#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2009 12:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο Γιώργος μιλάει για τα ελληνοτουρκικά

Εντυπωσιάστηκα πολύ με την χθεσινή συνέντευξη του Γεωργίου Παπανδρέου στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία». Ιδιαίτερα με την σύντομη ανάλυση των επιτυχιών της τουρκικής κυβέρνησης στην εξωτερική πολιτική στην οποία προέβη, σε αντιδιαστολή  με την κυβέρνηση Καραμανλή την οποία κατηγόρησε για απουσία και απραξία στον ίδιο τομέα.

Με αφορμή την επίσκεψη Ομπάμα στην Άγκυρα, ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ υποστήριξε πως η αναβάθμιση της Τουρκίας οφείλεται «στην πολυεπίπεδη και ευέλικτη πολιτική της» και στο γεγονός ότι «η Ελλάδα σταδιακά έπαψε να διεκδικεί δραστήρια και πρωτοπόρα θέση στα Βαλκάνια, παρέδωσε τον έλεγχο στα ελληνοτουρκικά, ενώ υποβάθμισε το ρόλο της Ε.Ε. στα παραπάνω θέματα».

Έχει δίκαιο ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολιτεύσεως. Εγκληματεί η κυβέρνηση Καραμανλή με την απραξία της.

Αντιθέτως η δραστήρια εξωτερική πολιτική της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ, όταν υπουργός επί των Εξωτερικών της ήταν ο ίδιος, ήταν τόσο εχθρική προς την Τουρκία, που τον Μάιο του 2000 η τουρκική Cumhuriyet έγραφε γι αυτόν (μετά τα γνωστά ζεμπέκικα): «Απορρίπτοντας το σχέδιο Άτσεσον (ΣΣ για την επίλυση του Κυπριακού) , ο Ανδρέας Παπανδρέου έδρασε εναντίον των συμφερόντων της Ελλάδας. Ο Έλληνας υπουργός Εξωτερικών Γεώργιος Παπανδρέου , αντιπροσωπεύει την Τρίτη γενιά της οικογένειας του και προσπαθεί να βελτιώσει τις σχέσεις με την Τουρκία, σε αντίθεση με την πολιτική του πατρός του».

Αναφερόταν προφανώς στις κοινές προσπάθειες με τον φίλο του τον Τζεμ για την κατάργηση της «γενοκτονίας», τον «αυτοπροσδιορισμό» ως Τούρκων των μουσουλμάνων της Θράκης, την υφαλοκρηπίδα και τα χωρικά ύδατα.

Διπλωματικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/04/2009 12:15:53

    ο ΓΑΠ μοιραζει χαπια... αμνησιας με ποδηλατο ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ.

    Αστα φιλε Φξ. Μπλεξαμε.

    Το κομμα θα το κανουμε????

    ΠΠ

  2. ataktos avatar
    ataktos 13/04/2009 12:48:50

    Μια σημερινή ατάκα της κόρης μου “απορώ πως ακούτε ακόμα τα λαμόγια των τζακιών” και είναι σώφρων η παρατηρήσει αυτή

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 13/04/2009 12:50:32

    Μίλησε ο μάγος της διπλωματίας.

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 13/04/2009 12:54:32

    Η Ελληνική εξωτερική πολιτική λόγω του μικρομεσαίου μεγέθους της χώρας καθοριζεται απο εξωγενείς παράγοντες και η επιτυχία των πολιτικών είναι να εκμεταλλευτούν τις συγκυρίες.

    Ο ΓΑΠ την περίοδο όταν ήταν ΥΠΕΞ, ουσιαστικά παγίωσε τη γραμμή Σημίτη περί σταδιακής αποσύνδεσης της ενταξιακής πορείας της Τουρκίας από την ΕΕ σε σχέση με τα Ελληνοτουρκικά, ότι δηλαδή μας λένε τώρα και επισήμως οι Αμερικανοί!

    Δηλ. ο ΓΑΠ εφάρμοσε πολιτική Ομπάμα, πρό-Ομπάμα σε ότι αφορά την περίφημη "απόσύνδεση"! Και μετά έρχετε και κατηγορεί αυτή την πολιτική την οποία όμως υπερασπίζει όταν μιλά σε διεθνή δίκτυα.

    Με απλά λόγια...δούλεμα χοντρό.

    Σε ότι αφορά την Ελλάδα, λόγω της σημεινής ανταγωνηστικής, διεθνής αρένας, έχουν ανοιχθεί ουκ ολίγες ευκαιρίες για εκμετάλλευση και έχουν γίνει ορισμένα πολύ σωστά βήματα.

    Οι Αμερικανοί ούτως ή άλλως θα στηρίξουν τη Τουρκία, όπως έκανα και το '74 και το '64 και το '55 κ.ο.κ. Απλούστατα ότι και να κάνει η Αθήνα η Τουρκία θα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα λόγω της γεωπολιτικής της θέσης και όχι λόγω της "δραστήριας εξωτερικής πολιτικής".

    Εάς μην βαυκαλιζόμαστε ότι θα μας "προσέξουν" οι Αμερικανοί έναντι της Τουρκίας. Αυτο΄δεν θα συμβεί λόγω γεωγραφίας και μόνο.

    Άρα βρίσκουμε ερείσματα αλλού και παίζουμε με τις ισορροπίες που ήδη υφίστανται. Το βέλτιστο είναι να δημιουργούμε και δικές μας όπου αυτό είναι εφικτό.

    Ο ΓΑΠ, δεν ξέρει από αυτά γιατί δεν έκανε ποτέ εξωτερική πολιτική αλλά κάτι παραπλήσιο με αυτό που κάνει η Ντόρα τώρα...δηλαδή εξωτερικές δημόσιες σχέσεις με σκοπό την Πρωθυπουργία.

    Μια απορία έχω μόνο σε γενικότερο επίπεδο. Γιατί από τα 200 και πλέον κράτη σε όλο το κόσμο, μόνο στην Ελλάδα ο εκάστοτε Πρόεδρος των ΗΠΑ αποκαλείτε "Πλανητάρχης"? (Λεξικό: Ο άρχων του πλανήτη- ο τρισμέγιστος ηγεμόνας -Πατισάχ, κτλ)

    Έχει αναρωτηθεί κανείς αυτο το φαινόμενο Χατζηαβατισμου που ωφείλεται?

    Ακόμα και οι Αλβανοί δεν τον αποκαλούν έτσι, είναι αποκλειστικό γνώρισμα των Ελλήνων που δείχνει δουλοπρέπεια σε μέγιστο βαθμό και φυσικά κανένας μα κανένας δεν πρόκειται να σε πάρει στα σοβαρά.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/04/2009 13:14:11

    @4 Αν θυμάμαι καλά, το "πλανητάρχης" ξεκίνησε πριν από 10 περίπου χρόνια από μια αποστροφή του λόγου της Παπαρήγα. Έκτοτε κόλλησε. Μόνο στην Ελλάδα.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/04/2009 13:21:42

    @ Dubai
    H ονομασια του προεδρου των ΗΠΑ ως πλανηταρχη στην Ελλάδα εχει να κανει με τα ιδεολογηματα που διακινουνται στο εσωτερικο της Ελλαδος.
    Τοσο οι υποστηρικτες όσο και οι αντιπαλοι των ΗΠΑ στην Ελλάδα θελουν να εξογκωνουν το ρολο της χωρας αυτης για να δικαιολογουν τις θεσεις τους.
    Το ιδιο συμβαινει και με αλλους ορους όπως "Νεα Ταξη" ή "παγκοσμιοποιηση" με την εννοια που προσλαμβανονται στην Ελλαδα.Εκεινο που φαινεται οτι ειναι δυσκολο να γινει ειναι η υπερασπιση του συγκεκριμενου ελληνικου κρατους που να δικαιολογει αλλού συμπραξη με τις ΗΠΑ ή και αλλες χωρες και αλλού αποκλιση.Η εννοια του εθνικου συμφεροντος εχει συκοφαντηθει στην Ελλαδα οποτε όλοι θελουν να εμφανιζονται "αντιστασιακοι" εναντιον ή υπερ καποιου παγκοσμιου παραγοντα.

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 13/04/2009 13:21:52

    πολύ καλή η παρατήρηση του dubai, όπως και όλη η θέση του.

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 13/04/2009 13:32:21

    Ειλικρινά αντί να ανεβαίνει το επίπεδο των πολιτικών μας και των αξιωματούχων που έχουμε (διπλωμάτες, στρατιωτικοί κτλ), βρισκόμαστε μονίμως κολλημένοι στη δεκαετία του '50 για να μην πω πιο πίσω.

    Λαμογιές, δουλοπρέπεια, φληναφλήματα περί εξωτερικής πολιτικής και κυρίως έμφυτη δειλία για την υπεράσπιση των αυτονόητων.

    Η Ελληνική άρχουσα τάξη δεν εμπιστεύεται το λαό της και δεν πολύ-σέβεται και την ιστορία, παρά μόνο για τουριστικούς λόγους.

    Αμφιβάλλει κανείς ότι έάν υπήρχε πολυκομματική στήριξη για την ανάδειξη της Αθήνας σε πολυδιάστατο παίκτη στη παγκόσμια σκακιέρα, δεν θα μας έπαιρναν τότε στα σοβαρά και οι Αμερικανοί και οι Ευρωπαίοι και όλοι οι άλλοι?


    Εάν ο ΓΑΠ είχε κουκούτσι μυαλό θα έκανε μια περιοδεία σε Ουάσινγκτον, Λονδίνο, Παρίσι, Βερολίνο, Μόσχα και Πεκίνο ανακοινώνοντας μια νέα πολυδιάστατη πολιτική και θα έπαιρνε τις εκλογές με 55% για πλάκα. Αλλά δεν το κάνει όμως και αυτό δείχνει ότι τα πράγματα είναι όντως σκούρα...πλέον οι Έλληνες πολιτικοί έχουν κατρακυλίσει ίσως μια δεκαετία πίσω από το '50, δηλαδή ξέρετε που.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/04/2009 13:41:50

    @ Dubai
    Μα ο συγκεκριμενος απο τους βηματος του συνεδριου του ΠΑΣΟΚ περυσι ειπε κατα λεξη "προσβλεπουμε στην ανοδο στην εξουσια του Δημοκρατικου Κομματος των ΗΠΑ " πραγμα που εγινε με τον Ομπαμα.
    Εκει ειναι οι γνωριμιες του.Λονδινο,Παρισι,Βερολινο υπαρχουν γιαυτον ως συμμαχοι του Ομπαμα.Μοσχα και Πεκινο δεν υπαρχουν.

  10. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 13/04/2009 13:45:49

    Τι λέτε...δεν ανεβάζουμε μια παράσταση θεάτρου σκιών και να δώσουμε σε κάθε Έλληνα πολιτικό και από ένα ρόλο?

    Καραγκιόζης, Χατζηαβάτης, Μπαρμπα Γιώργος, Κολλητήρι, Νίονιος, Βεληγκέκας και στο βάθος...ο Πασάς!

  11. anonymous avatar
    anonymous 13/04/2009 14:11:47

    Ιμια, Οτσαλάν, ευχαριστώ στους αμερικανούς, Ανάν, χοροί, τι να πρωτοθυμηθει΄κανείς απο την εξωτερική πολιτική Σημίτη-Παπανδρεόυ με τους τούρκους.

  12. tiramola avatar
    tiramola 13/04/2009 14:35:56

    Ανώνυμε 13...
    Ήθελες εχθροπραξίες στα Ίμια?
    Στην υπόθεση Οτσαλαν παραιτήθηκαν 3 υπουργοί...
    Αν σε πείραξαν οι "ευχαριστίες" γιατί τρέχεις να βγείς φωτογραφία?
    Στο σχέδιο Αναν πήρε θέση ευθέως αναλαμβάνοντας το πολιτικό κόστος , λάθος του αφού απεδείχθει ότι και η μη θέση είναι θέση...
    Μόνο το ζειμπέκικο του Παπανδρέου θυμάσαι?
    Ο Τζέμ δεν χόρευε?

    Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς....

  13. Κανένας avatar
    Κανένας 13/04/2009 14:40:10

    Ακόμη μια φορά παραπληροφορείτε και λασπολογείτε αγαπητοί φάκτορες. Νομίζετε πως όλοι έχουμε τόσο κοντή μνήμη όσο κάποιοι θέλουν να πιστεύουν. Νομίζετε πως δεν είναι προφανής και στον πλέον αδαή η διαφορά της σημερινής κατάστασης από την αντίστοιχη πέντε χρόνια πριν. Να σας τα θυμίσω λοιπόν.

    Πέντε χρόνια πριν, η Κύπρος είχε μπει στην ΕΕ, παρόλο που το πρόβλημα του κυπριακού παρέμενε άλυτο, κάτι που κανείς δε φανταζόταν ότι θα μπορούσε ποτέ να επιτευχθεί. Πέντε χρόνια πριν, η Ελλάδα είχε κύρος και φωνή, τόσο στην ΕΕ όσο και στον κόσμο. Είχε μόλις οργανώσει μία άκρως επιτυχημένη προεδρία της ΕΕ, είχε κατορθώσει να συμμετέχει στον σκληρό πυρήνα της, και είχε ενεργό ρόλο σε όλα τα σημαντικά ζητήματα της περιοχής, στα Βαλκάνια και στη Μέση Ανατολή, κάτι που πλέον κάνει επιτυχώς η Τουρκία. Όσον αφορά την Τουρκία, ο Παπανδρέου ήταν αυτός που εγκαινίασε την πολιτική της προσέγγισης, η οποία είναι η μοναδική που μπορεί να οδηγήσει σε επίλυση των διαφορών και σε ειρηνική συνύπαρξη. Κατάφερε να μετατρέψει τις ελληνοτουρκικές διαφορές σε ευρωτουρκικές, και να δεσμεύσει την Τουρκία (με συμφωνίες όπως του Ελσίνκι) ότι θα επιδιώξει την επίλυσή τους στο πλαίσιο του διεθνούς δικαίου. Επέμεινε στην ευρωπαϊκή προοπτική της Τουρκίας, η οποία θα αποτελέσει σημαντικό κίνητρο γι' αυτήν προς την επίλυση των διαφορών και την άρση της επιθετικότητάς και των διεκδικήσεών της. Είμαστε γείτονες και πρέπει κάποια στιγμή να ζήσουμε ειρηνικά, χωρίς ανταγωνισμούς και εξοπλισμούς που μας βλάπτουν εξίσου (και μας καθιστούν τα κορόιδα της Δύσης, δείτε πχ το άθλιο παζάρι που γίνεται με τα εξοπλιστικά, προχθές μόλις ο Καραμανλής πήγε στο Παρίσι με δωράκι για το Σαρκοζί παραγγελίες για φρεγάτες και αεροπλάνα, η δε Μέρκελ, στην πρόσφατη σύνοδο της ΕΕ, δεν του είπε ούτε καλημέρα γιατί δεν ψώνισε ακόμη απ' αυτήν). Εκτός αν πιστεύετε ότι θα λύσουμε τα προβλήματα με πόλεμο, οπότε μαζί σας είμαι (να πάρουμε και την Πόλη που τόσο πολύ τη θέλουν κάποιοι, μήπως και ηρεμήσουν), με την προΰπόθεση όμως ότι θα έρθετε κι εσείς να πολεμήσετε και δε θα στείλετε μόνο εμένα, ενώ εσείς θα την κάνετε για έξω.

    Αυτά λοιπόν πέντε μόλις χρόνια πριν. Κάντε μία σύγκριση με το σήμερα και θα πάθετε κατάθλιψη. Η Ελλάδα απουσιάζει από παντού, ακόμη και από τον προνομιακό για εμάς χώρο της Μέσης Ανατολής. Οι γέφυρες, που με τόσο κόπο έχτισε ο Ανδρέας Παπανδρέου με τους Παλαιστίνιους και τους Άραβες γενικά, έχουν πλέον κοπεί και βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τη θλιβερή πραγματικότητα να έχει πλέον η Τουρκία ρόλο μεσολαβητή μεταξύ των Αράβων και της Δύσης, μια θέση που η Ελλάδα κατείχε επί δεκαετίες. Σε όλα τα διεθνή ζητήματα είμαστε ανύπαρκτοι, αλλά ακόμη και σε αυτά που μας αφορούν άμεσα αρκούμαστε σε μια φωτογραφία με τον Ομπάμα στις Βρυξέλλες ή με το Σαρκοζί στο Παρίσι. Κάνουμε εξωτερική πολιτική μόνο για εσωτερική κατανάλωση. Ακόμη και ο αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, ένα έργο που σχεδιάσθηκε και προωθήθηκε από τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, χρησιμοποιήθηκε προπαγανδιστικά, προς οικοδόμηση του ηλίθιου μυθεύματος περί του «φίλου» μας Πούτιν και των Αμερικάνων που μας μισούν γιατί του κάνουμε παρέα. Η ανεπανάληπτη ανικανότητα των κυβερνώντων (σε θέματα όπως οι φωτιές του 2007 με τους 75 νεκρούς, αλλά και ο Ζαχόπουλος, το Βατοπαίδι, ακόμη και η δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου) επιχειρήθηκε να δικαιολογηθεί με βάση την παραπάνω γελοιότητα, σε μια κακή αντιγραφή των εκπομπών του Λιακόπουλου. Η Ελλάδα έχει δυστυχώς καταντήσει ανέκδοτο διεθνώς. Ανακοινώνει ο Ομπάμα ότι θα επισκεφτεί την Τουρκία για 2 ολόκληρες μέρες, αναγνωρίζοντας τον πολύ σημαντικό ρόλο που παίζει πλέον στην ευρύτερη περιοχή εξαιτίας της πολύ επιτυχημένης και δραστήριας εξωτερικής πολιτικής του Ερντογάν, κι εμείς τρέχουμε και εκλιπαρούμε για μια φωτογραφία, για να ισοφαρίσουμε τις εντυπώσεις. Σηκωνόμαστε μετά και τρέχουμε στο Παρίσι, με την ανάθεση εξοπλιστικών προγραμμάτων στις αποσκευές μας, την οποία ανταλλάσουμε επίσης με μια φωτογραφία. Εξωτερική πολιτική υποτελούς κράτους της Αφρικής.

    Κι επειδή, στην προσπάθειά σας να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα, χρησιμοποιείτε επιχειρήματά επιπέδου μεσημεριανής ζώνης της TV, όπως τα «ζεϊμπέκικα», θα σας απαντήσω στο ίδιο στυλ, θυμίζοντάς σας τις κουμπαριές. Αλλά και την παράδοση του «ο κουμπάρος την κουμπάρα, τρεις φορές την εβδομάδα», που όπως φαίνεται τιμά ο κουμπάρος μας ο Ερντογάν...

  14. tiramola avatar
    tiramola 13/04/2009 14:46:14

    Μα τι είναι αυτά που λες κανένας...
    Θα αμφισβητήσουμε τώρα την Τζουμχουριέτ?
    ...............

  15. Lavazza avatar
    Lavazza 13/04/2009 15:04:14

    Οι Τούρκοι και οι Αμερικανοί έχουν ένα και μοναδικό σχέδιο για την Ελλάδα:

    Ο ΓΑΜΠ πρωθυπουργός και η Ντόρα υπουργός Εξωτερικών!

    Αυτό είναι το όνειρο του Κίσσινγκερ.

  16. anetos avatar
    anetos 13/04/2009 15:10:21

    ρε κανενα το προβλημα σου ειναι το ΠΑΣΟΚ η ΝΔ η γενικα το χαμηλο επιπεδο ΟΛΩΝ των ελληνων πολιτικων ?

  17. tiramola avatar
    tiramola 13/04/2009 15:15:04

    Το όνειρο του Κίσσινγκερ...
    Μήπως σου ρίχνουν κάτι μέσα στον καφέ?

  18. aleksis avatar
    aleksis 13/04/2009 16:37:13

    Se antithesi me ti simerini pantodinami k apotelesmatiki mas eksoteriki politiki sto akousma k mono tis opias tourkoi galoi portogalei xezonte ston fobo tous.
    Otan den simetexoume se diethnei meeting anazitete akomi pios itan o kourasmenos me tous mabrous kiklous sta matia!!

  19. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 13/04/2009 16:47:42

    Έλα ρε Αλέξη, δε φταίει ο κουρασμένος γι' αυτά. Η Ντόρα φταίει.

  20. τιραμολα avatar
    τιραμολα 13/04/2009 17:15:57

    Τα τελευταία πέντε χρόνια στον τομέα της εξωτερικής πολιτικής η ΝΔ μας έχει γυρίσει πολλά χρόνια πίσω.
    Στην Ευρώπη καρπαζοεισπράκτορες λόγω αναξιοπιστίας.
    Καμία προταση , καμία πρωτοβουλία καμία προσπάθεια για συμμαχίες.
    Στα βαλκάνια και την Μέση ανατολή συντελούνται κοσμογονικές αλλαγές και ο "καταλληλότερος" απλά παρακολουθεί..
    Την ώρα που ο Ομπάμα επισκέπτεται την γείτονα επί διήμερον εμείς τρέχουμε να βγάλουμε φωτογραφία για να παραμυθιάσουμε τους ιθαγενείς.
    Δεν υπάρχει ούτε ένα ανοικτό μέτωπο που να έχει σημειωθεί μία ελάχιστη πρόοδος επί 5 χρόνια.
    Οι εναπομείναντες "κρυφοί" υποστηρικτές της κυβέρνησης ανακαλύπτουν τώρα ότι λόγω μεγέθους της χώρας δεν μπορούμε να επηρεάσουμε καταστάσεις...
    Ο δε "καταλληλότερος" από ότι φαίνεται θα πάρει σβάρνα τα ταξίδια για να βγάλει φωτογραφίες λόγω ευρωεκλογών....

  21. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 13/04/2009 17:17:53

    Η βλακεια παει συννεφο εδω περα!
    Ολοι ειναι προδοτες και εσεις εδω ειστε οι μονοι πατριωτες που ξερετε το συμφερον της χωρας καλυτερα απο τον καθενα!
    Μνονο ο 15 μιλαει με επιχειρηματα.
    Οι υπολοιποι ειστε κοινοι λασπολογοι.

  22. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/04/2009 17:22:07

    Αυτό το blog κατήντησε καταφύγιο των εμπαθών αριστεροδεξιών, που όλα τα λύσαν με τον καταλληλότερο, ο Γιώργος τους μάρανε. Οσο ήταν ο Γιώργος υπουργός εξωτερικών η Ελλάδα ήταν παντού παροούσα και συνδιαμόρφωνε τίς πολιτικές στην ευρύτερη περιοχή και η ελλάδα είχε λόγο. Τώρα? αναπολώντας τα να κλαις. Οι εντελώς άσχετοι να είναι επιφορτισμένοι να οδηγήσουν την χώρα μας εν μέσω διεθνούς κρίσης. που γι αυτούς λειτουργεί ως άλοθι. Ποτέ δεν είχαν τη γεναιότητα να πουν ότι "τα κάναν μαντάρα". Πάντα κάποιοι άλλοι έφταιγαν,η διεθνής συνωμοσία, η επιβουλή κατά της χώρας μας γιατί λέει ... πιάσαμε φιλίες με τον Πούτιν κλπ. πότε θα δούμε κατάματα την αλήθεια, ότι τους ανίκανους δεν πρέπει να τους εκλέγουμε? καλός για παρέα για μια ρετσίνα με σουβλάκια "ο έτσι" αλλά δεν κάνει για κυβερνήτης.

  23. mofo avatar
    mofo 13/04/2009 17:36:51

    Αυτό που δεν μάθαμε ποτέ στην Ελλάδα είναι ότι μετά τη ζεμπεκιά του Γιώργου οι τουρκικές εφημερίδες γράφανε στον μακαρίτη τον Τζεμ: «Καλά αυτός χορεύει γιατί βάζει την Κύπρο στην Ευρωπαϊκή Ένωση, εσύ γιατί του χτυπάς παλαμάκια;»
    Αυτός είναι ο Γιώργος...έκανε το απίθανο με την Κύπρο και δεν άνοιξε ρουθούνι...

  24. Κανένας avatar
    Κανένας 13/04/2009 18:07:18

    22, να συμπληρώσω, «...με το ΑΣΕΠ». Το οποίο παρακάμπτεται όλο και πιο συχνά τελευταία.

  25. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 18:18:39

    Πως λεει ενα παλιο τραγουδι;
    "Ο γιωργος ειναι πονηρος κι'αυτα που λεει μην τα τρως..."
    Αν ειχε και δραμι ελληνικη συνειδηση τοτε ισως και να τον ψηφιζα. Αλλα φοβαμεια οτι θα ριξει ζεμπεκιες για τα νησια και θα ποιει την νησσαν γενικως.

  26. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 18:26:01

    @15, ΚΑνενα, ζεις σε αλλο κοσμο. Η στρατηγικη εισοδου της Κυπρου ηταν του αειμνηστου του Κρανιδιωτη, οχι του Γκιοργκος.

    Ας υπενθυμισω τα εργα και τις ημερες του ΓΑΠ, ετσι για να μην εχουμε αυταπατες.

    1) Ο Γ Παπανδρέου δεν είναι το «καλό παιδί», είναι συνειδητός σε όλες τις πράξεις του και κακώς μετά 27 χρόνια βουλευτικής θητείας, χρεώνουν σε «κακούς συμβούλους» του περιβάλλοντος του, τις επιλογές του. Γνωρίζει καλά την διπλωματική αβρότητα και τους κανόνες των δημοσίων σχέσεων, που τους τηρεί σε βαθμό, που παρεξηγείται ως υπερβολικά «ευγενής».
    2) Έχει ελλιπέστατη έως μηδενική κλασσική Ελληνική παιδεία και παντελή άγνοια της Ελληνικής Γραμματείας. Παιδί μετανάστη στην Αμερική, στον Καναδά, στην Σουηδία, με ιδιαίτερη εξάρτηση από την μητέρα του, με κοσμοπολίτικη ζωή, δεν γνώρισε την Ορθόδοξη διαπαιδαγώγηση (γνωστές γκάφες), δεν διδάχθηκε την Ελληνική ιστορία και πήρε το βουλευτικό αξίωμα νεότατος το 1981 ελέω Ανδρέα.
    3) Εγκατέλειψε συστηματικά και καθ ολοκληρία την πολιτική παρακαταθήκη του Α Παπανδρέου επί εποχής Σημίτη και κατόπιν, αποσιώπησε την πολιτική του γραμμή, εξαφάνισε μεθοδικά τα κείμενα και τα βιβλία που αποκαλύπτουν την διάσταση απόψεων και την σύγκρουση προσανατολισμού, που έχει με τον αποπεμφθέντα (ιδεολογικά) από τον ίδιο Α Παπανδρέου!

    3) Δέχτηκε αδιαμαρτύρητα την ίδρυση του Νατοϊκού στρατηγείου στην Λάρισα δίχως όρια!!! ευθύνης ολόκληρο το Αιγαίο (παραβίαση δόγματος Α. Π).
    Έτσι ξεκίνησε το ενδοτικό εγχείρημα διχοτόμησης του αρχιπελάγους, μιας και ιδρύθηκε τουρκικό στρατηγείο στην Σμύρνη.
    4) Προώθησε την μονομερή (ΔΙΑΒΑΖΕ ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΖΩΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ) από μέρους της χώρας μας Ελληνοτουρκική «φιλία», παρότι Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ΔΕΝΕ ΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΛΗΣ ΘΕΛΗΣΕΩΣ. Η μονομερής φιλία είναι δειλία και υποδηλώνει δουλικότητα). Προωθεί (Αμερικανική εντολή ) την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση ως πλήρες μέλος, με κίνδυνο μεταξύ άλλων δεινών την δημογραφική κατάληψη της Ελλάδας.(Ακόμη και την ύστερη αλλαγή γραμμής από τον Κ Σημίτη καταδίκασε!!). Δέχεται την πλήρη ένταξη της Τουρκίας, δίχως προϋποθέσεις την άρση της απειλής του τουρκικού casus belli, για τα 12 μίλια στο Αιγαίο και κυρίως την απομάκρυνση των στρατευμάτων κατοχής της Κύπρου.
    5) Προώθησε και επιμένει στην επαναφορά το διαλυτικού-καταστροφικού σχεδίου ΑΝΑΝ, ενάντια στις διαθέσεις του Ελληνοκυπριακού λαού και πολέμησε αποτελεσματικά, τον εθνικά αντιστεκόμενο ηγέτη, Τάσσο Παπαδόπουλο και τον συμπαραταγμένο μαζί του Βάσσο Λυσσαρίδη.
    10) Υπέγραψε με την Τουρκία την συμφωνία νόθευσης της ιστορικής αλήθειας στα βιβλία της ιστορίας της ΣΤ Δημοτικού και Γ Λυκείου, για τον συνωστισμό στην Σμύρνη και την «προσάρτηση το 1912 ( όχι απελευθέρωση) της Μακεδονίας στην Ελλάδα». Υπερασπίζεται μάλιστα μετά την απόσυρση του το περιλάλητο αντεθνικό βιβλίο! (Δηλώσεις κ Ραγκούση εκ μέρους του! Διόρισε μάλιστα τους υπέρμαχους της παραχάραξης της ιστορίας Θάλεια Δραγώνα και Γιώργο Παπαδημητρίου ως βουλευτές!!! επικρατείας του ΠΑΣΟΚ).
    6)Αποδέχθηκε την ύπαρξη ζωτικών συμφερόντων!! της Τουρκίας στο Αιγαίο μαζι με εκεινον τον ανεκδιηγητο λογιστακο ( συμφωνία της Μαδρίτης-διαμαρτυρία 10 βουλευτών του ΠΑΣΟΚ μεταξύ των οποίων και του Κ Παπούλια).Έτσι άνοιξε το δρόμο για τις «γκρίζες ζώνες».
    7) Έκλεισε συμφωνία με τον ΤΖΕΜ (μυστική διπλωματία) «να υπογραφεί συνυποσχετικό για το διεθνές δικαστήριο της Χάγης για την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας, με αποστρατιωτικοποίηση των νησιών και επαναχάραξη των συνόρων στο Αιγαίο», όπερ συνεπάγεται παραχώρηση- συρρίκνωση εθνικού χώρου.
    8) Αποδέχτηκε συμμορφούμενος στις πιέσεις, να μην τοποθετηθούν οι αντιαεροπορικοί πύραυλοι S 300 στην Κύπρο, αλλά στη Κρήτη.(Γιατί η εμβέλεια τους έφτανε στο Ισραήλ και αυτό ανησυχούσε για την ασφάλεια του).
    9)Αποδέχεται τον αυτοπροσδιορισμό των μουσουλμάνων της Θράκης ως Τούρκων (Καραχασάν-υποψήφιοι βουλευτές ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ)καταργώντας την συμφωνία της Λωζάνης. Δεν πρόκειται περί ενός ακόμη λάθους, ξέρει τι κάνει!!
    10) Αποδέχτηκε στην Σοσιαλιστική Διεθνή το κόμμα του Τουρκοκύπριου ηγέτη του ψευδοκράτους, Ταλαάτ που ξεπουλά στους Άγγλους τις περιουσίες των Ελληνοκυπρίων, όπως στην μεσίτρια-δικηγόρο γυναίκα του Μπλαίρ που κατέθεσε στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο υπέρ της εισβολής των Τούρκων: «Δεν εισέβαλαν στην Κύπρο, αλλά επενέβησαν για την προστασία των ομοεθνών τους»!!

    Αυτα ειναι μερικα απο τα "εθνικα του εργα".

    Need I say more?

  27. rs avatar
    rs 13/04/2009 18:38:04

    Αν όσοι "διαπληκτίζονται" εδώ μέσα, με επιχειρήματα βαθυστόχαστα και εμβριθή, γνωστοποιούσαν τα ονόματά τους, θα μαθαίναμε τους ....αργόμισθους δημοσιογράφους που ¨κρύβονται" σε μισθολογικές καταστάσεις (τότε και τώρα) απίθανων κρατικών οργανισμών;

    Forest Gumb

  28. asonidis avatar
    asonidis 13/04/2009 18:41:11

    Α ΡΕ ΜΠΡΑΒΟΓΙΩΡΓΟ!
    ΑΜΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΚΙ ΑΥΤΟ,ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ,
    ΧΑΛΑΛΙ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΤΣΑΝΤ-ΜΙΝΕΙΚΟ-ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.

  29. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/04/2009 19:04:16

    @30 asonidis : η εμπάθειά σου δεν έχει όρια. Πρέπει να γνωρίζεις ότι με τις ανοησίες σου προσβάλεις όλους του Έλληνες 2ης γεννιάς που ο ένας γονιός τους ήταν ξένος. Νάσαι περήφανος αγόρι μου με την απύθμενη βλακεία που σε περιτριγυρίζει...

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 19:32:37

    Επειδή ο καθένας βλέπει και αξιολογεί ως επιτυχία ή μη την πορεία κάποιου ανάλογα με το χρώμα των γυαλιών που φορά, εγώ θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου και θα ρωτήσω:

    -πότε ήταν πετυχημένος ο ΓΑΠ? όσο ήταν Υπουργός Εξωτερικών ή όταν αντικαταστάθηκε? αν ισχύει το πρώτο η κυβέρνηση που συμμετείχε ήταν για τα "μπάζα" (κακή αντικατάσταση πετυχημένου) αν ισχύει η δεύτερη παραδοχή ο ΓΑΠ απέτυχε ως Υπουργός Εξωτερικών...
    Ας σοβαρευτούμε λοιπόν:

    -θυμάται κανείς τις δηλώσεις θαυμασμού της κα Ολμπράιτ για τον ΓΑΠ?
    -θυμάται κανείς την πορεία του στο ΥΠΕΞ? γιατί εγώ προσωπικά το μόνο που θυμάμαι ήταν κάτι δημοσιεύματα της εφημερίδας ...ΠΟΝΤΙΚΙ και όποιος θέλει ας ψάξει
    -καμαρώνει ο φίλος για την φιλοΑραβική προσέγγιση του ΠΑΣΟΚ και ερωτώ τι κερδίσαμε? επενδύσεις ή αποφυγή τρομοκρατικών επιθέσεων σε κρουαζιερόπλοια? ή μήπως υποστήριξη εκ μέρους τους στο Κυπριακό που οι Συνδιασκέψεις τους είναι χειρότερες από Τουρκικά Ανακοινωθέν
    -να θυμηθώ τα ΙΜΙΑ?
    -μπορεί ο κ Παπανδρέου να μου αναφέρει ένα οποιοδήποτε κοινοβουλευτικό κόμμα που ασκεί κυβερνητική εξουσία και ευχαριστεί ξένους ...προστάτες οπουδήποτε στον κόσμο?
    -νομίζω ότι είναι υποκρισία να μιλά το ΠΑΣΟΚ για Εξωτερική Πολιτική και εξοπλιστικά προγράμματα, είναι το κόμμα που εισήγαγε το πάρε να έχεις για να με υποστηρίξεις (αν θέλουν να θυμούνται...)

    -Κύπρος?ορίστε για το Κυπριακό:

    "δημιουργίας ενός… «μεταεθνικού κράτους» στην Κύπρο" ποιος το είπε ποιος το είπε...
    "Βάσος Λυσσαρίδης «από κολοσσιαίο επίτευγμα μετατρέπουμε την ένταξη σε καταστροφικό μπούμερανγκ» " (σχέδιο Ανάν)
    "ο νυν αρχηγός του ΠΑΣΟΚ «προτρέπει την κυβέρνηση να αναλάβει πρωτοβουλίες και να κάνει προτάσεις για το κυπριακό», ενώ φέρετε να κάνει την εξής ακόμη πιο εκπληκτική δήλωση: «Είναι λογικό οι κινήσεις και οι προτάσεις του γενικού γραμματέα του ΟΗΕ να μην ανταποκρίνονται πάντα στις επιθυμίες μας ή να αντιβαίνουν στα εθνικά συμφέροντα»." 03/2004
    για να μην σχολιάσουμε τη δήλωση που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο για το τι αντάλλαγμα θα έδινε κάποιος για να κοιμάται ήσυχος....
    -να θυμηθώ την συνέπεια του ΠΑΣΟΚ μεταξύ λόγων και πράξεων?
    έξω από την ΕΟΚ?
    έξω από το ΝΑΤΟ?
    ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο?
    έξω οι βάσεις του θανάτου?
    κλπ

    Το να κοιτάμε τα λάθη του σήμερα δεν σημαίνει ότι σβήνουμε τα λάθη του εχθές.
    Για την εξωτερική πολιτική μιας χώρας που έχει μείνει στο ...δαχτυλίδι των μεγάλων δυνάμεων για τη διαδοχή...

    ΥΓ
    η σημερινή κυβέρνηση έχει διαπράξει τραγικά λάθη, αλλά είχε το θάρρος να εκφέρει και να επιβάλλει ένα ΒΕΤΟ, να έχει μια ποιο Ευρωποκεντρική ματιά, να κάνει έστω θέαμα με τη Ρωσσία και παρόλο που η νυν Υπουργός Εξωτερικών είναι απερίγραπτη (προσωπική άποψη) δεν δύναται να συγκριθεί με τους ...εκσυγχρονιστές.

  31. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 19:35:34

    ουπς συγνώμη ο χθεσινός Υπουργός του εκσυγχρονιστικού ΠΑΣΟΚ, επιθυμεί να κριθεί για το μελλοντικό του έργο
    Αλήθεια γιατί απαρνείται ο ίδιος το παρελθόν του?

  32. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 19:37:55

    @33 Παρατηρητη, αν τα δεδομενα, που φερουν την υπογραφη του κ. Παπανδρεου ειναι εμπαθεια τοτε, ναι, ειμαι εμπαθης.
    Αν δεν καταλλαβες, το προβλημα δειν ειναι η ξενη μητερα του, αλλα η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ που σμιλευθηκε σε ΞΕΝΑ σχολεια, σε ξενες εμπειριες κ.α. στα οποια δεν μπορω να επεκταθω.
    Απαντησε σε συγκεκριμενα που προσαπτω, οχι γενικολογιες και αρλουμπες.
    Και ενα ερωτημα: ολα οσα εκαμε, απο την Προκρουστεια χειρουργικη στη Ελληνικη γλωσσα το 1981 (ηταν υφυπουργος αν θυμαμαι καλα και βλεπω τα αποτελεσματα εδω μεσα μερικως τουλαχιστον) τις ζεμπεκιες μεχρι την υποστηριξη του σχεδιου Α(υ)ναν, τα εκαμε στα πλαισια αποφυγης μιας συγκρουσης ή αποτροπης;

  33. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 19:46:11

    @ 32 & 33
    Πληρωνει καλα η Ρηγιλλης?

  34. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 19:46:50

    "η σημερινή κυβέρνηση έχει διαπράξει τραγικά λάθη, αλλά είχε το θάρρος να εκφέρει και να επιβάλλει ένα ΒΕΤΟ, να έχει μια ποιο Ευρωποκεντρική ματιά, να κάνει έστω θέαμα με τη Ρωσσία και παρόλο που η νυν Υπουργός Εξωτερικών είναι απερίγραπτη (προσωπική άποψη) δεν δύναται να συγκριθεί με τους …εκσυγχρονιστές."

    Ξεχασες να πεις Ιθαγενη οτι γι'αυτο και εχουν λυσσαξει να την καθαιρεσουν με καθε διαθεσιμο μεσον, σκανδαλολογια, πες, πες, πες κατι θα μεινει, η πλασπη γενικα δουλευει στον Ελλαδα καλα.
    Οχι, οχι, δεν ειμαι ΝΔ (Θου Κυριε!).

  35. αρχαίος avatar
    αρχαίος 13/04/2009 19:52:41

    Δεξιά παπαγαλάκια,βγάλτε τα γαλάζια παραμορφωτικά γυαλά και δέστε τον κόσμο καθαρότερα!είναι γελοίο το θέαμα, να διαβάζει κανείς στα σοβαρά τις κενότητές σας

  36. τιραμολα avatar
    τιραμολα 13/04/2009 20:01:03

    Είσαι καλός στα λογοπαίγνια και στα συμπεράσματα δια της ισατοπον απαγωγή Ιθαγενή...
    Επί της ουσίας δεν έχεις τίποτα να κατηγορήσεις τον ΓΑΠ και όπως φαίνεται ούτε και την διάθεση να του αναγνωρίσεις τίποτε από τα ανωτέρω που γράφτηκαν στο ποστ 15
    Αν θέλεις να του αποδώσεις ευθύνες για όλη την ιστορική διαδρομή του ΠΑΣΟΚ επίσης είναι δικαιωμά σου.
    Τι να απαρνηθεί δηλαδή από το παρελθόν του?
    .........
    Επειδή όμως βλέπω ότι σου αρέσουν οι "συγκρίσεις" , για πέσε μας ρε φίλε , τι άλλο θα μπορούσε να κάνει η κυβέρνηση στην υπόθεση του βέτο αφού σύσσωμη η αντιπολίτευση και όλοι οι έλληνες πολίτες ήταν σύμφωνοι με αυτήν την θέση?
    Δηλαδή ολόκληρη η χώρα στήριζε αλλά το θάρρος το είχε μόνο αυτός που οι πολίτες έχουν επιλέξει για να τους εκπροσωπεί...
    Πήρε το όπλο του και πήγε να πολεμήσει μόνος του ο ...γεναίος.
    Οταν μιλάς για ευρωποκεντρική ματιά εννοείς μήπως την καταράκωση της αξιοπιστίας της χώρας όπου έχουμε καταντήσει ανέκδοτο στις Βρυξέλλες?
    Έλα τώρα....

  37. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/04/2009 20:01:12

    Παπαγαλακια ξεπαπαγαλακια,το θεμα ειναι,ειναι σωστα αυτα που λενε,η οχι;
    Τα αλλα,ειναι για τα μπαζα.

  38. τιραμολα avatar
    τιραμολα 13/04/2009 20:05:59

    Α ξέχασα το "να κάνει έστω θέαμα με την Ρωσσία..."
    Έχω ξαναγράψει...
    Όσο πλησιάζει η συντριβή τόσο τα "επιχειρήματα" θα αγγίζουν τα όρια του γελοίου...

  39. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 20:23:43

    Αρχαιε, εχεις κατι συγκεκριμενο να αντιταξεις στα δεδομενα;Αν ναι τοτε μπες στον κοπο να επιχειρηματολογησεις, και οχι να βρισεις.
    Και μην βιαζεστε ορισμενοι να βγαλετε συμπερασματα.
    Εγω ζω εξω, και αυτοχρηματοδουμαι. Και το κυριοτερο, μπορω να το αποδειξω. Εσεις μπορειτε να ισχυριστειτε κατι τετοιο; Ή η κομματικη σας προσκολυση εχει φτασει πλεον στο ζενιθ της τυφλας της με ο,τι αυτο συνεπαγεται για το μελλον της Ελλαδας ως ανεξαρτητης χωρας.

    Εγω ειμαι διατεθιμενος να κανω αδρες προβλεψεις, αν και οποτε, ω μη γενοιτο, εκλεγει ο ΓΑΠ. Γ'αυτο επειγονται οι ασπονδοι φιλοι μας να εκδιωξουν τον ΚΚ. Εσεις ειστε διατεθιμενοι να πειτε σε γενικες γραμμες τι θα πραξει ο ΓΑΠ, περα βεβαια απο τις απεραντολογικες μπουρδες, π.χ. του 5% για την παιδεια (ο Προκρουστης, που δεν εχει καν Ελληνικη απιδιεα, θα διορθωσει την παιδεια!, ημαρτον Κυριε).

    1. Κλεισιμο αρον-αρον του "Μακεδονικου" με μαλλον αναγνωριση ΚΑΙ μειονοτητας. Τουτεστιν, υποθηκη της εδαφικης ακεραιοτητας της Ελλαδας, οχι απο τους Σκοπιανους αλλα απο το ΝΑΤΟ. Ψαξε λιγο την προσφατη ιστορια να δεις, εγινε κατι τετοιο σε ευρωπαικη χωρα προαφατα;
    2. Κλεισιμο του "Αιγιαικου" με συγκυριαρχια, δηλαδη ουσιατικη κυριαρχια αφου οι τουρκοι θα μπορουν να κανουν ερευνες οπου τους καπνισει αλλα η Ελλαδα θα χρειαζεται αδεια τουρκικη. Συνεπεια αυτου θα ειναι η αποψιλλωση των ακραιων νησιων και σιγα-σιγα επικοισμος τους με μουσουλαμνους "λαθραιους". Γιατι νομιζετε οτι τους στελνει κατα χιλιαδες η Τ; γιατι τους λυπαται; Απλα ξερει οτι το Ελλαδικα κρατιδιο-δορυφορος δενμοπορει καν τα μαγαζια των νοικοκυραιων να προστατεψει, θολονωντας και το δημοσιο διαλογο με αριστεροδιεθνιστικες αρλουμπες χτησιμων "προοδευτικων" ηλιθιων.
    Ή θα υπαρξει κοινη, Μπρρρ! -οχι ομως οπως κοινη γυναικα, κοινος χωρος, π.χ. πανεπιστημια-αχουρια, δηλ. βρωμερα-ή κανω λαθος; ή θα υπαρξει, λεω, συνοχη σε ΟΛΑ τα επιπεδα ή θα παθουμε ο,τι και το 1974. ΑΠλα πραγματα.

  40. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/04/2009 20:27:00

    Η φιλοαραβικη πολιτικη εγκαταλειφθηκε απο την εποχη Σημιτη.Ειναι ο μονος πρωθυπουργος που δεν εκανε καμμια επισκεψη σε αραβικη χωρα και επρεπε να ελθει ο Καραμανλης για να παει στην Αιγυπτο.
    Φυσικα δεν μπορει να αναβιωσει η δεκαετια του 80 και φυσικα μεσολαβητης εγινε η Τουρκια για το λογο οτι στον αραβικο κοσμο δεν κυριαρχει πια ο "αραβικος σοσιαλισμος" αλλα ο ισλαμισμος.Αλλο Αραφατ και αλλο Χαμας.Για τον πρωτο μπορουσε να ειναι μεσολαβητης ο Ανδρεας αλλα για τη δευτερη μονο ο Ερντογαν.
    Για την ενταξη της Κυπρου αφανης ορος της ενταξης ηταν η εμφανιση του σχεδιου Αναν που ειτε θα ελυνε το κυπριακο κατα 80% υπερ της Τουρκιας ειτε θα την απενοχοποιουσε όπως εγινε.Ποτε δεν ηταν ζητημα της ενταξης της Κύπρου τα οικονομικα της αλλα το κυπριακο προβλημα.Απο τη στιγμη που εμφανισθηκε μαζι με την ενταξιακη διαδικασια σχεδιο λυσης του κυπριακου ευνοικο για τους Τουρκους,η διαδικασια αυτη ουσιαστικα αποσυνδεθηκε απο παραγοντας πιεσης προς την Τουρκια.

  41. hypo avatar
    hypo 13/04/2009 20:55:34

    Ο Γιώργος είπε ότι προτιμά να δώσει την Θράκη για να κοιμάται πιο ήσυχος! Κατά τα άλλα, καθόμαστε και τον ακούμε να λέει ότι του κατέβει!

  42. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 21:06:44

    Φιλοι, οταν κατι δεν μας ανοικει, τοτε μπορουμε ευκολα να το "διαπραγματυετουμε". Αυτη ειναι η ουσια του προβληματος ΓΑΠ-Πρωθυπουργος.
    Ας κανω μια υποθεση εργασιας δικην αναλογιας:Αν, λεμε υποθετικα για να μην παρεξηγηθω, αν ημουν υπουργος εξωτερικων του κρατους των ασπονδων φιλων περαν του ατλαντικου και η Ρωσσια διεκδικουσε την Αλασκα με υπερπτησεις, δηλωσεις επιθετικες κ.α καιτελος με αποβαση τυπου Υμιων, πιστευετε οτι θα εδινα φραγκο για λιγα ψυχρα ξερονησια κοντα στην Αρκτικη. Αυτο λεει ο ΓΑΠ ουσιαστικα, και ας το διαψευσει αν δεν ειναι αληθεια, για τα "λιγοτερα μετρα γης" για να κοιμαται αυτος και οι χορηγοι του ησυχα τις νυχτες. Η δηλωση αυτη δειχνει και αγνοια της διαφορας αποτροπης και αποφυγης του πολεμου. Διοτι και εγω ο αφελης μπορω να αποφυγω τον πολεμο, αν δωσω γην και υδωρ, αλλα ποιος με βεβαιωνει οτι ο αρπαγας γειτονας δεν θα επανελθει με χειροτερες ορεξεις; Θα δωσω περισσοτερη γην και υδωρ τοτε;
    Αυτα να τα εχτε υπ'οψην σας οι μελλονιτκοι ΠΑΣΟΚΟΙ που θα στελεχωσετε τα οφικια του δουλοπρεπους μας κρατους και οταν θα συναλασεσθαι με σοβαρους διεθνεις παιχτες. Και κατι τελευταιο: Καλα θα κανετε να διαβασετε το βιβλιο του Γ. Καψη για το '87 για το πως αποτρεπεις τον αντιπαλο και οχι πως αποφευγεις τη συγκρουση. Γιατι εχω βαρεθει να ακουω το Σημιτικης εμπνευσεως ρητον "και τι ηθελες, να κανουμε πολεμο;" ΑΝ ακομα δεν ανιλαμαβνεστε τις διαφορες, ουαι και αλιμονο μας ως κρατους και πολιτων.

  43. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 21:08:43

    Αγαπητέ φίλε τιραμόλα, αν διάβασες προσεκτικότερα θα έβλεπες ότι δεν "εξυμνώ" ούτε την κυβέρνηση ούτε την κα Μπακογιάννη.
    Αρνούμαι όμως να μπω στη λογική της επιλογής του λιγότερου κακού ή του λιγότερου κλέφτη (κατά Παγκάλου) .
    Οι μ@@@@@@@ς της κυβέρνησης του σήμερα δεν σβήνουν τις μ@@@@@@@ς της κυβέρνησης του χθες που μέλος της ήταν ο κ Γ Παπανδρέου.
    Δεν απάντησε κανείς:

    -ΙΜΙΑ
    -Σχέδιο Ανάν
    -Εξοπλιστικά προγράμματα (F16 & MIRAz 2000 & αγορές του αιώνα) για εξαγορά ...φιλίας
    -Δεν απάντησε κανείς για τα θετικά της Ελληνο - Αραβικής φιλίας
    -Δεν απάντησε κανείς " για το τι ανταλλάσσει για να κοιμάται ήσυχος" ο ΓΑΠ
    -Προσωπικά πιστεύω ότι η κα Μπακογιάννη είναι ότι χειρότερο για το ΥΠΕΞ. Εσύ πιστεύεις ότι ο άνθρωπος που εκφέρει: "«Είναι λογικό οι κινήσεις και οι προτάσεις του γενικού γραμματέα του ΟΗΕ να μην ανταποκρίνονται πάντα στις επιθυμίες μας ή να αντιβαίνουν στα εθνικά συμφέροντα».” μπορεί να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα της χώρας?
    -Το ότι καταδικάζω τη ΝΔ δεν σημαίνει ότι βαπτίζω το ΠΑΣΟΚ στη κολυμβήθρα του Σιλωάμ.

    ΥΓ

    Συμφωνώ μαζί σου ότι αυτή η κυβέρνηση πρέπει να φύγει αύριο, όχι γιατί είναι "λιγότερο κακή" από την αντίστοιχη του ΠΑΣΟΚ (Πάγκαλος for ever), αλλά επειδή δεν πραγματοποίησε ούτε μια από τις εξαγγελίες του 2004.
    Εργάζομαι στο Δημόσιο, αν πιστεύεις ότι το ΠΑΣΟΚ του χθες είναι καλύτερο και έχει αλλάξει, τι να πω? Θα απογοητευτείς.
    Οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να μοιράζουν καρέκλες, να ράβουν κουστούμια και να εμφανίζονται οι ...χρεοκοπημένοι φίλοι περιμένοντας να πάρουν ...δουλειές.
    Δυστυχώς ζω στη χώρα που θα φύγουν οι ...κουμπάροι για να έρθουν τα ...λαμόγια.

  44. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 21:38:47

    @ 47
    "Οι μ@@@@@@@ς της κυβέρνησης του σήμερα δεν σβήνουν τις μ@@@@@@@ς της κυβέρνησης του χθες που μέλος της ήταν ο κ Γ Παπανδρέου."
    Δηλ. οποιος ειναι σε μια κυβερνηση και δε συμφωνει με καποια απο τις πολιτικες της πρεπει να βγαινει στα κεραμιδια ή να την ριξει ή να παραιτηθεί?
    Σε ποια χωρα το εχεις δει αυτο?
    π.χ. για το βιβλιο ιστοριας της 6ης δημοτικου φερουν ευθυνη ολοι οι τοτε υπουργοι?

  45. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/04/2009 21:43:06

    Ιθαγενής: Οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να μοιράζουν καρέκλες, να ράβουν κουστούμια και να εμφανίζονται οι …χρεοκοπημένοι φίλοι περιμένοντας να πάρουν …δουλειές.
    Δυστυχώς ζω στη χώρα που θα φύγουν οι …κουμπάροι για να έρθουν τα …λαμόγια.

    Συμφωνώ και επαυξάνω. Και θα είναι και πιο επικίνδυνοι αυτή τη φορά....

  46. hypo avatar
    hypo 13/04/2009 21:52:50

    @ ??says

    Ο Γιώργος τις έχει ήδη μοιράσει. Βλέπε συναντήσεις με επιχειρηματίες.

  47. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 21:56:53

    ??Says
    λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά δεν είναι όλοι σαν εσένα με κομματικές ταυτότητες
    Άσε που ορισμένοι έχουμε μάθει να περπατούμε και όχι να σερνόμαστε
    Αν εσύ προτιμάς τα πράσινα παμπερς από τις μπλε βαλίτσες δικαίωμά σου, εγώ δεν θέλω
    ούτε κουμπάρους ούτε λαμόγια,
    ούτε δομημένα ούτε χρηματιστήριο,
    ούτε Σχοινιά ούτε Μανούση,
    ούτε Τσοχατζόπουλο ούτε Στυλιανίδη
    ούτε Χριστοδουλάκη ούτε Αλογοσκούφη
    κλπ

    κούνα τη σημαιούλα σου και πέρνα από το λογιστήριο, εξάλλου για το Δημόσιο που βρίζεις η πλειοψηφία που όλοι βρίζεται ΠΑΣΟΚ είναι, το δείχνει και η ...ΑΔΕΔΥ

  48. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 21:57:49

    Ναι, ενω ο π.χ Λιαπης απλα ταξιδευει μαζι τους!

  49. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:00:00

    Μαλλον σε βολευει να ξαχνας το ΑΣΕΠ που το εκανε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ εχει λυσσαξει να το καταργησει. Για αυτο θα κανεις κριτικη?
    Μηπως οι αστυνομικοι δεν ειναι δημοσιο? Αυτοι δεν ειναι που ειπαν οτι η Ρηγιλλης ειναι σπιτι τους?

  50. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:01:45

    Τα παραμυθια περι Χρηματιστηριου αστα!
    Ο προεδρος σου δηλωσε οτι το ΧΑΑ παει καλα το 1999 επειδη θα ερθει η ΝΔ στην κυβερνηση. Αυτος δεν ειχε ευθυνη?
    Και μετα ειχε μουτρα να φωναζει "δεν υπαρχει τσιπα? δεν παραιτειται κανενας?". Τα ξεχασες αυτα?

  51. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 22:07:59

    Αγαπητέ μου έχω 22 χρόνια στο δημόσιο.
    Νομίζω ότι μπορώ να μιλήσω καλύτερα για ένα χώρο που ζω
    Ναι ο Πεπονής έφτιαξε το ΑΣΕΠ και το ΠΑΣΟΚ το ξέσχισε.
    Με μονιμοποιήσεις εκτάκτων (1994 1999 δεν βάζω τις πριν),με εξαιρέσεις (Βενιζέλος και ΥΠΠΟ, σώματα ασφαλείας,με διαγωνισμούς εκτός ΑΣΕΠ).
    Ήρθαν οι άσχετοι και συνέχισαν την πολιτική που βρήκαν.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι και οι δύο είναι κακοί.
    Θέλεις να σου πω ότι το ΠΑΣΟΚ είναι λιγότερο κακοί ή λιγότερο κλέφτες (δεν το λέω εγώ το τελευταίο, αλλά ο κ Πάγκαλος)?
    Εντάξει.
    Θα ψηφίσουμε ποτέ τον καλύτερο και όχι τον ...καταλληλότερο?
    Αν εσύ νομίζεις ότι το ΠΑΣΟΚ ή αν κάποιος άλλος η ΝΔ είναι ικανότερο κόμμα εξουσίας, εγώ απλά υποστηρίζω ότι και οι δύο είναι για τα πανηγύρια.

  52. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 22:11:58

    από όσα έγραψα στο Χρηματιστήριο κόλλησες?
    Ξέρω έχει πονέσει πολλούς.
    Λοιπόν:
    Σχοινιάς ή Μανούσης?
    Κτηματολόγιο του Λαλιώτη ή Κτηματολόγιο του Σουφλιά?
    Αυθαίρετο του Σουφλιά, αναψυκτήριο του Μαγγίνα ή ...κωλόσπιτο?
    Να συνεχίσω ή μερικοί
    γελάνε με τις δημοσκοπήσεις
    ή κλαίνε με τις δημοσκοπήσεις
    και προτιμούν να ξεχνάνε....

  53. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:12:00

    Εχεις δικιο οτι το ιδιο το ΠΑΣΟΚ δεν σεβαστηκε το ΑΣΕΠ και το διεβαλλε αλλα ποιος εφτιαξε το παραθυρο της μοριοδοτησης της προυπηρεσιας (σε βαζω σε ενα δημο με συμβαση, μενεις εκει 4 χρονια και εισαι πρωτος ακομα και αν ειχες απολυτηριο 10!) και της συνεντευξης?

  54. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:13:19

    Ολοι ξερουν οτι οι δημοσκοπησεις ειναι φτιαχτες, παντα ετσι ηταν!
    Δεν κολλησα στο χρηματιστηριο αλλα εχω βαρεθει να ακουω αυτη την καραμελα!

  55. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 22:16:56

    Φίλε μου δεν είναι καραμέλα, Ιστορία είναι και κάποτε θα πρέπει να μάθουμε ότι δεν πρέπει να αγνοούμε το χθες όταν δεν μας βολεύει.
    Ο ΚΚ ο Β πρέπει να πάει στο σπίτι του ...χθες
    Αλλά να μην ξεχνάμε ότι και ο ΓΑΠ άσκησε εξουσία πολλά χρόνια ως Υπουργός.

  56. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:19:17

    Δεν μπορεις να του καταλογιζεις την πολιτικη του ΠΑΣΟΚ π.χ. για τον Αχελωο οταν αυτος ηταν ΥΠΕΞ!
    Πες αν θες για κατι που εγινε με ευθυνη του στο ΥΠΕΞ.

  57. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 22:22:30

    "σε βαζω σε ενα δημο με συμβαση, μενεις εκει 4 χρονια και εισαι πρωτος ακομα και αν ειχες απολυτηριο 10!"

    Λυπάμαι που θα στο πω αλλά μην μιλάς για θέματα που δεν γνωρίζεις...

    250,000 συμβασιούζους είχατε βάλει ή απασχολίσιμους κατά Βενιζέλο και ο ΚΚ ο Β εκμεταλλεύτηκε τα δικά σας ψέματα να εξαγγείλει ότι θα τους ...ταχτοποιήσει.
    Ίδιοι είναι φίλε μου που βλέπουν το κράτος όχι ως δημόσιο αλλά ως λάφυρο

  58. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 22:23:20

    ουπς συμβασιούχους

  59. asonidis avatar
    asonidis 13/04/2009 22:28:21

    @-33 Παρατηρητης
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ,ΑΝΟΗΣΙΑΣ,ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΣΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΔΙΟΤΙ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΜΟΥΡΛΙΑ.ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΣΑΝΤ-ΜΙΝΕΙΚΟ-ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ ΞΕΝΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ.ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΦΙΛΑΣ ΧΙΛΙΟΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΕΣ ΠΟΔΙΕΣ.

  60. thanos avatar
    thanos 13/04/2009 22:28:34

    11-Dubai Expatriate Says:
    April 13th, 2009 at 1:45 pm

    Εσυ ποιον ρολο προτιμας, σαν γνωστης της διπλοματιας.

  61. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:31:06

    @ 61
    Λυπάμαι και εγω που θα στο πω αλλα να προσεχεις περισσοτερο οταν ψευδεσαι.
    Εγω δεν ειπα οτι δεν υπηρχαν οι συμβασιουχοι.
    Ειπα οτι δημιουργήθηκε τον Μαιο του 2004 αυτο το παραθυρο που σε κανουν αρχικα συμβασιουχο και μετα επιτυχοντα στο ΑΣΕΠ.

  62. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:32:43

    Επισης, οι παλιοι "πρασινοι" συμβασιουχοι απομακρυνθηκαν ως αχρηστοι για να ερθουν τα αξια γαλαζια παιδια!
    Θεια δικη θα ελεγε καποιος.
    ΧΑΛΙΑ λεω εγω.

  63. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:34:45

    @ 63
    Ξεχασες τον Εβερτ, τον Αβραμοπουλο (εβραιος), την Βοζεμπεργκ.
    Ἠ αυτοι ειναι καλοι αφου ειναι δεξιοι?

  64. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/04/2009 22:38:00

    Σοβαρά?
    ....επειδή έχω συντάξει ορισμένες ανακοινώσεις πρόσληψης πριν το 2004 το είχε βαφτίσει το ΠΑΣΟΚ εμπειρία μετά έγινε συνέντευξη επί ημερών ΝΔ.
    Οι δρόμοι μόνο από όπου έρχονται οι λίστες έχουν αλλάξει στους συμβασιούχους.
    Αντί Χαριλάου Τρικούπη (1994-2004), τώρα έρχονται από Ριγηλής (2004 - 2009)
    Το ΑΣΕΠ εσείς το ξεσχίσατε και η ΝΔ το αποτελείωσε.
    Τόσο απλά

  65. asonidis avatar
    asonidis 13/04/2009 22:38:20

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  66. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:41:10

    @ 68
    Κανεις πως δεν καταλαβαινεις. Θα το πω πιο λιανα.
    Η εμπειρια υπηρχε και πριν αλλα αφορουσε προυπηρεσια στον ιδιωτικο τομεα και ειχε εφαρμογη σε ορισμενους τομεις.
    Η ΝΔ περασε ενα νομοσχεδιο που αν απλα εισαι συμβασιουχος σε εναν Δημο εχεις προυπηρεσια (με πολυ μεγαλυτερο συντελεστη μαλιστα) για οποιοδηποτε διαγωνισμο του ΑΣΕΠ.
    Ειναι το ιδιο?

  67. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:43:12

    Και γιατι ξεκινησες απο το 1994?
    Μηπως εχεις ιδεα ποσους αστυνομικους διορισε μονο ο Αναγνωστοπουλος απο την πατριδα του την Καρδιτσα? επι Μητσοτακη αυτο.

  68. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:43:52

    Επισης ποιο κομμα εβαλε τα σωματα ασφαλειας στις πανελλαδικες?
    Γιατι δεν το εκανε η ΝΔ πιο πριν?

  69. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 22:53:13

    Και στη τελικη, σιγουρα το ΠΑΣΟΚ εχει λαμογια τα οποια αν τους επιτραπει να κανουν τα ιδια και εγω θα τους μουτζωσω.
    Αλλα αυτη η απατη της ΝΔ ειναι απιστευτη και δεν εχει προηγουμενο!
    Δεν εχουν κανει πραξη ουτε μια απο τις δεσμευσεις τους και εχουν το θρασος να μιλανε για μεταρρυθμισεις!

  70. babis lazarou avatar
    babis lazarou 13/04/2009 23:07:04

    ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟ ΜΑΚΕΤΟ -ΑΒΟΥΡΗ- ΣΗΜΗΤΗ,ΜΕ ΤΑ ΙΜΙΑ,ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ , ΧΑΓΗ , ΣΧΕΔΙΑ ΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ,ΗΡΘΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΩΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΑΛΟ .ΝΑΙ ΕΓΙΝΕ ΘΑΥΜΑ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΤΖΕΦΡΥ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΖΕΜΠΕΚΙΚΑ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕ ΓΛΕΙΦΕΤΕ.(ΑΣ ΜΗΝ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΛΙΑΝΑΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ).ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΑΙΝΤΙ? ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΤΙ ΠΗΡΑΝ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ . ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΗΣ ΕΚΑΝΑΝ Π Α Ρ Ε Κ Ο Υ Μ Β Η Σ Η ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΑ? ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΑΓΕ ΝΑ ΠΑΡΗ Ο ΑΕΡΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΜΙΑ?ΠΟΙΟΣ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΙΠΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ Η.Π.Α ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΕΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ? ΠΟΙΟΣ ΠΟΥΛΑΓΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΗ ΓΕΩΤΡΗΣΕΙΣ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 6 ΜΙΛΙΩΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΜΕΑ ΚΟΥΛΜΠΑ? ΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΘΗΣ ΤΖΕΦΡΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΣ ΕΣΥ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΗΔΗΣΗ.ΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΘΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ.ΗΡΕΜΙΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΜΑΛΩΣΗ Ο ΚΟΥΒΑΤΣΕΑΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΑΜΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ? ΕΜΑΘΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΜΑΣ ΣΥΧΑΙΝΕΤΕ ΑΚΟΜΗ?

  71. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 23:18:58

    @ 74
    παντως ακομα και ο Γιωργακης ξερει μαλλον καλυτερα ελληνικα απο εσενα!!

  72. ?? avatar
    ?? 13/04/2009 23:28:40

    @ 76
    Πολυ πρωτοτυπο. Μονος σου το σκεφτηκες?

  73. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 23:53:32

    Τελικα η ολη συζητηση αποδεικνυει οτι το απο τοην Τουρκια δορυφοροποιημενο κρατιδιο ειναι υποδουλο στα κομματικα του παθη. Μπαινουν οι μεν και βγαζουν τους δε, οι μεν ραβουν κοστουμια και οι δε τα βγαζουν ολοι μαζι και αλληλομαχαιρωνονται σε ενα παιγνιο μηδενικου (για την Ελλαδα) αθροισματος. Οι "πισωδρομικοι" και μη Ευρω-πεη Τουρκοι εχουν πολλα να διδαξουν επ'αυτου στην Ἑυρωπαικη" Ελλαδα του εξυγχρονισταν. Τελικα ο μονος ορισμος συγχρονου κρατους ειναι αυτος που περιλαμαβνει και εθνικη συνοχη/συναινεση στην (ρημαδα) την εξωτερικη πολιτικη διχως την θλιβερη εικονα που παρουσιαζουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

  74. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 23:59:20

    @Ανωνυμο #76, καλοοοοο!
    Παρελειψες να αιτιολογησεις το γιατι: οτι οι ΠΑΣΟΚΟΙ τελιοποιησαν τις μεθοδους τους για 25 χρονια ενω οι ΝΔδες ειχαν συγκριτικα λιγοτερα για να γινουν επαγελματιες.

  75. asonidis avatar
    asonidis 14/04/2009 00:02:42

    @75
    ΠΑΡΑΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.ΔΕΝ ΒΡΕΧΕΙ, ΣΕ ΦΤΥΝΟΥΝ, Ω ΘΕΡΑΠΑΙΝΙΔΑ ΤΟΥ ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΟΕΙΔΟΥΣ ΜΠΡΑΒΟΓΙΩΡΓΟΥ.

  76. Κανένας avatar
    Κανένας 14/04/2009 01:22:51

    Απορώ με όλους εσάς τους εντεταλμένους της Ρηγίλλης, ποιον νομίζετε ότι μπορείτε να πείσετε με τις αρλούμπες που αραδιάζετε; Εδώ ο άλλος λέει ότι την Κύπρο την έβαλε στην ΕΕ ο (επίσης πολύ ικανός και άξιος) Υφυπουργός Κρανιδιώτης και όχι ο Υπουργός Παπανδρέου, ενώ χρεώνει το «ευχαριστώ» του Σημίτη στον Παπανδρέου, άσχετα που αυτός δεν ήταν τότε Υπουργός Εξωτερικών. Γράφτηκαν πράγματα που ξεκινάνε από το «αντεθνικό» βιβλίο Ιστορίας (που το χαρακτηρίζουν έτσι όσοι αντιστρέφουν το «το Έθνος πρέπει να μάθει να θεωρεί εθνικό ό,τι είναι αληθές» στο «πρέπει να θεωρούμε αληθές ότι είναι "εθνικό"», ακόμη και αν αυτό είναι πέρα ως πέρα ψευδές, όπως είναι για παράδειγμα ο μύθος του κρυφού σχολειού), περνάνε από την Καραχασάν (που είναι Έλληνίδα πολίτης, συνεπώς δικαιούται να θέσει υποψηφιότητα ακόμη και για Πρόεδρος της Δημοκρατίας, είτε σας αρέσει είτε όχι), κάνουν μία στάση στην «έλειψη Ορθόδοξης διαπαιδαγώγισης» του Παπανδρέου (νομίζοντας προφανώς πως ζούμε στο Ιράν και όχι σε ευρωπαϊκή χώρα), και τους S-300 (να σας θυμίσω πως δεν ήταν η Ελλάδα αυτή που τους παρήγγηλε ούτε αυτή που δέχθηκε να τους στείλει αλλού υποκύπτοντας στις πιέσεις, αλλά η Κύπρος του δικού σας Κληρίδη, ο οποίος ήταν επίσης αυτός που δέχθηκε την επιδιαιτησία του Ανάν, που οδήγησε στο γνωστό σχέδιο) και καταλήγουν στη γυναίκα του Μπλερ με έναν συλλογισμό που είναι ομολογουμένως πρωτότυπος. Γράφτηκε ακόμη και ότι ο Παπανδρέου «απέτυχε ως Υπουργός Εξωτερικών» και πως «αντικαταστάθηκε» γι΄ αυτό (δεν αποκλείεται αυτό πράγματι να συνέβη σε κάποιο παράλληλο σύμπαν, όμως στο δικό μας σίγουρα δεν έγινε ποτέ, γιατί ο Παπανδρέου ήταν Υπουργός Εξωτερικών μέχρι και τη μέρα των εκλογών), ενώ κάποιος άλλος μας πληροφόρησε για το περιεχόμενο των «μυστικών συμφωνιών μεταξύ Παπανδρέου και Τζεμ», τις οποίες αυτός γνωρίζει παρότι «μυστικές». Ο ίδιος εγκαλεί τον Παπανδρέου γιατί «δέχεται την πλήρη ένταξη της Τουρκίας, δίχως προϋποθέσεις την άρση της απειλής του τουρκικού casus belli, για τα 12 μίλια στο Αιγαίο και κυρίως την απομάκρυνση των στρατευμάτων κατοχής της Κύπρου», λες και έχει θέσει ο Καραμανλής τους όρους αυτούς, ή κάποιους άλλους, και μας το έκρυψε. Το καλύτερο όμως ήταν οι προβλέψεις για την πολιτική του Παπανδρέου όταν θα γίνει πρωθυπουργός (καλομελέτα κι έρχεται). Χαραμίζεσθε βρε παιδιά, έπρεπε να είχατε γίνει αστρολόγοι. Μόνο για τον Σόρος δε διάβασα τίποτα και ανησυχώ, αλλά εντάξει αυτός είναι χορηγός των αναρχικών και του Αλαβάνου, ο Παπανδρέου έχει προφανώς άλλους (για τους χορηγούς του Καραμανλή θα μας ενημερώσετε; ). Α ρε «Ορθόδοξης διαπαιδαγώγισης» ρατσιστές και εθνικιστές, έχετε πολύ πλάκα. Και μια και είναι μεγάλη βδομάδα, ανοίξτε και κανένα ευαγγέλιο να διαβάσετε τι έλεγε ο Χριστός, γιατί τη διαπαιδαγώγισή σας δεν τη βλέπω και πολύ ορθόδοξη...

  77. Κανένας avatar
    Κανένας 14/04/2009 01:37:24

    Α, μου άρεσε επίσης ο ισχυρισμός περί «Προκρουστειας χειρουργικης στη Ελληνικη γλωσσα το 1981», εννοώντας προφανώς την καθιέρωση του μονοτονικού. Εκτός του ότι το πολυτονικό ήταν παντελώς άχρηστο, εφόσον καθιερώθηκε σε μια εποχή (ελληνιστική) όπου το ε με ψιλή προφερόταν διαφορετικά από το ε με δασεία, και χρησιμοποιήθηκε ακριβώς για να διευκολύνει τη σωστή προφορά της ελληνικής από μη Έλληνες (οι αρχαίοι Έλληνες όχι μόνο τόνους δεν είχαν, αλλά ούτε καν πεζά γράμματα), πράγμα που φυσικά δεν ίσχυε το 1981, ήταν επιπλέον και επιβλαβές, καθώς δημιουργούσε σε πολλούς μαθητές αποστροφή για τη γραπτή ελληνική γλώσσα.

    Εκτός βέβαια του ότι είναι εντελώς γελοίο να χρεώνεται στο Γιώργο Παπανδρέου η μεταρρύθμιση του 1981, καθώς δεν ήταν τότε ούτε καν Υπουργός, έχει πολύ πλάκα να υπερασπίζεται το πολυτονικό κάποιος που αποφεύγει συστηματικά να βάζει τόνους στα κείμενά του. Το πολυτονικό σας μάρανε αγράμματοι. :P

  78. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2009 01:57:00

    @81 & 82
    Δεν είπαν για τον Σόρος ;
    Θα πω εγώ.
    Ο Σόρος ως έξυπνος άνθρωπος δεν πληρώνει βλάκες.
    Γράφεις αμισθί.

  79. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 14/04/2009 02:19:44

    @81 Κανένας Says:
    ""….περνάνε από την Καραχασάν (που είναι Έλληνίδα πολίτης, συνεπώς δικαιούται να θέσει υποψηφιότητα ακόμη και για Πρόεδρος της Δημοκρατίας, είτε σας αρέσει είτε όχι),…""

    Μα η ίδια υποστηρίζει ότι ειναι Τουρκάλα και αποποιείται την Ελληνικότητά της. Και το αφεντικό σου την επικροτεί δεχόμενος οτι μπορεί να αυτοπροσδιορισθεί.

  80. Κανένας avatar
    Κανένας 14/04/2009 03:35:49

    Φαιδρότητες και γελοιότητες. Ο άλλος συγκρίνει την Καραχασάν με τον Παλαιοκώστα. Έχει καταδικαστεί για κακούργημα η Καραχασάν και δεν το ξέρουμε; Για ενημέρωσε μας. Επίσης πότε είπε ότι είναι Τουρκάλα; Πομάκα είναι η γυναίκα και δεν το έκρυψε. Ναι, από αυτούς τους σλαβικής καταγωγής μουσουλμάνους που έχετε βαλθεί να τους κάνετε Τούρκους με τη στενοκέφαλη λογική σας. Και όσον αφορά τον παραλληλισμό με τον Οδυσσέα, που «πήγε απρόσκλητος σε ξένη χώρα, έφαγε από τις προμήθειες του Κύκλωπα, και όταν ήλθε η ώρα να ξεπληρώσει, με γλυκά λόγια και γλυκό κρασί τον κοίμησε και του έβγαλε το μάτι», τη θεωρώ βαρύτατη προσβολή, καθώς αυτή η χώρα όχι μόνο είναι δική μου (και άλλων 11.000.000, και σίγουρα όχι δικό σου τσιφλίκι), αλλά ο παππούς μου πολέμησε (και πριν και κατά τη διάρκεια της κατοχής) για να μείνει ελεύθερη. Ο δικός σου παππούς, ανώνυμε, σε ποια commandatur υπηρετούσε τότε; Που θα τολμήσετε να μιλήσετε για πατριωτισμό οι διαχρονικοί προδότες και οι απόγονοι κουκουλοφόρων δοσιλόγων.