#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2012 10:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν οι μεγαλοεπιχειρηματίες είναι πατριώτες...



Μια εντυπωσιακή είδηση από τις Ηνωμένες Πολιτείες, θα πρέπει να μας κάνει να μελαγχολήσουμε εδώ στην Ελλάδα. Η είδηση λέει ότι ο Μπιλ Γκέιτς και ο Γουόρεν Μπάφετ, οι δύο ζάμπλουτοι, έπεισαν άλλους 11 πλούσιους Αμερικανούς προκειμένου αυτοί να δωρίσουν τη μισή τους περιουσία σε φιλανθρωπικά, ερευνητικά και εκπαιδευτικά ιδρύματα των Ηνωμένων Πολιτειών.

Πρόκειται για ένα κίνημα με την ονομασία «Υπόσχομαι να δώσω», την οποία εγκαινίασαν οι Γκέιτς και Μπάφετ το 2010 για «να ξεκινήσει μια νέα εποχή στην αμερικανική φιλανθρωπία», όπως δήλωσαν. Οι πλούσιοι θα διαθέσουν συνολικά 8 δισ. δολάρια μέσα στα επόμενα τρία χρόνια ενώ οι Γκέιτς και Μπάφετ έχουν ήδη διαθέσει 1,2 δισ. δολάρια σε πέντε ερευνητικά ιδρύματα, τρία πανεπιστήμια και δεκάδες οργανισμούς που ασχολούνται με την περίθαλψη ανέργων οικογενειών αλλά και με την πρόληψη χρεωκοπίας επιχειρήσεων.

Αυτά γίνονται από τα... κορόιδα τα Αμερικανάκια. Εδώ στην Ελλάδα οι πλούσιοι, και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, πήραν τα λεφτά τους και τα έβγαλαν στο εξωτερικό περιμένοντας πότε θα επιστρέψει η χώρα στη δραχμή για να αγοράσουν μπιρ παρά τα πάντα. Μάλιστα, κάποια στιγμή ακούστηκε από ορισμένους μεγαλόσχημους ότι είναι έτοιμοι να δώσουν το τεράστιο ποσό των... 30 εκατ. ευρώ για να σωθεί η χώρα.

Αυτά συμβαίνουν στην Ελλάδα του 1,5 εκατ. ανέργων και των εκατομμυρίων φτωχών. Οι ευεργέτες που κάποτε ανέστησαν αυτή τη χώρα, δεν έχουν βρει μιμητές στη σύγχρονη νεοελληνική κοινωνία. Βιομήχανοι, επιχειρηματίες, εφοπλιστές ζουν στο δικό τους κόσμο, με τους αστακούς στη Μύκονο και τα σαλέ στην Ελβετία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 19/09/2012 10:40:10

    Δηλαδή πιστεύετε οτι αν αυτοί οι 11 πλούσιοι δάνειζαν άτοκα στην Ελλάδα πχ. 50 δις ώστε το χρέος μας να πέσει αύριο πιο κάτω απ' αυτό της Γερμανίας θα ξαναάνοιγαν οι "αγορές" για την Ελλάδα και θα σταματούσε η λιτότητα?
    Και πιστεύετε οτι δεν θα μπορούσε να μας τα δανείσει ο ίδιος ο Ομπάμα που τυπώνει τρισεκατομμύρια κάθε μέρα?

  2. 3V4NG3L05 avatar
    3V4NG3L05 19/09/2012 10:43:58

    Ε ρε Παπαρήγα που μας χρειαζεται ...

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/09/2012 10:58:51

    Λέτε να τους μιμηθούν ο Μπόμπ ο Μάστορας, ο Βάρδος Τζών και ο Спиро Ива́нович ЛаЧо́в ;

    • drider avatar
      drider @ Ο Θείος 19/09/2012 11:12:54

      Μπα, αυτοί ακόμα τρώνε και πίνουν στην υγεία των κορόιδων στον Μπαϊρακτάρη...

    • kitsos avatar
      kitsos @ Ο Θείος 19/09/2012 16:20:23

      Τον τελευταιο τον ξερω, οι αλλοι δυο ποιοι ειναι?

  4. Anaconda avatar
    Anaconda 19/09/2012 11:05:24

    Εξαιρετικό άρθρο!
    Οι επιχειρηματίες στην Ελλάδα θα δείξουν τον πατριωτισμό τους εάν θέσουν τους πολιτικούς προ των εθνικών ευθυνών τους.

  5. DebbyTant avatar
    DebbyTant 19/09/2012 11:10:02

    Αυτοι οι πλουσιοι μετα θανατο θα πανε στη κολαση στα καζανια χωρις κλιματισμο ενω εμεις οι καλοι φτωχοι στον παραδεισο σε εξωτικα τοπια με ουρι κ οτι φαγητα θελει ο καθενας μας. Μην
    τα θελουμε ολα δικα μας. Κι υστερα σε τι ανερχεται η μιση τους περιουσια. Αν ειναι τιποτα μετοχες ομολογα ποιος ξερει τι αξια θαχουν σε τρια χρονια. Εδωσαν αραγε ποτε τιποτε χαρισμα οι πλουσιοι για να δωσουν τωρα?

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ DebbyTant 19/09/2012 13:57:52

      Μιλάς σοβαρά ή "τρολλάρεις";

  6. Bohemian avatar
    Bohemian 19/09/2012 11:15:36

    Ό,τι προαιρείσθαι για την μητέρα πατρίδα καλοί μου ευρωεκατομμυριούχοι.
    Ένας-ένας όμως να μη ποδοπατηθείτε.

  7. DebbyTant avatar
    DebbyTant 19/09/2012 11:23:32

    Και εγω υποσχομαι την επομενη τριετια να σας δωσω τον ουρανο με ταστρα, μπραβο σε μενα και ας βρεθουν κ αλλοι να με μιμηθουν. Απο ταξιμο καλα παμε απο δωσιμο οχι. Παρεπιμπτοντως ειχα παντα μια απορια. Με ποσα τιμια μεροκαματα κανεις τα λεφτα του γκεητς?Και με την ευκαιρια σε ποσες χωρες κυκλοφορει ο Σορος μετα το διεθνες ενταλμα συλληψης που του εβγαλε ο Πουτιν.?

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ DebbyTant 19/09/2012 13:05:38

      Κόψε τον πολύ Λιακόπουλο...

  8. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/09/2012 12:19:15

    Νομίζω πώς στίς μέρες μας έχουμε τήν χειρότερη μεγαλοαστική τάξη πού είχε ποτέ αυτή η Χώρα. Δείγμα τών καιρών πού διανύουμε...
    Ο καθένας θά μπορούσε στό δικό του μέτρο νά αποδείξη τήν φιλοπατρία του, καί στήν περίπτωση τών πλουσίων τά μεγέθη είναι διαφορετικά, θά έπιαναν τόπο καί θά έλυναν προβλήματα.
    Αλλά ματαίως ελπίζουμε, έχουν χαθεί ιδανικά, αξίες, αλληλεγγύη, κ.λ.π.

  9. panos avatar
    panos 19/09/2012 12:21:04

    Μα οι δικοι μας οι κρατικοδιαιτοι μεχρι και cds εις βαρος της χωρας παιζουν. Τα μεγαλυτερα ΛΑΜΟΓΙΑ της υφηλιου ειναι οι Ελληναραδες κρατικοδιαιτοι επιχ/ες. Στις εταιρειες τους βγαζουν ζημιες και στο εξωτερικο στην Ελβετια εχουν τα λεφτα. Αλλα φταιει το κρατος και οι εκαστοτε κυβερνησεις που μια ζωη τους προσκυνουσαν. Οι δε νταβαντζηδες των ΜΜΕ που ολο δανεια παιρνουν με την ανοχη της πολιτειας και το παιζουν και ζημιογονοι, αυτοι ειναι που θελουν ολοι κλεισιμο και φυλακη αλλα.........................

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 19/09/2012 12:40:44

    Ο Warren Buffet είναι κομμουνιστής κατά μερικούς στόκους. Λέει ότι οι πλούσιοι έχουν συσσωρεύσει υπερβολικό χρήμα και πρέπει να φορολογηθούν πολύ περισσότερο για να ξεπεράσουμε την κρίση.

  11. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/09/2012 12:56:11

    Φυσικά, αλλα στην Αμερική η πολιτική τάξη δεν είναι κλεπτοκρατική και αλητήρια τόσο όσο εδώ. Και υπάρχει παράδοση. Αν πάτε ακόμα και στο μικρότερο και ταπεινότερο κολλέγιο θα δείτε δωρεές μεγάλες. Γιατί; Μα διότι υπάρχει εμπιστοσύνη, κοινωνική και πραγματικός κοινωνικός έλεγχος που δεν μπορεί να το φτάσει η ακατασχετη σοσιαλίζουσα μπουρδολογία των εδώ τρωκτικών. Εδώ ποιόν να εμπιστευτείς; το Βενιζέλο ή τα συνμπαρομαρτούντα που φέρθηκαν σαν σκλιά έξου απ' του χασαπιό και όταν βρήκαν την ευκαιρία όρμησαν στο σώμα της Ελλάδας...

    • franc avatar
      franc @ Νίκος Αργεάδης 19/09/2012 13:49:26

      Πολύ σωστός και περιγραφικότατος φίλε Νίκο :"σαν σκλιά έξου απ’ του χασαπιό". Μια εικόνα, χίλιες λέξεις...

  12. Νικόλας avatar
    Νικόλας 19/09/2012 13:19:37

    Πάντως θέλω να σταθώ στο τελευταίο κομμάτι του άρθρου. Πού είναι η παλαιά αστική τάξη η οποία έκανε μνημειώδεις δωρεές στο δημόσιο και κατασκευάστηκαν υποδομές σε συγκοινωνίες (Ολυμπιακή Αεροπορία), παιδεία (Ε.Μ.Π., Βαρβάκειο, Αρσάκειο, πολιτισμό (Ζάππειο) κ.λ.π.;

    Αντίθετα τώρα έχουμε μια μεγαλοαστική τάξη της Μυκόνου και του σαλέ στις Άλπεις με τα λεφτά δωράκι στους Ελβετούς τραπεζίτες.

    Παλαιότερα ο ΣΕΒ αποτελούνταν από ανθρώπους οι οποίοι ήταν μεν πλούσιοι αλλά εργάζονταν για την κοινωνική ευημερία και την πνευματική τους καλλιέργεια μεταξύ άλλων και όχι μόνο για την ατομική πρόσκαιρη καλοπέραση και τις υλικές απολαύσεις.

    Σήμερα η μεγαλοαστική τάξη ενδιαφέρεται μόνο για το που τραγουδάει ο Σάκης, πόσα νησιά θα γυρίσουμε με τα κότερα και σε ποιο από τα σαλέ μας θα πάμε τα Χριστούγεννα. Σχετικά με την πνευματική καλλιέργεια της νέας γενιάς των μεγαλοαστών, ας μην το σχολιάσω. Πνευματικό επίπεδο συχνά χειρότερο και από ανθρώπους λαϊκούς.

    Το συμπέρασμα είναι ότι ενώ παλαιά οι πλουσιότεροι χρησιμοποιούσαν τα πλούτη ως μέσο το οποίο τους επέτρεπε να καλλιεργηθούν και να προσφέρουν και στον πλησίον, έχοντας καλύψει τις βιοτικές τους ανάγκες, σήμερα οι πλούσιοι αξιοποιούν τον πλούτο τους για να καλύψουν τις πρόσκαιρες υλικές τους ανάγκες οι οποίες κορεσμό δεν έχουν. Αδιαφορούν δε για την πνευματική τους καλλιέργεια όπως και για την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.

    Σε αυτή την παρακμή της μεγαλοαστικής τάξης μερίδιο έχει η ιδεολογία του νεοφιλελευθερισμού. Η ιδεολογία αυτή θεωρεί πως ο πλούσιος έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι επιθυμεί με τον πλούτο του και δεν υποχρεώνεται για κάποιο λόγο να προσφέρει κάτι παραπάνω στο κοινωνικό σύνολο ή να προβεί σε ενέργειες για την πνευματική του καλλιέργεια. Αντίθετα δικαιούται αν θέλει να ξημεροβραδιάζεται στα μπουζούκια και να τριγυρίζει μεταξύ Μυκόνου, Σκιάθου και Πάρου.

    Η προσωπική μου άποψη είναι πως η κληρονόμηση μεγάλης περιουσίας δεν πρέπει να αποτελεί μέσο για μια γεμάτη υλικές απολαύσεις ζωή. Αντιθέτως, η δυνατότητα άκοπης κάλυψης των βιοτικών αναγκών λόγω συγκυριών της τύχης (κληρονομιά μερικών εργοστασίων π.χ.) συνεπάγεται υποχρέωση για ανώτερη μόρφωση, πνευματική καλλιέργεια και προσφορά στο κοινωνικό σύνολο, έτσι ώστε οι μεγαλοαστοί να αποτελούν αντικείμενο θαυμασμού για την ηθική και πνευματική τους ανωτερότητα και όχι για τη δυνατότητά τους να καρπώνονται άκοπα υλικά αγαθά.

  13. Γιάννης avatar
    Γιάννης 19/09/2012 13:29:00

    Μην ξεγελιέσαι Φάκτορα.
    Οι πλούσιοι Αμερικάνοι ΔΕΝ είναι φιλάνθρωποι.
    Ξεχνάς ότι στην Αμερική οι δωρεές εκπίπτουν από το φορολογητέο εισόδημα.

    Ο Μπάφετ και ο Γκέιτς δωρίζουν το μισό "ορατό" τους εισόδημα (γιατί αν η Δήμητρα Γαλάνη έχει "οφσόρ" ώστε να δηλώνει εισοδήματα 2.000 ευρώ τον χρόνο φαντάσου τι κρύβουν οι δύο δισεκατομμυριούχοι στα Νησιά Κέιμαν), που σημαίνει ότι φοροαπαλλάσσονται για το άλλο μισό "ορατό" τους εισόδημα.
    Άρα, ο Μπάφετ και ο Γκέιτς θα πληρώσουν φόρο $0,00!!!

    Ο Μπάφετ και ο Γκέιτς δωρίζουν τρελλά λεφτά σε όποια αγαθοεργία και φιλανθρωπία επιλέγουν αυτοί, εντελώς ανεξέλεγκτα, ενώ παράλληλα στερούν από το αμερικανικό κράτος τους φόρους που το κράτος θα χρησιμοποιούσε για να φτιάξει σχολεία για τα φτωχά παιδιά, να επισκευάσει τους αυτοκινητόδρομους, να χρηματοδοτήσει συντάξεις και περίθαλψη για τους μη προνομιούχους.

    Έτσι, ο Μπάφετ και ο Γκέιτς δοξάζουν τον εαυτό τους και τονώνουν τον εγωισμό τους (σκεφτείτε πόσες τελετές βράβευσης τους περιμένουν από τις ευεργετημένες ΜΚΟ) ενώ παράλληλα βλάπτουν, παρά ωφελούν το αμερικανικό δημόσιο συμφέρον.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Γιάννης 19/09/2012 14:32:49

      Ε, αν όλοι οι φοροδιαφεύγοντες έλληνες δώριζαν το μισό "ορατό" τους εισόδημα, θα ξεπερνούσαμε την κρίση, ή τουλάχιστον θα την κάναμε πιο ανεκτή για τους πιο αδύνατους...

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ TARAMAS 19/09/2012 16:39:26

        Σίγουρα κάποιοι θα ωφελούνταν, αλλά στα ταμεία τού κράτους δεν θα έμπαινε ούτε ένα ευρώ.

        Θα έδιναν π.χ. μια υποτροφία 50.000 σε έναν φέρελπι επιστήμονα, ο οποίος θα καλούνταν την επόμενη χρονιά να πληρώσει 25.000 φόρο + χαράτσι + επιτήδευμα, ενώ οι εν λόγω πλούσιοι δεν θα πλήρωναν ούτε δεκάρα τσακιστή.

        Δεν λέω, καλή η υποτροφία, αλλά να μην αγιοποιούμε τον Μπάφετ και τον Γκέιτς. Ό,τι κάνουν, το κάνουν για την υστεροφημία τους (πόσο κόσμο αδίκησαν, πόσα λαμπρά μυαλά καταδικάστηκαν στην αφάνεια επειδή ο Γκέιτς έκλεψε τις ιδέες τής Apple, πόσα εκατομμύρια άνθρωποι πέθαναν επειδή ο Μπάφετ έπαιξε με τα χρηματιστήρια των χωρών τους;), γιατί τους αρέσει να τους δοξάζουν οι κοινοί θνητοί, και γιατί ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ! Άρα, όχι ότι είναι και "πατριώτες" από πάνω...

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ Γιάννης 19/09/2012 14:49:12

      Μεγάλε μιλάμε για ποσοστό επί της περιουσίας τους, και όχι για το εισόδημά τους, που ξεπερνάει οποιοδήποτε φορολογικό συντελεστή. Να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Q-Nihilism 19/09/2012 16:34:21

        Επί της "ορατής" περιουσίας τους.
        Όλα όσα έχουν γράψει στην οφσόρ δεν είναι πια δικά τους, έτσι δεν είναι;

        • Q-Nihilism avatar
          Q-Nihilism @ Γιάννης 19/09/2012 18:13:25

          Ακόμη και αυτό είναι αρκετό. Το 50% της ορατής περιουσίας του Γκέητς δεν θα ήταν ποτέ το ποσό φορολογίας που θα πλήρωνε. Μην τρελαθούμε τελείως δηλαδή.

          • Q-Nihilism avatar
            Q-Nihilism @ Q-Nihilism 19/09/2012 18:16:15

            Για να μη ξεχνάμε ότι ο Γκέητς θα δώσει το 95% της περιουσίας του. Δεν είπαμε ότι είναι άγιος αλλά εσύ αποκλείεται να το έκανες αυτό.

          • Γιάννης avatar
            Γιάννης @ Q-Nihilism 19/09/2012 19:12:15

            Αν είχα χίλιες φορές περισσότερα λεφτά κρυμμένα από δω κι από κει, θα το έκανα. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι ο Γκέιτς έχει όλα του τα λεφτά σε προθεσμιακό λογαριασμό στην τράπεζα τής γειτονιάς του, σαν τη γιαγιά μου.

          • Qnihilism avatar
            Qnihilism @ Γιάννης 19/09/2012 21:00:53

            Κάνε μια ανάλυση τάξης μεγεθών να δεις αν αυτά που λες βγάζουν νόημα.

  14. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/09/2012 15:29:43

    Το ίδιο συμβαίνει και στη Γερμανία. Ακόμα και ο πιό σκληρός και κυνικός μεγαλοβιομήχανος είναι ΠΡΩΤΑ Γερμανός , και μετά επιχειρηματίας.

  15. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 19/09/2012 15:35:57

    Στην Ελλάδα μας όλα αρχίζουν και τελειώνουν στους φαύλους που μας κυβερνούν, τουλάχιστον από το 1981. Όταν δεν εμπιστεύεσαι, εκείνον που θα όφειλε να είναι Ταγός και Εθνικός Ηγέτης, τότε όλα είναι ερμηνεύσιμα. Οι πλούσιοι θα πεισθούν αν δουν Πατριωτισμό στην πράξη κι όχι κούφια λόγια από άρρωστους φιλοχρήματους (ή και πράκτορες και προδότες;) κυβερνήτες...
    Κι εμείς οι φτωχοί τότε μόνον θα δώσουμε και το ...βρακί, όπως και τη ζωή μας.

  16. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 19/09/2012 17:14:52

    ''.................Βιομήχανοι, επιχειρηματίες, εφοπλιστές ζουν στο δικό τους κόσμο, με τους αστακούς στη Μύκονο και τα σαλέ στην Ελβετία.............''

    Οψόμεθα

    Θα τα πούμε ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ μπροστά στον Άγιο Πέτρο.

    Ας πάνε σε καμιά κηδεία για να δούνε τι έχει μαζί του ο αναπαυόμενος εις την '' κάσα''

  17. Nik avatar
    Nik 19/09/2012 18:23:59

    Γιάννη δεν το έχεις ψάξει το θέμα με αποτέλεσμα να παραπληροφορείς.

    1- Η δωρεά στις ΗΠΑ εκπίπτει από το φόρο μέχρις ενός ορίου. Ο Μπάφετ και ο Γκέητς δωρίζουν πολύ πέρα από το όριο.

    2- Η απόκρυψη εσόδων στην Αμερική είναι ποινικό αδίκημα. Η εφορία τους κάνει κόσκινο κάθε μεγάλη επιχείρηση και ποτέ δεν έχει αναφερθεί φοροδιαφυγή από τους δύο αυτούς. Κάτι που μάλλον δεν κρύβεται αν αναλογιστούμε τις βαριές καμπάνες που έχει φάει η εταιρεία του Γκέητς για παράβαση των νόμων περί μονοπωλίων. (Υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό περιστατικό;).

    3- Η εξαγωγή νόμιμα αποκτηθέντος χρήματος είναι ελεύθερη και νόμιμη και αποτελεί θεμέλιο της Ευρωπαϊκής Ενωσης και άλλων ευνομούμενων κρατών.

    Η επιχειρηματική παράδοση των Αμερικανών περιλαμβάνει την κοινωνική προσφορά, με τον ένα ή άλλο τρόπο, από την προπόνηση ομάδων μπέησμπωλ από γονείς μέχρι τα ποσά που δίνουν αυτοί οι δύο. Αποκορύφωμα τα 5 δισ. δολλάρια δώρεών υπέρ του Χάρβαρντ. Η δική μας παράδοση είναι κάπως μοναχοφαγική, ενδεχομένως επειδή για να φτάσεις ψηλά έχεις κυνηγηθεί από το κράτος και λοιδορηθεί από τους συμπολίτες σου ως "κακός βιομήχανος" ή "λαμόγιο εφοπλιστής", είτε αθώος είτε ένοχος.

  18. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 20/09/2012 00:30:16

    Παλιό τό κόλπο τῆς φιλανθρωπίας καί τῶν δωρεῶν στίς ΗΠΑ--προτιμοῦντε ἀπό τό IRS :D

  19. Ο Τελάλης avatar
    Ο Τελάλης 20/09/2012 06:20:59

    Καμιά τριανταριά γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα . .

  20. yannidakis avatar
    yannidakis 20/09/2012 12:11:10

    "βράβευση τσι μέρας" για την Τετάρτη σύμφωνα με την ομώνυμη ενότητα του yannidakis, η παρούσα καταχώρηση του ιστολογίου.
    Το ιστολόγιο είναι πλέον υποψήφιο για την μηνιαία βράβευση "ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΗΝΑ".

    Καληνωρίσματα :[