#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο ΣΥΡΙΖΑ και το ... Mega κάνουν μαθήματα δημοσιογραφίας



Χρόνια τώρα το κανάλι του Mega και οι ειδήσεις του, είναι αυτό που λέμε «όπου φυσάει ο άνεμος» ή για να το πούμε πιο καθαρά, «όπου υπαγορεύουν τα megaloσυμφέροντα». Το κάνουν κι άλλοι αυτό αλλά το Mega το έχει κάνει άπειρες φορές και απροκάλυπτα. Τόσες πολλές κωλοτούμπες στη γραμμή που χαράσσεται, δεν τις έχει κάνει κανένα κανάλι.

Πότε με το Σημίτη, μετά με τον Καραμανλή, στη συνέχεια αποθέωσαν το Γ. Παπανδρέου και όταν ήρθε το πλήρωμα του χρόνου τον έθαψαν κανονικά.

Κι ενώ στήριζαν με νύχια και με δόντια τη Ντόρα και ο Σαμαράς ήταν εξαφανισμένος για χρόνια, ξαφνικά έγιναν πιο Σαμαρικοί κι από τους Σαμαρικούς.

Κυρίαρχο ρόλο στις απανωτές «αλλαγές διάθεσης» του καναλιού έχουν ο Γ. Πρετεντέρης και φυσικά η παρουσιάστρια των ειδήσεων, Ολγα Τρέμη. Έχουν χλευαστεί για τις θέσεις που παίρνουν και που καμιά σχέση δεν έχουν με την ανεξαρτησία της δημοσιογραφίας και την ανεξαρτησία των δημοσιογράφων. Μέχρι και ιπτάμενα γιαούρτια έχουν περάσει σύριζα από τα κεφάλια τους, αλλά αυτοί εκεί. Στις επάλξεις της είδησης, όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνονται οι ίδιοι και οι εργοδότες τους.

Για να γνωρίζουν όσοι δεν το ξέρουν, η δουλειά τους, ή μάλλον η παράσταση που δίνουν κάθε μέρα, είναι και ακριβοπληρωμένη. Τα τριαντάρια το μήνα δίνουν και παίρνουν ακόμη κι όταν το κανάλι βουλιάζει και παίρνει δάνεια για να διασωθεί.

Χθες, λοιπόν έδωσαν μια ακόμη παράσταση παίζοντας το ρόλο του υπερασπιστή της αμερόληπτης δημοσιογραφίας και της ανεξαρτησίας των ειδήσεων. Εξαπέλυσαν ομαδικά επίθεση κατά του ΣΥΡΙΖΑ στη γνωστή κόντρα που έχουν, μίλησαν για απρέπεια του κόμματος, ότι είναι πρωτοφανές να υπαγορεύεται η είδηση, ότι στο Mega δεν υποκύπτουν σε εκφοβισμούς, ότι αυτοί είναι ανεξάρτητοι και δε δίνουν λογαριασμό σε κανένας, ότι δε μπορούν να απευθύνουν ερωτήσεις τα κόμματα στους δημοσιογράφους και άλλα τέτοια ευχάριστα.

Μέχρι και το βραβείο Πούλιτζερ θα μπορούσαν να πάρουν αν φυσικά χάσουν το Όσκαρ για την παράσταση αυτή.

Ωστόσο, δεν έχει σημασία ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο στην κόντρα αυτή. Σημασία έχει ότι κάποιοι ξεχνούν το πρόσφατο παρελθόν τους και νομίζουν ότι οι πολίτες έχουν κοντή μνήμη. Ή πιστεύουν ότι ο λαός είναι με το μέρος τους επειδή του βλέπουν κάθε μέρα 300-400 χιλιάδες άνθρωποι. Γιατί δεν πάνε μια βόλτα στην επαρχία να δουν τι γνώμη έχει ο κόσμος γι’ αυτούς; Δε γνωρίζει ο πολίτης τι παιχνίδι παίζεται με τα καθεστωτικά μέσα ενημέρωσης που εξυπηρετούν τα συμφέροντα των αφεντικών; Ή μήπως δεν έχουν γνώση οι φύλακες στο χώρο της πολιτικής για το πόσο εύκολα ορισμένοι μεγαλοδημοσιογράφοι θα τους «πουλήσουν» την κρίσιμη στιγμή;

Ας αφήσουν, λοιπόν τα μεγάλα λόγια για την προστασία της ενημέρωσης εκείνοι που πρώτοι σκύλευσαν στο πτώμα της.

Και για να είμαστε αντικειμενικοί για τον ΣΥΡΙΖΑ και την στοχευμένη επίθεση του στο ΜΕΓΑ γράψαμε χθες: "Η πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ δεν τραβάει γι αυτό επιτίθεται στην “επάρατο δεξιά” και την διαπλοκή"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
    Ο Πολεμικός Ανταποκριτής 08/01/2013 13:41:10

    Για όποιον λόγο κι αν τους κράζει ο Σύριζα, καλά τους κάνει. Καραγκιόζηδες, υποκριτές, γιουσουφάκια, όλοι τους απ΄ τις...ακριβές εκεί στο Μegaloπορνείο της χυδαίας προπαγάνδας. Τι είναι αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμός δε νοιάζονται.
    Οι γλίτσες.

  2. Νικος1610 avatar
    Νικος1610 08/01/2013 13:54:58

    Ολοι το κανουν αυτο το "οπου φυσαει ο ανεμος" μονο που οταν γινεται απο το Μega ενοχλει περισσοτερο γιατι νομιζω οτι ειναι πρωτο σε θεαματικοτητα στο δελτιο ειδήσεων (?) και προφανως δεν ειναι τυχαια πρωτο. Οσο για τη χθεσινη ανακοινωση τη θεωρω και λογικη και προσεγμενη στη διατυπωση της και κατα τη γνωμη μου ορθη, αλλωστε γι αυτο και το αρθρο δεν τα βαζει με την ανακοινωση αυτη καθεαυτη αλλα με το περιτυλιγμα (Mega).

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Νικος1610 08/01/2013 17:06:21

      ''νομιζω οτι ειναι πρωτο σε θεαματικοτητα στο δελτιο ειδήσεων (?) και προφανως δεν ειναι τυχαια πρωτο''
      Αυτό δε λέει τίποτε. Ξέρω πολλούς που το παρακολουθούν όχι φυσικά για την ...αντικειμενική του πληροφόρηση, αλλά για να έχουν πλήρη εικόνα των εκβιασμών που ''παίζονται'' από τα ... αφεντικά στους εκάστοτε ασκούντες την εξουσία. Κι εγώ γι αυτό ακριβώς το λόγο παρακολουθώ το δελτίο τους. Από αλλού ενημερώνομαι φυσικά. Όχι απ΄ τους υπηρέτες των ΨυχαροΜπομπολαίων.

      • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
        ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ BLACKQUEEN 08/01/2013 22:12:48

        Έγραψες Μεγαλειοτάτη !
        Έτσι κάνουμε οι περισσότεροι ...

      • Νικος1610 avatar
        Νικος1610 @ BLACKQUEEN 09/01/2013 22:12:06

        Kαι ομως λεει πολλα !! αν ηταν ενας ασημαντος σταθμος κανεις δεν θα ασχολειτο μαζι του οτι και αν ελεγε !! Ναι θα συμφωνησω -ηδη το εκανα- οτι υπηρετει συμφεροντα αλλα δεν ειναι και ο μονος ολοι το ιδιο κανουν αλλα το Mega ενοχλει πιο πολυ !!

  3. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/01/2013 14:58:49

    Δεν είναι δυνατόν να μην έχει σημασία "ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο στην κόντρα αυτή". Το MEGA, οι δημοσιογράφοι του, ο ΣΥΡΙΖΑ , ο καθένας έχει δικές του συγκεκριμένες ευθύνες για συγκεκριμένα πράγματα. Μην τα ισοπεδώνουμε. Το MEGA είναι επιχείρηση (με ότι αυτό συνεπάγεται) οι δε πολιτικές τοποθετήσεις των δημοσιογράφων του είναι γνωστές. Το να θέλει ένα κόμμα να κάνει κουμάντο σ΄ ένα ιδιωτικό κανάλι είναι καινούργιο.

  4. Re, ti ginetai! avatar
    Re, ti ginetai! 08/01/2013 15:44:09

    @Το MEGA είναι επιχείρηση...

    Ποίων;

    @οι δε πολιτικές τοποθετήσεις των δημοσιογράφων του είναι γνωστές

    Για πες τες, αδερφέ. {Τίποτα. πλέον, δεν εννοείται, ή είναι αυτονόητο}.

    Κι αν έχεις τη καλοσύνη, στην ανάλυσή σου λάβε υπόψιν σου και τον σύμβουλο- βουλευτή Σαμαρά, Αντγέα Ψυχάγη (βαφτισιμιό του "μεγάλου" Αντρέα- εξ ου και το όνομα)

    ΥΓ. Αχ, ρε, Αντώνη, τι μας κάνεις κι εσύ, με δαύτους τούς Megaλομανείς τιποτάδες εκατομμυριούχους με θαλασσοδάνεια

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 08/01/2013 15:56:55

    Το MEGA, δεν είναι ένας ενημερωτικός σταθμός. Είναι ένας χυδαίος εκμαυλιστής της κοινής γνώμης, ένας αισχρός παραπλανητικός-εκβιαστικός μηχανισμός της διαπλοκής που λειτουργεί άνευ άδειας, κατέχοντας παράνομα την εθνική συχνότητα από την οποία εκπέμπει. Οι ακριβοπληρωμένοι τζουτζέδες-υπάλληλοι-λακέδες των αφεντικών του εν λόγω προπαγανδιστικού μορφώματος, δεν είναι άξιοι να ονομάζονται λειτουργοί της ενημέρωσης, ούτε υπηρέτες της αλήθειας και φυσικά ΔΕΝ είναι δημοσιογράφοι. Καθόλου δε με νοιάζει ποιός θα τους κηρύξει τον πόλεμο ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ, ποιός (για οποιονδήποτε λόγο) θα τους αποκαλύψει στα μάτια του κόσμου που έχουν αναλάβει να αποκοιμίσουν. ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΙ, ΘΑ ΕΥΧΗΘΩ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΗΝ ΟΛΟΣΧΕΡΗ ΤΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ.
    Και λίγα λέτε στο άρθρο σας.

  6. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 08/01/2013 17:05:44

    Το MEGA δεν είναι ένας ενημερωτικός σταθμός. Είναι ένας χυδαίος εκμαυλιστής της κοινής γνώμης, ένας αισχρός παραπλανητικός-εκβιαστικός μηχανισμός της διαπλοκής που λειτουργεί άνευ άδειας, κατέχοντας παράνομα την εθνική συχνότητα από την οποία εκπέμπει. Οι ακριβοπληρωμένοι τζουτζέδες-υπάλληλοι-λακέδες των αφεντικών του εν λόγω προπαγανδιστικού μορφώματος, δεν είναι άξιοι να ονομάζονται λειτουργοί της ενημέρωσης, ούτε υπηρέτες της αλήθειας και φυσικά ΔΕΝ είναι δημοσιογράφοι. Καθόλου δε με νοιάζει ποιός θα τους κηρύξει τον πόλεμο ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ, ποιός (για οποιονδήποτε λόγο) θα τους αποκαλύψει στα μάτια του κόσμου που έχουν αναλάβει να αποκοιμίσουν. ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΙ, ΘΑ ΕΥΧΗΘΩ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΗΝ ΟΛΟΣΧΕΡΗ ΤΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ.
    Και λίγα λέτε στο άρθρο σας.

  7. ΝΠ avatar
    ΝΠ 08/01/2013 22:25:35

    BLACKQUEEN :Εντάξει.Αλλά...
    ποιοι άλλοι είναι οι
    ενημερωτικοί;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ΝΠ 09/01/2013 16:51:14

      :-) Εγώ δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑΝ. Άλλοι παίζουν παιχνίδια που είναι καταφανώς ορατά, άλλοι εξυπηρετούν συμφέροντα κρατώντας τα προσχήματα. Σερφάρω στο internet και κάνω ζάπινγκ από ΕΤ1 ως Κόντρα, διασταυρώνοντας και ψάχνοντας για την αλήθεια που ΚΑΝΕΙΣ τους ΔΕ ΛΕΕΙ. Πληροφόρηση μόνο λαμβάνω. Όχι δημοσιογραφική αντικειμενική προσέγγιση - ανάλυση.
      Είναι κοπιαστική διαδικασία έτσι κι αλλιώς η ανίχνευση της αλήθειας, και πάντα λείπουνε ψηφίδες απ΄το παζλ.....

      • Νικος1610 avatar
        Νικος1610 @ BLACKQUEEN 09/01/2013 22:13:45

        εδω μαλιστα σωστη!!