24/04/2009 21:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν λέμε μπάχαλο, εννοούμε μπάχαλο

Επεκτείνει, αυτεπαγγέλτως, ο τέταρτος ειδικός ανακριτής Νίκος Ζαγοριανός την έρευνα για τα «μαύρα ταμεία» της Ζήμενς σε σκέλος της υπόθεσης που αφορά την εξαγορά μέρους του ρουμανικού οργανισμού τηλεπικοινωνιών Rom Telecom από τον ΟΤΕ το 1998.

Ο κ. Ζαγοριανός έχει στα χέρια του, μέσω της Eurojustice, εμβάσματα που σχετίζονται με συμβάσεις, οι οποίες είχαν υπογραφεί μεταξύ της Siemens και του ελληνικού δημοσίου με αφορμή την εξαγορά της Rom Telecom. Για το λόγο αυτό, θα διερευνηθεί και η υπόθεση των συμβάσεων αυτών, ώστε να διαπιστωθεί αν προκύπτουν και από ποια πρόσωπα αξιόποινες πράξεις.

Στο μεταξύ, ο ίδιος ανακριτής παρέλαβε και νέα εμβάσματα από το Λουξεμβούργο και την Ελβετία, που σχετίζονται με την υπόθεση της προμήθειας του συστήματος ασφαλείας C4I. Μεταξύ αυτών είναι και έμβασμα το οποίο καταλήγει σε λογαριασμό με την κωδική ονομασία «Ρόζος», το οποίο μέχρι στιγμής δεν έχει ταυτοποιηθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 24/04/2009 21:07:49

    Ποιός ήταν υπουργός μεταφορών το 1998;

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 21:16:26

    Ο Μαντελης οεο !!!! τον οποιο διαδεχθηκε ο Βερελης οεο !!! με Παπαντωνιου ΥΠ ΟΙκ κλπ κλπ
    - "για το Σοσιαλισμο παλευουμε συντροφοι"

    Ειχαν και το θεμα της ΟΑ με την British Airwais και την Speedwing !!!! ειναι πολλα τα $$$$$ συντροφοι !!! το δε ζητημα της ΟΑ το εκαναν σκυταλοδρομια !

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 21:30:40

    Θα εχουμε επισης

    1. To προγραμμα εκσυγχρονισμου των 6 φρεγατων τύπου Standard (Κουντουριωτης, Αδριας F 459, Ναυαρινο F 61, Λήμνος F 451, Eλλη F 450 και Αιγαιο F 460)

    και

    2. Τις συμβασεις ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ... !



    ΠΠ

  4. AnonymOs avatar
    AnonymOs 24/04/2009 21:34:32

    "...2. Τις συμβασεις ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ… !...",

    Άμα είσαι διαβασμένος, έχει κι' άλλα μέ...ρόδες !

  5. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:41:26

    Άρχισαν τα όργανα
    (Και στην ΠΑΣΟΚΙΚΗ: Lets Rock everybody)

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 21:54:08

    @4

    Σιγα σιγα. Προβλεπω οτι το ειδικο δικαστηριο θα ειναι παιδικη σκηνη μπροστα σε οσα θα δουμε προσεχως ! Μιλαω για ΟΛΟΥΣ !!

    Τα δινω σιγα σιγα για να μην προλαβαινουν να ετοιμαζονται οι σχετικοι...!

    ΠΠ

  7. παλιός αναγνώστης avatar
    παλιός αναγνώστης 24/04/2009 21:55:17

    Τροπολογία, με την οποία ορίζεται ότι η αδελφή του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, Αρετή Γρηγοροπούλου, εισάγεται σε σχολή ή τμήμα ΑΕΙ της προτίμησης της και καθ' υπέρβαση του αριθμού εισακτέων, κατέθεσε το υπουργείο Οικονομικών. Επίσης, η αδελφή του δολοφονημένου από τα πυρά αστυνομικού Αλέξη, τον περασμένο Δεκέμβριο, θα εξετασθεί μόνο προφορικά στις ενδοσχολικές εξετάσεις των μαθημάτων της Γ' Λυκείου.

    Επειδή εγώ δεν κατάλαβα το νόημα της τροπολογίας μπορεί να μου δώσει κάποιος μια καλή εξήγηση;

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 21:59:34

    Το άκουσα και εγώ στο μέγκα το απόγευμα. Είπαν ότι η πολιτεία θέλει με αυτό τον τρόπο να εκφράσει μια συμπαράσταση ή κάπως έτσι.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 21:59:34

    @ 7.

    Μπαλωθιά στην εξέδρα!


    ΠΠ

  10. kanis avatar
    kanis 24/04/2009 22:07:09

    ΠΠ

    Ο Μαντέλης δεν ήταν ο φίλος του Νταλάρα;

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 22:15:21

    Ο Νταλαρας ????

    χαχαχα φιλος και συντροφος και εισπρακτωρ !

    ΠΠ

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 22:19:48

    @7.
    Φαυλοκρατικη ρυθμιση ελληνικης εμπνευσεως.Επειδη καποιος δολοφονηθηκε απο κρατικο οργανο ως αποζημιωση η αδελφη του πρεπει να μπει σε όποια σχολη θελει ουσιαστικα χωρις εξετασεις.
    Μαλλον δεν ενδιαφεροταν να τη βαλουν στο Δημοσιο αφου ειναι απο ευπορη οικογενεια και ειχαν τη φαεινη ιδεα να τη βαλουν στο πανεπιστημιο.

  13. kanis avatar
    kanis 24/04/2009 22:45:24

    Ποτέ δεν μου άρεσε η ρωμαική αρένα με τα θηρία...ούτε οι ξανθές ξενερουά αυλητρίδες.
    Καλύτερο το ξεφωνητό... αποδίδει καλύτερα.
    Ο Ιουστινιανός πότε εμφανίζεται στη σκηνή, μπας κι ακούσουμε και καμμιά σοβαρή πρόταση;

  14. #*!)*(^&#@ avatar
    #*!)*(^&#@ 24/04/2009 23:16:59

    Ίσως, τελικά, η μόνη σοβαρή έξοδος από αυτόν το φαύλο κύκλο είναι να υπάρξει μια υπερκομματική/διακομματική σύμπραξη από όσους δεν έχουν χρηματισθεί.

    Όταν προκηρυχθούν εκλογές να κατεβεί με δύο μόνο υποσχέσεις:
    Α) απόδοση ευθυνών όπου και αν εντοπίζονται
    και
    Β) και δημιουργία ενός πλαισίου διαφάνειας σε όλους τους τομείς της χώρας.

    Για να τελειώνουμε με αυτήν την κατάσταση. . .

  15. kanis avatar
    kanis 24/04/2009 23:30:58

    @14 (μήπως είσαι ο αιγύπτιος από τον Αστερίξ;)


    ...αυτό που προτείνεις δεν συνιστά κατά βάθος δημοκρατική λύση. Τι έχεις υπόψη σου;

  16. #*!)*(^&#@ avatar
    #*!)*(^&#@ 25/04/2009 00:03:34

    Η ένταση και η έκταση της διαπλοκής έχει καταστήσει τον πολιτικό έλεγχο αναιμικό και υπόλογο για πιθανές σκοπιμότητες.

    Εάν δεν υπάρξει αυτοκάθαρση στα κόμματα και δεν προταθούν λύσεις για να σταματήσει αυτή η παρακμή, υπάρχει κάποια άλλη λύση;

    Νομίζω ότι είναι το κοινοβουλευτικά δημοκρατικότερο που μπορώ να σκεφθώ.

    Ειδ' άλλως θα συνεχίσουμε έτσι.

  17. kanis avatar
    kanis 25/04/2009 00:11:49

    Στο μυαλό όσων θυμούνται αυτή την χώρα τα τελευταία 20 χρόνια, η λέξη ΚΑΘΑΡΣΗ είναι ταυτισμένη με τον Μητσοτάκη.

    Ασε λοιπόν. Πήραμε..ή, μάλλον, δώσαμε! Πόσα ακόμα θέλουνε;

  18. Αλέξης avatar
    Αλέξης 25/04/2009 00:12:44

    Στείλτε τη δικογραφία στον Σανιδά για να λάμψει επιτέλους η αλήθεια και να αποδειχθεί ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι ήταν παραπλανηθέντες!

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 00:31:05

    Θυμόστστε τι δημοσιες αντιπαραθεσεις των πρωην υπουργων Δημοσιας Ταξης Μ. Χρυσοχοιδη και Εθνικης Αμυνας Γ. Παπαντωνιου, οι οποιοι ο καθενας για λογαριασμο του επιχειρησαν να διαχωρισουν τη θεση και το όνομα τους από την προμηθεια του συστηματος ασφαλείας C4i και κατ' επeκταση από την υπόθεση με τις ...«προμήθειες» της «Ζήμενς» ????

    Τις δηλωσεις του Μαλεσιου περι "αποδιοπομπαιου τραγου" και η "Ιφιγενειας" της παράταξης ???

    Ερχεται.....


    ΠΠ

  20. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:32:57

    @17
    Αναφέρθηκα στην αυτοκάθαρση, που σημαίνει ότι έτσι θα ξεκινήσουν εσωκομματικές διαδικασίες με προοπτική την εκκαθάριση του πολιτικού τοπίου. Επομένως, εμείς τι θέλουμε. Εκείνοι τα "πήραν" ήδη.

  21. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:33:56

    @19 ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Αν επιτρέπεται, ποιός??

  22. kanis avatar
    kanis 25/04/2009 00:38:56

    321

    Βεβαίως και να γίνει ξεκαθάρισμα στα κόμματα (αν θέλουν να διατηρήσουν την αξιοπιστία τους).

    Οχι όμως, να αντικαθιστούν "ζόρικα" στελέχη με άποψη και καθαρή προιστορία , με τυχάρπαστες χειραγωγούμενες ξανθές , που ούτε στα μεσημεριανάδικα δεν βλέπει ο κόσμος!!

  23. perabrexei kai bronta avatar
    perabrexei kai bronta 25/04/2009 00:41:18

    #*!)*(^&#@ με φοβίζεις... Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι υπάρχπυν κάποιοι που δεν τα έχουν πάρει??? και εμείς ακόμη που μιλάμε αν είμασταν live, ο ένας θα κοιτούσε τον άλλο καχύποπτα για λαμογιές... Η δικαιοσύνη είναι το καλύτερο χαρτί κάθε κυβέρνησης λαμόγιων, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού στον κόσμο. Η παρούσα κυβέρνηση μίγμα ανοησίας, λαμογιάς, ρεμούλας και ψευτοπατριωτισμού, έχει κάνει τα απίστευτα. Και ο κυρίαρχος λαός που θα κληθεί σύντομα, να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά, και πάλι θα καεί..

  24. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:42:43

    @kanis

    Ε, να μην το πάθουμε σαν τον Οδυσσέα: από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη (κάτι έχεις στο νου σου, για να το λες. . .)

    Πάντως, εάν τα [“ζόρικα” στελέχη με άποψη και καθαρή προιστορία] είναι για εκκαθάριση και δεν έχουν καμία ανάμειξη, τότε έχουμε άλλο θέμα. . .

  25. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:47:40

    @23 περαβρέχει
    στο επίπεδο του χρηματισμού, ίσως, ναι, κάποιοι να είναι άμεμπτοι. Ε, δεν παίρνω και όρκο. Αλλά εάν δεν είχε θέση και ήταν απλός βουλευτής, τότε μπορεί να είναι ΟΚ.

    Ωστόσο είναι άλλο θέμα το ζήτημα της αδιαφάνειας, της αναξιοκρατίας και των πελατειακών σχέσεων. Εκεί δεν υπάρχει καθαρό τοπίο.

  26. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 00:48:44

    παμε παρακατω??/

    Πειραιως - ΕΤΒΑ - Ναυπ. Σκαραμαγκα - ΟΣΕ/ΗΣΑΠ !!! ( να οι αλλες οι ροδες...- Σιεμενς - Μαφει/Temoinsa 180 δισ Δραχμουλες συμφωνια 97-01 αν θυμαμαι καλα.

    με τους Υπ. Αναπτ. κ. Τσοχατζοπουλο, Μεταφ., Βερελή και Οικον./κών Χριστοδουλάκη

    ερχεται...

    ΠΠ

  27. kanis avatar
    kanis 25/04/2009 00:49:56

    321

    Ως "ζόρικο στέλεχος" ορίζω άτομα, που σέβονται τον κοινοβουλευτισμό και δεν υπόκεινται στο νόμο της καθαγιασμένης μίζας...

    Αρα, αυτούς που δεν χειραγωγούνται, σαν έτοιμα πρόβατα για σφαγή...σαν κι αυτά, που παρακολουθούμε σήμερα να θαλασσοδέρνουν ανάμεσα σε σαπάκια και διαμερίσματα!

  28. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:55:24

    @27 κανείς
    συμφωνούμε απόλυτα στην προκειμένη περίπτωση
    @26 ΠΠ
    Καλά όλα αυτά δεν έχουν τυπικά παραγραφεί??
    Για το honore, βέβαια, ούτε λόγος. . .

  29. 321 avatar
    321 25/04/2009 01:01:42

    @26 Π Π
    Καλά όλα αυτά δεν έχουν τυπικά παραγραφεί??
    Για το honore, βέβαια, ούτε λόγος. . .

  30. kanis avatar
    kanis 25/04/2009 01:02:57

    @321
    Ευχαριστώ.
    "kanis" όμως παρακαλώ, γιατί "κανείς" είναι άλλος φίλος εδώ.

  31. 321 avatar
    321 25/04/2009 01:12:07

    @30 kanis
    ok, no problem

  32. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 01:12:12

    @29 321

    ναι αλλα υπαρχει και μιζα Μηζενς στη μεση !!!! δε σβηνει με μπλανκο και οι Γερμανοι και Αμερικανοί τα εχουν στειλει τα χαρτια....!

    ΠΠ

  33. 321 avatar
    321 25/04/2009 01:14:07

    @32 ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Please, could you elaborate?

  34. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/04/2009 01:25:04

    ευχαριστως -----> ( Τα εχει γραψει ο Τελογλου )

    Οι ρήτρες των έξι προγραμματικών συμφωνιών του ΟΣΕ (Δεκέμβριος 1997) που θα υποχρέωναν τις ελληνικές κυβερνήσεις να κατασκευάσουν το τροχαίο υλικό στην Ελλάδα (και το κατά περίπτωση αντίτιμό τους...) απασχολούν πλέον τις δικαστικές αρχές.

    Σύμφωνα με έγγραφα που έχουν δοθεί από την αμερικανική δικηγορική εταιρεία Debevoise & Plimton στην Εισαγγελία Αθηνών, η τροποποίηση των ρητρών συνοδεύτηκε το 2001 από εκροή 2 εκατ. ευρώ από τα «μαύρα ταμεία» του Μονάχου προς τη θυγατρική στην Αθήνα. Κρίσιμα ζητήματα στις συμβάσεις αυτές ήταν:

    - Πρώτον, η ρήτρα καθυστέρησης.

    - Δεύτερον, αν θα τους εδίδετο το δικαίωμα να κατασκευάσουν τροχαίο υλικό στη Γερμανία, ενώ είχαν δεσμευτεί ότι θα το κατασκευάσουν στην Ελλάδα.

    ΠΠ

  35. 321 avatar
    321 25/04/2009 01:28:30

    @34 ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    thanx

  36. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 25/04/2009 06:24:46

    όλοι τα πιάνουν από την εποχή του Αντρέ. Με τον γενικευμένο εκμαυλισμό αλώνουν οι αμερικάνοι τα κράτη, αλοιώς βομβαρδίζουν... Οποιος πολιτικός και δημοσιογράφος κάνει πως αντιστέκεται είναι αποδιοπομπαίος, οιονεί αποσυνάγωγος, του βγάζουν τα μάτια στο τέλος.