#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2010 14:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν η Ιστορία εκδικείται



Ανίκανη η κυβέρνηση, ανασφαλείς οι Έλληνες, υποστηρίζει το ΠΑΣΟΚ

(Αθήνα, Τρίτη 17 Μαρτίου 2009). Η χώρα κυβερνάται από δεξιούς, αδέξιους και ανίκανους, τόνισε ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, ασκώντας σκληρή κριτική στη Νέα Δημοκρατία, τόσο για τα ζητήματα της ακρίβειας όσο και για την αυξανόμενη εγκληματικότητα, την οποία μάλιστα συνέδεσε με την οικονομική κρίση.

Ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης κάλεσε την κυβέρνηση να ασκήσει το έργο της σοβαρά για "όσες εβδομάδες ακόμη παραμείνει στην εξουσία", όπως είπε χαρακτηριστικά. Κατηγόρησε τη Ν. Δ ότι "κατέβασε" τη μεσαία τάξη  στις πλέον αδύναμες εισοδηματικά ομάδες των χαμηλοσυνταξιούχων και των νέων της "γενιάς των 700 ευρώ", ενώ σημείωσε πως η ετήσια δαπάνη μιας τετραμελούς οικογένειας επιβαρύνθηκε κατά 3.275 ευρώ μέσα στην τελευταία πενταετία.

Σχετικά με τα ζητήματα ασφάλειας, σημείωσε ότι "η αστυνομία έχει κατεβάσει τα χέρια και οι υπουργοί έχουν κατεβάσει τα μολύβια". Συνέδεσε μάλιστα τη συχνότητα των ληστειών -συνήθως μετά φόνου- και με τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης. "Η χώρα χρειάζεται ένα σχέδιο αντιεγκληματικής πολιτικής με πρώτο ζήτημα την αντιμετώπιση των συνεπειών της κρίσης και δεύτερο την αποκατάσταση της τάξης" είπε ο κ. Χρυσοχοϊδης.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 14:13:46

    ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΕΙΑ!!
    ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ!!!
    ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑΙ Η ΟΧΙ
    ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΘΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ;
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ Η ΟΧΙ;
    ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 14:15:42

      πρεπει να το απαιτησει ο λαος ανεξαρτητως κομματων

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 15:40:33

      Καλύτερα να τον κρατήσει το GAP τον ΠΡΟΠΟ. Ακόμα δεν έχουμε δεί το έσχατο επίπεδο ανικανότητάς του.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Orestios 25/06/2010 15:44:51

        Νομίζω οτι είναι καλύτερα και για τον ίδιο το Χρυσοχοϊδη να αποχωρήσει από το Υπουργείο για τους εξής λόγους:
        1. Θα τον σημαδεύει για πάντα αυτή η αποτυχία.
        2. Εχει πλέον απωλέσει την εμπιστοσύνη της κοινής γνώμης,υποθέτω και των Σωμάτων που προϊσταται.
        3.Και το σημαντικότερο: θα λειτουργεί πλέον με γνώμονα την εκδίκηση και ως γνωστόν το "γινάτι βγάζει μάτι".

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 25/06/2010 15:49:51

        Κώστα Ροδινέ, διαφωνώ.
        Πρέπει να μείνει στην θέση του ο ΠΡΟΠΟ. Δεν έχει ξεδιπλώσει πλήρως την ανικανότητά του.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Orestios 25/06/2010 15:56:22

        @ Κώστα Ροδινό

        Συμφωνω απολυτα δεν χρειαζονται αλλες αποδειξεις για τον κ. Υπουργο

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Orestios 25/06/2010 16:34:20

        Ορέστιε,

        Δεν έχουμε την πολυτέλεια να δούμε όλο το εύρος της ανικανότητας του.
        Δείγμα γραφής υπερ αρκετόν!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 25/06/2010 16:40:47

        Τί κρίμα να μην έχει άλλες επιλογές το GAP. Συλλογή ανίκανων είναι πια αυτή η κυβέρνηση?

    • sceptical avatar
      sceptical @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 18:49:32

      Αλίμονο..Οι αλαζονικοί φανφαρονισμοί στους οποίους επιδίδονταν συχνά ο κ. Χρυσοχοίδης στο παρελθόν και η φοβερή πρόσφατη εγκληματική ενέργεια, μου θύμισαν την "ύβρι" στην αρχαία τραγωδία. Επρεπε να παραιτηθεί αμέσως! Είναι τουλάχιστον αφελής η άποψη ότι φταίνε οι υπάλληλοί του!! Εταζε στους πολίτες ασφάλεια και τάξη. Δέχθηκε το χειρότερο πλήγμα μέσα στο ίδιο του το υπουργείο, ένας άνθρωπος σκοτώθηκε μέσα στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη! Τι περισσότερο μένει να ειπωθεί?

  2. socrates avatar
    socrates 25/06/2010 14:15:00

    Είδες Μιχάλη Χρυσοχοίδη γιατί λέει ο λαός "έχουν οι καιροί γυρίσματα".
    Ο λαός είναι πολύ πίο σοφός από εσένα, φιλαράκι, που έβγαινες επί χρόναι σαν εισαγγελέας στα κανάλια να καταγγέλεις τους πάντες επί παντός επιστητού.
    Any fool can criticize and most fools do, λένε οι άγγλοι.
    Αυτό ακριβώς είσαι, φιλαράκι, ένας fool και μισός.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ socrates 25/06/2010 14:27:22

      ΜΗΔΕΝΙ ΣΥΜΦΟΡΑΝ ΟΝΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΚΟΙΝΗ ΓΑΡ Η ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΟΡΑΤΟ
      ελεγαν οι αρχαιοι
      δεν λεω να μην κανει κριτικη στους αλλους ο προ-πο αλλα με μετρο
      κανεις δεν ειναι αλανθαστο και αυτο το ειχε ξεχασει

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 14:33:16

        κατι που κανεις δεν αναφερει
        ο προπο ετιμαζοταν να γιορτασει μια επετειο...θυμαστε ποια;

      • socrates avatar
        socrates @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 14:42:30

        Του ξηρού εάν δεν κάνω λάθος αλλά του ξηράθηκε η χαρά.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 14:49:38

        εχω την εντυπωση οτι δεν καταλαβαινει τιποτα
        αραγε να σκεφθηκε να παραιτηθει;
        τα ΜΜΕ ποιουν την νησσα

  3. Lewnidas avatar
    Lewnidas 25/06/2010 14:34:09

    αυτο ρημαδ το ιντερνετ δεν ξεχναει με τπτ

  4. Dimi avatar
    Dimi 25/06/2010 14:41:15

    Το παραλήρημα κατά ΝΔ του υπερφίαλου Χρυσοχοϊδη - ο οποίος προφανώς ξεχνά ότι ΑΥΤΌΣ είναι ο «πολυπολιτισμικός» διώκτης υπουργός των Διαμαρτυρόμενων Απροστάτευτων Πολιτών Ελλήνων/Μεταναστών στην ίδια τους τη χώρα – επιβεβαιώνει ότι: "Mωραίνει Κύριος, ον βούλεται απωλέσαι".

  5. thespieys avatar
    thespieys 25/06/2010 14:58:06

    Ρε Μιχαλάκη, δε ξέρεις ότι υπάρχει Θεία Δίκη; Δεν έχεις ακούσει πως ό,τι καλό και ό,τι κακό έχεις κάνει σ΄αυτή τη π... τη ζωή θα το βρεις μπροστά σου;
    Οσον αφορά το χθεσινό, δεν εχω αμφιβολίες οτι σχετίζεται με το θεμα του C4I oπως εχουν γράψει πολλά blogs..

  6. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 25/06/2010 15:02:11

    Είναι και φρεσκοπαντρεμένος με γυναίκα καμία τριανταριά χρόνια μικρότερή του, αν δεν κάνω λάθος σε τρίτο γάμο.
    Ειδικά μετά από αυτό το χουνέρι, άμα δεί το κορίτσι . . . χαρά, σφύρα μου.

    • Misha avatar
      Misha @ μας δουλεύουν 25/06/2010 15:04:12

      Τέταρτος γάμος με μια ευρωβουλευτίνα Πασοκτσού.
      Να ετοιμασθεί και η νέα γενιά των Γκόλντμαν.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Misha 25/06/2010 15:06:40

        Τα έχουν αυτά οι αριστεροί..

    • lpap avatar
      lpap @ μας δουλεύουν 25/06/2010 19:03:58

      Στο χωριό μου από το οποίο κατάγεται η..νύφη αυτό συζητάν! Την παραλίγο χηρεία της!! Αλλά για σκεφτείτε να είχε σκοτωθεί ο ίδιος ο υπουργός!!!!

  7. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 15:04:05

    Αλήθεια, αυτός δεν θα... έπιανε συντομα τους δολοφόνους των εργαζομένων της ΜΑΡΦΙΝ;

    • socrates avatar
      socrates @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 15:44:35

      Τους έπιασε αλλά το έκρυψε από τα κανάλια γιατί είναι σεμνός.

      • Orestios avatar
        Orestios @ socrates 25/06/2010 15:46:57

        χαχαχαχαχα

  8. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 15:44:59

    Διαβασα και αυτο το αρθο

    h**p://resaltomag.blogspot.com/2010/06/blog-post_4982.html

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 15:48:57

      η λαλιστατη κα συμβουλος δεν προεβη σε δηλωσεις ?

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ anonymous 25/06/2010 15:51:13

        ειχε τελειωσει το μεικ-απ

      • Orestios avatar
        Orestios @ anonymous 25/06/2010 15:53:35

        Να της δώσουν να κρατά η ίδια το μικρόφωνο. Να δούμε το ταλέντο της.

  9. Lgz avatar
    Lgz 25/06/2010 16:09:38

    μιχαλάκη μη φοβάσαι


    σε στηρίζει ο ...Καρατζαφέρης!

  10. nick avatar
    nick 25/06/2010 16:33:49

    Οι άνθρωποι είναι πιο ανίκανοι απ'όσο μπορούσε να φανταστεί κανείς.
    Η ανικανότητά τους σε όλους τους τομείς,μαζί με την αηδιαστικά ισοπεδωτική,λαικίστικη αντιπολίτευση που άσκησαν επί 5,5 χρόνια στη ΝΔ χάρη στα πράσινα ΜΜΕ,οδηγεί φανερά στο πολιτικό τους τέλος.
    Η νίκη του ΠΑΣΟΚ της 4ης Οκτωβρίου 2009 είναι η μεγαλύτερη ήττα που υπέστη το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Ο Καραμανλής έπαιξε και έχασε,αλλά τελικά συνέτριψε το σύστημα ΠΑΣΟΚ με την τελευταία του ζαριά...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nick 26/06/2010 12:38:01

      εξαιρετικό σχόλιο

      • ΑνευΣημασίας avatar
        ΑνευΣημασίας @ δρόμος 27/06/2010 11:02:30

        απολύτως σωστός πράγματι αλλά το κόστος ειναι ανεκτίμητο για τη πατρίδα!

        Εκανε πολύ σωστά τις εκλογές, αλλά οφείλει την υπεράσπισι των ενεργειών του!
        Ως την λήξη του συνεδρίου, πρίν την τελική ομιλία του Σαμαρά πρέπει να άνέβει στο Βημα!
        Μπορέι να κάνει το μπαμ! Χωρίς δΕματα!
        Υπήρξε παραλήπτης μουσκουφής έκρηξης, με θύμα τον ίδιο και την Πατρίδα.
        Απασφάλισε!!! Ο γέγονε γέγονε!!! Αλλα μενει ακόμα ανοικτο το κε σερα σερά!

        Κάντο ...Καραμανλή!
        και Γαία πυρί μειχθήτω!

  11. blogcollector avatar
    blogcollector 25/06/2010 18:08:10

    Καλά ρε παιδιά τι φταίει ο υπουργός στην προκειμένη περίπτωση αν κάποιοι υπάλληλοί του δεν κάναν καλά τη δουλειά τους, εφαρμόζοντας το πρωτόκολλο με το να ελέγξουν το δέμά;

    • Orestios avatar
      Orestios @ blogcollector 25/06/2010 18:14:40

      Να ηγηθείς του "κινήματος των ανίκανων υπουργών". Με σύνθημα: "Πρώτα η πάρτη μας, ρίξτε τα όλα στους άλλους".

      • blogcollector avatar
        blogcollector @ Orestios 25/06/2010 18:47:41

        μπα μην ανησυχείς, το σύνθημα αυτό έχει εκφραστές σχεδόν σ' όλο τον κοινωνικό ιστό. Έχει ήδη βρει πολλούς υποστηριχτές εδώ και 30 χρόνια.
        Παντως αν το δέμα ήρθε σε μορφή δώρου ένας πρέπει να θεωρείται ο βασικός ύποπτος
        http://www.youtube.com/watch?v=tF5W5rcOL8g

    • Il marinero avatar
      Il marinero @ blogcollector 25/06/2010 19:03:35

      Ναι, θυσιάστηκε ο Μιχαλάκης και έβγαλε την φρουρά του στον "δρόμο" για την προστασία του πολίτη κι έμεινε αυτός απροστάτευτος!
      Α, το χρυσό μου!!!

  12. rizospastikos avatar
    rizospastikos 25/06/2010 18:17:06

    Παλια το λεγανε υποκλοπες...
    Σημερα το λενε βομβα-πακετο...

  13. τασούλης avatar
    τασούλης 25/06/2010 18:18:28

    τα λέει καλά πάντως, όπως και ο μέντοράς του ο χάρρυ κλύνν.

    • τασούλης avatar
      τασούλης @ τασούλης 25/06/2010 18:22:18

      Ουγκάγκα μπουμ μπουμ χι γκάπα γκουμ μπιρλί γκαγκά 3.275 ευρώ αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα.

  14. JOHN avatar
    JOHN 25/06/2010 19:27:15

    Τα προβληματα θα παραμενουν ενοσω δεν αλλαζουν πολιτικες παρα μονο ποσωπα!Και η ταχυτητα ανακυκλωσης τους θα εξαρταται απο το βαθμο ανικανοτητας του εκαστοτε διαχειριστη.Κι ετσι θα εχουμε το φαινομενο της εκδικησης της ιστοριας,πολυ συχνο στη χωρα μας λογω και της δομης του του βαρεως αρρωστου πολιτικου συστηματος.

  15. hellastt avatar
    hellastt 25/06/2010 20:53:56