνουν το κουβάρι της μαφίας.

    Αλλά το φαινόμενο δεν είναι ελληνικό μόνο. Οι παγκόσμιες εξουσίες σταδιακά έχουν περάσει σε άλλα χέρια. Με απολύτως "νομιμοποιημένες" δραστηριότητες.

    Και μόνο που ασχολούμαστε με αυτά λερωνόμαστε. Αλλά και πως να μην ασχοληθείς; Και πόσο ανυπεράσπιστοι αισθανόμαστε όλοι μας, πόσο εκτεθειμένοι.

  36. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/11/2008 18:12:36

    Δεν υπάρχει ζητημα συμψηφισμού.Τα όσα έγιναν προδικτατορικά με την "καρφίτσα" κλπ ήσαν άμεση απορροια του εμφυλίου που απείχε λίγα χρόνια.
    Η 17Ν και άλλες "επαναστατικές" οργανώσεις έδρασαν επί τρεις ολοκληρες δεκαετίες ανενόχλητες και υπερβαίνουν σε φόνους,βόμβες και διαμόρφωση των πολιτικών εξελίξεων οποιαδήποτε άλλη οργάνωση πολιτικής βίας.

  37. KaryID avatar
    KaryID 18/11/2008 18:20:22

    @Ψυχραιμία: ΟΚ για τον συμψηφισμό. Για την αριθμητική υπεροχή σου είπα ποια εξήγηση έχω. Τα περί ανενόχλητες κλπ. τα έχουμε πει σε άλλη ανάρτηση.

  38. provato avatar
    provato 18/11/2008 18:29:54

    @atakte
    ΄΄Αφού είσαι συνειδητοποιημένο πρόβατο κόψε το γάλα που παράγεις και ρίξε το στην αυτοκατανάλωση .΄΄
    Το θέμα είναι να πάψω να είμαι πρόβατο χωρίς να γίνω όμως ούτε λύκος ούτε τσομπάνης......
    Και αν είναι... της μοίρας μου γραπτό να μείνω πρόβατο ,τουλάχιστον θέλω να επιλέγω σε ποιους θα δίνω το γάλα μου και όχι να μου το αρπάζουν διάφοροι απατεώνες τσοπάνηδες.


    ΥΓ:Με τα σχόλια μου κατάντησα το blog του φάκτορα απο πολιτικό - επικαιρότητας σε ... καραγκούνικο.
    μπεεε...(φιλικό)

  39. Ilios avatar
    Ilios 19/11/2008 12:27:06

    Re paidia... me douleuete? H epistolh exei hmeromhnia 16 Dekembriou 2008!!! An einai dunaton