#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2012 13:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν η Χρυσή Αυγή αντιγράφει το...Antinews



Πριν από λίγες ημέρες ο αρχηγός της Χρυσής Αυγής Νίκος Μιχαλολιάκος έκανε λόγο για ..."χαζοχαρούμενη" δεξιά προκαλώντας νέες αντιπαραθέσεις με τη ΝΔ που παρεξηγήθηκε. "Αποκορύφωμα του θράσους να βλέπεις τον Κουβέλη πρώην ΚΚΕ να μιλάει για δημοκρατία! Και κανείς δεν τους απαντά. Ναι η χαζοχαρούμενη δεξιά δεν λέει λέξη, τρέμει μπροστά στην αριστερά εδώ και 38 χρόνια" είπε συγκεκριμένα.

Όταν το άκουσα, κάτι μου θύμιζε, αλλά απασχολημένος με άλλα, σοβαρότερα, δεν το έψαξα αμέσως. Το έκανα τώρα και βρήκα ότι πρώτοι εμείς χρησιμοποιήσαμε τον ...όρο. Ιδού λοιπόν τι μεταξύ άλλων γράφαμε στις 19/02/2012:

 Η καθεστωτική αριστερά και η … χαζοχαρούμενη δεξιά τελείωσαν

Μόνο ως ένοχη εσχάτης προδοσίας μπορεί να χαρακτηρίζεται πλέον η άρχουσα τάξη της Ελλάδας, όλο αυτό το διαπλεκόμενο κρατικοδίαιτο σύστημα που μας κυβερνά τόσα χρόνια. Καθώς και τα κομματόσκυλα που τόσο πρόθυμα εκτελούσαν τις εντολές της. Αφού εξαγόρασαν τα πάντα και αφού φρόντισαν να διαλυθεί ο κοινωνικός ιστός φροντίζουν πλέον να υποδουλωθεί η Ελλάδα εσαεί στις επιθυμίες τους κι αν δεν συμμορφωθεί να πεταχτεί ως στημένη λεμονόκουπα.

Όμως αυτή η ψωραλέα πλέον «άρχουσα τάξη» παραδίδει τα πέταλα. Αφού απέτυχαν παταγωδώς οι προσπάθειές της να πείσουν τον κόσμο για τον «σωτήρα Παπαδήμο» καταφεύγουν τώρα στα παλιά σχέδιά τους για συγκυβέρνηση των δύο κομμάτων μετά τις εκλογές, προκειμένου να διασφαλίσουν την κυριαρχία τους και να σώσουν τον εκλεκτό τους Βενιζέλο.

Ούτε ξέρουν τι τους έρχεται. Θα αποτύχουν και τα σενάρια αυτά στην λαίλαπα των επερχόμενων εκλογών. Και αξίζει να θυμίσω εδώ όσα γράφαμε τις ημέρες που σχηματιζόταν η κυβέρνηση Παπαδήμου: Το διαπλεκόμενο εκδοτικό κατεστημένο ξέρει να χειρίζεται άριστα τις ίντριγκες κορυφής. Με τον λαό ποτέ δεν τα πήγαινε καλά. Ποτέ δεν τον κατάλαβε.

Η Νέα Μεταπολίτευση έρχεται βίαια, μέσα από την επερχόμενη κατάρρευση όχι μόνον της οικονομίας αλλά και όλου του σαθρού εποικοδομήματος που κτίσθηκε όλα αυτά τα χρόνια από το «σύστημα ΠΑΣΟΚ» με την συνέργεια της καθεστωτικής «ψευδοαριστεράς» και της χαζοχαρούμενης ενοχικής «δεξιάς». Τριάντα χρόνια στρέβλωσης, καπηλείας και πλιάτσικου τελειώνουν με τον ορυμαγδό της πτώσης...

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alexei avatar
    alexei 29/09/2012 14:03:16

    τελικα ο καλυτερος διαφημιστης της ακροδεξιας ειναι η λαικη δεξια, δλδ η ΝΔ

    - ο Δενδιας με τις κινησεις του, τους εχει αναγαγει σε ηρωες!!
    - οι Πρόεδροι της Βουλης με τις "απαντησεις" τους ή διαμαρτυριες τους ή τις αναφορες για βιαιοπραγιες βουλευτων της ΧΑ τους αναγαγαν σε απαραιτητους κοινοβουλευτικους παικτες
    - ο Αδωνις Γεωργιαδης τους διαφημιζει ως Σοσιαλοδημοκρατες, δλδ αριστερους. δε θα μου κανει ΚΑΜΜΙΑ εντυπωση ενα κομματι της αριστερας να παει να τους στηριξει

    η ΧΑ ή θα αντικατασταθει απο το επισημο κρατος ή θα αντικαταστησει το επισημο κρατος. πρεπει να παρουμε αποφαση και μαλιστα τωρα, πριν το θεριο βγαλει και αλλα κεφαλια

    • alexei avatar
      alexei @ alexei 29/09/2012 14:05:03

      και να σημειωσω οτι αυτο με τον τηλεμαιντανο τον Αδωνι εχει παραγινει.

      τοσους βουλευτες εχει η ΝΔ, καποιοι νεαροι/ες πολυ αξιοι συμπολιτες μας. ειναι αναγκη να βλεπουμε ως εκπροσωπο της ΝΔ τον Αδωνι; αυτον που μεχρι ενα χρονο ελεγε τους Νεοδημοκρατες απατριδες και τον Σαμαρα μηδενιστη και ενα σωρο αλλα;

      φτανει πια με τον τηλειμαντανο! ας κανει κατι η Συγγρου να τον ξερανει

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ alexei 29/09/2012 16:03:55

      Λάθος προσέγγιση Αλεξέι.

      Ο εθνικοσοσιαλισμός δεν έχει καμμιά σχέση με την δεξιά ούτε κάνω την άκρα δεξιά. Αν αυτό δεν γίνει απολύτως κατανοητό στον κόσμο η Χρυσή Αυγή θα συνεχίσει να αντλεί υποστήριξη από αγανακτισμένους ή απελπισμένους πατριώτες οι οποίοι όμως δεν θέλουν κατά βάθος το ανελεύθερο και κρατικιστικό καθεστώς που ονειρεύεται η Χρυσή Αυγή. Όσο κι αν αυτό δεν αρέσει η ΧΑ είναι εθνικιστική Αριστερά, εθνικοσοσιαλισμός.

      • alexei avatar
        alexei @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/09/2012 21:46:48

        δεν το ειπα εγω. ο Αδωνις Γεωργιαδης το ειπε, βουλευτης της ΝΔ, εκλεγμενος εις διπλουν Μαιο και Ιουνιο.

        το δηλωσε ΕΝΤΟΣ της βουλης κατα τη διαρκεια ομιλιας του, ειναι στα πρακτικα ΚΑΙ σε τηλεοπτικο σταθμο.

        • Santa avatar
          Santa @ alexei 30/09/2012 04:25:28

          Να κανεις τάμα στον Άδωνι και στον έτερο μεταγραφέντα τον Βορίδη. Μονοι τους κρατάνε το μαγαζάκι της ΝΔ. Και πάλι καλά που υπάρχουν και αυτοί και μπόλιασαν λίγο την ΝΔ με πραγματική δεξιά ιδεολογία. Γιατί με την σοσιαλμανία του Καραμανλή (του μεγάλου), τον νεοφιλελευθερισμό του Μητσοτάκη, τον Μεσαίο χώρο του Καραμανλή II και τον κοινωνικό φιλελευθερισμό (social liberalism) του Σαμαρά τρέχα γύρευε.

      • Carl Sagan avatar
        Carl Sagan @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 30/09/2012 06:37:30

        Δεν είμαι σίγουρος ότι ο εθνικισμός απαιτεί ως προσάρτημα ντε και καλά τον σοσιαλισμό. Εθνικιστής ήταν και ο Μεταξάς, αλλά απ' όσο ξέρω δεν ήταν αριστερός. Ο εθνικοσοσιαλισμός ήταν πατέντα του Αδόλφου, ο οποίος κότσαρε στην άκρη τον σοσιαλισμό μάλλον για λόγους προπαγάνδας παρά ουσίας. Η αλήθεια είναι πάντως ότι δε με απασχολεί και πολύ. Εγώ από τον Μιχαλολιάκο τους ισλαμιστές θέλω να μου διώξει, και μετά είτε έτσι είτε αλλιώς θα επιβιώσουμε. Με τους ισλαμιστές εντός των τειχών, χλωμό το κόβω να μείνουν άκοπα τα λαιμουδάκια μας.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ alexei 29/09/2012 17:25:50

      Το "θεριό" θα βγάλει και άλλα κεφάλια. Για αυτό να είσαι
      σίγουρος Αlexei. Θα είναι σαν την Λερναία Ύδρα. ΄Ενα θα κόβετε, δέκα
      θα πετάγονται, μέχρι που να κατάβροχθίσει όλους εσας, που ακόμα στηρίζετε τα παλαιοκομματικά λαμόγια.
      Ότι αποφάσεις και να πάρετε, το ποτάμι μπήκε στο αυλάκι και δεν γυρίζει πίσω,

    • Γραικός avatar
      Γραικός @ alexei 30/09/2012 16:17:37

      Βρε Alexei, η Χρυσή Αυγή παίρνει περισσότερους ψήφους από το δεξί φάσμα της πολιτικής, παρά το άριστερό, εφόσον πλέον οι αριστεροί βγάζουν σπυράκια όταν ακούν για το οτιδήποτε εθνικό.

      Άρα με το να τους κατηγορεί τους Χρυσαυγίτες ως κομμάτι της αριστεράς ο Άδωνις, προσπαθεί να εμποδίσει δεξιούς ψηφοφόρους να πάνε στη Χ.Α., και δεν φοβάται ότι κάτι τέτοιο μπορεί να δημιουργήσει ρεύμα από την αριστερά στη Χ.Α. Είναι πολύ απλό.

      Και πέραν αυτού, λίγοι πολιτικοί μιλάνε με τόση ειλικρίνεια και επιχειρήματα όπως ο Άδωνις.

  2. LamprosM avatar
    LamprosM 29/09/2012 14:51:25

    O Mιχαλολιακος & όλοι οι όμοιοι του εχουν καταλαβει την ιστορική αδικια απέναντι στην λαική δεξιά, και σε συνδυασμο με την ανέχεια του κοσμου & φυσικά την αγανακτηση, βρισκει πεδιο δοξης λαμπρό. Η Χ.Α. δεν ειναι τιποτε άλλο απο τις προδωμενεες δεξιές ιδέες που ξεχασε η παραταξη της ΝΔ. Αν δεν αφηνε όλο το γηπεδο στην αριστερη θολοκουλτουρα, σημερα κανεις δεν θα ηξερε τα χρυσα αυγα. Όσο παιζει άμυνα ομως, όλο γκολ θα τρωμε

  3. dim avatar
    dim 29/09/2012 15:20:40

    Ωραία φώτο, να τον χαίρεστε όσοι τον ψηφίσατε. Ότι θα έφθανε το 7% του ελληνικού λαού να ψηφίζει τον υμνητή του Χίτλερ, δεν το φανταζόμουνα ποτέ... Μπράβο σας Έλληνες 'πατριώτες', συνεχίστε έτσι, άντε να τον δούμε σύντομα και στο 12% και στο 20%.

    • Δωριεύς avatar
      Δωριεύς @ dim 29/09/2012 15:48:20

      Δέν μάς λές ἐσύ πολύξερε, σοῦ φαίνεται ὅτι ἔχει καμμιά σχέση ὁ τετρα
      -αγκυλωτός ἀρχαιοελληνικός σταυρός, πού σχηματίζεται ἀπό τέσσερα ΕΛΛΗΝΙΚΑ γράμματα γάμμα(Γ) μέ τήν ναζιστική σβάστικα ; Δέν περνᾶς μιά βόλτα ἔξω ἀπό τόν παληό Ἄρειο Πάγο, στήν Πανεπιστημίου, νά δεῖς τά κάγκελα ἤ ἄνοιξε τό λῆμμα σβάστικα στήν Ἑλληνική βικιπαίδεια μήπως καί μάθεις. Καί πρόσεξε βικιπαίδεια σοῦ γράφω, ὄχι Ἥλιο ἤ Πυρσό. Ὅσο γιά τό ποσοστό, κάνε λίγο ὑπομονή καί θά δῆς.

      • dim avatar
        dim @ Δωριεύς 30/09/2012 02:00:55

        Ή μου κάνεις πλάκα, ή είσαι και εσύ ένας από αυτούς που ψηφίζει χωρίς να ξέρει τι πρεσβεύει ο αρχηγός του κόμματος που ψηφίζει. Ο Μιχαλολιάκος είναι αποδεδειγμένα φανατικός υποστηρικτής του Χίτλερ και του ναζισμού.

        “Στις 30 Απριλίου 1987 συμπληρώθηκαν σαράντα δύο ακριβώς χρόνια από την Βαλπούργια Γερμανική νύχτα της 30ης Απριλίου 1945, κατά την οποία ο Αρχηγός του Γερμανικού Ράιχ και οραματιστής της Νέας Ευρώπης Αδόλφος Χίτλερ έθεσε μόνος Του (σ.σ. προσοχή στο κεφαλαίο Τ) εις την γήινη παρουσία Του. [...] 30 Απριλίου 1945, μία λαμπερή σελίδα της σύγχρονης ιστορίας κλείνει. Ο Μεγάλος Άνδρας του Εικοστού Αιώνα, ο εμψυχωτής και απόστολος της Επαναστάσεως του Αγκυλωτού Σταυρού είναι νεκρός.

        Χίλια εννεακόσια ογδόντα επτά, σαράντα δύο χρόνια μετά, μετά, με την σκέψη και την ψυχή μας δοσμένη στην Μνήμη του Μεγάλου μας Αρχηγού, υψώνουμε το δεξί χέρι ψηλά, χαιρετούμε τον Ήλιο και με το θάρρος, που μας επιβάλλει η Στρατιωτική μας Τιμή και το Εθνικοσοσιαλιστικό μας καθήκον κραυγάζουμε γεμάτοι πάθος, πίστη στο μέλλον και στα οράματά μας: HEIL HITLER! "

        Το αναγνωρίζεις το κείμενο αυτό? Ή δεν ξέρεις ποιος το έχει γράψει?

        • Carl Sagan avatar
          Carl Sagan @ dim 30/09/2012 06:58:13

          Τα είπαμε αυτά. Έχουν περάσει 25 χρόνια από τότε, και ο ίδιος έχει δηλώσει πρόσφατα ότι μετά από 25 έτη ακόμα και έγκλημα να είχε κάνει θα είχε παραγραφεί. Έχει δηλώσει επίσης πως όταν ήταν νέος του άρεσε να προκαλεί. Τότε ήταν 30 χρονών, σήμερα 55.

          Και αμάν πια με τον μπαμπούλα τον Χίτλερ. Ούτε τα παιδάκια δεν τρομάζουν πια με τον μυστακοφόρο. Στον ΒΠΠ όλες οι πλευρές έκαναν εγκλήματα, και όπως γίνεται συνήθως στο τέλος τα φόρτωσαν όλα στον ηττημένο. Όπως μπορεί κανείς να υποστηρίζει κάποιες ιδέες των Τσώρτσιλ, Μάο ή Στάλιν χωρίς να υποστηρίζει τις θηριωδίες τους, το ίδιο μπορεί και κάποιος να υποστηρίζει μερικές ιδέες του Χίτλερ χωρίς να υποστηρίζει τις θηριωδίες του. Ας ξεσκαλώσουμε επιτέλους από τα στερεότυπα. Τα argumentum ad Hitlerum ανήκουν πλέον στις λογικές πλάνες και επίσημα.

          • dim avatar
            dim @ Carl Sagan 30/09/2012 14:31:09

            Ωραία, αρχίσαμε να έχουμε μια κάποια πρόοδο. Μέχρι τώρα όσους ρωτούσα για το ναζιστικό παραλήρημα Μιχαλολιάκου, μου απαντούσαν, δεν ισχύει, δεν είναι ναζιστής κλπ κλπ. Τώρα περάσαμε στο επόμενο στάδιο. "Ναι υπήρξε θαυμαστής, αλλά στα 30 του!!", (δηλαδή τώρα έχει πάψει να τον θαυμάζει?). ¨Όλοι έκαναν εγκλήματα, αλλά τα φορτώνεται πάντα ο ηττημένος!!)" (βλέπω και από εσένα μια τάση υπεράσπισης του Χίτλερ).

            Δεν είναι κακό να έχει ο καθένας τις ιδέες του και να κρίνεται για αυτές. Το κακό είναι να κρύβει τις πραγματικές του ιδεές, και να παρουσιάζει ένα άλλο πρόσωπο αγγελικό (βοήθεια στις γριούλες κλπ), ενώ κατα βάθος το άτομο αυτό είναι ένας φασίστας, ένας ναζιστής που μόλις πάρει την εξουσία στα χέρια του, με τη δύναμη που έχει θα αποκαλύψει το πραγματικό του πρόσωπο, και θα "κραυγάζει γεμάτο πάθος, γεμάτο πίστη στο μέλλον και στα οράματα μας: Heil Hitler"

        • Δωριεύς avatar
          Δωριεύς @ dim 30/09/2012 13:30:01

          Λοιπόν καλημέρα. Ἄργησα νά σοῦ ἀπαντήσω γιατί μόλις τῶρα εἶδα τήν ἀνάρτηση. Ἀπάντηση ὅμως στίς ἐρωτήσεις μου γιά τό σχόλιό σου δέν βλέπω, καί βέβαια ἐγώ τὀ πρώην μέλος τῆς ΝΔ καί μάλιστα στήν ΚΟΒΑ ίατρῶν ψήφισα ΧΑ καί ἄν συνεχίσει νά πορεύεται ἔτσι ἡ ΝΔ θά ξαναψηφίσω. ΧΑ. Δέν μοῦ λές δημοκράτη μου, σέ ἐνοχλεῖ πού ὁ Μιχαλολιᾶκος ὑπῆρξε θαυμαστής τοῦ Χίτλερ, ἀλλά δέν σέ ἐνοχλεῖ ὁ Ραϊχενμπαχ, ὁ Φοῦχτελ. ἡ Μέρκελ , ὁ Σόρος , τό Stern , τό ΓΑΠ , ἡ μή ἀνακύρηξη ΑΟΖ , οἱ βόλτες τῶν βρωμότουρκων στό Αἰγαῖο καί τόν Σαρωνικό , τά τουρκικά στήν τηλεόραση , οί κοπρῖτες τοῦ Ἰσλάμ; Αὐτούς τοὐλάχιστον τούς ζεῖς γιά τόν ἄλλο μιλᾶ ἡ ἱστορία του. Ξανασκέψου το.

          • dim avatar
            dim @ Δωριεύς 30/09/2012 15:07:51

            Πρώτον, η φώτο αυτή, με βάση αυτά που αναφέρει το Εθνος, είναι από το συνέδριο της ΧΑ το 1990. Στην αίθουσα εκείνη, υπάρχουν και άλλες φώτο, που δείχνουν όλα τα εμβλήματα που χρησιμοποιούσαν οι ναζιστές. Το συγκεκριμένο έμβλημα που φαίνεται εδώ, το χρησιμοποιούσε η παραστρατιωτική οργάνωση που έφτιαξε ο αρχηγός των Ες Ες Χίμλερ, και δεν έχει σχέση με τη σβάστικα στην οποία αναφέρεσαι. Αλλά και τη σβάστικα που λες, τη χρησιμοποιεί η ΧΑ επειδή είναι αρχαίο σύμβολο, και όχι επειδή υπήρξε το σύμβολο του ναζισμού? Θα μπορούσα να το δεχθώ αυτό, αν δεν υπήρχαν οι ύμνοι του Μιχαλολιάκου προς τον Χίτλερ. Από τη στιγμή που υπάρχουν όμως, ένα και ένα κάνουν δύο.

            Μη προσπαθείτε άλλο να πείσετε ότι η ΧΑ δεν είναι υμνητές του ναζισμού. Περάστε στην δεύτερη φάση: αρχίστε να υπερασπίζεστε τις ιδέες σας, με επιχειρήματα, όπως αυτό που αναφέρεις πχ για τους σύγχρονους 'Χίτλερ'. Ότι ναι, εμείς υπερασπιζόμαστε τον Χίτλερ, αλλά μηπως και εσείς που υπερασπίζεστε τον ΓΑΠ πχ κλπ κλπ είσαστε καλύτεροι? Ας μιλήσουμε επιτέλους με ειλικρίνεια, και ας κριθούμε όλοι για αυτό. Αν βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τον Χίτλερ με τον ΓΑΠ ή τη Μέρκελ κλπ., σεβαστό, δημοκρατία έχουμε εξάλλου και ο καθένας μπορεί να εκφράσει ελεύθερα την άποψη του και να κριθεί για αυτήν...

            Η δική μου λοιπόν απάντηση στο επιχειρημά σου για το αν με ενοχλούν όλοι αυτοί που ανεφερες, είναι η εξής: Ο Ράιχενμπαχ δεν με ενοχλεί τόσο. Το να έρχεται τεχνικό κλιμάκιο που θα μας εξοπλίζει με τεχνικά μέσα για να αντιμετωπίσουμε χρόνιες παθήσεις της ελληνικής οικονομίας, όπως η φοροδιαφυγή, ο εκσυγχρονισμός και η πάταξη της γραφειοκρατίας, δεν με ενοχλεί. Η Μέρκελ με ενοχλεί ως Έλληνα, αλλά αυτή κοιτάζει πρώτα από όλα το συμφέρον του λαού της, ας κοιτάξουμε και εμείς το συμφέρον το δικό μας. Και για μένα το συμφέρον το δικό μας είναι να μείνουμε και εμείς εντός, αυτά που έχουμε να χάσουμε αν φύγουμε από την Ευρώπη είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χάνουμε τώρα μέσα από τα σκληρά και άδικα μέτρα. Για ΑΟΖ, και εθνικά θέματα, ο Σαμαράς με καλύπτει πλήρως, έχει αποδείξει πόσο πατριώτης είναι, και επ’ αυτού δεν χωράει αμφισβήτηση. Για όλους εσάς τους τυφλωμένους με υπερεθνικιστικές βλέψεις, ξέρω θα πείτε, ο έτσι, ο αλλιώς, ο προδότης κλπ κλπ. αλλά για όλους εμάς που τον πατριωτισμό δεν τον κρίνουμε μέσα από το ποιος θα πετάξει τις πιο υπερθενικιστικές κορώνες, αλλά από αυτόν που με ρεαλισμό και υπευθυνότητα υπερασπίζεται τα εθνικά μας συμφέροντα, χωρίς να θέτει σε κίνδυνο την χώρα μέσα από μαξιμαλιστικές επιδιώξεις, ο Σαμαράς είναι ο κατάλληλος ηγέτης για τον σκοπό αυτό. Για το Ισλάμ και τους λαθρομετανάστες, θα συμφωνήσω, αλλά και πάλι το πρόβλημα δε λύνεται με τάγματα εφόδου, αλλά με συντονισμένη, αποφασιστική και διαρκής πολιτική βούληση, που βλέπω ότι η παρούσα κυβέρνηση διαθέτει (παρότι φροντίσατε κάποιοι να μην πάρει αυτοδυναμία, και να έχει έτσι ανάγκη τη στήρικη του Κουβέλη, και άρα να μπαίνουν τα κλασικά ‘αριστερά’ εμπόδια για μια ακόμα πιο αποφασιστική αντιμετώπιση του προβλήματος)

          • tarzan avatar
            tarzan @ Δωριεύς 01/10/2012 09:22:08

            εισαι και γιατρος ......μ(εγκελε)

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ dim 29/09/2012 16:13:23

      Όταν η ΝΔ ξερίζωνε από τα χείλια της τις λέξεις πατρίδα και έθνος,
      όταν υπουργός της υιοθέτησε τη νόθα εκδοχή της ιστορίας πού πλασσάριζε
      η Ρεπούση, όταν άλλος υπουργός της ευχαριστούσε τους λαθραίους που μας βοηθάνε στο δημογραφικό μας, όταν όλοι παρέα βόλευαν τους συγγενείς τους φίλους και τους κολλητούς σε ξεκούραστες και καλοπληρωμένες θεσούλες στο έρμο το δημόσιο, τότε τι περίμενες να γίνει;
      Και σημείωσέτο ακόμα δεν έχεις δει τίποτα!

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Σπορέας 29/09/2012 19:06:11

        ". . .και καλοπληρωμένες θεσούλες στο έρμο το δημόσιο, . . ."

        ᾿Εκεῖ ἔχεις ἄδικο! Αὐτό ἦταν ἀποκλειστικό προνόμιο τοῦ πασοκ καί συριζα!!

    • galis avatar
      galis @ dim 29/09/2012 17:53:21

      Αγαπητέ dim δεν αλλάξαμε εμείς η ΝΔ άλλαξε προς το γαλαζοπράσινο...

  4. Παύλος avatar
    Παύλος 29/09/2012 15:30:37

    Alexei, είσαι πολύ αυστηρός με τον Άδωνι.
    Να συμφωνήσω ότι είναι πολυλογάς, ότι συχνά παλινωδεί, ότι αντιφάσκει (χρονικά), ότι κάποτε κάνει δηλώσεις απερίσκεπτα και εκτίθεται εκ των υστέρων, με λίγα λόγια ότι είναι πολιτικώς άπειρος, όμως , θεωρώ ότι είναι ίσως, ο μόνος τόσο ακραιφνής, τόσο γνήσιος, τόσο αυθόρμητος, αλλά προ πάντων τόσο καλλιεργημένος Ελληνοπρεπώς, ανάμεσα σε τόσα και τόσα ιερά τέρατα του πολιτικού στερεώματος, που πονηρά και επιτηδείως αλαλάζουν !

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Παύλος 29/09/2012 19:09:00

      !!!!!!!!!!!!!!! Εὐτυχῶς πού ὑπάρχει καί ὁ ῎Αδωνης στήν ΝΔ!

    • tarzan avatar
      tarzan @ Παύλος 01/10/2012 09:25:39

      "καλλιεργημένος Ελληνοπρεπώς" ναι ο μπουμπουκος "καλλιεργημενος " με το κιλο ....

  5. alex23 avatar
    alex23 29/09/2012 15:56:03

    τελικα ο καλυτερος διαφημιστης της ακροδεξιας ειναι η λαικη δεξια, δλδ η ΝΔ
    - για τον κ.Δενδια..η χα ασχολειται μαζι του γιατι ακυρωνει την λαικιστικη της τακτικη..ο κ Δενδιας ασχολειται μαζι της μονο οταν παραβαινει τον νομο..

    - στην βουλη ακομα δεν εχουν αποφασισει τι θα κανουν με την χα..αλλοι λενε οτι αργα ή γρηγορα καποιοι ή ολοι θα προσαρμοστουν και καποιοι αλλοι οτι πρεπει να τους δειξουν οτι τελειωσαν τα αστεια..αυτο το κενο βρισκει η χα και κανει παρτυ, ελεω των μμε που ψοφανε για μερικα στιγμιοτυπα που θα γεμισουν τα δελτια και τα πανελ τους..

    - ο κ. Γεωργιαδης τους διαφημιζει ως ΕΘΝΟ-Σοσιαλιστες και αυτο εχει μεγαλη διαφορα..και μας αρεσει δεν μας αρεσει ο κ.Γεωργιαδης, ερχεται απο εναν χωρο ο οποιος γνωριζει πως να αντιμετωπιζει επικοινωνιακα τετοια ατομα σε αντιθεση με το μεγαλυτερο ποσοστο των υπολοιπων νδκρατων, που παγιδευμενοι στους συμβουλους τους δεν βγαινουν εκτος κειμενου στις συζητησεις τους..

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 29/09/2012 16:07:05

    Δεν είναι το μόνο copy-paste που έκαναν...Κι άλλες ιδέες από τα άρθρα και από τα σχόλια που γράφονται εδώ, τα έχουμε ακούσει μετά από τους ΧΑ

  7. Φανη avatar
    Φανη 29/09/2012 16:52:20

    Θυμηθηκα το 81 οταν πρωτοβγηκε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσια, τι μαλλι ακουρευτο, τι ζιβαγκο και μπουφαν, τι μουσι και γενειαδες, ολο σχεδον το υπουργικο συμβουλιο σκετο ....γυφταριο.Ειπα απο μεσα μου δικιο ειχε ο Ραλλης.Ομως μετα φαγανε, ηπιανε, σενιαριστηκαν, μαθανε και τη Ντομ Περινιον και κυβερνησαν [τροπος του λεγειν] 30 χρονια και μας φερανε εδω που μας φερανε.
    Οι "απο δω μερια" παλι ,οπως λεει και ο Πασαλαρης, μετα τα κοστουμια και τις mercedes , οπου γαμος και χαρα η Βασιλω πρωτη, δος τους δεξιωση και κοτερα και μεγαλομανια, μεχρι και στις προεκλογικες συγκεντρωσεις με τη λιμουζινα και τους παρατρεχαμενους εκαναν εμφανιση....εξ ου και ο χαρακτηρισμος "χαζοχαρουμενοι" μπροστα στους "προοδευτικους" που πιαναν πουλια στον αερα και περνουσαν τις θεσεις τους παντου ακομα και στα λιγα μεσοδιαστηματα που κυβερνησαν οι χαζοχαρουμενοι.Στο τελος καταφεραν να μπουν στο ιδιο τσουβαλι ,"ολοι ιδιοι ειναι", κερδιζοντας επαξιως τον τιτλο.
    Τωρα η ΧΑ :με εμφανιση περιπου εποχης "Καραισκακη" και μορφωση υπο το μηδεν [πλην του αρχηγου της], ταιριαξε με την εποχη γιατι καπως ετσι εχει καταντησει και η πλειονοτητα του Ελληνικου λαου, υποβαθμιση σε ολα τα επιπεδα, οποτε δεν της κακοφαινεται ενα κομμα που της μοιαζει.Ομως αυτο το κομμα ηρθε για να μεινει και θυμηθειτε πως θα ειναι σε μια 5ετια.Αν μαλιστα καταφερνει να καλυπτει τρυπες που ανοιξαν τα αλλα κομματα και τις αφησαν να χασκουν, τοτε οι της "απο δω μεριας" θα τρεχουν και θα συνωστιζονται ποιος να τους πρωτοχαιδεψει.Γνωριζω πολυ καλα τι εστι Μανιατης, δε μπορεσε κανεις να τους υποδουλωσει εκει κατω στα πετρινα χωρια του Ταιναρου, μολις βρεθει το καταλληλο λουστρο που τους λειπει .....τρεμετε χαζοχαρουμενοι.

    • Δωριεύς avatar
      Δωριεύς @ Φανη 29/09/2012 22:13:30

      Κατ'ἀρχήν καλησπέρα σέ ὅλους. Λοιπόν Φανή στό πρῶτο σκέλος τῆς ἀπαντήσεώς σου ἔχεις άπόλυτο δίκαιο γιά τούς άλήστου μνήμης κλεφτοκοτάδες πασοκοσυριζαίους συνδικαλιστάς καί βολευτοκωσκοτάδες, ἀλλά στό δεύτερο σκέλος θά μοῦ ἐπιτρέψης νά διαφωνήσω διότι τυγχάνει νά γνωρίζω πολλούς διακεκριμένους ἐπιστήμονας μέλη τῆς ΧΑ, ἐκ μετεγραφῆς βέβαια ἐκ τῆς ΝΔ ἀλλά τῶρα ἀνήκοντας στήν ΧΑ. Ἄ καί μήν νομίζεις ὅτι ὑπάρχει καμμία διαφορά στίς ἀπόψεις Χρυσαυγιτῶν καί ψηφοφόρων τῆς ΝΔ ἤ ὅτι οἱ μέν εἶναι πιό ἐθνικισταί ἀπό τούς δέ. Ὄχι, ἁπλῶς ἡ ΝΔ ἔγινε , ὅπως πολύ εὔστοχα γράφει πιό πάνω ὁ ἀγαπητός galis , πιό γαλαζοπράσινη , ἤ ἄν μοῦ ἐπιτρέπεις νά προσθέσω πιό γαλαζοπρασινορόζ. Μέ σεβασμό.

  8. Λακμος avatar
    Λακμος 29/09/2012 18:32:02

    Συμφωνω με το αρθρο. Γιατι ομως δεν στελνουμε και εμεις οι "χαζοχαρουμενοι" τους βουλευτες μας να συμπαρασταθουν, εκει που υποφερουν οι συμπολιτες μας; Στο Αιτωλικο, στην Ανθηλη, στη Πατρα, στα νησια που υφιστανται τωρα επιδρομη, στη Θηβα και σε τοσα αλλα μερη; Προχθες? στη πλατεια Αμερικης πηγε κανεις να δει τι γινεται; Πηγε κανεις στο Α.Τ Αγιου Παντελεημονα να δει μεγαλοδικηγορο να μετατρεπει, με την ανοχη του υπουργειου, τους θυτες-παραβατικους λαθρο σε θυματα και τα θυματα-κατοικους πλατειας Αμερικης σε θυτες; Ναι, αντιγραφουν. Ας κινηθουμε ομως λιγο και εμεις προτου ειναι πολυ αργα και τρεχουμε και δεν φτανουμε. Και ας μη φοβομαστε τι θα γραψει η Αυγη και ο Ριζοσπαστης η τι θα πει η κυρια Ρεπουση και ο κ. Κωνσταντινου του ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

  9. andreas london avatar
    andreas london 29/09/2012 22:28:51

    άσχετο αλλα αν η πληροφορία είναι σωστή και δείτε που πηγαίνουν τα κεντρικά γραφεία της ΧΑ θα έχει γέλιο πολύ

  10. anorfogafos avatar
    anorfogafos 30/09/2012 03:19:06

    ΕΙΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΔΙΚΟΙ ΜΕ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΙ ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΕΟΝΑΙ ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ...... ΚΕΦΑΛΑΙΟ "Ψ" :)

  11. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 30/09/2012 07:57:24

    Κύριε ΑNORFOGAFOS αυτό που είναι πίσω από τον Γ. Γ της Χρυσής
    Αυγής ονομάζεται Ρούνα και συγκεκριμένα είναι η "Ρούνα του Λύκου"
    Δεν θα σου εξηγήσω τη σημασία της και τον συμβολισμό της. Μπορείς
    να βρεις περισσότερες πληροφορίες στο διαδίκτυο.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ ΝΙΚΟΣ 30/09/2012 08:25:59

      Λύκους να τους φάει ,είναι...

    • arcane avatar
      arcane @ ΝΙΚΟΣ 30/09/2012 08:42:28

      Οι Ρούνες είναι τα γράμματα του αρχαίου Γερμανικού αλφαβήτου, πριν αρχίσουν οι Γερμανοί να χρησιμοποιούν το Λατινικό αλφάβητο. Υπήρχε από την αρχαιότητα και Γερμανικό σύστημα μαντικής και μαγείας που χρησιμοποιούσε τις Ρούνες, υπάρχουν και σύγχρονες εκδοχές του. Η “Ρούνα του Λύκου” έχει χρησιμοποιηθεί και ως Γερμανικό εραλδικό σύμβολο. Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία αρχαίας Γερμανικής ιστορίας και λαογραφίας , πως βρίσκουν όμως όλα αυτά τα Γερμανικά πράγματα το δρόμο να γίνουν σύμβολα ενός Ελληνικού εθνικιστικού κόμματος;

  12. nina avatar
    nina 30/09/2012 17:02:11

    ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ...ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΑΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΛΑΙΚΙΣΤΙΚΑ ...ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΕΔΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΕΛΠΙΔΑ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ .
    ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΗ Χ.Α. ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΟΧΕΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ Η ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΤΟΥΝ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ...