#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/11/2010 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν οι βαρώνοι ενοχλούνται προτείνουν οικουμενική



Η δήλωση του κ. Ι. Κεφαλογιάννη στο «Εθνος» έχει ως εξής:



«Αναμφίβολα, η χώρα διέρχεται αυτή την περίοδο μία από τις μεγαλύτερες κρίσεις στην ιστορία της. Ευθύνες για τη δημιουργία αυτής της κρίσης, που έχει πολλά και ποικίλα χαρακτηριστικά και που σίγουρα δεν είναι μόνον οικονομική, έχουν -αναλογικά βεβαίως- όλες οι κυβερνήσεις από τη μεταπολίτευση μέχρι σήμερα.

Για την αντιμετώπισή της απαιτείται σοβαρότητα, μεγάλο αίσθημα ευθύνης, αλλά και ομοψυχία από όλες τις πολιτικές δυνάμεις του τόπου.

Τα ωραία λόγια, οι υποσχέσεις χωρίς αντίκρισμα, αλλά και πολύ δε περισσότερο οι αντιπαραθέσεις χωρίς ουσία, αφήνουν παντελώς αδιάφορο τον ελληνικό λαό και το μόνο που «επιτυγχάνουν» είναι να εντείνουν το κλίμα απαξίας της πολιτικής και των πολιτικών.

Μέσα σε αυτή την κρίση, η συζήτηση -που άνοιξε με ευθύνη του πρωθυπουργού- για το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών είναι απαράδεκτη. Τέτοιου είδους διλήμματα, την ώρα που οι πολίτες δίνουν μάχη επιβίωσης ουσιαστικά, δεν βοηθούν ούτε τον κ. Παπανδρέου ούτε την κυβέρνησή του και κυρίως ούτε τη χώρα….

…Ο κ. Παπανδρέου, εάν θέλει να εξασφαλίσει την αναγκαία συναίνεση, μπορεί να αναλάβει την πρωτοβουλία για σχηματισμό μιας οικουμενικής κυβέρνησης που θα ήταν πράγματι χρήσιμη για τον τόπο ετούτη την ώρα. …

Η ΝΔ, από την πλευρά της, παρά το ότι ελπίζω ότι είναι έτοιμη να αναλάβει τις ευθύνες της, καλό θα είναι να αποφεύγει την πόλωση και τις ακραίες θέσεις και να συνδράμει, με ειλικρίνεια και αποφασιστικότητα, στην προσπάθεια για να ξεπεραστεί το συντομότερο δυνατό αυτή η εθνική κρίση.

Πάνω από όλους πρέπει να είναι το συμφέρον της πατρίδας και του λαού.  Όταν η πατρίδα κινδυνεύει και ο λαός υποφέρει δεν μένει χώρος και χρόνος για προσωπικές στρατηγικές και επιδιώξεις. Ειδικά δε όταν σήμερα υπάρχει κι ένας πρόσθετος λόγος: Τα εθνικά θέματα, για τα οποία δυστυχώς η κυβέρνηση αναλαμβάνει πρωτοβουλίες χωρίς να ενημερώνει το Κοινοβούλιο και τον λαό.

Μόνον με τη συνένωση όλων των δυνάμεων μπορούμε να πετύχουμε τον εθνικό στόχο και αυτό πρέπει να το αντιληφθούν οι πάντες. Άλλωστε, αυτή η τακτική χαρακτήριζε τους Ελληνες από αρχαιότατων χρόνων. Μπροστά σε κίνδυνο της πατρίδας υπήρχε πάντοτε ομοψυχία και ενότητα».





Καταρχάς, προκύπτουν σοβαρά ερωτήματα από τη συγκυρία της δήλωσης. Παραμονές εκλογών, όταν ο ίδιος ο Πρωθυπουργός ομολογεί την αποτυχία της πολιτικής του και αναζητά εξαπτέρυγα για να σηκώσουν μαζί τους το βάρος του Μνημονίου ο κ. Κεφαλογιάννης βγαίνει και καλεί τα κόμματα να σχηματίσουν οικουμενική, για να συνδράμουν στην εθνική προσπάθεια.

Όλοι μαζί, με όποια πολιτική, χωρίς συγκεκριμένο σχέδιο, σαν μοίρασμα των ευθυνών μοιάζει, παρά με οτιδήποτε άλλο. Από ποια οικουμενική είδε καλό ο τόπος επίσης θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε. Επειδή εμείς την μόνη οικουμενική ππυ θυμόμαστε ήταν εκείνη των Ζολώτα – Μητσοτάκη απο την οποία ο μόνος που βγήκε ωφελημένος ήταν ο Σωκράτης.

Όσο για τις “ακραίες θέσεις” του Σαμαρά, δεν αντιλαμβανόμαστε τι εννοεί ο εκ Κρήτης βαρώνος της παλαιάς ΝΔ, όπως και την πόλωση που τάχα προκαλεί.  Το ΔΝΤ και ο εντολοδόχος του ο ΓΑΠ πόλωσαν την κατάσταση οδηγώντας όλους τους Έλληνες σερ αντιπαράθεση με την πολιτική τους. Μήπως εννοεί ο κ. Κεφαλογιάννης ότι ο Σαμαράς θα έπρεπε να υποστηρίξει τους υποψηφίους του ΠΑΣΟΚ για να είναι κάποιοι ευχαριστημένοι…

Συναίνεση στο Μνημόνιο και στα μέτρα στραγγαλισμού της οικονομίας και της κοινωνίας ο Σαμαράς δεν έδωσε. Το ίδιο και η Αριστερά.. Και τώρα λίγες ημέρες πριν από τις εκλογές, την ζητούν ιστορικά στελέχη της ΝΔ!

Σε ρόλο επιμελητή, που ανακαλεί κυβέρνηση και αντιπολίτευση στην τάξη και τους παροτρύνει να συγκυβερνήσουν!

Το ΠΑΣΟΚ έχει την κοινοβουλευτική πλειοψηφία και δεν ζήτησε ποτέ τη συναίνεση.

Υποταγή στις αποφάσεις του ζητά. Και για αυτό κάνει εξεταστικές με το τσουβάλι. Για να κάμψει τον Σαμαρά και να τον σύρει σε μια κυβέρνηση –μαριονέτα.  Και επίσης  εκβιάζει με εκλογές, αν δεν του αρέσουν τα αποτελέσματα. Ποια αποτελέσματα δεν θα του αρέσουν, άγνωστο.

Στους τακτικισμούς της κυβέρνησης που έχει προσχωρήσει ο ΛΑΟΣ και η κα Μπακογιάννη εδώ και καιρό, προστίθεται τώρα και ο κ. Κεφαλογιάννης;

Η ΝΔ με τον Σαμαρά, θα αναλάβει τις ευθύνες της, όταν θα έχει λαϊκή εντολή και μόνο τότε. Αν δεν έχουν βέβαια αντίρρηση οι βαρόνοι, βαρονέτοι, δούκες, πρίγκιπες   και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις.

Να συμμετάσχει σε μια κυβέρνηση με μια πολιτική που δεν πιστεύει θα ήταν οξύμωρο, περίεργο αλλά και απορριπτικό  των ιδεών που καλλιεργούνται από την 29η Νοεμβρίου και εντεύθεν.

Γιατί με αυτές υπηρετούνται και η ψυχική ενότητα του λαού και η ελπίδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 03/11/2010 14:17:47

    Ο εκ Κρητης βαρονος να σκεφτει τι θα γραψει για αυτον η ιστορια. Γιατι για τον ΓΑΠ θα γραψει ασχημα λογια.
    Οταν σε 20 χρονια θα λεμε για την περιοδο του μνημονιου θα μιλαμε για περιοδο κατοχης, οχι για πειοδο δυνεργασιας.
    Δεν θα μας βγαλει το ΠΑΣΟΚ απο το μνημονιο. Αν μεινει λιγο ακομα θα μας οδηγησει στην χρεοκοπια.

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 03/11/2010 14:36:06

    Βαρωνος ειναι αυτος που βαριεται, η αυτος που ασχολειται με τον εαυτο του?

    • nasos avatar
      nasos @ salmonellas 03/11/2010 16:50:40

      ή μήπως είναι ο βαρύς όνος;

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 03/11/2010 14:38:01

    Άνθρωποι της Ντόρας χθες στην Κόρινθο στη συγκέντρωση Τατούλη !!!! Έπεσαν οι μάσκες..Όλοι οι μνημονιακοί στην Πελοπόννησο (ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-ΝΤΟΡΑ) στηρίζουν τον κωλοτούμπα Τατούλη. Ο Μοριάς ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕ ΠΟΤΕ..Ελπίζω ούτε και τώρα..Ούτε μια ψήφος χαμένη την Κυριακή. Όλοι μια γροθιά.

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/11/2010 14:50:06

    Γνωστος μου Λακωνας , ψηφοφορος του ΛΑΟΣ , μου ειπε οτι θα ψηφισει Τατουλη.Οταν τον ρωτησα γιατι ,μου απαντησε με φυσικο τροπο οτι αυτον στηριζει το κομμα, τι να κανει;Αρα ολοι ξερουμε πλεον οτι τα δακρυα του Καρατζαφερη και των υπολοιπων ειναι κροκοδειλια για το μνημονιο. Οι ανθρωποι ειναι αμετανοητοι.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/11/2010 15:00:59

      Καλά έχει οπαδούς το ΛΑΟΣ?

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ανώνυμος 03/11/2010 16:08:23

        Ναι έχει αρκετούς. Όπως έχω γράψει κατ επανάληψιν η ΝΔ δεν είναι δεξιό κόμμα. Η ΝΔ φτιάχτηκε ως κόμμα για να βάζει στην άκρη τους δεξιούς τους οποίους θωρούσε βασιλοχουντικούς. Τους υφάρπαζε όμως τους ψήφους και μετά τους καπέλωνε. Το κυνήγι που φάγανε οι δεξιοί από τη ΝΔ δεν το έχουν φάει από άλλο κόμμα.
        Στις εκλογές του 2009 αυτοί δεν πήγαν να ψηφίσουν και η ΝΔ μπήκε σε πορεία διάλυσης.

        Επειδή ψηφίζω Πελοπόννησο σου λέω ότι αν ο Καρατζαφέρης είχε βάλει πλάτη στο μεταναστευτικό, δε μας είχε πουλήσει με το μνημόνιο, και δε στήριζε Τατούλη αλλά έναν άλλο εγώ θα τον ψήφιζα.

        Τώρα θα ψηφίσω Δράκο με κρύα καρδιά αλλά στις Βουλευτικές δεν ξέρω τι θα κάνω και μάλλον δε θα ψηφίσω ΝΔ.

        • Tassos avatar
          Tassos @ anonymous 03/11/2010 18:24:48

          Ετσι είναι. Και φχαριστώ να λέτε που σας λυπήθηκε ο Καραμανλής και δεν εκτέλεσε καμμια 1000 χουντικούς. Δεν σας γουστάρει η ΝΔ. Αν θέλετε να την ψηφίζετε θα το κάνετε στα μουλωχτά και με κατεβασμένο το κεφάλι για να μην μουτζουρώνετε την ΝΔ. Γιατί οι χουντικοί είναι μιάσματα.

        • kiki avatar
          kiki @ anonymous 03/11/2010 18:28:27

          Μπραβο ρε Τασσο.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ @ anonymous 03/11/2010 18:43:15

          Είμαστε στο 2010 και είναι άλλα αυτά που μας απασχολούν σήμερα και πάντως όχι η χούντα και ο Βασιλιάς. Ο άνεργος ελέω μνημονίου οικογενειάρχης έχει άλλους καημούς και ψηφίζει με άλλα κριτήρια σήμερα.

      • kiki avatar
        kiki @ Ανώνυμος 03/11/2010 16:55:13

        Δυστυχως ναι,και πολλους εδω στην Λακωνια.

    • nasos avatar
      nasos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/11/2010 16:52:08

      η εξαίρεση θα είναι
      τα χρίσματα που μοιράζει δεξιά και αριστερά ο Καρατζαφέρης είναι κλούβια αυγά
      ο ΛΑΟΣ σαν κομματικός μηχανισμός είναι ανύπαρκτος,ειδικά στην Πελοπόννησο

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 14:50:08

    Oταν οι Βαρώνοι δεν έχουν ρόλο, ψάχνουν να φτιάξουν σκηνικό να τους χωράει.

  6. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 03/11/2010 14:52:43

    Πολυ καλο το σχολιο antinews αλλα μια μικρη διορθωση εαν μου επιτρεπεις,ο Σωκρατης ωφεληθηκε επι Βασουλας 85...........μετα τον ωφελησε ο Χαριλαος(δικα σου κειμενα).

    Υγ.κατι για το 'ευρωψεμα' θα γραψεις?η Bild εχει παλι αρθρο σχετικα με αυτο και μια εξεταστικη που ζητουν γερμανοι βουλευτες.

  7. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 14:53:46

    Αλέκοοοοοοοοοο!!!
    Πόσους εμπόρους έβγαλες σήμερα, έξω από μέσα?

  8. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 03/11/2010 15:01:17

    Οι βαρωνείες τέλος για τους καλά ελέγχοντες και κρατούντες "φυλακισμένη" επί χρόνια τη Νέα Δημοκρατία. Ελεύθερη να πετάξει ψηλά είναι τώρα η Νέα Δημοκρατία με τον άξιο και ικανότατο Αρχηγό της και χωρίς τους βαρώνους, βαρωνέτους, δούκες, πρίγκιπες και άχρηστους, ανεπάγγελτους τεμπελχανάδες.

  9. δημης avatar
    δημης 03/11/2010 15:03:44

    Σ ω σ τ ο ο ο ο ός ωστε ετσι κύριε....."όλοι ΣΑΣ να σκοτωθήτε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να δοξαστούμε..." ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΝ......( αΠΟΡΙΑ... Η.....ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ;;;;;;;;)

  10. Y. avatar
    Y. 03/11/2010 16:55:03

    Αφήστε τον να λέει. Απάντησε ο Σαμαράς από την Αλοεξανδρούπολη, μια μέρα πριν.
    “…Όποιος θέλει να μοιράσει υπουργεία με μια κυβέρνηση που εφαρμόζει πολιτική ασφυξίας, ας το κάνει. ΌΧΙ ΕΜΕΙΣ…”

  11. kiki avatar
    kiki 03/11/2010 17:16:48

    Και μην ξεχναμε εδω στην Μανη οπαδοι του ΛΑΟΣ,ειναι και φανατικοι οπαδοι των ολυμπιων Θεων,των Νεφελιμ,και διαφορων εξωγηινων.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 03/11/2010 17:21:29

      Τελετές και μυστήρια στην (εξαιρετική) Αλεπότρυπα, δηλαδή! Πάει εικοσαετία που την επισκέφθηκα.
      Χαιρετισμούς από τις λυκότρυπες του Περάματος!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 03/11/2010 17:23:24

      Ο Πάτρικ Λη Φέρμορ (από τους πιό αγαπημένους μου συγγραφείς) ζει ακόμα στη Μάνη;

    • στελιος Α avatar
      στελιος Α @ kiki 03/11/2010 21:43:39

      ναι.στην καρδαμυλη.

  12. Greg avatar
    Greg 03/11/2010 17:17:52

    Ενώ κάτι τέτοιοι τύποι πρωτοστατούν στην καταστολή άρρωστων πρεζονιών και τάσσονται μετά μανίας εναντίον κάθε πρότασης νομιμοποίησης ναρκωτικών, την ίδια ώρα υποθάλπουν το εμπόριο του μπάφου (απεφάνθη ελληνικό δικαστήριο). Να φορολογηθούν, λοιπόν, πάραυτα! Με τεκμήριο...

    • Tassos avatar
      Tassos @ Greg 03/11/2010 18:25:45

      ΕΓΡΑΨΕΣ!!!

  13. kiki avatar
    kiki 03/11/2010 17:33:20

    @ Θειο,
    Ζει στην κατεχομενη Μανη,την Μεσηνιακη.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 03/11/2010 17:34:53

      Ή Αποσκιερή, το έγραψα σωστά;

      • kiki avatar
        kiki @ Ο Θείος 03/11/2010 17:44:25

        @ Θειο,
        Η δυτικη Μανη ειναι η αποσκιερη,η αποσκιαδερη.Απο την Παναγια την Γιατρισσα,και κατω,ανηκει το τμημα αυτο στην Μεσηνια.Την χωρισε διοικητικα ο Μεταξας,γιατι οι Μαυρομιχαλαιοι ηταν αντιθετοι,οπαδοι του Λαικου κομματος,για να μειωσει την εκλογικη τους δυναμη. Την διεκδικουμε ,γιατι ειμαστε μοιρασμενοι,ασκοπως.Επισης μια διαφορα ειναι οι καταληξεις των επιθετων.Ας πουμε Μπογρακος,στην Λακωνικη,στην αλλη Μπογρεας,καταληγουν σε -εας.Βλεπεις ακομα μας κυνηγουν οι πραξεις των προηγουμενων.
        Εχει γραψει ο Μητσης ηπειρωτης,απο την Θεσπρωτια ενα ωραιο βιβλιο για εναν νομαρχη μανιατη απο την Αρνα στην Θεσπρωτια και ποσο βοηθησε τον τοπο σας.Αναστασακος.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ @ kiki 03/11/2010 18:40:41

          Μάλλον εννοείς τον αείμνηστο Στράτο Αθανασάκο.

          • kiki avatar
            kiki @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 04/11/2010 10:02:01

            @ Γιαννη-Κορινθο
            Ναι δικιο εχεις.Τους εχω αλαλιασει τους ανθρωπους της οικογενειας του ειναι και φιλοι μου,ολο λαθος το λεω.
            Ειμαι για ανακριση να δωσω ονοματα εγω.
            σαν τον Ποντιο στην Κομμαντατουρ,που τον ειδαν οι Γερμανοι να κτυπαει το κεφαλι του στον τειχο,και να λεει θυμησου,θυμησου.
            Νασαι καλα που το διορθωσες.

  14. lianos avatar
    lianos 03/11/2010 17:49:36

    ο κ. Κεφαλογιάννης για τις ευθύνες των κυβερνήσεων όλων μας είπε, για την στάση του - την διάρκεια όλων αυτών των ετών - δεν μας είπε....!!!!!!!!!

  15. kiki avatar
    kiki 03/11/2010 18:21:31

    Εχω μια απορεια,θα μου πειτε δημοκρατια εχωμεν,και οι πολιτες ειναι ελευθεροι να λενε τις αποψεις τους.
    Αυτο που βλεπω ομως συστηματικα,ειναι οτι ολα τα βαριδια της ΝΔ εχουν προνομιακη μεταχειρηση απο τα ΜΜΕ.
    Θα μπορουσε η ηγεσια ησυχα ησυχα να τους πει να εξαφανιστουν για ενα χρονικο διαστημα,να μην τους βλεπουμε,γιατι βλεποντας τους μας ερχονται και δευτερες σκεψεις στο μυαλο για τις εκλογες.
    Βγηκε ο Μητσοτακης Ε να μην βγει και ο πανηλιθιος εχουν και ανταγωνισμο.

    • Greg avatar
      Greg @ kiki 03/11/2010 18:46:58

      Οι "προσκλήσεις" για εμφάνιση στα ΜΜΕ στέλνονται προσωπικά στους παραλήπτες, δεν περνούν μέσα απ'τα κόμματα.

  16. BlueSky avatar
    BlueSky 03/11/2010 18:25:32

    Βαρώνοι και Βαρωνέτοι τέλος. Ούστ στα σπίτια και στους μπαξέδες σας να κάνετε κάτι χρήσιμο στη ζωή σας. Η ώρα του Αντώνη έφτασε και θα αναλάβει να σώσει τη χώρα με επιτυχία ως πρωθυπουργός. Έξω από την Ελλάς οι λάτρεις του μνημονίου και τα εξαπτερυγά τους.

    • Tassos avatar
      Tassos @ BlueSky 03/11/2010 18:27:49

      Αμ ο συγκεκριμένος στους ...μπαχτσέδες του κάνει (φυτεύει ) άλλα πράγματα. Η ξεφτίλα του Καραμανλή ήταν που προστάτεψε τον συγκεκριμένο. Φάκτορα αν παρεξηγηθεί κανα "λουλούδι" σαν και του λόγου του, δως του τα στοιχεία μου να με κάνει μήνυση.

  17. vardarskian avatar
    vardarskian 03/11/2010 19:29:36

    βαρώνος της κοκαίνης ή επί τον ΜΑΛΑΚΟτερο της καννάβεως... και με τη (δικαστική) βούλα...

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ vardarskian 03/11/2010 19:30:04

      επί τω

  18. vardarskian avatar
    vardarskian 03/11/2010 19:31:39

    έτσι μπράβο... να ξεβρωμίσει το κόμμα κι από τους τελευταίους...

  19. Orestios avatar
    Orestios 03/11/2010 20:03:50

    Βγαίνουν τα σκατά στην επιφάνεια σιγά σιγά.

  20. Πανος Παπσδόπουλος avatar
    Πανος Παπσδόπουλος 03/11/2010 20:40:33

    να "ξεβρωμίσει" η ΝΔ και να μείνουν οι υπάλληλοι του δεξιού σοβιέτ... άντε γεια....

  21. thanos avatar
    thanos 03/11/2010 20:53:38

    Κάποιο γραμμάτιο ξεπληρώνεται με αυτή τη δήλωση.