#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2012 12:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όσοι θέλουν να κάνουν δώρο στη Ντόρα να της πάρουν μια τσάντα



Διαβάζουμε σε διοχετευμένα από την Συγγρού δημοσιεύματα ότι προσφέρθηκε στην κ. Ντόρα Μπακογιάννη μια θέση στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας της ΝΔ, στο πλαίσιο της συζήτησης που έχει ξεκινήσει για την συγκρότηση "ευρωπαϊκού μετώπου" κατά της δραχμής κλπ.

Η κ. Μπακογιάννη όμως, που συνετρίβη όχι μόνο στις εσωκομματικές εκλογές, αλλά και στις πρόσφατες βουλευτικές κάνει και την δύσκολη και συζητά να κάνει κόμμα με τον κ. Μάνο.

Είπαμε, μέτωπο των φιλοευρωπαϊκών δυνάμεων, όχι των φιλομνημονιακών. Την ταύτιση με τις μνημονιακές πολιτικές πλήρωσε η ΝΔ στις πρόσφατες εκλογές και το σαμποτάρισμα του Σαμαρά από τις βαρωνίες και τα τζάκια και όχι την απουσία της κ. Μπακογιάννη.

Και επαναλαμβάνουμε για πολλοστή φορά: δωράκια αυτοϋπονόμευσης στους πολιτικούς αντιπάλους δεν δίνονται ποτέ. Αν κάποιοι θέλουν να ευχαριστήσουν την κ. Μπακογιάννη μπορούν να της αγοράσουν μια τσάντα, ή ένα φουλάρι, τέλος πάντων.

Αν παρόλα αυτά θέλουν τα ισχνά ποσοστά της κ. Μπακογιάννη (που κανείς δεν τους διαβεβαιώνει ότι θα τα πάρουν) μπορούν  να το κάνουν χωρίς να αλλοιώσουν την εντολή της 29ης Νοεμβρίου 2009 και χωρίς να πληγώσουν κι άλλο όσους παρά τον ανελέητο πόλεμο παραμένουν πιστοί στο όραμα Σαμαρά.  Μπορούν δηλαδή να της υποσχεθούν μια θέση Επιτρόπου στην ΕΕ ή ακόμα και ένα υπουργείο μετεκλογικά.

Όλοι αντιλαμβάνονται άλλωστε ότι οι αυτοδυναμίες τέλειωσαν, μπαίνουμε στον αστερισμό των συγκυβερνήσεων και συνεπώς ο Σαμαράς πρέπει να επιδιώκει από τώρα ευρύτερες κυβερνητικές συμμαχίες.

Σε κάθε περίπτωση, η ΝΔ πρέπει να παραμείνει αυτό που ψήφισε η βάση της να είναι το Νοέμβριο του 2009. Ένα κόμμα βαθιά πατριωτικό και εθνικό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απαισιόδοξος avatar
    Απαισιόδοξος 16/05/2012 12:55:57

    Η τσάντα να είναι Louis vuitton παρακαλώ!
    Υ.Γ.: Ας σκεφτεί ο Σαμαράς όχι πόσοι θα έλθουν στη Νέα Δημοκρατία αν επιστρέψει η Ντόρα Μπακογιάννη, αλλά πόσοι θα ΦΥΓΟΥΝ (εννοώ ψηφηφόροι) από τη Νέα Δημοκρατία, αν επιστρέψει η Θεοδώρα Μητσοτάκη! Αν το αποτολμήσει ο Σαμαράς, θα είναι η χαριστική βολή, όχι τόσο στην παράταξη, αλλά στον ίδιο!

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Απαισιόδοξος 16/05/2012 14:41:01

      ¨ερχεται η Ντορα, φεύγουμε εμείς"
      Μα τόσο "αγνωστικοί" είναι στη ΝΔ;
      Να αναρωτιέμαι αν ο Σαμαράς ελέγχει και διαφεντεύει το κόμα;

    • Κωνσταντίνος Σπ avatar
      Κωνσταντίνος Σπ @ Απαισιόδοξος 16/05/2012 19:19:39

      στη Συγγρού φοβούνται ότι τώρα που ο Κυριάκος εξασφάλισε την εκλογή του οι μητσοτακικοί της Β' Αθηνών θα στραφούν προς ΔΗΣΥ, ώστε να εισέλθει και ιη αδελφή στη Βουλή.
      Λησμονούν, όμως, ότι η σειρά στη λίστα είναι απόφαση του προέδρου του κάθε κόμματος... Σήμερα, η ΝΔ έχει εκλέξει στη Β' Αθηνών 12 έδρες....
      Αν, λοιπόν, τοποθετήσουν τους φιλελεύθερους Μητσοτάκη, Χατζηδάκη, Σπηλιωτόπουλο από την ένατη και δέκατη θέση, ποιός θα τολμήσει να στραφεί προς ΔΗΣΥ γνωρίζοντας ότι αν η ΝΔ δεν λάβει στην ίδια περιφέρεια τουλάχιστον τον ίδιο αριθμό ψήφων οι εκλεκτοί τους θα μείνουν εκτός Βουλής...!

      • skeptikos avatar
        skeptikos @ Κωνσταντίνος Σπ 16/05/2012 19:46:46

        Δημοκρατικότατος τρόπος.....

      • Γραικός avatar
        Γραικός @ Κωνσταντίνος Σπ 16/05/2012 20:57:30

        Εντάξει τώρα... Το δημοκρατικό, σωστό και ηθικό είναι να μπούνε όλοι με τη σειρά εκλογής τους.

        Γιατί να προτείνει κανείς κάτι διαφορετικό;
        Τι εικόνα θα δώσει στον κόσμο μία τέτοια κίνηση;

      • airman avatar
        airman @ Κωνσταντίνος Σπ 16/05/2012 21:14:09

        Για να εκλέξει η ΝΔ στη Β΄Αθηνών πάλι τον ίδιο αριθμό βουλευτών πρέπει να είναι ξανά πρώτο κόμμα. Όποιος πιστεύει ότι με την επιστροφή της Ντόρας και του Μάνου θα συμβεί κάτι τέτοιο, στις 17 Ιουνίου το βράδυ να βγει να πανηγυρίσει (με το ΣΥΡΙΖΑ)!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Απαισιόδοξος 16/05/2012 19:37:09

      Αυτή την ώρα προέχει η εξασφάλιση του προσανατολισμού της χώρας.
      Σε τελική ανάλυση όταν αποδεχόμασταν για ειδικούς σκοπούς ως Αντιπροέδρους Πάγκαλο & Βενιζέλο δεν μπορούμε τώρα αν υπάρξει βέβαια σύγκλιση να κοιτάμε το δάχτυλο από το φεγγάρι...
      Οσο για το ποιοι θα μείνουν και ποιοι θα φύγουν ...ας ψηφίσουμε κατευθείαν Τσίπρα, Γλέζο, Λαφαζάνη, ...δραχμή και έξοδο από την ΕΕ
      Δεν διακυβεύεται η καρέκλα αλλά ο προσανατολισμός της χώρας

  2. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 16/05/2012 12:56:42

    Aν η κυρία κόπτεται τόσο για το καλό της παράταξης, ας πάρει την τελευταία τιμητική θέση στο ψηφοδέλτιο επικρατείας. Εχει τέτοια αποθέματα μεγαλοψυχίας; Προφανώς και όχι για το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το βουλευτηλίκι και το παιχνίδι εξουσίας. Πόσα αποθέματα...ανοησίας έχουν όμως κι αυτοί στη Συγγρού που την παρακαλούν;...

  3. hagan avatar
    hagan 16/05/2012 12:59:27

    Την ίδια ώρα αδέλφια μου όλη η παρασιτική συμμορία των μιντιακών νταβατζήδων,όλα τα πασοκόσκυλα του κερατά γλείφουν τον Αντώνη πια.Ουαί ημίν...

    • Κρης avatar
      Κρης @ hagan 16/05/2012 13:54:32

      Al Jazeera: Τα ελληνικά ΜΜΕ
      h**p://www.youtube.com/watch?v=_Mgh7D-nolg

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/05/2012 13:00:51

    Πόσο γέλασα μὲ τὸν τίτλο "Όσοι θέλουν να κάνουν δώρο στη Ντόρα να της πάρουν μια τσάντα"...

    Καλά, ἂν δὲν ἔχουν καταλάβει στὴν Συγγροῦ ὅτι ἐπιστροφὴ τῆς Ντόρας θὰ σημάνει μείωση τῆς ἐκλογικῆς ἐπίδοσης τῆς ΝΔ, εἶναι στὴν κοσμάρα τους.

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/05/2012 16:12:12

      Δεν είναι σε καμιά κοσμάρα τους, αγαπητέ! Είναι μεθόδευση γνωστών κύκλων, να της κάνουν δώρο την επιστροφή της, ώστε να είναι εντός των τειχών κατά την αμφισβήτηση του Αντώνη, που ήδη προετοιμάζουν υπογείως! Οι πασίγνωστοι δούρειοι ίπποι δεν παρέμειναν τυχαίως εντός των πυλών! Είχαν συγκεκριμένο έργο να επιτελέσουν και τώρα βρίσκουν τη λαμπρή ευκαιρία, στο όνομα της δήθεν συστράτευσης. Ποιά εν τέλει συστράτευση επικαλούνται και ποιά η σχέση του Αντώνη που προειδοποίησε για τις συνέπειες του μνημονίου καταψηφίζοντάς το, με τη Ντόρα που προθύμως το υπερψήφισε;

      • Απαισιόδοξος avatar
        Απαισιόδοξος @ Aφροδίτη 16/05/2012 19:15:46

        ΑΡΙΣΤΑ Αφροδίτη! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ! Όπως ακριβώς το έγραψες!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Aφροδίτη 16/05/2012 20:40:21

        +1000 Αφροδίτη...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Aφροδίτη 16/05/2012 21:17:13

        Δυστυχώς , όπως τα λες Αφροδίτη.....

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/05/2012 01:11:47

      Εδώ δεν κατάλαβαν άλλα κι άλλα αυτό θα καταλάβαιναν;Πάντως όσο δεν ανακοινώνεται κάτι επίσημα υπάρχει ελπίς.

  5. Ntinos avatar
    Ntinos 16/05/2012 13:02:33

    Εάν θέλει να επιστρέψει η Ντόρα, καλό θα είναι να γίνει μόνο με ένα τρόπο. Να δηλώσει ότι διαλύει το κόμμα της, μπαίνει τελευταία στο ψηφοδέλτιο της Α΄Αθηνών και καλεί τους ψηφοφόρους της να στηρίξουν τη Νέα Δημοκρατία.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Ntinos 16/05/2012 14:40:44

      Ακριβώς έτσι, σαν στρατιώτης.
      Όχι όπως τότε που δήλωνε στρατιώτης της παράταξης, όμως όλο γαλόνια ζήταγε.
      Αχ θυγατέρα, μόλις γυρίσεις, εάν γυρίσεις ως στρατηγός, το πάρτυ θα ξεκινήσει.
      Θα φάμε τα μουστάκια μας, κι εγώ μουστάκια δεν έχω, άρα ότι φάμε, θα φάμε από τα δικά σου. (δανεικό από τον κορυφαίο Σταυρίδη).

  6. Stefanos avatar
    Stefanos 16/05/2012 13:07:39

    Να το δούμε και αυτό και να γελάσει ο κάθε πικραμένος! Βρε πως αλλάζουν οι καιροί...ΠΑΣΟΚ και ΝΔ σύμμαχοι!!! Ντόρα και Μάνος στη ΝΔ!!! Είστε για πολύ γέλιο. Τώρα να δούμε τα σχόλιά σας.

    • Tour Operator avatar
      Tour Operator @ Stefanos 16/05/2012 19:49:39

      Γι αυτο το νεο συνθημα της ΝΔ θα ειναι "Μονος ή Μανος ;"

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/05/2012 13:11:47

    Εδώ ήδη κάποια νεοφιλελεύθερα μνημονιολάγνα παπαγαλάκια αρθρογραφούν σήμερα (Capital.gr) να... αποχωρήσει οικειοθελώς ο Σαμαράς (!) προκειμένου να έρθουν στο κόμμα η Ντόρα, ο Μάνος και ο Τζήμερος! Οπότε, τι να λέμε τώρα...

  8. Hank_Rearden avatar
    Hank_Rearden 16/05/2012 13:12:01

    Τι λες ρε παλουκάρι? Ποιο σαμποτάρισμα του Σαμαρά από βαρωνίες και τζάκια? Ποιος έβαλε μπροστά τους γιόκες (ΔΟΛ, βαρώνοι ΝΔ κτλ)?

    Ούτε καν ταύτιση με μνημονιακές πολιτικές. Αντίθετα, κατάφερε το ακατόρθωτο, να κατηγορεί τις πολιτικές που η ίδια η ΝΔ θα έπρεπε -ως φιλελεύθερο κόμμα- να υποστηρίζει ούτως ή άλλως (άνοιγμα οικονομίας, μικρό κράτος κτλ).

    Δεν του φταίνε ούτε η Ντόρα ούτε ο Μάνος αν με τα δήθεν κουράστηκε ο κόσμος.

  9. ilektro77 avatar
    ilektro77 16/05/2012 13:16:21

    Σταματήστε τη διχόνοια και τρέξτε να ψηφίσετε Ν.Δ όποιος και να αρχηγεύει όποιος και να διοικεί όποιος και αν είναι ο εκπρόσωπος γιατί δεν έχουμε άλλα περιθώρια. Εμείς γίναμε κριτές των πάντων και τελικά οι μεγαλύτεροι προδότες. Είμαστε προδότες των αρχών μας και του μέλλοντος των παιδιών μας. Γρήγορα στη Ν.Δ!

    • ant-i avatar
      ant-i @ ilektro77 16/05/2012 13:24:31

      Γιατί;

    • Καλά Κρασιά avatar
      Καλά Κρασιά @ ilektro77 16/05/2012 13:47:53

      Jawohl !!

    • ΙΑΣΟΝΑΣ avatar
      ΙΑΣΟΝΑΣ @ ilektro77 16/05/2012 17:39:48

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • ΙΑΣΟΝΑΣ avatar
        ΙΑΣΟΝΑΣ @ ΙΑΣΟΝΑΣ 16/05/2012 17:42:31

        ΤΑ ΘΑΥΜΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗ
        ILEKTRO77

        • blue nile avatar
          blue nile @ ΙΑΣΟΝΑΣ 16/05/2012 19:49:36

          Αν γυρίσει η Ντόρα μόνο στο περιβάλλον μου μετράω 7-8 χαμένες ψήφους...Κρίμα τα χιλιόμετρα που έκανα μέχρι τη Ξάνθη για να ψηφίσω...

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ blue nile 16/05/2012 19:59:04

            Μπορεί ένας που στο μυαλό του είναι στρατάρχης να κάνει τον φαντάρο;
            Και αν τον κάνει, θα υποσκάπτει τον Σαμαρά 24 ωρες το 24ωρο.
            Λέτε να επιστρέψει κι ο γίγαντας Κιλτίδης;

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Strange Attractor 16/05/2012 20:02:46

            Εκλόγιμες θέσεις σε Κιλτίδη, Μαρκογιαννάκη, ^&(&^(&^(&^(^(&%_)*_(*_+(*&^^&^)*&_*&+()((&^%(&^&^+_())()(*)(*+(*(&

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ dikefalosaitos 16/05/2012 20:05:13

            Επ, το προηγούμενο σχόλιο άκυρο.
            Πω πω τι ευτυχία, μαρκογιαννάκης, Κιλτίδης και τα υπόλοιπα παιδιά σε εκλόγιμες θέσεις.
            Επιτέλους θα δικαιωθούν για τον αγώνα που έκαναν κατά της ν.δ.
            Τι χαρά, τι ευτυχία.
            Ευχαριστούμε πρόεδρε και του χρόνου.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ dikefalosaitos 16/05/2012 23:18:26

            Τι λέτε ρε παιδιά; Πού τα ακούσατε αυτά;

          • juliet avatar
            juliet @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/05/2012 23:22:13

            Γιατί Μανώλη,όπως είδες ανοιχτό βιβλίο διαβάζουμε.Να μη πούμε και εμείς τα μελλούμενα; Τουλάχιστο να λέμε είμαστε μπροστά και από τον αρχηγό και τους οπλαρχηγούς του.....

          • ΙΑΣΟΝΑΣ avatar
            ΙΑΣΟΝΑΣ @ blue nile 16/05/2012 20:04:53

            ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ
            ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΠΑΛΙ Ν.Δ
            ΠΙΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ
            ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΜΑΡΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ
            ΑΛΛΑ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΜΑΣ
            ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ
            ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΤΣΙΠΡΑ
            ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ
            ΝΑ ΤΟ ΛΕΤΕ ΚΑΘΑΡΑ
            ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΠΑΣΟ
            ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ........

          • ΕΛΛΗΝ avatar
            ΕΛΛΗΝ @ ΙΑΣΟΝΑΣ 17/05/2012 14:42:38

            Αν δεν έχεις πάρει χαμπάρι οτι ο κόσμος δεν φοβάται πλέον τους μπαμπούλες.......

            Θέλει άλλα πράγματα απο τον ΣΑΜ

            Δεν έχεις καταλάβει τίποτα...είσαι μακρυά νυχτωμένος

          • juliet avatar
            juliet @ blue nile 16/05/2012 20:27:52

            ΔΑΚΡΥΑ ΔΑΚΡΥΑ ΔΑΚΡΥΑ
            ΠΟΝΟΣ ΠΟΝΟΣ ΠΟΝΟΣ

  10. Μακεδόνας avatar
    Μακεδόνας 16/05/2012 13:16:28

    Το δίλλημα των επόμενων εκλογών είναι Ευρώπη ή χάος.Η "δοσολογία" λίγο ή πολύ μνημόνιο θα κανονιστεί αν απαντήσουμε στο προηγούμενο ερώτημα. Στον αγώνα αυτό κανείς δεν περισσεύει. Εμείς που δεν φύγαμε ποτέ από την Ν.Δ, παρά τις πικρίες μας , ανοίγουμε την αγκαλιά μας σε όλους τους πρώην φίλους μας που θέλουν να συστρατευθούν μαζί μας.Στην πορεία θα τα βρούμε και θα τα ξεχάσουμε. Πιστεύουμε και στηρίζουμε την Ν.Δ γιατί νιώθουμε βαριά την εθνική ευθύνη. Η Ελλάδα πάνω από όλα!!!

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Μακεδόνας 16/05/2012 15:04:19

      Να συστρατευθούν, όχι να έρθουν ως στρατηγοί για διαταγές.
      Δεν επιστρέφει ως άσωτη θυγατέρα στα χωράφια του μπαμπά της, για να σφάξουμε τον μόσχο.
      Εάν επιστρέψει (φτου φτου), θα επιστρέψει εκεί που έφτυνε και ως τέτοια θα επιστρέψει.
      Τα' παμε, ευθύνη δεν έχουμε.

  11. Κkal avatar
    Κkal 16/05/2012 13:41:30

    ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΨΗΦΟ ΤΟΥ 2009 ΜΙΛΑΜΕ; ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ . Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΝΔ ΕΧΑΣΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΜΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΥΣΧΕΡΕΤΑΤΗ ΘΕΣΗ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΗΔΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΕΙ ΤΗ ΝΔ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΗ ΓΩΝΙΑ. ΑΛΛ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΝΩΣΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ. Η ΝΙΚΗ ΤΟΥ 9 ΠΑΕΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΛΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟ ΣΑΜΑΡΑ ΩΣ ΦΘΑΡΜΕΝΟ ΠΡΟΙΟΝ. ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ. ΑΠΛΩΣ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΠΣΑΘΕΙΑ ΜΠΑΣ ΚΙΑ ΜΕΙΝΕΙ ΡΧΗΓΟΣ. ΜΕΧΡΙ ΟΜΩΣΤΕΛΗ ΙΟΥΛΙΟΥ ΑΒ ΕΡΘΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΘΑ ΑΠΕΙ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΟΥ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΝΔ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ... ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΙΗΣΗ. ΚΕ ΣΑΜΑΡΑ Η ΑΛΛΑΖΕΙΣ Η ΣΕ ΤΕΛΙΩΣΑΜΕ

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Κkal 16/05/2012 15:08:49

      Να φέρουμε την θυγατέρα, για να μας διδάξει πως δεν βάζεις στην βουλή ένα κόμμα, όταν έχει μπει μέσα μέχρι και η κουτσή Μαρία.
      οκ
      Υ.Γ. για δοκίμασε με το άλλο χέρι, μήπως σου βγει καλύτερα.

      • juliet avatar
        juliet @ dikefalosaitos 16/05/2012 20:39:15

        Δικάφαλε,κίτρινη κάρτα, όχι να φέρουμε .....για συνεργασία μιλά ο αξιότιμος και αξιοσέβαστος αντιπρόεδρος .
        Τούτος ο οίνος μάλλον είναι ''μπόμπα''.......
        Οι καλές θέσεις προσελκύουν .Οταν επιστρέψω άντε να δούμε τους νέους πωλητές του καταστήματος ...

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ juliet 16/05/2012 22:10:43

          Ιουλία η κα Μπακογιάννη, πιστεύω ότι με την παρουσία της θα αναβαθμίσει το κόμμα.
          Απορώ με τον Πρόεδρο πως δεν το είχε σκεφθεί νωρίτερα.
          Ήδη, φρέσκος αέρας αλλαγής κουνάει τις κουρτίνες της Συγγρού.
          Καλώς τα δεχθήκαμε βρε.

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 16/05/2012 22:15:38

            Και το φωτάκι κοκκίνισε ...καλώς μας ήλθαν οι μωρές παρθένες ..

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ dikefalosaitos 16/05/2012 22:20:56

            Οι κουρτίνες είναι ζήτημα που αφορά άλλο πρόσωπο και παρακαλώ μην προσπαθείτε να διεμβολίσετε του ΑΝΕλληνες. Τςςς

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 22:27:48

            Εγώ ποτέ.
            Άλλωστε πλέον η παγκοσμιοποίηση μπήκε στην ζωή μας.
            Είμαστε όλοι μια οικογένεια. (δαγκωμένη)

    • ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. avatar
      ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. @ Κkal 16/05/2012 16:34:36

      Μήπως μπορείτε να κάνετε σαφές τι εννοείτε "να αλλάξει";
      Γιατί, εκτιμώ, ότι εγκαταλείφτηκε αφ ενός λόγω συγκυβέρνησης και αφ ετέρου γιατί δεν μπόρεσε να "καθαρίσει" την παράταξη από τα λαμόγια, τους ιδιοτελείς καρεκλοκένταυρους και πρωτίστως το όνειδος της πολιτικής ιστορίας του νεοελληνικού κράτους, την "εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσούσα " "Αγία οικογένεια" και τα τσιράκια της. Εκεί, εκεί στη Β΄Εθνική.

  12. Φρικιό avatar
    Φρικιό 16/05/2012 13:44:52

    Και μην ξεχνάνε οι επιρρεπής δεξιοί κάθε ψήφος σε Καμενο, Ντόρα, Μάνο, ρίχνει νερό στο μύλο σου ΣΥΡΙΖΑ, τέλος.-

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ Φρικιό 16/05/2012 19:17:40

      Άρα, αν επιστρέψει η Ντόρα, μας προτείνεις να ΜΗΝ ψηφίσουμε ΝΔ;

      • Φρικιό avatar
        Φρικιό @ Απαισιόδοξος 16/05/2012 19:47:49

        ΑΝ κατάλαβες το πρόβλημα (πέρα από τον αποκαμένο) μου δεν είναι τα πρόσωπα αλλά οι χαμένοι ψήφοι του δεξιού πόλου που θα επιτρέψουν στο ΣΥΡΙΖΑ και να βγει πρώτο κόμμα. Hellooo

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Φρικιό 16/05/2012 22:31:45

          Φρικιό,

          Ἀμφιβάλλω γιά τό "γνήσιο" τῶν δεξιῶν πού ψήφισαν Τσίπρα. Δέν μοῦ κόβεται καλλίτερα τό δεξί μου χέρι;

  13. Tassos avatar
    Tassos 16/05/2012 13:44:58

    Ουδείς Σαμαρικότερος του Σαμαρά. Αν αποφασίσει ο Αρχηγός ότι εδώ παίζεται το μέλλον της Χώρας και ότι το Μητσοτακέϊκο θα προσθέσει κάποιους ψήφους, ας κάνει την καρδιά του πέτρα και ας την πάρει. Εδώ έχουμε να κάνουμε με τον Κομμουνιστικό κίνδυνο, στον ΣΥΡΙΖΑ λουφάζουν προς το παρόν συνιστώσες σκοτεινές, επικίνδυνες, που θα βγάλουν πολλούς βουλευτές και θα σύρουν τον ΣΥΡΙΖΑ και την Ελλάδα σε επικίνδυνα μονοπάτια. Εμπιστοσύνη στον Αρχηγό!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Tassos 16/05/2012 14:31:39

      Αν και σφόδρα αντίθετος με την οικογενειοκρατία και το μητσοτακαίικο οφείλω να πώ ότι ο Σαμαράς πρέπει να σταθμίσει πώς θα γίνει πρακτικά η σύσταση του φιλοευρωπαϊκού μετώπου. Αν το να μπει η Μπακογιάννη σε μία θέση επικρατείας αναστέλλοντας τη λειτουργία της ΔΗΣΥ, αποδεχόμενη ταυτόχρονα ότι η ΝΔ (δηλαδή ο Σαμαράς) δικαιώθηκε στην επιλογή να καταψηφίσει το πρώτο Μνημόνιο λόγω της λανθασμένης συνταγής του και ότι τη δεύτερη δανειακή σύμβαση την ψήφισε παρά την διαφωνία του με την υφεσιακή συνταγή του επειδή πράγματι δεν γινόταν αλλιώς μετά και την αυτοκαταστροφική πρόταση Παπανδρέου για δημοψήφισμα , τότε δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

      Θα είναι σαν να αποδέχεται τις αρχές όλου του αγώνα της ΝΔ και του Σαμαρά τα τελευταία 2,5 χρόνια παρά τα επιμέρους λάθη, στα οποία όμως δεν συμπεριλαμβάνονται οι προαναφερόμενες δύο κεντρικές επιλογές.

      Το ίδιο ισχύει και για τον Καρατζαφέρη και για οποιονδήποτε άλλο εκτός τον Καμμένο ως πρόσωπο διότι έχει μιλήσει για προδότες και δοσίλογους, επομένως είναι ασυγχώρητος στην παρούσα φάση. Για τους βουλευτές του όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αρκεί να αποδεχτούν πλήρως αυτά που αναφέρονται παράπανω.

      Οι πρώην αρχηγοί κομματιδίων θα πρέπει να αποδεχθούν ότι το δίλημμα των εκλογών είναι Σαμαράς-ευρώ έναντι Τσίπρα-δραχμής.
      Οι ατομικές τους φιλοδοξίες δεν αφορούν κανένα και δεν απαντούν στο βασικό δίλημμα.

      Αν δεν γίνει αυτό, το πιθανότερο είναι να τους εγκαταλείψουν μαζικά οι ψηφοφόροι τους και να ψηφίσουν αναγκαστικά τον Σαμαρά, αρέσει δεν αρέσει.

    • avanti avatar
      avanti @ Tassos 16/05/2012 15:26:49

      Ναι, να το πάρει πίσω το κορίτσι να μην είναι τα αδέλφια χωρισμένα τώρα που είναι ορφανά από μάνα.
      Και εξάλλου δεν θα βρει καλύτερο " συνεργάτη " ο Σαμαράς να του τραβήξει το χαλί κάτω από τα πόδια. Οχι παίζουμε. Εμπαινε Ντόρα με φόρα!

      • blue nile avatar
        blue nile @ avanti 16/05/2012 19:54:22

        Και ποιος σας είπε ότι αν πάρει η ΝΔ το δύο και κάτι τοις εκατό της Ντόρας δεν θα χάσει άλλα πέντε;
        Από το πρωί έχω τηλεφωνηθεί με δέκα σαμαρικούς που είναι κατηγορηματικοί στο ότι αν επιστρέψει η θυγατέρα δεν θα ξαναδεί ο Σαμαράς ψήφο από αυτούς.
        Δεν θέλω να μιλήσω τώρα πριν την τελική έκβαση αν και είμαι απαισιόδοξος...
        Θα τα πούμε αναλυτικότερα μετά...

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ blue nile 16/05/2012 22:50:33

          Δεν υπαρχουν Σαμαρικοι και Ντορικοι. Ειμαστε Νεο Δημοκρατες, σκετο. Αν καποιοι (λιγοι, αφου 18,5% πηραμε) ψηφισαν σε αυτες τις εκλογες πρωτη φορα Ν.Δ λογω Αντωνη Σαμαρα, τους καλωσοριζω στη μεγαλη πατριωτικη και φιλελευθερη παραταξη. Αλλα αν ηρθαν μονο γιαυτο, ας πανε παλι στο Πασοκ ή στη Χ.Α.

          Σ' αυτες τις εκλογες παιζεται το μελλον της Ελλαδας, οποτε ''προσωπικες'' προτιμησεις δεν εχουν θεση. Κι εμενα δεν μου αρεσε η ...Αρια, αλλα μια κουβεντα ειπα και μετα εκανα τουμπεκι. Αυτα.

  14. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 16/05/2012 13:45:02

    Αν κατάλαβα καλά τη λογική του άρθρου, η Ν.Δ. ενώ δεν επιτρέπεται να δώσει στη Ντόρα βουλευτική έδρα, μπορεί όμως να της υποσχεθεί Υπουργείο !!!

    Και προφανώς οι αρμόδιοι (sic) του κόμματος θα έχουν μετά τις εκλογές τη γνωστή απορία :
    Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;

  15. Ηλίας avatar
    Ηλίας 16/05/2012 13:47:38

    Θα ήθελα ορισμένοι από εσάς να αρχίσετε να σκέπτεσθε τι είναι αυτά που γράφετε. Η Ντόρα Μπακογιάννη, είτε μας αρέσει είτε όχι, υπήρξε ένα εκ των προβεβλημένων στελεχών της ΝΔ και - ανεξάρτητα από το αν συμφωνούμε με τις θέσεις της (τυγχάνω ένας εκ των σφόδρα διαφωνούντων) - η διαγραφή της, έστω και αν η ίδια τη μεθόδευσε, δεν έκανε καλό στην παράταξη, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Σαμαράς τελικώς υπέγραψε το δεύτερο μνημόνιο - ορθώς κατά τη γνώμη μου δεδομένης της επικείμενης καταστροφής - ενώ είχε διαγράψει τη Μπακογιάννη που υπέγραψε το πρώτο (επαναλαμβάνω, ορθώς το υπέγραψε ο Σαμαράς, αλλά γεγονός παραμένει ότι η εικόνα που δόθηκε και πληρώθηκε ακριβά είναι αυτή της υπαναχώρησης από πάγιες θέσεις του). Ενδεχόμενη επιστροφή της θα δημιουργήσει την εικόνα μιας ενωμένης παράταξης που συνθέτει μέσα από τις αντιθέσεις της και παραμερίζει τις επιμέρους διαφορές, προκειμένου να υπηρετήσει το εθνικό συμφέρον. Άλλο θέμα φυσικά είναι οι γραφικότητες του Μάνου και οι ακρότητες του Τζήμερου, που όντως πιστεύω ότι δεν έχουν θέση στη ΝΔ. Αν ο Σαμαράς συνδυάσει την επιστροφή της με αποκρυστάλλωση των θέσεών του - κυρίως με επισήμανση της αποφασιστικότητάς του να αλλάξει την πολιτική του μνημονίου, όπως πάντα διακήρυττε, χωρίς όμως να το έχει περάσει ως τώρα στα πλατιά λαϊκά στρώματα - και αν αποφασίσει επιτέλους να αναδείξει εκείνα τα στελέχη που εκπροσωπούν την πατριωτική, λαϊκή δεξιά στη ΝΔ (π.χ. πού είναι ο Κικίλιας, ένας νέος, ορμητικός πολιτικός που θα μπορούσε να είναι το αντίβαρο στις παλινωδίες Καμμένου;), τότε πιστεύω ότι κυρίως οφέλη έχει να δει η παράταξη από την επιστροφή της Μπακογιάννη. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να δοθεί η εικόνα της σύνθεσης απέναντι στην ορμή εκείνων που εκμεταλλεύονται τη δικαιολογημένη οργή των πολιτών και υπόσχονται κεκαλυμμένα ότι "λεφτά υπάρχουν".

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ηλίας 16/05/2012 14:51:55

      Μπροστά στον κίνδυνο να έχουμε Τσίπρα πρωθυπουργό, πιστεύω ότι έχεις δίκιο αν και απεχθάνομαι το μητσοτακαίικο ως το κύριο δείγμα οικογενειοκρατίας και ανεπάγγελτης πολιτικής στην Ελλάδα.

      Η θεωρία που αναπτύσσεται στο antinews από πολλούς σχολιαστές είναι να υπάρξει πάση θυσία "καθαρότητα" γιατί ο μεσαιοχωριτισμός μάς έφερε ως εδώ. Θα συμφωνήσω. Ας δούμε όμως αν τίθεται στην πραγματικότητα κάποιο θέμα επιστροφής στον μεσαιοχωριτισμό ή όχι.


      Το να επιστέψει κανείς στη ΝΔ δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι η ΝΔ θα πρέπει να ασπαστεί μεσαιοχωρήτικες θέσεις για να τον δεχτεί πίσω.

      Αυτός είναι ο λόγος που ο ίδιος ο Σαμαράς στο κάλεσμά του είπε ότι η συγκρότηση του Ευρωπαϊκού Μετώπου θα γίνει στη βάση του κοινωνικού φιλελευθερισμού (επομένως έξω ο νεοφιλελευθερισμός) και της ακύρωσης της ιδεολογικής ηγεμονίας της αριστεράς (επομένως τέρμα η ενοχική δεξιά).

      Ας μην φοβόμαστε λοιπόν. Το να γυρίσει π.χ. η Μπακογιάννη πριν τις εκλογές δεν υπήρχε καν ως σκέψη. Με τη ΝΔ κοντά σε ένα 30% (όπως πολλοί ελπίζαμε) θα δημιουργούταν η κατάλληλη δυναμική και το "καθαρό" κόμμα της ΝΔ θα έβγαζε γρήγορα μια αυτοδυναμία σε μελλοντικές εκλογές ή θα ήταν κυρίαρχο σε μια κυβέρνηση συνεργασίας χωρίς να έχει ανάγκη τους αποχωρήσαντες και φιλομνημονιακούς που δεν μπήκαν στη βουλή σαν την Μπακογιάννη.

      Μετά το αποτέλεσμα της 6ης/5/2012 όμως; Ανάγκα και θεοί πείθονται.

      Σε αυτές τις συνθήκες η Μπακογιάννη αναγκαστικά ως "μετανοημένη" μπορεί να γυρίσει. Ούτε αξιώματα πολλά-πολλά, ούτε αμφισβητήσεις του αρχηγού Σαμαρά, ούτε τίποτα. Αν βγει ο Σαμαράς πρωθυπουργός, μέχρι να τελειώσει τη θητεία του, η Μπακογιάννη θα είναι πάνω από 70 ετών. Επομένως τί συζητάμε; Ο Κυριάκος επουδενί λόγο δεν κάνει για αρχηγός, άρα πιό το πρόβλημα;

      Πάντως, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι η ίδια η Μπακογιάννη δεν θα το δεχτεί να συνταχθεί με τον Σαμαρά προεκλογικά γιατί της βάζει αέρα ο Μάνος ότι μαζί μπορούν να εκλεγούν στη βουλή (το βλέπω δύσκολο λόγω της ακραίας πόλωσης) και μετά να συνεργαστούν με το Σαμαρά σε μια φιλοευρωπαϊκή κυβέρνηση συνεργασίας κομμάτων. Σε αυτό θα βοηθήσει και το αλαφουζέϊκο με την Καθημερινή και τον Σκάι.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/05/2012 15:11:01

        ποιό το πρόβλημα

    • Mara avatar
      Mara @ Ηλίας 16/05/2012 16:14:51

      Ηλία και Μανώλη συμφωνώ. Οι ώρες είναι πολύ δύσκολες και επικίνδυνες για την χώρα. Δεν υπάρχουν περιθώρια για πείσματα, παιχνίδια και εγωϊσμούς. Οι δυνάμεις που στηρίζουν τα κόμματα Τσίπρα και Καμμένου, θέλουν την χώρα μπάχαλο. Δεν πρέπει να επιτραπεί με τίποτα. Ενότητα πάνω από όλα και όλους... και μην ανησυχείτε, όποιος νοιάζεται πραγματικά για την χώρα θα φανεί....

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Mara 16/05/2012 17:53:03

        Μάρα,Κάποιος ὅμως πρέπει νά ἔχη τήν Ντόρα ἀπό κοντά γιά νά μήν ἐπαναλάβη τό πριόνισμα τῆς καρέκλας τοῦ ἈΣ ὅπως ἔκανε μέ τήν καρέκλα τοῦ ΚΚ!
        Μανώλη Μ.

        Ἡ Ντόρα εἶναι 57 χρονῶν, μικρότερη ἀπό τόν ἈΣ.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ @ Φωτεινή 16/05/2012 19:18:28

          Η Ντοράκλα μπήκε στα 59 προ λιγων ημερων..

          • blue nile avatar
            blue nile @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ 16/05/2012 19:58:28

            Δεν είναι λύση προς αποφυγήν Τσίπρα το κατσίκωμα της Ντόρας στη ΝΔ.
            Ο Σαμαράς δεν καταλαβαίνει κάτι απλό. Προσπαθεί να αποφύγει μια καταστροφή και φέρνει το φίδι εντός κόρφου. Οπότε η καταστροφή είναι δεδομένη...Δηλαδή θα έχουμε ΝΔ και χαμένη στις επόμενες εκλογές και με τη Ντόρα μέσα !!! Καληνύχτα σας...

        • Mara avatar
          Mara @ Φωτεινή 16/05/2012 20:17:14

          Φωτεινούλα μου Καλησπέρα!

          Τί να κουνηθεί μωρέ... το 1% (με τις τωρινές δημοσκοπήσεις)????
          Μην τρελλαθούμε τελείως...
          Η Μπακογιάννη έπαιξε, έχασε και τελείωσαν τα όνειρα για αρχηγίες...
          (Άλλοι... καινούργιοι... έχουν πάρει σειρά και ορέγονται κορυφές....)
          Δεν με ανησυχεί καθόλου η επιστροφή της.
          Εμένα με ενδιαφέρει μόνο η ΝΙΚΗ κ άς κόψουν τον λαιμό τους όλοι πως θα την πετύχουν.
          Έαν... δεν κερδίσουν αυτή την μεγάλη μάχη για την πατρίδα μας, ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΕ ΟΛΟΥΣ.....

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Mara 16/05/2012 22:50:43

            Καλησπέρα Μάρα μου,

            Ὅπως ξέρεις μέ τό πρόσφατο θάνατο τοῦ πατέρα μου, ἔτυχε νά εἶμαι στήν Ἑλλάδα στίς ἐκλογές. Πῆγα καί ψήφισα μετά ἀπό πολλά χρόνια λόγω ἀπουσίας μου στό ἐξωτερικό. Ἤμουν μαζί μέ τήν ἀδελφή μου ἀπό τίς  πρῶτες πού ἔτρεξαν νά ὑποδεχθοῦν τόν ἀρχηγό μας στό κλειστό τοῦ Λίντο, στό Ἡράκλειο. Εἶδα παλμό καί ἐνθουσιασμό, καί πίστεψα ὅτι θά εἴχαμε αὐτοδυναμία.  Δέν τήν εἰχαμε καί ἀπογοητεύθηκα. Τώρα ὅμως καί μέ τόν διάβολο πρέπει να συμμαχίσωμε γιά νά μήν πέση ἡ Ἑλλάδα στά χέρια τοῦ τσιπροσύριζα πού θά θάψουν τήν Πατρίδα καί τά ἱδανικά της.

          • juliet avatar
            juliet @ Φωτεινή 16/05/2012 23:08:29

            Φωτεινή ,τι εννοείς με το διάβολο πρέπει να συμμαχίσουμε ; Εννοείς το ποσοστό της Ντορίτας ;η εννοείς ότι θα σταματίσουν να πριονίζουν την καρέκλα τα ντοράκια; γιατί δεν βλέπω οπαδούς ,αλλά τους λούστρους της που δεν έκαναν τίποτε για να δώσουμε αυτοδυναμία στην Ν.Δ. Επειδή την έπαθα με τις εκλογές για την ανάδειξη προέδρου τον Νοέβρη ,πήγαμε εκλογικοί αντιπρόσωποι σ΄αλλη περιοχή όχι εδώ που μένουμε.Ολα τα ντοράκια μ΄έχουν στη μαύρη λίστα.Να σε ρωτήσω ,τι ρόλο παίζω εγώ να πολεμάω για αυτή τη ρημάδα τηνΠατρίδα ,να με φτύνουν ,να κρύβομαι γιατί ο Ελλήνας κομπλεξάρας αμα έχει εξουσία στα χέριά του γίνεται ο χειρότερός σου τιμωρός αν του πας κόντρα;
            Πες ,βρε Αφροδίτη; Η κόρη μου έφυγε .Αν δεν είχα το πρόβλημα της γιαγιάς ,και εμείς φευγάτοι θα είμαστε.Πες μου λοιπόν γιατί ο απλός αγωνιστής θα πρέπει να πληρώνει το αποτέλεσμα της μάχης και τα λάφυρα να τα δρέπουν οι κιοτήδες και οι γλύφτες;

    • airman avatar
      airman @ Ηλίας 16/05/2012 21:42:02

      ''Ενδεχόμενη επιστροφή της (Ντόρας) θα δημιουργήσει την εικόνα μιας ενωμένης παράταξης που συνθέτει μέσα από τις αντιθέσεις της και παραμερίζει τις επιμέρους διαφορές, προκειμένου να υπηρετήσει το εθνικό συμφέρον''
      Αλήθεια από πότε το ''Club Μητσοτάκη'' ανήκε στην παράταξη; Από τη στιγμή που ο Μητσοτάκης (senior) εντάχθηκε στη ΝΔ (το 1978 μετά το 1,1% που έλαβε στις εκλογές του 1977) έκανε την παράταξη ''άνω-κάτω''. Ποτέ δεν ''ενσωματώθηκε'' και όλοι ξέρουμε γιατί.
      Στο κάτω-κάτω θέλουμε μια δυνατή, αποφασισμένη, ενωμένη παράταξη και όχι να δημιουργηθεί εικόνα ενωμένης παράταξης. Αυτή την εικόνα πληρώνουμε πάντα.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ airman 16/05/2012 22:46:04

        Δεν νομίζω ότι τέτοια εικόνα πληρώσαμε το 2004 ή το 2007. Είναι αναγκαία η ιδεολογική καθαρότητα στη βάση μιας πολιτικής ανάπτυξης και ταχύτερης απαγκίστρωσης από το μνημόνιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι, εφ' όσον υπάρχει μια κατ' αρχήν συμφωνία στις βασικές κατευθύνσεις αυτής της πολιτικής, δεν μπορεί να επιτευχθεί συμπόρευση με πρόσωπα που αρθρώνουν σοβαρό πολιτικό λόγο - και αυτό, αν μη τι άλλο, οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε στη Ντόρα Μπακογιάννη. Φιλοδοξούντες θα υπάρχουν πάντα, είτε το επίθετό τους είναι Μητσοτάκης είτε ο,τιδήποτε άλλο. Στο χέρι του προέδρου είναι να καταστήσει σαφές ότι η συμπόρευση αφορά σε συγκεκριμένες κατευθυντήριες γραμμές πολιτικής - και ειλικρινά αρνούμαι να πιστέψω ότι σε αυτό το επίπεδο υπάρχει αγεφύρωτο χάσμα με τη Μπακογιάννη - και παράλληλα να δείξει με πυγμή ποιος είναι ο αρχηγός και ποιος έχει τον τελευταίο λόγο. Η μόνη πιθανότητα να μην το πετύχει αυτό είναι αν αυτο-υπονομευτεί. Και μέχρι στιγμής, όσο δεν διαμορφώνει σαφή ηγετική ομάδα πατριωτών δεξιών (π.χ. Κικίλιας, όπως προανέφερα) που να νομιμοποιούνται να μιλούν αντ' αυτού και όσο συνεχίζει να εκπροσωπείται στα ΜΜΕ από Βαρβιτσιώτηδες, Μητσοτάκηδες και Χατζηδάκηδες, τα καταφέρνει μια χαρά να αυτο-υπονομευτεί από μόνος του και δεν χρειάζεται τη Μπακογιάννη γι' αυτό. Με άλλα λόγια, σαφής ιδεολογική τοποθέτηση, ξεκάθαρες πολιτικές κατευθύνσεις, δυναμική ηγετική ομάδα και κανείς (Μπακογιάννη, Φούφουτος και όποιος άλλος) δεν μπορεί να υπονομεύσει κανέναν. Αν τα κάνει αυτά, πιστεύω ότι μόνο κέρδη έχει να αποκομίσει από τη σύνθεση της παράταξης.

  16. elli avatar
    elli 16/05/2012 13:52:26

    Λίγο πριν τις εκλογές δεν είχε δηλώσει ότι αν δεν εκλεγεί, θα εγκατέλειπε την πολιτική ? ( άλλο ένα παράδειγμα απόλυτης αναντιστοιχίας λόγων και πράξεων !).
    Προφανώς το "μέλι" είναι γλυκό! Αλήθεια τι γίνεται μ'εκείνο το εκατομμύριο που απέκρυψε ο άντρας της από τη δήλωση? Τ ο ξεχάσαμε?
    Ο κόσμος φυσικά δεν το ξέχασε και της το έδειξε στις εκλογές!

  17. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 16/05/2012 13:53:26

    Ας αφήσουμε στην άκρη τη (δικαιολογημένη) εσωκομματική αντιπάθεια: απέναντί μας είναι ο Τσίπρας, επάνω στο άλογο/καλάμι, με το λάβαρο στο χέρι. Και μιλάει στις καρδιές του κόσμου. Κανείς κεντροδεξιός δεν περισσεύει.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κόνδωρας 16/05/2012 15:02:31

      Με αυτές τις απόψεις θα χάσει πάλι η ΝΔ. θα αντιπαρατάξεις τη Ντόρα στον ΣΥΡΙΖΑ; Μα όλη της η πολιτική όταν ήταν στη ΝΔ ήταν βασισμένη στην ανοχή της αριστεράς - θεωρίες μεσαίου χώρου κλπ

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ Factorx 16/05/2012 15:14:10

        Στο ΣΥΡΙΖΑ αντιπαρατάσουμε ενιαίο μέτωπο: ο Σαμαράς είναι μπροστά. Και να κοιτάξουμε και μεταγραφές αριστερών ή ανεξάρτητων πατριωτών, όχι μόνο κεντροδεξιών. Το παιχνίδι ξεπερνάει τη Ν.Δ.

        • AM Παπαιωάννου avatar
          AM Παπαιωάννου @ Κόνδωρας 16/05/2012 19:28:14

          έτσι είναι αν έτσι νομίζεις φίλε μου.....

      • juliet avatar
        juliet @ Factorx 16/05/2012 20:49:51

        Φάκτορα,
        σωστά το θέτεις ,ΠΑΛΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ και την επόμενη φορά όταν τ΄αποτελέσματα θα είναι χειρότερα ;Εκτός αν πιστεύουν ότι τα παιδαρέλια του ΣΥΡΙΖΑ θα ψηφίσουν την Ντόρα .

  18. Φανη avatar
    Φανη 16/05/2012 13:55:05

    Εγω εχω μια αλλη απορια: γιατι η ΝΔ κοπτεται τοσο για τον Μανο [το απολιθωμα του νεοφιλελευθερισμου]; μηπως για να μη χασει και το Βαλλιανατο;Δυο σε ενα.Τοσοι πολλοι ειναι οι εχοντες το "κουσουρι";

    Αν η ΝΔ θελει να ανακαμψει πρεπει να κανει στροφη στη λαικη δεξια που ειναι οι πολυπληθεις ψηφοφοροι της και δοκιμαζονται και επι πλεον εχουν μετακινηθει προς τον Καμμενο.Εκει ειναι τα πολλα κουκια και στον Καρατζαφερη ο οποιος μιλαει απο στηθους και επηρεαζει και επιθυμει διακαως να ξαναμπει στο παιχνιδι.

    Με ποιο τροπο ομως θα επανελθουν οι ψηφοφοροι; με μια ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ οχι μονο εκ των εσω αλλα και απο τη ΕΕ οτι το μνημονιο θα ελαφρωσει, επισημη διαβεβαιωση. Ο κοσμος τοχει παρει αποφαση, χαμενος για χαμενος, οτι θελει ας γινει και θα ψηφισει παλι απελπισμενα.Αλλιως......παρτε αλευρι.
    Α και πειτε στους φιλους βιομηχανους και μεγαλοεπειχειρηματιες τη παροιμια του λαου μας οτι "οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα"....

    Βγειτε εξω μιληστε, επικοινωνηστε ΤΩΡΑ περισσοτερο απο πριν και να πειτε οτι δε με νοιαζει αν δεν εκλεγω [λογω λιστας] εγω ενδιαφερομαι για τη πατριδα, δεν ειναι ολα -πεσε πιτα να σε φαω-.

    ΥΓ Ποτε δεν παμε σε προεκλογικη συγκεντρωση με Mercedes κλπ.

  19. Factorx avatar
    Factorx 16/05/2012 13:55:23

    Δείτε και την πλατφόρμα του ...Μάνου:
    ➢ Τα 3 κόμματα που μπορούσαν να σχηματίσουν κυβέρνηση δεν τα κατάφεραν. Δεν κατάλαβα την επιμονή τους να συμμετάσχει ο ΣΥΡΙΖΑ. Δεν είχε κανένα λόγο να συμμετάσχει διότι έχει αντίθετη πολιτική από τους άλλους.
    ➢ Εγώ νομίζω ότι κινδυνεύει ο τόπος περισσότερο από ότι λέμε. Δεν κινδυνεύουμε μόνο από τα χρήματα που ενδεχομένως θα μας κόψουν από την Ευρώπη. Έστω ότι δεν μας τα κόβουν, τι θα γίνει με το τραπεζικό σύστημα ;
    ➢ Όλη η θεωρία περί καταγγελίας του μνημονίου δεν νομίζω ότι στηρίζεται πουθενά.
    ➢ Η επαναδιαπραγμάτευση που θέλουν διάφοροι δυστυχώς και ο κος Βενιζέλος και ο κος Σαμαράς που υπονοούν ότι θα μας δώσουν πιο πολλά χρήματα από την Ευρώπη ;
    ➢ Οποιαδήποτε αναπροσαρμογή εάν έχει προϋπόθεση ότι θα μας δώσουν πιο πολλά χρήματα για να μας διευκολύνουν, θεωρώ ότι είναι εκτός πραγματικότητας.
    ➢ Υπάρχει περιθώριο επαναδιαπραγμάτευσης αρκεί να μη ζητήσουμε και άλλα λεφτά.
    ➢ Η κυβέρνηση ματαιώθηκε διότι όλοι έπαιξαν με τα κομματικά τους συμφέροντα.
    ➢ Είμαστε σε προχωρημένες συζητήσεις με την κα Μπακογιάννη.
    ➢ Είναι πολύ σημαντικό να μαζευτούν η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ, ΔΗΣΥ και Δράση που θέλουν να είμαστε στην Ευρώπη και να εμφανίσουν ένα ενιαίο ψηφοδέλτιο. Στην πράξη θα λειτουργήσει όπως το δημοψήφισμα του ΓΑΠ.
    ➢ Είχε δίκιο ο Αλαβάνος που είπε ότι με αυτά που λέτε φεύγουμε από την Ευρώπη.
    ➢ Δεν μου έχει γίνει καμία νύξη από τη ΝΔ.
    ➢ Έφερα ως παράδειγμα ότι στο παρελθόν ο Κωνσταντίνος Καραμανλής όταν ανέλαβε το συναγερμό, τελείωσε το συναγερμό και έφτιαξε την ΕΡΕ και όταν έγινε το νέο σχήμα εμφανίστηκαν οι φιλελεύθεροι. Όταν γύρισε στη μεταπολίτευση πέθανε την ΕΡΕ και έφτιαξε τη ΝΔ ένα νέο σχήμα στο οποίο υπήρχαν οι κεντρώοι και διάφοροι άλλοι. Αυτό είπα ότι θα ήθελα να δω να γίνεται. Φυσικά μπορεί να το κάνει ο Σαμαράς αρκεί να θέλει. Δεν ξέρω να θέλει. Το σωστό δεν είναι να είναι μόνο ο Σαμαράς αλλά και ο Βενιζέλος.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Factorx 16/05/2012 15:09:24

      Ο Στ. Μάνος έχει προς το παρόν νεοφιλελεύθερη στόχευσή του η οποία δεν μπορεί να συμφωνήσει με τον κοινωνικό φιλελευθερισμό της ΝΔ και του Ευρωπαϊκού Μετώπου που σχηματίζεται υπό την ηγεσία του Α. Σαμαρά.

      Αλλά κρατάω αυτό που αναφέρει ότι στο παρελθόν ο Κωνσταντίνος Καραμανλής όταν ανέλαβε το συναγερμό, τελείωσε με αυτόν και έφτιαξε την ΕΡΕ και μετά στην μεταπολίτευση τελείωσε και με την ΕΡΕ και έφτιαξε τη ΝΔ στην οποία συμπεριέλαβε στελέχη της πρώην ενώσεως κέντρου.

      Και λέει ότι θα πρέπει να διαλυθεί η ΝΔ και να κληθεί εκτός από το Σαμαρά και ο Βενιζέλος σε ένα ευρωπαϊκό μέτωπο.

      Αφήνω στην άκρη τη μικρομεγαλίαση να καλεί ο αρχηγός του 2% σε συμπαράταξη και θεωρώ άτοπο να καλείται ο νεοεκλεγείς πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Βενιζέλος ως πρόσωπο, αλλά κρατάω το θέμα του καλέσματος και του ΠΑΣΟΚ όχι ως συνονθύλευμα αξιωματούχων αλλά ως πολιτικού χώρου.

      Αν διαλυόταν εντελώς το ΠΑΣΟΚ και καλούμασταν να κάνουμε άσκηση επί χάρτου για το πού θα μοιράζονταν οι ψηφοφόροι, θα τους χαρίζαμε όλους στον ΣΥΡΙΖΑ και τη ΔΗΜΑΡ; Είναι ένα θέμα που πρέπει να απαντήσουμε. Υπάρχει κάποιο κομμάτι του ΠΑΣΟΚ μη διεφθαρμένο από τη λαμογιά του συστήματος ΠΑΣΟΚ που συμφωνεί με τις θέσεις της ΝΔ για την ανάπτυξη , την ανταγωνιστικότητα, την ασφάλεια, τη λαθρομετανάστευση και τα εθνικά θέματα και θα μπρούσε να συνταχθεί στο Ευρωπαϊκό Μέτωπο για την Ελλάδα υπό την ηγεσία του Α.Σαμαρά ; Εγώ λέω πως υπάρχει κατ' αναλογία με το κάλεσμα του Καραμανλή τη δεκαετία του 70 στην Ένωση Κέντρου. Θα πρέπει να το αναζητήσουμε και να το προσεγγίσουμε.

      Νομίζω ότι θα μας απασχολήσουν στο προσεχές διάστημα τέτοια ερωτήματα.

  20. ilektro77 avatar
    ilektro77 16/05/2012 14:00:11

    Το χείριστο από τα χαρακτηριστικά των αριστεριστών είναι ότι διακρίνονται στο πρακτοριλίκι και την προπαγάνδα. Τα διδάχτηκαν στην ΚΝΕ μικροί και τώρα που πήραν δίπλωμα μπαίνουν στα blogs παριστάνοντας τους εξοργισμένους ΝΔκράτες για να σπείρουν διχόνοια και οι ανυποψίαστοι τσιμπάνε. Ξυπνήστε, η διχόνοια εξυπηρετεί τους αντιπάλους. Στηρίξτε τη Ν.Δ. Τα πρόσωπα έρχονται και φεύγουν. Η ζημιά θα μείνει για πάντα.

    • μαρια avatar
      μαρια @ ilektro77 17/05/2012 01:53:47

      συγγνώμη, πού ζεις? είμαι παραδοσιακή νεοδημοκράτισσα, πάππου προς πάππου, όχι μονο λόγω κληρονομικότητας, αλλά κ λόγω ιδεολογίας, και πρώτη φορά στη ζωή μου δεν ψήφισα ν.δ., μην τρελαθούμε κιόλας! με αυτά που λένε κάποιοι, που σύμφωνα με την άποψή σου τα λένε αριστεριστές που παριστάνουν τους νεοδημοκράτες, συμφωνώ κ γω! ε μην τα @@@@@@@με όλα! διαβάζω χρόνια το μπλογκ, σχολιάζω πολύ σπάνια, αλλά έλεος! δεν φταιμε εμεις αν η νδ απέκλινε από όσα πρέσβευε!!!!!!!!!

  21. laganas avatar
    laganas 16/05/2012 14:02:25

    Νεα δημοσκοπηση!

  22. elli avatar
    elli 16/05/2012 14:14:54

    Τ ο χείριστο είναι ότι η ΝΔ δεν βλέπει ή δεν θέλει να δει ότι έχει απογοητεύσει τους ψηφοφόρους της! Αν ένα κόμμα καταφέρει να "διώξει " το 25 τοις εκατό περίπου των ψηφοφόρων του μεταξύ δύο εκλογικών αναμετρήσεων, σίγουρα κάτι έφταιξε στο κόμμα και όχι στους ψηφοφόρους!
    Και δεν μπορούμε να πούμε ότι οι ψηφοφόροι της ΝΔ προέρχονται από διαφορετικούς κομματικούς χώρους οπότε σε κάθε εκλογική αναμέτρηση μπορούν να αλλάζουν χώρο, όπως συμβαίνει με το ΠΑΣΟΚ . (λίγο αριστεροί και λίγο κεντρώοι).

  23. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/05/2012 14:16:16

    Σούπερ μαγκιά θα ήταν να πέρναμε τον Τζίμερο ,όχι τους τελειωμένους!

    Στη θέση του Α.Σ θα χτυπούσα τώρα 2 στόχους ,Τζίμερο και (μη γελάσετε!) Μίκη Θεοδωράκη!

    Ναι ,δηλώνει "αντιμνημονιακός", αλλα σε ένα δίλημμα "πατριώτες εναντίον ανθελλήνων" θα τσιμπούσε ,έχει παλιά κόντρα με τα υποκείμενα των Εξαρχείων ,και δεν νομίζω πως αγωνίστηκε 90 χρόνια για να δεί την Ελλάδα στα χέρια του "Τσίπρα! Με λίγο ψήσιμο...

    • Νασος avatar
      Νασος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/05/2012 19:29:38

      Και τον Μιραλάς αν γίνεται παιδιά και σίγουρα τον Πρίντεζη μιας και, κατά τα φαινόμενα budget υπάρχει. Αναρρωτιέμαι μερικές ποιοί είναι πιο μαλ....ες, αυτοί με τα καραγκιοζιλίκια τους ή εμείς που ακόμα προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη.

  24. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/05/2012 14:22:39

    Ἐγῶ θέλω νά κάνω μιά τσάντα δῶρο στή Ντόρα ἀπό κροκόδειλο...ζωντανό...
    Μά εἶναι δυνατόν νά παρακαλᾶμε τή Ντόρα νά γυρίσει πίσω;Δηλαδή σάν νά τῆς λέμε,δέν κάναμε καλά πού σέ διώξαμε τό 2010 ἓλα πίσω καί,ξέρεις,δέν κάναμε καλά πού δέν σέ βγάλαμε καί Ἀρχηγό τό 2009,κάτσε καί στό σβέρκο μας...,ἒ,στήν καρέκλα τοῦ Προέδρου ἢθελα νά πῶ! Ἒ τότε νά πάρουμε καί τό Μάνο καί τόν Βαλλιανᾶτο καί τόν Μῆτσο τό Βαρβάτο...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/05/2012 21:55:44

      χαχαχα..αλλά Κυθήριε..άλλαξε το ''Μήτσος''..δεν το κάνεις καλύτερα Λάκη, Κούλη, Ρούλη, Σούλη, Φούλη κλπ;;;;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 16/05/2012 23:21:20

        Ὃπως καί νά τόν πεῖς ΕΥΑ,καλύτερος θά εἶναι ἀπό τήν ψηλή...

  25. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/05/2012 14:28:07

    -------------------------------------------------------------------------------
    ΟΚ, καλες οι διαφορες ''δυναμικες'' θεσεις. Απλα να υπενθυμισω οτι στις ΕΚΛΟΓΕΣ του Ιουνιου παιζεται τι ΕΛΛΑΔΑ θα εχουμε τα επομενα 10 χρονια, κι ΟΧΙ αν εχει δικαιωθει ο Σαμαρας για τις θεσεις του, ή ποσο μεγαλη ηταν η ΝΙΚΗ του στις εσωκομματικες του 2009. Ουτε αν θα εχουμε ιδεολογικη καθαροτητα στη ΝΔ.

    ΑΝ ηττηθει η ΝΔ, δεν θα ειναι μια απλη ΗΤΤΑ η οποια θα φερει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσια το οποιο μετα ως συνηθως θα κανει τα ρουσφετια του, τις λαμογιες του και πολλα αλλα αρνητικα. ΤΩΡΑ ισως θα ερθει η πληρης ισοπεδωση της ΕΛΛΑΔΑΣ μας.

    Κι επειδη το τι λεει ο καθε ψηφοφορος (?) της ΝΔ εδω μεσα, ή το καθε απλο μελος της οπως εγω, ΜΙΚΡΗ σημασια εχει, ειμαι σιγουρος οτι ο Προεδρος της Ν.Δ εχει καταλαβει ενα (1) πραγμα>> οτι στις ΕΚΛΟΓΕΣ του Ιουνιου ο ιδιος και το επιτελειο του θα κριθουν απ το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ και μονο. Το οποιο δεν μπορει να ειναι τιποτα λιγοτερο απ τη ΠΡΩΤΗ θεση.

    Οτιδηποτε αλλο, (ακομα και σ' αυτες τις συνθηκες) εχοντας αντιπαλο ενα αστειο ΠΑΙΔΑΚΙ κι ενα κομμα που ειναι για ΓΕΛΙΑ με 30 διαφορετικες θεσεις, θα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΑ. Και η αποτυχια/συνεπιες θα ειναι τεραστιες, οχι μονο για την ηγεσια και τη παραταξη μας, αλλα και για την ΕΛΛΑΔΑ μας.

    Δεν ειμαι ουτε πολιτικος ουτε ειδικος για να ξερω ποιος ειναι ο ιδανικος ΤΡΟΠΟΣ για να κερδιθουν αυτες τις εκλογες. Ειδα ομως (εγω και πολλοι αλλοι) αρκετα απ τα ΛΑΘΗ που εγιναν, για να φτασουμε να συζηταμε αν θα περασουμε σε ψηφους το ...ΣΥΡΙΖΑ του Αλεξη, κι αν θα πλησιασουμε το 30%. Βεβαια ολα αυτα ΔΕΝ χρειαζεται να τα συζητησουμε τωρα. Τωρα θελει αγωνα.

    Η ουσια ειναι μια>> Προεδρε, τα απλα μελη θα κανουμε οτι μπορουμε (ηδη απο χτες το κανουμε με δυναμισμο και με προσωπικο ρισκο/κοστος). Αλλα τωρα ΕΣΥ πρεπει να παρεις πανω σου τον αγωνα. Αφ' ενος να βγεις μπροστα στα ντιμπεητ, στα Μ.Μ.Ε γενικα, σε φορεις, στον απλο κοσμο, ΚΑΙ αφ εταιρου να κανεις οτι ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ κρινεις οτι θα φερουν τη νικη, για να τελειωνουμε με την ασχημη φαρσα που λεγεται ...Τσιπρας.

    Η ευθυνη που εχεις αναλαβει ειναι τεραστια. Επειδη πρωτη φορα παιζονται τοσα πολλα (μην τα απαρυθμουμε ξανα) δεν με ενδιαφερει πως θα ερθει αυτη η νικη (μιλαμε παντα σε ηθικα πλαισια). Σ' αυτες τις εκλογες οπως εχουν ερθει τα πραγματα, ο πρωτος ειναι ο ΝΙΚΗΤΗΣ (και θα το πιστωθει απ ολους μας κι απ τη Πατριδα), και ο δευτερος ο απολυτα ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ. Ο θεος ας βοηθησει τους καλους κι εντιμους πατριωτες και την παντερμη την Ελλαδα ΜΑΣ.
    --------------------------------------------------------------------------------

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ Μικρασιάτης 17/05/2012 03:53:37

      το έχεις μηπως καταλάβει οτι εχεις κουράσει;
      τελειωνε σε παρακαλω με τις βλακωδεις θεωριες σου!

      θα δεις το βραδυ της 17ης Ιουνη τι θα συμβει!!!!

  26. greekboy avatar
    greekboy 16/05/2012 15:01:43

    εαν θέλει να δει ασπρη μερα να δηλώσει ενάντια στο Μνημόνιο. Οσο για τηνΝτόρα τα γράφουν οι άλλοι και εκφράζουντο γενικότερο αίσθημα.

  27. 3V4NG3L05 avatar
    3V4NG3L05 16/05/2012 15:17:51

    Μηπως η εξεταση των φεουδων και των βαρονιων ειναι εκτος τοπου και χρονου? Η ΝΔ εχασε κοσμο γιατι πολυς κοσμος εχει χασει πολλα ή νομιζει οτι δεν εχει πιο κατω. Τι να του πει του ανεργου του απολυμενου, του ΔΥ που ειναι προς απολυση να εχει ευρω? Προτιμαει να μεινει στη δουλιτσα του στο δημοσιο και ας αμοιβεται με κουπονια φαγητου. Δεν υπαρχει κατι στις προγραμματικες θεσεις που προβαλει, που να φανει εστω σαν ''μπρατσακι'' σε αυτον που πνιγεται. Τη στιγμη μαλιστα που οι λαικιστες ταζουν περιπου ''κοτερα''.....

  28. ΗΡΩΝ avatar
    ΗΡΩΝ 16/05/2012 15:22:44

    Αντί να κυνηγάει τους πεθαμένους, δεν στέλνει την επιστολή που του ζήταγε ο Τσίπρας (δεν δεσμεύομαι ...), και να δεις για πότε παίρνει αυτοδυναμία!

  29. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 16/05/2012 15:50:00

    Tσάντα μαιμού από μαύρους, από κουβέρτα της Ερμού. Του 20ευρου.
    Αυτό αξίζει στην Φίλη του Χριστοφοράκου.

  30. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 16/05/2012 16:52:06

    Όποιοι θέλουν να κάνουν δώρο στη Θεοδώρα, να της πάρουν ένα εισιτήριο για το εξωτερικό!
    Κι όταν λέμε εξωτερικό, εννοούμε εξωτερικό του εξωτερικού και όχι εξωτερικό του εσωτερικού, όπως επί παραδείγματι ονειρεύονται την Κρήτη μας ή τη Θράκη μας κάποιοι θερμοκέφαλοι, υπέρμαχοι της αυτονόμησής τους από την Πατρίδα!

  31. Κρης avatar
    Κρης 16/05/2012 17:06:05

    τωρα στην Νετ , επικεφαλής στο επικρατείας
    η Ντορα

    • Κρης avatar
      Κρης @ Κρης 16/05/2012 17:08:24

      h**p://bit.ly/LaZsTd
      Φελεκης

    • airman avatar
      airman @ Κρης 16/05/2012 22:04:29

      Γιατί να μην μπει π.χ. στην 9η θέση της λίστας στην Α΄Αθηνών; Έχουν εκλεγεί 8 βουλευτές, αν καταφέρει να προσθέσει έναν ακόμα θα είναι εκλογικό κέρδος. Βέβαια μετά θα αρχίσουν ''τα όργανα'', μη ξεγελιόμαστε!

  32. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2012 17:18:29

    Αν η ΝΔ εξαρτάται από την Ντόρα για να πάρει τα πάνω της, καλύτερα να την αφήσετε να εκπνεύσει ησύχως.
    Επιστροφή του Μάνου (που ήταν στο επικρατείας του Πασόκ το 2004), και της οικογένειας βαμπίρ, απλά θα αποτελειώσει τον Σαμαρά και τις όποιες ελπίδες είχε η ΝΔ να ανοίξει φτερά (το τελευταίο εκλογικό αποτέλεσμα ήταν καθαρά συγκυριακό ένεκα μνημονίου και δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές τάσεις των ψηφοφόρων).

  33. Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
    Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 16/05/2012 17:34:49

    Πάει νὰ γίνει τὸ πλέον συγκλονιστικὸ λάθος τῶν τελευταίων 2,5 χρόνων... Δὲ βλέπει ὁ Σαμαρᾶς; Μάτια δὲν ἔχει;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 16/05/2012 17:58:39

      Πάνω που είπα να ξεφύγω από τις αριστερές μου ιδεοληψίες και να προσαρμοστώ στην πραγματικότητα, πάμε για.... αριστερή κυβέρνηση (της πλάκας) ελέω Τσίπρα.
      Πάνω που είπα να ψηφίσω και γω ΝΔ,λόγω Σαμαρά, νάσου επανέρχεται η Ντόρα...
      Μα τόσο γκαντέμης είμαι;
      Θα πάω στον Παπαθεμελή να βρω την ησυχία μου!!!!!

      • tak avatar
        tak @ Strange Attractor 16/05/2012 19:40:01

        Να μείνεις εδώ, να φτάσουμε ως το τέρμα... Με Δαναό και τα άλλα παιδιά!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ tak 16/05/2012 19:42:56

          Έτσι όπως πάει, βλέπω και τη Καϊλή να έρχεται σε λίγο, και τότε η μόνη λύση για μένα θάναι το υδροκυάνιο!
          (Μην μας κουβαληθεί και ο Γλέτσος και πάμε για Δαφνί).

          • juliet avatar
            juliet @ Strange Attractor 16/05/2012 21:02:09

            Αμα φύγεις το μαλλί του προύχοντα ποιός θα το βάφει; Τώρα αρχίζουν τα καλύτερα .Στοίχημα ; εμείς θα μείνουμε στρατιώτες και όταν τελειώσουν όλα θα επαναστατήσουμε για γλυτώσουμε από τα σάπια σκοινιά .....έχουμε τρόπους .

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 16/05/2012 21:35:45

        Πλάκα πλάκα μετά που σε γνώρισα πτώχευσα....χμμμμ... μήπως έχεις τελικά καμιά σχέση με την βαμπιροοικογένεια?

  34. Δαναός avatar
    Δαναός 16/05/2012 17:40:49

    Θα ήθελα να ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι φωστήρες που φτιάχνουν τέτοιες γέφυρες. Γράφαμε εδώ το πιστεύαμε και το πιστεύουμε ότι ο Σαμαράς γκρέμισε το Μητσοτακισμό και τον Παπανδρεϊσμό.
    Και τώρα φτου κι απ'την αρχή; Καλά είναι στη ναφθαλίνη της η κυρία, εξ άλλου την εκπροσωπεί ο Κυριάκος.
    Πρόεδρε, το μέτωπο εναντίον σου μέσα στη ΝΔ πέταξε πλέον το φερετζέ. Εγώ προσωπικά ανησυχώ πολύ!

    • Δ.Ξ. avatar
      Δ.Ξ. @ Δαναός 16/05/2012 19:19:34

      Τώρα στόχος είναι η παντοδυναμία.

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 16/05/2012 19:38:50

      Δαναέ, τετέλεσται! Πάμε για CDάκια

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Δαναός 16/05/2012 19:39:16

      Πεῖτε τα δυνατά S.A. καί Δαναέ!!!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 16/05/2012 19:57:27

      Το βράδυ να δείτε χαρές ο Μπάμπης και ο Αλέξης.

  35. Κατιλίνας avatar
    Κατιλίνας 16/05/2012 17:51:38

    Θυμάμαι το "πρωταπριλιάτικο" του Faktora σχετικά με την επιστροφή Ντορας .και τελικά πριν περάσουν δυο μήνες το αστείο έγινε πραγματικότητα!

    Φυσικά όλοι καταλαβαίνουμε ότι ο Αντώνης Σαμαράς τελεί υπηρεσιακός αρχηγός της ΝΔ, ΟΚ; Μετα την διπλη πανωλεθρία της ΝΔ 6 Μάη-17 Ιούνη (αποτέλεσμα της φοβερής του ανικανότητας αλλά είναι άλλο θέμα) θα κινηθούν οι διαδικασίες αντικατάστασης του.

    Μην αεροβατούμε. Η ΝΔ όπως την ξέραμε θα επιστρέψει στο Μητσοτακέικο και θα γίνει κόμμα-σφραγίδα.

    • Α avatar
      Α @ Κατιλίνας 16/05/2012 22:32:58

      δηλαδή σαν το κόμμα της Ντόρας που δεν μπήκε στη βουλή.

  36. Κατιλίνας avatar
    Κατιλίνας 16/05/2012 18:03:55

    Θυμάμαι το "πρωταπριλιάτικο" του Faktora σχετικά με την επιστροφή Ντορας και τελικά πριν περάσουν δυο μήνες το αστείο έγινε πραγματικότητα!

    Φυσικά όλοι καταλαβαίνουμε ότι ο Αντώνης Σαμαράς τελεί υπηρεσιακός αρχηγός της ΝΔ, ΟΚ;. Μετα την διπλη πανωλεθρία της ΝΔ 6 Μάη-17 Ιούνη (αποτέλεσμα της φοβερής του ανικανότητας αλλά είναι άλλο θέμα) θα κινηθούν οι διαδικασίες αντικατάστασης του.

    Μην αεροβατούμε. Η ΝΔ όπως την ξέραμε θα επιστρέψει στο Μητσοτακέικο και θα γίνει κόμμα-σφραγίδα.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Κατιλίνας 16/05/2012 19:41:12

      "Θυμάμαι το “πρωταπριλιάτικο” του Faktora σχετικά με την επιστροφή Ντορας και τελικά πριν περάσουν δυο μήνες το αστείο έγινε πραγματικότητα!"

      Ἄουτς, αὐτὸ πόνεσε

  37. Νίκος... avatar
    Νίκος... 16/05/2012 18:24:00

    Η Ντόρα επιστρέφει στο μαντρί...
    Η προφητεία θα εκπληρωθεί...
    Ο επίτιμος δεν θα φύγει από τούτο τον μάταιο κόσμο εάν δεν δει την θυγατέρα του πρωθυπουργό...

  38. Κατιλίνας avatar
    Κατιλίνας 16/05/2012 18:28:22

    Θυμάμαι το "πρωταπριλιάτικο" του Faktora σχετικά με την επιστροφή Ντορας και τελικά πριν περάσουν δυο μήνες το αστείο έγινε πραγματικότητα!

    Φυσικά όλοι καταλαβαίνουμε ότι ο Αντώνης Σαμαράς τελεί υπηρεσιακός αρχηγός της ΝΔ, ΟΚ; Μετα την διπλη πανωλεθρία της ΝΔ 6 Μάη-17 Ιούνη (για πολλούς λόγους αλλά είναι άλλο θέμα) θα κινηθούν οι διαδικασίες αντικατάστασης του.

    Μην αεροβατούμε. Η ΝΔ όπως την ξέραμε θα επιστρέψει στο Μητσοτακέικο και θα γίνει κόμμα-σφραγίδα.

  39. NO avatar
    NO 16/05/2012 18:34:00

    ΒΟΛΕΥΤΗΚΕ ΠΑΛΙ Η ΝΤΟΡΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟΥΣ ΝΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΘΑ ΔΙΩΞΕΙ.

  40. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 16/05/2012 18:34:00

    Έρχετε η Ντόρα φεύγουμε εμείς.Ντροπή!!!!!!!!!!!!!!

  41. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/05/2012 18:59:02

    Η ''ομαδα'' λεγεται Νεα Δημοκρατια, κι εμεις τα απλα και ανιδιοτελη μελη της, γιαυτην θα αγωνιζομαστε ανεξαρτητα ποιοι ειναι οι ''παικτες'' της και ποιος ειναι ο προπονητης της. Η σφραγιδα λεει Νεα Δημοκρατια 1974. Σ' οποιον δεν αρεσει, ας στηριξει Τσιπρα για να κανει παρεα με τη ΚΟΕ τη ΔΕΑ και τους λαθρο. Αυτα...

  42. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 16/05/2012 19:00:39

    ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΟΝ ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΜΕ ΥΦΑΚΙ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ... ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!
    ΑΣΕ ΠΙΑ ΤΟΥΣ "ΣΥΝ ΑΥΤΩ"... ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑΝ... ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ...................
    ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!
    ΤΑ "ΜΕΓΑΛΟΣΤΕΛΕΧΗ" (ΠΟΛΛΑ ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ) ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!
    ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΣΚΑΪ ΤΟ 2011... ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ!!!!

  43. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 16/05/2012 19:14:51

    Αυτοί που πολέμησαν περισσότερο την Ντόρα παρά το ΠΑΣΟΚ έκαναν πολύ κακό στην Ν.Δ.
    Αυτοί που εισήγαγαν στην ΝΔ ακραίο λαϊκίστικο λόγο που έκανε την ΝΔ να μοιάζει με ΣΥΡΙΖΑστοΚΚΕ και ταυτόχρονα πολεμούσαν με περίεργη λύσσα τις φιλελεύθερες φωνές έκαναν πολύ κακό στην Ν.Δ.
    Φτάνει ποια ο κατακερματισμός της ΝΔ.

    • μαρια avatar
      μαρια @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 17/05/2012 14:10:34

      είσαι σίγουρος? μήπως απλώς εσύ δεν είσαι νεοδημοκράτης?

  44. mike avatar
    mike 16/05/2012 19:15:51

    Το χείριστο από τα χαρακτηριστικά των αριστεριστών είναι ότι διακρίνονται στο πρακτοριλίκι και την προπαγάνδα. Τα διδάχτηκαν στην ΚΝΕ μικροί και τώρα που πήραν δίπλωμα μπαίνουν στα blogs παριστάνοντας τους εξοργισμένους ΝΔκράτες για να σπείρουν διχόνοια και οι ανυποψίαστοι τσιμπάνε. Ξυπνήστε, η διχόνοια εξυπηρετεί τους αντιπάλους. Στηρίξτε τη Ν.Δ. Τα πρόσωπα έρχονται και φεύγουν. Η ζημιά θα μείνει για πάντα.

  45. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 16/05/2012 19:18:28

    Καλύτερα τσάντες στην ανεκδιήγητη Ντόρα παρά από ένα τσεμπέρι σε κάθε Ελληνίδα με την αριστερή κυβέρνηση που ονειρεύεται ο ΣΥΡΙΖΑ......

  46. alitrotos pontos avatar
    alitrotos pontos 16/05/2012 19:19:48

    Τι δεν καταλαβαίνετε?Η ντόρα προεκλογικά είπε "αν δεν βάλει ο λαός την ΔΗ.ΣΥ στην βουλή,εγώ θα πάω στο σπίτι μου"!
    Επιστρέφει λοιπόν για να αναλάβει την προεδρία του κόμματος μετά τις εκλογές
    του Ιουνίου.
    Όπως καταλαβαίνετε το "παραμύθι" της λαϊκής δεξιάς έλαβε τέλος.
    Κάποιοι από εμάς έχουμε μείνει από δυνάμεις και να μας συγχωρήσετε.

  47. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/05/2012 19:28:14

    Το ξαναλεω, 30 μερες μας χωριζουν απ το αν θα γινει πρωθυπουργος ο Τσιπρας και η Ελλαδα Βορ Κορεα της Νοτιας Ευρωπης. Αν αρχισουμε τωρα να ασχολουμαστε με το αν μας αρεσει ο α' ή ο β' βουλευτης το χασαμε το παιχνιδι απο τωρα, οποτε να παμε να καλωσορισουμε το Στρατα-Στρατούλη νεο ΥΠΟΥΡΓΟ οικονομικων. Μην ξεχαμε οτι προσφατα ειμασταν ενα κομμα του +40%, και τοτε λογικο ηταν να μην μας αρεσουν ολοι. (εδω αλλους κι αλλους εχουμε δεχτει, ας μην πουμε αλλα, κι ας μην γινουμε συριζα της δεξιας με ...συνιστωσες). Αστε τα παλια ρε παιδια, εδω παιζεται η υπαρξη της Ελλαδας... δεν εχουμε τη πολυτελεια για τετοιου ειδους συζητησεις, ενω ο Τσιπρας μας κανει πλακα οτι θα δωσει ''χαρτια'' σε 2 εκατομμυρια λαθρομεταναστες. Αυτα, τι να πω..

  48. XRHSTOS L avatar
    XRHSTOS L 16/05/2012 19:35:13

    ΕΠΟΧΗ ΚΑΡΜΠΟΝ 1981
    ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΤΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΟΚ ( 1981)
    ΕΞΩ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ (2012)
    ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΣΟΥΛΑ ΤΟΥΣ.

  49. ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠ. avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠ. 16/05/2012 19:40:10

    Η ΝΔ πήρε το μισό ποσοστό του 2009. Σημαντική η ευθύνη του ΣΑΜΑΡΑ και των ΠΟΛΑδων που κουβάλησε και τον συμβούλευαν. Η ΝΤΟΡΑ έκανε και αυτή ένα πρωσοποπαγές κόμμα για γινάτι.
    ΤΑ ΓΙΝΑΤΙΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΤΙΑ. ΚΑΙ ΤΑ ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.
    ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΤΟΡΑ!!!

  50. θανασης avatar
    θανασης 16/05/2012 19:42:26

    Ελεος ρε παιδια,ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!
    Η ξευτιλα,της ξευτιλας,ω ξευτιλα!Συγνωμη κυριοι αλλα εγω δεν ακολουθω πλεον.Εχω μεγαλωσει με αρχες και αξιες απο το σπιτι μου και δεν εμαθα να γλυφω εκει που φτυνω,οπως και να ισοπεδωνω τα παντα στο βωμο του αποτελεσματος.
    Δεν στηθηκα εγω στην ουρα με τις ωρες για να ξαναδω τα μουτρα της μεσα στο κομμα.
    Αρκετα παρατραβηξε το αστειο.Enough is enough που λενε και οι φιλοι μας οι αγγλοσαξωνες

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ θανασης 16/05/2012 22:58:00

      θανασης,

      Μαζί σου, ὅμως κύταξε τό δάσος ὄχι τό δένδρο! ἘΛΛΑΔΑ ἤ ΚΟΥΒΑ;;;;;;;;

      • θανασης avatar
        θανασης @ Φωτεινή 16/05/2012 23:22:26

        Φωτεινουλα,αστο κοριτσι μου δεν πιανει πλεον το ψευτοδιλλημα αυτο.Και να σου πω και κατι αμα γουσταρεις;ΚΟΥΒΑ χιλια χρονια και αξιοπρεπης χωρις την θυγατερα,παρα ΕΛΛΑΔΑ και ραγιας με την ντορουλα.Ειπα και ελλαλησα.ΤΕΛΟΣ τα παραμυθια να βρειτε να τα πουλησετε αλλου.

        • Mara avatar
          Mara @ θανασης 16/05/2012 23:34:43

          Ποιά Ντορούλα μωρέ...???
          Την ξεπουπουλιασμένη.....
          Έλεος πιά... εδώ καίγεται ο τόπος και εμείς ασχολούμαστε άν γύρισε η Ντόρα.
          Άς γυρίσει όποιος θέλει, αρκεί να είναι όλοι ενωμένοι.
          Στις 17 Ιουνίου παίζεται η χώρα και εμείς θα τρωγόμαστε.... για το ποιός θα έρθει ή το ποιός θα φύγει.
          Να θυμάστε πάντα ότι αιώνια κατάρα της φυλής μας η διχόνοια, μόνο καταστροφές και συμφορές μας έφερε....
          Όχι πάλι τώρα....

          • Aφροδίτη avatar
            Aφροδίτη @ Mara 16/05/2012 23:43:35

            Mara, καλησπέρα! Ξεπουπουλιασμένη και σε περίοπτη θέση στο Επικρατείας δε συνάδουν! Ας γυρίσει ως απλή στρατιώτης, όπως γύρισε ο Αντώνης και ας ανέβη ξανά τα σκαλοπάτια από την αρχή, όπως έκανε εκείνος, όταν το έστειλαν να πάρει ευρωπαϊκό αέρα! Όχι ατυχήσασα και παράλληλα αυτοκράτειρα!

          • Κατερινα avatar
            Κατερινα @ Aφροδίτη 17/05/2012 04:03:17

            δεν μου λετε ολες εσεις, την διαπλοκη της κας την ξεχάσατε; Τα δωρεαν πιστολάκια, το ενα εκατομύριο αδηλωτο;
            αυτη τη διαπλεκόμενη ΝΔ ονειρευεστε να σωσει την Ελλαδιτσα μας;
            Ευχαριστω δεν θα πάρω!!

          • Mara avatar
            Mara @ Aφροδίτη 17/05/2012 23:06:39

            Αφροδίτη μου, (sorry για την καθυστέρηση της απάντησης, τώρα είδα το σχόλιο σου).

            Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ΝΙΚΗ στις 17 Ιουνίου.
            Τίποτα άλλο...
            Δεν με νοιάζει πλέον εδώ που φθάσαμε, πως θα επιτευχθεί αυτό.
            Με νοιάζει και με καίει... να μην καβαλήσει την Ελλάδα το κόκκινο φασισταριό που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ.

  51. Αχιλλέας-Λάρισα avatar
    Αχιλλέας-Λάρισα 16/05/2012 19:43:42

    Mα ειμαστε σοβαροι.
    Η ΝΔ θα χασει ψηφους αντι να ανεβει.
    Ο απλος νεοδημοκρατης εχει σαλταρει παιδια!
    Ψηφιζω ΝΔ απο το 1986 και ειλικρινα δε γουσταρω να με κοροϊδευει ποιος το παπαγαλακι ο πασοκτζης που με διελυσε 3 χρονια τωρα!
    Μα επιτελους δεν υπαρχει καποιος στο κομμα που να πιασει το σφυγμο ενος μεσαιου μισθωτου οπως εγω που διαλυθηκε απο το πα(σοκ) και που παλευει με 600 € να ζησει οικογενεια!
    Εκτος κι αν δε μας χρειαζεται το κομμα μας.
    Τι φιλοευρωπαϊκοι προδσανατολισμοι και πρασινα αλογα.
    Εγω παιδια αυτο το μηνα δεν πληρωσα το στεγαστικο μου δανειο!
    Ποιος θα με βοηθησει εμενα η Ντορα που θα απολυσει!
    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

  52. Λ.Υ. avatar
    Λ.Υ. 16/05/2012 19:47:14

    Κύριοι του Antinews,

    παρακολουθω τις δημοσιευσεις σας καθως και τις φιλοτιμες προσπαθειες που κανετε,

    να βοηθησετε τον Αντώνη Σαμαρά.

    Αναρωτιεμαι ομως,
    αν η ΝΔ για τον α ή β λόγο πήρε στις εκλογές αυτα τα ποσοστά,
    γιατι στις επομενες να παρει μεγαλύτερα;

    Λογω Ντόρας ή Καρατζαφέρη;

    Αυτους τους γνωριζουν καλά ως κι οι πέτρες!
    Τόσα νεα παιδια υπαρχουν, εργαζομενοι, οικογενειαρχες, επιστημονες,

    τιμιοι ανθρωποι!

    Αντί να διωξετε και 100 απ τους παλιους, μαζευετε κι αλλους;

    Εγω πάντως,
    δεν χρωστάω σε κανένα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Λ.Υ. 16/05/2012 19:48:46

      Με συγχωρείς, αλλά γιατί απευθύνεσθε σε εμάς;

  53. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/05/2012 19:58:22

    Παιδια, εχουμε καταλαβει οτι οι επιλογες σ’ αυτες τις εκλογες ειναι Νεα Δημοκρατια ή Βορ Κορεα της Νοτιας Ευρωπης?? Και καθομαστε τωρα και συζηταμε για αν θα ειναι στο επικρατειας η Ντορα ή ο Καρατζαφερης ή δεν ξερω πιο αλλο πρωην στελεχος της Ν.Δ ??
    Εδω στις 18 Ιουνιου παιζεται να υπαρχει μια αλλη Ελλαδα ''τυπου Αλεξη Τσιπρα'', κι εμεις συζηταμε αν θα υπαρχουν και καποιοι μεσα στη ΝΔ με νεοφιλελευθερες, ή με πιο δεξιες θεσεις. Πλακα κανετε?? Εχετε καταλαβει ποσο κοντα στη Κουβανοποιηση εχει φτασει η Ελλαδα?? Αν αυτο τελικα συμβει, τι θα κανουμε τοτε? Θα βγαλουμε και το σταυρο απ την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ? Γιατι οι εικονες θα κατεβουν σιγουρα απο παντου.
    Εκτος αν καποιοι ειστε ΣΥΡΙΖΑ και μας κανετε πλακα, οποτε εγω τσαμπα τσιμπαω και μανουριαζω για το τιποτα…!!!!!!

  54. mike avatar
    mike 16/05/2012 20:14:04

    Πανστρατια κυριοι...Δε μπορω να καταλαβω τι θελετε...
    Θελετε να σπρωξετε το νεο-ΠΑΣΟΚ κ το νεο Λεφτα Υπαρχουν στην κυβερνηση...
    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ενωμενοι για να μη τους αφησουμε....
    Ηρεμηστε κ σκεφτειτε...

  55. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 16/05/2012 20:15:12

    Αυτά έχει η κρίση.
    Αφού δεν μπορείς να ψωνίσεις από το πάνω ράφι παίρνεις ό,τι περισσεύει στα καλάθια.
    Πάρτε παιδιά, το αφεντικό τρελλάθηκε :
    Αν πάρεις μία Ντόρα κι ένα Μάνο, δώρο ένας Καρατζαφέρης.

    Καημένη πατρίδα...

  56. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 16/05/2012 20:15:56

    Φιλοι μου και εγω σταθηκα στην ουρα για να ψηφισω Σαμαρα και εγω αγανακτησα με τα διαφορα της Ντορας, αλλα τωρα ολοι οσοι μεμψιμοιρουν , μου θυμιζουν τους Καλογηρους που λιγες ημερες πριν τη πτωση της Πολης απεραντολογουσαν , σαν να μην ειχαν αλλο ενδιαφερον, για το φυλο των Αγγελων.

  57. Μνημονιακός avatar
    Μνημονιακός 16/05/2012 20:16:12

    Παρακαλείται η Ντόρα να φέρει μαζί της πίσω και τον Κούβελο, γιατί τα ταμεία της ΝΔ στέρεψαν από μαύρο χρήμα...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Μνημονιακός 16/05/2012 20:51:16

      ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ Ο ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ Η Ν.Δ.

      ΑΣ ΒΓΟΥΝ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ, ΟΤΙ ΘΑ ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠ ΤΗ ΡΩΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΚΙΝΑ (ΤΟ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΙΝΑ ΣΑΣ ΧΤΕΣ), ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΕΥΡΩ ΤΙ ΔΡΑΧΜΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ (ΓΛΕΖΟΣ) , ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ...ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ 1/3...

      • Βασίλης Γκιώνης avatar
        Βασίλης Γκιώνης @ Μικρασιάτης 16/05/2012 21:09:49

        Ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να επιστρέψει στο 3% που είναι και τα νορμαλ νούμερα των ακροαριστερών, σταλινοφασιστών κ.λ.
        Πρέπει οπωσδήποτε να ξεπαραμυθιαστούνε όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που ψηφίσαν ΣΥΡΙΖΑ και να ανοιχτούνε τα μάτια όλων που νομίζουνε οτι με τη Δραχμή θα είναι καλύτερα...

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Βασίλης Γκιώνης 16/05/2012 21:16:43

          Μην έχεις αυταπάτες , οι Δημόσιοι Υπαλληλοι δεν δίνουν διάρα αν θα πτωχεύσουμε, αν θα πάμε στη δραχμή ,αν θα κατατεύσει η χώρα: Γι' αυτούς το μόνο που μετράει είναι να σώσουν τις καρέκλες τους και τις αργομισθίες τους.

          Το σκεπτικό είναι απλό: Ακόμα και στη Β.Κορέα , οι Δ.Υ πεινάνε λιγότερο απο τους άλλους!

  58. βορειος avatar
    βορειος 16/05/2012 20:55:50

    ταπεινη μου αποψη- δεν ειμαι Σαμαρικος και ισως λεω ισως τα βλεπω τα πραγματα πια καθαρα- λοιπον ειναι οτι εαν ερθει η Ντορα στην Ν Δ ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι οι μερες του Σαμαρα ειναι μετρημενες.

  59. yianna avatar
    yianna 16/05/2012 21:10:49

    Το πρόβλημα δεν είναι η Ντόρα, το πρόβλημα είναι ότι θα καταντήσουμε Σοβιετία με τις π...ριές του ΣΥΡΙΖΑ. Οι κομματικοί θα πληρώνονται και όλοι οι υπόλοιποι -δεν θα υπάρχουν άνεργοι- θα παίρνουμε €300, ή ίσως το αντίτιμο σε δρχ. στο όνομα πάντα της λαϊκής εξουσίας.

    • NO avatar
      NO @ yianna 16/05/2012 21:17:29

      ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟΣΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ

    • leleki avatar
      leleki @ yianna 16/05/2012 21:19:28

      Αυτή η τρομοκρατία είναι πλέον άνευ αντικειμένου , όταν στο Μνημόνιο 2 υπάρχει πρόβλεψη οι μισθοί να φθάσουν ταχύτατα στο επίπεδο αυτών της Βουλγαρίας δηλαδή κάτω από 180 ευρώ.
      Και κάτω από αυτή τη δέσμευσή δεν υπάρχει η υπογραφή του Τσίπρα.

  60. leleki avatar
    leleki 16/05/2012 21:11:33

    Αν αυτή δεν είναι αυτοκατάργηση Σαμαρά, τι είναι ;;;
    Θα αρχίσουν να βγαίνουν τώρα τα βίντεο των αντιπαραθέσεων Σαμαρά -Ντόρας και δεν θα μαζεύονται με τίποτα.
    Η επίδραση τους θα είναι καταλυτική , όπως αποδείχθηκε στις 6 Μαϊου.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ leleki 16/05/2012 22:33:45

      Ηρέμισε και λίγο που θα μας πεις, ειδικά εσύ, τώρα ότι σε καίει για το αν αυτοκαταργείται ο Σαμαράς! Τσιπράκι...ε Τσιπράκι!

  61. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/05/2012 21:23:04

    Μολις τωρα ο υπευθυνος ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ κι οχι καποιος γραφικος, ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ Ο ΤΖΙΡΟΣ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ ΜΕ 1%. ΞΑΝΑΛΕΩ Ο Τ-Ζ-Ι-Ρ-Ο-Σ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΤΑΞΕ ΝΕΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΕΙΛΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ...!!!
    ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟΙ ''ΚΑΜΑΚΑΖΙ'' ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ Η ΝΤΟΡΑ...!!!!!!!! ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ (ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ Ν.Δ , ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΟ-ΔΕΞΙΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΠΛΑΚΑ). ΑΣΤΕ ΤΑ ΕΣΩ-ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ, ΘΑ ΤΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Μικρασιάτης 16/05/2012 22:38:08

      Φίλε Μικρασιάτη είναι στο DNA της παράταξης η εσωτερική γκρίνια. Ο ΣΥΡΙΖΑ τώρα με τις συνιστώσες όπως και το ΠΑΣΟΚ παλιότερα μπορεί να είχαν ένα σωρό προβλήματα εσωτερικά και να σφάζονταν αλλά τους ένωνε πάντα ένας κοινός σκοπός και μπροστά σε αυτόν ήταν όλοι στρατιωτάκια. Εμείς πάλι στα ίδια...

    • Εφοριακός avatar
      Εφοριακός @ Μικρασιάτης 16/05/2012 22:39:25

      Δηλαδή για να είσαι κεντροδεξιός πατριώτης θα πρέπει να φορολογείς τον παππούλη συνταξιούχο των 600 ευρώ και ο εφοπλιστής να απαλλάσεται απο όλους τους Ελληνικούς φόρους νόμιμα. 'Οσο για τον τζίρο συγνώμη τι να φορολογήσεις όταν όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις και οι τράπεζες, με κόλπα, off shore και συνδεδεμένες επιχειρήσεις δηλώνουν ζημιά νόμιμα. Τα κέρδη ; Αυτά είναι στην Ελβετία ψευτοπατριώτη.

  62. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 16/05/2012 21:24:59

    Πρέπει να συσταθεί ειδική ομάδα να ψάχνει και να προωθεί βιντεο και στοιχεία με όλες τις θηριωδίες των (ακρο)αριστερών από το 1920 και μετά.

    Συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ τίθενται ΞΕΚΑΘΑΡΑ στο πλευρό τρομοκρατικών οργανώσεων που κάνουνε τυφλά χτυπήματα!
    Συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ τίθενται ΞΕΚΑΘΑΡΑ στο πλευρό εγκληματιών του κοινού ποινικού δικαίου (π.χ. ληστές τραπεζών που ανταλλάσσουν πυροβολισμούς με την Αστυνομία κτλ.)!
    Συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ και υψηλά ιστάμενοι αποκαλούνε στον κύκλο τους "σκατόμπατσους" όλα τα σώματα ασφαλείας και "σκατότραγους" όλες τους ιερωμένους ανεξαιρέτως!

    Λοιδορούμε τον Μιχαλολιάκο για το Άουσβιτς το οποίο Άουσβιτς μπροστά στο γκουλαγκ του Μακανταν ήτανε παιδική χαρά...
    Όλα τα "Μακανταν" που προλογίζει και εξυμνεί ο ΣΥΡΙΖΑ και ειδικά μερικές συνιστώσες πρέπει να ξεμπροστιαστούνε!!!

  63. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 16/05/2012 21:28:34

    Στη Βουλγαρία παίρνουνε χαμηλούς μισθούς (πάντως πάνω από 180 Ευρώ που λέτε) αλλά το γάλα στο super market κάνει 0,19 Ευρώ...
    Επειδή πηγαίνω επαγγελματικά στη Βουλγαρία, οφείλω να πω οτι είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από τη Βόρεια Κορέα ή την Κούβα που λιμοκτονούνε στο όνομα της ευημερίας του Μαρξισμού...

  64. Κρίτων Καππαδόκης avatar
    Κρίτων Καππαδόκης 16/05/2012 21:31:55

    Στην Ροδόπη η Ντορίτα με 17,92 % ήλθε τρίτο κόμμα (πρώτο το μπατσόκ).
    Είναι το μεγαλύτερο ποσοστό που πήρε με 12.331 ψήφους μετά την Ευρυτανία τού μακαρίτη Παύλου Μπακογιάννη , όπυ έλαβε λίγο παραπάνω (18,33%=2985 ψήφους) . Εκεί πρώτο κόμμα Ν.Δ. με 21% .
    Σε όσους φοβούνται τον κουμουνιστικό κίνδυνο και τραγουδάνε την ένταξη τής Ντόρας στην Ν.Δ. , αλήθεια μήπως τούς λέει κάτι το γεγονός ότι τα μεγαλύτερα ποσοστά της τα πήρε στον Νομό Ροδόπης , όπου κάνει θραύση η τούρκικη προπαγάνδα ;
    Γιατί οι τούρκοι υποστήριξαν τόσο θερμά αυτήν που υπήρξε υπουργός εξωτερικών στην κυβέρνηση τής Ν.Δ. ;

    Υ.Γ. Αντιγράφω μια κρίσιμη φράση από προηγούμενο σχόλιο
    "Aφροδίτη είπε (16/05/2012 στις 4:12 pm) :
    .......Είναι μεθόδευση ......ώστε να είναι εντός των τειχών κατά την αμφισβήτηση του Αντώνη, που ήδη προετοιμάζουν υπογείως! Οι πασίγνωστοι δούρειοι ίπποι δεν παρέμειναν τυχαίως εντός των πυλών!"
    Κατά τα λοιπά ας την πάρουν να την χαίρονται όσοι την θέλουν και ας μην βρίζουν όσους θεωρούν τ' άγγιγμά της ως αυτό που είναι :
    άγγιγμα Μνημονιακής Κίρκης .
    Και μετά ας προσπαθεί ο Σαμ.ς να πείσει ότι πονάει τον τόπο και αντιλαμβάνεται την τροϊκανική κατάρα και τυραννία , αγκαλιάζοντας την μετά τονJeffrey Gap Quisling , κατ' εξοχήν εκλεκτή τού μνημονίου .

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κρίτων Καππαδόκης 16/05/2012 23:23:31

      Mαθε λοιπον οτι η ιδια περιοχη ειναι η μονη που εδωσε πλειοψηφια υπερ της βασιλειας στο δημοψηφισμα του 1974 επειδη ακριβως οι μειονοτικοι ψηφισαν βασιλια.
      Μαθε επισης οτι το 1962 οταν ηταν υπουργος ο Αβερωφ που ο Σαμαρας λεει οτι θαυμαζει υπηρχε στην ελληνικη κυβερνηση και Τουρκος υφυπουργος Κοινωνικων Υπηρεσιων και ολη η μειονοτητα ψηφιζε ΕΡΕ.
      Η μεινοτητα ψηφιζει οποιον πολιτικο φαινεται να καλλιεργει φιλικες σχεσεις με την Τουρκια και ειναι φυσικο αυτο.Εσυ που το βρισκεις αφυσικο θα πρεπει να αποδειξεις ποιες συγκεκριμενες ενεργειες ενος τετοιου πολιτικου ειναι εις βαρος της χωρας και οχι απλως να καταδικαζεις οποιον απλως επιδιωκει φιλικες σχεσεις.

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ ψυχραιμια 16/05/2012 23:34:43

        ψυχραιμία δεν είσαι χθεσινός μην κάνεις χαζές ερωτήσεις.

        Ο ρόλος του Μητσοτακέικου στο σχέδιο Ανάν και στην υποχωρητικότητα που πρέπει να δείχνουμε απέναντι στην Τουρκία είναι γνωστός.

        Τι περισσότερες αποδείξεις από το ότι ο Παπαδόπουλος δεν την ήθελε στις συναντήσεις με Καραμανλή γιατί δεν της είχε εμπιστοσύνη θέλεις.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ψυχραιμια 16/05/2012 23:41:47

        θα εννοεις μαλλον 'μουσουλμανο υφυπουργο΄ ..
        και εν πασει περιπτωσει γιατι οι αμαρτιες της (ιστορικης) δεξιας πρεπει να αποτελουν παραδειγμα προς μιμηση

  65. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 16/05/2012 21:34:43

    Τιμώντας τη στάση μου εδώ στο φιλόξενο antinews και τα χρόνια που αφιέρωσα στο δικό μου όνειρο, νοιώθω το χρέος να πω τα παρακάτω:
    Δεν θέλω να δω τίποτα από τα μαύρα μελλούμενα, αφού ήξερα εξ αρχής πως οι δούρειοι ίπποι της που έμειναν εντός των τειχών, είχαν καταστρώσει στρατηγικά σχέδια υπονόμευσης του εκλεγμένου από τη βάση αρχηγού!
    Δεν δέχομαι με τίποτα η «απλή στρατιώτης» να γυρίζει με μετάλλια ανδρείας πίσω, στο κόμμα που τη φιλοξένησε τόσα χρόνια! Θα δεχόμουν ίσως την επιστροφή της χωρίς ανταλλάγματα, με ταπεινότητα και με πολλές-πολλές συγνώμες!
    -Χρωστάει συγνώμη, για τη στάση της απέναντι στις αξιώσεις των Σκοπιανών, για το σφετερισμό του ονόματος της Μακεδονίας μας.
    -Χρωστάει συγνώμη, για την άκρατη υποστήριξή της στο Σχέδιο Ανάν και την καθύβριση του Αείμνηστου Τάσσου Παπαδόπουλου, για την πατριωτική του στάση.
    -Χρωστάει συγνώμη, για τη στάση της στη δημιουργία της αντιπυραυλικής ζώνης στη Β. Ευρώπη.
    -Χρωστάει συγνώμη, για τις μυστικές διαβεβαιώσεις που έδινε στους πάτρωνές της, για την ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ. Το Βουκουρέστι ανήκει εξ ολοκλήρου στον Καραμανλή!
    -Χρωστάει συγνώμη, για την εξόφθαλμη εναντίωσή της στην προσπάθεια του αρχηγού της Καραμανλή, για τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη.
    -Χρωστάει συγνώμη, για τις κακές παρέες που έκανε με τους «συμμαθητές» της.
    -Χρωστάει συγνώμη που ξέχασε στο συρτάρι της έγγραφα σοβαρά, διευκολύνοντας το πέταγμα πουλιών, του σκανδάλου ΜΙΖΕΝΣ.
    -Χρωστάει συγνώμη στην Ελληνική Ιστορία που παρουσίασε το 1821 της περηφάνιας μας, σαν αποτέλεσμα της πολύχρονης ένοπλης σύγκρουσης Τούρκων και Ελλήνων, δήλωση που έκανε μέσα στην Πόλη της καρδιάς μας και των πατεράδων μας.
    -Τέλος χρωστάει συγνώμη, που με την θετική της ψήφο το Μάιο του 2010, υποθήκευσε τη ζωή και τα όνειρα των παιδιών μας.
    Αντώνη, το σκέφθηκες καλά;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Aφροδίτη 16/05/2012 23:28:23

      Χίλια μπράβο!!!
      Νά πεῖ ὃμως καί μιά συγνώμη καί στόν κ.Παπούλια πού τόν προέτρεπε κάποτε νά μήν πάει στό Καστελλόριζο...,ἒ,δέν πρέπει;

  66. στελιος γεωργοπουλος avatar
    στελιος γεωργοπουλος 16/05/2012 21:58:08

    φάκτορα, επειδή είσαι άνθρωπος με αρχές και τις τηρείς και επειδή έχεις γράψει σε αυτό το θέμα αρκετά έχω να παρατηρήσω ως προσωπική γνώμη, ότι αν γίνουν αύτές οι επιστροφές στην ΝΔ το βέβαιο είναι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα βγεί άντε πρώτο κόμμα...και εξηγώ...αυτοί οι άνθρωποι εδώ και μήνες έχουν πεί απίστευτα πράγματα εναντίον του προέδρου Σαμαρά, εναντίον της στάσης του απέναντι στο μνημόνιο, εναντίον της επαναδιαπραγμάτευσης, εναντίον τόσων και τόσων..έχουν εκστομίσει απίστευτες ύβρεις εναντίον του Αντώνη Σαμαρά...και τέλος έιμαι σίγουρος οτι αυτό θα προβληθεί απο τους αντιπάλους μας και θα το προβάλλουν συνεχώς...λυπάμαι αλλά εδώ μέσα είχες γράψει κείμενα και κείμενα περί αρχών, αξιών, συνέπειας κ.λ.π. δυστυχώς όλα αυτά δείχνουν απλών καιροσκοπισμό...και αν στο τέλος υπάρξει και κακό αποτέλεσμα, η παράταξη θα διαλυθεί εκ των έσω...δυστυχώς βαδίζουμε σε πλήρη αποδόμηση της νέας Ν.Δ. και είμαι προβληματισμένος αν πρέπει να συνεχίζω να στηρίζω μια τέτοια συμπεριφορά....λυπάμαι αλλά άλλο πράγμα η αλλαγή του μνημονίου και άλλα πράγματα είναι όσα υποστηρίζουν Ντόρα και Μάνος που είναι χειρότεροι και απο την Μέρκελ...θυμήσου φάκτορα(αν και ξαναλέω οτι τηρείς άψογη στάση και σε τιμά) η ήττα θα είναι οδυνηρή...λυπάμαι πολύ.

  67. απορία avatar
    απορία 16/05/2012 22:15:25

    Ο Χριστοφοράκος συμφωνεί;

  68. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 16/05/2012 22:25:45

    ΜΙΚΕ,

    Α Ψ Ο Γ Ο Σ!!!!!!!!!!!!!

    Νά τό μάθουν ὅσοι τόν ψήφισαν.

  69. rasputin avatar
    rasputin 16/05/2012 22:38:06

    Πολλές προεκτάσεις δίνουμε στο θέμα , ενώ προέχουν άλλα .
    Κάθε πράγμα στον καιρό του . Εδώ πλέον κινδυνεύει η χώρα να ζήσει το δεύτερο ever καλύτερο ανέκδοτο μέσα σε λίγα χρόνια .
    Το πρώτο ήταν ο Γιωργάκης πρωθυπουργός , το οποίο ενώ κάποτε φαινόταν αδιανόητο , τελικά συνέβη και οι συνέπειες ήταν ολέθριες .
    Το δεύτερο θα ήταν να κυβερνήσουν οι συνιστώσες . Κάποτε ήταν πολύ αστείο για να το σκεφθεί κανείς έστω σε θεωρητικό επίπεδο . Εάν συμβεί , απλά τελειώσαμε ως χώρα .

    Ούτε εγώ γουστάρω την Ντόρα , όπως και καμιά δεκαριά άλλους μέσα στο κόμμα.
    Γι' αυτό άλλωστε και δεν το ψήφισα στις 6/5 . Υπήρχαν δεκάδες λόγοι για να μην ψηφίσει κανείς ΝΔ , πολλοί σοβαρότεροι από την εμπλοκή της Ντόρας .
    Όταν όμως η κατάσταση φθάνει στο απροχώρητο και το πράγμα καίει , δυστυχώς όλοι αναγκάζονται να κάνουν συμβιβασμούς .
    Παραβλέπω άλλα πολλά , έτσι θα παραβλέψω και την Ντόρα και θα ψηφίσω ΝΔ στις 17/6 . Διότι είναι μακράν της επόμενης , η λιγότερο κακή επιλογή .

    Στο κάτω κάτω , αφού η ίδια δέχεται να σκύψει το κεφάλι και να γυρίσει υπό την αρχηγία του Σαμαρά , χωρίς φανφάρες και εορτασμούς , λέει κι αυτό κάτι .
    Ουσιαστικά , εκτός της αναγκαίας συστράτευσης , η ίδια παραδέχεται ότι μόνη της δεν μπορεί να τα καταφέρει .
    Όσο για τα εκλογικά ποσοστά , η Ντόρα είχε ένα 2-2,5% σταθερούς παγιωμένους ψήφους , που ούτε αυξάνονται , ούτε μειώνονται . Ε, αυτό το νούμερο το χρειαζόμαστε .
    Δεν πιστεύω ότι τελικά από το 18,8% που άντεξε το σφυροκόπημα , θα χαθεί μεγάλος αριθμός ψηφοφόρων λόγω Ντόρας .

    Εδώ ο Τσίπρας παίζει ανοικτά μπάλα με την Κατσέλη που ήταν υπουργός οικονομικών . Σε αυτόν γιατί να μην στοιχίσει ;

    • blue nile avatar
      blue nile @ rasputin 17/05/2012 02:58:23

      Κάτσε αναπαυτικά στις 17 το βράδυ και θα δεις...

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ blue nile 17/05/2012 04:11:02

        στις 17 το βράδυ όλη η ΝΔ όπως την γνωρισαμε θα είναι παρελθον!

  70. βορειος avatar
    βορειος 16/05/2012 22:44:20

    Συγγνωμη ρε παιδια αλλα ειχα κανει ενα σχολιο σχετικα με τον Σαμαρα και την Ντορα και το κοψατε, γιατι ? τα ιδια κανατε και λιγο πριν την προηγουμενες εκλογες, δεν σωζεται μια παραταξη οταν φοβαται ακομη και τα σχολια των απλων ανθρωπων, καλη η κακη ηταν η γνωμη μου και εαν διαφωνει καποιος φιλος εδω μεσα ειμαι προθυμος να ακουσω την γνωμη του, αλλα το να μην το δημοσιευεται νομιζω- και συγχωρεστε αν κανω λαθος-οτι αυτο ειναι μικροψυχια. Αφηστε με να με κρινουν -θετικα η αρνητικα- οι αλλοι φιλοι που γραφουν εδω.

  71. ΠΑΝΤΕΛΗΣ avatar
    ΠΑΝΤΕΛΗΣ 16/05/2012 22:45:36

    Αντε και με τον Στεφανοπουλο πισω..... Ολη η ΔΗΑΝΑ πισω ξανα....

  72. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/05/2012 22:53:51

    Oλοι εσεις που φωναζετε ξεχνατε οτι οτι οι εκλογες ηταν ιδεα του Σαμαρα.
    Ο Καρατζαφερης ειχε ξελαρυγγισθει να φωναζει οτι δεν ειναι δυνατον να υπογραφει το δευτερο μνημονιο και αμεσως καπακι να παμε σε εκλογες με ολες τις δυσμενεις εντυπωσεις γιατι ετσι χαριζεται η εξουσια στην αριστερα που ειναι η μονη αμετοχη.Οι εκλογες επρεπε να πανε κανονικα το 2013 ωσπου να αποδωσουν καπως τα μετρα.
    Δεν ειναι η πρωτη φορα βεβαια.Και το 1993 εριξε την κυβερνηση της ΝΔ και παρεδωσε την εξουσια στο ΠΑΣΟΚ και το 1995 ψηφισε μαζι με τον Παπανδρεου,αρρωστο και μισοπεθαμενο προεδρο τον Στεφανοπουλο και τον διατηρησε στην εξουσια ωστε να κανει με την ησυχια του το ΠΑΣΟΚ την αλλαγη σε Σημιτη.
    Τωρα προχωρησε πιο περα : με τις προωρες εκλογες δινει την εξουσια οχι πια στο ΠΑΣΟΚ αλλα στο ΣΥΡΙΖΑ.
    Αλλα το μονο που ενδιαφερει μερικους ειναι ο εσωτερικος πολεμος κατα του Μητσοτακη.Δεν υπαρχει δεξια,δεν υπαρχει ΠΑΣΟΚ,δεν υπαρχει αριστερα,υπαρχει μονον ο Μητσοτακης και οι απογονοι του.

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ ψυχραιμια 17/05/2012 00:36:44

      Tί διαστρέβλωση είναι αυτή;
      Το 1993 το Πασόκ έλαβε 47% εξαιτίας της λαομίσητης κυβέρνησης του επιχειρηματία Μητσοτάκη. Δηλαδή αν οι εκλογές γίνονταν αντί για
      Οκτώβριο του 1993, τον Απρίλιο του 1994 νομίζεις το αποτέλσμα
      θα ήταν διαφορετικό; Οι εκλογές έριξαν οριστικά τον Μητσοτάκη
      που ήδη από το 1992 ήταν τραγική μεοψηφία( θυμίζω επαναληπτικές
      για την έδρα Τσοβόλα που το Πασόκ σάρωνε).
      Και τώρα εκλογές έπρεπε να γίνουν . Εκτός του ό,τι λειτούργησαν
      ψς βαλβίδα εκτόνωσης αν γίνονταν το 2013 η ΝΔ θα καταποντίζοταν σε
      ποσοστά περί το 10%. Εδώ με λίγους μήνες συγκυβέρνησης και είδαμε
      τι έγινε . Αλλά και γενικά αν το δεις η παρούσα Βουλή ήταν πλήρως
      απονομιμοποιημένη. Οι ταραχές θα ήταν σίγουρες και πρωτόγνωρα
      άγριες. Βέβαια ξέρουμε την απάντησή σου: ανελέητο ξύλο και αίμα.
      Αλλά αυτά δεν τα πρεσβεύει η ΝΔ. Τα πρεσβεύεις εσύ. Οι δικές σου
      απόψεις για άγρια καταστολή είναι ξένες προς όλες τις τάσεις της
      Κεντροδεξιάς. Μην κουνάς το δάχτυλο λοιπόν κατόπιν εορτής.
      Εκλογές έπρεπε να γίνουν. Και το αντισαμαρικό σου μένος να το
      κρύβεις καλύτερα...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Kώστας ΜΠ 17/05/2012 09:09:09

        Δεν υπαρχει κανενα μενος.Δεν αντιλαμβανεσθε οτι υπαρχουν νεοδημοκρατες που θελουν ολες τις τασεις μεσα και δεν ειναι υποχρεωτικα αντιθετοι σε καποιον.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ψυχραιμια 17/05/2012 01:29:21

      στην μεταπολιτευτικη ιστορια υπαρχουν δυο φιγουρες που επιχειρησαν να καταστρεψουν την Ελλαδα
      Μητσοτακης και ΓΑΠ
      ο πρωτος ανεπιτυχως

  73. άρης avatar
    άρης 16/05/2012 22:55:30

    ¨ελεος !! όχι άλλους μητσοτάκηδες ( και είναι και αμέτρητοι )
    Ας σοβαρευτεί επιτέλους ο πρωϊνός καφές , άθροιση πολιτικών δεν σημαίνει και άθροιση ψηφοφόρων !

  74. Αριστερός Πατριώτης avatar
    Αριστερός Πατριώτης 16/05/2012 23:03:41

    Προς Φάκτορα και άλλους,
    αδέρφια χωρίς πλάκα ένα κόμμα χρειάζεται αγάπη από την βάση του, το λέω εγώ ώς ΚΚΕ που είμαι...
    Λοιπόν μια παράταξη η αν θέλετε συμπαράταξη για να κερδίσει μια μάχη πρέπει να κατεβαίνει ενωμένη σαν μιά γροθιά. Μήν προβοκάρετε την Ντόρα τον Μάνο ή τον οποιοδήποτε που θέλει να γυρίσει ή να συμπαραταχθεί, είτε με άρθρα είτε με σχόλια είτε με υπαινιγμούς.
    Υ.Γ.Σε αυτή την μάχη πάντως να ξέρετε κάτι εγώ τους κεντρώους και τους πρώην πασόκους αλλά και τουσ καμμένους τους στρέφω στην Ν.Δ.
    αν κυβερνήσει ο Τσίπρας που στην ουσία είναι ένας μαιμού αριστερός την κάτσαμε την βάρκα σαν χώρα.Και αφού εγώ ένας ΚΚες στρέφω κόσμο προς την λαική δεξιά δεν γίνεται εσείς οι Δεξιοί να μαλώνετε για την ντόρα ή οτιδήποτε άλλο.
    υ.γ.2 πώς θα μπορούσα να στείλω ένα κέιμενο στον φάκτορα;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αριστερός Πατριώτης 16/05/2012 23:09:00

      factorx@otenet.gr

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Αριστερός Πατριώτης 16/05/2012 23:14:35

      Ασε ρε πατριώτη.Είναι αστείο να μιλάει ένας ΚΚΕ για ενότητα.Αν θέλαν να γυρίσουν πραγματικά,θα έπρεπε να γίνει πριν τις εκλογές με τους δικούς μας όρους.Τώρα θέτουν αυτοί όρους.
      Κοίτα τα δικά σου και άσε μας...

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Ιωάννης33 16/05/2012 23:29:48

        Σε ευχαριστω αριστερε πατριωτη για τα ευστοχα σχολια σου. Εισαι ισως απ' τους λιγους που εχει καταλαβει τι μας περιμενει με μια διακυβερνηση ΤΣΙΠΡΑ.

        Ιωαννη, αν θες ας αφησουμε τα του τυπου οι ''δικοι μας'' οροι, και ''δικοι τους'' οροι. Ας αφησουμε τα εσωκομματικα για λιγο. Τι να το κανω να εχω στη ΝΔ αυτους ακριβως που θελω, και η ΝΔ να ειναι χαμηλα και δευτερο κομμα.

        Πηγαινε αν θες μια φορα για πλακα σε μια μαζωξη του Τσιπρα, να δεις ποιοι ειναι ετοιμοι να κυβερνησουν την Ελλαδα, κι αν μετα εχεις τοσο μεγαλο θεμα με τη καθε Ντορα, ή το καθε Καρατζαφερη, κτλ, τοτε παω πασο και ψηφισω ΣΥΡΙΖΑ.

    • juliet avatar
      juliet @ Αριστερός Πατριώτης 16/05/2012 23:17:05

      Φίλε ,δεν κατάλαβες δεν είπαμε να μην έλθει .Είπαμε να έλθει ταπεινά και σαν απλός στρατιώτης .Τότε και εμείς θα εκτιμήσουμε ,δεν θέλουμε έπαρση ,δεν είναι διαφορετική ...χρωστάει δεν τις χρωστάμε.
      Θα σωθούμε και μόνοι μας αν σταματίσει να πατρωνάρει τα παληκάρια της .Από μας έχουν μηνιάτικο ....εμείς πληρώνουμε ,εμείς αυτοκτονούμε ,εμείς στερούμε από τα παιδιά μας ,εμείς άγωνιζόμαστε .Και λίγος σεβασμός νομίζω ....ότι μας πρέπει .Ενα ευχαριστώ ,μια συγγνώμη ,αλλιώς τι να σου πω ότι τώρα θα θυμώσουν και οι πιο ψύχραιμοι;

    • Mara avatar
      Mara @ Αριστερός Πατριώτης 16/05/2012 23:20:35

      Aριστερέ Πατριώτη, είσαι ωραίος!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αριστερός Πατριώτης 16/05/2012 23:35:00

      Πατριώτη μου,ἐσεῖς πού ἀφήνετε νά ἐπιστρέψουν στό ΚΚΕ μόνο νεκροί οἱ σύντροφοί σας,(Ζαχαριάδης,Βελουχιώτης),κάνετε ὑποδείξεις ἂν θά πρέπει καί πῶς νά ἐπιστρέψουν αὐτοί πού ἒφυγαν μόνοι τους,στή Ν.Δ.;

  75. partyman avatar
    partyman 16/05/2012 23:14:19

    καλησπέρα σε όλους,

    λοιπόν, όλη μέρα σήμερα είμουν πολύ απασχολημένος με διάφορες υποχρεώσεις..

    ανοίγω λοιπόν πριν λίγο να πάρω ιδέα το τι γίνεται..

    διαβάζω "επιστροφή Ντόρας"...

    ΤΟ ΣΠΑΣ 'Η ΟΧΙ το ΛΑΠΤΟΠ???

    ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ 'Η ΟΧΙ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ?

    τελικά είμαστε ντίπ για ντίπ αυτοκαταστροφικοί!!!
    ------------------------
    επίσης,
    διάβασα αρκετά, όχι όλα τα σχόλια...
    ΠΟΛΥ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑ βλέπω πέφτει αγαπητοί μου!! Τι έγινε?
    Μου αρέσει που κάποιοι κοροιδέυατε τον αρχιερέα της κολοτούμπας, τον κ.Καρατζαφέρη.. (άρχισε να εμφανίζεται ξανά το παληκάρι μας σιγά σιγά... λέτε να ..επιστρέψει και αυτός??)

    Φίλοι μου, προβλέπω τον Ιούνιο οροφή στο 20% στις εκλογές..ναι μεγάλο επίτευγμα χάρη στην Ντόρα.. μπράβο..μπράβο..
    Αυτό όμως που θα "πατώσει" θα είναι η χαμένη αξιοπιστία, η ψαλιδιμένη ελπίδα και η αξιοπρέπεια μας...
    Και βέβαια με την απώλεια της τελευταίας πολιτικής σταθεράς που παρείχε η ΝΔ του ΑΣ, αυτό που θα ακολουθήσει θα είναι η απόλυτη παράνοια, πολιτική και ιδεολογική..

    Υ.Γ. ΟΥΤΕ που το φανταζόμασταν τότε, την κακομοιριά και το μέγεθος της καταστροφής που ξεκίνησαν ο Γ.Α.Παπανδρέου & ο Παπακωνσταντίνου..
    ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ κανένας δεν μπόρεσε να ανατρέψει...

  76. Νίκος Καραβαζάκης avatar
    Νίκος Καραβαζάκης 16/05/2012 23:17:50

    Λάθος κίνηση του Σαμαρά.
    Για να πάρει το 1,5% της Ντόρας,αλλά θα του φύγει 5%.
    ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ

  77. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 16/05/2012 23:18:35

    Αγαπητοί συνχολιαστές
    Νεοδημοκράτες συναγωνιστές,
    το πατριωτικό φιλελεύθερο και μεταρρυθμιστικό Μέτωπο για την Ελλάδα στην Ευρώπη γίνεται με συνένωση και σύνθεση δυνάμεων υπό την Ηγεσία του Αντώνη Σαμαρά.
    Αποκλεισμοί δε χωράνε. Το εύρος του είναι από την Αριστερά έως και την όλη Δεξιά. Η ζύμωση των ιδεών στην Παράταξη μπορεί να συνεχιστεί και μετά την 17η Ιουνίου. Η Ελλάδα αυτή την ώρα δεν έχει αυτή την πολυτέλεια.
    Οι Νεοδημοκράτες που παρεσύρθησαν από το συναισθηματικό λόγο του ανελλήνιστου κι ολίγιστου, όπως περίτρανα αποδείχτηκε, κ. Καμμένου κατανοούν σήμερα ποιος είναι ο ικανός ΕΡΓΩ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΗΓΕΤΗΣ που μπορεί να σταματήσει την επέλαση των ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΩΝ της Αριστερής πολυπολιτισμικής θολούρας ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ.
    Αν η ΠΑΡΑΤΑΞΗ μας διαχρονικά έχει να επιδείξει ΜΙΑ ΑΡΕΤΗ είναι οτι ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ και μετά κομματάνθρωποι.
    Ο ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ επιβάλλει τωρα να αγωνιστούμε στο πλευρό και υπό την ΗΓΕΣΙΑ του ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ. Απλούς και συνειδητοποιημένους στρατιώτες χρειάζεται τώρα η ΠΑΡΑΤΑΞΗ στη ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.
    ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑ δεν διϋλίζουμε τώρα τον κώνωπα
    ΟΣΟΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΦΕΝΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ:
    Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  78. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 16/05/2012 23:26:39

    Οι μνημονιακοί έχουν θέση στη Ν.Δ. αν η ήττα της οφείλεται σε ασθενή φιλομνημονιακά χαρακτηριστικά. Ποιός το πιστεύει αυτό; οτι δηλ. οι ανελ, η χρυσή αυγή, ο συριζα πήραν κόσμο από τη Ν.Δ. , επειδή το κόμμα δεν ήταν αρκετά μνημονιακό; ηδη η Ν.Δ. ζωγραφίζεται ως ένα από τα κόμματα του μνημονίου. Το ζήτημα κατά τη γνώμη μου είναι ένα κρίσιμο ποσοστό του εκλογικού σώματος να ξανανοίξει τα αυτιά του σ΄ αυτά που λέει ο Σαμαράς. Σήμερα ουδείς από τους νεοδημοκράτες που είτε δεν πήγαν να ψηφίσουν, είτε πρέπει να επιστρέψουν από ανελ κ.λ.π. τον ακούει, έστω και αν αυτά που λέει είναι τα πιό σωστά πράγματα που έχουν ειπωθεί. Απλά δεν ακούν. Και οι μέρες περνάν. Αρα, επείγει να απεμπλακεί από τη ρετσινιά της συγκυβέρνησης και του μνημονίου. Τον Παπαδήμο τί τον ήθελε γιά υπηρεσιακό; Ακόμα να γίνει κατανοητό πόσο πολιτικά ανυπόληπτος υπήρξε; Γιατί Ν.Δ. αρνείται να πεί το πολιτικό συμπέρασμα των εκλογών, οτι δηλ. το μνημόνιο, όπως το ξέραμε, πολιτικά (όχι πρακτικά, νομικά) ξεπεράστηκε από το εκλογικό αποτέλεσμα και καταδικάστηκε από το εκλογικό σώμα; Τέλος, επανάληψη της προεκλογικής εκστρατείας light, χωρίς ανοιχτές σε πλατείες ομιλίες σε όλους τους νομούς (και όσοι πιστοί προσέλθετε) δεν θα έχει καμμία τύχη. Οι συγκεντρωσούλες σε μισά γυμναστήρια με πρόχειρογραμμένες ομιλίες - σούπες πέθαναν με το 18%. Η χώρα θέλει όργωμα, αλλιώς ο κόσμος, που είναι μαγκωμένος με το αποτέλεσμα, δεν θα κινητοποιηθεί γιά να βγεί απ΄ το καβούκι του και να πάει να ψηφίσει. ΄Η ο Σαμαράς απευθύνεται τώρα στο λαό απευθείας και παρατάει τα παρακάλια και τις ισορροπίες με τα ούφο και τους χρεωκοπημένους που γλύψαν μέχρι και τη τουρκία γιά μερικά ψήφια στη ροδόπη, ή η δεύτερη θέση είναι κοντά.

  79. gk avatar
    gk 16/05/2012 23:29:13

    Επειδη συνεχεια αναφερετε την 29/11/2009 ας σταματησει επιτελους αυτο το τροπαριο.Οι μισοι και πλεον απο αυτους που ψηφισαν Σαμαρα τοτε, πηγαν Καμμενο και χρ.αυγη.(και αρκετοι συριζα).Σοβαρευτειτε και αφηστε τα διχαστικα μυνηματα.Καταντησατε τη Ν.Δ. , λιγο μεγαλυτερη απο τη ΠΟΛΑΝ και χαιρεστε(και με το δικιο σας , γιατι μπηκε στη Βουλη),αλλα εμεις της Ν.Δ. δεν εχουμε μαθει σε ποσοστα 18%.Αν εσας σας αρεσει ξαναφτιαξτε κομμα και παρτε το.Αλλα αφηστε τις εξυπναδες γιατι παντου υπαρχει οριο.Δειτε τις σταυροδοσιες στην Α' & Β' Αθηνων.Ενας Βουλευτης ειχε υποστηριξει τον Σαμαρα και παραλιγο να μην εκλεγει.Οσο για τις τσαντες και τα φουλαρια κρατειστε τα .Αχρειαστα να ειναι,δε ξερεις ποτε.

  80. γιωργος avatar
    γιωργος 16/05/2012 23:29:28

    αντε και με υπουργο προστασιας του πολιτη ο στρατηγος ανεμος βυρων πολυδωρα!ευτυχως που γυριζει η ντορα ο μπαγιεβιτς στην αεκ!!!!!!!!!!!!!!πιστευω να γνωριζετε το αποτελεσμα.ο συριζα ειναι πανω απο 25%.οπου και να γυρισω συριζα λενε. κοσμος θελει νεο αιμα.λεω να φερουμε και το μητσοτακη πισω.και το πρωτο διδαξα κολοτουμπα καρατζα.Δεν ειδατε τι επαθε το πασοκ?με ενα 14% πιστευω να ειστε ευχαριστημενοι

  81. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 16/05/2012 23:47:20

    Παρακολουθώντας τις συζητήσεις που γίνονται για προσχώρηση στελεχών της ΔηΣυ,προεξάρχοντος της Μπακογιάννη,στη ΝΔ,καταθέτω κάποιες απόψεις,χωρίς να αυτό να σημαίνει πως διεκδικώ κανένα αλάθητο:
    ΠΟΤΕ στη πολιτική ένα και ένα δεν κάνουν δύο.Θ'αναφέρω τρία κορυφαία ιστορικά παραδείγματα.Το πρώτο συνέβη το 1933,το δεύτερο το 1956 και το τρίτο το 1964.
    Στις εκλογές του 1932,Φιλελεύθεροι και Λαϊκοί ισοψήφισαν.Ως παρατάξεις (συνολικά) η διαφορά τους ήταν περίπου 19% ποσοστιαίες μονάδες (57%-38% υπέρ της βενιζελικής παρατάξεως).5,5 μήνες μετά,το Μάρτιο του 1933 υπήρξαν νέες εκλογές με την εξής διαφορά πως οι δυο παρατάξεις ομογενοποιήθηκαν σε ''Εθνικό Συνασπισμό'' και ''Ηνωμένη Αντιπολίτευση''.Ο Βενιζέλος (ήταν η τελευταία εκλογική του αναμέτρηση) δεν αντιλήφθηκε (ενώ ήταν πολύπειρος) πως η συνένωση-ενσωμάτωση των βενιζελικών αρχηγών (με τους οποίους είχε στη κυριολεξία ''σκοτωθεί'' τη περίοδο 1930-32) θα του έκανε κακό.Πολύ απλά,η παρουσία άλλων βενιζελικών σχηματισμών βοηθούσε αποφασιστικά στη συγκράτηση βενιζελικών ψηφοφόρων στο χώρο γενικότερα,ενώ με την εξάλειψη των μικρών βενιζελικών κομμάτων και την ενσωμάτωσή τους,σ'ένα ενιαίο συνασπισμό,εξανάγκαζε,πλέον,τους δυσαρεστημένους ψηφοφόρους του βενιζελισμού ν'αποχωρήσουν από τη παράταξη και να εγκατασταθούν(στις εκλογές εκείνες) στο αντιβενιζελικό στρατόπεδο.Τι έγινε;Κάθετη πτώση της βενιζελικής παράταξης(περίπου 10,5%).Στις εκλογές της 5ης Μαρτίου 1933 τα ποσοστά ήταν:Εθνικός Συνασπισμός(46,5%) και Ηνωμ.Αντιπολίτευση 46%.Λόγω του πλειοψηφικού(έπαιξε ρόλο και αυτό) οι μεν πρώτοι πήραν 110 έδρες και δε δεύτεροι 136 έδρες.
    Το δεύτερο παράδειγμα είναι το 1956.Από τη μία η ΕΡΕ που ήταν η νέα παράταξη στο χώρο της κεντροδεξιάς,δημιούργημα του Κ.Καραμανλή.Από την άλλη η αντικαραμανλική-ετερόκλητη ''Δημοκρατική Ένωσις'' στην οποία συνασπίστηκαν οι πάντες,από την ΕΔΑ ως το Λαϊκό Κόμμα του Τσαλδάρη.Η ΔΕ απέτυχε,ανάμεσα σε άλλα,και για έναν απλό λόγο.Όπως επισημαίνει ο Σπ.Μαρκεζίνης(δεν συμμετείχε σε κανένα συνασπισμό αλλά αυτόνομα ως Κόμμα Προοδευτικών) η πολυφωνία όλων των ηγετών της ΔΕ έμοιαζε με τέτοια βαβέλ,όπου φαινόταν η αποτυχία της (αποδείκνυε έτσι πως απουσίαζε πλήρως ένας συγκροτημένος και ενιαίος λόγος για κοινωνικά-πολιτικά-εθνικά ζητήματα της εποχής εκείνης).
    Το τρίτο παράδειγμα είναι οι εκλογές του 1964.Στις εκλογές του 1963 η ΕΡΕ πήρε το 39,3% των ψήφων και το Κόμμα των Προοδευτικών 3,8%.Το 1964 οι Κανελλόπουλος-Μαρκεζίνης (ΕΡΕ και ΚΠ) πήραν μαζί,σ'ενιαίο ψηφοδέλτιο,35%.
    Ποιο είναι το συμπέρασμα;Πολιτικός γάμος που γίνεται για προσωρινές εκλογικές σκοπιμότητες,δεν επιβραβεύεται από το εκλογικό σώμα.
    Επίσης,η Ιστορία έχει διδάξει το εξής:Προσχωρήσεις ή συμμαχίες γίνονται πάντα όταν ο σχηματισμός και οι άνθρωποι που προσχωρούν ή συμμαχούν με το μεγαλύτερο κόμμα,που τους καλεί,δεν έχουν αμφισβητήσει στο παρελθόν ή δεν αμφισβητούν το κόμμα που τους δέχεται.Αντίθετα,οι προσχωρήσεις πρέπει να έχουν απόλυτη σιγουριά θετικού προσήμου και να πολλαπλασιάζουν ψηφοφόρους,γιγαντώνοντας μια παράταξη συνολικά.Παραδείγματα;Το 1951-52 στη παράταξη του Ελληνικού Συναγερμού του Παπάγου προσχώρησαν δεκάδες φιλελεύθεροι πολιτευτές υπό τον Τσουδερό.Δεν είχε αμφισβητηθεί(πως θα τολμούσε άλλωστε κάποιος) η ηγεσία του Παπάγου και η ιδεολογία της νέας μεγάλης κεντροδεξιάς παράταξης.Το αποτέλεσμα;Από το 36% στο 49%.Το 1956,με την ίδρυση της ΕΡΕ,προσχώρησαν Τσάτσος,Αβέρωφ,Κασιμάτης και άλλοι φιλελεύθεροι βουλευτές-πολιτευτές.Ποιος απ'αυτούς θα τολμούσε ν'αμφισβητήσει την ηγεσία Καραμανλή;Κανένας.Και μάλιστα,στη νέα παράταξη της ΕΡΕ προσέδωσαν νέον αέρα και ούριο άνεμο στα πανιά της κεντροδεξιάς.Το αποτέλεσμα;Η καραμανλική ΕΡΕ,για πρώτη φορά εμφανιζόμενη,έλαβε 47,5%.
    Στη ΝΔ δεν αντιλαμβάνονται πως αυτές οι αγωνιώδεις προσπάθειες,τώρα,δείχνουν ηττοπάθεια;Θα το ξαναγράψω γι'άλλη μια φορά.Το κάλεσμα γίνεται αλλιώς και αλλού.Μ'ένα συσπειρωτικό,καθαρό πολιτικό λόγο,μακριά από χρονοβόρες πολιτικές διαδικασίες ''προσχωρήσεων προσώπων'' που θα δείχνουν μικροκομματικό αλισβερίσι,με λόγο ενωτικό έξω από αντιαριστερές και αντικομμουνιστικές κραυγές(ο κόσμος θα ψηφίσει με βάση τα χαράτσια,τους φόρους,τους ήδη ξεφτιλισμένους μισθούς,τη καλπάζουσα ανεργία,τα λουκέτα που αυξάνονται στα καταστήματα) και το κυριότερο προτείνοντας ένα λαϊκό-κοινωνικό-πατριωτικό λόγο που θ'απεμπλέκει το γρηγορότερο τη χώρα από το επαχθές μνημόνιο.Όλα τα παραπάνω πρέπει να γίνουν με τέτοιο τρόπο(και πολύ-πολύ γρήγορα) που ν'απευθύνονται σε όλους τους ψηφοφόρους,με πολιτικό λόγο που θα εκπέμπει ηρεμία,σταθερότητα και σιγουριά.
    Όλα τα παραπάνω απηχούν προσωπικές απόψεις.Δεν έχω κανένα αλάθητο,αλλά βοηθώ (θέλω να ελπίζω) στην ανταλλαγή χρήσιμων απόψεων μέσα από γόνιμο και υγιή προβληματισμό.Οψόμεθα.

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ Komis Montechristo 17/05/2012 04:20:32

      πόσο δικαιο έχετε!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Κατερινα 17/05/2012 16:07:48

        Κα Κατερίνα μας ,
        αποκοπή πήρες να δικαιώνεις ,να κριτικάρεις ....άρχισε να σχολιάζεις το ΣΥΡΙΖΑ και άσε τα της Ν.Δ .
        Και σαν δείγμα καλής θέλησης πέρασε και από τα ταμεία του κόμματος να καταθέσεις τα 100 ευρώ.
        Ούτε αυτό δεν έχεις το θάρρος να ομολογήσεις ....ναι ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ .Νομίζεις ότι μας κοροιδεύεις;;;;;Προπαγάντα αλλού ,όχι εδώ.

  82. airman avatar
    airman 16/05/2012 23:52:16

    Σε χθεσινό σχόλιο (10:51 pm) για ''χαλάρωμα'' έγραψα:
    ''Υ.Γ. Και για να ”ελαφρύνουμε” λίγο το κλίμα, όταν κάνεις πρόταση γάμου μετά το ”ναι” μπαίνεις στα ”δύσκολα”, το ”όχι” θα σε απογοητεύσει αλλά μπορεί και να αποδειχθεί ”λυτρωτικό”.''
    Αν προσομοιάσουμε την ''πρόταση γάμου'' με την προοπτική ανάδειξης σε Πρωθυπουργό, το ''ναι'' με αποδοχή και το ''όχι'' με άρνηση της προοπτικής αυτής, τότε ίσως ο Αντώνης Σαμαράς ''κλίνει'' προς το ''όχι'', ενδεχομένως διότι δεδομένων των εξελίξεων που προμηνύονται αυτό να είναι ''λυτρωτικό''.
    Βέβαια το να δικαιωθεί άλλη μια φορά σε κάτι για το οποίο προειδοποιούσε δεν θα έχει πλέον σημασία.
    Ελπίζω να είμαι τελείως εκτός θέματος!

  83. GreekInLux avatar
    GreekInLux 16/05/2012 23:52:34

    Κατανοώ πλήρως την απογοήτευση ορισμένων για την επιστροφή της Ντόρας στη ΝΔ. Φοβάμαι όμως αγαπητοί φίλοι ότι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Όπως ήδη έχουν πει αρκετοί σχολιαστές και έχουμε όλοι μας αντιληφθεί, ο κίνδυνος από μιας ενδεχόμενη κατάληψης της εξουσίας ή ακόμα και από ένα αρκετά καλύτερο ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ στις ερχόμενες εκλογές, είναι μεγάλος. Αυτή την ώρα σε αυτή τη μάχη, που διακυβεύεται ακόμα και η ιδέα της πατρίδας μας όπως οι περισσότεροι από εμάς την εννοούμε, δεν νομίζω να περισσεύει κανείς. Διαβάζοντας πολλούς τους φαντάζομαι να αυτο-μουντζώνονται γιατί στήθηκαν όπως λένε με τις ώρες για να ψηφίσουν το Σαμαρά για αρχηγό το 2009. Είμαι ένας από αυτούς που έπραξαν το ίδιο. Τον πίστεψα και τον πιστεύω ακόμα. Δεν θα πέσω τώρα στην παγίδα να τον τιμωρήσω (για άλλους βέβαια λόγους), όπως έκαναν άλλοι στις 6 του Μάη, γιατί μπορεί σε μια ύστατη προσπάθεια να εμποδίσει την πλήρη κατάρρευση της χώρας να αναγκάζεται να επαναφέρει πίσω ανθρώπους τους οποίους βρήκε απέναντι του από την ώρα που εγώ μαζί με εσάς τον βγάλαμε αρχηγό. Πρωτίστως τον βάλαμε σε αυτή τη θέση για να υλοποιήσει το όραμά του. Γιατί πιστέψαμε στις ικανότητες του. Και γιατί θέλαμε να ξεκαθαρίσει το κόμμα αλλά κυρίως για τα πρώτα. Ας μην τον εγκαταλείψουμε τώρα κι εμείς...λέμε παλεύει μόνος. Λάθος! Έχει εμάς, τους δικούς του "στρατιώτες" οι οποίοι πρέπει τώρα να τον στηρίξουμε περισσότερο από πριν. Γιατί αυτή η μάχη είναι 2 φορές πιο σκληρή και ακόμη περισσότερες πιο σημαντική από την προηγούμενη. Μην αφήνετε να σας πτοούν οι διάφοροι πρωτοεμφανιζόμενοι "Νεοδημοκράτες" σχολιαστές με τα δήθεν γεμάτα αγανάκτηση μηνύματα. Ξέρετε πολύ καλά τι σκοπούς εξυπηρετούν. Και προς Θεού μην βγάζετε συμπεράσματα πριν τις επίσημες ανακοινώσεις. Ξέρετε πόσο βρώμικα παίζουν κάποιοι. Κάποιος είπε κάποτε εδώ ότι ακόμα και με το "διάβολο" μπορεί να συμμαχήσει αν είναι για το καλό της Πατρίδας. Δεν έχουμε φτάσει ως εκεί αλλά η μάχη αυτή πρέπει να κερδηθεί πάση θυσία για το καλό όλων μας.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ GreekInLux 17/05/2012 00:27:21

      Για τη συμμαχία με το διάβολο:
      "If Hitler invaded hell I would make at least a favorable reference to the devil in the House of Commons"

      Sir Winston Churchill

      Και κάτι ακόμα

      "Success consists of going from failure to failure without loss of enthusiasm"

  84. karenin avatar
    karenin 17/05/2012 00:05:30

    Η επιστροφή Ντόρας σηματοδοτεί την έναρξη πολιτικής αρχών στην ΝΔ. Δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεσθε........μερικοί.

  85. sheriff avatar
    sheriff 17/05/2012 00:13:23

    EΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ Η ΝΤΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΧΟΥΝΕΡΙ Η ΝΔ ΕΞΩ Η ΝΤΟΡΑ...ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ?

  86. Zaneta avatar
    Zaneta 17/05/2012 01:09:31

    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου
    όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
    μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
    μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

    Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
    γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
    στων σχέσεων και των συναναστροφών
    την καθημερινήν ανοησία,
    ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

    Κωνσταντίνος Καβάφης

  87. GreekInLux avatar
    GreekInLux 17/05/2012 01:47:45

    Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Δεν θυμόμουν ότι άνηκε στον Churchill πάντως εδώ το διάβασα και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Η πρεμούρα ορισμένων "Νεοδημοκρατών" να εκφράσουν την αγανάκτηση τους σε συνδυασμό με το τρόπο γραφής τους είναι πάντως κάτι που πραγματικά σε κάνει να γελάς. Επέλαση troll όχι αστεία! Για να επανέλθω στο σχόλιό μου πάντως, ο κίνδυνος να αναγορευθούν σε πρωταγωνιστές της ζωής μας Στρατούληδες, Τατσόπουλοι, Παπαδημούληδες, Σκουρλέτηδες προεξάρχοντος του Τσίπρα είναι μακράν μεγαλύτερος από αυτόν που υποτίθεται πως επιφέρει η επιστροφή της Ντόρας στη ΝΔ.

  88. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 17/05/2012 01:51:03

    Υπάρχει και η ΚΟΒΑ Βερολίνου.
    Αναλαμβάνουμε την περίθαλψη μετανιωμένων ψηφοφόρων !
    Και για την ηθική τους υποστήριξη έχουμε προβλέψει !

  89. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 17/05/2012 01:57:12

    Hanibal ante portas, Juliet! Προσωπικὰ μοῦ (ἡ ντόρα) προκαλεῖ ἀηδία. Ἔχω ὅμως ἐμπιστοσύνη στόν ἈΣ πού καλεῖ σέ πανστρατιά ὅλη τήν κεντροδεξιά. Ὅσο γιά διωγμούς, ἐγώ καί ἡ ἀδελφή μου τούς ἔχομε ὑποστεῖ, ἀλλά ἐπιβιώσαμε!

  90. blue nile avatar
    blue nile 17/05/2012 02:07:05

    Ε ναι ρε φίλε, Τσίπρα θα στηρίξω που είναι εθνομηδενιστής και το λέει. Να φέρει και άλλους τόσους Πακιστανούς.
    Γιατί να απευθυνθώ ξανά στη ΝΔ; Για να μπω υπό τη σκέπη της αντιπυραυλικής ασπίδας του ΝΑΤΟ;
    Για τα περιβόητα ανοίγματα στον μεσαίο χώρο που απονεύρωσαν το κόμμα;
    Για την προκλητικότερη αρνησιπατρία που γνώρισε ο τόπος με τη Γιαννακού προστάτιδα της Ρεπούση και του εκτρωματικό βιβλίου ιστορίας της;
    Καλύτερα τους ταλιμπάν του εκσυγχρονισμού που δεν κρύβονται παρά τους καλοταισμένους φαυλεπίφαυλους της Siemens.
    Καλύτερα τις μαοικές συνιστώσες παρά τον μητσοτακικό αμοραλισμό.
    Εμείς δεν είμαστε πασοκτσήδες να έχουμε ως συνεκτικό άξονα αναφοράς το συμφέρον ώστε να καταπίνουμε το κάθε αρνητικό αρκεί να μη στερούμαστε το γλεντοκόπι της εξουσίας.
    Με ανιδιοτέλεια ερχόμαστε.
    Θα μπορούσα και'γω και άλλοι να παραβλέψουμε πολλά ...και έχουμε ήδη παραβλέψει...όμως η επιστροφή της Ντόρας δεν χωνεύεται με τίποτα.
    Στο κάτω κάτω ελάχιστα θα ωφελήσει, αν ωφελήσει.
    Τσίπρα σας λέω. Αυτόν μαζί με τους 29 κατασκευαστές σχολικών εκδρομών . Θα τη διαλύσουν τη χώρα...
    Έχει όμως η χώρα ελπίδα με τη Ντόρα εντός ΝΔ;

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ blue nile 17/05/2012 03:59:57

      και γω μαζί σου!
      δεν κατάλαβα, αν ειναι να διαλεξω απο ποιον θα διαλυθει η χωρα μου, απο την βαθεια διαπλοκη του Χριστοφορακου η τον Τσιπρα προτιμω τον Τσιπρα γιατι εκει τουλαχιστον υπάρχει και μια πιθανότητα να κάνω λάθος!!
      τους αλλους τους ειδα και τους ξέρω!!!!

      αντιο παιδια!!

  91. Κλειώ avatar
    Κλειώ 17/05/2012 02:07:19

    Εγώ θέλω μόνον πίσω τα δύο μου ευρώ.

    Σας χαιρέτησα;

    Δεν σας χαιρέτησα!

    Χαίρετε.

  92. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 17/05/2012 02:18:24

    Εδώ κινδυνεύει η χώρα να γίνει Αλβανία επί Χότζα και οι "σαμαρικοί" εδώ μέσα κόπτονται για τη Ντόρα.
    Εγώ ουδέποτε υποστήριξα τη Ντόρα και γενικώτερα τους Μητσοτακαίους αλλά για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, μιά χαρά θα μας έκανε το 3% της Ντόρας στο ποσοστό μας.
    Όποιος διαφωνούσε με τον πρόεδρο, φώναζαν εδώ μέσα οι "σαμαρικοί" οτι πρέπει να ριχτεί στα λιοντάρια για παραδειγματισμό για να δείξει ο πρόεδρος οτι δεν σηκώνει μύγα στοπ σπαθί του...
    Έκδιώχθηκαν η Ντόρα, ο Καμμένος και άλλοι καμιά 25αριά για τα μάτια των "σαμαρικών" και είδαμε πόσο ενθουσιάστηκαν οι ψηφοφόροι της Ν.Δ και σηκώθηκαν από τον καναπέ...
    Μετρήστε τους σταυρούς του Μητσοτάκη και του Χατζηδάκη που τους βρίζετε και μετρήστε και τους σταυρούς π.χ. του συμπαθέστατου Κικίλια να δούμε ποιός θα βγάλει τον Σαμαρά κυβέρνηση...
    Γιατί δεν σηκώθηκαν από τον καναπέ οι Νεοδημοκράτες να ψηφίσουνε ΌΛΟΥΣ τους "σαμαρικούς" να στείλουνε μια και καλή στον αγύριστο τους Πάκηδες;;;
    Εφόσον ο πρόεδρος τους έριξε το μπαλάκι γιατί δεν σηκωθήκανε από τον καναπέ να "καθαρίσουν" το κόμμα μια και καλή με το σταυρό;;;

    Eμείς δηλαδή που δεν είμαστε ούτε "σαμαρικοί" ούτε "μητσοτακικοί" αλλά ψηφίζουμε Ν.Δ εδώ και 30 χρόνια, τί θα γίνει δηλαδή;;;
    Θα δούμε τη χώρα να γίνεται Βόρεια Κορέα επειδή η Ντόρα έχει τσάντα Prada και δεν ταιριάζει με το στυλ των "σαμαρικών";;;
    Ή νομίζετε οτι η σύζυγος του πρόεδρου έχει τσάντα από το γιουσουρουμ;;;

    ΌΠΟΙΟΣ μπορεί να έρθει στο κόμμα και να φέρει έστω και τη δική του την ψήφο είναι καλοδεχούμενος!
    Τέρμα και τελείωσε, σταματήστε το φάγωμα επιτέλους!

  93. phillip theakos avatar
    phillip theakos 17/05/2012 02:37:31

    agapiti patriotes se aftes tis ekloges den krinete o samaras ke o tsipras krinete to melon tis patridas .diavasa orismena arthra ke katalaveno oti sinexizete to komatiko pexnidi.xoris komatikes paropides tha ithela olous esas na milate gia ta programata tondio komaton ke mono .tora opios ine patriotis tha fani me ta erga tou ke oxi me tis lexis.an i kiria bakogiani theli na voithisi tin patrida na min katevi stis eklogies to idio isxih ke gia ton karatzferi .an afto den ine katorthoto totes o kirios samaras parousiasi to programa tou ke na dilosi an o ellinikos pistevi oti to programa tou siriza ine kalitero as to psifisoun oli toulaxistontha exete kivernisi.mono totes tha doume tous patriotes .dioti san politikoi tha exoun kaliteri apopsi gia to ti pezete is varos tis patridas. signomi gia tin mi sostiroi tou logou ala ime tou dimotikou

  94. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 17/05/2012 02:48:17

    Tragic

  95. blue nile avatar
    blue nile 17/05/2012 03:15:46

    Το μεγάλο ερωτηματικό παραμένει ένα.
    Πέρα από τους αρνητικούς συνειρμούς που επιφέρει το όνομα της θυγατέρας...
    Πέρα από την πολυσυλλεκτικότητα που με τη προσχώρηση της Ντόρας δείχνει να υπερτερεί έναντι της ιδεολογικής καθαρότητας...
    Θα βοηθήσει τη ΝΔ σε ψήφους η επιστροφή;
    Η απάντηση είναι ΟΧΙ. Νομίζω. Η αν βοηθήσει θα βοηθήσει τόσο ελάχιστα που ουσιαστικά δεν κερδίζεται τίποτα.
    Η ανίχνευση προθέσεων είναι κάτι το παρακινδυνευμένο αλλά ας επιχειρηθεί μία χωρίς να διεκδικεί βραβεία ορθογνωμίας.
    Γιατί άραγε να το έκανε αυτό ο Σαμαράς; Κάποια ενδεχόμενα...
    1) Γιατί θέλει να αποχωρήσει.
    2) Επειδή πιστεύει ότι δεν θα υπονομευτεί.
    3) Γιατί πραγματικά διέπεται από όραμα επανένωσης όλης της ακροδεξιάς
    4) Επειδη είδε και απόειδε με τα ντοράκια που δεν στήριξαν την προεκλογική προσπάθεια και θέλει να εξασφαλίσει την υποστήριξη τους και τη συνεισφορά τους.
    Από τα παραπάνω μάλλον το τέταρτο βλέπω πιο πιθανό. Χωρίς να αποκλείονται να μετρήσαν και άλλα.
    Τι να πω...
    Από τον Νοέμβριο του 2011 κάτι έσπασε...

  96. δρόμος avatar
    δρόμος 17/05/2012 18:38:08

    Η τέταρτη εκδοχή είναι σαφώς η πιό πιθανή. Δεν βλέπω όμως σχέση με τον Νοέμβριο του 2011, αντιθέτως, θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένοι λογικά, που προσεγγίσθηκαν οι θέσεις τους, ενώ στην πραγματικότητα η λευκή απεργία που ρίχνουν ως και σήμερα τα ντοράκια είναι απίστευτη! Γινάτι? Πληρώνεται!

  97. xrbo avatar
    xrbo 18/05/2012 01:35:00

    πώ πώ, άρθρο ειναι αυτό βρε παιδιά ??

    Αυτοσυγκράτηση..