#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2011 22:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο Γ. Ράλλης έλεγε στον ελληνικό λαό "να μην το μετανιώσει"



Σήμερα , στην επέτειο των τριάντα χρόνων ΠΑΣΟΚ, πρέπει να θυμηθούν οι παλαιότεροι και να μάθουν οι νεότεροι , τι είχε πεί το βράδυ της 18ης Οκτωβρίου 1981 ο Γεώργιος Ράλλης



Το βίντεο και η φωτογραφία είναι από το http://dexiextrem.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ikaros avatar
    ikaros 18/10/2011 23:01:34

    το εξάκις εξ αμαρτείν ουκ λαού σοφού. Κάθε λαός κυβερνάτε από αυτούς που του αξίζουν. Ας ελπίσουμε το πάθημα να γίνει μάθημα...

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ ikaros 18/10/2011 23:11:49

      ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΟΙ ΝΕΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟ ΑΒΟΥΛΟ ΑΞΕΣΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΩ Ν ΧΩΡΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΕΣ

      • Nikolas avatar
        Nikolas @ ΝΙΚΟΣ Π 18/10/2011 23:20:51

        Ναι αλλά είναι ταισμένοι με ένα διορισμό στο δημόσιο και θα ψηφίζουν μια ζωή ΠΑΣΟΚ

      • someone avatar
        someone @ ΝΙΚΟΣ Π 19/10/2011 00:09:59

        Ρώτα μια κοπέλα 18 , ποιoς ειναι ο Φιδελ, στο βιβλιο ιστοριας της 3ης λυκειου, μαθανε 2004 - eurovision

  2. Νίκος π avatar
    Νίκος π 18/10/2011 23:07:56

    ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΨΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΣΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΙΣΡΟΕΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΑΤΗ ΕΟΚ ΣΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΠΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ 81

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/10/2011 23:10:14

    Σαν ΤΩΡΑ θυμάμαι το ΤΡΟΜΕΡΟ τίτλο της ''Βραδυνής'' του αξέχαστου δημοκράτη Τζ.Αθανασιάδη,την επομένη των εθνικών εκλογών της 18ης Οκτωβρίου 1981...Ακόμη και σήμερα,η δήλωση Ράλλη ηχεί στ'αυτιά πάρα πολλών Ελλήνων..Ο πασοκισμός-παπανδρεϊσμός,με ΥΠΟΥΛΟ,ΒΡΩΜΙΚΟ και ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ τρόπο,ΜΑΣ ΤΣΑΚΙΣΕ,ΜΑΣ ΔΙΕΛΥΣΕ,ΜΑΣ ΚΑΤΑΧΡΕΩΣΕ,ΜΑΣ ΡΗΜΑΞΕ...

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ Komis Montechristo 18/10/2011 23:21:56

      Και καλά έκανε αφού του το επιτρέψαμε...

    • TED avatar
      TED @ Komis Montechristo 19/10/2011 11:26:55

      Θύμησέ μας λίγο, ο Αθανασιάδης τι απέγινε;

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/10/2011 23:17:06

    Οι περίφημοι μικρομεσαίοι, προφανώς και δεν το μετάνιωσαν. Ακόμα και τώρα, 60άρηδες και βάλε πια, αρκετοί από αυτούς παραμένουν ακόμα αμετανόητοι.
    Η ίδια η φύση των μικρομεσαίων - τα συμεφέροντά τους - απαιτούσαν ένα σωματοφύλακα. Αυτός ήταν ο Ανδρέας. Η συντηρητκή παράταξη, τότε, ήταν ανίκανη να αντσταθεί στο κύμα. Κάθε απόπειρα εκσυγχρονισμού (με την καλή έννοια) των κρατικών δομών θα έβρισκε απέναντί της αυτή την πανίσχυρη τάξη. Αλλά ο τρόπος αναπαραγωγής της ισχύος της - η άλωση του κράτους - θα αποδεικνυόταν και η αιτία του θανάτου της (και ταυτόχρονα της χώρας). Τα παιδιά και τα εγγόνια τους θα πληρώσουν τώρα το τίμημα.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/10/2011 23:17:39

    Με το ίδιο σκεπτικό, ο Ανδρέας τότε μιλούσε για την ΕΟΚ των μονοπωλίων, έξω από την ΕΟΚ κλπ.
    Άρα είχε δίκιο τελικά;
    30 χρόνια μετά είναι εύκολο να κρίνουμε ανέξοδα (αλλά δυστυχώς εκ των υστέρων).

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Strange Attractor 19/10/2011 00:50:52

      Προφανώς δεν είχε δίκιο ! Και το ήξερε κι αυτός. Αν όχι 8 χρόνια κυβέρνησε με την στήριξη της κοινωνίας (άλλο το πως την πέτυχε), ας έκανε κάτι στην κατεύθυνση της αποδέσμευσης από ΕΟΚ, ΝΑΤΟ κλπ
      Δεν κατάλαβα που πάει το " 30 χρόνια μετά είναι εύκολο να κρίνουμε ανέξοδα...." Δεν υπήρχαν πολλοι που κατέκριναν από τότε την ΠΑΣΟΚική λαίλαπα του 81 ;;;;;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ firiki2010 19/10/2011 00:55:51

        Θα στο πω απλά για να το καταλάβεις.
        Όπως τότε ο Ράλλης είπε ότι το 48% που ψήφισε Πασόκ θα το μετανιώσει, και τελικά είχε δίκιο κρίνοντας το σήμερα, έτσι και ο Παπανδρέου είχε πει από τότε " Έξω από την ΕΟΚ", και προφανώς είχε δίκιο, κρίνοντας με τα σημερινά δεδομένα.
        Άρα, εκ των υστέρων και οι δυο είχαν δίκιο. Ε και λοιπόν;
        Φάγαμε στη μάπα και το Πασόκ και την ΕΟΚ-ΕΕ; Αυτή είναι η ουσία.
        Τι δεν κατάλαβες;

  6. zame avatar
    zame 18/10/2011 23:21:52

    .πως λεγεται ο θορυβος του κινητου οταν κτυπα το τηλ. ? το ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ οπτικοακουστικο-rigtone... μπορει & πρεπει να γινει το βιντεακι σε ολα τα κινητα.

  7. zame avatar
    zame 18/10/2011 23:25:27

    ...μαζι με το ΛΕΦΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ.

  8. A.M. avatar
    A.M. 18/10/2011 23:43:21

    Θυμάμαι εκείνο το βράδυ των εκλογών - φαντάρος σκοπός σε καφενείο / εκλογικό τμήμα επί της Μαυρομιχάλη - έναν ψιλικατζή αλλόφρονα να παίρνει τα αντιυπερτασικά με την χούφτα και στα πρόθυρα του εγκεφαλικού να ωρύεται:
    «Κατέστρεψαν την χώρα!
    Δεν πιστεύω να αφήσετε (απευθύνοντα σε μας τους 2 φαντάρους) την κυβέρνηση στο ΠΑΣΟΚ!
    Κατεβείτε τώρα και μπείτε μέσα στη Βουλή!»
    .. και διάφορα παρόμοια.
    Ούτε μπρούσε να διανοηθεί ότι το ΠΑΣΟΚ θα γίνονταν κυβέρνηση!
    Δεν θυμάμαι να τον ξαναείδα από τότε.

    Θυμάμαι τον Σερραίο δικαστικό αντιπρόσωπο σχεδόν ξημερώματα και αφού είχαν φύγει όλοι απ το εκλογικό τμήμα να τα έχει βάλει με τον Κωνσταντίνο Καραμανλή και να μας λέει:
    «Μας πούλησε στον Αντρέα!»

    Θυμάμαι βέβαια και τις χιλιάδες κόσμου που κατέβαινε όλη νύχτα με σημαίες του ΠΑΣΟΚ, τα κορναρίσματα, τα γλέντια, και μια χαρά απερίγραπτη και ακατανόητη για μένα, για την «Αλλαγή» που είχε έρθει.

    Όλα τότε μου φαίνονταν παράξενα, δεν τα πολυκαταλάβαινα και το μόνο που ήθελα ήταν να τελειώσει όλο αυτό, να γυρίσουμε στο στρατόπεδο, να αλλάξω κάλτσες, να κάνω ένα ντούς γιατί τρείς μέρες ορθοστασία και ύπνος στις καρέκλες του καφενείου μας είχαν λυώσει, και περίμενα να μειώσει και την θητεία ο Αντρέας όπως είχε υποσχεθεί αλλά τελικά δεν το έκανε μέχρι που απολύθηκα.

    Συμπέρασμα 1ο:
    Ο ψιλικατζής ήταν σοφός, προφήτης, είχε δεί τριάντα χρόνια μπροστά, είχε δεί από τότε, απ το 1981, που θα έφτανε η Ελλάδα το 2011.

    Συμπέρασμα 2ο:
    Γεράσαμε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ A.M. 18/10/2011 23:58:04

      Σοφός ο ψιλικατζής δεν λέω, αλλά μήπως ο λόγος της αλλοφροσύνης του ήταν πως τώρα θα έχανε το προνόμιο να πληρώνεται από την ασφάλεια για να καρφώνει;
      Λέω μήπως;

      • anonymous avatar
        anonymous @ Strange Attractor 19/10/2011 00:07:29

        Άστο ρε strange κουραστήκαμε πια ...

      • A.M. avatar
        A.M. @ Strange Attractor 19/10/2011 00:09:04

        Μπα...
        Όχι βέβαια ότι δεν υπήρχαν και τέτοιες περιπτώσεις..
        αλλά όσοι κινούνται από τέτοια κίνητρα δεν φτάνουν στα όρια του εγκεφαλικού.
        Ψύχραιμα ψάχνουν τα κονέ για να δικτυωθούν με το νέο καθεστώς
        Γνωρίζω άνθρωπο που επί χούντας είχε φωτογραφίες του Παπαδόπουλου στο μπαλκόνι και κολλητός του Ρίτσου δήμαρχού τότε Αθηναίων, με την επιστροφή του Καραμανλή πρώτος στο αεροδρόμιο για την υποδοχή, εκλογικό κέντρο της ΝΔ το σπίτι του τότε και μόλις μυρίστηκε ότι η ΝΔ πνέει τα λοίσθια μέχρι και το μπαλκόνι του έβαψε πράσινο και τα μεγάφωνα - για το σπίτι του μιλάμε πάντα - επαιζαν σχεδόν επί 24ωρου «θα τον μεθύσουμε τον ήλιο σίγουρα ναί»...

        Ο ψιλικατζής ήταν δεξιός, Καραμανλικός.. και αντικομμουνιστής μέχρι κόκκαλο.
        Και το ΠΑΣΟΚ το θεωρούσε κομμουνισμό ή κάτι τέτοιο..

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 18/10/2011 23:47:51

    Εξυπνάκια Ελληνάρα τη νύχτα εκείνη καταψήφισες τον αξέχαστο ευπατρίδη Γεώργιο Ράλλη και έδωσες 48,1% στον επαγγελματία λαοπλάνο Αντρέα. Σου αρέσουν τα μεγάλα λόγια.. 28 χρόνια μετά πίστεψες το γιο του πως ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Κάτσε τώρα άλλα 30 χρόνια στη φτώχεια για να μάθεις να κρίνεις...

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 18/10/2011 23:50:46

      Ο ευπατρίδης με τα λακόστ;

      • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ Ρομπέν το Γκαρσόν 19/10/2011 00:17:01

        Ναι με τα ΛΑΚΟΣΤ της Αυριανής του Κουρή. Την είχατε για Ευαγγέλιο στο σπίτι?

      • Πετρος avatar
        Πετρος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 19/10/2011 09:39:03

        Ναι, με το λακόστ, εχεις πρόβλημα? Αυτο το παρασιτο που κουβαλάς μας κατάντησε να πιστευουμε τον καθε απατεώνα φίλε μου...

    • mind trap avatar
      mind trap @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 19/10/2011 10:06:49

      Σωστός. Επειδή ο Ράλλης ήταν χαμηλών τόνων και έλεγε σωστά πράγματα έγινε μισητός. Ο Λαός ήθελε παπάτζες να ακούει του τύπου "θα", "ισχυρή Ελλάδα", "λεφτά υπάρχουν" κ.α.
      Δε θα ξεχάσω όμως από το Ράλλη την πρόβλεψή του για το μέλλον της Ελλάδας μέσα στην ΕΟΚ.
      Είχε πεί " Οι Έλληνες θα καταντήσουν τα γκαρσόνια της Ευρώπης".
      Προς αυτή τη κατεύθυνση δουλεύει τώρα ο ΓΑΠ, παρακαλώντας να έρθουν Γερμανοί επιχειρηματίες, οι οποίοι σημειωτέον θα φέρουν Γερμανούς μάνατζερς και Γερμανούς εργαζόμενους στις θέσεις κλειδιά. θα μας επιφυλάσσουν και εμάς βεβαίως κάποιες θέσεις π.χ. Γκαρσόνια, αχθοφόρους, υπηρετικό προσωπικό και συναφή, αν και πάλι παίζεται γιατί θα φέρουν πρακτικάριους φοιτητές από χώρες της Ανατολικής ΕΕ. Αισιόδοξη λοιπόν η πρόβλεψη του Ράλλη.

  10. A.M. avatar
    A.M. 19/10/2011 00:02:46

    @ l' ami du peuple έγραψε:
    «...ταχυτατα εκμαυλιστηκαν απ τα σαλονια της “αστικης μας ταξης”»

    Απ την αρχή στα σαλόνια της αστικής μας τάξης ήταν το ΠΑΣΟΚ, δεν το δημιούργησαν προλετάριοι.

    Ο Παπανδρέου τι ήταν δλδ.. σοσιαλιστής;
    Βαλτός απ' τις ΗΠΑ ήταν για να διαλύσει την Ελλάδα.

    60% αυξήσεις με την μία
    όλοι οι ΠΑΣΟΚοι στο δημόσιο με την μία
    τσάκισε κυριολεκτικά τους δεξιούς εκδότες - ακόμα και με δολοφονίες! - και δημιούργησε νέους δικούς του και ελεγχόμενους..
    .. και μύρια όσα θλιβερά ών ουκ έστιν αριθμός

    Τίποτε καλό δεν είχε για την Ελλάδα το ότι ανέβηκε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.
    Οϋτε τότε ούτε σήμερα..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ A.M. 19/10/2011 00:08:02

      Έχε υπόψιν, ότι τους πρώτους μήνες του `82, ο Ανδρέας διόρισε στο δημόσιο ακόμη και όλους (ουκ ολίγους) όσους είχαν "περάσει" επί κυβερνήσεως Ράλλυ (με μπιλιετάκια υπουργών και βουλευτών).
      Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Strange Attractor 19/10/2011 00:14:57

        400.000 δραχμές τον μήνα για να κολλάς αφίσσες στην τοπική των Σεπολίων του πασοκ.
        Ειδικά την πρώτη οκταετία του ΠΑΣΟΚ αν ήσουν «εξυπνος» και ήθελες να εξασφαλίσεις την ζωή σου η σοφότερη κίνηση που είχες να κάνεις ήταν μία:
        να γραφτείς στο ΠΑΣΟΚ εσύ και όλο σου το σόι!
        Φαντάζομαι πως εκτός από μένα και σύ θα γνωρίζεις αρκετούς «έξυπνους» που το έκαναν.

        Τι να μην ισοπεδώνουμε;
        Τα ισοπεδωμένα;

        • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ A.M. 19/10/2011 00:42:08

          Από την Κορινθία γνωρίζω πάνω από 80 άτομα που αποφοιτοι δημοτικου όντες μπήκαν μέσω κλαδικων ΠΑΣΟΚ και πρασινοφρουρων κομματαρχων στην εφορια και στις τοπικες ΔΟΥ το 84-85. Εκει ειναι μεχρι σημερα και παιρνουν 2.000 το μήνα! Αυτοι θα ρχνουν ΠΑΣΟΚ στην καλπη μεχρι και στην κόλαση.

          • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
            Ρομπέν το Γκαρσόν @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 19/10/2011 00:49:25

            Θα σε έπαιρναν και εσένα αν το τελείωνες ποτέ το δημοτικό.
            Τώρα μήπως είναι αργά;

          • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
            ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 19/10/2011 01:05:31

            Κι εσυ στη ΔΟΥ? Καλη συνταξουλα αδερφε, εμεις στην 'επαρατο' μαθαμε να παλευουμε στον ιδιωτικο τομεα και να δημιουργουμε μονοι. Και δοξα τω Θεω μια χαρα τα βγαλαμε περα χωρις να δώσουμε κ..λο σε κανεναν.

          • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
            Ρομπέν το Γκαρσόν @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 19/10/2011 01:09:01

            Αν δεν πληρώνεις φόρους, μια χαρά θα τα πηγαίνεις για πάντα.
            Κατά τα άλλα σου φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, ε;

          • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
            ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 19/10/2011 01:16:21

            Παραφερεσαι φίλος. Πού ξέρεις ποιος είμαι, αν πληρώνω φορους και τί Πανεπιστήμιο εχω τελειώσει. Μου φταίει η εποχη των πρασινων κλαδικων και του πρασινοφρουρου αφεντη που Γαμ και εδερνε εκεινα τα χρόνια. Μου φταιει τ ξεριζωμα καθε ηθους απο την ψυχη του Ελληνα απο το ΠΑΣΟΚ. Γι αυτο θα το πολεμάμε μεχρι να πεθανουμε.

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 19/10/2011 00:04:57

    Ο Καστοριάδης είχε πεί κάποτε ότι οι λαοί δεν είναι μωρά που τους τραβούν από το χέρι. Και συνέχισε: αν την πρώτη φορά μπορούσαμε να δικαιολογήσουμε τους Έλληνες που εξαπατήθηκαν και ψήφισαν Αντρέα, την δεύτερη φορά ήταν άξιοι της τύχης τους. (Και βέβαια υπήρξε και τρίτη, και τέταρτη...)

    Αλλά εμένα σήμερα μου κάνει εντύπωση η αφασία αυτού του "λαού". Πέρα από σπασμωδικούς τσαμπουκάδες, κραυγές και κάποια "αγανάκτηση" κακομαθημένου παιδιού, που απλώς επιβεβαιώνει την ανικανότητα αυθεντικής αντίδρασης, φαίνεται ότι η παιδέια της ήσσονος προσπαθείας, ο εκμαυλισμός και το βόλεμα με τα οποία γαλούχησε επί 30 χρόνια το πασοκ τον λαό, έχουν φτάσει μέχρι και το τελευταίο κύτταρο.

    Δεν εξηγείται αλλιώς ότι μάζες συνωθούνται ακόμη σε καφεμάγαζα κιτσοχλιδής με καφέ 5 ευρώ, χαζογκόμενες δίνουν το υστέρημά τους για ακριβό μακιγιαζ και κόβουν βόλτες μπροστά σε μ@κ@κες, φοιτητές παρκάρουν το αυτοκίνητο που τους αγόρασε ο μπαμπάς μπροστά σε κατειλημμένες σχολές, ενώ μπροστά σε flat εκατοντάδων ιντσών πλήθη βλέπουν το πρωτάθλημα Ψωμιάδη μέσα σε μπόχα από καπνό τσιγάρου.

    Κλείνουν παραγωγικές επιχειρήσεις και ανοίγουν ακόμη καφεμάγαζα, και παρμάγαζα της μάσας και της αρπαχτής.

    Ποιές διαδηλώσεις. Πέντε κομματόσκυλα φωνάζουν στην πλατεία και χίλιοι τους παρακολουθούν από τους καναπέδες των μεταμοντέρνων καφενέδων με το στόμα στον φραπέ, με τόνα μάτι να λοξοκοιτάζει την απέναντι γκόμενα και τ' άλλο στο κινητό.

    Πόσοι είναι οι αυθεντικά μετανιωμένοι, αγανακτισμένοι, αποφασισμένοι; Θα με πείτε απαιδιόδοξο αν εγώ τους υπολογίσω σε μονοψήφιο ποσοστό;

    • parsifal avatar
      parsifal @ Professor Moriarty 19/10/2011 18:28:34

      Μεγάλε καθηγητά τα είπες ΟΛΑ !

  12. zame avatar
    zame 19/10/2011 00:10:14

    !....οι ευπατριδες ισως να εχουν & σταιλινγκ
    .. πως αλλιως θα "εγραφε" το ζιβαγκο ?
    ................το λακοστ σε ....χαλασε.?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ zame 19/10/2011 00:15:09

      Προφανώς αναφέρεται στο μεγάλο σκάνδαλο με τα λακόστ του `81, στο οποίο ήταν μπλεγμένη η σύζυγός του.
      Είσαι μικρός σε ηλικία μάλλον.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ Strange Attractor 19/10/2011 00:38:29

        Δεν είμαστε μικροί στην ηλικία. Απλως δεν διαβαζαμε ΑΥΡΙΑΝΗ τότε γιατί δεν μας ταίριαζε. Το 'μεγαλο σκάνδαλο' που αναφερεις είναι ανάλογο με το μεγάλο σκάνδαλο του Βατοπεδίου..Α ρε ΠΑΣΟΚ ια μια ζωή θράσσος, λάσπη και αναίδια ήταν η δεύτερη φύση σας!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 19/10/2011 00:44:15

          Τρί α χρόνια γράφω εδώ μέσα εναντίον του Πασόκ, και ήρθες εσύ να με πεις Πασόκο και να με κατηγορήσεις για λάσπη, επειδή εκτός από κακοήθης είσαι και ανιστόρητος;
          Και να μην διάβαζες τότε Αυριανή, υπάρχουν και βιβλία, υπάρχει και το διαδίκτυο. Ενημερώσου.
          Και αν θες πάνε στο search επάνω δεξιά και ψάξε τι έχω γράψει κατά καιρούς εδώ μέσα πριν ξαναρχίσεις τις βλακώδεις κατηγορίες.

          • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
            ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ Strange Attractor 19/10/2011 00:52:53

            Η ιστορία του υποτιθεμενου σκανδαλου δημοσιευτηκε μια Κυριακη στην Αυριανή του Κουρη. Ο Ράλλης μύνησε τον εκδότη και δίκη δεν εγινε ποτέ αφού τα μάζεψε όλα ο Κεφαλλονίτης. Το να προσπαθείς να δημιουργήσεις ενυπώσεις εναντίων νεκρων πια ανθρώπων δεν σε τιμά. Οι χαρακτηρισμοί επιστρέφονται πακέτο.

          • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
            ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 19/10/2011 01:10:44

            http://www.youtube.com/watch?v=TqXZjr49ULA
            Ε αμα ειναι ετσι τα παιρνω ολα πισω αδερφε. Απο αυριο θα αγοραζω δεκα δεκα τα φυλλα της Αυριανής να επανορθώσω και να εξιλεωθω απένατι στην εφημερίδα που 'Γκρεμισε τον Καραμανλισμό' και την παλιοδεξιά!! Και στην προσευχή μου θα ζητώ μακροημέρευση του αδάμαντα του Τύπου Γιώργου Κουρή!

  13. SATO avatar
    SATO 19/10/2011 00:12:10

    Ο Πασοκισμός είναι Η ασθένεια της ελληνικής κοινωνίας μεταπολιτευτικά, Τα συμπτώματα της πολλά, έχουν διατυπωθεί και αναλυθεί από πολλούς και θα συνεχίσουν και στο μέλλον να αναλύονται. Για όλες τις ασθένειες υπάρχει θεραπεία . Ακόμη και για τις λεγόμενες ανίατες η Ιατρική παραδέχεται ότι δεν έχει βρεθεί ακόμη η θεραπεία τους. Στην Κοινωνιολογία όμως ,αντίθετα από την Ιατρική, θεράπων ιατρός και ασθενής είναι το ίδιο υποκείμενο. Εμείς, ο λαός, πρέπει να παράγουμε τα αντισώματα για να θεραπεύσουμε αυτή την τρομερή ασθένεια πριν καταφάει τα παιδιά μας όπως κατέφαγε εμάς.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ SATO 19/10/2011 00:18:44

      h__p://www.antinews.gr/2010/12/19/76723/

  14. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 19/10/2011 00:15:00

    Δεν είσαι απαισιόδοξος, Προφέσσορα. Απλά ρεαλιστής. Ο " τεράστιος" Ανδρέας με το λαϊκισμό του και την ανεπανάληπτη και καταστροφική ανευθυνότητα του έσπρωξε στην επιφάνεια όλα τα αρνητικά χαρακτηριστικά του Έλληνα και έθαψε βαθιά όσα θετικά του είχαν απομείνει.

  15. μπαμπης avatar
    μπαμπης 19/10/2011 00:49:05

    τώρα ότι και να λέμε είναι αργά!

    ας κοιτάξουμε να συμφιλιωθούμε και να αφήσουμε στην άκρη τις κατηγόριες... γιατί έτσι δε θα βρεθεί άκρη ..
    μπας και τη γλιτώσουμε..
    εύχομαι να μας γίνει μάθημα και να μην είμαστε άλλο παρτακιδες και συμφεροντολογοι να βοηθάμε ο ένας τον άλλο
    όταν υπάρχει στήριξη μεταξύ μας, το κακό η ο ρουφιάνος δε μπορεί να παρεισφρήσει... εύκολα
    για να φτάσει το κακό σήμερα σε αυτό το σημείο...
    μπορεί να φανταστεί κανείς πόσο πάτο έχουμε πιάσει

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/10/2011 01:02:25

    Το σκληρό και επιθετικό ύφος της εφημερίδας και η πρωτοφανής εκδοτική επιτυχία της προκάλεσαν πολλές συζητήσεις και αντιπαραθέσεις στους κόλπους των μελετητών της ελληνικής πολιτικής. Μερικοί, όπως ο Άγγελος Ελεφάντης, αντιμετώπισαν το φαινόμενο του αυριανισμού ως εντελώς βλαβερό. Στον αντίποδα όμως, ιστορικοί και πολιτικοί επιστήμονες σαν τον Richard Clogg εξήγησαν ότι η συγκεκριμένη εφημερίδα δεν προήλθε από παρθενογέννεση, αλλά εξέφραζε το πλειοψηφικό κομμάτι του ελληνικού λαού που είχε φιμωθεί κατά τη διάρκεια της πεντηκονταετούς κυριαρχίας της Δεξιάς (1933-1981), και επιτέλους έβρισκε βήμα έκφρασης της οργής και των παραπόνων του.
    Βικιπαίδεια

  17. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/10/2011 01:06:44

    Kάποιοι θέλουν να ζουν με τις φαντασιώσεις τους Ο ψιλικατζής ήταν χαφιές της ασφάλειας, το ΠΑΣΟΚ το 82 διοριζε Νεοδημοκράτες, ο κόσμος αγόραζε το ΑΝΤΙ τυλιγμένο σε εφημερίδα ..... Ακριβώς έτσι ! Ολο και κάποιος θα γράψει σε λίγο ότι οι πρασινοφρουροί δεν υπήρξαν ποτέ ( ένας μυθος κάτι σαν το "κρυφό σχολειό), ότι το ΄81κανένας δεν τολμούσε να δηλώσει αριστερός, ο κόσμος ψήφισε ΠΑΣΟΚ για να γλιτώσει από τον χωροφύλακα, ο Ανδρέας ήταν στην αρχή καλός , αλλά μετά χάλασε...... Τρελλαθήκαμε εντελώς!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ firiki2010 19/10/2011 01:11:03

      Τι από όλα τα παραπάνω σου κάνει εντύπωση;
      Εκτός και αν μεγάλωσες επί Πασόκ (λόγω ηλικίας), και επιπλέον δεν σου αρέσει να διαβάζεις ιστορία.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ @ firiki2010 19/10/2011 01:19:46

      Και η ΑΥΡΙΑΝΗ ήταν η φωνη του λαου που 'Γκρεμισε τον Καραμανλισμο!' .αχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  18. factorx avatar
    factorx 19/10/2011 01:17:06

    Διάβαζες "Αντί" αλλά ξέχασες τη νύκτα που ήρθαν να μας συλλάβπυν και έκαιγαν το "Αντί" στο Σύνταγμα

  19. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 19/10/2011 01:45:04

    Ασφαλώς αναφέρεσαι στην συνέργεια του συνόλου σχεδόν της ελληνικής Αριστεράς στο σύστημα εξουσίας πασοκ. Δεν θα διαφωνήσω καθόλου.

    Εγώ πιστεύω ότι στην ουσία ήταν άτυπη συγκυβέρνηση. Με μοίρασμα όχι υπουργείων, αλλά αξιωμάτων στον κρατικό μηχανισμό. Ο Ανδρέας δεν είπε του Φλωράκη στο τηλέφωνο "Χαρίλαε θέλω να κυβερνήσουμε μαζί", ή κάτι παρόμοιο; Όταν η αριστερά συνειδητοποίησε ότι το άτυπο συμβόλαιο που υπέγραψε με τον Αντρέα, με το οποίο τον του εκχωρούσε τον ρόλο του "προστάτη" της, άρχισε να γίνεται υπερβολικά ετεροβαρές, προσπάθησε να το καταγγείλει.

    Αλλά στην ουσία η συνενοχή για το κατάντημα του μεταπολιτευτικού καθεστώτος βαραίνει αδιάσειστα το σύνολο της αριστεράς. Βέβαια γνωρίζω αριστερούς με εξορίες και φυλακές που πάντοτε είχαν αλλεργία στον Αντρέα, αλλά αυτά είναι απλές υποσημειώσεις στην ιστορία αυτή.

    • S.R. avatar
      S.R. @ Professor Moriarty 19/10/2011 07:24:27

      Μπραβο Professor Moriarty ... Αψογος...

  20. S.R. avatar
    S.R. 19/10/2011 07:09:16

    Φιλε τα μπλεκεις ασχημα... Ο Ραλλης φανηκε οτι ειχε δικιο γιατι οι δομες του αριστεροσοσιαλισμου αποδειχθηκαν ΣΑΠΙΕΣ και κατερρευσαν... Το "εξω απο την ΕΟΚ" ειναι βλακεια, και "προφανως ΔΕΝ ειχε δικιο" ακομα και "με τα σημερινα δεδομενα"....
    Αν ειχαμε εκμεταλλευτει σωστα τις ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ της ΕΟΚ, αν δεν ειχαμε διαλυσει την αγροτικη παραγωγη με τους συνεταιρισμους, αν δεν δανειζομαστε σαν τρελλοι, για να διορισουμε και να αυξησουμε τους μισθους σε συντεχνειες "εργαζομενων" ( στο Δημοσιο ασφαλως),κ.α..., τοτε η ΕΟΚ θα ηταν μια χαρα.... Πειναμε δεν λεω, αλλα οχι να μην καταλαβαινουμε το γιατι.... Οχι να προσπαθουμε να δικαιωσουμε τον μεγαλυτερο πολιτικο ΑΠΑΤΕΩΝΑ του Ελληνισμου.... Κατανταει αφελεια το λιγωτερο...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ S.R. 19/10/2011 08:40:49

      S.R. Eυχαριστώ! Σαν να απάντησα εγώ.

    • dimitris avatar
      dimitris @ S.R. 25/10/2011 00:24:33

      RE paidia poli aplo ine me ton antiamerikanismo (ekso i vasis ki ekso apo to NATO ki apo EOK ) sa sinthima, kerdise tis ekloges . Afti itan i psihologia tote ke poli diathesi mazi ,ton ellinon gia allagi.

  21. S.R. avatar
    S.R. 19/10/2011 07:22:27

    l' ami du peuple είπε:"με συγχωρεις, αλλα τοτε ακομη για να αγορασω το αντι στη καστορια, επρεπε να μου το τυλιξουν σε εφημεριδα.

    σημερα γραφω την αποψη μου ελευθερα στο διαδοχο του.
    αυτο οφειλεται στη λαϊκη ψηφο του 1981.- "

    ΡΕ φιλε καταλαβε κατι σε παρακαλω... Το οτι καταργησε τις μετεμφυλιοπολεμικες καταπιεστικες δομες ο , δεν τον καθαγιαζει για την ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ της οικονομιας που επεβαλλε... Αυτο πληρωνεις και πληρωνουμε τωρα... Η αθλιοτητα του " κοινωνικοποιω και δανειζομαι για να διορισω", ειναι που διελυσε οικονομικα το κρατος...
    Αν ειχε παραμεινει , ο αλητακος, μονο στην διαλυση των μετεμφυλιοπολεμικων δομων ,και δεν ειχε διαλυσει την οικονομια, θα ηταν θετικο το περασμα του, ιστορικα.... Τωρα αποδειχθηκε ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ... Μην αθροιζεις πορτοκαλλια με προβατα ..... Μπερδευεσαι και μπερδευεις....

  22. S.R. avatar
    S.R. 19/10/2011 07:31:54

    Φιλε, Strange Attractor... Προσπαθησε να μην μπερδευεσαι... Καλοπιστα στο λεω... Καταλαβε οτι η ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ των οικονομικων δομων της Ελλαδος, την ωρα που αποσοβιετικοποιουνταν ολη η Ανατολικη Ευρωπη, ειναι το μεγαλυτερο εγκλημα κατα της Ελλαδας, και το εξετελεσε ο αλητακος Αντρεας, επειδη η αρχικη του φαση ηταν πολιτικα αποδοτικη... ( δανειζομαι, διοριζω, "κοινωνικοποιω" και ξαναδιοριζω με δανεικα παντα, και βεβαια,ψηφιζομαι και ξαναψηφιζομαι...) Την τελικη φαση του εγκληματος αυτου την ζουμε τωρα....

  23. η Κατινίτσα της γειτονιάς avatar
    η Κατινίτσα της γειτονιάς 19/10/2011 08:05:20

    Συμφωνώ με τις θέσεις σου Professor Moriarty. Ο υποτακτικός κος Ράλλης πήρε το χρίσμα από τον κο Κωσταντίνο Καραμανλή όχι για να ανασχέσει την καταστροφή της Ελλάδας "από την αριστερά της αριστεράς" αλλά από την ιδιοτέλεια του δεύτερου να ελέγχει τη δεξιά παράταξη.

    Και τι έκανε προεκλογικά το 81 ο εκλεκτός; Πρωτοτύπησε με την εκστρατεία του από πόρτα σε πόρτα, μοιράζοντας επιταγές της τότε ΕΟΚ σε Πασόκους αρριβίστες, πιστά αντίγραφα των Λαλιώτιδων και Κουλούρηδων, που τις έπαιρναν βεβαίως έστω και αν ξελαρυγγίζονταν στις συγκεντρώσεις πως "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο".

    Και ποιο το αποτέλεσμα; Πάτωσε το κόμμα του και έκτοτε εχάθει ο χρησμένος ως σωτήρ Ράλλης από το πολιτικό προσκήνιο. Και εκείνος πέρασε μεν καλά
    τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής του εμείς δε χειρότερα, όχι γιατί δεν ακούσαμε τις νουθεσίες του αλλά γιατί αγόγγυστα δεχόμασταν τους χρησμένους γερμανοτσολιάδες, αμερικανοτσολιάδες, σοβιετοτσολιάδες ως σωτήρες μας.

    Έτσι, λοιπόν, η ατυχής υπενθύμιση της νουθεσίας του μακαρίτη Ράλλη μόνο θυμηδία μου προκαλεί και επιτείνει τη διάθεσή μου να αποστασιοποιούμαι από τα "ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα" των σπιθαμιαίων πολιτικών τύπου Ράλλη που για να υπηρετήσουν τους αφεντάδες τους δεν δίστασαν να συνεργήσουν στην καταστροφή της Ελληνικής Παιδείας.

    Ύστερα απ' όλα αυτά, τα πολύ γνωστά ως συμβάντα, τι λιγότερο προσέφερε σ' αυτόν τον τόπο ο ΓΑΠ για να μην τοποθετηθεί και αυτός στο Πάνθεο των πολιτικών προσωπικοτήτων. (τα δυο τελευταία αρχικά πι με πολύ-πολύ μικρά γράμματα παρακαλώ)

    • Τωρα avatar
      Τωρα @ η Κατινίτσα της γειτονιάς 19/10/2011 09:53:21

      Η πολλή κουβεντούλα για τους πολιτικούς μας μας αποπροσανατολίζει από τη κατανόηση των βασικών δυνάμεων που κινούν τα νήματα. Αντι να βγάζουμε τόσο χολή για το Ράλλη ας μη ξεχνάμε οτι ο ξένος παράγοντας έσκασε που μπήκαμε στην ΕΟΚ. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην έρθει η αλλαγή. Ο Αντρέας υποστηριζόταν απίστευτα απο τα media και είχε μάθει και καλά το μάθημα του. Ο Ράλλης το ήξερε αυτό και τουλάχιστον κράτησε μια αξιοπρεπή στάση.
      Η αποστολή μετά σαφώς ήταν να μη προσεγγίσει η χώρα την Ευρώπη, να μη γίνει μια σοβαρή χώρα. Περάστε καλά και βλέπουμε...κάποια στιγμή θα διορθώσουμε το λάθος...Τώρα λοιπόν επανερχόμεθα ολοταχώς στη τάξη.

  24. Kostas avatar
    Kostas 19/10/2011 08:20:59

    Stranger,
    Προφανώς δεν κατάλανες. Αφού ο Ανδρέας ΔΕΝ πίστευε οτι το μέλλον της Ελλάδας ήταν η ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ, ας έφευγε. Όταν ο Καραμαλής αποχώρησε απο το ΝΑΤΟ , στη συνέχεια φίλησε κατουρημένες ποδιές να ξαναμπούμε. Αν χρησιμοποιούσε τα λεφτά της τότε ΕΟΚ για ανάπτυξη και όχι για τη δημιουργία κομματικού στρατού, η πατρίδα μας θα ήταν διαφορετική.

    Αλλά, αυτό είναι το ΠΑΣΟΚ : άλλα λέει πριν , άλλα κάνει μετά. Τουλάχιστον, σ' αυτό πρέπει να συμφωνήσουμε

  25. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/10/2011 08:37:41

    Μου κάνει εντύπωση η υπεράσπιση ή έστω η τόσο λάθος ανάλυση σου περί ΠΑΣΟΚ. Δεν μου κάνει καμμία εντύπωση η "εξήγηση" της διαφωνίας μου: "Είσαι μικρός και αστοιχείωτος!" Πρέπει τώρα κι εγώ ν΄ αρχίσω τους χαρακτηρισμούς ; Καλημέρα .

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ firiki2010 19/10/2011 09:37:06

      μεσα στο παθος σας καποιοι να τσακισετε το ΠΑΣΟΚ αρνηστε την ιστορια της νεοτερης Ελλαδας.
      ξεχανσατε τα ξηρονισια και την δεξια τομοκρατια που καταστρψε την χωρα μετα τον εμφιλιο.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Ignoramus 19/10/2011 10:53:42

        Υπήρχαν "δεξιά τρομοκρατία" και "ξερονήσια" μετά την πτώση της χουντας;;; Ελεος!!!
        Μεταξύ μας δεν έχω κανένα πάθος να τσακιστεί το ΠΑΣΟΚ. Το πληρώνω βέβαια ακριβά, αλλά απολαμβάνω να γλείφει εκεί που έφτυνε και να φτύνει εκεί που έγλειφε

        • Ignoramus avatar
          Ignoramus @ firiki2010 19/10/2011 10:56:48

          ξαναδιαβασε το σχολιο. 5 σειρες ειναι ολες ολες . μπορει και να το καταλαβης με την επαναληψη

      • S.R. avatar
        S.R. @ Ignoramus 19/10/2011 11:16:00

        Αλλο το ενα αλλο το αλλο, φιλε Ignoramus....Τα ξερονησια ηταν απαραδεκτα, αλλα, αυτα τα καταργησε τελειως ( και τα υπολειμματα τους) ο Κωνσταντινος Καραμανλης...
        Οτι και να προσεθεσε, ο απατεωνας Παπανδρεου, σε αυτο, δεν τον νομιμοποιει για το οικονομικο εγκλημα ( θανατηφορο,μαλλον) που εκανε στην Ελλαδα.... Οικονομικα η Ελλαδα καταστραφηκε απο την αλητεια του, να εφαρμοζει ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΤΟΥ, αποτυχημενα μοντελλα στην Ελλαδα ,μονο και μονο γιατι του εδιναν ψηφους ,απο εναν ξεγελασμενο λαο, και , μερικως, συνενοχο.... Αρα την καραμελα περι ξερονησιων να την διαχωρισουμε απολυτα, απο την πολιτικη απατη , στην οποια επιδοθηκε ο αθλιος αυτος....

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ignoramus 19/10/2011 11:36:53

        Τη χώρα την κατέστρεψε η λύσσα του ΚΚΕ, μιας οργανωμένης μειοψηφίας, να καταλάβει την εξουσία και να μας κάνει μία Αλβανία του νότου. Αυτό προκάλεσε τον Εμφύλιο που ήταν ανταρσία ένοπλη κατά της νόμιμης και εκλεγμένης κυβέρνησης της χώρας. Τα ξερονήσια ήταν στρατόπεδα αιχμαλώτων. Πού θα τους έβαζαν σε περίοδο πολέμου; Αναγκαίο κακό ήταν η Μακρόνησος, η οποία βέβαια είχε κλείσει πολύ πριν τη χούντα. Στο κάτω-κάτω, η Μακρόνησος ήταν παράδεισος μπροστά στα δικά σας γκουλάγκ και ψυχιατρεία.

        • anonymous avatar
          anonymous @ ΒΙΣ 19/10/2011 14:21:45

          Μακριά είσαι νυχτωμένος. Την Ελλάδα την κατάστρεψε ο Στάλιν που δεν τήρησε τη συμφωνία της Τεχεράνης και ο Τσώρτσιλ που μετά τον πόλεμο ήθελε να δέσει τη χώρα για τα καλά στο άρμα του. Οι άλλοι όλοι ήταν βλάκες-πιόνια. Έπαιξαν το παιχνίδι των μεγάλων και το παίζουν ακόμη υβρίζοντας ο ένας τον άλλο για την περίοδο εκείνη αντί να παραδεχτούν και οι δυο ότι ήταν βλάκες.

        • anonymous avatar
          anonymous @ ΒΙΣ 19/10/2011 14:30:23

          Το Ελληνικό κράτος είναι γνωστό ότι κάνει απογραφή κάθε 10 χρόνια. Από την απογραφή του 1951 προκύπτει ότι στη Μακρόνησο Γύαρο κλπ ήταν καμιά 20.000. Υπό τις τότε συνθήκες το νούμερο δεν είναι μεγάλο και καθόμαστε κι ασχολούμαστε για 20.000 λες και ήταν η καταστροφή. Σήμερα με 20.000 μπαχαλάκηδες μέσα θα είχαμε την ησυχία μας.

  26. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 19/10/2011 08:43:03

    Προσπαθείς να γίνεις "σοφιστής";
    Για "τα σημερινά δεδομένα", αγαπητέ Strange, δε φταίει ούτε η τότε ΕΟΚ-συνδικάτο ούτε η σημερινή ΕΕ ούτε ασφαλώς η είσοδός μας στην ΟΝΕ, παρά την προχειρότητα με την οποία μπήκαμε σ΄αυτήν!
    Φταίει η απληστία η έλλειψη προγράμματος στη διαχείριση των πόρων που εισέρρευσαν και η πολιτικοκοινωνική "φιλοσοφία" του Ανδρέα που δημιούργησε ένα (κομματικό) Κράτος Λεβιάθαν θέλοντας να εφαρμόση σοβιετικού τύπου διαχείριση σε μια κοινωνία που είχε de facto και de jure επιλέξει την επιβίωσή της με βάση τα δυτικά πρότυπα!
    Αν ο Ανδρέας με τη συσωρευμένη δύναμη στο λαό και στη βουλή του ΄81, επέλεγε να εκσυγχρονίσει το Κράτος και να επιβάλλει στο λαό νέο modus vivendi μπορεί να είχε μόνο μια τετραετία αλλά σήμερα θα υπήρχε Ελλάδα!
    Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κανείς αυτό και ότι δε αντιδρα κανείς γιατί το ΄81 ο λαός έπέλεξε ΠΑΣΟΚ αλλά για το πως το κόμμα αυτό διαχειρίστηκε το κράτος!

    • Advisor avatar
      Advisor @ "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 19/10/2011 09:31:21

      Για ποιά φιλοσοφία του ΑΓΠ μιλάς; Ο άνθρωπος αυτός μία επιδίωξη είχε στην ζωή του: την νομή της εξουσίας συνδυασμένη με καλοπέραση (σε όλες τις εκφάνσεις της) και την υποταγή των γύρω του, κατά τα άλλα απλώς προήδρευε όπως χαρακτηριστικά είχε παραδεχθεί ο ίδιος. Διαβάστε το βιβλίο του Κεραμά "Ημερολόγια στο Καστρί" (αν το βρείτε σε κάποιο παλαιο-βιβλιοπωλείο μην τσιγκουνευτείτε, αγοράστε το - είναι συλλεκτικό) για να καταλάβετε το αδιανόητο χάος της ψυχής αυτού του μοιραίου ανθρώπου.

  27. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 19/10/2011 09:16:10

    L' ami du peuple! Ακόμα και το ψευδώνυμο που έχεις επιλέξει ... λαϊκίζει! Λες και εμείς δεν είμαστε λαός! Ακολουθείς τα χνάρια του μεγάλου τιμονιέρη! "Από το λαό, με το λαό για το λαό"! Στο όνομα του ελληνικού λαού, κάποιοι έχουν διαπράξει τα μεγαλύτερα εγκλήματα!
    Φίλος του λαού είναι εκείνος που του εξασφαλίζει εργασία, φίλος είναι εκείνος που δίνει αξία στον κόπο του και μπορεί να ζήσει ακόμα και με τα λίγα που παίρνει, φίλος του λαού είναι εκείνος που του βάζει δίκαιη φορολογία και δεν του αρπάζει τον ιδρώτα και τις στερήσεις 35 χρόνων!
    Φίλος του λαού είναι εκείνος που του λέει αλήθειες και δεν του χαϊδεύει τα αυτιά με ωραιοποιημένες ψευτιές!
    Μην κρίνει μια πολιτική από τα προσωπικά σου βιώματα!

  28. Μαρία avatar
    Μαρία 19/10/2011 11:03:22

    Ποιός μάς έβαλε στήν ΕΟΚ; μήπως θυμάστε; Μήν τό ψάχνετε φίλοι μου...όλα, μά όλα τά κόμματα πού πέρασαν από τήν βουλή, έναν σκοπό εξυπηρετούσαν! Κι αυτός, δέν ήταν τό συμφέρον τού ελληνικού λαού καί τής Ελλάδας!!! Καλή δύναμη σέ όλους, γιατί πάτο δέν πιάσαμε ακόμη!!!!!

  29. κωστής avatar
    κωστής 19/10/2011 11:25:58

    μιλούσε ο Ράλλης. αυτός που στην ουσία διέλυσε την Κεντροδεξιά παράταξη με εκείνα όλα τα "ανοίγματα" στην αριστερά. που διέλυσε τη γλώσσα κ.λπ.

  30. boanerges avatar
    boanerges 19/10/2011 12:00:12

    Κάθε πολιτικός χώρος έχει τους ζωτικούς του μύθους. Λοιπόν να τελειώνουμε με αυτό το παραμύθι με την τυλιγμένη εφημερίδα στη σακούλα με τη μαναβική. Το έζησα κι εγώ παιδάκι ως γόνος αριστερής οικογένειας δύο γενεών.
    Αυτή η "συνωμοτική" δράση δεν ήταν παρά μια καρικατούρα των αναγκαίων μέτρων προφύλαξης που έπρεπε όντως να λαμβάνουν οι αριστεροί, 30 χρόνια όμως πίσω από το 81.
    Αυτή η τακτική εν έτει 1981 εμπίπτει στη σφαίρα της ψυχανάλυσης. Ότι είμαστε ακόμα κατατρεγμένοι και θύματα και ολίγον σαμποτέρ του συστήματος εν έτει 1981. Όλα αυτά είχαν λογική στη δεκαετία του 50 και επί χούντας, όχι στο 1981.
    Πολλοί εννοούν να ξεχνούν ότι το ΚΚΕ ήταν νόμιμο κόμμα ήδη το 1981. Απλώς πολλοί ψηφοφόροι του προτίμησαν το δημοκόπο ΑΠ, ο οποίος τους πέταξε ένα ξεροκόμματο, αναγνώριση της Εθνικής Αντίστασης και κάψιμο των πιστοποιητικών φρονημάτων, και έτσι μπόρεσε να κάνει τις δουλειές του άνετα, ήτοι τη δημιουργία του γνωστού πλέον κομματικού κράτους, με τις ολέθριες συνέπειες για τη χώρα. Την πλήρη ισοπέδωση όλων των αξιών και την επιβράβευση της ήσσονος προσπάθειας.
    Εν έτει 1981, η Ελλάδα ήταν ήδη πλήρες μέλος της ΕΟΚ. Όχι ότι αυτό αποτελούσε το απαύγασμα της δημοκρατίας, αλλά εντός της ΕΟΚ δεν θα μπορούσε να σταθεί χώρα με παλαιολιθικές εμφυλιοπολεμικές τακτικές του τύπου της δεξιάς της δεκαετίας του 50. Άλλωστε αυτό ήταν και ένα από τα κύρια επιχειρήματα του ΚΚ Α' για την εισδοχή της Ελλάδας στην ΕΟΚ: η εμπέδωση και ενδυνάμωση της δυτικής φιλελεύθερης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας και συμπόρευση με τις εξελίξεις στη Δύση. Παρόμοιο επιχείρημα χρησιμοποίησαν και οι Πορτογάλοι, οι οποίοι ως γνωστόν είχαν χούντα για το μεγαλύτερο διάστημα από το 45 έως το 80. Και σε κάθε περίπτωση η ΝΔ του Ράλλη πόρρω απείχε από την εμφυλιοπολεμική δεξιά.
    Μου προξενεί ιδιαίτερα αλγεινή εντύπωση φίλοι αριστεροί, διαβασμένοι, έμπειροι να επιμένουν στη νομιμοποίηση του ΑΠ ακόμα και σήμερα και να πετάνε ανοησίες του τύπου "σήμερα μιλάμε ελεύθερα επειδή το ΠΑΣΟΚ βγήκε το 81 και ο Παράκλητος ήρθε στην εξουσία".
    Από αυτούς ακριβώς τους αριστερούς αντλεί ακόμα και σήμερα το ΠΑΣΟΚ την όποια δύναμη του έχει απομείνει. Έχουν συμβάλει σε μεγάλο βαθμό στην αγιοποίηση του ΑΠ και ακόμα και σήμερα συνεχίζουν το ίδιο μοτίβο, ότι χοντρικά ο Αντρέας ήταν καλός ενώ ο γιός του κακός. Η οποία παραπλάνηση και αποπροσανατολισμός του κόσμου. Το ΠΑΣΟΚ παραμένει το ίδιο κόμμα με αυτό του 81. Απλώς προσαρμόζεται στις εποχές και τις συνθήκες. Αλλά οι τακτικές είναι οι ίδιες. Ο ίδιος οπορτουνισμός, οι ίδιες διχαστικές λογικές, τα ίδια ψευτοδιλήμματα, η ίδια πελατειακή πολιτική. Δεν το βλέπετε ακόμα;
    Αυτό που έχει σημασία σήμερα κύριοι είναι η σωτηρία της πατρίδας. Πάρτε το χαμπάρι. Οι ιδεολογίες έρχονται σε δεύτερη και τρίτη μοίρα.
    Πάντα θυμάμαι τον αείμνηστο Παναγιώτη Κονδύλη σε αυτές τις περιπτώσεις, ότι σημασία δεν έχει να είσαι αριστερός και δεξιός αλλά να μάχεσαι για την ευημερία του κοινωνικού συνόλου και της πατρίδας σου. Αυτή η λογική ίσως δυσαρεστεί τους κολλημένους με την μαρξιστική γραμμική αφήγηση της ιστορίας, αλλά νομίζω ότι βρίσκεται πλησιέστερα στην πραγματικότητα.
    Σε ότι αγορά το περιοδικό ΑΝΤΙ, ένα έχω να πω. Δεν υπήρχε μεγαλύτερο κόκκινο πανί για τους πασόκους ειδικά μετά το 89 από το περιοδικό αυτό. Το είχαν κυριολεκτικά επικηρυγμένο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ boanerges 19/10/2011 14:19:06

      Το τέλος αυτής της Αριστεράς που αναφέρεις και που έφερε την Ελλάδα εδώ που την έφερε και που καλλιέργησε όλους αυτούς τους μύθους (η χαρτοσακκούλα του μανάβη και μέσα ο Ριζοσπάστης...) θα το φέρει ο χρόνος μόνος του. Η λύση θα έρθει καθαρά από βιολογικούς παράγοντες. Στο μέλλον μόνο κάτι αγράμματα χωριατόπαιδα θα πιστεύουν σε μύθους όπως "η κακή δεξιά", που θα τους άκουσαν από τον κλεφτάκο πασοκοαριστερό μπαμπά τους.
      Παιδί (είμαι γεννημένος μέσα στη χούντα) θυμάμαι ανθρώπους να κυκλοφορούν, πριν το 1981 εννοώ, με εφημερίδες όπως η "Ελευθεροτυπία" και ο "Ρ" και η "Αυγή" εντελώς ελεύθερα στον δρόμο και στο λεωφορείο. Προφανώς, μόνο κάτι πονηρούληδες και κάτι δειλοί τις έκρυβαν στις χαρτοσακούλες...
      Η απο-αριστεροποίηση της Ελλάδας θα είναι επώδυνη διαδικασία, έχει όμως αρχίσει.

      • Ignoramus avatar
        Ignoramus @ ΒΙΣ 19/10/2011 14:22:25

        η δεξια φιλε δεν ηταν μονο αυτη μεταξυ 1974 και 1981. παει πολυ πιο πισω η βαλιτσα. θυμασαι τους παρθενωνες του κανελοπουλου; αν οχι ανιξε κανα βιβλιο.

  31. Flashgordon avatar
    Flashgordon 19/10/2011 12:50:47

    Συμπληρωματικά αναφέρω και την ρήση του Γεωργίου Μαύρου (κάθε ψήφος στο ΠΑΣΟΚ είναι και ένα βόλι στη καρδιά της Ελλάδος), ρήση με την οποία ίσως θα έπρεπε να συμπληρωθεί το video.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Flashgordon 19/10/2011 18:44:55

      Και μετά συνεργάστηκε με το ΠΑΣΟΚ. Το 1981 ήταν πρώτος στο επικρατείας του ΠΑΣΟΚ.

  32. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 19/10/2011 13:06:11

    Το είπε και ο Ανδρέας! Άλλωστε το συνήθιζε να χρησιμοποιεί φράσεις άλλων! Ακόμα και το περίφημο "εδώ και τώρα" κλεμμένο είναι από τους σοσιαλιστές του Μιτεράν!
    Τώρα που τα ξεκαθαρίσαμε αυτά και εμπεδώσαμε και το ποιος δολοφόνησε το Μαρά, ελπίζω να έχεις καταλάβει ποιος έδωσε στο λαό τριαντάφυλλα και με την πολιτεία του του πήρε το ψωμί του!

  33. factorx avatar
    factorx 19/10/2011 14:03:15

    Κανόνισε να σου δωσω τόμους για φωτοτυπίες αν θες

  34. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/10/2011 14:10:48

    Η Charlotte Corday δεν ήταν καθόλου πράκτορας των Λουδοβίκων, ούτε μοναρχική. Μόνη της το αποφάσισε και ήταν με τους Γιρονδίνους. Και καλά έκανε που εκτέλεσε ένα εγωπαθές συμπλεγματικό τέρας, τον Marat, έναν αποτυχημένο φυσικό ψευδο- επιστήμονα-πειραματιστή, που είχε χολωθεί με το Παλαιό Καθεστώς μόνο και μόνο επειδή το έργο του είχε απορριφθεί κατ' επανάληψη από τη Γαλλική Ακαδημία. Διάβασε κανένα σοβαρό βιβλίο για τη Γαλλική Επανάσταση να μάθεις τα καθέκαστα.
    Και από εκεί και πέρα, λιβελλογραφούσε στη φυλλάδα του και καυχιόταν ότι έστελνε κόσμο στη γκιλοτίνα, ο "φίλος του λαού"! Είχε το τέλος που του έπρεπε από μία γενναία κοπέλλα.
    Μόνο το γεγονός ότι επέλεξες τέτοιο προσωνύμιο, δείχνει το βάθος της ιδεοληψίας σου.
    Το Αντί το έπαιρνες τυλιγμένο σε εφημερίδα επειδή ήσουν δειλός. Κανείς δεν σε κυνηγούσε στην Ελλάδα του Κ Καραμανλή και του Γ. Ράλλη.

  35. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 19/10/2011 14:46:46

    Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω πώς συμβιβάζεις τόσες αγεφύρωτες αντιφάσεις:

    "αυτη η δρακα (προφανώς εννοείς αριστερών) δυστυχως, ανεχθηκε τη παραχαραξη και τη κολυμβηθρα του σιλωαμ που στηθηκε."

    "η ευθυνη των αριστερων τοτε και ο σιχαμενος λαϊκισμος τους ηταν οτι δεν ξεμπροστιασαν αυτο το σκυλολόϊ, λεγοντας τα συκα-συκα και τη σκαφη-σκαφη. αντιθετα οι γραφειοκρατικες της ηγεσιες, αυτοι που μιλουσαν για λανθασμενη εξεγερση στο πολυτεχνειο ή για προβοκατορες προσχωρησαν σε λογικη συνεργασιας με τον αντρε, θυσιαζοντας τις αρχες τους με βαρυ – ακομη πληρωνουμε- τιμημα."

    Αυτά είναι δικά σου,

    Και εγώ ξαναγράφω: "Ασφαλώς αναφέρεσαι στην συνέργεια του συνόλου σχεδόν της ελληνικής Αριστεράς στο σύστημα εξουσίας πασοκ. Δεν θα διαφωνήσω καθόλου."

    Τώρα θα μου απαντήσεις πάλι ότι εννοείς "ακριβώς το αντίθετο";;;

    Εκτός και αν πιστεύεις ότι ελληνική αριστερά είναι κάποια άυλη ιδέα που εσύ έχεις συλλάβει και, ο,τιδήποτε και αν έκανε ή κάνει η ενεργούσα εν τοις πράγμασι αριστερά, αυτή η ιδέα παραμένει άσπιλη και αμόλυντη. Και της οποίας ιδέας υποθέτω μετέχουν ελάχιστοι εκλεκτοί (διότι οι υπόλοιποι εκμαυλίσθηκαν).

    Αυτό εκτός από το ότι είναι εξόχως αντιμαρξιστική προσέγγιση, μου θυμίζει και κάτι συνθήματα οπαδών όταν χάνει η ομάδα τους 5-0: "Ο Θρύλος είναι ιδέα, κι οι ιδέες δεν πεθαίνουν", "Ο ΠΑΟΚ είναι ιδέα...",κλπ, κλπ

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 19/10/2011 17:30:47

      Εγώ λέω ότι πάρα πολύ από αυτούς που αναφέρεις ψήφιζαν τελικά πασοκ έστω και "σιχτιρίζοντας", για να μην επανέλθη η "επάρατος".

      Τα στελέχη των αριστερών κομμάτων ως επί το πλείστον νέμονταν αξιώματα του κρατικού μηχανισμού ή έκαναν διαπλεκόμενες μπίζνες με το πασοκικό κράτος. Αλλά και ουκ ολίγοι εκ των άλλων διορίσθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες, έτσι, για να σπάσει το "μετεμφυλιακό κλίμα", και να πάψει το "μονοπώλιο της δεξιάς στην κρατική μηχανή", και άλλα παρόμοια ηχηρά.

      Κάποιοι ευάριθμοι, όπως είπα, απλώς απέστρεψαν την κεφαλή, ή και αποσύρθηκαν τελείως σε μία στοχαστική και μελαγχολική απομόνωση. Α, ναι, υπάρχουν και κάποιοι που ψήφιζαν γκρουπούσκουλα της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς.

      Αυτό είναι όλο, και δεν υπάρχει τίποτε άλλο, όσο και να προσπαθείς να βάλεις κάποιο φασματικό σώμα μέσα σε ένα πουκάμισο αδειανό.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 19/10/2011 17:31:55

      "...πάρα πολλοί", διορθ.

  36. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 19/10/2011 16:03:57

    Φίλε μου μη συνεχίζεις αυτή την ιστορική αναδρομή, γιατί εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα! Το ΄51 που επικαλείσαι συνεχώς, είχαμε Κυβέρνηση Πλαστήρα! Και όχι μόνο! Από το ΄47 έως το ΄52δεν κυβερνούσε η "δεξιά" με οποιαδήποτε μορφή της! Σου λένε κάτι τα ονόματα Σοφούλης, Βενιζέλος, Παπανδρέου (οι γνήσιοι κομμουνιστές θα χαμογελούν με πίκρα) Διομήδης, Πλαστήρας; Ήταν οι πολιτικοί του κεντροαριστερού χώρου υπό την ηγεσία των οποίωνκαι τις οδηγίες των Βρετανών και Αμερικανών, έγινε ο εμφύλιος! Και επί των ημερών τους άνοιξαν τα "Νησιά"!
    Οι κομμουνιστές, το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό!
    Ηθελημένα ανιστόρητος, εμφανίστηκε ο Ανδρέας μετά το ΄74 με το γνωστό διχαστικό του σύνθημα, γιατί ποντάρισε ακριβώς στο διχασμό της κοινωνίας και πόλωση των οπαδών του για να μην πάθει ό,τι ο "πολιτικός τουρίστας"(πιστεύομεν και εις την λαοκρατίαν) πατέρας του!
    Οι Έλληνες, σταθήκαμε πολύ ευγενικοί και γεναιόδωροι, απέναντι σε μια οικογένεια που όπως έγραψε κάποτε η Ελένη Βλάχου, "Πήρε από τον Ελληνικό λαό πολλά, χωρίς να δώσει τα αναμενόμενα"! Και δεν είχε γνωρίσει και το Γιωργάκη!!!
    Αν σε ενδιαφέρει και η άποψη ενός μη "δεξιού" για τον Ανδρέα διάβασε το "Ένας Άνδρας" της Οριάνας Φαλάτσι στο οποίο αποτυπώνει τη γνώμη του Παναγούλη για τον ηγέτη που (κατά Πάγκαλον) έφερε την πρώτη Δημοκρατία στην Ελλάδα το ...'81!!!
    Αποκαθήλωση!!!

  37. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 19/10/2011 19:27:20

    Ξεχνά να αναφέρει όμως ο φίλος πως η ΝΔ παρέλαβε το χρέος από τον Παπδόπουλο και τον Παττακό σχεδόν μηδέν και το έφτασε στο 26%. Δηλαδή άυξηση...2600% !!!
    Ξεχνά να αναφέρει ο φίλος πως το 1981 οι κυρίαρχες συνδικαλιστικές παρατάξεις στο Δημόσιο ήταν αυτές του ΠΑΣΟΚ και του ΚΚΕ...(αυτούς ποιός τους διόριζε μεταξύ 1974-81; ο φούφουτος;)
    Ξεχνά να αναφέρει ο φίλος πως η ΝΔ παρέλαβε το ψωμί στο 0.5 λεπτό της δραχμής και το πήγε στο εικοσάρικο....Δηλαδή αύξηση 3900 % !!!
    Ε, φέτε τώρα δημοκρατικό ψωμί των 2 ευρώ το κιλό = 680 δραχμές Δηλαδή αύξηση 130,000 % (εκατόν τριάντα χιλιάδες τοις εκατό) !!!!
    Αυτά...

  38. boanerges avatar
    boanerges 19/10/2011 21:34:02

    Ναι, σφάλω κατά 83%, αρχίσαμε την ποσοστιαία ανάλυση σφάλματος τώρα. Λες και δεν γράφω παρακάτω: "Όλα αυτά είχαν λογική στη δεκαετία του 50 και επί χούντας, όχι στο 1981".
    Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
    Επειδή είχαμε τα γεγονότα στο Πολυτεχνείο πριν το 81, αυτό νομίζεις ότι ενισχύει την αφήγηση της αδυσώπητης και τυραννικής δεξιάς; Πλανάσαι μεγάλε.
    Και το 85 είχαμε τον Καλτεζά και πέρισυ την Μαρφίν, πάλι η κακή δεξιά φταίει για αυτά;
    Δες μας τα λες καλά φίλε του λαού.
    Οι καλύτεροι πνευματικοί σύμμαχοι του ΠΑΣΟΚ είστε ορισμένοι του ΣΥΡΙΖΑ αυτό ξέρω εγώ. Ηθελημένα ή αθέλητα μου είναι αδιάφορο. Και άσε τον Αλέξη να ουρλιάζει για εκλογές.

  39. BostonBruins_2011NHLChampions avatar
    BostonBruins_2011NHLChampions 20/10/2011 07:35:59

    If you think PASOK was bad GO TO The Gospel of LUKE 16 and read the parable of the Rich Man and Lazarus. The priests and their religion will one day send you to a reality far worse than PASOK's, HELL. Trust JESUS today to go to heaven