#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2011 10:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν η σοφία συνάντησε μια μάνδρα γεμάτη βέλη

(Μια ιστορία νεοελληνικού ρεαλισμού με έντονα στοιχεία μυθοπλασίας)

[caption id="attachment_124166" align="alignnone" width="600" caption="Από μια άλλη εκστρατεία εξόντωσης ιθαγενών"][/caption]

Το φτωχόπαιδο από την επαρχία της Κοζάνης έρχεται στην Αθήνα και με την ικανότητα του να ελίσσεται προχωρά μπροστά. Λίγο πριν τις Λιβανάτες πετάει τις κασέτες του Καζαντζίδη, την  προφορά της περιφέρειας και την μικρή τσατσάρα από την τσέπη του υποκαμίσου.  Είναι οξυδερκής και αντιλαμβάνεται γρήγορα ότι και η Αθήνα ένα πολύ μεγάλο χωριό είναι. Πρέπει να τα έχεις καλά με τον «δάσκαλο» και τον «παπά». Απλά στην πόλη αλλάζουν πολύ γρήγορα οι παράγοντες και αλίμονο σε όποιον μείνει κολλημένος με πρόσωπα, καταστάσεις ή ιδεολογίες.

Ο ήρωας μας δεν είχε πρόβλημα αρχίζοντας από τον «παπανδρεϊκό αυριανισμό» να υπηρετήσει τον μητσοτακικό νεοφιλελευθερισμό και μετά τον σημιτικό εκσυγχρονισμό. Ο αυτοχαρακτηρισμός του ως «πρώην αριστερού» του έδινε το «δικαίωμα» να περιφέρεται σε πολιτικές πρακτικές και ιδεολογίες, ως ένας διανοητής που ακούει την εποχή του. Οι σπουδές του στο εξωτερικό ολοκλήρωσαν τις γνωριμίες και δεξιότητες του ανερχόμενου opinion maker. Η τελευταία του επιτυχία είναι η προσκόλληση του στην πράσινη ανάπτυξη. Τον μύησε ο προτελευταίος που διαχειριζόταν το εθνικό παγκάρι, ο πατριώτης του, ο «παπα-Κωνσταντίνος».

Όπως κάθε δημοσιογράφος που σέβεται τον εαυτό του, εκτός από την τακτική του αρθογραφία, εκδίδει και βιβλία, κάνει μεταφράσεις, συμμετέχει αραιά σε τηλεοπτικές συζητήσεις υψηλού επιπέδου, καθώς προτιμά μόνο τα σοβαρά και ποτέ τα ανάλαφρα πάνελ.

Αναδεικνύεται σε ένα μεγάλο θεωρητικό του νεοελληνικού ραγιαδισμού και ασφαλώς προσυπογράφει τη δήλωση του Βενιζέλου «ότι ευτυχώς που υπάρχει και η τρόικα στη χώρα». Ο λαός των «κοντοπόδαρων ανυπότακτων μαυριδερών κατοίκων», χρειάζεται «καθημερινή» καθοδήγηση για να τεθεί υπό ασφυκτικό εξωτερικό έλεγχο και να λειτουργήσει. Υπό την επικυριαρχία του ξένου παράγοντα και την πνευματική καθοδήγηση των λίγων εγχώριων «πεφωτισμένων πνευματικών» ανθρώπων», η χώρα σε 30 χρόνια θα βρίσκεται ανάμεσα  στις  δέκα αναπτυσσόμενες τριτοκοσμικές οικονομίες.

Για να γίνει αυτό πρέπει να γίνουν «ακροδεξιοί» όλοι οι μη μελαχρινοί άνω του 1.80 Έλληνες. Ιδίως όσοι ακολουθούν ένα ψηλό που από τη νότια Ελλάδα κηρύσσει την εξέγερση των ειλώτων. Πρέπει να λοιδορηθεί και το ΚΚΕ επειδή απέλυσε από τις εκδόσεις του εργαζομένους.

Άστρο λαμπρό τον οδηγεί, μέχρι που όπως όλοι οι μεγάλοι άντρες, αφού νίκησαν τη φωτιά και τη θάλασσα, συνάντησε τη γυναίκα.  Αυτή δεν έκρυβε τη δίψα της για εξουσία και παραγοντιλίκι. Δεν ήταν δύσκολο με τις γνωριμίες του να την προωθήσει στα κατάλληλα κλιμάκια. Ο ήρωας μας όμως βρίσκεται εκτεθειμένος και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του να εξωραΐσει πράγματα, γεγονότα και καταστάσεις, είναι αλυσοδεμένος στο άρμα μιας Κυβέρνησης. Στην οποία ασκεί που και που κριτική για ξεκάρφωμα, για όσα δεν έκανε γρήγορα, προκειμένου να το παίξει συνεπής προς τις νεοφιλελεύθερες αφέλειες που συνήθως γράφει, αλλά στο «τέλος της ημέρας» είναι εκεί, πιστός της στρατιώτης. Χτυπά με τόση «εκδικητική μανία» τους πολιτικούς  αντιπάλους, που γίνεται ανιαρά προβλέψιμος.  Ελάχιστοι είναι πλέον οι αναγνώστες που δεν έχουν αντιληφθεί το ρόλο του κι αυτοί είναι υπέργηροι και στα πρόθυρα Αλτσχάιμερ.  Ως ένας σύγχρονος Δον Κιχώτης παλεύει με τα σκιάχτρα των «εχθρών» και μιας και δεν υπάρχουν ανεμόμυλοι, πετάει στη Μάνδρα τα βέλη του.

Ως επιστέγασμα της προσφοράς του, συμμετέχει σε μια επιτροπή που στόχο έχει να πατάξει την ανωνυμία στο διαδίκτυο. Άλλωστε «σοβαρή άποψη» υπάρχει μόνο μέσα από «καθημερινές» στήλες επωνύμων δημοσιογράφων. Αν τσουβαλιάσουμε και ταυτίσουμε όλο το διαδίκτυο, με τις λίγες όντως παραβατικές, δραστηριότητες κάποιων, θα έχουμε φιμώσει τις  «ενοχλητικές» φωνές.

Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζει τη «χρησιμότητα» του,  θεωρεί ότι βάζει στο έργο του μακρά ημερομηνία λήξης. Η «σοφία» του είναι αδιαμφισβήτητη. Ο εφιάλτης του «αναλώσιμου» απομακρύνεται…

Ειδικά όταν με την  σοφία του ανακυκλώνει και εμπλουτίζει τις ιδέες του πιο αρμόδιου υπουργού της σοσιαλιστικής κυβέρνησής μας.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/09/2011 10:39:20

    Μικρέ Οδυσσέα, νομίζω ότι η ανάλυσή σου... Πάσχει λιγάκι.

  2. blue nile avatar
    blue nile 26/09/2011 10:40:46

    Aν δεν με απατά η μνήμη μου η γυναίκα του βρέθηκε δίπλα στον Παπακωνσταντίνου στο πολιτικό του γραφείο παίρνοντας απόσπαση από το ΙΚΑ Κοζάνης. Εγώ δεν πιστεύω τις κακές γλώσσες που λένε ότι η απόσπαση ήταν αντάλλαγμα ή δείγμα ικανοποίησης και ευγνωμοσύνης του υπουργού για την διαρκή υπεράσπιση της εφαρμοζόμενης πολιτικής του από τον εν λόγω δημοσιογράφο. Λέμε τώρα...

  3. anaconda avatar
    anaconda 26/09/2011 10:46:46

    Δεν είναι ένας, δεν είναι δυό, δεν είναι τρείς, αλλά χίλιοι δεκατρείς!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ anaconda 26/09/2011 11:00:58

      Κι εμένα ο νούς μου πήγαινε σε ένα όνομα, αλλά όταν το καλοσκέφτηκα,... πολλοί οι υποψήφιοι, ιδίως αν δούμε όλα τα συγκροτήματα μαζικής καταστροφής..

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 26/09/2011 11:14:16

    Εγώ πάντως συμπάσχω...

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/09/2011 11:24:51

    Μα τι φταίει στην Κοζάνη και βγαίνουν όλοι έτσι; μην είναι το νερό; μην είναι η ΔΕΗ; τα ελεύθερα ηλεκτρόνια να κάνουν τόση ζημιά;
    ΥΓ: Καταπληκτική περιγραφή της πορείας της ''σοφίας'', αν και στην αρχή μπερδεύτηκα...έψαχνα για στοιχεία, όπως ύψος, βάρος, χρώμα μαλλιών, ματιών, περίμετρο μέσης κλπ...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΕΥΑ 26/09/2011 13:07:57

      Εύα μου με αδικείς. Είμαι από το νομό Κοζάνης αλλά "δεν βγήκα" τέτοιος, και ας μην είμαι "καποιος" ή τελεος πάντως "αναρριχόμενο" φυτ'ο.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Νίκος Αργεάδης 26/09/2011 13:15:20

        Είστε φωτεινό παράδειγμα εξαίρεσης κ. Αργεάδη!!!!!! αλλά καταλαβαίνετε...Διαμαντοπούλου, Παπακ. Πάσχων....ανατριχιάσαμε μ' αυτούς..

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ ΕΥΑ 26/09/2011 17:32:14

          Χαχαχαχα! Εύα, με τιμάς.
          βαρια ονόματα ανέφερες. Διαμαντοπούλου κλπ, κλπ.
          Δεν τολμώ να σκεφτω πως θα τους θυμόμαστε μετα απο 20-30 χρόνια...

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Νίκος Αργεάδης 26/09/2011 16:01:29

        Σωστά. Τέτοιοι είναι οι Σούρδοι: κουτοπόνηροι, χοντράνθρωποι και καμαρώνουν κιόλας. Εμείς τα Γκουγκούνια οι Βοϊάτες είμαστε διαφορετικοί.
        Να ζήσει το Βόϊο!

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Νίκος 26/09/2011 17:27:27

          Χαχαχαχα! Καλό, Νίκο. Και εγω Βοϊάτης είμαι. Ίσως επειδή είμαστε κοντα στην Καστορια και μετριάζει τις Κοζανίτικες επιπλοκές.

          • Νίκος avatar
            Νίκος @ Νίκος Αργεάδης 26/09/2011 17:54:43

            ΔΡΑΓΑΣΙΑ!

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Νίκος 26/09/2011 19:24:25

            ΝΕΑΠΟΛΗ!

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Νίκος 26/09/2011 19:57:37

            Νεαπολίτη.
            Εγώ είμαι απόφοιτος τού οικοτροφείου Τσοτυλίου. Τότε λειτοργούσε ακόμα.
            Στόν πατριώτη από τήν Δραγασιά. Η μάνα μου είναι από τίς Λικνάδες.

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Νίκος Αργεάδης 26/09/2011 19:21:40

            Χαιρετώ τούς συμπατριώτες
            Δέβλα

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Ιαπετός 26/09/2011 19:27:02

            Iαπετέ, αυτό είναι απίθανο. μόλις κατέρριψες το κεντρικό συμπέρασμα του Nicholas Nasim (The Black Swan). Χαιρετώ και τον Δεβλιώτη Ιαπετό.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/09/2011 11:36:17

    Τον αδικείς..Πασχ-ίζει για το καλύτερο...

  7. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 26/09/2011 13:17:37

    Για τις "σπουδές του στο εξωτερικό" ξέρεις τίποτα ή έτσι το λες;

  8. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 26/09/2011 13:35:59

    Μια χαρά είναι και το νερό και ο αέρας της Κοζάνης. Αν ο Κουκουλόπουλος, που κατά γενική ομολογία ήταν ο καλύτερος δήμαρχος που είχε ποτέ η Κοζάνη, έφαγε αυτό το γιουχάισμα, σκέψου τι θα πάθουν αυτοί έτσι και σκάσουν μύτη εκεί πάνω. Άλλωστε υπάρχει κάρβουνο για όλους, σε πολλές ποιότητες, μεγέθη και βαθμούς σκληρότητας...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αμυδρός 26/09/2011 15:10:55

      χα! και με κουρελού να κουκουλωθεί, λες να μην το γλιτώσει το μουντζούρωμα;...και το...καρούμπαλο;

    • φωνη avatar
      φωνη @ Αμυδρός 26/09/2011 15:56:06

      Ποιός ήταν ο καλύτερος Δήμαρχος μωρέ; Δες πόσο υπερχρεωμένος είναι ο Δήμος, σήμερα κιόλας τα γράφουν σχολιαστές σε άλλο άρθρο. Ξέρεις γιατί ήταν "καλός" γιατί φρόντιζε για τους δικούς του και έκανε χατιράκια που τώρα μεταφράζονται σε χρέος.

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ φωνη 26/09/2011 16:03:13

        Έχει διορίσει, και μάλιστα σε θέσεις μεγάλες, όλους τους ανίκανους. Έχω ιδίαν άποψιν...

      • Αμυδρός avatar
        Αμυδρός @ φωνη 26/09/2011 17:45:49

        Από το 1990 έως το 2009 ήταν Δήμαρχος Κοζάνης και την Κοζάνη την πρόσεξε. Ρωτήστε και δίπλα στην Πτολεμαΐδα για τους Δημάρχους μας να καταλάβετε διαφορά. Και όχι ούτε τον ψήφισα ποτέ, ούτε είμαι του κόμματός του, ούτε τον στηρίζω. Απλώς μην ξεχνάτε πως οι Κοζανίτες είναι δύσκολοι στην ψήφο τους.

        • anideos avatar
          anideos @ Αμυδρός 26/09/2011 17:59:08

          Τι εννοεις με το την προσεξε οταν οι Κοζανιτες εδω μεσα λενε οτι την καταχρεωσε;

  9. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 26/09/2011 18:20:37

    Ἐμένα μ' ἐντυπωσιάζει ποὺ ἔχει καταφέρει νὰ ἐπηρεάζει κάποιον κόσμο, ἐνῷ τὸ ρεῦμα ἰδεῶν του εἶναι σαφῶς λαομίσητο ἐδῶ στὴν Ἑλλάδα. Κρυπτόμενοι πίσω ἀπὸ τὴν "κοινὴ λογική", διάφοροι περνᾶνε καὶ τὴν ὀλόδική τους πραμάτεια...

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 26/09/2011 23:21:31

    Μικρέ, πάλι "έγραψες". Σούρδος σκυφτός και μνημονιακός, άγος για τους περήφανους φίλους μου σούρδους. Ως Επιλοχίας στην ΣΕΑΠ είχα πάρει για γραφείς δυο συμφοιτητές μου κοζανίτες, γαμώ τα παιδιά. Ενίοτε, για πλάκα, μου έδιναν αναφορά στα σούρδικα και γινόταν το έλα να δεις. Δεν καταλάβαινα γρυ.
    Για να μιλήσουμε σοβαρά. Θα 'ρθει η ώρα και θα τα πούμε με όλους αυτούς, που έχουν τεράστια ευθύνη για τα χάλια της χώρας. Αποδόμησαν την κοινωνία, υποστήριξαν όλη την πασρασιτική διαπλοκή, κοιμήθηκαν μαζί με τον σκύλο στο χαλάκι του "εκσυγχρονισμού", που κατάκλεψε και έριξε στο βάραθρο τη χώρα.

  11. anastas avatar
    anastas 27/09/2011 08:34:27

    Φαήλο, πέρασες από ΣΕΑΠ;
    Άγιασες στα Αοράκια; Να σε διαβάζω πιο συχνά, δεν το ήξερα...
    Είμαι ένας παλιός Άγιος της δεκαετίας '60, τότε που κοιμόμαστε με τις φόρμες
    και το πρωί (αν δεν μας ξύπναγαν τη νύχτα) πηδάγαμε κατευθείαν στα άρβυλα.
    Χαίρε.