#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/02/2012 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν αρχίζει και χάνεται το μέτρο...



Μέσα στον γενικότερο χαμό που ζούμε, μια είδηση που εντόπισα στον Ελεύθερο Τύπο, μου θύμισε πως ή στραβά αρμενίζουμε ή στραβός είναι ο γιαλός.

Ή ότι εγώ έχω χάσει επεισόδια.

Την αντιγράφω λοιπόν αυτούσια:

«Εκπαιδευόμενος ειδικός φρουρός συνελήφθη σήμερα και οδηγείται στο αυτόφωρο αύριο με την κατηγορία της διατάραξης της οικιακής ειρήνης στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Όπως έγινε γνωστό από την αστυνομία, ο ειδικός φρουρός είχε μεταβεί στο πανεπιστήμιο και μπήκε στο χώρο για να πάρει μια φίλη του φοιτήτρια, αλλά έγινε αντιληπτός από φοιτητές, επειδή φορούσε το παντελόνι της στολής, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένταση.
Ο ειδικός φρουρός αποχώρησε χωρίς να υπάρξει επεισόδιο αλλά από τον πρύτανη του Παντείου εστάλη έγγραφο στο αρχηγείο της ΕΛΑΣ με το οποίο κατήγγειλε το γεγονός.
Μετά από αυτό κινήθηκε η διαδικασία και σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος του ειδικού φρουρού, ενώ παράλληλα διατάχθηκε ένορκη διοικητική εξέταση».

Έχουμε και λέμε: Πήγε κάποιος νεαρός, με στρατιωτικό προφανώς παντελόνι, να παραλάβει την κοπέλα του από το πανεπιστήμιο. Αμέσως έγινε αντιληπτός από τους κέρβερους της πανεπιστημιακής ανεξαρτησίας, οι οποίοι και προχώρησαν στα «προβλεπόμενα».

Επεισόδιο δεν υπήρξε, αφού ο νεαρός απεχώρησε ησύχως.

Ναι αλλά ο κήνσορας της πανεπιστημιακής γαλήνης, ο πρύτανης του Παντείου, έστειλε έγγραφο στο αρχηγείο της ΕΛΑΣ, αναφέροντας την «βδελυρή» αυτή πράξη του νεαρού, που στρέφεται εναντίον της δημοκρατίας μας, και αμέσως κινήθηκε η διαδικασία!!!!

Ο νεαρός συνελήφθη (στα πλαίσια του αυτοφώρου) και όλα καλά. Το Πάντειο μπορεί πλέον να συνεχίσει να παράγει το βαθυστόχαστο επιστημονικό του έργο, χωρίς έξωθεν ανοίκειες παρεμβάσεις.

Η δε αστυνομία μπορεί να συνεχίσει να παριστάνει ότι επιτελεί το έργο της, προστατεύοντας την κοινωνία από τα κακοποιά στοιχεία, και από όλους όσους έχουν βάλει στο μάτι την ηρεμία της χώρας μας, και την ακαδημαϊκή της πρόοδο.

Όλα μα όλα λειτουργούν στην εντέλεια. Αυτό είναι το μήνυμα.

Αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι εδώ και δεκαετίες τα πανεπιστήμιά μας είναι στην κυριολεξία άντρα κακοποιών και παρανόμων, πεδία δράσης κάθε είδους παράβασης (ποινικής και μη), σφηκοφωλιές κουκουλοφόρων, μπαχαλάκηδων, κλπ. όπως αντιπαρέρχομαι και το γεγονός ότι τελικά θα πρέπει να πετάξω όλα τα παντελόνια τύπου παραλλαγής που διαθέτω, μη τυχόν και με περάσουν για …. Ισραηλινό κομάντο ή έστω συνοριοφύλακα, και με μπουζουριάσουν τα γατόνια που εκπαιδεύουν την νεολαία μας.

(Φαντάζεστε να υπήρχε αυτή η ευαισθησία την δεκαετία του `70, όπου όλοι ανεξαιρέτως οι φοιτητές φορούσαν στρατιωτικά άρβυλα και χακί τζάκετ; Ούτε ο ιππόδρομος δεν θα χωρούσε τους συλληφθέντες)!

Και εν πάση περιπτώσει, ρωτάω εγώ ο αφελής: Μα δεν καταργήθηκε το πανεπιστημιακό άσυλο;

Και αν ναι, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να εισέρχεται στους χώρους η αστυνομία και να πράττει τα δέοντα;

Πόσο δε μάλλον, να μπορεί να μπαίνει κάποιος που φορά χακί παντελόνι….

Τελικά όμως, όχι μόνο συνεχίζουν τα πανεπιστήμια να αποτελούν «κρησφύγετα» κάθε είδους παράνομων και ημιπαράνομων στοιχείων, με τους πρυτάνεις και τις αστυνομικές αρχές να σφυρίζουν αδιάφορα, αλλά δεν επιτρέπεται να μπεις σ αυτά, αν όντως  φοράς στρατιωτικό παντελόνι!!!!!

Τότε μόνο κινδυνεύει η περίφημη ακαδημαϊκή ελευθερία.

Από τον νεαρό δηλαδή, που πήγε να πάρει την γκόμενά του.

Όχι από τους Αφγανούς, τους μπαχαλάκηδες, τους τοξικομανείς, και ποιος ξέρει ποιους άλλους παράνομους σχιζοφρενείς κατοικοεδρεύουν ανενόχλητοι στους πανεπιστημιακούς χώρους, γελώντας καθημερινά με το δημοκρατικό μας σύστημα, το οποίο έχουν βάλει στόχο να καταστρέψουν, με την αγαστή συνεργασία των αρχών!

Έτσι, μπορούμε όλοι να κοιμόμαστε ήσυχοι.

Οι πρυτάνεις γρηγορούν, και η αστυνομία βρίσκεται στις επάλξεις.

Όλα καλά κι ωραία.

Ταρατατζούμ….

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/02/2012 17:25:33

    Θα έρθει η ώρα να απαλλαγούμε από τέτοιες νοοτροπίες εντός 5ετιας το πολύ

    • σάκος με απίδια avatar
      σάκος με απίδια @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/02/2012 00:30:56

      ε φυσικά, αφού είτε δεν θα υπάρχουν πανεπιστήμια είτε νέοι να σπουδάσουν.

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/02/2012 12:40:26

      ΑΥΤΗ η νοτροπια ,αυτη η φασιζουσα αντιληψη περι δημοκρατιας ,στην οποια η ΠΑΣΟΚΟΑΡΙΣΤΕΡΑ , στηριξε την πολιτικη της υπαρξη μας οδηγησε στην χρεοκοπια . ΑΝΤΙ ν ασχολειται με τετοιες μ@λ#κ@ες ο Πρυτανης ,καλο θα ηταν τοσο για τα Ελληνοπουλα οσο και για τον ιδιο και την υστεροφημια του ,να φροντισει για την αποκτηση ουσιαστικων γνωσεων των φοιτητων ,την εμπεδωση κανονων υγειους συμπεριφορας και συνεπειας των Αυριανων διαχειριστων της ζωης στη χωρα . ΑΡΚΕΤΑ Ασχοληθηκαμε με ανουσια ,αρκετα κρατησε το καλαμπουρι της φασιζουσας ΠΑΣΟΚΟΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΙΚΗΣ Αντιληψης περι δημοκρατιας .ΑΝ κυριε πρυτανη ησουν πραγματικος υπηρετης της δημοκρατιας θα ειχες ξεσηκωσει προ πολλου την νεολαια για οσα συνεβαιναν στην χωρα και την οδηγησαν σ αυτη την ξεφτιλα που βιωνουμε ολοι σημερα . ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ . ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΩΧΟΠΕΔΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΟΙΟΙ ΣΟΥ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥ να γινει ειδικος φρουρος για να ζησει . ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ .....

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/02/2012 17:31:41

    Ο εκπαιδευόμενος ειδικός φρουρός μπήκε στο αναγνωστήριο της βιβλιοθήκης, το απόγευμα της Τετάρτης, και αμέσως δημιουργήθηκε αναστάτωση μεταξύ των φοιτητών που βρίσκονταν εκείνη τη στιγμή συγκεντρωμένοι στον χώρο. «Οι φοιτητές μας έδειξαν παροιμιώδη αυτοσυγκράτηση» δήλωσε ο πρύτανης του Ιδρύματος κ. Γρ. Σάλτας στο «Βήμα» αναφέροντας ακόμη ότι «λειτούργησε για μια ακόμη φορά η ψυχραιμία και η νηφαλιότητα των εκπροσώπων του Ιδρύματος».

    Αυτό θα πει ακαδημαϊκή νηφαλιότητα.
    Γειάσου ρε πρύτανη λεβέντη!!!!

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 16/02/2012 19:40:33

      Γεια σου ρε Πρύτανη, που οι μισοί από τους συναδέλφους σου είναι στα κάγκελα για όσα συνέβαιναν εκεί πριν λίγο καιρό!

  3. Θύμιος avatar
    Θύμιος 16/02/2012 17:32:17

    Τον Σόιμπλε τον άφησε ανάπηρο η γυναίκα του, που τον μαχαίρωσε στην σπονδυλική στήλη, έτσι λέει τουλάχιστον ένας Γερμανός παντρεμένος μ’ Ελληνίδα, που ζεί στην Λαμία.
    Και οι Έλληνες όμως είναι μεγάλα “λαμόγια”. Ορισμένα ομόλογα, με κάποιον χ΄ κωδικό & κάποια ψ΄ εγκύκλιο, πρέπει να κουρευτούν ως και 93%, ιδίως όσα εκδόθηκαν/ πουλήθηκαν στις αρχές 2007 και έχουν απόδοση επί 12400, τα ’χουν αγοράσει δε “Έλληνες!!! Έλληνες! Έλληνες!!” βουλευτές και ιδιαίτεροί τους. Δές τι λέει ένα τρέιλερ που στάλθηκε στον Farage.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θύμιος 16/02/2012 17:33:52

      Μπαρντόν;

      • trooper avatar
        trooper @ Strange Attractor 16/02/2012 17:37:01

        ακρίβηνε και η φέτα...

  4. αντίβαρο avatar
    αντίβαρο 16/02/2012 17:36:06

    Η ξεφτιλισμένη γενιά του πολυτεχνείου...

    • σάκος με απίδια avatar
      σάκος με απίδια @ αντίβαρο 17/02/2012 00:33:22

      δεν είναι ξεφτιλισμένη η γενιά του πολυτεχνείου. είναι ξεφτιλισμένη η γενιά του σαραντακάτι μέχρι πενηντακάτι. Αυτοί ευθύνονται κατα 80% για όσα τραβάμε εμείς τώρα. Οι σημερινοί πενηνταπεντάρηδες. Απλά μερικοί έτυχε να βρεθούν στο πολυτεχνείο κάποια στιγμή.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ σάκος με απίδια 17/02/2012 00:36:14

        Μμμ,απλα περασαν απ'εξω?

  5. victoria (true) avatar
    victoria (true) 16/02/2012 17:40:12

    Τραγικό.

    Εκτός από το πολιτικό σύστημα, που τόσο της μόδας έγινε η στηλίτευσή του, το άλλο τρισμέγιστο πρόβλημα της χώρας μας είναι η έλλειψη πνευματικής 'ελίτ'.

    Όταν οι πρυτάνεις των μεγαλύτερων Πανεπιστημίων της χώρας (Καποδιστριακό προχτές, Πάντειο σήμερα) είναι αυτού του επιπέδου και αντιλήψεων, σε τι να ελπίζουμε άραγε.

  6. RYaN avatar
    RYaN 16/02/2012 17:49:47

    Το ύποπτο δεν είναι η αντίδραση των φοιτητών, που θα είχε τελειώσει με την απομάκρυνση του ειδικού φρουρού, αλλά η καταγγελία και η δημοσιοποίηση από τον Πρύτανη Γ. Τσάλτα, ο οποίος είναι Πρόεδρος του Περιβαλλοντικού Κέντρου ΕΚΕΠΕΚ που συνεργάζεται με το πασίγνωστο ΕΛΙΑΜΕΠ.
    Να υποθέσω ότι κάποιοι προσπαθούν να αλλάξουν το θέμα συζήτησης των ημερών, ή ότι εκβιάζουν την κατάσταση για πλήρη εφαρμογή του νόμου 4009 και για ανάδειξη των νέων ΔΣ? Το παιχνίδι πάντως μυρίζει Αννούλα...
    Δείτε εδώ

  7. marios avatar
    marios 16/02/2012 17:49:52

    Μπορεί κανένας νομομαθής να μας εξηγήσει αν απαγορεύεται σε αστυνομικούς ακόμη και εκτός υπηρεσίας να επισκέπτονται τα ΑΕΙ;
    Δεν υπάρχουν άραγε φοιτητές αστυνομικοί;
    Ισχύει τελικά το πανεπιστημιακό άσυλο ή καταργήθηκε;
    Ο συγκεκριμένος γιατί συνελήφθη; Με ποια κατηγορία;
    Παρεμπόδισε μήπως την ελεύθερη διακίνηση γνώσης;

  8. ab-normal avatar
    ab-normal 16/02/2012 17:51:55

    εχεις απολυτο δικαιο..αν τριγυρνουσε -που τριγυρνα- βεβαιως -καποιος ναρκομανης,καποιος ανωμαλος καποιος κουκουλοφορος ο πρυτανης μπορεί και να του προσφερε καφε..οταν αυτο τό παιδακι αυριο θα παιζει τη ζωη του για να τον υπρασπιστει σε μια π.χ. ληστεια δεν αξιζει αυτης της εντιμετωπισης. και βεβαια αλοιμονο στην ελλαδα πού εχει μωρους δασκαλους..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ab-normal 16/02/2012 18:02:13

      Όταν κινδυνεύει ο πρύτανης, αντί για το 100, μάλλον καλεί την ΟΠΛΑ για βοήθεια, (ή μπορεί και τον Παπαδημούλη).

  9. ab-normal avatar
    ab-normal 16/02/2012 17:53:27

    Ουδείς μωρότερος των ιατρών εάν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι....

    • tak avatar
      tak @ ab-normal 16/02/2012 19:42:28

      Πόσο μάλλον να σαι και πρύτανης!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ab-normal 16/02/2012 20:38:49

      Να, ορίστε τέτοιοι ''καθηγητάδες'' μάς χαλούν το όνομα...

  10. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 16/02/2012 18:01:51

    Το θέμα αυτό είναι τόσο τραγικό.
    Η συμβολική του είναι μεγίστη για την πνευματική και ηθική σήψη της κοινωνίας.
    Είναι δυνατό να υπάρχουν τέτοιοι πρυτάνεις!!!
    Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μίσος, τόση φοβία!!!
    Είναι δυνατόν η χώρα μας να είναι υπό το καθεστώς πνευματικής τρομοκρατίας!!!

    Βέβαια είναι γνωστό ότι το Πάντειο είναι ο στάβλος όλων των φασιστοειδών δήθεν αριστερών διανοουμένων. Η ταξικά και πνευματικά λούμπεν μεσοαστική τάξη που αναζητεί ταυτότητα στο χαμένο και παρασιτικό της έχει μετατρέψει την Σχολή σε κολυμβήθρα εξαγιασμού της. Δες την παρέα των φίλων του Σημίτη.

    Το συμβάν σοκάρει!
    Πρόκειται για πράξη που δείχνει ότι η Ελλάδα δεν έχει μέλλον, αν δεν αποτινάξει πρώτα την πνευματική τρομοκρατία της «Αριστεράς».

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μανιάτης 16/02/2012 18:05:56

      Συμφωνώ και επαυξάνω. Πρόκειται για μια είδηση, που αντιπροσωπεύει όλη την νεοελληνική ξεφτίλα.
      Που συμπυκνώνει όλα τα κατάπτυστα σύνδρομα που μας κατάντησαν επαίτες, και καραγκιόζηδες της Ευρώπης.
      Μια απεικόνιση της σαπίλας μας ως κοινωνία.
      Αν αυτά είναι τα πανεπιστήμιά μας, κι αν αυτοί είναι οι μελλοντικοί (και νυν) πνευματικοί ταγοί της χώρας, ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Strange Attractor 16/02/2012 18:11:52

        Η ιστορία αυτή έχει τεράστιες διαστάσεις.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Μανιάτης 16/02/2012 21:16:43

      Kαλά το είπες. Στάβλος των φασιστοειδών της κάθε είδους Αριστεράντζας είναι το Πάντειο.
      Και τους πείραξε ο ειδικός φρουρός που πήγε να δει τη γκόμενά του. Ενώ οι μολότωφ που φτιάχνονται εκεί μέσα, είναι μια χαρά.
      Κόψιμο χρηματοδότησης που τους χρειάζεται, να κλείσουν τα παλιομάγαζά τους....

  11. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 16/02/2012 18:03:12

    Μετά ας μην γκρινιάζουν/κλαίνε/διαμαρτύρονται/διαδηλώνουν/τα σπάνε οι "φοιτητές" των "πανεπιστημίων", όταν ο πραγματικός κόσμος, δηλ. η αγορά ελληνική και ξένη τους θεωρεί άξιους για να παίρνουν 500-700 Ευρώ και πολλά τους είναι. Όσο για όσους συμφοιτητές τους, που τους ανέχονται, η ζωή διδάσκει ότι μαζί με τα ξερά...

  12. airman avatar
    airman 16/02/2012 18:09:06

    Άβερε κουράβερε! Το ιερατείο των πανεπιστημιακών καθηγητών, με κάποιες εξαιρέσεις, ακολουθεί πιστά τα βήματα του καθεστωτισμού (που διακρίνει και άλλες κάστες) και για το μόνο που ενδιαφέρεται είναι η διατήρηση προνομίων. Δεν τιμά το λειτούργημα και δεν στέκεται αντάξιο και του θεσμικού του ρόλου.

  13. ab-normal avatar
    ab-normal 16/02/2012 18:14:42

    Σάλτας: ο υπεραπιστης της δημοκρατιας...ο αδιαφθορος, ο ακοιμητος φρουρος της πνευματικης μας κληρονομιας,ο τιτανας της διανοησης, ο υπερασπιστης των αριστερο-υποειδων..,ο αρχοντας της ψυχραιμιας ,ο πρυτανης που δε λυγισε ποτε..εφτασε και στην πολη μας!ε αυτον αξιζουμε!

    • airman avatar
      airman @ ab-normal 16/02/2012 18:20:16

      Για Circo Medrano ωραία διαφήμιση! Παλιότερα βέβαια κυκλοφορούσαν και αρκουδιάρηδες!

    • occultist avatar
      occultist @ ab-normal 16/02/2012 22:19:02

      Ρε πρύτανη Σάλτα, σάλτα και .........παραιτήσου.

  14. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 16/02/2012 18:21:55

    Πρέπει να αντιδράσει η ΝΔ.
    Επιτέλους να πετάξουμε τη σκόνη των ενοχών που μας φόρτωσαν για να μας ευνουχίσουν.
    Επιτέλους πρέπει να πάψουμε να χαϊδεύουμε την "αριστερά" από φόβο.
    Επιτέλους, με αυτοπεποίθηση να ηγηθούμε της πνευματικής αναγέννησης του Έθνους.
    Να γίνει ο ορθολογισμός και η αριστοτελική λογική η ηγεμονική δύναμη του Έθνους.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Μανιάτης 16/02/2012 18:27:00

      Υπουργε,ο Αριστοτελης δεν ειναι τιποτα παραπανω απο εναν σκληρο
      φυσιοκρατη.
      Εδω θελει Πλατωνα.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Δικερως 16/02/2012 18:35:42

        Ο Πλάτωνας είναι ο πρώτος θεωρητικός του ολοκληρωτισμού. Άριστος μαθητής του ο Χένγελ.

        Ο Αριστοτέλης είναι το Μέτρον και η Νηφαλιότητα.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Μανιάτης 16/02/2012 21:18:47

          Γιατί όμως τρελαίνομαι να διαβάζω τις σελίδες της "Πολιτείας" που ο Πλάτων γελοιοποιεί τη δημοκρατία της Αθήνας;
          Σας θυμίζει τίποτα η ασυδοσία που περιγράφει;
          Και ο Αριστοτέλης όμως δεν ήταν και τόσο φαν της αθηναϊκής δημοκρατίας, κάθε άλλο.

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ ΒΙΣ 16/02/2012 22:37:46

            Ο Πλάτων είναι η πο τεράστια μορφή της ανθρώπινης σκέψης.
            Όμως, είναι και ο θεωρητικός του ολοκληρωτισμού και της θεοκρατικής σκέψης.
            Ο μόνος που μπόρεσε να τον αντιμετωπίσει ήταν ο Νίτσε.

            Ο Αριστοτέλης είναι ο πρώτος πολιτειολόγος. Προσέγγισε ως αναλυτήςτην την αθηναϊκή δημοκρατία κι όχι ως φιλόσοφος με βάση τη μεταφυσική των Ιδεών, όπως ο Πλάτωνας.

            Η Πολιτεία είναι το ευαγγέλιο του Ολοκληρωτισμού. Έχει βαθύτατα επηρεάσει την ευρωπαϊκή σκέψη και συνεχίζει να γοητεύει.
            Βέβαια, ως ευαγγέλιο είναι και αξεπέραστο.
            Σου συστήνω την Ανοικτή Κοινωνία του Καρλ Πόπερ.

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Μανιάτης 17/02/2012 00:14:54

          Ακριβως!

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Μανιάτης 17/02/2012 00:16:03

          Ακριβως.!

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Δικερως 17/02/2012 00:16:50

            Το γραφω και τριτη φορα αμα θελεις.

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Δικερως 17/02/2012 00:26:01

            Εχασα το μετρο!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Δικερως 16/02/2012 18:38:44

        Και πλάτανο Δίκερε! Αλλά δε θα γράψω για το μαρτύριο του πλάτανου, γιατί θα με κόψει και με το δίκιο του, ο Φάκτορας!

  15. Δαναός avatar
    Δαναός 16/02/2012 18:34:07

    Α ρε Strange, όταν έγραψα, πριν λίγο καιρό εδώ στο antinews, ότι λαχτάρησα μια μέρα που πήγα να ζητήσω ένα πιστοποιητικό για την κόρη μου και φυσικά την έκανα με μικρά πηδηματάκια, κάποιοι προοδευτικούληδες μου την έπεσαν άγρια!Ας είναι, που λέει κι ο Χριστιανόπουλος!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 16/02/2012 18:41:29

      Το ότι τα ΑΕΙ αποτελούν στην ουσία πυριτιδαποθήκες, και ορμητήρια κακοποιών, δεν ενοχλεί τας πρυτανικάς αρχάς.
      Ένας όμως δόκιμος (19αρης) ειδικός φρουρός που πήγε να πάρει το κορίτσι του, κινητοποίησε το σύμπαν και έθεσε σε εγρήγορση τα δημοκρατικά ένστικτα της πρυτανείας (και της αστυνομίας που έσπευσε).
      Κατά τα άλλα, η επιστολή του πρύτανη της νομικής ακόμη να φτάσει στο αρχηγείο της ΕΛΑΣ για την λεηλασία της Κυριακής.
      Φταίνε, λένε, τα ΕΛΤΑ!!!!!

      • airman avatar
        airman @ Strange Attractor 16/02/2012 18:51:32

        Ο Αρχηγός της ΕΛΑΣ ως προς το προσόν της αντίληψης της πραγματικότητας παίρνει άριστα! Αντί να απαντήσει με μια επιστολή στον εύθικτο Πρύτανη ότι το περιστατικό θα διερευνηθεί κλπ κλπ, έσπευσε να κινήσει διαδικασίες και να προκαλέσει τη δημόσια προβολή. Εύγε!

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ airman 16/02/2012 21:20:20

          Αρχιπασόκος χαρτογιακάς είναι.
          Η μισή ΕΛΑΣ θέλει αποστράτευση και στα τσακίδια, πασοκόσκυλα.

  16. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 16/02/2012 18:41:02

    Ένας νέος άνθρωπος ρίχνεται στην πυρά για να γίνει το χατήρι κάποιων που παίζουν παιχνίδια εντυπωσιασμού.
    Το περιστατικό μπορεί να μην μάθουμε 100% πως εκτυλίχθηκε. Αλλά μόνο από τα όσα βλέπουν το φώς της δημοσιότητας παρατηρώ:

    1) Το εντελώς ανεδαφικό περί διατάραξης "οικιακής ειρήνης", αφού: α) δεν διέκοψε μάθημα ο φρουρός, στο αναγνωστήριο πήγε όπου μπορεί να εισέλθει κάθε πολίτης, όχι μόνο οι φοιτητές και οι καθηγητές β) δεν προξένησε ο ίδιος κάτι το μεμπτό.

    2) Την υποκρισία όποιων οδήγησαν στην "καταγγελία" της υπόθεσης. Γιατί ένστολοι έχουν παρακολουθήσει μαθήματα και έχουν δώσει κι εξετάσεις στη συγκεκριμένη στολή. Χώρια που έχουν υπάρξει και εισηγητές σε συνέδρια και διαλέξεις που έλαβαν χώρα στη σχολή, ενώ και στην ορκωμοσία φοιτητών φυσικά παρίστανται με την στολή εξόδου οι γονείς που είναι αξιωματικοί. Το κορυφαίο: Θυμάμαι που φοιτητοπατέρας με θητεία στην ΠΑΣΠ, η οποία είχε κατά παράδοση "ορμητήριο" την φοιτητική εστία, σε μια έξοδο του κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας του ως δοκίμου, ήρθε για επίσκεψη στην εν λόγω εστία να δεί τα φιλαράκια του ένστολος. Η χαρά και η πανήγυρις για τις Πασπίτισες, μετά βαΐων και κλάδων υπεδέχθησαν τον ντελικανη με τα αστράκια στους ώμους. Αλλά αυτός δεν διατάραξε την "οικιακή ειρήνη".. Άλλα κριτήρια..

    Μην ξεχνάτε ότι ακόμη και απαλλακτική να είναι μια ΕΔΕ για ένστολο, τον ακολουθεί στον φάκελο και την καριέρα του.

  17. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 16/02/2012 18:45:12

    Στοιχείο της απόλυτης παρακμής μας...... εκτός αν έβαλαν το χεράκι τους
    η παπαδοκόρη Μέρκελ, ο ανάπηρος Σόϊμπλε και ο Βιετναμέζος Ρόσλερ, επειδή
    μισούν την ευθυτενή - και ευρυμαθή θα προσέθετα - νεολαία μας !!!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γλαυξ 16/02/2012 21:38:19

      Καί οι δύο είναι εχθροί: και ο γερμανικός ηγεμονισμός καί η εγχώρια αριστερή ιδεολογική χούντα. Πρέπει να τους αντιπαλέψουμε και τους δύο.

  18. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 16/02/2012 19:09:39

    Μπορεί να έχουμε επανάληψη του "συμβάντος" στη σχολή Ευελπίδων και να αναζητούνται νέα "χουντοσταγονίδια"; Πιστεύω (ελπίζω) πως όχι. Πάντως τα αντανακλαστικά των πολιτικοστρατιωτικών ηγεσιών της χώρας είναι πολύ επιλεκτικά (δες και σχόλιο μου παρακάτω).

  19. karenin avatar
    karenin 16/02/2012 19:30:27

    Ηλίθιος αναχρονισμός που κάνει γραφική την κοινωνία μας, με τον ηλίθιο πρύτανη να νομίζει στα σοβαρά ότι διέπραξε αριστερή αγωνιστική στάση,
    και θα ήταν όλα αυτά για γέλια, χωρίς την τραγική αντιμετώπιση του νεαρού.

  20. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΚΑΡΛΑΤΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΚΑΡΛΑΤΟΣ 16/02/2012 19:50:58

    Με πνευματική ηγεσία, που έμεινε στο 1967 και τη δικτατορία είναι αδύνατο να βαδίσουμε στον καινούργιο αιώνα. Είμαστε άξιοι της τύχης μας. Ας συνέλθουν για να μην τους συνεφέρει ο λαός.
    Πολίτης

  21. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΚΑΡΛΑΤΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΚΑΡΛΑΤΟΣ 16/02/2012 19:57:12

    Οι έξυπνοι πάντοτε επιλέγουν τους βλάκες για να τους κυβερνούν. Συγχαρητήρια στον πρύτανη του Παντείου. Κάποιοι έξυπνοι τον εξέλεξαν κι' αυτόν.
    Πολίτης

  22. Jimakos avatar
    Jimakos 16/02/2012 20:13:43

    Φαντάζομαι ο πρύτανης και τα όργανα του θα λάβουν μέτρα και για την κοπελιά που διατηρεί σχέσεις με ένστολους! Λέτε να τη βγάλει την Πάντειο;

  23. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 16/02/2012 20:17:54

    Ο απόλυτος προοδευτικός (σοσιαλιστικός-κομμουνιστικός) φασισμός!

  24. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 16/02/2012 20:21:38

    Να καταργηθουν "Ασυλα" και "Ασυλιες" καθε μορφης. Για να ησυχασουμε απο το κρυφτουλι...

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ ΝΕΚΚ 17/02/2012 00:36:01

      κανένα πρόβλημα, αρκεί να δημοσιοποιούνται οι χρηματοδότες.

  25. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 16/02/2012 20:46:01

    Επειδή με κάλυψαν τα γραφόμενα των άλλων σχολιαστών, ένα μόνο έχω να προτείνω: Να θεσπιστεί νομοσχέδιο που να απαγορεύει τη σύναψη σχέσης μεταξύ ενστόλων-πολιτών....

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΕΥΑ 16/02/2012 21:17:07

      Εμφανές πλέον το ασυμβίβαστο της ιδιότητος ενστόλου δεσμευμένου/νυμφευμένου με πολίτη. Με μετανάστη ίσως είναι ανεκτό.

      Η πρυτανοσλαμική αστυνομία οφείλει να επιτηρεί για την τήρηση του παραπάνω ηθικού κανόνα στα ακαδημαϊκά ιδρύματα.

      Και επειδή οι ίδιοι καθηγητές έχουν τοποθετηθεί υπέρ του μνημονίου, να μπεί και ως όρος για να μας δώσουν το νέο δάνειο:
      Οι αστυνομικοί και ιδιαίτερα τα ΜΑΤ να απέχουν δεσμών/σχέσεων με πολίτες γιατί υπονομέυει τη θέληση τους για επιβολή της τάξης σε βάρος διαδηλωτλών ενώπιον της Βουλής. Υπάρχει ο κίνδυνος να βλέπουν τους διαδηλωτές ως ανθρώπους..

  26. sofia avatar
    sofia 16/02/2012 21:29:25

    αυτα λεω στον πατερα μου γιατι δεν εχω παρει ακομη πτυχειο απο την Παντειο.
    προσπαθω να του πω οτι δεν μπορω να παρω μερος στις εξετασεις διοτι θα κατηγορηθω οτι παραβιαζω το ασυλο επειδη υπηρετω στον στρατο !!

  27. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ 16/02/2012 21:30:04

    Αγαπητέ ΄΄Strange Attractor΄΄ και φίλοι του Antinews δεν χάθηκε τώρα το μέτρο . Ως φοιτητής Α.Ε.Ι. του δευτέρου ήμισυ της δεκαετίας του '70 , σας διαβεβαιώ ότι ότι από τότε ΄΄ο γιαλός ήταν στραβός ...΄΄, απλώς τώρα μας ήρθε ο λογαριασμός μαζεμένος και τρέχουμε να ...φτιάξουμε Πανεπιστήμια της προκοπής ...

  28. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 16/02/2012 22:19:38

    +100000!!!

  29. Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
    Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 16/02/2012 23:55:08

    Χωρίς να γνωρίζω όλες τις λεπτομέρειες του συμβάντος δεν μπορώ να το σχολιάσω.

    Για να παίξουμε όμως νοητικά παιγνίδια, ας κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου, έτσι απλά για να επεκταθεί η συζήτηση:

    Φαντάζεται κανείς πως αν κάποιος ασφαλίτης έμπαινε σε "στέκια του εχθρού" για συλλογή πληροφοριών θα παραδεχόταν ποτέ πως "ήρθα για να κάνω τη δουλειά που μου ανέθεσαν"; Το "ήρθα να πάρω την κοπέλα μου" είναι μία πρώτη τάξεως δικαιολογία και ίσως ο συγκεκριμένος να είχε επιλεγεί ακριβώς επειδή έχει αυτή τη συγκεκριμένη σχέση κι επομένως λογικοφανή κάλυψη. Οι ΕΔΕ και τα σχετικά μπορεί να είναι απλά το παραπέτασμα καπνού για να μην αποκαλυφθεί ο ρόλος του. Μην υποτιμάτε την εξυπνάδα των λαγωνικών.

    Αυτά τα υποθετικά από έναν συνήγορο του διαβόλου. Τον λόγο έχει τώρα η πολιτική αγωγή...

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 17/02/2012 00:21:51

      Θελω να μου πεις ποιος ειναι ο διαβολος.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Δικερως 17/02/2012 00:23:33

        Γιατι τον ειχα για εξυπνο.
        Με τετοιο συνηγορο,το χασε το κορμι.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Δικερως 17/02/2012 00:36:53

          Ε ρε Δίκερε και συ! Υποθετικά τα γράφει ο άνθρωπος! Υ π ο θ ε τ ι κ ά ! "Για να επεκταθεί η συζήτηση!" Πώς λέμε υπόθεση εργασίας; Υποθέτω; Κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα ίσως;

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Δαναός 17/02/2012 00:39:55

            Χαχα,οπως λεμε υποθεμα?

          • flou avatar
            flou @ Δικερως 17/02/2012 01:06:34

            Ας πάρω μέρος κι εγώ στη συζήτηση:
            Ένας παππούς σε ένα χωριό πάει στον γιατρό γιατί είχε ενοχλήσεις στην κοιλιά του .

            Τον εξετάζει ο γιατρός και του γράφει μια συνταγή να πάρει ένα υπόθετο .

            Το παίρνει ο παππούς από το φαρμακείο και πηγαίνει σπίτι του . Ανοίγει το κουτί βλέπει το υπόθετο και απορεί . Αυτό τώρα πως θα το πάρω .


            ΓΙαγιά :πάρε τον γιατρό τηλέφωνο να σου πει .
            Παππούς :θα τον ενοχλήσω γιατί είχε πολύ κόσμο στο ιατρείο .
            - Ωχ πάρ’τον καημένε να δούμε τι θα κάνουμε .

            Τηλεφωνεί λοιπόν ο παππούς .
            Γιατρέ μου πως θα πάρω το φάρμακο;
            Από την έδρα , του απαντάει αγχωμένα ο απασχολημένος γιατρός .

            Από την έδρα , μου είπε λέει ο παππούς . Και πού είναι αυτή λέει η γιαγιά . Ξαναπάρ’τον τηλέφωνο . Μα θα τον νευριάσω λέει ο παππούς . Πάρ' τον επιμένει η γιαγιά.
            Το ίδιο σκηνικό πάλι .
            Από το απευθυσμένο λέει ο γιατρός και κλείνει το τηλέφωνο .

            Πάλι δεν καταλαβαίνει ο παππούς , πάλι επιμένει η γιαγιά .
            Θα μας βρίσει λέει ο παππούς , επιμένει η γιαγιά .

            Ξανά τηλέφωνο .
            Από τον πρωκτό απαντάει ο γιατρός νευριασμένα .

            Πάλι δεν καταλαβαίνει ο παππούς , πάλι επιμένει η γιαγιά .
            Θα τον τσατίσω λέει ο παππούς , επιμένει η γιαγιά .

            Ξανά τηλέφωνο .

            Βάλτο στον κ@@λο σου του λέει έξαλλος ο γιατρός .

            Και λέει ο παππούς στην γιαγιά .

            Είδες , μας έβρισε!!!

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ flou 17/02/2012 01:18:36

            Ξεσκεπασες την αληθεια!

          • flou avatar
            flou @ Δικερως 17/02/2012 01:20:02

            Παραδέχεσαι; Τι κάνουν οι σύνθετες λέξεις!

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 17/02/2012 17:53:13

      ποιος ο δόκιμος; αυτοί δε ξέρουν που παν τα τέσσερα. Σιγά μην τους στέλνουν σε αποστολές. Άλλο αν η ακροαριστερή μαφία έχει βεντέτα με την αστυνομία. Και εκεί λαυράκι ψάχνεις.... Τι να πω.

  30. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/02/2012 00:02:28

    Μόνο μια μικρή ερώτηση: θα πήγαινε στο χώρο του Παν/μίου με τα ρούχα της..δουλειάς;

    • απατόσαυρος avatar
      απατόσαυρος @ ΕΥΑ 17/02/2012 00:37:04

      Το καλύτερο ξεκάρφωμα είναι το κάρφωμα. Ψιλά γράμματα, άσε.

    • Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
      Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι @ ΕΥΑ 17/02/2012 15:42:17

      Πλημμελής επιχειρησιακή προετοιμασία;

      Απερισκεψία του νεαρού ερωτιδέως;

      Τεχνικοί λόγοι (π.χ. συμμετοχή σε άλλη επιχείρηση πριν ή μετά τη συγκεκριμένη);

      Χαμηλή ευφυία; Έχω την εντύπωση πως οι επιλέγοντες το συγκεκριμένο επάγγελμα έχουν στην πλειοψηφία τους μέτριες/κακές επιδόσεις στο σχολείο και δεν έχουν γυμνάσει επαρκώς το μυαλό τους δια της παιδείας. Αν κάποιος/α έχει σχετικά στοιχεία επ' αυτού παρακαλώ να μας ενημερώσει.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 17/02/2012 15:56:20

        Οι αστυνομικοί πλέον (από το 93 ή το 94 αν θυμάμαι καλά ) εισάγονται με εξετάσεις στις Σχολές..πολλοί ειδικοί φρουροί μπορεί να είναι πτυχιούχοι...

  31. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 17/02/2012 00:03:41

    Το ακρον άοτον της διεστραμμένης λογικής που ταλανίζει τη χώρα μας.

  32. Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
    Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 17/02/2012 00:04:27

    Διόρθωση: "προπέτασμα καπνού" και όχι "παραπέτασμα".

  33. flou avatar
    flou 17/02/2012 00:17:36

    Άστο. Διόρθωσε καλύτερα όλο το κείμενο.Δεν το'χεις!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ flou 17/02/2012 00:44:36

      Ωραίο!

  34. Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
    Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 17/02/2012 01:27:29

    Θεωρώ πως δεν κατανοήσατε ακριβώς αυτό που διαβάσατε.
    Από την απάντησή σας μάλλον τεκμαίρεται αδυναμία σας να συμμετάσχετε σε νοητικά παιγνίδια. Καλύτερα αφήστε τα για άλλους.

  35. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 17/02/2012 08:48:27

    Παράξενε, καλημέρα.
    Υπάρχει οξεία, θα έλεγα, έλλειψη κοινής λογικής (common sense, που θα ηθελε να λέμε η κα. Δια βίου αμάθεια). Η βλακεία κυβερνάει και την εισήγαγαν ως απαραίτητο προσόν, ανάμεσα στα άλλα, στη 30-ετία που περασε τα ΠΑΣΟΚοκίνητα σαϊνια με την συνδρομή των άλλων "προοδευτικών" δυνάμεων.

  36. omen avatar
    omen 17/02/2012 10:00:35

    Για έναν ειδικό φρουρό περαστικό ο πρύτανης πρόλαβε και έκανε άμεσα καταγγελία.

    Για δεκάδες-εκατοντάδες εγκληματίες του ποινικού δικαίου (Ακρο-αριστερούς) που έκαναν κατάληψη στην Νομική από την Πέμπτη μέχρι και την Κυριακή δεν είχε προλάβει να ειδοποιήσει κανείς ρε παιδί μου....

    Πως το λένε αυτό το σύστημα που χειριζεται επιλεκτικά τους πολίτες του, επικροτώντας μάλιστα τους εγκληματίες? Σίγουρα όχι δημοκρατία... κάτι άλλο..

  37. Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
    Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 17/02/2012 16:54:56

    Για την εισαγωγή στις σχολές αστυφυλάκων (κωδικός 870 του μηχανογραφικού των πανελληνίων εξετάσεων) γνωρίζω.

    Η ερώτησή μου για περαιτέρω πληροφορίες ήταν για τους ειδικούς φρουρούς. Για συμμετοχή στο σχετικό διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ. απαιτείται απλώς απολυτήριο λυκείου και ηλικία μέχρι 28 ετών. Στη σχετική προκήρυξη δεν γίνεται αναφορά σε πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ελάχιστο βαθμό απολυτηρίου λυκείου.

    • Απροσάρμοστος avatar
      Απροσάρμοστος @ Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 17/02/2012 19:02:22

      Ανάλογα με τον βαθμό απολυτηρίου και το πτυχίου είναι και τα μόρια που παίρνει κάποιος Ε.Φ. όπως και κάποια άλλα κριτήρια. Άρα ο υψηλός βαθμός απολυτηρίου ή το πτυχίο να γνωρίζεις συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό στο ποιοι θα εισαχθούν.Από εκεί και πέρα για τους υπόλοιπους αστυνομικούς (Αστυφύλακες-Αξιωματικούς) υπάρχουν οι αντίστοιχες παραγωγικές σχολές όπως του Στρατού όπου η εισαγωγη σε αυτές γίνεται μέσω πανελληνίων εξετάσεων όπως σε όλη την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Και ένα τελευταίο: ένας ασφαλίτης δεν θα πήγαινε ποτέ με την στολή και δεν θα πήγαινε μόνος. Κάτι ξέρω.....................
      Υ.Γ. Το παντελόνι ήταν το μπλε παντελόνι της στολής και όχι στρατιωτική παραλλαγή

      Υ.Γ και μια ερώτηση προς τον πρύτανη: Επειδή υπάρχει μεγάλος αριθμός αστυνομικών που παράλληλα σπουδάζει το να παρακολουθούν τα μαθήματα παραβιάζει την "οικιακή ειρήνη"; Αυτοί θα πάρουν πτυχίο από την πεφωτισμένη σχολή του ή θα κοπούν λόγω επαγγέλματος;

  38. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 17/02/2012 17:59:11

    Όταν λέμε ότι τους χαϊδεύουν τα αυτιά οι πρυτάνεις το εννοούμε. Συνεργασία, στήριξη, δωσοληψίες, ψήφοι. Κάτι τέτοια δικαιώνουν και τον ψηφισμένο νόμο της Διαμαντοπούλου. Τώρα το ότι η Πάντειος είναι η έδρα του αναρχοαριστερού μπάχαλου γνωστό εδώ και χρόνια. Είναι σα να πέρασε αεκτζής κάτω από σύνδεσμο του Ολυμπιακού φορώντας μπουφάν με σήμα της ΑΕΚ "όπως παλιά".
    Όπως και να έχει η ελληνική αριστερά το έχει χάσει προ πολλού. Για λίγα χρόνια ακόμη θα νομίζει ότι έχει το παιχνίδι στα οχυρά της αλλά ο κόσμος την έχει φτύσει προ πολλού. Δεν πείθετε.

  39. ab-normal avatar
    ab-normal 17/02/2012 18:21:30

    διαβασα προσεκτικα ολες τις αποψεις..αυτη που εχει πιασει την πραγματκοτητα σε ολες τις διαστασεις της ειναι η αποψη του κ. Θυμιου την οποια ασπαζομαι και επικροτω.