10/10/2009 14:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν οι αντιεξουσιαστές διακινούν ιδέες με τον υπουργό Δημόσιας Τάξης



«Έχω κι εγώ φίλους αντεξουσιαστές, είμαστε υπέρ της διακίνησης ιδεών και συζητάω μαζί τους. Αλλά οι χούλιγκανς και οι βάνδαλοι δεν είναι φίλοι μας» δήλωσε χθες δημοσίως ο νέος υπουργός Προστασίας του Πολίτη και παλαιός Δημοσίας Τάξης, Μιχάλης Χρυσοχοίδης, την ώρα που οι ειδικές δυνάμεις της Αστυνομίας εφορμούσαν στα Εξάρχεια. Και συνέχισε: «Αστυνομικός, που ακουμπά παράνομα πολίτη, δεν έχει θέση στην αστυνομία και θα φεύγει με συνοπτικές διαδικασίες, με πρωτοβουλία δική μου …περιοχές ορμητήρια εγκληματικότητας δεν θα υπάρχουν πλέον. "Η Αθήνα θα γίνει πόλη ειρηνική όπου οι μητέρες θα μπορούν να περπατούν ήσυχες με τα παιδιά τους στο δρόμο». 

Για να δούμε λοιπόν πως θα εφαρμοσθούν στην πράξη οι διακηρύξεις αυτές του κ. Χρυσοχοΐδη, που είναι προφανές ότι επιχειρεί να πάρει το πάνω χέρι στα Εξάρχεια μετά και τις προεκλογικές επιθέσεις στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ.

Ας υποθέσουμε ότι μια νεαρή μητέρα περπατά αμέριμνη ένα βραδάκι με το παιδάκι της σε προάστιο της Αθήνας. Ξαφνικά πέφτουν πάνω τους τέσσερις σεξουαλικά στερημένοι οικονομικοί μετανάστες και θέλουν να την βιάσουν. Οι περίοικοι φωνάζουν την αστυνομία, η οποία καταφθάνει, αλλά οι αστυνομικοί περιορίζονται στο να απευθύνουν ευγενικές εκκλήσεις επειδή δεν θα τολμούν ούτε το όπλο να τραβήξουν, ούτε στο ξύλο να τους πλακώσουν.

Δεν στέκουν λοιπόν αυτά που λέει ο κ. Χρυσοχοίδης και το γνωρίζει. Τα λέει όμως επειδή φοβάται τον Δεκέμβρη που φτάνει κι εκεί θα υπάρξει η μεγάλη δοκιμασία και γι αυτόν και την κυβέρνηση. Αλλά τι θα κάνουν και τότε τα αστυνομικά όργανα; Δεν θα καταστείλουν τις τυχόν εξεγέρσεις, από τον φόβο μην ακουμπήσουν κανέναν πολίτη; Ή το υπουργείο θα μοιράσει ταυτότητες που θα γράφουν «αντιεξουσιαστής  - διακινητής ιδεών και συνομιλητής του κ. υπουργού» για να υπάρχει διακριτική μεταχείριση;

Κατά τα άλλα θεωρούμε ότι ήταν λάθος η κατάργηση της όποιας αγροφυλακής την στιγμή που η ύπαιθρος δεν αστυνομεύεται και οι πολίτες κυκλοφορούν  με τα κυνηγετικά στο διπλανό κάθισμα. Αναβάθμιση έπρεπε να κάνει.

 Διαβάστε κι αυτό: Με επιχειρήσεις σκούπα οι 100 πρώτες ώρες του Χρυσοχοίδη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 10/10/2009 15:14:13

    Σιγά μην έχει φίλους αντεξουσιαστές ο Χρυσοχοίδης. Τον πιστέψαμε τώρα...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ osaperas 10/10/2009 15:23:25

      Εχει τη Μιλλενα, την Αννοουλα ( Μπουμπουλινες !! )

      Εχει το Σημιτη ( βομβιστης !! ), το Βαγγελη ( βομβα ο ιδιος ).. τι λες τωρα κ εσυ !!

      ΠΠ

      • Takitos avatar
        Takitos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 16:30:32

        Ξέχασες τον Πάγκαλο. Σκέτη απασφαλισμένη χειροβομβίδα είναι...

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Takitos 12/10/2009 14:52:55

          Απλή χειροβομβίδα του Θεού ο Πάγκαλος;
          Αυτός είναι το Big Boy αυτοπροσώπως. Ξέρετε, το "αγοράκι" που έπεσε από το αεροπλάνο στη Χιροσίμα!
          Φυλαχτήτε, επειγόντως!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 15:15:50

    Τον εχω για μαγκα.. μην γενεί Υπουργος ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ τάξεως..

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 15:21:22

    k αυτος γυιος Ταχυδρομου ????? ΗΜΑΡΤΟΝ !

    ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 16:01:08

    - που μενετε?
    - εξαρχεια
    - συγχαρητηρια συλλαμβανεστε !

    http://www.youtube.com/watch?v=7gGPkVDiUiY

    ΠΠ

  5. adistaktos avatar
    adistaktos 10/10/2009 16:31:49

    Είναι θέμα "συμφωνίας": Κάνω τον άγριο για λίγο στα Εξάρχεια και μετά σταδιακά σταματάμε όλοι!
    Σε λίγο θ' αρχίσει η δημοσιογραφία του φωτοστέφανου να φουσκώνει το στρατηγό Χρυσοχοϊδη ώστε όλοι οι Έλληνες ν'ανακουφιστούν και να ξανανοιώσουν ασφαλείς!
    Έτσι θα βαδίσουμε ταυτόχρονα με την επαναπασοκοποίηση της Πυροσβεστικής η οποία το ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ ΤΟΥ 2010 ΔΕΝ θα έχει οργανωμένους εμπρησμούς (εκτός από μερικούς στατιστικά ορθώς καταγραφόμενους) για να αυξηθεί το ποσοστό επιτυχίας της Χρυσο-πυροσβεστικής!
    Σε ένα χρόνο από τώρα ΔΕΝ θα χρειαστεί να θυμηθούμε παραπάνω από μερικά λεπτά της ώρας τη δεύτερη επέτειο του θανάτου του Γρηγορόπουλου, γιατί εν τω μεταξύ η Αστυνομία θα έχει γίνει Χρυσο-Δημοκρατική!
    Μαγεία?

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/10/2009 16:38:33

    Από τις πρώτες ημέρες στο πόστο του, απειλεί τους αστυνομικούς και τη χρυσή αυγή και προειδοποεί τους μπαχαλάκηδες. Για τους διάφορους Γεωργιανούς και Τσετσένους κλπ κλπ όμως κακοποιούς,που πυροβολούν μέρα μεσημέρι, τσιμουδιά! Αυτούς φοβάται ο απλός κοσμάκης. Τη χρυσή αυγή φοβάται;

  7. osaperas avatar
    osaperas 10/10/2009 16:47:09

    Έτσι ακριβώς είναι. Η εγκληματικότητα έχει πάρει την..ανηφόρα, έχουμε φθάσει στα χωριά να κλειδαμπαρώνονται μόλιες πέσει ο ήλιος κατι που δεν γινόταν ούτε επι γερμανικής κατοχής και ο Χρυχοίδης πάιζει με τα Εξάρχεια

  8. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 10/10/2009 17:40:40

    Ωραίο παράδειγμα αυτό με το βιασμένο κοριτσάκι από σεξουαλικά στερημένους άρπαγες, πολύ αντιπροσωπευτικό περιστατικών όπου υπήρξε κατάχρηση εξουσίας από αστυνομικούς. Δεν σας άρεσε αυτό που είπε στους αστυνομικούς δηλαδή, θέλατε να τους ξαμολίσει χωρίς όρια. Είναι που είναι αμόρφωτα τα περισσότερα στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. προφανώς δεν εντοπίζετε κάποιο κίνδυνο για ρεβανσιστική διάθεση αν αφεθούν να κάνουν ότι τους γουστάρει.
    Να σε πιάνουνε με μισό τσιγάρο μπάφο και να σε πλακώνουν στα σκαμπίλια, να σου ξηγούνται "ζαρντινιέρα" αν σε κόψουν για αναρχόφατσα, να σε βάζουν να σκαμπιλίζεσαι με τον άλλον μέσα στο τμήμα και πολλά πολλά άλλα. Δεν συνέβησαν ποτέ αυτά, μόνο ο Δεκέμβρης υπάρχει.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ ανώνυμος 10/10/2009 17:55:38

      Και για να απαντήσω στο συγκεκριμένο ερώτημα του παραδείγματος: Μαμάς και δέρνεις όσο χρειάζεται μέχρι να ακινητοποιηθεί ο βιαστής, όχι άσκοπα. Δεν τον πας αυτώνοντας μέχρι το τμήμα ούτε ρίχνεις ψιλές μέσα στο περιπολικό. Δεν απονέμεις δικαιοσύνη ως αστυνομικό όργανο. Αν βγεί η αντιπασοκική τσίμπλα, το μήνυμα του Χρυσοχοίδη είναι ξεκάθαρο και απλούστατο. Αν θέλετε να κοντύνετε το ΠαΣοΚ ας επικεντρωθείτε στα εθνικά θέματα όπου υπάρχει υλικό, όχι όπου να 'ναι.

  9. Vachus avatar
    Vachus 10/10/2009 19:05:24

    Γλώσσα λανθάνουσα αλήθεια λέγει.
    Δηλαδή φίλοι του έκαψαν την Αθήνα τον 12ο του 2008. Και αυτοί που συντονίζουν το Indymedia είναι φίλοι του δηλαδή; Γιατί δεν πιστεύω οτι θα μιλάει με επιχειρησιακούς... Έτσι πάντως εξηγήται και η θετική αντιμετώπιση που είχε το αληταριό αυτό από τα ΜΜΕ.
    Μην μας πει σε λίγο οτι έχει και φίλους που είναι και εμπρηστές.

  10. MIG-21 avatar
    MIG-21 10/10/2009 19:33:59

    ''Δεν στέκουν λοιπόν αυτά που λέει ο κ. Χρυσοχοίδης και το γνωρίζει. Τα λέει όμως επειδή φοβάται τον Δεκέμβρη που φτάνει κι εκεί θα υπάρξει η μεγάλη δοκιμασία και γι αυτόν και την κυβέρνηση.''

    ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ.
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.Η
    Η ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΙΝΑΙ
    '' ΑΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ,
    ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΣΥΝΕΝΕΤΙΚΟΙ.....
    ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ......
    ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΑΞΙΑΡΧΟ ΩΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ'' !!!!

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 19:45:33

    Για να καταλαβω.

    καθε Δεκεμβρη θα εχουμε επεισοδια απο περσυ και περα???? Το γνωριζουμε ή το φανταζομαστε?

    ΠΠ

    • well done avatar
      well done @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 19:50:29

      Ας πούμε ότι η 17 Νοεμβρίου ξεσφούσκωσε από ταραχές τα τελευταία χρόνια και ότι κάτι άλλο πρέπει να βρεθεί να διαιωνίζει τις αναταραχές.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ well done 10/10/2009 20:01:19

        well said

        ΠΠ

      • MIG-21 avatar
        MIG-21 @ well done 10/10/2009 20:09:10

        ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 20:08:30

      Ναι εαν δεν χτυπηθουν οι αναρχικοι οριστικα και αμετακλητα.

  12. well done avatar
    well done 10/10/2009 19:49:01

    Η βία είναι μέσα στα νόμιμα πλαίσια της αστυνομικής δράσεως για την προστασία αυτών που προσβάλλονται αδίκως. Δεν συλλαμβάνεται ο κάθε κανίβαλος αποκλειστικά με προτροπές και παρακλήσεις. Είναι αδύνατον και ανόητο. Η πλεονάζουσα βία είναι όμως όντως απαράδεκτη.

    Όποιοι αστυνομικοί παίρνουν παράνομα το ρόλο του δικαστή το κάνουν ελλείψει αυστηρών καταδικαστικών ποινών που αφήνουν τον κάθε εγκληματία ελεύθερο και με ένα ύφος ειρωνίας στον αστυνομικό που προηγουμένως τον είχε συλλάβει (σα να του λέει, άμα θες πιάσε με εσύ και αύριο μεσημέρι θα είμαι πάλι έξω). Ας ρίξει πρώτα μια ματιά λοιπόν ο αρμόδιος υπουργός και στην απονομή της δικαιοσύνης για το αν παράγει έργο αυτή και αν δικαιώνει την κούραση και το κίνδυνο του αστυνομικού αλλά και τον προσβαλλόμενο πολίτη πρωτού αποταχθεί το μισό αστυνομικό σώμα.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/10/2009 20:13:54

    Και τώρα που καταργήθηκε η αγροφυλακή ποιοί θα πάιζουν πρέφα στα καφενεία; Πως θα ζήσουν οι καφετζήδες;

    • aggelos avatar
      aggelos @ Strange Attractor 10/10/2009 20:48:09

      Με την προϋπηρεσία στα καφέ θα γίνουν μπουφετζήδες στις νομαρχίες!

  14. MIG-21 avatar
    MIG-21 10/10/2009 20:19:37

    ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΑ ΛΕΣ.

    Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑΡΑΧΕΣ(ΟΔΟΜΑΧΙΕΣ) ΚΑΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΜΟΛΟΤΟΦ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΛΕΝΞΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.

    ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ.

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΟΔΟΜΑΧΙΕΣ, ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΣΥΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΥΤΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΑΛΑΚΩΘΟΥΝ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΦΩΡΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙΣ ΓΙΑ πλεονάζουσα βία !!!

    ΓΙΑ ΒΑΛΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ..... ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΕΝΟΣ ΑΠΛΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΜΠΡΟΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ.
    ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ?
    ΟΧΙ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ...... ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ .... ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ?

    ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ..... ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΥΡΙΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ???

    ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ????

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ MIG-21 11/10/2009 02:22:57

      Οι αστυνομικοί δεν είναι απλοί πολίτες και οφείλουν να τηρούν το νόμο. Αν αυτοί παραβαίνουν, απλά διαιωνίζουν την παρανομία.

  15. aggelos avatar
    aggelos 10/10/2009 20:56:00

    Πάντως ο Χρυσοχό κάνει ό,τι δεν έκανε ο Πάκης το Δεκέμβρη. Μπορεί να είπε ό,τι είπε αλλά το αμίμητο περί αμυνόμενης αστυνομίας και λοιπές αρλούμπες δεν τις είπε. Στα δύσκολα με τα άσυλο θα έχει ενδιαφέρον τι θα κάνει.

    • well done avatar
      well done @ aggelos 10/10/2009 21:18:40

      Όντως προς το παρών δείχνει επαρκέστερος του προηγουμένου σε αυτό το σημείο.
      Ο κ. Παυλόπουλος έδειξε μια απαράδεκτη ανοχή με τις δηλώσεις του (το αείμνηστο περί "αμυνόμενης και προπυλακιζόμενης" αστυνομίας) και τη γραμμή της παθητικής άμυνας αδειάζοντας ουσιαστικά την αστυνομία και φυσικά ο όχλος εκμεταλλευόμενος τις δηλώσεις του και γνωρίζοντας την αδυναμία της αστυνομίας να επέμβει αποθρασύνθηκε με τις γνωστές λεηλασίες.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ well done 10/10/2009 21:35:21

        Δεν ειναι θεμα επαρκειας (οι ιδιοι αστυνομικοι υπαρχουν προς το παρον) αλλα εντολων που πηρε ο Παυλοπουλος απο τον Καραμανλη : Αφηστε τους να καψουν για να μη μας πουν κακους δεξιους και μας κακολογησει η Ελευθεροτυπια και ο Συνασπισμος.
        Με αυτη τη νοοτροπια φυσικα η Νεα Δημοκρατια δηλωνει οτι δεν μπορει να κυβερνησει ακομη και οταν κερδιζει τις εκλογες οποτε πολυ φυσικα της ειπαν οι ψηφοφοροι οτι ειναι καιρος να ελθει καποιος που μπορει.Λυπαμαι παρα πολυ για το καταντημα αυτο.

        • well done avatar
          well done @ ψυχραιμια 10/10/2009 23:02:35

          Έστω και έτσι ο κ. Καραμανλής δεν είχε τα guts, ως πότε όμως από αυτό το ενοχικό σύνδρομο θα διακατέχεται η κάθε Ν.Δ. ;

  16. parsifal avatar
    parsifal 11/10/2009 03:01:46

    Ο Χρυσοχοιδης κατέστησε σαφές το αυτονόητο : Δεν μπορεί εν ετι 2009 η Ελλάδα να ειναι κάτι σαν Μεξικό του μεσοπολέμου με τανγκό, Τρότσκυ, Ραμόν (Mercader), εκρήξεις και δολοφονίες, γενικώς ελευθεριάζουσα "επανάσταση" και ανομία εν ονόματι της "αντι- εξουσίας". Εκαστος και η φιλοσοφία του, γιατί οχι και αντι-εξουσιαστική, ΔΕΝ μπορεί ομως να υπάρχουν νησίδες ανομίας στην πόλη, πολλώ μάλλον οταν υπο την σκέπη τους διεξάγονται και αλλες δραστηριότητες ουδόλως "ιδεολογικές" ως η προστασία καταστημάτων η η διακίνηση ουσιών.
    Ορθώς επιβάλλεται η εννομη τάξη στα Εξάρχεια (ακόμη και στην Κριστιάνια στην Κοπεγχάγη εφαρμόζονται οι νόμοι και υπάρχει εννομη τάξη) και μακάρι η επόμενη κίνηση του Μιχάλη να ειναι η Ομόνοια και το περί αυτήν καθεστώς ανομίας και αλλοδαπής τρομοκρατίας.
    Το Κράτος ειναι ψύχραιμο και ακριβοδίκαιο : Δεν "ψαρώνει" ούτε σε επικείμενες δίκες ηλιθίων καουμπόυδων αστυνομικών ουτε σε ξεφτισμένες επετείους μυθικών εξεγέρσεων...Ο Χρυσοχοίδης οφείλει να προστατεύσει την εννομη τάξη, την ζωή και τις περιουσίες των πολιτών και θα κριθεί εν τω στο πεδίο...Εκκαθάριση των εστιών ανομίας, εμφάνιση της δημοσίας δυνάμεως στον δρόμο και τις συνοικίες (και οχι στα γραφεία και τα ΑΤ), πεζές περιπολίες, ενεργοποίηση της Τροχαίας σε εργο ουσίας και ουχί εισπρακτικών ενεδρών σε οδούς ταχείας κυκλοφορίας, γενικώς να ταράξει τα νερά μιας ανευρης, ράθυμης και αναποτελεσματικής Αστυνομίας.
    Για την επόμενη δοκιμασία, τις φωτιές εχομε καιρό και το κράξιμο που ερριξε στο καφενείο της ΠΥ ειναι ευοίωνο.Ας είμαστε πιο απαιτητικοί στην νέα του αρμοδιότητα : Να μετατρέψει το Λιμενικό Σώμα απο υπηρεσία εξυπηρετήσεως εφοπλιστών και σκαφάτων σε ΑΚΤΟΦΥΛΑΚΗ και τείχος ανασχέσεως των βαρβαρικών ορδών της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής.