12/02/2010 10:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο Αντώνης πιέζει και ο Γιώργος ανταποκρίνεται

Όσο η κυβέρνηση δεν έπαιρνε μέτρα η ΝΔ την κατηγορούσε για αναποφασιστικότητα και ατολμία. Την περασμένη εβδομάδα , μάλιστα,  κατά την διάρκεια συζήτησης στην Βουλή ο Αντώνης Σαμαράς είχε πιέσει τον Γιώργο Παπανδρέου να πάρει αμέσως τα μέτρα για την οικονομία. «Τι περιμένετε» του είχε πει «κινηθείτε».

Έτσι τις επόμενες ώρες ο Γιώργος Παπανδρέου προχώρησε στην λήψη του γνωστού πρώτου μεγάλου πακέτου μέτρων.

Χθες ο Α. Σαμαράς πίεσε πάλι την κυβέρνηση, αλλά για να πάρει αναπτυξιακά μέτρα αυτή την φορά, μπας και γλυτώσουμε την βαθειά ύφεση που έρχεται.

Σήμερα διαβάζουμε στις συμπολιτευόμενες εφημερίδες ότι ο Γ. Παπανδρέου θα επιχειρήσει τώρα να δώσει έμφαση στο αναπτυξιακό σκέλος του κυβερνητικού έργου, για να μετριάσει τις έντονες εσωκομματικές  και ενδοκυβερνητικές αντιδράσεις.

Ποια αναπτυξιακά νομοσχέδια θα προωθήσει η κυβέρνηση; Προς το παρόν διαβάζω ότι μελετούν να επαναφέρουν τα φρουτάκια

Οπότε, όπως έχω ξαναπεί, θα ακριβύνουν και τα γιαουρτάκια

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. remali avatar
    remali 12/02/2010 11:42:22

    o χατζηλαλάκις ανοιχτα και προκλητικα υπερ ΠΑΣΟΚ στην εκπομπη του

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ remali 12/02/2010 11:59:28

      Απογοητευτικός!!!

    • remali avatar
      remali @ remali 12/02/2010 12:21:42

      εμετικος

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ remali 12/02/2010 13:06:57

      Το ΠΑΣΟΚ μια χαρά ξέρει και κουλαντρίζει τα ΜΜΕ

      Γενικός δεν έχετε δει ότι όποιες αντίθετες φωνές έχουν καταπνίγει, οι σοσιαλισταράδες συνδικαλιστές ΜΟΥΓΚΑ και αυτοί

      Αν τα ίδια γίνονταν επί ΝΔ θα είχε καεί η Αθήνα με την κακιά φιλελεύθερη δεξιά.

      Τώρα μούγκα για την οικονομική κατοχή.

  2. Spm avatar
    Spm 12/02/2010 11:49:19

    Είναι σαφές ότι ο Σαμαράς πρέπει να συνεχίσει να πιέζει την κυβέρνηση, πρέπει να συνεχίζει να βομβαρδίζει το ΠΑΣΟΚ με προτάσεις και πρωτοβουλίες για την οικονομία. Να συνεχίσει να πιεζει στην κατευθυνση να πάρει η κυβέρνηση, επιτέλους, μέτρα αναπτυξιακά.
    Πρέπει να καταλάβουν στην κυβέρνηση οτι η αγορά μέρα με τη μέρα στεγνώνει, οι πιέσεις που δέχεται ειναι ασφυκτικές.

    Αυτό σημαίνει οτι αν η κυβέρνηση δεν δωσει κίνητρα στη μεσαια τάξη, στους μικρομεσαίους, που είναι η ραχοκοκκαλιά της οικονομίας -η ατμομηχανή της ελληνικής οικονομίας- η χώρα και οι πολιτες της θα βρεθούν σε ακομη πιο δύσκολη κατάσταση.

    Πρέπει η κυβέρνηση να νιώθει καθημερινά την ανάσα του Σαμαρά και της ΝΔ, μήπως και ξεκουνήσει, που πολύ αμφιβάλω.
    Γιατί, αλήθεια, τι να περιμένει κανείς από έναν πρωθυπουργό που δηλώνει ότι: χάσαμε κομματι της εθνικής μας κυριαρχίας.
    Οι τύποι, μην κοροϊδευόμαστε, είναι στην καλύτερη περιπτωση, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!

  3. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 12/02/2010 11:51:15

    Εκ στόματος κόρακος,κρά εξελεύσεται.Δηλαδή remali,περίμενες κάτι διαφορετικό από τον μπαστουνόβλαχο(τρομάρα του...θέλει να το παίξει και tres chic et comme il faut)Χατζηλλλλλαλλλλλλάκη;Δεν ξέρεις ότι όσο πιό άδειος είναι ο τενεκές ,τόσο περισσότερο θόρυβο κάνει;;;;

    • remali avatar
      remali @ Σπάρτακος 12/02/2010 12:23:22

      νεοταξιτης καργα

  4. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 12/02/2010 12:24:32

    lol

  5. Green St avatar
    Green St 12/02/2010 12:45:23

    Kαταλαβαίνω την σιωπή των ΜΜΕ ως προς την κυβερνητική θητεία του ΠΑΣΟΚ. Αυτό που αναρωτίεμαι όμως είναι γιατί και η ΝΔ συμπεριφέρεται λες και το ΠΑΣΟΚ ιδρύθηκε στις 04/10/2009;;;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Green St 12/02/2010 12:58:49

      Γιατι ειναι ετσι απο την ιδρυση της.Προκειται για κομπλεξικο κομμα που χρονια περιμενουμε να αλλαξει.Κανονικη δεξια δεν υπαρχει απο το 1974.

  6. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/02/2010 12:53:51

    The right definition is: ΟΦΑ-ταξίτης κάργα.Ο καλλικάντζαρος,που την έχει δεί 'έγκυρος και opinion maker'.Που θέλει να γίνει μιά Τρέμη στη θέση της Τρέμη.Αμ,καλό μου,τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κ..ους.Ακόμα και με πανάκριβα tailleurs Chanel, και κοσμήματα Cartier,το βλαχαδερό που κρύβει μέσα του,δεν κρύβεται.Κρύβεται;Ν'άναι καλά κι ο ΚΚ,που τούδωσε και την 'μοιραία' συνέντευξη,αυτήν του 'κουρασμένου'.Καλά,ο ΚΚ δεν ήξερε.Δεν ρώταγε;;;;

    • kanis avatar
      kanis @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/02/2010 13:07:38

      Για να μην ξεχνιόμαστε...

      ...Χατζηνικολάου και Τρέμη βαπτιστήκανε "έγκυροι" από το συγκρότημα του Κοσκωτά, ιδιοκτησίας οικογενείας Μητσοτάκη!

      ...μετά γίνανε και "κουμπαροι" για να δέσει το "πάντρεμα"!

      ...όσο πιό βλαχαδερό, τόσο και πιό "ακριβό" το ντύσιμο...μόνο κάτι Παπαγιάννηδες τσιμπάνε και τους κολακεύπουν καθημερινά, μπας και του πετάξουνε κανά κοκκαλάκι....!

      ΑΙΣΧΟΣ !

  7. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 13:01:07

    δεν πρεπει να πεφτει επι δικαιων και αδικων η μαχαιρα των οικονομικων μετρων...π.χ οι φοροι στ ακαυσιμα ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ...αφου κατακλεβουν το εισοδημα των μικρομεσαιων..αντιθετα οιφ οροι σε ποτα και τσιγαρα ηταν θεμιτοι για διαφορετικους λογους απ τις προθεσεις της κυβερνησεως...ο γιωργακης οφειλει να ανατρεψει το συστημα που μας κληρονομησε ο πατερας του (και αντεγραψε η ΝΔ)και οδηγησε στο σημερινο αδιεξοδο..εχει ομως την ικανοτητα?μεχρι στιγμης η απαντηση ειναι αρνητικη...θα περιμενουμε να δουμε αν την αποκτησει?αναγκαστικα!αφου τον ψηφισαμε

    • Swell avatar
      Swell @ λαζαρος 12/02/2010 14:37:16

      Λάζαρε, για την εγκυρότητα του Χ"νικολάου, διάβασε αυτό:

      http://swell-swell.blogspot.com/2007/02/blog-post_17.html

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2010 13:03:18

    Κάθομαι και σκέφτομαι... Θα μπορούσε να κάνει σκληρότερη αντιπολίτευση ο Σαμαράς; Θεωρητικά ναι, πρακτικά όχι. Αν την έπεφτε με το καλημέρα, θα τον κατηγορούσαν για λαϊκισμό κλπ κλπ, και με ποιά ΝΔ;

    Σε ένα με έχει απογοητεύσει: Με ποιά ΝΔ; Έχει λαϊκή εντολή. Τι θα κάνει με την λαϊκή εντολή; Στα εσωκομματικά εννοώ... Στα Ελληνικά, πες στο ΔΝΤ είμαστε... τι να κάνουμε; Θα τον έφτυνε ο κάθε επιχειρηματίας...

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ archaeopteryx 12/02/2010 13:09:49

      Χωρίς δικό της τύπο και ΜΜΕ τα περιθώρια αντιπολίτευσης της ΝΔ είναι στενά.

      Επι της ουσίας τα ΜΜΕ αυτή τη στιγμή "παίζουν" περισσότερο Καρατζαφέρη από ΝΔ!

    • kanis avatar
      kanis @ archaeopteryx 12/02/2010 15:06:07

      Aγανάκτηση..
      ...απλά, επιβεβαιώνεις, ότι ο μηχανισμός Μητσοτάκη ζει και βασιλεύει..παρά το χαστούκι της ήττας στις εσωκομματικές εκλογές. Κλείστε τις τηλεοράσεις, πάρτε τα dvd και παρατάτε τις εφημερίδες στα περίπτερα, στέλνετε μηνύματα στα μπλόγκς, μπας και καταλάβουν τι θα πει...βερύκοκο!

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 12/02/2010 15:50:51

      Όταν είσαι σε αυτή την κατάσταση χωρίς τύπο κλπ. σου μένουν μόνο οι κινηματικές διαδικασίες και το ίντερνετ.
      Αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι θα πρέπει να κατεβάσει τα στελέχη στον κόσμο και θα πρέπει να κάνουν συνέχεια περιοδείες σε όλη τη χώρα. Να οργανώνονται ομιλίες κλπ. με στόχο την ενημέρωση του κόσμου ΠΡΩΤΟΓΕΝΩΣ.

      Δε βλέπω να γίνεται τίποτε.

  9. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 13:12:29

    ο σαμαρας δεν πρεπει να ασχολειται με το τι θα γραψουν ή θα πουν τα πρασινα(κατα κανονα)μμε...ο σαμαρας θα πρεπει να πραξει και να λεει αυτο που σκεφτεται και γι αυτον θα τον κρινουμε...αν τα μμε ειχαν τοση δυναμη τωρα πρωθυπουργος θα ηταν ο βενιζελος..

  10. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 13:14:49

    εγω τον χατζηνικολαου παντως τον καραπαω...τον θεωρω αξιολογοτατο δημοσιογραφο και ας στηριξε την ντορα(δυστυχως)...για την τρεμη δεν μπορω να πω το ιδιο...βασικα οχι για την ιδια την τρεμη ως ανθρωπο...για ολο το μεγκα..για ολη την γραμμη του καναλιου...

  11. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 13:15:15

    με την πολιτικη τους διαφωνω οχι με τον ψυχικο τους κοσμο ή ξερω γω!

  12. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 12/02/2010 13:28:19

    Μην ψάχνεστε η ΝΔ συμφωνεί με τα μέτρα,απλώς κάτι πρέπει να πεί για τα μάτια,όπως έκανε και το ΠΑΣΟΚ όταν ήταν αντιπολίτευση..ΑΡΓΕΙΤΕ ,ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙΤΕ κλπ βασανιστικά μονότονοι οι σύμμαχοι.

  13. GK avatar
    GK 12/02/2010 13:44:46

    Τα μέτρα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας. Άλλωστε είναι περίπου αυτά που έλεγε ο Καραμανλής προεκλογικά. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν υλοποιούνται από την κατ' επίφαση σοσιαλιστική κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ. Ως εκ τούτου καλά κάνουν όσοι τα υπερασπίζονται και μπράβο τους! Επιτέλους ΠΡΩΤΑ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!!!

  14. provocateur avatar
    provocateur 12/02/2010 13:45:10

    Νομίζω οτι κάνετε όλοι σας λάθος. Ο Ημεροδήκτης εννοεί οτι με τον τρόπο που αντιπολιτευτηκε μέχρι τώρα ο ΑΣ άνοιξε τον δρόμο στον ΓΠ. Ευτυχως τώρα φαίνεται να υπαρχουν δεύτερες σκέψεις στην Ρηγίλλης

  15. anonymous avatar
    anonymous 12/02/2010 16:04:59

    Ρε παίδες να κάνω μια χαζή σκέψη;
    Είναι δεδομένο ότι το σύστημα με τις συντάξεις, τις παροχές, τις συντεχνίες και τα λοιπά λουλούδια δεν πάει άλλο. Μέσα σε 10 μέρες περνάει μια πολιτική χωρίς να ανοίξει ρουθούνι και χωρίς να μιλήσει κανείς.
    Μήπως τελικά είναι συμπεφωνημένα όλα αυτά;

  16. ataktos avatar
    ataktos 12/02/2010 16:07:34

    Τραγούδι του Γιάννη Μηλιώκα:

    Τσίρκο, παράγκα, φίρμα γκρέκα
    τέμπο, μουργέλα, αγγαρεία
    γκράντε μαέστρο καλαμπόρτζο
    ράτσα μπαρούφα, ομελέτα, ιστορία
    γκράντε μαέστρο καλαμπόρτζο
    ράτσα μπαρούφα, ομελέτα, ιστορία

    Μασκαρά, γκρέκο μασκαρά
    μασκαρά, γκρέκο μασκαρά

    Μάτσο αμάκα καπιτάλε
    σκάρτο, τανάλια, πολιτσία
    φράγκο, ρεζέρβα, φαλιμέντο
    περκέ μαντζάρε σοσιαλίστε κομπανία
    φράγκο, ρεζέρβα, φαλιμέντο
    περκέ μαντζάρε σοσιαλίστε κομπανία

    Μασκαρά, γκρέκο μασκαρά...

    Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
    φρένο, στραπάτσο, αραμπόλα
    μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
    τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα
    Μασκαρά, γκρέκο μασκαρά...

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ataktos 12/02/2010 16:53:05

      Αψογος!!! Η καλύτερη ίσως ανάλυση του γιατί φθάσαμε ως εδώ!
      Λεω "ίσως" γιατί υπάρχει και αυτό που περιέχει και συνταγή εξόδου απο την κρίση:

      Ladies and gentlemen, αγαπητή νεολαία
      με τα μυαλά που κουβαλάμε και με την τρέλλα που μας δέρνει,
      ο καθ' ένας το μακρύ του και το κοντό του,
      πάμε ολοταχώς από το κακό στο χειρότερο.

      Επειδή νομίσαμε στην αρχή ότι φταίνε μόνον οι προηγούμενοι
      και θα ησυχάσουμε άμα φύγουν,
      μόλις τελειώσαν οι εκλογές και βγήκανε οι άλλοι
      τρέξαμε να το γιορτάσουμε.

      Τί περιμένατε δηλαδή, μήπως να γίνει κανα θαύμα
      ή μήπως να γλυτώσουμε απ' τους φόρους,
      να 'κονομάμε και να καθόμαστε
      και να περνάμε ξαφνικά όλοι ζωή χαρισάμενη.

      Τόσα χρόνια δεν έχετε βαρεθεί
      να σας πουλάνε το ίδιο το παραμύθι,
      πότε με πράσινη σημαία, πότε με κόκκινη, πότε με μπλε,
      και να διαλέγουμε τελικά ποιοι θα μας κοροϊδεύουνε.

      Τη δουλειά τους κάνουν αυτοί, δεν τους κατηγορώ,
      αλλά πότε θα κοιτάξουμε κι εμείς τη δουλειά μας,
      τους βλέπουμε στην τηλεόραση, τους διαβάζουμε στις εφημερίδες,
      από το ραδιόφωνο συνεχώς και όλο μ' αυτούς ασχολούμαστε.

      Κι όλο πάνε πίσω οι δουλειές
      όλο και τελειώνουνε τα φράγκα κι εμείς ακόμα το γλεντάμε,
      κι έτσι μεγαλώνει ο πληθωρισμός,
      έτσι μεγαλώνει και το φέσι μας.

      Πώς να πάει μπροστά αυτός ο τόπος,
      άμα δεν δουλεύει κανείς,
      αν τη σκαπουλάρουνε όλοι και κάνουν το κορόιδο,
      θα σταματήσει η μηχανή και τότε ζήτω που καήκαμε.

      Θα την κοπανήσει ο αρχηγός, θα την κοπανήσουνε και οι άλλοι,
      πάλι εμείς θα την πληρώσουμε τη νύφη,
      γι' αυτό σας λέω, δουλέψτε λιγάκι ρε μαντράχαλοι
      κι εσείς κυρίες μου κουνηθείτε να μην μας πάρει ο διάολος

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ataktos 12/02/2010 16:54:07

      Εννοείται Γιαννης Μηλιώκας και πάλι!

  17. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 12/02/2010 16:35:47

    Δεν νομίζω ότι στη παρούσα φάση η ΝΔ θα μπορούσε ή θα έπρεπε να κάνει κάποια διαφορετική αντιπολίτευση. Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου αντιλαμβάνεται την κατάσταση εντελώς σχηματικά ως εξής:" Είχαμε 5,5 χρόνια μια κυβέρνηση που προκήρυξε εκλογές επειδή τα πράγματα ήταν άσχημα και έπρεπε να παρθούν δυσάρεστα μέτρα. Ποιος φταίει που τα πράγματα ήταν άσχημα? Μα φυσικά αυτοί που κυβερνούσαν 5,5 χρόνια. Ηρθε ο άλλος. Εντάξει μάλλον ψέμματα μας είπε προεκλογικά αλλά τώρα τι να κάνουμε αφού βρήκε μια άσχημη κατάσταση? Εξ άλλου και ο προηγούμενος αν ξανάβγαινε τα ίδια ίσως και χειρότερα θα έκανε!"
    Σε μια τέτοια κατάσταση ούτε ο Σαμαράς ούτε ο όποιοσδήποτε Σαμαράς μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από αυτά που γίνονται.Θα επικρίνεις τις καθυστερήσεις ( η απάντηση: "καινούργια κυβέρνηση είναι και βρήκε χάος"),θα προτείνεις κάποια μέτρα (η απάντηση: 'κι εσείς τι κάνατε 5,5 χρόνια?), θα μιλήσεις για τις ευθύνες του ΠΑΣΟΚ στη δημιουργία του προβλήματος(η απάντηση:" αυτά έγιναν πριν 10 χρόνια!)
    Κοινώς η αντιπολίτευση που γίνεται αυτή τη στιγμή είναι η μόνη που μπορεί να γίνει και δεν είναι δυνατόν να έχει βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα (και δυστυχώς γι αυτά ενδιαφέρεται μονίμως η παράταξη)
    Κατά τα λοιπά οπως ευφυώς ανέφερε σε προ ημερών σχόλιο του ο "ψυχραιμία" η κατάσταση είναι ως εξής: :"Αν χρεωκοπήσουμε φταίει η ΝΔ, αν σωθούμε μας έσωσε το ΠΑΣΟΚ"
    Θα σωθούμε αλλά επειδή "θα μας έχει σώσει το ΠΑΣΟΚ" θα το πληρώσουμε κομμάτι ακριβότερα. Αντε όμως να το αποδείξεις!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΑΡΗΣ Θ 12/02/2010 16:48:11

      Όχι, όχι, όχι. Αυτό που μπορεί και πρέπει να κάνει ο Σαμαράς, είναι να αναδείξει τις ευθύνες του ΓΑΠ που κατόρθωσε να μας φέρει μόνος του στη σημερινή κατάσταση. Με αυτά που γράφεις, όταν λες ότι "δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο", σημαίνει ότι κι εσύ το πιστεύεις ότι μας έφερε στη σημερινή κατάσταση η ΝΔ. Αυτό όμως είναι λάθος. Το μόνο για το οποίο "φταίει" η ΝΔ (που και πάλι φταίνει οι παροχές της δεκαετίας του 1980, τελικά), είναι τα υψηλά ελλείμματα που άφησε. Υπήρξε όμως και μια διεθνής κρίση, που να πάρει η οργή! Και αυτή η ΝΔ την έφερε;

      Ο ΓΑΠ μας χρεωκόπησε, στην ουσία με το που άρχισε να μιλάει επίμονα για χρεωκοπία. Το ξαναλέω και θα το λέω για όσο πάει: Αν μιας εταιρίας ο επικεφαλής λέει όλη την ώρα "είμαστε στα πρόθυρα της χρεωκοπίας", "δεν υπάρχει σάλιο", "είναι η οικονομία μας στην εντατική", "είμαστε ο ασθενής της Ευρώπης", "ζητούμε ανάσα ζωής" (τα τελευταία είναι σημερινά), "είμαστε αναξιόπιστοι" (εννοούσε, οι προηγούμενοι, αλλά δεν έχει σημασία γιατί για την ίδια οντότητα μιλάμε, που διοικούσαν και οι προηγούμενοι), "σας κοροϊδεύαμε τόσα χρόνια" (αλλά εγώ θα τη στρώσω τη δουλειά, δεν ξέρω πότε), τότε, πείτε μου: Ποιος θα σου δανείσει; Ποιος θα σου δουλέψει; Ποιος θα έρθει με εμπιστοσύνη να κάνει δουλειές μαζί σου; Οι εργαζόμενοί σου (φορολογούμενοί σου), αν δεν σε πιστεύουν, γιατί να κάτσουν να περιμένουν από σένα να φτιαχτούνε και να μην κοιτάξουν να φτιαχτούνε μόνοι τους (φοροδιαφεύγοντας, μεταναστεύοντας, στέλνοντας τα λεφτά σου στο εξωτερικό κλπ.);

      Φυσικά και μπορεί να κάνει περισσότερα ο Σαμαράς. Αυτή τη στιγμή, η Ελλάδα αποτυγχάνει λόγω της ΓΑΠειας ανεύθυνης ρητορικής. Κληρονόμησε απλώς προβλήματα, ναι, μεγάλα προβλήματα, αλλά όχι ανυπέρβλητα. Δουλειά ήθελαν και δύσκολες αποφάσεις. Μας έφερε τη χρεωκοπία.

      Ο Κοροβίνης λέει ότι η Μικρασιατική καταστροφή ήρθε λόγω φόβου του πολιτικού κόστους. Επειδή η τότε κυβέρνηση δεν ήθελε να πάρει το πολιτικό κόστος σύμπτυξης του τεράστιου απλωμένου μετώπου. Τελικά κατέληξαν στο Γουδί. Δεν υπήρξε ποτέ ίσως άλλη φορά στην ιστορία τέτοια τραγική διάψευση της πολιτικής φόβου του πολιτικού κόστους. Φοβήθηκαν το πολιτικό κόστος και το πλήρωσαν με τη ζωή τους. Τουλάχιστον εκείνοι χρεώθηκαν την αποτυχία. Τώρα ο ΓΑΠ θα χρεωθεί την αποτυχία;

      Για αυτό πρέπει να τον χτυπήσει αλύπητα ο Σαμαράς για την άφρονα ρητορική που μας έφερε εδώ που μας έφερε. Διότι αυτή την αποτυχία πρέπει να το χρεωθεί ο ΓΑΠ προσωπικά και το ΠΑΣΟΚ. Είναι όλη δική τους.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 12/02/2010 17:49:35

      Που το κατάλαβες αυτό Επώνυμε, ότι δηλαδή πιστεύω ότι η ΝΔ έφερε στη σημερινή τατάσταση? Εγώ μιλάω για το ΠΩΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και ισχυρίζομαι ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να τους αλλάξεις άμεσα την εντύπωση.
      Μίλησε σήμερα σε κάποιον για τα χρήματα που φαγώθηκαν και τα χρέη που δημιουργήθηκαν την 10ετία του 80!(Αυτές που κακώς χαρακτηρίζεις παροχές)Μίλησε σε ένα άνθρωπο που δεν έχει σχέση μεγάλη με την οικονομία για το πως εκτινάχθηκε το κόστος δανεισμού και τι ρόλο έπαιξαν οι καθυστερήσεις ,οι διαρροές και τα σενάρια.Πες του ακόμα για το τι διαφορετικό έπρεπε έστω και τώρα να γίνει. Φοβάμαι ότι θα του προκαλέσεις αδιαφορία στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη καγχασμό.Κακώς, αλλά έτσι θα γίνει! 'Επώνυμε" χρειάζεται πολλή προσπάθεια και πρέπει να γίνει αλλά θα αργήσει να φέρει αποτελέσματα.
      Οσο για τις ευθύνες της ΝΔ δυστυχώς δεν μπορούμε να την βγάλουμε λάδι. Η "ήπια προσαρμογή" παραήταν "ήπια" και κάποια στιγμή οδηγήθηκε σε τέλμα Υπήρξε και η κρίση και εκεί φαίνεται ότι παρά τις αρχικά καλές αντιδράσεις κάπου την πατήσαμε. Και φυσικά αποτύχαμε και επικοινωνιακά. Τα ΜΜΕ είναι αυτά που είναι. ΕΜΕΙΣ τι κάναμε?
      Αναρωτιέσαι αν ο ΓΑΠ θα χρεωθεί την αποτυχία. Κατά την άποψη μου επειδή δεν θα χρεωκοπήσουμε μάλλον θα πιστωθεί μια "σωτηρία" που θα την έχουμε πληρώσει πανάκριβα και κυρίως πολύ ακριβότερα απο το αν είχαμε προτιμήσει να μας "σώσει" κανένας άλλος.Αν παρ΄ελπίδα χρεωκοπήσουμε ...την βάψαμε! Ασε που αυτοί είναι ικανοί να μας χρεωκοπήσουν (καιόχι μόνο) και να πείσουν τον κόσμο ότι πρόκειται περί θριάμβου.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΑΡΗΣ Θ 12/02/2010 18:05:21

      Εντάξει Άρη Θ., μια που δεν σου αρέσουν αυτά που λέω εγώ, διάβασέ τα από τον καταπληκτικό, σήμερα, Στάθη, στην "Ε".

      http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=131513

      Και έλα ξαναπές μου μετά πόσο δύσκολο είναι να βγαίνει η ΝΔ επί τέσσερις μήνες να τα κάνει αυτά λιανά στον κόσμο. Να μην αφήνει λάθος για λάθος του ΓΑΠ που να μην χτυπήσει.

      Αν θέλεις εσύ να πετάξεις πετσέτα, είναι άλλη ιστορία. Κακό στη χώρα κάνεις, γιατί τη χώρα την εξυπηρετεί να λέγεται η αλήθεια. Εσύ μας λες ότι η αλήθεια δεν έχει καμία ελπίδα. Σοβαρά;

      Με ρωτάς "από πού το βγάζω το συμπέρασμα". Μα μόνος σου λες ότι "η ήπια προσαρμογή παρα ήταν ήπια". Ε, αυτό ευθύνεται για τα ελλείμματα και μόνον. ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ της σχεδόν χρεωκοπίας, στην οποία μας έφερε η άφρονα ρητορική του ΓΑΠ που χάλασε το κόμα στην οικονομία! Το κλίμα είναι το 50% στην οικονομία! Και όταν το άλλο 50% ήταν έτσι κι αλλιώς προβληματικό, αν χαλάσεις και το κλίμα ΤΕΛΕΙΩΣΕ!

      Όταν το ΠΑΣΟΚ επί 20 χρόνια έχει φτιάξει τα ελλείμματα, φταίει η ΝΔ που δεν τα μείωσε όσο έπρεπε;;; Μα η περίοδος της ΝΔ ήταν η μόνη στην πρόσφατη ιστορία, από το 1981 μέχρι σήμερα, που μειωνόταν ποσοστιαία το δημόσιο χρέος!

      Το ξέρεις ότι η Ισπανία ανακοίνωσε έλλειμμα από 9% που υπολογιζόταν, 11,5% για το 2009; Ακουσες κανέναν Ισπανό να λέει ότι εξαπατούσαμε τους Ευρπωαίους; Αυτό λέγεται ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΜΕΓΕΘΩΝ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Αυτό που έκανε ο ΓΑΠ με τα στατιστικά στοιχεία για να πείσει για την κωλοτούμπα του είναι τουλάχιστον για να φάει μήνυση! Ας του κάνει κάποιος, έστω ο Παπαθανασίου, μια μήνυση, μια αγωγή για συκοφαντική δυσφήμηση. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ και λέει ότι θέλει αυτή τη στιγμή.

      Εν πάση περιπτώσει, διάβασε ξανά το Στάθη για να καταλάβεις γιατί δεν φταίει η ΝΔ.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 12/02/2010 19:47:11

      Συνεχίζεις να βάζεις στο στόμα μου πράγματα που δεν λέω!
      Γραφω: "χρειάζεται να γίνει πολλή προσπάθεια και πρέπει να γίνει αλλά θα αργήσει να φέρει αποτελέσματα" Εσύ κου λές ότι θέλω να "πετάξω πετσέτα",ότι "λέω πως η αλήθεια δεν έχει καμμία ελπίδα","ότι κάνω κακό στη χώρα".
      Γράφω : "η ήπια προσαρμογή "παραήταν ήπια και κάποια στιγμή οδηγήθηκε στο τέλμα" (διαφωνεί κανείς?) και απο αυτό ισχυρίζεσαι ότι βγαίνει το συμπέρασμα πως λέω ότι η ΝΔ μας έφερε στη σημερινή κατάσταση
      Οσο για τον Στάθη όπως τα υπολογίζει φαίνεται ότι έχουμε "λαμβάνειν" Αν ήταν έτσι γιατί ο Καραμανλής κατέβασε(και πολύ καλά έκανε) ένα προεκλογικό πρόγραμμα "δυσαρέστων" μέτρων?
      Εν κατακλείδι η άποψη μου είναι ότι η Ελληνική οικονομία έχει χρόνιες παθογένειες τις οποίες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ, παθογένειες που σε μεγάλο βαθμό έχουν ρίζες σε πρακτικές και νοοτροπίες που αν δεν εισήγαγε πάντως νομιμοποίησε και αποθέωσε το ΠΑΣΟΚ.Η σημερινή κατάσταση δεν θα υπήρχε αν ήμασταν μια υγιής οικονομία. Ο Παπανδρέου που εξελέγη πουλώντας αισιοδοξια έκανε ατυχέστατους χειρισμούς,επιβάρυνε υπέρμετρα μια δύσκολη κατάσταση και παίρνει μέτρα με απολύτως λάθος λογική και προσπαθεί να τα στηρίξει με λάθος επιχειρήματα (ακόμα και όταν τα μέτρα είναι σωστά).Το ουσιώδες είναι να αλλάξουν αυτές οι λογικές,οι αρρωστμένες νοοτροπίες και αυτό είναι δύσκολο.(Αν πίστευα ότι είναι αδύνατο αυτή την ώρα θα έκανα κάτι άλλο)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΑΡΗΣ Θ 12/02/2010 19:51:45

      Δεν προσπαθώ να σου βάλω λόγια στο στόμα σου, προσπαθώ να σου δείξω ποιες είναι οι βαθύτερες υποσυνείδητες σκέψεις σου που προδίδουν τα λόγια σου. Δεν έχει νόημα να σου λέω "είπες έτσι" και "δεν είπες έτσι", αλλά ψάξου λίγο και θα δεις ότι αυτά που σου λέω ισχύουν. Μην το παίρνεις εγωιστικά.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 12/02/2010 21:44:56

      Aφού ανακάλυψες "τις βαθύτερες υποσυνείδητες σκέψεις μου που προδίδουν τα λόγια μου" πάω πάσο!
      Αλλά γιατί αποκλείεται να σκέφτομαι ακριβώς αυτά που σου λέω?
      Ασ΄ το καλύτερα!

  18. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 13/02/2010 13:02:33

    Μιά καλή λύση γιά την ΝΔ,είναι να καλεί κάθε τόσο τα κανάλια έξω από τη Ρηγίλλης και να τους ξαμολάει την Πετρούλα.Μιά Πετρούλα,που θα κρατάει ένα ρόζ χαρτί και απλά θα διαβάζει,αποκλειστικά και μόνον δηλώσεις στελεχών του Πασόκ.Π.χ:Σ'αυτό το υπουργείο,όλοι μιλάνε ματαξύ τους Αμερικάνικα.Λεφτά υπάρχουν.Δηλώσεις Παναγιωτακόπουλου κλπ,κλπ.