28/11/2009 18:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όσο μεγαλύτερη η προσέλευση, τόσο μεγαλύτερη η νίκη Σαμαρά

Φτάνουμε λοιπόν στο τέλος αυτής της συναρπαστικής μάχης και  επειδή έχουν φρακάρει τα e-mail και τα τηλέφωνα από φίλους που ρωτάνε αν έχουμε νέα από δημοσκοπήσεις κλπ, ιδού μια σοβαρή εκτίμηση:

 Όλες οι πληροφορίες μας λένε ότι θα υπάρξει μεγάλη προσέλευση αύριο.

 Ο «μαγικός αριθμός» είναι να ψηφίσουν 300.000 , για να μην υπάρξει δεύτερη Κυριακή.

 Και με αυτόν τον αριθμό ο Σαμαράς κερδίζει άνετα.

 Από εκεί και πέρα σε κάθε 10.000 ψηφοφόρους τα ποσοστά του αυξάνουν  κατά 6/10 της μονάδος.

 Δηλαδή σε κάθε 100.000 ψηφοφόρους (επιπλέον των 300.000) τα ποσοστά του Σαμαρά αυξάνουν κατά 6 μονάδες.

 Δηλαδή, η μικρή προσέλευση μειώνει την ψαλίδα Σαμαρά – Μπακογιάννη και η μεγάλη την αυξάνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NIKOS avatar
    NIKOS 28/11/2009 19:31:00

    H ZOYGLA TOY TRIANTAFILOPOYLOY EKANE DHMOSKOPISH H OPOIA ELIKSE X8ES, ENO MEXRI SHMERA TIS DHMOSIEYE KAI SE OLES HTAN MPROSTA ME MEGALH DIAFORA O ANTONHS SA0ARAS SH0ERA ANAKOINOSE OTI THN DHMOSKOPISH POU EKANE KAI ELIKSE3 X8ES 8A THN DHMOSIEYSH THN DEYTERA META TIS EKLOGES, TELIKA EINAI POLLA TA LEFTA GIA NA TIS EKSAFANIZOYN ETSI TIS DHMOSKOPISEIS.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ NIKOS 28/11/2009 19:40:54

      εχθές το βράδυ μετά τα μεσάνυχτα η δημοσκόπηση στο πρεστζιαρ έδινε 58% Σαμαρά και 38% Ντόρα. Δες σήμερα πόσο δίνει μέσα σε δώδεκα ώρες....

  2. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 28/11/2009 20:14:28

    Καλά, οἱ διαδικτυακὲς δημοσκοπίσεις εἶναι μποῦρδες.

    Αὐτὴν τὴν στιγμή, ἐκεῖνο ποὺ δείχνει κάτι εἶναι οἱ ἀποδόσεις τῶν στοιχηματατζίδικων. Καὶ αὐτῶν ποὺ ὁρίζουν οἱ ἴδιοι τὶς ἀποδόσεις, καὶ τοῦ betfair ὅπου οἱ ἀποδόσεις προκύπτουν αὐτομάτων ἀπὸ τὰ πονταρίσματα τῶν ἴδιων τῶν χρηστῶν. Ἡ ὑπεροχὴ Σαμαρᾶ εἶναι καταφανής.

    Ἀλλὰ γιὰ νὰ ἐπαληθευθῇ πρέπει ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ!

  3. kanis avatar
    kanis 28/11/2009 20:18:23

    Κραυγή επαγρύπνησης από το fimotro:


    Αντώνη ξύπνα. Η βραδιά είναι μεγάλη. Το 1984 στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της Νέας Δημοκρατίας, μια ημέρα πριν την εκλογή, ο Μητσοτάκης έχανε με διαφορά από τον Στεφανόπουλο. Οι συνεργάτες του Στεφανόπουλου πήγαν ήσυχοι για ύπνο. Το πρωί που ξύπνησαν όλοι, ο "Ψηλός" είχε αγοράσει τους μισούς βουλευτές. Το σύστημά σου σήμερα κοιμάται όρθιο...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ kanis 28/11/2009 21:13:12

      Βεβαια, αλλο να ελεγχεις τους 100+ βουλευτες (όπως εγινε στην εκλογή του 1984) και αλλο 300-400.000 κόσμου! Παρολο αυτα, καλα κανουν και γραφουν τα blogs ολα αυτα για να μας κρατανε ολους σε ετοιμοτητα και να μην υπαρξει εφησυχασμος. Πάντως οι συγκεντρώσεις σημερα του Αντώνη σε Κόρινθο και Σπάρτη ήταν παρα πολύ δυνατες. Ο Αντώνης βρισκεται πλεον στη Μεσσηνία, την έδρα του, και στις 9 το πρωί θα ψηφίσει στην Πύλο. Μετά περίπατος στην Καλαμάτα και Αθήνα για ξεκούραση γιατί έρχεται μεγάλη νύχτα.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 21:22:55

    απο το blog taxalia
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ, ΠΡΙΝ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ.
    ΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ. Ελάτε για να δείτε κάποιες εναλλακτικές εργασίες που κάνουν οι συμβασιούχοι του δήμου και μάλιστα Κυριακάτικα. Φέρτε και τις κάμερες, σας υποσχόμαστε αξέχαστο θέαμα με πολλά... απρόοπτα! Εγγυημένες αποκλειστικότητες, πλησίον των πούλμαν που θα βρίσκονται εκεί από τις 7.45

    Σύλλογος συμβασιούχων δήμου Αθηναίων "Ψηφίζω για να μη χάσω το ψωμάκι μου".

    Με λίγα λόγια ΑΠΕΙΛΕΙ Ο ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ. Δεν πρέπει να μείνει έτσι αυτό. Επί τόπου εισαγγελέας. Μηνύσεις στην τρελή δημαρχέσσα...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 21:27:00

      http://www.cityofathens.gr/el/contact
      Εδω μπορεί να τα χώσει όποιος θέλει στο Δήμο Αθηναίων για το παραμάγαζο του Νικηταα.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 21:44:02

    Απειλές χθες το μεσημέρι από τον Γιακουμάτο σύμφωνα με το dexi extreme
    Καθώς επέστρεφα από την δουλεία μου και είχα το ράδιο στον real άκουσα ότι θα μιλούσε ο κ. Γιακουμάτος στης κυρίες Μακρή και Πυργίωτη και πραγματικά μου έπεσε το στόμα στο πάτωμα με αυτά που είπε, αρχικά είπε ότι η Ντόρα θα βγει από την πρώτη Κυριακή, όταν όμως η κ. Πυργίωτη τον στρίμωξε ότι κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.


    Μετά όταν η κ. Πυργίωτη πάλι, του είπε ότι θα πάει να ψηφίση στης εκλογές και εμμέσως πλήν σαφός θα είναι υπέρ του Αντώνη Σαμαρά ο κ. Γιακουμάτος με απειλητικό ύφος είπε κατά λεξή " και θα δεχτείτε να αναρτηθεί το ονομά σας σαν μέλος της ΝΔ" σε αυτό το σημείο η κ. Μακρή του τόνισε ότι η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων και το 2007 στην εκλογή προέδρου του ΠΑΣΟΚ είχε πεί ότι αυτό απαγορέυεται και το ΠΑΣΟΚ τελικά δεν το έκανε, η απάντηση του κ. Γιακουμάτου? " Τι πάει να πεί αυτό? από την στιγμή που θα γίνεις μέλος της ΝΔ δεν κρύβεσαι, εμείς θα τα αναρτήσουμε".

    Όπως δείχνει αυτό το περιστατικό η απειλές αυτές στρέφονται ιδιαίτερα κατά των Δημοσίων Υπαλλήλων με σκοπό να ψηφίσουν όσο το δυνατόν λιγότεροι Νεοδημοκράτες. Εδώ θέλω να τονίσω ότι από τον μηχανισμό της οικογένειας αυτή την βδομάδα η απειλές προς συνδικαλιστές ότι αν δεν στηρίξουν την Ντόρα από την δευτέρα θα είναι εκτός κόμματος είναι πάρα πολλές.

    Το τελευταίο που είπε ο κ. Γιακουμάτος ήταν ότι ένα λάθος όπως είπε ήταν " ότι δεν έριξα τον Καραμανλή με το θέμα του βατοπαιδίου"...μάλιστα...εγώ θέλω να ρωτήσω ένα πράγμα ρε Γιακουμάτε, όταν λές ότι δεν τον έριξες θες να πεις ότι ήσουν ο Τατούλης Νο2? Με εσένα και τον Τατούλη ήθελε η Ντόρα να τον ρίξει τον Καραμανλή?



    Ελπίζω ρε Γιακουμάτε να κατάλαβες τώρα γιατί δεν θα βγει η Μητσοτάκη σου και γιατί και εσύ από αυτή την στιγμή είσαι ένας υποψήφιος ΠΡΩΗΝ βουλευτής

    • kanis avatar
      kanis @ ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 21:49:57

      Μια φορά Καραγκιόζης...για πάντα Καραγκιόζης!

  6. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 28/11/2009 22:13:31

    ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΞΕΝΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ =

    ΝΙΚΗ ΑΝΤΩΝΗ = 1,35
    ΝΙΚΗ ΝΤΟΡΑΣ = 2.75
    ΝΙΚΗ ΠΑΝΙΚΑ = 500

    Η εκλογη κριθηκε , ο ενδοτισμος του μητσοτακισμου αυριο πεθαινει, οτι και να κανει η 'οικογενεια' , οσους και να προσπαθησει να εξαγορασει και να εκβιασει εστω και την τελευταια στιγμη, οσες βρωμιες μπορει ακομη να εφευρει - ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΜΜΑ ΟΡΓΙΣΜΕΝΩΝ ΝΕΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ αυριο θα πνιξει ολα τα εφιαλτικα σεναρια των ενδοτικων τζουτζεδων και των επαγγελματιων της πολιτικης...

    Καληνυχτα Ντορα...

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΠΙΔΑ -

    Καλημερα Αντωνη..

  7. Georg avatar
    Georg 29/11/2009 00:03:49

    υπήρχε μια υποψηφιότητα εκκωφαντικής μετριότητας, όπως είπε και ο Γιανναράς, χωρίς κανένα πολιτικό περιεχόμενο, με απειλές, ύβρεις, εκβιασμούς και αρνητική προπαγάνδα που αηδίασε, μια υποψηφιότητα που στηριζόταν μονάχα στο κατεστημένο και σε βαρίδια τζακιών, βολεμένων και πληρωμένων ή εκβιαζόμενων κι από την άλλη μια υποψηφιότητα με ήθος, με πολιτικό λόγο, με ιδέες, με σαφή ιδεολογία και προσανατολισμό και με σαφώς μεγαλύτερη διεισδυτικότητα στην ευρύτερη κοινωνία. Μια υποψηφιότητα που ενέπνευσε και εκπροσωπεί τις αρχές και τις αξίες του μέσου Έλληνα.
    Μια υποψηφιότητα ενός ανθρώπου που πλήρωσε προσωπικά, το ότι προέταξε το εθνικό όφελος, το εθνικό συμφέρον, παραμερίζοντας το προσωπικό, σε αντίθεση με όσα "διδάσκει" χρόνια τώρα η οικογένεια Μητσοτάκη και ο νεποτισμός... όπου όλα εξαγοράζονται και τα πάντα ξεπουλιούνται για ατομικό και οικογενειακό όφελος...
    Η προσέλευση θα είναι μαζική. Το μήνυμα ηχηρό!
    Αντώνης Σαμαράς...διότι χωρίς έμπνευση και ελπίδα δε γεννιέται αύριο..
    και δίχως πίστη στο αύριο δε δίνονται αγώνας, δεν κερδίζονται μάχες
    και δίχως μάχες δεν κερδίζεται κανένας πόλεμος... κυρίως εκείνος των ιδεών και των αξιών...

  8. nick avatar
    nick 29/11/2009 00:17:47

    Πάμε όλοι μαζί να σαρώσουμε μηχανισμούς, διαπλοκή, συμφέροντα. Στηρίζουμε μαζικά Αντώνη Σαμαρά. Αντισταθείτε Έλληνες... Αντισταθείτε...

  9. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 29/11/2009 08:46:55

    Τέτοιο ηγέτη με πολιτική πλατφόρμα,όραμα,και ηγετικά προσόντα έχω να ακούσω από το 1974 της μεταπολίτευσης.
    Ναι αυτά τα προσόντα τα είχε μόνο ο μεγάλος Ανδρέας και τώρα ο Αντώνης.
    Ημουν μέχρι το 1996 (Ιμια)στο πατριωτικό Πασόκ και έφυγα λόγω Αααρόν Αβούρ.
    Θα ακολουθήσω αυτή την φορά την γυναίκα μου (από τα φοιτητικά της χρόνια 1978 με την Ν.Δ).
    Ομως εάν κερδίσει (δεν πρόκειται)η Μητσοτάκενα και επειδή έχω κυνηγηθεί από το Μιτσοτακέϊκο θα απομακρυνθώ την άλλη ημέρα.
    Αυτά για να ξέρουν κάποιοι ποιός μπορεί να μαζέψει ψηφοφόρους στη Ν.Δ
    Πιστεύω ότι ο Αντώνης ο Σαμαράς θα φτιάξει μια νέα μεταπολίτευση και με την βοήθεια του λαού θα στείλει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας όλα αυτά τα τζάκια και τα λαμόγια που τους περιστοιχίζουν.

    Σας εύχομαι και με την νίκη για το καλό του τόπου.

    Υ.Γ θα γραφτώ και εγώ μαζί με την σύζυγό μου και θα ψηφίσω,θα παραμείνω όμως και θα ενεργοποιηθώ μόνο με την νικη του Αντώνη.