#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2012 18:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν λέει ο Τόμσεν «excellent meeting», είναι καλό ή ...κακό;



Έπειτα από δυο ώρες και πλέον που διήρκεσε η συνάντηση του υπουργού Οικονομικών Γιάννη  Στουρνάρα με την Τρόικα, ο Πολ Τόμσεν βγήκε ικανοποιημένος και δήλωσε ότι είχαμε ένα «excellent meeting», αφήνοντας με την απορία τους δημοσιογράφους για το αν αυτό είναι καλό ή κακό.

Όταν δηλαδή ο δανειστής σου χαίρεται όταν σε στριμώχνει για να πάρει πίσω τα λεφτά του, αν και η ανάγνωση της δήλωσης αυτής μπορεί να έχει και διαφορετική σημασία. Να λέει δηλαδή ότι «επιτέλους δουλέψαμε σοβαρά μετά τον ορυμαγδό Βενιζέλου»…

Όπως και νάχει όμως η ουσία είναι ότι το πακέτο έρχεται και δεν θα αρέσει σε κανέναν…

Επί της ουσίας τώρα, ξεκινά για άλλον έναν μήνα ένα νέο «παζάρι» με την Τρόικα, για το ποια θα είναι τελικά αυτά τα μέτρα των 11,5 δισ. ευρώ. Η διαδικασία πλέον θυμίζει πόκερ, όπου κυβέρνηση, πολιτικά κόμματα και Τρόικα θα αλλάζουν θα παίζουν το παιχνίδι της πρότασης και της αντιπρότασης, με την κυβέρνηση κυρίως να προσπαθεί να φτιάξει ένα αξιόπιστο πακέτο, το οποίο δεν θα εμπεριέχει επικίνδυνα μίγματα.

Ο κ. Στουρνάρας είπε ότι προσπαθεί να μην υπάρξουν μέτρα που θα πλήξουν περαιτέρω την κοινωνία, ξεκαθάρισε όμως ότι το μέλλον της Ελλάδας στην ευρωζώνη εξαρτάται από την περικοπή των κρατικών δαπανών κατά 11,5 δισ. ευρώ.
Τα μέτρα που θα πέσουν στο τραπέζι των συζητήσεων (σήμερα και σε μια νέα συνάντηση με τον υπουργό την ερχόμενη Κυριακή) αφορούν στη μείωση του εφάπαξ στο δημόσιο κατά 22,6%. Αντίστοιχη μείωση των εφάπαξ (10% - 45%) των 23 Τομέων Πρόνοιας, που οι αναλογιστικές μελέτες έχουν δείξει ότι παρουσιάζουν έλλειμμα.
Επίσης, στην κατάργηση 13ης και 14ης επικουρικής σύνταξης, ενώ εναλλακτικά έχει προταθεί οι επικουρικές συντάξεις να μην υπερβαίνουν ένα όριο μηνιαίων αποδοχών, κοντά στα 300 ευρώ.

 Ακόμα, την επιβολή πλαφόν για κύρια και επικουρική σύνταξη από 2.300 έως 2.500 ευρώ όταν ο συνταξιούχος λαμβάνει δύο κύριες συντάξεις. Επίσης, οριζόντιες περικοπές στις συντάξεις από 1400 ευρώ και άνω κατά 10%, επιβολή περιουσιακών και εισοδηματικών κριτηρίων για τα κοινωνικά και προνοιακά επιδόματα.

Αυτά συζήτησαν τις προηγούμενες ημέρες και σήμερα στη σύσκεψη με την τρόικα, όπου μετά το τέλος της συνάντησης έγινε γνωστό ότι χρειάζεται  μεγαλύτερη εξειδίκευση κάποιων μέτρων από αυτά που έχουμε προτείνει εμείς, σε συνεργασία με τα συναρμόδια Υπουργεία. Εκκρεμεί να δούμε τα δημοσιονομικά ισοδύναμα που έχουμε ζητήσει, έτσι ώστε να ξέρουμε ποιες πρωτοβουλίες θα αναλάβουμε και τις εκκρεμότητές μας. Μιλάμε κυρίως για τον προσδιορισμό των ισοδύναμων για τα ειδικά μισθολόγια, όπως είπε χαρακτηριστικά παράγοντας του υπουργείου.

Συζητήθηκε και το θέμα των δόσεων του φόρου εισοδήματος, και ο ίδιος παράγοντας είπε ότι αυτό θα είναι ουσιαστικά στα ισοδύναμα όπως είναι και τα ειδικά μισθολόγια, και ρυθμίσεις για τους κτηνοτρόφους.

Για το πακέτο είπε ότι έχουν συνεκτιμηθεί η μελέτη του ΚΕΠΕ, τα μέτρα που έχουν δώσει τα Υπουργεία και όποιες άλλες προτάσεις υπάρχουν, στην κατεύθυνση της δικαιότερης κατανομής των μέτρων.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pilot avatar
    Pilot 02/08/2012 18:50:30

    καποτε, καποιος, ειχε πει....... οταν η εργοδοσια τα βρει με το εργατη ....... κατι δεν παει καλα!!

  2. easyrider avatar
    easyrider 02/08/2012 18:51:00

    Good night and Good Luck!!!

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ easyrider 03/08/2012 01:49:08

      Η υπόθεση ευρώ για την Ελλάδα έχει τελειώσει, αυτό το ξέρουν και οι πέτρες μήνες τώρα.

      Δεν παρακαλούμε αλλά εκλιπαρούμε τον Σαμαρά να κάνει το κατάλληλο μείγμα πολιτικής έτσι ώστε να αποτρέψει τους ...αμερικανο-κομμουνιστές του Τσίπρα και των υπολοίπων ονειροπαρμένων του κόμματός του να πάρουν την εξουσία.

      Εν ολίγοις φεύγοντας από πρωθυπουργός να αφήσει στα ηνία του κόμματος κάποιο σοβαρό άτομο το οποίο να μπορεί να σταθεί απέναντι στον λαϊκισμό και την ασυναρτησία του Τσίπρα και τους εφιάλτες του Μιχαλολιάκου.

      Και αυτό το άτομο σίγουρα δεν είναι κάποιο από τους γνωστούς δελφίνους της ΝΔ.

  3. akisenv avatar
    akisenv 02/08/2012 18:59:22

    "Δεν συναινω στο λαθος" Σαμαρας 18/05/2011
    http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=122938
    Ερωτηση αφελους: Εφοσον οι εκτιμησεις Σαμαρα απο τοτε εως τωρα εχουν επιβεβαιωθει μεχρι κεραιας, γιατι συνεχιζει την ιδια πολιτικη του μνημονιου;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ akisenv 02/08/2012 19:45:47

      Δεν ξέρεις; Περιμένει τις προτάσεις σου εξυπνάκια!

      Αν ήταν εύκολο να πάρεις το μνημόνιο και να το πετάξεις στην μούρη της Μέρκελ και του ΔΝΤ θα είχε γίνει ήδη. Επειδή όμως είσαι στην κόψη του ξυραφιού πρέπει ότι κάνεις να το σκέπτεσαι με τις συνέπειες που θα έχει. Αυτό είναι το θέμα. Να χειριστείς την τραγικά δύσκολη κατάσταση με αίσθηση καθήκοντος απέναντι στο λαό που σε εμπιστεύθηκε και με το ζητούμενο να αποφύγεις τη χρεοκοπία που τη θέλουν κάποιοι από όσους σε δανείζουν. Και δεν έχεις περιστέρι όπως ο Ιάσονας να πετάξει ανάμεσα να δεις τι θα συμβεί έτσι και συνθλιβείς...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ akisenv 02/08/2012 21:21:58

      Γιατί για να κατέβεις από το αμάξι που πάει με 200 στον γκρεμό, είναι καμιά φορά καλό να προσπαθήσεις να το φρενάρεις λίγο πρώτα...

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ TopGunZ 03/08/2012 14:43:39

        Φοβερό επιχείρημα !!!!!!!!!!!!!!

        Πώς και δεν το είχαμε σκεφτεί οι υπόλοιποι ??????

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ akisenv 02/08/2012 23:04:13

      Ακριβώς επειδή δεν κάνει λάθος στις εκτιμήσεις του επιλέγει αυτόν τον δρόμο. Είδε ότι αν επιλέξει τον άλλο θα καταστραφεί και ο ίδιος και η χώρα. Αυτόν μάλιστα θα τον κρεμάσουν στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ μαζί με την οικογενεία του προς παραγδειγματισμόν. Δεν λέγεται Παπανδρέου για να γλυτώσει!

      Με την επιλογή που κάνει κερδίζει χρόνο και κάποιες πιθανότητες: Αν του βγει θα σηκώσει την μπάνκα στον αέρα. Θα τους πάρει όλο το χαρτί. Αν όχι θα συμβούν τα προηγούμενα.

  4. slowriver avatar
    slowriver 02/08/2012 19:03:59

    excellent για εμας δεν νομιζω και να νοιαζετε ιδιαιτερα.Αυτοι που τωρα να μην αποδειχθουν χειροτεροι και απο εκεινο το βλακα που πεφτει απο τα ποδηλατα μονο.Αλλα για να σε λεει ο κακομουτσουνος excellent,καταλαβαινεις τι γινετε .Ναι σε ολα!

  5. theo1611 avatar
    theo1611 02/08/2012 19:13:32

    Τα προεκλογικά παιχνίδια πρέπει να σταματήσουν.
    Τα 11,5 δισ είναι γνωστά ως στόχος από το Φεβρουάριο 2012 και τα μέτρα για την επίτευξή τους επίσης γνωστά και ψηφισμένα από τη Βουλή, Ν. 4046/2012.

    Είναι τα μέτρα για τα οποία Παπουστής και Λαζαρίδης ένα Σαββατόβραδο στο Mega συνελήφθησαν με τη γίδα στην πλάτη (κοινώς έκαναν την πάπια, τα μιλήσαμε, τα συμφωνήσαμε, τα ψηφίσαμε, δεν συζητάμε γι' αυτά!!!).

    Αν ο Σαμαράς και ο Στουρνάρας έχουν βρεί περισσότερο κοινωνικά δίκαια μέτρα (τα κοινώς λεγόμενα ισοδύναμα) συμπεριλαμβανομένων των διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων και συμφωνεί η "τρόϊκα" θεωρώ πως είμαστε σε καλό δρόμο.

  6. gio avatar
    gio 02/08/2012 19:23:04

    Πρεπει να γνωστοποιηθουν τα μετρα να θεωρηθουν πως ειναι η μονη λυση για να παραμεινουμε στο ευρω και να υπαρξει δημοψηφισμα οι αντιθετοι στο ευρω να κατεβασουν τη δικη τους προταση και ο λαος να αποφασισει.
    Στη δημοκρατια δεν υπαρχουν αδιεξοδα

    • Heaven avatar
      Heaven @ gio 02/08/2012 23:28:54

      ο λαος δηλαδη δεν αποφασισε στις 17 Ιουνιου;
      δεν ηξερε τι ειχε υπογραφεί απο την προηγουμενη κυβερνηση;
      δεν ηξερε οτι το κρατος εχει συνεχεια;
      αυτα τα φαιδρα που ξεστομιζει ο Κρεμαστινος ειναι καθρεπτακια για φυλες του Αμαζονιου!!!!!

      • gio avatar
        gio @ Heaven 03/08/2012 01:23:02

        Αυτο που καποιοι βγαζουν σπυρακια με τη λεξη δημοψηφισμα μονο στην Ελλαδα συμβαινει, το ειχε ξεκινησει ο Σημιτης τοτε με τις ταυτοτητες και το πηρατε σχοινι κορδονι ολοι ,οταν βεβαια δεν σας συμφερει. Ερμη ελληνικη αστικη δημοκρατια

        • Heaven avatar
          Heaven @ gio 03/08/2012 18:01:04

          Α. εχετε υπ' όψιν σας πόσο κοστίζει ενα δημοψηφισμα;
          εμεις δεν εχουμε χρηματα για φρμακα!
          Β. και το ερωτημα ποιο θα ειναι; "μετρα και ευρω", η "οχι μετρα και εκτος ευρω";
          και τι πιστευετε, -ειστε ελληνας και γνωριζετε-, οτι αν ψηφισουν "μετρα και ευρω", θα το εφαρμόσουν;

          γι΄αυτο σας λεω, τα δημοψηφισματα ειναι για ωριμες δημοκρατιες! ολα τ' αλλα ειναι λογια ν' αγαπιομαστε!!!

  7. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 02/08/2012 19:42:05

    Ρε μπας και είδαν κάποιον που καταλάβαινε αυτά που συζητούσαν; Που ήξερε το brake even & το downturn. Γιατί ο "ποδηλατοδρόμος" και ο "συνταγματολόγος" δε μου φαίνεται να πολυκαταλάβαιναν τους όρους - όχι μόνο λόγω μη σχετικής εκπαιδεύσεως, αλλά μάλλον λόγω προβλήματος στην φαιά ουσία

    • Hermes avatar
      Hermes @ IOKLOS ZARAS 03/08/2012 18:49:09

      ενα ορθογραφικο τσεκαρισματακι πριν την κινητοποιηση των ορων στους οποιους αναφερεσε μηπως;
      BREAK even...

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 02/08/2012 19:51:58

    Το πλαφόν στις συντάξεις είναι λογικό.

    Κατά 90% υψηλές συντάξεις παίρνουν όσοι δεν τις δούλεψαν κιόλας.

    Παίρνουν όσοι είχαν πρόσβαση στα κέντρα εξουσίας που τους έκαναν συνέχεια δωράκια.

    Για παράδειγμα ο ασφαλισμένος του ΤΣΑ μετά από 35 χρόνια στο τιμόνι παίρνει 500 ευρώ γιατί δεν μπορούσε να εκβιάσει κανέναν.

    Επίσης έπρεπε να γίνουν απολύσεις στο δημόσιο.

    Ειδικά όσοι έμπαιναν από το παράθυρο με τους γνωστούς τρόπους δεν μιλάμε για τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ.

    Απολύσεις και για να ελαφρύνει το Δημόσιο αλλά και για να προσληφθούν στην θέση άχρηστων κομματικών τεμπέληδων νέα παιδιά με πτυχία και γνώσεις που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην ανασύσταση του κράτους.

    Επιτέλους αν δεν γίνουν απολύσεις στις μειώσεις ας γίνει διαχωρισμός σε όσους μπήκαν με Ασεπ και με βύσμα και οι δεύτεροι αν θέλουν να μείνουν ας πάνε στα 450 ευρώ που δίνει ο ιδιωτικός τομέας.

    Πήγα σε δύο δήμους της Δυτικής Αττικής και τρελάθηκα από τον κόσμο που είδα να κοπρίζει τα γραφεία.

  9. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 02/08/2012 19:52:09

    την έκφραση αυτή την χρησιμοποιείς όταν συνεδριάζεις με επαγγελματίες υψηλού επιπέδου. Ανεξαρτήτως της συμφωνίας ή όχι μαζί τους, μετράς το πόσο γόνιμη και παραγωγική ήταν η συνάντησή σας. Προφανώς πρώτη φορά ο Τόμσεν είχε απέναντί του επαγγελματίες.

  10. andreas avatar
    andreas 02/08/2012 20:47:34

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΗ ΑΛΙΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΕΣ

  11. ARIS VER avatar
    ARIS VER 02/08/2012 21:13:41

    Xα Χα Χα !!! Όταν αναφωνεί ο διάβολος, ''πόσο όμορφη κόλαση'', είναι ποτέ στ΄αλήθεια δυνατόν, να έχουμε πεθάνει αιφνιδίως και να διασκεδάζουμε πίνοντας καϊπιρίνια και καπνίζοντας σπάνια πούρα με οσμή βανίλιας και γεύση άγριο μέλι, σε κάποιο ιδανικό, εξωτικό παράδεισο????? Ο Οδυσσέας Ελύτης βέβαια, το είπε κάπως διαφορετικά : '' 'Οταν η συμφορά συμφέρει, λογάριαζέ την για ..πόρνη''... Υπάρχει και η τρίτη εκδοχή, η επιτρέπουσα κάποιαν ιδέα αμυδρής ...αισιοδοξίας... Ο κ. Α.Σαμαράς, που έχει ''επενδύσει'' προφανώς, στις προσωπικές επαφές που προγραμμάτισε ήδη για τέλη Αυγούστου, με τους ηγέτες των Ευρωπαϊκών κρατών (αισχρούς τοκογλύφους και μη), να παίζει το τελευταίο χαρτί του ως καλόπιστο και υπάκουο παιδί, πετώντας τους το βρώμικο κόκαλο των 11,5 δις που απαιτούσαν.... Αν μετά και τον Αύγουστο η χυδαιότητα επιμείνει, πρέπει να επιλέξουμε άλλο δρόμο, αυτόν της σύγκρουσης και της γενναίας υπεράσπισης του δικαιώματός μας στον αυτοσεβασμό και την αξιοπρέπεια. Τόσο χρόνο χάσαμε ασκόπως..... Ας περιμένουμε λίγες ημέρες ακόμα, και όλα θα ξεκαθαρίσουν, θέλοντας και μη....

    • Heaven avatar
      Heaven @ ARIS VER 02/08/2012 23:31:49

      "Ο Οδυσσέας Ελύτης βέβαια, το είπε κάπως διαφορετικά : ” ‘Οταν η συμφορά συμφέρει, λογάριαζέ την για ..πόρνη”…"

      εξαιρετική αναφορά, ARIS VER!!!!!!!!

  12. IOANNIS avatar
    IOANNIS 02/08/2012 21:13:52

    ΕΓΩ ΤΟ ΚΟΒΩ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΚΑΚΟ.ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΤΡΟΙΚΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΙΣ 10 ΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΧΕΤΕ?

  13. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 02/08/2012 21:53:41

    Χα χα χα !!! Είναι ποτέ δυνατόν ο διάβολος ν΄αναφωνεί συνεπαρμένος ''τι όμορφη κόλαση'', κι εμείς να παραμυθιαζόμαστε οτι πεθάναμε αυτοβούλως και τώρα διασκεδάζουμε πίνοντας καϊπιρίνια και καπνίζοντας πούρα ακριβά και σπάνια, με οσμή βανίλιας και γεύση άγριο μέλι, σε κάποιο εικονικό παράδεισο όπου...χωρέσαμε όλοι;;; Ο Οδυσσέας Ελύτης βέβαια το λέει πιό εκφραστικά : ''Όταν η συμφορά συμφέρει, λογάριαζέ την για πόρνη''... Υπάρχει και η τρίτη, ελπιδοφόρα εκδοχή, που αφήνει κάποια πιθανότητα αισιοδοξίας... Ο κ.Α.Σαμαράς, έχοντας επενδύσει στις προγραμματισμένες για τα τέλη Αυγούστου προσωπικές του επαφές με τους ηγέτες των Ευρωπαϊκών κρατών (τοκογλύφους και μη), να τους πετάει σήμερα το βρώμικο κόκαλο των 11,5 δις που τόσο επιτακτικά απαιτούσαν, μην αφήνοντάς τους περιθώριο ταυτόχρονα, ν΄αμφισβητήσουν την πρόθεσή του να τηρήσει τα ...υπογραφέντα. Αν μετά και τον Αύγουστο, οι πιέσεις για πρόσθετα μέτρα ενάντια στην κοινωνία και την αξιοπρεπή διαβίωση επιμείνουν, θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση πια, οτι ''καλά παιδιά'' , πειθήνια, συζητήσιμα και προσαρμοστικά, μάλλον δε θα μας συμφέρει να παραμείνουμε.... Έχουμε χάσει ασκόπως τόσο πολύτιμο χρόνο... Λίγες ημέρες ακόμα υπομονή ώστε να λάμψει η αλήθεια, δεν είναι δα και τόσο υπερβολική απαίτηση...

    • Heaven avatar
      Heaven @ BLACKQUEEN 02/08/2012 23:33:57

      “Ο Οδυσσέας Ελύτης βέβαια, το είπε κάπως διαφορετικά : ” ‘Οταν η συμφορά συμφέρει, λογάριαζέ την για ..πόρνη”…”

      εξαιρετική αναφορά, BLACKQUEEN!!!!!!!!
      (διπλογραμμένη; τσ, τσ, τσ, τσ!!!!)

  14. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 02/08/2012 22:00:42

    ..Κανείς δεν κατηγόρησε εν προκειμένω την κυβέρνηση.... Για την ώρα είναι δέσμια προαποφασισμένων και προϋπογραφέντων συμφωνιών και προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στο επιβεβλημένο και το κοινωνικά ανεκτό..... Από Σεπτέμβριο βλέπουμε...

  15. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/08/2012 22:22:30

    Είχα χρησιμοποιήσει μια έκφραση περί αδέσποτων που θα αφοδεύουν χρυσές λίρες πριν λίγες μέρες σε σχέση με αυτό που αναφέρετε. Φτιάξτε ένα δροσερό ποτάκι (προτείνω βερμουτάκι με παγάκια και λίγο στυμμένο λεμόνι), ανάψτε και το τσιγαράκι σας εάν καπνίζετε και απολαύστε το μπουρλεσκ των τρολλ...

  16. pissa avatar
    pissa 02/08/2012 22:39:38

    καρατομήστε συντάξεις-μισθούςδημοσίου,εφάπαξ με ομόλογα και o.k!

  17. tiramola avatar
    tiramola 02/08/2012 23:10:21

    Η αποκατάσταση των χαμηλών συντάξεων έχει πάει σε βάθος τετραετίας?

  18. panos avatar
    panos 02/08/2012 23:10:29

    Αν δεν θιγουν οι χαμηλες συνταξεις τα περισσοτερα μετρα ειναι σωστα. Με καλυπτει απολυτα ο φιλος aris.A με τις αποψεις του και αυτη ειναι η ωμη αληθεια για την καταντια της Ελληνικης κοινωνιας τοσα χρονια, οπου υπηρχαν τα παντος καιρου κρατικιδιαιτα πελατακια που χορτασαν πολλα χρηματα τοσα χρονια με δανεικα και οι μακακες που νομιζαν οτι υπαρχει αξιοκρατια και σεβασμος του κρατους προς το πολιτη. Πρεπει να γινει μεγαλο ξεκαθαρισμα στο μπ@@@@@@λο που λεγεται ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ και καλο θα ηταν να παρουν δρομο καποιοι προισταμενοι τμηματαρχες κ.λ.π. με απολυτηριο γυμνασιου η λυκειου και να παρουν παιδια με γνωσεις,πτυχια και ορεξη για δουλεια και προσωπικα θα προτεινα στην κυβερνηση να εκοβε τελειως το εφαπαξ των χορτασμενων γιατι αυτο ειναι παγκοσμια πατεντα δικια μας.

    • llila avatar
      llila @ panos 03/08/2012 01:57:09

      Να επιστρέψουν πρώτα τις εισφορές που πλήρωσαν οι Δ.Υ. για το Εφάπαξ τους και μετα ας το κόψουν.
      Αλλά ούτε αυτά τα χρήματα υπάρχουν στα ταμεία τους ....οι κλέφτες!

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ llila 03/08/2012 11:55:28

        Ποιες εισφορές πλήρωσαν, ποτέ δε βγήκαν από τις τσέπες τους τα χρήματα αυτά, γίνονταν λογιστικές εγγραφές από τη μία τσέπη του κράτους στην άλλη, ότι ήθελαν έβαζαν. Και αν τα είχαν πάει καλά, έλα που αποδεικνύεται ότι αυτά τα λεφτά ποτέ δεν υπήρχαν...

  19. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 02/08/2012 23:13:25

    ΝΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΤΟΜΣΕΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΩΠΗ: http://player.vimeo.com/video/37169808

  20. mavrotsoukalos avatar
    mavrotsoukalos 02/08/2012 23:25:45

    Που ειναι τα ζαππεια 1,2,3,4 κλπ;;ευτυχως δεν με κοροιδεψε. Αραγε τι χρειαζεται ο υπουργος, αφου τα ιδια μετρα θα επαιρνε και ενα 3χρονο. Ευτυχως που καναμε....εκλογες

  21. Δ.Λ. avatar
    Δ.Λ. 02/08/2012 23:31:53

    Αν πράγματι είναι αυτά τα μέτρα, είναι σωστά και κατά το δυνατόν δίκαια.Δεν πρέπει να ξεχαστεί να γίνουν επιτέλους πραγματικότητα οι περικοπές στους μισθούς των ΔΕΚΟ και να κοπούν οι μαϊμού συντάξεις και επιδόματα πρόνοιας!Γνωρίζω ακόμα ''τυφλούς'' που πλένουν πιάτα και πλέκουν βελονάκι!!!

  22. Γιωργος avatar
    Γιωργος 03/08/2012 04:03:41

    Δ.Λ Και εγω ο κακομοιρης , που δουλευα με τους δημοσιους υπαλληλους σε μεγαλο βαθμο ,τωρα που θα βρω πελατεια?Μηπως εσπασε η αλυσιδα και πεφτουμε στο γκρεμο?Για τους κρατικοδιαιτους μονοπωλιακους ομιλους και το παρε-δωσε που εχουν με την κρατικη εξουσια εχεις ακουστα?Για τις ΜΙΖΕΣ δηλαδη?Η καταντια του δημοσιου δεν εχει την μητρα της στους αργομισθους δημοσιους υπαλληλους αλλα στις υπερτιμολογημενες σχεσεις,για να μη πω τιποτα χειροτερο, μεταξυ δημοσιου και ιδιωτικου τομεα!!!Μην ξεχνας αλλωστε ,οτι δημοσιος υπαλληλος ειναι και ο δασκαλος και ο νοσοκομος και ο γιατρος και ο αστυνομος που πεζει τη ζωη του κορωνα γραμματα,και ο πυροσβεστης που καιγεται καθε χρονο!Ο εχθρος δεν ειναι ο υπαλληλος ,ψαξε αλλου!!!!!!!!Η ΜΙΖΕΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΒΡΟΧΗ!!!!!

  23. akisenv avatar
    akisenv 03/08/2012 07:29:03

    Αρα Γεωργιος Τ δικαιολογεις απολυτα την επιχειρηματολογια Παπανδρεου, Παπακωνσταντινου και Βενιζελου που ελεγαν πως η επιλογη του ΔΝΤ και των μνημονιων ηταν μονοδρομος...
    Εναλλακτικη προταση παντα υπαρχει. Ειναι διατυπωμενη και εχει εφαρμοστει ακομη και απο τους Γερμανους και λεγεται "ρητρα Αναπτυξης". Η διαφορετικα με ορους αγορας, "πληρωνω οταν εχω" και για να εχω, πρεπει να συνεχιζω να ειμαι ζωντανος και να λειτουργω...

  24. Γεωργία avatar
    Γεωργία 03/08/2012 07:40:52

    Μόνο που υπάρχει το ΔΝΤ, αυτό είναι κακό, βάναυσο και καταστροφικό.

  25. τρελλα πραγματα.... αλλου πλανητη avatar
    τρελλα πραγματα.... αλλου πλανητη 03/08/2012 12:28:53

    όταν εβγαιναν τα ΖΑΠΕΙΟ 1-2-3 δεν ήξεραν?????
    Πριν τις εκλογες δεν έλεγαν ότι έχουν βρει τα ισοδύναμα και είναι ετοιμοι να τα παρουσιάσουν στην ΤΡΟΙΚΑ??
    Τελος παντων οφειλω όμως να πω ότι προσπαθουν γιατί η αλήθεια ειναι ότι ο ΓΑΠ και η παρεα του πουλησαν τη χωρα μας και ο Σαμαρας που πιστευω οτι θα αποδειχθει σαφως καλυτερος, προσπαθει να σωσει ο,τι μπορει.

    Να προτείνω κάτι τρελλα ???
    1) Μειωση του ΦΠΑ στα τρόφιμα 5% και σε όλα τα υπόλοιπα 12%
    2) Παραμονή των μισθών στα σημερινά επίπεδα για 2 χρόνια (μετά βλέπουμε).
    3) Κίνητρα (π.χ υψηλό επιτόκιο καταθέσεων και χωρίς "ΠΟΘΕΝ") για άμεση επιστροφή των καταθέσεων στις ελληνικές τράπεζες.
    4) Στο Υπουργείο Οικονομικών να υπάρχει ένα "κεντρο πληροφορικής" στο οποίο θα συνδεθούν on line όλες οι υπηρεσίες (κτηματολιο - εφοριες - ακομη και αστυνομικα τμηματα κλπ). Στο συγκεκριμενο κεντρο δε θα μπορει να παρεμβει ο "ανθρωπινος παραγοντας" . Εκει θα περνανε ο,τι χρωσταει ο καθενας και επιπλεον εκει θα συνδεθει το "Περιουσιολογιο". (π.χ. έχεις μία κλήση για τροχαια παραβαση.. αντί να πας να πληρωσεις στην τροχαια της περιοχης σου, να μπορεις να την πληρωσεις on line. αν δεν το κανεις να περναει το χρεος αυτοματως στον προσωπικο σου φακελο.. επιπλεον η κληση αντι να γραφεται χειρογραφα να περναει με φορητο μηχανακι (οπως εχουν οι σερβιτοροι οταν περνουν μια παραγγελια) απευθειας στην τροχαια (ετσι θα παυσει και το "σβησιμο" και γενικως θα περιοριστει σημαντικα η ανθρωπινη παρεμβαση)
    5) ) να δημιουργηθει μία τραπεζα υπο κρατικη εποπτεια, η οποια να μπορει να συγκεντρωσει τα ληξιπροθεσμα δανεια όσων επιθυμούν να τα ρυθμίσουν. {π.χ. χρωσταει κάποιος 200.000 σε στεγαστικο - καταναλωτικα - καρτες σε 5 τραπεζες και εχει ενα ακινητο υποθυκευμενο στο στεγαστικο. Υπο τις παρουσες συνθηκες μονο δικαστικα μπορει να κινηθει. Αν ομως συσταθει αυτη η τραπεζα θα μπορει όπως ειναι αυτο το ποσο, να μεταφερθει σε αυτην και να κανει μια ρυθμιση σε εκεινη, με λογικο επιτοκιο, χωρις παρανομες κρατησεις κλπ και βεβαιως, αναλογη του μισθου του. Με αυτον τον τροπο και το χρεος θα εξοφληθει και θα δοθει η δυνατοτητα σε αυτον τον πολιτη να ανακαμψει.}
    6) Αντιστοιχη τραπεζα να υπαρξει και για τις επιχειρισεις. {Βεβαιως και αυτες θα ειναι συνδεδεμενες on line στην προαναφερομενη υπηρεσια του Υπ.Οικ.
    7) Οσοι έχουν "φαει" δημοσιο χρημα ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΑΜΕΣΑ (κι ας μην ειναι εντοκο). Σημασια εχει να επιστρεψει το χρημα στα ταμεια κ οχι να πανε μονο φυλακη αυτοι.
    8) Να ελευθερωθουν οι μεταταξεις. Δε χρειαζονται απολυσεις. Ειναι πολλοι εκεινοι που θελουν να εργαστουν κοντα στο σπιτι τους και τους εμποδιζει η διαδικασια της μεταταξης. Δε χρειαζονται αλλες προσληψεις στο δημοσιο. Ανακατανομη των θεσεων χρειαζεται.
    9) Να προστατευτει επιτελους κ ο ιδιωτικος υπαλληλος, ο οποιος εξαναγκαζεται να υπογραφει ψευτικες μισθοδοσιες για να μη χασει το μεροκαματο του. Η ασπιδα προστασιας που υπαρχει πανω απο το δημοσιο υπαλληλο (η οποια πρεπει να επανεξεταστει) θα πρεπει με καποιο τροπο να μεταφερθει κ στον ιδιωτικο υπαλληλο.
    10) να ανοιξουν οι εργασιες κ οι περιορισμοι σε αυτον τον τομεα. {π.χ. ενας νέος δημοσιος υπαλληλος ειναι υποχρεωμενος να ζει μονο με το μισθο του δηλ με μεσο ορο 1200 Ευρω. Αν αυτος θελει να δουλεψει παραπανω για να ενισχυσει την οικογενεια του θα αναγκαστει να βρει "μαυρη"εργασια. Γιαυτο βλεπουμε πολλους δημ. υπαλληλους να κανουν δευτερη "μαυρη"δουλεια. Αυτο ειναι τραγικο. Πρωτον ετσι χανει το δημοσιο, δευτερον ετσι στερειται μια νομιμη θεση απο εναν ιδιωτη. Ενας ιδιωτης μπορει να κανει κ 2 κ 3 δουλειες ταυτοχρονα (αν καταφερει να τις βρει) χωρις να εχει ασυμβιβαστο. Να ανοιχτουν οι θεσεις εργασιας, αλλα να συνδεονται ΟΛΕΣ με το προαναφερομενο on line συστημα. Καθε επιχειρηση να δηλωνει ποσους εχει, ποσους πληρωνει, ποσους ασφαλιζει κλπ. Και να δηλωνεται καθημερινα στο συστημα.
    11) στο ιδιο on line συστημα θα συμπεριλαμβανονται και οι ιατρικες επισκεψεις - αναρρωτικες - φαρμακα κλπ. Νομιζω ότι ο περιορισμος των ιατρικων επισκεψεων που υπαρχει τωρα ειναι προς λαθος κατευθυνση κ θα το εξηγησω. Ειναι (προσωπικη μου αποψη παντα λεω) νομιζω λαθος να περιοριζεται ο γιατρος στους ασθενεις που θα εξετασει. Ο γιατρος ειναι γιατρος κ ξερει εκεινος ποσους ειναι σε θεση να δει. Περιορισμος χρειαζεται σε εμας τους "ασθενεις". Δε γινεται εγω ως ατομο υγιεστατο να πηγαινω καθε μηνα 10 φορες σε διαφορους γιατρους χωρις λογο. Αν εχω καποιο προβλημα εννοειται πως θα παω και εκει ειναι που θα χρειαστω τη δωρεα μου νοσοκομειακη μου καλυψη.

    Αυτα βεβαια ειναι τρελλα!!! για την Ελλαδα του σημερα...
    Για αυτα δε χρειαζομαστε την Τροϊκα...
    Δυστυχως στην Ελλαδα φωναξαμε την Τροικα οχι για να λυσουμε το οικονομικο μας προβλημα αλλα για να μας υποδειξει να εφαρμοσουμε τα αυτονοητα, που επρεπε απο μονοι μας να εχουμε κανει εδω και χρονια.

    Ολοκληρωνοντας θα ηθελα να πω ενα παραδειγμα μίας γνωστης μου που εργαστηκε για καποια χρονια στην Κυπρο::: Ειχε αγορασει ενα αυτοκινητο απο εκει. Καποια στιγμη τη γραψανε για παραβαση. Εκει το συστημα ειναι on line. Μπηκε κατευθειαν στο διαδικτυο και πληρωσε την κληση!!!! Επιπλεον κ τα τελη κυκλοφοριας εκει ειναι on line. Για να το πληρωσεις επιπλεον αναφερεις αριθμο συμβολαιου ασφαλισης!!!!!
    Αυτο το απλο ηταν τοσο δυσκολο να εφαρμοστει στην Ελλαδα μας??? Τοσα σαϊνια εχουμε πληροφορηκαριους στο δημοσιο, οι οποιοι ειναι ουσιαστικα χωρις αντικειμενο..
    Ενα προγραμμα ειναι το οποιο δε χρειαζεται να το χρυσοπληρωσουμε.. Μπορει να φτιαξουν καποιοι ενεργα δημοσιοι υπαλληλοι πληροφορικης!!!

    Αυτα .....

  26. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 03/08/2012 12:47:53

    Είναι καλό γιατί αν δεν πάρουμε τη δόση χρεωκοπούμε (και όχι, δεν είναι εκβιασμός, είναι η πραγματικότητα).

  27. kapavita avatar
    kapavita 03/08/2012 13:17:14

    Ναι, πράγματι, «excellent meeting». Δεν δυσκολεύτηκε να τους αγαπήσει, ήταν όλοι τους ορθάνοιχτοι!!!

  28. ο αποτέτοιος avatar
    ο αποτέτοιος 03/08/2012 15:07:16

    πάλι οριζόντια περικοπή δηλαδή με αυτο το πάνω από 1400 ευρώ 10%(όπως και με τα εφάπαξ)
    ουσιαστικα γλυτώνουν οι μεγαλομισθωτοι και συνταξιούχοι και ο πέλεκυς ξαναπέφτει πολύ βαρύς στους μικρομεσαίους

    ΓΙΑΤΙ?δεν μπαίνει κλιματωκή περικοπή επι του ποσού πάνω απο 1400 ευρω(και στα εφάπαξ κατι αναλογο)?
    και γιατί τόση ασυλία στα ειδκά μισθολόγια..μέσα στα ειδικά έχει υπάλληλους βουλής,έχει μη μάχιμους γραφειοκρατικούς ενστολους κτλ κτλ..γιατι?
    επίσης γαργάρα έγινε ο ενιαίος για τις ΔΕΚΟ?
    δηλαδή ο πυρήνας του σκληροπυρηνικού δημοσίου απ έξω ή με περιορισμένες περικοπες και η σφαγή πάλι στους μικρομεσαιους(αδιάκριτα πάλι )
    εξάλλου ΓΙΑΤΙ δεν επιβραβεύεται η αξιοκρατία...εδώ έχουμε έναν ΑΣΕΠ,όσοι πέρασαν πέρασαν φτύνοντας αίμα,κάποιοι άλλοι απέφυγαν τον ΑΣΕΠ και μπήκαν δια της τεθλασμένης...γιατί να υποστούν αυτές οι δύο κατηγορίες το ίδιο βάρος των περικοπών?
    και όταν μιλάμε για απολύσεις και και αξιολόγηση πως γίνεται να κάνουμε γαργάρα τον ΑΣΕΠ,μπροστα στα μάτιας μας είναι η αξιολόγηση πως γίνεται να ισοπεδώνουμε την κατηγορία όσων δώσαν απαιτητικές εξετάσεις και πέρασαν, με τους άλλους

    και επαναλαμβάνω που ακούστηκε κλάδος εργαζομένων να ορίζει μόνος του τους μισθούς του!

    • ο αποτέτοιος avatar
      ο αποτέτοιος @ ο αποτέτοιος 03/08/2012 17:42:35

      αυτή η ατάκα "ισοδύναμα" μου προκαλεί αναγούλα
      δεν πιστεύω να εννοούν πως θα ρίξουν το βάρος ΠΑΛΙ στους μικροαστους και στους μεσαίους?

  29. Ψυρης avatar
    Ψυρης 04/08/2012 00:56:40

    Μην τον παρεξηγειτε τον blue eyes, απλα βρηκε στο ποστο του Υπ.Οικονομικων καποιον με την ιδια ιδεολογια και χαρηκε ο ανθρωπος. Δεν ειναι συχνο φαινομενο... Απορω, ομως, πως μπορει αυτος ο ανθρωπος με αυτη την ιδεολογια να ειναι απο τη Δανια...