#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2008 00:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν δυο παιδιά βρίσκονται νεκρά

Δραματική κατάληξη είχε η ιστορία των δύο αγοριών από την Ορεστιάδα που αγνοούνταν από τις 28 Μαΐου και βρέθηκαν νεκρά και ημίγυμνα χθες το απόγευμα, σε ασανσέρ ακατοίκητης οικοδομής στο κέντρο της πόλης. Από την νεκροψία που έγινε από τον ιατροδικαστή, διαπιστώθηκε ότι τα παιδιά δεν έφεραν εξωτερικές κακώσεις, ενώ τα ακριβή αίτια του θανάτου θα εξακριβωθούν από την νεκροτομή που θα γίνει τις επόμενες ώρες. Αξίζει να σημειωθεί ότι την περασμένη μόλις εβδομάδα είχαν συλληφθεί οι γονείς των δύο παιδιών, με την κατηγορία της αγοραπωλησίας. Τα ερωτήματα πουν προκύπτουν είναι τεράστια. Κι αυτά που λέγονται ότι «κλείστηκαν μέσα στο ασανσέρ , ζεστάθηκαν και έβγαλαν τα ρούχα τους» ακούγονται αστεία. Γιατί δεν φώναζαν; Το θέμα είναι τεράστιο και προς το παρόν θυμίζουμε τι γράφαμε εδώ: Γίνεται εμπόριο οργάνων στην Ελλάδα;

Και θα πούμε και κάτι άλλο: Ο θάνατος δυο παιδιών που είχαν εξαφανισθεί εν μέσω οργιαστικών φημών για παιδεραστίες και αγοραπωλησίες οργάνων θα έπρεπε να μας έχει ξεσηκώσει όλους. Είναι πλέον πάρα πολλά τα κρούσματα αυτού του είδους. Συγκρίνετε όμως την εντελώς υποβαθμισμένη παρουσίαση του θέματος αυτού από τις χθεσινές τηλεοπτικές ειδήσεις,  με τον τριτοκοσμικό θρήνο που κυριάρχησε επί ημέρες για τον θάνατο του ηθοποιού Νίκου Σεργιανόπουλου και τα συμπεράσματα που θα βγάλετε για την ελληνική κοινωνία θα είναι ασφαλώς πολύ δυσοίωνα. Επί ημέρες όλοι οι γνωστοί καραγκιόζηδες των καναλιών εμφάνισαν περίπου ως λαϊκό ήρωα έναν ηθοποιό – προϊόν του εγχώριου σταρ σύστεμ, που λίγες ημέρες πριν από το θάνατό του είχε συλληφθεί από την αστυνομία με μεγάλη ποσότητα κοκαΐνης.

Όταν λοιπόν η ανομολόγητη ροπή προς την άσπρη κυρία και τους παρά φύσιν έρωτες γίνεται λαϊκό ανάγνωσμα, το επόμενο βήμα γι αυτήν την κοινωνία, θα είναι αυτό που είπε εκείνη η ανεκδιήγητη παρουσιάστρια του STAR. «Σε όλους μας θα μπορούσε να έχει συμβεί». Όλων μας δηλαδή τα παιδιά μπορεί,  έτσι στα ξαφνικά, να εθιστούν στην κοκαΐνη και να αλλάξουν και γούστα προκειμένου να συνεχίσουν να την παίρνουν. Τι πιο φυσιολογικό,  για μια κοινωνία που τους ανέχεται όλους αυτούς, καθισμένη αναπαυτικά στον καναπέ της. Και που είναι το παράξενο όταν χάνονται επί ημέρες δυο παιδάκια και ύστερα βρίσκονται νεκρά; Ας πρόσεχαν….

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 13/06/2008 01:50:54

    @"Διαφωνώ με ατάκες τύπου “ασχολούμαστε με ένα ομοφυλόφιλο κοκκάκι”. Δεν νομίζω οτι λέμε αυτό. Επισημαίνουμε οτι έκαναν λαικό ήρωα μια περίπτωση προς αποφυγήν. Και την συγκρίνουμε, αναπόφευκτα, με την στάση των ίδιων ΜΜΕ στην περίπτωση των δυο αγοριών.

  2. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 13/06/2008 03:04:00

    Ρε, Anonymous 1:31,

    μήπως είσαι ο Μαλέλης ή η "κυρία" του; κανένα άλλο νούμερο των νούμερων της AGB; κοκάκιας που σε "έφτιαχνε" ο συγχωρεμένος; ομοφυλόφιλος απ' αυτούς που χορεύανε προχθές στο Σύνταγμα με τον λοκώ απέξω; Αυτό σε πείραξε, η αναφορά στο παράδειγμα προς αποφυγή; Δες, ρε, κακομοίρη, τις φατσούλες των παιδιών και πες μια καλή κουβέντα για δαύτα. Αλλά από κάτι τέτοιους υπερασπιστές του κώλου και της άσπρης θεάς του σκότους φθάσαμε ώς εδώ.

  3. Le canard avatar
    Le canard 13/06/2008 08:36:12

    Σωστός ο Ανώνυμος6. Αν δεν ήταν τσιγγανάκια, ίσως η αντίδραση να ήταν πιο αποτελεσματική. Θίγει ένα σημαντικό ζήτημα. Ας κοιτάξουμε τα γκέτο των τσιγγάνικων οικισμών, δίπλα στην Αθήνα, που έχουν γίνει μίνι Κολομβίες. Ποιόν βολεύει η περιθωριοποίησή τους; Προφανώς, η ελληνική κοινωνία αδιαφορεί γι'αυτούς, που ούτως ή άλλως είναι μια κοινωνικά δύσκολα προσαρμόσιμη "φάρα". Ομως, εδώ έπρεπε να'ναι ο ρόλος της Πολιτικής, η οποία όμως δεν ασκεί καμμία πολιτική για το πρόβλημα.

  4. Helmut avatar
    Helmut 13/06/2008 10:29:45

    Όπως και να έχει, η ομοφοφοβία του νήπιου γέροντα (κραυγαλέα) και του φάκτορα (σε μια πιο υφέρπουσα εκδοχή της) με ξάφνιασε...

  5. Factorx avatar
    Factorx 13/06/2008 11:00:40

    @Helmut. Δηλαδή όποιος διαφωνεί με το αναγκαστικό ξεκ.....αγοριών και επίδοξων "μοντελων" με δόλωμα την κόκα (ξέρεις τι ενοω) είναι "ομοφοβικός"; Οχι ρε φίλε. Δεν μπορεί να πετάμε τα γνωστά σλόγκαν του δήθεν "ορθού πολιτικού λόγου" για να δικαιολογήσουμε επικίνδυνες καταστάσεις ξεκατινιάσματος. Κάποτε η "φτερού" είχε μόνο το ξεφώνημα ως όπλο για να διαλαλήσει την ιδιαιτερότητά της. Δυστυχώς τώρα οι επίκληροι έχουν την κόκα και τα μοντέλα.Και δεν χρειάζεται να απολογηθώ, αλλά με τιμούν με την φιλία τους αρκετοί gays των οποίων σέβομαι απόλυτα τις επιλογές κι αυτοί τις δικές μου. Για τις άλλες ξεφωνημένες και επικίνδυνες καταστάσεις μιλάμε εδω και μην ψαρεύεις στα θολά νερά.

  6. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 13/06/2008 15:06:42

    Χανουμε την ουσια, με το αν ειναι η οχι ομοφοβικη η δημοσιευση, αν μου επιτρεπετε να το πω..

    Το θεμα εινα άλλο, και το λετε..

    Οτι εθιστηκαμε σαν κοινωνια στο να εχουν χαθει δυο ΠΑΙΔΙΑ και να ειναι νεκρα σε ενα ανηλιαγο υπόγειο..
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;!!!

    Επρεπε και οι πετρες να σηκωθουν για αυτο το πραγμα!!!

    Και ασχολουμαστε με τις 70000 επισκεψεις στα σαιτ των θαυμαστων του Σεργιανο;;;

    Δε μπορω, μου ερχεται να κανω εμετο..

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 13/06/2008 15:09:13

    Helmut,

    ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ; ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ, ΔΗΛΑΔΗ, ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΒΑΣΗ ΜΙΛΑΣ: ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΙ "ΝΑ 'ΧΑΜΕ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ", Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ "ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ", -ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗΣ Α ΗΛΙΚΙΑΣ.

    ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΜΕΝΑ "ΟΜΟΦΟΒΙΚΟΣ", ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ (ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟ Φ, ΕΤΣΙ;) ΤΟΥΣ ΓΚΕΫ, ΑΝ ΕΙΣΑΙ "ΟΜΟΦΙΛΙΚΟΣ", (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ, ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ, -ΓΙΑ ΝΑ 'ΞΗΓΙΟΜΑΣΤΕ), ΘΑ ΜΕ ...ΖΗΛΕΨΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΠΟΣΟΥΣ ΑΝΑΒΩ ΚΑΝΑ ΚΑΝΤΗΛΑΚΙ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ "Ο ΘΕΟΣ-ΤΩΝ ΘΕΩΝ-ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ", ΛΟΓΩ AIDS, ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.

    ΕΠΕΙΔΗ, ΛΟΙΠΟΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΓΚΕΫ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΧΩΡΙΖΟΥΝ Μ' ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΪΚΑ ΔΟΣΜΕΝΗ ΙΔΙΕΤΑΙΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ, (: ΟΠΟΤΕ, "ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΜΕΝΑ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΡΑΤΣΙΤΣΕΣ) , "ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΣ ΣΗΜΑΙΑ" ΞΕΦΤΙΛΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ, ΘΑ ΛΕΩ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΙΝΙΑ ΤΩΝ ΞΕΚΩΛΩΝ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΜΙΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ "ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ", ΥΠΟ "ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΒΛΕΨΗ" ...ΒΑΛΙΑΝΑΤΟΥ, -ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ (= "ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ", ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ) ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΓΚΕΥ.

    ΠΡΙΝ ΠΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΣΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ 77 ΩΣ ΤΟ 84 DJ ΣΤΗΝ ΜΥΚΟΝΟ ("PIERO'S", ΑΛΛΑ ΚΑΙ "9 ΜΟΥΣΕΣ", -ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 79 ΒΑΛΑΜΕ ΠΟΡΤΙΕΡΗ- FACE CONTROL, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΑΜΕ ΤΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΝΑ ΓΛΩΣΣΟΦΙΛΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΣ, ΕΝΩ ΜΑΙΤΡ ΚΑΙ ΚΑΠΤΑΙΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ ΗΤΑΝ ΓΚΕΥ).

    ΕΠΙΣΗΣ, ΕΧΕ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΘΗΛΥΚΩΝ ΞΕΚΩΛΩΝ. ΔΙΟΤΙ, ΑΔΕΡΦΕ:

    Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΟ
    +
    Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΗ...

    ΝΑ 'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ -ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΕΓΕΙΣ!

    ΥΓ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ, -ΔΙΟΤΙ, ΕΙΠΑΜΕ, ΨΙΛΟ-ΧΟΝΤΡΟΑΣΧΕΤΟΣ-, ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΑΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΣΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ. ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ, ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΩ…