#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2010 12:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν δεν πετάει, κολυμπάει



Στις ελάχιστες ώρες που ο κ. Γιώργος Παπανδρέου δεν έχει κυβερνητικές υποχρεώσεις και απομακρύνεται από την Αθήνα για ξεκούραση, προτιμά να... κουράζεται με το αγαπημένο του χόμπι: το κανόε καγιάκ. Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο ξέκλεψε λίγες ώρες από το φορτωμένο πρόγραμμά του και βρέθηκε στον Πόρο με τη σύζυγό του, κυρία Αντα Παπανδρέου .

Απόγευμα Σαββάτου επιδόθηκε στο αγαπημένο του καλοκαιρινό σπορ διασχίζοντας με το κανό του το στενό μεταξύ Πόρου και Γαλατά, μακριά από αδιάκριτα βλέμματα, καθώς ελάχιστοι λουόμενοι και ένοικοι του ξενοδοχείου κατάλαβαν ότι ο αθλητής που συναγωνιζόταν το... ταχύπλοο πλοίο της γραμμής ήταν ο Πρωθυπουργός παρ΄ ότι νωρίτερα τον είχαν εντοπίσει στην παραλία.

Ενημερωμένοι για την άφιξή του αλλά και υποψιασμένοι για την αγάπη του προς το συγκεκριμένο σπορ, οι άνθρωποι του ξενοδοχείου είχαν κάνει τις προηγούμενες ημέρες επισκευές στα δύο κανό που διέθεταν, ένα κόκκινο και ένα λευκό. Ο κ. Παπανδρέου τα επιθεώρησε όταν αποφάσισε να εξασκηθεί στο αγαπημένο του άθλημα, όμως τελικά προτίμησε ένα άλλο, χρώματος πορτοκαλί, που κατέφτασε σε ένα αυτοκίνητο μάρκας Saab ειδικά για την περίσταση. Αφού το συναρμολόγησε με κινήσεις έμπειρου κωπηλάτη, το έριξε στη θάλασσα, ανέβηκε επάνω του και ξεκίνησε το σύντομο ταξίδι στο στενό που σχηματίζεται μεταξύ Πόρου και Ερμιόνης.



Η αρχική συνεννόηση με τους άνδρες της ασφαλείας του ήταν να κινηθεί παράλληλα με την ακτογραμμή και αριστερά από το ξενοδοχείο, ώστε να μπορούν να τον παρακολουθούν από την ξηρά. Μάλιστα ένα φουσκωτό είχε ελέγξει διακριτικά τους κόλπους απ΄ όπου επρόκειτο να περάσει. Ο Πρωθυπουργός όμως, μόλις έριξε το κανό στη θάλασσα, αποφάσισε να πάει προς τα δεξιά του ξενοδοχείου αιφνιδιάζοντας την ασφάλειά του. Πέρασε κάθετα τον δίαυλο Πόρου - Γαλατά και τράβηξε κουπί προς το νησί Μπούρτζι.

Στη διαδρομή του διασταυρώθηκε με δύο ιστιοπλοϊκά, ισάριθμα ταχύπλοα και το πλοίο της γραμμής, οι επιβάτες του οποίου σίγουρα παραξενεύτηκαν από τον θαρραλέο sportsman- αν και δύσκολα τον αναγνώρισαν με την μπαντάνα στο κεφάλι και τα γυαλιά ηλίου. Και ο ίδιος πάντως μάλλον ελάμβανε μέτρα προκειμένου να μην αναγνωριστεί και να απολαύσει ήρεμος τη βαρκάδα. Αναχωρώντας είχε στραμμένο το κεφάλι του συνεχώς προς το πέλαγος, ίσως για να μην είναι αναγνωρίσιμος από οποιονδήποτε στην ξηρά. Κατά την επιστροφή όμως είχε βγάλει το μαντίλι από το κεφάλι και το σωσίβιο, κρατώντας μόνο τα γυαλιά ηλίου.
Οσοι έτυχε να βρίσκονται στο ίδιο ξενοδοχείο με τον Γιώργο Παπανδρέου το προηγούμενο Σαββατοκύριακο, είπαν στο «Βήμα» ότι εντυπωσιάστηκαν από τη συμπεριφορά της ολιγομελούς ομάδας των ανδρών ασφαλείας του. «Διακριτικοί, επαγγελματίες, χωρίς να δημιουργούν κλίμα τρομοκρατίας ή αναστάτωσης, τον παρακολουθούσαν σχεδόν με “αόρατο” τρόπο» διηγήθηκε ένοικος του ξενοδοχείου, συμπληρώνοντας ότι «πιο μεγάλη αναστάτωση δημιούργησαν οι άνθρωποι του ξενοδοχείου παρά ο ίδιος ο Γιώργος και η συνοδεία του».

Παραξενεύτηκε πάντως από το ότι έδειξε να μη θέλει να φανεί πως έχει φέρει μαζί του το δικό του κανό, καθώς πρώτα επιθεώρησε όσα διέθετε το ξενοδοχείο. «Δεν είναι κότερο. Κανό είναι. Δεν χρειάζεται να ντρέπεται να το δείξει».

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=337248&dt=13/06/2010#ixzz0qj01T6eW

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 13/06/2010 12:55:31

    Ax κολυμβηταρα μου εσυ !! ....αλλο ενα συν του Γιωργακη .....Εμεις πνιγομαστε στις ψευτικες υποσχεσεις του......και αυτος....ΚΟΛΥΜΠΩΝΤΑΣ ΕΠΙΠΛΕΕΙ!!!

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 13/06/2010 13:06:35

    Υποβρύχια της Β.Κορέας, βρίσκονται πουθενά στο Αιγαίο;

  3. Kennan avatar
    Kennan 13/06/2010 13:12:49

    Κατά τα άλλα, «πονάει» για την Πατρίδα!!!

  4. Dimi avatar
    Dimi 13/06/2010 13:15:32

    Οχι μόνον επιπλέουν, αλλά κάνουν και μακροβούτια.

  5. soulegas avatar
    soulegas 13/06/2010 13:38:48

    αν στην θέση του ΓΑΠ ήταν πολιτικός της ΝΔ θα τον έλεγαν τα ΜΜΕ αναίσθητο χοντρόπετσο κλπ που μέσα σ'αυτή την κρίση αντί να ασχολείτε με τα προβλήματα των πολιτών και της χώρας παει για κανό και μπάνιο!

    • μαρκος avatar
      μαρκος @ soulegas 13/06/2010 13:46:16

      Νους υγιής εν σώματι υγιές, έλεγαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι.
      Δεν φαίνεται καθαρά αυτό στον ΓΑΠ;; που συνεχώς γυμνάζει το κορμί του;;

      • Hot dog avatar
        Hot dog @ μαρκος 14/06/2010 11:14:00

        ..η αλήθεια είναι πως για το Νου ψάχνουν ακόμη. :-)

  6. μαρκος avatar
    μαρκος 13/06/2010 13:42:36

    Το ότι επέστρεψε χωρίς να πνιγεί θεωρείται ευτύχημα, έτσι δεν είναι;
    Δεν ξέρω από κανό, έχει αλυσίδα;
    Μάλλον όχι, ε;
    Τα θαλάσσια ρεύματα τραβούν προς νότο;
    Αν πνιγόταν λέω, θα τον πήγαιναν προς βορά προ τα πάνω, μάλλον όχι ε;
    Πάλι σε μας θα το έφερναν.
    Δεν μπορώ να καταλήξω, έτσι κι αλλιώς επέστρεψε σώος................

  7. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 13/06/2010 13:47:15

    Σίγουρα θα τον προστάτευε και Τουρκική ακταιωρός. Που να ξαναβρει ο Νταούτογλου τέτοιο κελεπούρι...

  8. GreenHorses avatar
    GreenHorses 13/06/2010 13:49:17

    Ας προπονείτε γιατί έτσι θα την κάνει νύχτα...

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 13/06/2010 14:27:09

    Χαχαχαχα! Δεν μπορώ να πω, το ΒΗΜΑ κανει ο,τι μπορει για να προβαλλει, γκαιμπελικα θα ελεγα, τον ανυπαρκτο και ανθελληνα ανθρωπακο. Μεχρι και οτι συναγωνιζονταν το...ταχυπλοο εγραψε, μισοστεια, μισοσοβαρα. Μιλαμε για αγιοποιηση μιας μηδαμινοτητας που ουτως ή αλλως εβαλε την σφραγιδα στην ιδια την "εκτελεση" του. και θλιβεροι και φαιδροι.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος 13/06/2010 14:35:46

      Δεν είμαι βέβαιος ότι το συγκεκριμένο ρεπορτάζ τον ...προβάλλει.
      Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Κώστας Ροδινός 13/06/2010 15:48:25

        http://www.i-reportergr.com/2010/06/blog-post_1111.html

        ..κι αν αληθεύει;

  10. Σαος avatar
    Σαος 13/06/2010 14:42:16

    Μώρε έκανε τα μπανάκια του παιδί...Προδέρμ του έβαλε η μαμάκα του να μην συγκαεί;;;;;

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/06/2010 15:03:12

    Και επιτρέπεται κοτζαμάν πρωθυπουργός να κάνει κανό στο Αιγαίο παραβιάζοντας τα κυριαρχικά δικαιώματα τής Τουρκίας;

  12. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 13/06/2010 15:12:08

    Γι΄αυτό μας τρέχει. Εϊναι fit ο άνθρωπος. Ο Ρεχάγκελ γιατί δεν τον είχε στην προεπιλογή;

  13. Greco avatar
    Greco 13/06/2010 15:16:06

    ο,τι και να κανει για να γινει πιο αρεστος , η αληθεια ειναι οτι δεν εχει τη συνταγματικη και δημοκρατικη νομιμοποιηση για την ισοπεδωση που ετοιμαζει για τον ελληνικο λαο

    αυτο μπορουν να το διαβεβαιωσουν εγκριτοι νομικοι--και οχι μονο τα γιουσουφακια του πασοκ που κατεκλυσαν τα ελληνικα πανεπιστημια μετα τη μεταπολιτευση--

    εχει ολα τα φοντα για να κατονομαστει ως ο πρωτος μειοδοτης πρωθυπουργος του ελληνικου κρατους,επειτα απτη δικτατορια των συνταγματαρχων

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/06/2010 16:42:49

    Αν ήταν ο Καραμανλής στη θέση του θα φωνάζανε τα MMΕ πώς μπορεί να κωπηλατεί αμέριμνος ενώ η χώρα χάνεται.

  15. tzimy avatar
    tzimy 13/06/2010 16:59:57

    απλά πάρτε το είδηση.κατα τα ΜΜΕ το ίδιο πράγμα για τον ΓΑΠ είναι αθλητισμός και δυναμισμός,ενώ για τον Καραμανλή αναλγησία και αδιαφορία.Πως το είπε ο ΓΑΠ.σε λίγο θα τους πάρουν όλους με τις πέτρες;μάλλον είναι κοντά η ώρα.

  16. gatomavros or mavrogatos avatar
    gatomavros or mavrogatos 13/06/2010 17:14:03

    Τι να κάνει το παιδί αγωνίζεται με... μανία
    http://gataros.blogspot.com/2010/06/blog-post_550.html

  17. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 13/06/2010 17:30:16

    Κάποιος πρέπει να του πει ότι αν δεν βάλει spray deck, ελληνιστί "φούστα", το καγιάκ θα γεμίσει νερά.
    Επίσης το κουπί που χρησιμοποιεί δεν ενδείκνυται για το καγιάκ του. Χρειάζεται κουπί σε διάταξη offset.
    Ανησυχώ, αν δεν ξέρει καγιάκ πώς κυβερνάει τη χώρα ?

  18. greenhorses avatar
    greenhorses 13/06/2010 18:04:40

    Ο 60αρης είναι το τζόβενο την εποχής.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ greenhorses 13/06/2010 18:27:35

      Αυτά ακουν μερικοί μερικοί εδώ μέσα και οι κάτω των πενήντα είναι μειράκια!!

  19. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 13/06/2010 22:36:28

    Στην προκειμένη περίπτωση σίγουρα μιλάμε για υγιές σώμα. Για το νού δεν ξέρω.Παρακαλούνται όσοι ειδικοί(ψυχίατροι -ψυχολόγοι κλπ.) να βοηθήσουν με τις γνώσεις τους!

  20. Asterix avatar
    Asterix 14/06/2010 00:07:55

    Αφήστε τον να κάνει κανό ρε παιδιά.
    Απ' το ποδήλατο πέφτει και γκρεμοτσακίζεται.

  21. Hot dog avatar
    Hot dog 14/06/2010 11:07:19

    Ακόμη δε καταλάβατε τι συμβολίζει ρε σεις ο Γ.Α.Π με το κανό του?
    ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΜΙΛΑΜΕ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΠΙ....

  22. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 14/06/2010 12:06:56

    Το "μουτρο" ο Καραμανλης, την ιδια ωρα απολαμβανε κοψιδια και επινε ατέλειωτα τσιπουρα--πριν απλωθει στην καναπεδαρα--για να απολαυσει Μουντιαλ!!!Γιγαντας ο ανθρωπος, πανεξυπνος, διορατικος και καλοζωισμενος πραγματικα...Και να μην κανουν παραπονα μερικοι.Οσους μπορουσε (δεξιους και μη), βολεψε ο Χριστιανος.Κανεναν δεν πειραξε, και ουτε η "χειροβομβιδα"εσκασε στα χερια του...Οταν θα σκασει στα χερια του ΓΑΠ, ολοι θα τον εχουν ξεχασει, γαι να μην πω οτι θα τον μνημονευουν θετικοτατα.Να το θυμαστε, οσοι διαβαζετε το φιλοξενο αυτο site.

  23. Green St avatar
    Green St 14/06/2010 16:17:45

    Αλλη μια απόδειξη ότι ζούμε σε χούντα. Με παλαιοσοβιετικού τύπου προπαγάνδα αγιογραφούν τον μεγάλο ηγέτη του έθνους.
    Είναι το λιγότερο τραγικό αυτό το σκηνικό.
    Χρόνια μετά οι ίδιοι που τώρα λανσάρουν τον σπορτσμαν ηγέτη του έθνους θα λοιδωρούν αυτήν την εικόνα.