#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2011 23:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν η Βάσω Παπανδρέου αποδομεί τον κ. Παπανδρέου



[caption id="attachment_96511" align="alignnone" width="575" caption="Η Βάσω με τον Ανδρέα Παπανδρέου πριν από πάρα πολλά χρόνια"][/caption]



Χωρίς άλλα σχόλια, διαβάστε τα κυριότερα σημεία από τη συνέντευξη της κας Β. Παπανδρέου στο ΒΗΜΑ

Θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει το μνημόνιο…
«.. Ήμουν μεταξύ εκείνων που ζητούσαν σκληρά μέτρα αμέσως μετά από τις εκλογές του 2009. Δυστυχώς, ήταν άλλες οι προτεραιότητες εκείνη την περίοδο. Θεωρώ ότι αν είχαμε δράσει εγκαίρως, θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει μεγάλο μέρος των όσων ακολούθησαν.

Ο λογαριασμός δεν βγαίνει!
Όταν είπα ότι ο λογαριασμός δεν βγαίνει, εννοούσα το θέμα της αποπληρωμής του χρέους. Ακόμα και μετά από την επιμήκυνση που πετύχαμε, χρειαζόμαστε ρυθμούς ανάπτυξης υψηλούς και πολύ μεγάλα πρωτογενή πλεονάσματα για πολλά χρόνια για να κάνουμε το χρέος μας βιώσιμο. Κάτι που δεν μπορεί να επιτευχθεί. Δεν είναι τυχαίο ότι καμιά αναπτυγμένη χώρα δεν έχει επιτύχει τα τελευταία 50 χρόνια τέτοια πρωτογενή πλεονάσματα.

Χειρότερα και από το 2009!                                                                                                          -η μεγάλη αύξηση του φόρου στα καύσιμα, όχι μόνον παγώνει την Οικονομία, αλλά τελικά μειώνει και τα ίδια τα έσοδα του Δημοσίου.                                              --επίσης, το ΕΣΠΑ «τρέχει» ακόμα με ρυθμό απορρόφησης 25%.                                     -στην αμυντική βιομηχανία, δεν έχουν οριστεί όλες οι Διοικήσεις.                                  -στις Εφορίες τα πράγματα είναι χειρότερα κι από το 2009, που ήταν μία προεκλογική χρονιά.

ακίνητη περιουσία: τα 50 δις είναι προσεγγίσιμα!
«Ειλικρινά, αν μιλάμε για αξιοποίηση και όχι για ξεπούλημα, τότε ακόμα και τα 50 δις ευρώ είναι προσεγγίσιμα. Νομίζω όμως ότι για να γίνει κάτι τέτοιο, χρειάζεται σχέδιο, ένα εντελώς νέο νομικό πλαίσιο και αποτελεσματικότητα. Μακάρι να είναι η κυβέρνηση έτοιμη για αυτό».

Συνεννόηση για αναδιάρθρωση                                                                    «Χρειαζόμαστε μία οριστική λύση για το θέμα του χρέους. Δεν χρειαζόμαστε «ανάσες», όπως έγινε την 11η Μαρτίου. Δεν μπαίνει έτσι το θέμα σε τροχιά οριστικής λύσης. Και μας το δείχνουν με κάθε τρόπο οι αγορές.
Τι λέω, λοιπόν; Πρώτον, δεν συζητούμε για μονομερή αναδιάρθρωση. Αυτό θα σήμαινε στάση πληρωμών και θα ήταν ανεπίτρεπτο για τη χώρα, αφού θα πλούτιζαν όλοι εκείνοι που έχουν επενδύσει στη χρεωκοπία μας, με τα λεγόμενα CDS, ενώ η Ελλάδα θα γυρνούσε δεκαετίες πίσω.

Δεύτερον: Μιλώ για μία συνεννόηση με τους βασικούς δανειστές μας – για το σύνολο του χρέους μας, εννοείται. Μία τέτοια διαδικασία θα μπορούσε να οδηγήσει κατά περίπτωση, είτε σε μία μεγάλη επιμήκυνση της αποπληρωμής του, είτε στο λεγόμενο «κούρεμα» των ομολόγων μας. Σε όλες τις περιπτώσεις, αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι να γίνει βιώσιμο το ελληνικό χρέος.

Πρέπει επίσης να σκεφτούμε ότι από το 2013, όταν θα αρχίσει η λειτουργία του μόνιμου μηχανισμού στήριξης, η αναδιάρθρωση θα είναι – περίπου – προαπαιτούμενο. Λέω λοιπόν: Γιατί τότε και όχι από τώρα; Όσο χάνουμε χρόνο οδηγούμαστε σε φαύλο κύκλο νέων δανείων και νέων μνημονίων».

Να υπενθυμίσουμε επίσης ότι η κα Παπανδρέου, μαζί με άλλους βουλευτές, κατέθεσε και εκείνη την ερώτηση για το Τ10

Κ.Ρ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/04/2011 23:35:34

    Τι υποκρισία!
    Πρώτα η Ντόρα και τα νούμερά της, που δεν της βγαίνουν, και τώρα η Βασούλα, που αναρωτιώμαστε πάνω από μια δεκαετία από πού τα βρίσκει.

    • Roulis avatar
      Roulis @ Orestios 13/04/2011 23:49:34

      Mα που τα βρισκει η Βασω ,που τα βρισκει!!!Που το θυμηθηκες...???

      • Orestios avatar
        Orestios @ Roulis 14/04/2011 01:30:02

        Η ερώτηση είχε και συνέχεια: Στο καζίνο παίζει????

  2. anonymous avatar
    anonymous 13/04/2011 23:36:56

    H λύση είναι μια και απλή άμεση εκδίωξη του ΠΑΣΟΚ από την εξουσία

  3. G.S. avatar
    G.S. 13/04/2011 23:41:03

    Μεγάλες οικειότητες βλέπω. Ήταν τότε που.... τέλος πάντων λέγανε οι κακές γλώσσες;
    Τι έχει δει αυτός ο Σπυρίδων.

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 14/04/2011 00:09:05

    Ασε μας βρε Βασούλα μας κάνεις και την επαναστάτρια.

    Τα ξέχασες που διόριζες και εσύ κόσμο από τα παράθυρα, που συμμετείχες στο κτίσιμο των νέων τζακιών με κρατικό χρήμα, που παρακολούθαγες την γεροντοκαψούρα του Ακη, που χειροκρόταγες που βγάλατε αρχηγό και μας φορτώσατε πρωθυπουργό.ό

    Σαρακοστή έχουμε πήγαινε για καμιά εξομολόγηση ρίξε καμιά νηστεία και άσε μας να τραβάμε το αγγούρι που μας φορτώσατε.

    Θέλεις και συνεντεύξη και αυτοκριτική.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Aris. A 14/04/2011 10:38:18

      Αλησμόνητες οι «ελληνοποιήσεις» ρώσσων μαφιόζων στις εκλογές 2000, επί υπουργείας της Εσωτερικών. Κρατάει χρόνια η εθνοκτόνος κολώνια.

  5. Y. avatar
    Y. 14/04/2011 00:23:53

    Βάσω Παπανδρέου:
    Στις πρώτες κυβερνήσεις ΑΓΠ, πρόεδρος ΕΟΜΜΕΧ, και κεντρικό πρόσωπο της δημιουργίας και λειτουργίας του ΟΑΕ (μαζί με Ανωμερίτη), που έσβησε από το χάρτη τον παραγωγικό ιστό της ελληνικής οικονομίας
    Βάσω Παπανδρέου:
    Σαρξ εκ σαρκός του βαθέως πασόκ, του κυβερνητισμού, και της νομενκλατούρας

    • loretta avatar
      loretta @ Y. 14/04/2011 01:35:20

      ΕΟΜΜΕΧ... το λαδωμα του ΑΙΩΝΑ αν ηθελες να παρεις επιδοτηση..!! τι μου θυμιζεις τωρα Υ...τριπλα εγκεφαλικα.

    • loretta avatar
      loretta @ Y. 14/04/2011 01:36:33

      Ο.Α.Ε.. ανδρο ακολασιας του πασοκ...!!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Y. 14/04/2011 09:03:01

      ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΦΕ ΤΗΝ ΘΥΜΟΣΑΣΤΕ ?
      ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΗΜΗ "ΠΡΟΜΕΤ" ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΤΟΤΕ ΕΛΛΕΙΜΑΤΑ ,ΤΗΝ ΚΑΤΗΡΓΗΣΑΝ ΑΡΟΝ-ΑΡΟΝ
      ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗΣ.

  6. Θετταλός avatar
    Θετταλός 14/04/2011 00:34:27

    Μας ξενέρωσε αυτή η φωτογραφία.
    Βλέποντας τον συγχωρεμένο θυμήθηκα τα παλιά συνθήματα "αλλαγή, αλλαγή" (που είναι η ριμάδα, οι ίδιοι και τα ίδια πρόσωπα), .....
    "έξω από την ΕΟΚ, έξω από το ΝΑΤΟ" (πιο βαθιά δεν γίνεται)...
    και το αμίμητο "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες" (τώρα ανήκει στους μετανάστες και στους τροϊκανούς). ..
    "Τσοβόλα δώστα όλα" vs "Παπα/ντίνου πάρτα όλα". Ο πατήρ έδωσε, ο υιός μαζεύει. ¨Ολα εδώ πληρώνονται τελικά.

  7. spiros avatar
    spiros 14/04/2011 06:58:18

    Προστέθηκε ακόμη μια φωνή ενάντια στην προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ.

  8. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 14/04/2011 09:39:03

    για όλους αυτούς που μιλούσαν απαξιωτικά για το Ζάπειο 1.
    Τώρα Ζάπειο 2.
    Και στη συνέχεια ξεσκαρτάρισμα από αρούληδες και άλλους φρούφληδες και ντιντήδες, ξηγημένα πράγματα.
    Σε διαφορετική περίπτωση θα μας τους περάσουν τους καινούργιους άνωθεν.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/04/2011 17:52:40

    ΜΟΝΙΜΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ '13;;;;;ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ '13 ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙ;;;ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ Ο ΓΑΠ;;;;;Ε;;;;ΓΙΑ ΄΄ΚΑΝΑ 2 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΔΕ ΜΙΛΟΥΣΕ ΤΟΤΕ, ΣΤΗ ΣΥΝΕΝΤΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ' ΧΕ ΔΩΚΕΙ;;;Ε;;;;