#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2010 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ανοίγουν οι Ασκοί του Αιόλου

[caption id="attachment_76273" align="alignnone" width="600" caption="Από την σημερινή διαδήλωση (15/12/2010)"][/caption]

Έχει δικαίωμα να κρίνει κανείς όπως θέλει την πολιτική του Κωστή Χατζηδάκη. Αλλά δεν είναι αυτή η στιγμή. Και ούτε είναι ό ίδιος ο στόχος της επίθεσης.Όπως σωστά επισημαίνει η ΝΔ στην ανακοίνωσή της ο προπηλακισμός του βουλευτή της υπηρετεί ύποπτες και προβοκατόρικες σκοπιμότητες. Πραγματικός στόχος της επίθεσης είναι η αντιμνημονιακή πολιτική του Αντώνη Σαμαρά και γι αυτό η ΝΔ διαμηνύει προς πάσα κατεύθυνση ότι δεν θα κάνει ούτε ένα χιλιοστό πίσω από τη γραμμή αυτή.

[caption id="attachment_76274" align="alignnone" width="600" caption="Το παπούτσι για τον ΓΑΠ στην ΔΕΘ"][/caption]

Όσοι όμως υποκινούν παρόμοια επεισόδια δεν πρέπει να ξεχνούν ότι δεν παίζουν με την φωτιά. Δεν είναι όλος ο λαός τα ρετιρέ των ΔΕΚΟ, ή του ιδιωτικού τομέα. Είναι και μεροκαματιάρηδες που δεν έχουν να πληρώσουν το ρεύμα και το ενοίκιο του σπιτιού τους, το φροντιστήριο του παιδιού τους, το ίδιο τους το φαγητό. Και που βλέπουν ότι στην εποχή του Μνημονίου καλούνται να πληρώσουν αυτοί το μάρμαρο.

[caption id="attachment_76275" align="alignnone" width="600" caption="Απ. Κακλαμάνης προπυλακίζεται στην Παλαιά Βουλή"][/caption]

Δεν θέλει λοιπόν και πολύ να εξεγερθούν και να δείρουν όποιον βλέπουν μπροστά τους. Να μας το θυμηθείτε. Και δεν αφορά μόνο τους πολιτικούς αυτό. Είναι και άλλοι για τους οποίους ξεχειλίζει το καζάνι της λαϊκής οργής. Εργατοπατέρες, , τραπεζίτες, μεγαλοδημοσιογράφοι και άλλοι που έβαζαν το χέρι στο βάζο με το μέλι της εξουσίας,

[caption id="attachment_76276" align="alignnone" width="600" caption="Απο την επίθεση εναντίον του Κ. Χατζηδάκη"][/caption]

Εδώ και καιρό η κοινωνία στέλνει μήνυμα ότι βράζει. Αν θα το πάρουν αυτό το μήνυμα όσοι κυβερνούν είναι άλλο θέμα. Το σίγουρο είναι ότι θα δούμε χειρότερα γιατί ο κόσμος έχει αρχίσει να ξυπνά, με λάθος ίσως τρόπο, αλλά ξυπνά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελληνας avatar
    Ελληνας 15/12/2010 09:00:54

    Οι πασοκοι πάλι πιο μάγκες βγήκακε. Γιατί αν έφαγε ξύλο ο Χατζηδάκης φανταστείτε το ξύλο που θα έπρεπε να φάει ο Τσοχατζό ή ο Λαλιώτης...

  2. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 15/12/2010 09:09:23

    Ε, λοιπόν, καλα μας κάνουν ο ΓΑΠ και τα αφεντικά του.
    Αυτά μας αξίζουν ...
    Και χειρότερα μας αξίζουν με το μυαλό που κουβαλάμε.
    Υπνος βαθύς για τον Έλληνα και δυστυχώς δεν ξυπνάμε με τίποτα!
    Δυστυχώς Ελλάδα κινδυνεύει να έχει την τύχη που αξίζει σε εμάς τους σύγχρονους Έλληνες.
    Τα παιδιά μας όμως τί φταίνε αν εμείς είμαστε ανεγκέφαλοι, αγόμαστε και φερόμαστε από νταβατζήδες και υπηρεσίες;
    Δεν φταίνε!
    ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ.

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/12/2010 19:05:38

    Φανταστείτε τι θα γινόταν αν αυτός που έτρωγε τη μπουνιά στη μούρη ήταν βουλευτής τού ΠΑΣΟΚ επί κυβέρνησης ΝΔ... για τι παρακράτος της Δεξιάς θα ακούγαμε, τι αντιστασιακό θα τον ανέβαζαν, τι ήρωα θα τον κατέβαζαν, τι πορείες συμπαράστασης θα διοργάνωνε η ΟΛΜΕ υποχρεώνοντας και τους μαθητές σε συμμετοχή... Θα τσιμπούσε και μια σύνταξη αντιστασιακού ο βουλευτής τού ΠΑΣΟΚ και θα προσέθετε στο βιογραφικό του "έχει νιώσει στο πετσί του τη βιαιότητα τού κράτους τής Δεξιάς".

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Στέργιος 15/12/2010 19:21:59

      Σωστός...

    • oxoxo avatar
      oxoxo @ Στέργιος 15/12/2010 21:24:44

      Επιπλέον θα διορίζονταν στο δημόσιο όλο το σόϊ του "αντισταστιακού" για γενεές εβδομήκοντα!

  4. neotera avatar
    neotera 15/12/2010 19:10:59

    Ο ελληνικός λαός περιμένει να δεί ποιοί θα παραιτηθούν από τα αξιώματα και τις θέσεις τους, έως πότε τα κόμματα θα παραμείνουν στη Βολή να νομιμοποιούν ν/σ τέρατα αντισυνταγματικότητας και όλα τα σχετικά. Περιμένοντας αδημονεί...
    Και είναι αλήθεια, ή ζούμε σε καθεστώς Κατοχής, ή ζούμε σε συνταγματική νομιμότητα. Και τα δύο πλέον μαζύ δεν θα ...γίνεται ! ))

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/12/2010 19:12:00

    Αλλος τους εκοψε το μισθο αλλον χτυπανε.Τραγικε λαε εχεις τη μοιρα που σου αξιζει.

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 15/12/2010 19:14:49

    Βίντεο υπάρχουν πολλά από την επίθεση είναι τόσο δύσκολο να αναγνωριστούν τα άτομα που επιτέθηκαν στον Χατζηδάκη.

    Γιατί κάτι μου λέει ότι θα είναι άτομα πράσινου συνδυκαλιστικού φορέα.

  7. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 15/12/2010 19:17:07

    ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΣΗΜΕΡΑ;
    ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ 7000 ΕΥΡΩ" ΑΛΛΑ ΤΟ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ 20000 ΕΥΡΩ" ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΝΟ;
    Ή ΜΗΠΩΣ ΛΟΓΩ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ;

    • against New World order avatar
      against New World order @ ΜΑΝΙΑ 15/12/2010 22:38:35

      κανένας από την ΓΕΣΕΕ, είδα τον Φωτόπουλο της ΔΕΗ, νομίζω δεν έχει καμία ομοιότητα με τον Παναγόπουλο της ΓΕΣΕΕ

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/12/2010 19:18:46

    Λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω.
    Στη συλλογική γνώμη στο κοινωνικό θυμικό έχει καλλιεργηθεί και έχει εμπεδωθεί η άποψη ότι όλοι είναι ίδιοι.
    Η ατιμωρησία των πολιτικών και τα πρωτοφανή όρια φτώχειας που πλήττουν ομάδες που μέχρι τώρα τα έφερναν βόλτα θα οδηγεί σε τέτοια φαινόμενα.
    Το ίδιο έγινε παλαιότερα με τον Κακλαμάνη στη Σταδίου, τον Κατσιφάρα στην Αιτ/καρνανία ενώ και στην Ιπποκράτους είχαν πέσει καρεκλιές ή με γιαούρτια στον Αγ Παντελεήμονα.
    Δεν μπορούν οι βουλευτές να περπατήσουν στο δρόμο.
    Δεν μπορεί να λέμε όλοι ότι τα λεφτά φαγώθηκαν και οι πολιτικοί απλά να συνεχίζουν να αποζημιώνονται με αυτοτελή φορολόγηση και προνόμια από πάνω.
    Φταίνε πχ και οι ανισορροπίες στη μισθοδοσία στον ΟΣΕ αλλά κάποιοι πληρώθηκαν για να είναι τα τρένα φαρδύτερα από τις ράγες ή για τη SIEMENS, ή για τη συνταξιοδότηση της Ολυμπιακής .
    Πως θα νοιώθει πχ ο άνεργος στο Πέραμα ή κάποιος που δίκαια ή άδικα μειώνεται ο μισθός του ενώ στη Βουλή υπάρχουν εκπρόσωποί μας συνταξιούχοι της Ολυμπιακής;

  9. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2010 19:20:40

    Όχι μόνο βράζει. Κοχλάζει.
    Το ξύλο θα πέσει ανελέητο.

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/12/2010 19:21:53

    Φοβερά πολιτισμένοι λαοί οι Αγγλοι, οι Γάλλοι, οι Γερμανοί και οι Αμερικάνοι.
    Ακόμα διηγούνται ιστορίες για το πολιτιστικό τους επίπεδο στην Ευρώπη,Αφρική, την Ασία, στις Ινδίες και στην αμερικανική ήπειρο.
    Ακόμα όμως και τώρα κρατάνε ψηλά το επίπεδο με βομβαρδισμούς και δολοφονίες αμάχων, με στυγνή εκμετάλλευση των χωρών του 3ου κόσμου και όχι μόνο.
    Ειδικά, όταν διάβασα για τους γερμαναδάρες που μάχονται στα βουνά τους Αφγανιστάν, δάκρυσα και ένιωσα πολύ μικρός σαν άνθρωπος που δεν πήγα να προστατέψω την δημοκρατία και τον χριστιανισμό στα βάθη της Ασίας.
    Αυτοί δε οι αχάριστοι, οι παλιομπουρζουάδες που διαδηλώνουν επειδή δεν έχουν να πληρώσουν τα έξοδα του Καγιέν και του Χ5 είναι εντελώς για φτύσιμο.
    Ασε που δεν εκτιμούν το έργο Καραμανλή που επανίδρυσε ολόκληρο κράτος και έφαγε λάχανο τους νταβατζήδες.

  11. sawas avatar
    sawas 15/12/2010 19:22:34

    Φακτορα εχεις χιουμορ

    "Πραγματικός στόχος της επίθεσης είναι η αντιμνημονιακή πολιτική του Αντώνη Σαμαρά...."

    Εχεις και πιο κατω την φωτο του Κακλαμανη.
    Αυτον τον προπυλακισαν για την Μνημονιακη και τον Χατζηδακη για την Αντιμνημονιακη πολιτικη?

    Μηπως προπυλακιστικαν (συμβολικα,ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) για τα 30 χρονια "φαγουρας"? Μηπως?

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ sawas 15/12/2010 19:25:17

      παιδια μηπως λεω μηπως μας φτυνουν

  12. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 15/12/2010 19:25:59

    Το ξυπνά από που προκύπτει ότι πέφτει ξύλο και μολότοφ? Αυτό δεν είναι ξυπνά αλλά ολοταχώς πίσω στον εμφύλιο.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/12/2010 19:30:54

    Tα περί Χατζηδάκι, τα είπα πριν. Να μην τα ξαναλέω, και τις κατηγορίες περί νεοφιλελεύθρων να προσέχουν μερικοί τι λένε. Μανιτάρια πριν πιάνουμε το πληκτρολόγιο δεν είναι καλή ιδέα.

    Στην Κυβέρνηση το παραέπαιξαν επικοινωνιολόγοι, και θα δουν βία που θα τους αναγκάσει να φέρουν ξένα στρατά. Τελικά οι ιδεοληπτικοί με τους ετρόκλητους νεοταξικούς συμβούλους μπορεί να το είχαν στο πρόγραμμα.

    Παραμύθιασμα, παραμύθιασμα με διαλείμματα Πάγκαλου. Μετατρέψαμε ανοικτά δάνεια σε ενυπόθηκα. Στον ιδιωτικό τομέα αυτό λέγεται απιστία. Στον δημόσιο δεν ξέρω. Προδοσία είναι η λέξη που μου έρχεται

    Δεν είμαι ειδικός να ξέρω τι σημαίνει κατευθυνόμενη εκτόνωση, αλλά σε fast forward βλέπω έργο με βία και ξένη βία. Ξένη από την ΕΕ, τρομάρα της, να μας σώσει από τους Αφγανούς που θα ξυπνήσουν την κατάλληλη ώρα.

  14. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 15/12/2010 19:32:56

    Ξυπνήστε Έλληνες!!!!!!!!
    Σκεφθείτε τι θα συνέβαινε, αν σήμερα κυβερνούσε η ΝΔ και είχε κάνει όσα έκανε ο ΓΑΠ με τους κολλητούς του, τους εξωκοινοβουλευτικούς...
    Σκεφθείτε τι θα συνέβαινε, αν στη θέση του Χ"δάκη ήταν ένας βουλευτής ΠΑΣΟΚ.....
    Το χτύπημα στο Χ''δάκη ήταν για να εμπαιδωθεί η εικόνα και να περάσει πλαγίως το μήνυμα στις πλατιές μάζες ότι η αντίδραση του λαού είναι για την κατάσταση που έφερε τη χώρα η ΝΔ και ότι όχι ο λαός δεν αντιδρά στα εγκλήματα της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.
    Γιατι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι ένοχο.
    Μόνο η ΝΔ.
    Έτσι δεν είπε χθες ο ΓΑΠ στο υπουργικό;
    Ξυπνήστε Έλληνες!!!!

    Δεν πειράζει, θα τα βρούν όλα μπροστά τους.
    Το κακό είναι ότι κλέβουν πολύτιμο χρόνο από το αύριο της Ελλάδας.

  15. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 15/12/2010 19:38:39

    Το τι θα συνέβαινε είναι γνωστό αν το ΠΑΣΟΚ ήταν στην αντιπολίτευση, θα είχε καεί η Ελλάδα από άκρη σε άκρη, για αυτό και έγινε παράδοση παραλαβή εξουσίας.

    Τώρα αν γίνει αλλαγή εξουσίας οικονομικά δεν αλλάξει τίποτα το μόνο που θα σώσουμε είναι τα εθνικά θέματα.

  16. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/12/2010 19:39:18

    Σωστος.

    • AUD avatar
      AUD @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/12/2010 23:12:36

      Ετσι... Σωστος.

  17. corfiot avatar
    corfiot 15/12/2010 19:39:18

    Δεω καταλαβα παιδια ,δηλαδη ο Χατζηδάκης ειναι αθωος του αιματος;Δεν φταιει σε τιποτα;Tι εγινε, στην κρισιμη στιγμη κλειστηκαμε στα χρωματιστα κομματικα μας μετεριζια;...............................

  18. kpapa avatar
    kpapa 15/12/2010 19:43:22

    καλά αυτός να φάει ξύλο γιατί; Όταν πέρασε τον νόμο για την πώληση της Ολυμπιακής το συζήταγε 7-8 μήνες για να βρει μια λύση όσο το δυνατόν αναίμακτη. Αν αφηνε στον δρόμο αυτούς έστω τους καλοπληρωμένους κηφήνες πολλοί ακόμα και από δω μέσα θα μιλάγατε "ανάλγητο φασίστα Νεοφιλελέυθερο"και θα εκφράζαμε την συμπαθειά μας ως κοινωνία στους απολυμένους. Δεν το συζητώ καν για το ΠΑΣΟΚ. ΤΟ ΓΑΠ και η Μαφία του που φέρνουν τα Νομοσχέδια που ανατρέπουν τις ζωές μας για πάντα, με τη διαδικασία του κατεπείγοντος κοινώς "στη ζούλα", (το opengov μας μάρανε) γιατί την βγάζει καθαρή;; Έτρεξε στο Μαραθώνιο και δεν έγινε τίποτα. Τσάμπα μάγκες οι αριστεροί και οι Πασόκοι

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ kpapa 15/12/2010 08:36:34

      Γιατι ειναι φιλελευθερος.Οι φιλελευθεροι ειναι ο προνομιακος στοχος της αριστερης τρομοκρατιας απο την εποχη της 17Ν γιατι η λεγομενη λαικη δεξια δεν πολυστενοχωριεται γιαυτους.
      Το βλεπεις και εδω στα σχολια.Με νοοτροπια οτι εχθρος ειναι διαφορα φαντασματα νεα ταξη κλπ η ΝΔ εχει χασει τη συνοχη της και εχει διασπασθει και ψυχικα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 15/12/2010 21:19:19

        εγώ δεν βλέπω ψυχική διάσπαση, βλέπω απορία με την συνειδητοποίηση ότι μπορεί και να είμαστε ...Ευρωσκεπτικιστές. Μπερδεμένες ταμπέλες...

        Όσο για το φιλελεύθερος... Όταν ηρεμήσουν το πνεύματα (που δεν το βλέπω σύντομα) αξίζει να προκληθεί μια κουβέντα επ αυτού. Έχουμε ταυτίσει το λάδωμα με το ¨φιλελεύθερος". Ξεχνάμε ότι ο Σκαραμαγκάς, ή η ΟΑ ανήκαν σε κάποιον πριν τις πάρει το κράτος (και στις δύο περιτπώσεις για να απαλλάξει τους παλιούς ιδιοκτήτες από τον μπελά.

  19. oxoxo avatar
    oxoxo 15/12/2010 21:47:05

    Πέραν των πρασινοφρουρών κρατικοδίαιτων καρεκλοκένταυρων υπάρχουν και τα αντίστοιχα αποκόμματα της δεξιάς και της διακομματικής εν γένει νομενκλατούρας. Αυτοί με περίσια χαιρεκακία ικανοποιήθηκαν που ο καταψηφίσας το μνημόνιο και το πολυνομοσχέδιο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας κατήντησε αιμόφυρτος από άνανδρους προβοκάτορες. Δεν συγχωρούν προφανώς ούτε το γεγονός ότι ο Αντώνης Σαμαράς, που τον είχε μαζί του στη Θεσσαλονίκη ως αρμόδιο τομεάρχη, αναφέρθηκε εκεί στον Χατζηδάκη ονομαστικά και θετικά κατά την ομιλία του. Δε του συγχωρούν που απάλλαξε τη χώρα και τους φορολογουμένους πολίτες από το άγος των ομοίων τους προνομιούχων της Ολυμπιακής. Είναι αυτοί που θέλουν τη ΝΔ κόμμα πελατών και το κράτος λάφυρο. Η γαλάζια εκδοχή του ΠΑΣΟΚ.
    Αυτοί στρέφονται κατά της αντιμνημονιακής πολιτικής της ηγεσίας του Αντώνη Σαμαρά. Τα πρασινο-μπλε-κόκκινα ρετιρέ των ΔΕΚΟ, της αποτυχημένης "γενιάς του Πολυτεχνείου" και του ευρύτερου δημόσιου τομέα. Οι πολίτες έχουμε επιλέξει ΕΛΠΙΔΑ. Κι η ΕΛΠΙΔΑ τονώνεται όσο αυτοί αδυνατίζουν και περιθωριοποούνται πολιτικά. Ο φιλελεύθερος βουλευτής της ΝΔ Χατζηδάκης με το σοβαρό και τεκμηριωμένο λόγο του τους ενοχλεί. Μόλις τους δόθηκε η ευκαιρία το απέδειξαν. Αλλά η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ο μοναδικός κομματικός φορέας του πολιτικού και κοινωνικού φιλελευθερισμού στη χώρα δε λυγίζει. Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ με τη σωφροσύνη που τον διακρίνει έστειλε το μήνυμα στους προβοκάτορες.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ oxoxo 15/12/2010 22:15:19

      Απλά και ο Αντώνης πρέπει να ανοίξει λίγο τον βηματισμό του, γιατί θα είναι κρίμα να τον προσπεράσουν οι εξελίξεις...

  20. Νορβηγός avatar
    Νορβηγός 15/12/2010 22:24:02

    ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΥΡΗ!3

    Ξεφτυλίστε τους όπου τους πετύχετε. Αναξαρτήτως σε ποιό κόμμα ανήκουν.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Νορβηγός 15/12/2010 22:28:05

      Άντε και τους ξεφτυλίζουμε. Μετα; Θα φορέσουμε τη φουστανέλλα και θα βγούμε σε αρματολίκι;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ierofantis 15/12/2010 23:18:37

        αν επικρατήσουν οι φιλότουρκες σκανδιναυικές ιδεοληψίες, μάλλον κάτι τέτοιο θα χρειαστεί (ξανά) ...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ δρόμος 15/12/2010 23:30:18

          Δυστυχώς δρόμε, δυσκολευόμαστε πλέον ως κοινωνία να χωρίσουμε την ήρα από το στάρι. Αυτό είναι θέμα παιδείας και λογικής. Και τα δύο είναι υπό διωγμό.

  21. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 16/12/2010 06:44:50

    Έλεος πια με την ημιμάθεια... πόσοι ήταν πια αυτοί "οι ασκοί" του Αιόλου;