#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2010 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όσους τους λένε Αλέκο, ή Αλέξη, να το αλλάξουν σε Αλέκα



Πάρτε νέα μέτρα τώρα, λέει ο Ζαν Κλοντ Γιούνκερ.  Δεν χρειάζεται αρχηγέ, τα ξέρουμε και είναι για όλους ίδια: 2 Χ 1 καρυδιά ή μαόνι,ανάλογα το Ταμείο.

Είχα την ελπίδα ότι άλλος ήταν ο Ζαν, άλλος ο Κλοντ και άλλος ο Γιούνκερ. Κάποιος από όλους θα έδειχνε οίκτο. Αλλά τώρα που έχω ξεκάθαρα την εικόνα του (κάτι μεταξύ Παναγόπουλου της ΓΣΕΕ και Μιλτιάδη Παπαϊώάννου) στο μυαλό μου, δεν μας σώζει ούτε ο Ζαν Κλοντ Βαν Ντάμ, μαντάμ.

Η Κατσέλη τα έβαλε με τον Τσάρο. Χάσαμε ψήφους είπε από την περαίωση. Έτσι του επέστρεψε την «υποχρέωση».

Χθες, διαμορφώθηκε είπαν στο Mega, μία αντιμνημονιακή πλειοψηφία, τα 2/3 του εκλογικού σώματος. Μην βιάζεστε, υπάρχει και η δεύτερη Κυριακή.

Είπαν επίσης ότι χαμογελάει το ΚΚΕ με το 11% πανελλαδικά και τους 75.000 παραπάνω ψήφους από πέρυσι. Και λίγους πήρε. ΚΚΕ 17%, γραμμένο σε τοίχο 30 χρόνια πριν.

Κώστας Μπακογιάννης, δήμαρχος Καρπενησίου.....
Όταν εμείς σας γράφαμε για “μειοψηφία Χανίων – Ευρυτανίας” γελούσατε.  Που πήγε καλά η Αγία Οικογένεια; Στο Καρπενήσι και την Κρήτη

Την πατησε και η συζυγος του “τα φαγαμε μαζι”, αλλά το δέχθηκε αξιοπρεπώς. Το βράδυ στο σπίτι δεν ξέρω τι κάνει στον Αντιπρόεδρο

Ο Τσίμας είπε ότι ακόμα και αν είναι έτσι όπως λέει ο Γ. Παπανδρέου, ότι έλαβε μία ψήφο εμπιστοσύνης, δεν μας έχει δείξει ένα σχέδιο αλλαγών, μόνο το Μνημόνιο.

Να είστε αντικειμενικός κύριε Τσίμα. Από την ποδηλασία ο άνθρωπος πήγε στην κολύμβηση και μετά στον μαραθώνιο των 2 χλμ. Αυτές δεν είναι αλλαγές; Πρωθυπουργός-πρωταθλητής του τριάθλου και έχετε και παράπονα;



Τσίμας πάλι από τη βραδιά των εκλογών: στις εσωκομματικές ψήφισαν 270.000 και τον Κικίλια 300.000 στην Αττική. Είναι δυνατόν με 30.000 ψήφους παραπάνω να είστε ευχαριστημένοι; Λεπτομέρεια: Στις εσωκομματικές ψήφιζες όπου βρισκόσουν και όχι εκεί που έχεις τα εκλογικά σου δικαιώματα. Και εγώ που σε είχα κακοχαρακτηρίσει Παύλο, νομίζοντας ότι είχες ψηφίσει Ντόρα.

2921 ψήφους μπροστά ο Τατούλης στην Πελοπόννησο. Τότε θα κερδίσει τις εκλογές. Στην επέτειο των 1100 χρόνων από την επανάσταση του 1821. Αρκεί να ξεκουραστεί και λίγο η Έλσα.

Ο Μπεγλίτης μίλησε για στρατηγικά λάθη του ΠΑΣΟΚ. Τη διάσωση του στρατιώτη Τατούλη εννοεί;



Ο Πεταλωτής μας ενημέρωσε ότι τα κριτήρια τη δεύτερη Κυριακή θα είναι αυτοδιοικητικά. Αυτό είναι βέβαιο, ή θα αλλάξετε γνώμη την Παρασκευή; Στον τρίτο γύρο θα μας αφήσετε να ξεσπάσουμε, ή τότε τα κριτήρια θα είναι σουρεαλιστικά; Με την ψήφο παρά πόδα…

Ο κύριος Δημαράς είναι ο μόνος που άκουσα τελευταία ότι θα παραιτηθεί. Όλοι οι άλλοι  απολύονται την σήμερον ημέρα.

Σε μελαγχολία ο Αλέξης Μητρόπουλος. Που να δεις ο Αλέξης Τσίπρας και ο Αλέκος Αλαβάνος. Μόνο η Αλέκα πηδάει απο την χαρά της.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 09/11/2010 14:49:08

    “Ο Πεταλωτής μας ενημέρωσε ότι τα κριτήρια τη δεύτερη Κυριακή θα είναι αυτοδιοικητικά”…. !!!!!!!

    Έτσι, Μ.Ο. Πολύ καλά έκανε ο άνθρωπος και μας ενημέρωσε, για να μη βρισκόμαστε κι εμείς στο σκοτάδι.
    Να ξέρουμε.
    Σήμερα έχει εκδρομή.
    Αύριο καθαριότητα.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ένας Άμλετ 09/11/2010 14:58:45

      Φασολάδα για τους αντιμνημονιακούς, αρνάκι καρέ για τους μνημονιακούς

  2. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 09/11/2010 14:50:01

    Ακούω από εχτές αναλύσεις επί των αναλύσεων για την εξήγηση των αποτελεσμάτων και κανείς δεν έχει πάει στην ουσία της υπόθεσης η οποία είναι η εξής : Το 50% του πληθυσμού δεν πήγε να ψηφίσει διότι πολύ απλά δεν ξέρει τι να ψηφίσει... κι εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ. Από την μία έχει τον GAP που του έχει τινάξει τα πέταλα με τις περικοπές και τις δόσεις και τα μνημόνια και έχουμε και συνέχεια (ο αποπληθωρισμός συνεχίζεται...) και από την άλλη τον Σαμαρά που ναι μεν είναι εναντίον του μνημονίου αλλά σου λέει ότι θα σεβαστούμε την υπογραφή του GAP για την υποδούλωση του έθνους στο μνημόνιο, αλλά θα προσπαθήσουμε απλά να κάνουμε πιο soft την διάρκεια παραμονή μας σε αυτό και να την μειώσουμε. Εγώ σαν νέος μόλις 25 ετών αυτό το επιχείρημα το ερμήνευσα ως εξής : Ναι παιδί μου είμαστε εναντίον της φυλάκισης σου για μια 3τια αλλά άμα έρθω εγώ στην εξουσία δεν θα σε βγάλω από την φυλακή, αλλά αντί να έχεις μόνο βιβλία στο κελί σου θα σου πάρω κι ένα laptop. Ε όχι κύριε μου! Δεν θέλω laptop! Εγώ θέλω να βγώ από το κελί! Ξέρω θα μου πείτε ότι το μόνο που χρειαζόμαστε είναι να επανέλθει η εμπιστοσύνη των αγορών προς την χώρα μας για να μπορούμε να δανιζόμαστε με λογικά επιτόκια κι έτσι πλέον η κρίση δανεισμού να ξαναγίνει κρίση ελλείματος και να είναι πιο διαχειρίσιμη. Αλλά αυτό θέλει χρόνο αρκετό. Άρα σου λένε οι ψηφοφόροι. Αφού το μνημόνιο είτε έτσι είτε αλλιώς θα το φάω στο κεφάλι, γιατί να πάω να καταψηφίσω τον εκβιαστή και να πάει σε εκλογές και να μην πάρουμε την τρίτη δόση και να έχουμε άλλα, αφού μετά την επαναφορά της ηρεμίας και της τάξης ο επόμενος θα εφαρμόσει ότι και ο προηγούμενος; Συνεπώς ο λαός έκανε μια επιλογή. Συνέχιση του μνημονίου χωρίς εκλογές κι έχει ο Θεός...

    • The Saint avatar
      The Saint @ H pena tis orghs 09/11/2010 15:17:12

      Αγαπητέ, θεωρώ, ότι με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή γιά το μνημόνιο, (χρόνος παραμονης, παρεπόμενα...) είναι τουλάχιστον κοντόφθαλμο το σκεπτικό που αναπτύσσεις...
      Ο Σαμαράς απο τη στιγμή που μπηκαμε στο ΔΝΤ έχει -ουσιαστικά- "δεμένα" τα χέρια του, έτσι όπως τα έχει κανει ο ΓΑΠ. (Ετσι όπως τουέχουν πεί, τα εξ εσπερίας αφεντικά του).
      Εστω και αυτή η πρόταση-παραλλαγη θα ήταν καλυτερη
      απο αυτό που βιώνουμε σήμερα.
      Γιά παράδειγμα έχει πέι, ότι με την ανάληψη της πρωθυπουργίας της χώρας, θα ανεβάσει κατα το δυνατόν τα επίπεδα των συντάξεων, και των χαμηλόμισθων. Αυτων που ο ΓΑΠ, προκειμένου να κάνει τα χατήρια των αφεντικών του, αγνόησε παντελώς, ώς γνήσιος ...σοσιαλιστης!
      Ας μην τα ισοπεδωνουμε όλα....

      • H pena tis orgh avatar
        H pena tis orgh @ The Saint 09/11/2010 15:33:32

        Ναί είναι το σκεπτικό μου κοντόφθαλμο, απλό και λογικό πιστεύω. Από την στιγμή που ο Σαμαράς βγαίνει και δηλώνει ότι θα τηρήσει πλήρως τις δεσμεύσεις της χώρας έναντι του μνημονίου και θα συνεχίσει δηλαδή ένα μεγάλο μέρος της υπάρχουσας πολίτικής και πορείας γιατί να τον εμπιστευτώ; Για τις αλλαγές που θα μου φέρει μετά από μια 6ετία - 8ετία; Ε τότε θα είναι αργά...

    • leste avatar
      leste @ H pena tis orghs 09/11/2010 15:44:45

      Το πιο μεγάλο πρόβλημα ,δεν είναι αυτά καθ' αυτά τα δυσάρεστα μέτρα. Δεν είναι ότι το μνημόνιο και η πολιτική της κυβέρνησης έχει δυσάρεστες επιπτώσεις στην ζωή των περισσότερων από εμάς. Είναι ότι δεν οδηγεί πουθενά ή για να είμαστε πιο ακριβείς οδηγεί στα χειρότερα . Και για απαντήσω πάνω στο παράδειγμα σου όταν θα βγεις από το κελί σου σε καμιά τριετία δεν θα αντικρίσεις τον γαλάζιο ουρανό και θα αναπνεύσεις τον καθαρό αέρα αλλά θα βρεθείς σε ένα κελί χειρότερο απ'το πρώτο,σε ένα μπουντρούμι ακόμη πιο αποπνικτικό και που θα είναι σχεδόν αδύνατο να αποδράσεις.

      • 11888 avatar
        11888 @ leste 09/11/2010 20:52:01

        Ωραια ακουγονται ολα αυτα αλλα για ρωτα ποσος κοσμος μπορει να αντεξει ανεργος για τρια χρονια ή να ζει με ψιχουλα για ολο αυτο το διαστημα.Δεν εχουν ξερεις ολοι καταθεσεις στην τραπεζα.

  3. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 09/11/2010 15:04:22

    Εγραψες !

    <>

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ netakias.wordpress.com 09/11/2010 18:28:27

      Νετάκια ευχαριστώ

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/11/2010 15:25:57

    Μικρε Οδυσσεα ,ευτυχως για μας επεσες μεσα την Κυριακη.Μην σε ματιασουμε βεβαια...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 09/11/2010 16:12:55

      Σκόρδα!!!

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/11/2010 17:07:59

    Παράφραση παλιού ανεκδότου :

    "Χτύπημα στην πόρτα.
    -Τοκ-τοκ.
    -Ποιος είναι ;
    - Ο Ζαν Κλωντ Γιουνκερ.
    - Άντε γαμ...τε και οι τρεις!"

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Προφήτης 09/11/2010 18:23:26

      Προφήτη, διάβασες τη σκέψη μου χαχαχαχα

  6. blue nile avatar
    blue nile 09/11/2010 17:32:43

    ΜΟ θυμάσαι και εσύ : ΚΚΕ αλλαγή, δεύτερη κατανομή !!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ blue nile 09/11/2010 18:26:52

      Έτσι έτσι. Επί Ράλλη, με Χαρίλαο σχετικά νέο τη Δαμανάκη σύμβολο, άμπέχωνα και μόδα το πανκ...

  7. leste avatar
    leste 10/11/2010 01:48:20

    Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου,και έτσι όπως το έχω γράψει έχεις δίκιο που το επισημαίνεις. Αυτοί που κάναν των σχεδιασμό των μέτρων δεν υπολόγισαν ούτε τις κοινωνικές επιπτώσεις άλλα ούτε καν αν βγαίνουν τα νούμερα, οπότε είναι αποτυχημένοι και σαν πολιτικοί και σαν τεχνοκράτες .Τα μέτρα είναι και πολύ σκληρά ,ως αφόρητα για πολλούς, και αναποτελεσματικά. Ακριβώς επειδή είναι αναποτελεσματικά οδηγούν μαθηματικά σε ακόμη μεγαλύτερη σκληρότητα,εφόσον συνεχίζεται η ίδια πολιτική. Αυτό ,λοιπόν, που ήθελα να τονίσω είναι πως ακόμη και αν κάποιος πει ότι είναι διατεθειμένος να υποστεί τα σκληρά μέτρα πιστεύοντας ότι είναι μονόδρομος ή αναγκαίο κακό και ότι οδηγούν σε καλύτερες μέρες θα διαπιστώσει δυστυχώς πως τον περιμένουν και χειρότερα. Δεν μπορεί να είναι μονόδρομος κάτι που οδηγεί στην καταστροφή.