#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2011 22:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο Γιώργος καλεί ….. Αντώνη!



 

Ένα απροσδόκητο τηλεφώνημα δέχθηκε ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας  Αντώνης Σαμαράς, την παραμονή της παρουσίασης της πρότασής του στο Ζάππειο.

Στην άλλη άκρη της γραμμής ήταν ο Πρωθυπουργός κ. Γιώργος Παπανδρέου!!!

Ο κ. Παπανδρέου φαίνεται ότι ήθελε να ενημερωθεί προκαταβολικά και από πρώτο χέρι για τις προτάσεις του κ. Σαμαρά για την έξοδο της χώρας μας από την οικονομική κρίση.

Προφανώς ο Πρωθυπουργός είτε δεν έχει εμπιστοσύνη σ’ αυτά που του μεταφέρουν οι συνεργάτες του, είτε έχει πλέον απογοητευτεί από τους υπουργούς του και αναζητά διέξοδο σωτηρίας στον κ. Σαμαρά!

Ο Πρόεδρος της Ν.Δ. είπε στον κ. Παπανδρέου ότι θα παρουσιάσει μια ολοκληρωμένη πρόταση για έξοδο της χώρας από την κρίση και του συνέστησε να τη μελετήσει προσεκτικά.

Ο Πρωθυπουργός άκουσε και ευχήθηκε στον Αντώνη Σαμαρά «καλή επιτυχία»!!!

Μάλλον ο Πρωθυπουργός θα ήλπιζε με την κίνησή του αυτή ότι ο Πρόεδρος της Ν.Δ. θα τον άφηνε στο …απυρόβλητο! Δεν θα πρέπει να έμεινε και πολύ ευχαριστημένος!

Πάντως, απορία προκαλεί το γεγονός ότι το τηλεφώνημα διέρρευσε  στον τύπο από κυβερνητικές πηγές!

Το έκαναν για να δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση συναίνεσης ή για να αποκαλύψουν την αδυναμία του πρωθυπουργού;

ΚΡ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BlueSky avatar
    BlueSky 15/05/2011 22:29:57

    Μεγάλε γιωργάκη, κάνε εκλογές να τελειώνουμε με 'σένα. Μας πτώχευσες, μας κούρασες, μας ξεφτέλισες, πονάν τα μυαλά μας μ' αυτά που συμβαίνουν στη Χώρα. Επιτέλους τελείωνε την φαρσοκωμωδία!

    • effie B. avatar
      effie B. @ BlueSky 15/05/2011 22:46:44

      BlueSky,
      δεν εχω διαβασει καλυτερο σχολιο!! Τελειο!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ BlueSky 16/05/2011 00:10:31

      Μάλλον για ιλαροτραγωδία (της Ελλάδας) πρόκειται, και όχι για φαρσοκωμωδία.

  2. man8os avatar
    man8os 15/05/2011 22:34:06

    ΓΑΠ η μονη ευκαιρια να τη γλιτωσεις ειναι να φυγεις πριν το καλοκαιρι.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ man8os 15/05/2011 22:35:45

      Στη μπουνάτσα με το κανώ...

      • Arianos avatar
        Arianos @ ierofantis 15/05/2011 22:47:39

        costa-costa!!

        • effie B. avatar
          effie B. @ Arianos 15/05/2011 22:58:33

          Ιεροφαντη και Αριανε,
          εχετε δικαιο!
          ολοι αναζητουμε ελικοπτερα… αλλά, άλλα εχει στο νου του ο ‘παγκοσμιος’ ηγετης: με κανο θα την κανει τελικα… βοηθουντος και του στρατηγου ανεμου, ενας θεος ξερει απο που θα τον μαζεψουν… αν προσφερθει να τον μαζεψει κανεις, γιατι αλλαξαν βλεπεις οι καιροι… κριμα… τετοιο παληκαρι και να τραγουδαει στα νταμαρια... που ελεγε και ο Χαρρυ Κλυν.
          ασχετο: το Λαος γιατι επιμενει για καθε αγνωστο πλεουμενο στο Αιγαιο, βυθιστε το …τωρα?

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 15/05/2011 23:19:30

      Όχι και να φύγει.
      Δικαστήριο

      • GEODETIS avatar
        GEODETIS @ Orestios 16/05/2011 23:53:48

        έτσιιιιι ... μπράβο ....

  3. antonis avatar
    antonis 15/05/2011 22:48:58

    ΝΑΙ , ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΒΟΡΙΑΔΕΣ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΩ

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ antonis 16/05/2011 23:56:08

      με μελτεμάκι μάλλον προς Λιβυκό πέλαγος .....

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 15/05/2011 22:50:21

    με το κανό κατα προτιμηση..

  5. Orestios avatar
    Orestios 15/05/2011 22:57:25

    Το ερώτημα που θα τον απασχολεί είναι αν είναι TOO BIG TO JAIL

  6. Mak avatar
    Mak 15/05/2011 23:02:09

    Καλά θα κάνει να πάρει τηλέφωνο τους συμπατριώτες του να ρωτήσει αν τα στελθ ελικόπτερα που πήγαν τους κομάντο στον Μπιν Λάντεν είναι διαθέσιμα και για αυτόν.

    Ποτέ δεν ξέρεις...

  7. σερτης avatar
    σερτης 15/05/2011 23:26:00

    Ο ΓΑΠ ΟΔΕΥΕΙ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥ ΤΕΛΟΣ

    ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.......ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ

  8. ΑΡΧΑΙΟΣ avatar
    ΑΡΧΑΙΟΣ 15/05/2011 23:26:02

    ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΣΤΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΤΡΙΖΟΥΝ. ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΘΡΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΡΙΕΥΟΥΝ. ΤΟ ΑΙΜΑ ΒΡΑΖΕΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΟΥΜΕ. Ο ΘΕΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΣΤΗ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΙΞΑΜΕ. ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ. ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΠΙΣΤΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΕΦΗΜΕΡΟ, ΤΟ ΠΡΟΣΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΟΥ ΜΑΣ "ΕΠΕΒΑΛΑΝ". ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΡΕΕΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ. ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΟΛΟΥΣ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΑΝ. Η ΑΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΗ ΓΕΝΝΕΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΚΑΜΨΕΙ. ΘΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΗ ΕΚ ΤΗΣ ΤΕΦΡΑΣ. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΒΕΒΑΙΟΙ.

  9. Hercules! avatar
    Hercules! 15/05/2011 23:26:56

    ΓΑΠ, το καλοκαιρι θα παω στο Καστελοριζο με σκαφος, ελα να σε παρω μαζι ...

    • καινός avatar
      καινός @ Hercules! 17/05/2011 12:04:12

      χο χο χο! Έχει ψάξει η εφορία αν είναι νόμιμο το σκάφος σου;

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/05/2011 23:48:17

    Ο λόγος που δημοσιοποιήθηκε είναι για να πασάρουν και πάλι την ξαναζεσταμένη σούπα της δήθεν συναίνεσης / αληθούς συνενοχής.
    Για όσους αμφιβάλλουν εδώ:

    h--p://www.tovima.gr/politics/article/?aid=400834

  11. GSV avatar
    GSV 16/05/2011 00:01:57

    O Παπανδρεου ψαχνει απλως συνενοχο στο φονο. Γνωριζει πολυ καλα οτι τα εκτος ΠΑΣΟΚ φερεφωνα του μνημονιου (Καρατζαφερης, Ντορα και Κουβελης) ειναι πολυ αδυναμα και με μικρη λαικη απηχηση προκειμενου να επομιστουν ενα σημαντικο βαρος των ευθυνων που φερει το ΠΑΣΟΚ και ο ιδιος ο πρωθυπουργος.

    Αναζητουν απεγνωσμενα συναινεση απο τη ΝΔ γιατι στηριζονται στην ομιχλη του δικομματισμου που συνεχιζει να αιωρηται στην ατμοσφαιρα ακομα και εαν πολλοι ψηφοφοροι εχουν μετακινηθει σε μικροτερα κομματα ως ενδειξη διαμαρτυριας για το ιδιο τους το κομμα. Μια πιθανη συναινεση της ΝΔ θα εδινε το καταλληλο αλλοθι στο ΠΑΣΟΚ ωστε να ριξει ευθυνες αποτυχιες στον Σαμαρα. Κατι που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει στη προεκλογικη περιοδο προκειμενου να αμαυρωθει η εικονα του προεδρου.

    Εδω δεν ζητηθηκε συναινεση οταν υπογραφτηκε το μνημονιο νυχτα, τωρα θυμιθηκαν την αντισυνταγματικοτητα και την ανηθικοτητα των πραξεων τους?

    Ο πανικος εχει κυριευσει το Μαξιμου για τα καλα...

    Στο ερωτημα Σοσιαλισμος η Βαρβαροτητα... Επιλεγουμε βαρβαροτηρα.

    Sorry George!...ειμαστε Βαρβαροι!

    • man8os avatar
      man8os @ GSV 16/05/2011 00:07:51

      ++++

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ man8os 16/05/2011 12:43:00

        Δεν είναι καν διάζευξη ή ερώτηση.
        Σοσιαλισμός = Βαρβαρότητα

  12. remali avatar
    remali 16/05/2011 05:40:07

    @GSV είπε:
    16/05/2011 στις 12:01 am

    O Παπανδρεου ψαχνει απλως συνενοχο στο φονο. Γνωριζει πολυ καλα οτι τα εκτος ΠΑΣΟΚ φερεφωνα του μνημονιου (Καρατζαφερης, Ντορα και Κουβελης) ειναι πολυ αδυναμα και με μικρη λαικη απηχηση
    ----------------------------------------------------------
    Ενω η ΝΔ εχει μεγαλη ετσι; χα χα και εχει σχεδιο σωτηριας; Ναι περιμενετε με αγωνια να πεσει σαν οριμο φρουτο. Μα δεν εχεις καταλαβει οτι ο κοσμος εχει σιχαθει ΟΛΟΥΣ ;

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ remali 16/05/2011 08:50:40

      Ο κανένας είναι εφεύρημα. Εγώ νομίζω ότι στις βουλευτικές εκλογές ο ψηφοφόρος ψηφίζει ρουσφέτι. Και μόνον τα δύο μεγάλα κόμματα μπορούν να του το εξασφαλίσουν.
      Οσο για συναίνεση κλπ. αρλούμπες, έχουμε ζήσει το ΄89. Την οικουμενική και το γεγονός ότι δεν περπατούσε τίποτα. Ούτε νόμοι, ούτε πολιτικές τίποτα τίποτα. Ενα απόλυτο τίποτα. Χειρότερη μη συναίνεση δεν είχα ματαδεί.

  13. Αννίτα avatar
    Αννίτα 16/05/2011 13:50:06

    φίλε ΚΡ η διαρροή του τηλεφωνήματος έγινε για λόγους σκοπιμότητας από την πλευρά του ΓΑΠ. Να δοθεί η εντύπωση οτι ο κ.Σαμαράς συναινεί. Δεν δέχομαι επ ουδενί οτι στην πολιτική δεν υπάρχουν σκοπιμότητες. Επειδή λοιπόν κατά καιρούς διαρρέουν διάφορα περί συναίνεσης του κ. Σαμαρά με τον ΓΑΠ, η οτι δεν έγιναν κ.α. αναφορές σε διάφορα θέματα στο ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ, η ότι σαν συμμαθητής του έχει την ίδια καταστροφική νοοτροπία και ο ίδιος, καλό θα είναι να είμαστε υποψιασμένοι σε αυτές τις αναφορές που κρύβουν σκοπιμότητες. Κυρίως δε να αποπροσανατολίσουν τους δύσπιστους.