#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2011 18:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όσοι θέλουν εκλογές μετά τις 25 Μαρτίου ας αναλάβουν και τις ευθύνες τους

[caption id="attachment_140478" align="alignnone" width="600" caption="Από τον ξεσηκωμό στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη"][/caption]

(Ανανεωμένο). Για μετά τον Μάρτιο, όταν έχουν ολοκληρωθεί οι διαπραγματεύσεις για το PSI και τη νέα δανειακή σύμβαση, προσδιόρισε το χρόνο των εκλογών ο υπουργός Επικρατείας και κυβερνητικός εκπρόσωπος, Παντελής Καψής, σε σημερινή συνέντευξή του στον τηλεοπτικό σταθμό ANT1.
"Χρονικά δεν προσδιορίζεται απολύτως, αλλά είναι φανερό ότι αυτές οι διαπραγματεύσεις θα κρατήσουν οπωσδήποτε μέχρι τον Μάρτιο" ανέφερε, προσθέτοντας: "Από τα τέλη Μαρτίου είμαστε σε περίοδο εκλογών. Μέχρι πότε, δεν μπορώ να ξέρω."

Από την πλευρά του ο κ. Βενιζέλος υποστηρίζει ότι οι εκλογές θα γίνουν τον Απρίλιο, προφανώς επειδή εκτιμά ότι μόνον έτσι προλαβαίνει και να κλείσει το PSI και να ετοιμάσει για τις εκλογές το ΠΑΣΟΚ, αρχηγός του οποίου ελπίζει να γίνει.

Ο εκπρόσωπος της ΝΔ, Γιάννης Μιχελάκης, δήλωσε χθες ότι «η όποια αλλαγή της προκαθορισμένης ημερομηνίας εκλογών της 19ης Φεβρουαρίου, εξαρτάται από το PSI. Και ασφαλώς κανείς δεν μιλάει για μετά το Πάσχα».

Το Πάσχα του 2012 πέφτει στις 15 Απριλίου. Και φυσικά δεν μπορούν να γίνουν εκλογές της Κυριακή των Βαϊων (8 Απριλίου). Άρα απομένουν οι Κυριακές 4,11, 18 και 25 Μαρτίου και η Κυριακή 1η Απριλίου.

Σκεφτόμενος ψύχραιμα και ρεαλιστικά μπορεί κάποιος να πει ότι δεν χάλασε δα και ο κόσμος αν γίνουν οι εκλογές ακόμα και την 1η Απριλίου. Ούτως ή άλλως ο τόπος έχει μπει σε πορεία εκλογών και από πολλές απόψεις στη ΝΔ μπορεί και να συμφέρει η παράταση της ημερομηνίας, επειδή κάθε ημέρα που περνάει ενισχύεται το ηγετικό προφίλ του Σαμαρά.

Υπάρχει όμως ένας αστάθμητος παράγοντας που πρέπει να τον λάβουν όλοι υπόψιν τους. Αυτός είναι η … παρέλαση της 25ηςΜαρτίου.

Αν πάμε στην 25η Μαρτίου με Παπαδήμο πρωθυπουργό κανείς δεν αποκλείει να έχουμε νέες αποδοκιμασίες, νέα εκδήλωση της οργής του κόσμου, οξύτερη ενδεχομένως από εκείνη στις παρελάσεις για την 28η Οκτωβρίου, δεδομένης της ραγδαίας επιδείνωσης του επιπέδου διαβίωσης του απλού κοσμάκη. Σκέφτεται κανείς πως θα αντιδράσει ο κόσμος όταν περάσει η ανάπαυλα των Χριστουγέννων και ο κόσμος επιστρέψει στην πραγματικότητα της εφορίας; Σκεφτείτε μόνο ότι οι αποδοχές Ιανουαρίου των δημοσίων υπαλλήλων θα είναι δραματικά μειωμένες, λόγω εφαρμογής του νέου μισθολογίου και των αναδρομικών κρατήσεων. Οι περικοπές θα κυμαίνονται από 206 μέχρι 937 ευρώ ανάλογα με το υπουργείο και τα χρόνια προϋπηρεσίας.

Είναι επίσης βέβαιο ότι ορισμένοι θα φροντίσουν να φορτίσουν κι άλλο την ατμόσφαιρα βάζοντας και τη ΝΔ στο κάδρο της συνευθύνης, πράγμα το οποίο θα είναι άδικο.

Πρέπει λοιπόν όλοι να σκεφτούν σοβαρά και να συνυπολογίσουν όλους τους παράγοντες. Κατά την γνώμη μας οι εκλογές πρέπει να γίνουν τον αργότερο στις 18 Μαρτίου.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. captain avatar
    captain 27/12/2011 18:05:26

    Οσο ο κοσμος δεν ξεσηκωνεται, οι πασοκοι και ο παπαδημος θα το τραβανε μακρυτερα με διαφορα προσχήματα που παντα εφευρισκουν. Το Psi έχει και ουρες: μετα τη συμφωνία στα επιτοκια κλπ καλουνται οι ομολογιούχοι να προσελθουν για ανταλλαγη.... Αν φτασουμε τον Απριλιο, θα μπορει η "κυβερνηση" να πει πχ: "τα εσοδα εχουν πιασει ενα ρυθμο, ειμαστε εντος στοχων, εαν μπουμε σε προεκλογικη περιοδο ενος μηνος υπαρχει το ρισκο να ανακοπει ο καλος ρυθμος και στα τελη α'εξαμηνου να αναγκαστούμε για νεες αναθεωρησεις. Καλυτερα να κλεισει ενα 5-μηνο, εξαμηνο χωρις αλλαγη υπουργων και γραμματεων και κανουμε εκλογες τελη Ιουνιου. κοκ....Απο τις 10 Νοεμβριου φθασαμε 8 Απριλιου και συζητειται και μετα το Πασχα...Μαλιστα μερικοι οταν λενε εκλογες μετα το Πασχα εννοουν κλεισιμο βουλης των Βαιων. Οσο δεν λυνουμε το ζητημα οριστικα και καθετα , τοσο η Ευρωπη θα "μαγειρευει" τις καταστασεις ωστε να γινουν τελικα ανωδυνες εκλογες που την επαυριο να ειναι ο ιδιος πρωθυπουργος με αλλη πλεοψηφια(ΝΔ) . Και το πασοκ μεσα σε 5 μηνες θα εχει ανασυγκροτηθει σε καποιο βαθμο(γιαυτο η διαπλοκη επειγεται για αλλαγη του γαπ). ΥΓ οσες φορες ο Σαμαρας εχει παει σε Συμβουλιο Α/γων, ή στο Προεδρικο Μεγαρο ακολουθει εκκωφαντικη (ύποπτη;) σιωπη εκ μερους της ΝΔ , ενω μαθαινουμε την ουσια των συμφωνιων απο τις πρασινες εφημεριδες που αχνα τις εχουν προδιαγραψει απο τη προηγουμενη. Συγνωμη εαν κανω λαθος)

  2. αλλήθωροςs avatar
    αλλήθωροςs 27/12/2011 18:18:14

    Έστω και δέχεται ο Σαμαράς εκλογές τον Απρίλιο.Είναι σίγουρος ότι δεν θα προκύψουν σοβαροί -πράσινοι-λόγοι ώστε να ξαναρχίσει το παραμύθι να γίνουν αργότερα;
    Τους εμπιστεύεται;Άλλωστε και ο Καρα ζήτησε για τέλος του έτους.

  3. drider avatar
    drider 27/12/2011 18:19:52

    Ποίος μίλησε για παράταση της κυβερνητικής θητείας Παπαδήμου και το κυριότερο τί περιμένει να κερδίσει αν καθυστερήσει το PSI;

    Το πραγματικό πρόβλημα με το να μπούμε 25η Μαρτίου με Παπαδήμο πρωθυπουργό δεν θα είναι οι διαμαρτυρίες του κόσμου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχει γίνει το κούρεμα και θα πρέπει πρώτα να έχουμε αποπληρώσει στο ακέραιο μεγάλου ύψους ομόλογα που λήγουν 19-20 Μαρτίου.

    Τα συγκεκριμένα αποτελούν αντικείμενο μεγάλης σπέκουλας, σύμφωνα με το bankingnews:

    Πηγή:
    h**p://tinyurl.com/8654qwn

  4. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 27/12/2011 18:27:02

    Εκλογές πριν το Πάσχα διαμηνύει το ηγετικό επιτελείο της ΝΔ χωρίς να κρύβει την δυσαρέσκειά του για τις διαρροές κυβερνητικών και «πασοκικών» κύκλων που κάνουν λόγο για μεγάλη παράταση της κυβέρνησης Παπαδήμου.

    κομματικοί παράγοντες βλέπουν σαν πιθανή ημερομηνία εκλογών την 18η Μαρτίου. Η επιχειρηματολογία αυτή εδράζεται στο ότι το PSI πρέπει να κλείσει το δυνατόν γρηγορότερα. Όσο καθυστερεί τόσο δυσκολεύει καθώς εμπλέκεται στις ευρωπαϊκές και διεθνείς οικονομικές εξελίξεις και αυξάνει ο κίνδυνος να αποτύχει και να προκληθεί χρεοκοπία.

    Φυσικά ο κ. Παπαδήμος προτιμά να βάλει στο βιογραφικό του ότι έβγαλε την χώρα από το αδιέξοδο εξασφαλίζοντας τον δανεισμό της και την παραμονή της στην ευρωζώνη παρά να μείνει στην ιστορία ως ο πρωθυπουργός που οδήγησε την χώρα στην χρεοκοπία. Έχει λοιπόν κάθε λόγο να επισπεύσει τις διαδικασίες για το PSI. Εφόσον αυτό γίνει τότε η δανειακή σύμβαση είναι θέμα μίας ή δύο εβδομάδων, λένε τα γαλάζια στελέχη και συμπεραίνουν ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος για αναβολή των εκλογών στο τέλος Απριλίου. Επιπλέον, προσθέτουν ότι, από την στιγμή που κλείσει το PSI και εγκριθεί η δανειακή σύμβαση εκλείπει ο λόγος και της κυβέρνησης Παπαδήμου αλλά και της συμμετοχής της ΝΔ σε μια τέτοια κυβέρνηση.
    Αφήνουν δε να εννοηθεί ότι σε τέτοια περίπτωση η ΝΔ θα αποσύρει την εμπιστοσύνη της.
    http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=167778

  5. Bohemian avatar
    Bohemian 27/12/2011 18:39:16

    Τα ομόλογα αξίας 14,4 δις τριετούς διάρκειας που λήγουν στις 20 Μαρτίου και τα αντίστοιχα αξίας 8 δις δεκαετούς διάρκειας (αν δεν κάνω λάθος) που λήγουν στις 18 Μαϊου αποτελούν τα τόξα στη φαρέτρα όσων στηρίζουν μια κυβέρνηση που αποτελεί προϊόν συνταγματικής εκτροπής και στερείται δημοκρατικής νομιμοποίησης για να οδηγηθούν οι εκλογές το καλοκαίρι το νωρίτερο. Η διεθνής τοκογλυφία και η εγχώρια διαπλοκή θα παλέψει για να μη στηθούν κάλπες και πιστεύω ότι θα κερδίσουν αφού ο Σαμαράς δεν τπυς έκοψε τη φόρα όταν έπρεπε. Τώρα αναγκαστικά θα δέχεται εκβιασμούς.

  6. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 27/12/2011 18:42:01

    Έφτασε η στιγμή του Bruce Lee!
    http://www.youtube.com/watch?v=W55FOSonl2g&feature=related
    καλή Χρονιά σ όλους!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ daughter of mercy 27/12/2011 19:26:35

      Έλληνες vs Ανθέλληνες; (εκείνα τα χτυπήματα κάτω από τη ζώνη του εχθρού, πολύ μου άρεσαν)

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ ΕΥΑ 28/12/2011 13:41:04

        !!!!

  7. Θέμις avatar
    Θέμις 27/12/2011 18:50:56

    Είναι θλιβερό και εξοργιστικό να πηγαίνουμε από αναβολή σε αναβολή των εκλογών, χρησιμοποιώντας ως πρόσχημα την ανταλλαγή ομολόγων, επικαλούμενοι το εθνικό συμφέρον, ενώ στην πραγματικότητα η αναβολή εξυπηρετεί κομματικά συμφέροντα καθώς και τα συμφέροντα των κατόχων ομολόγων που λήγουν το Μάρτιο.
    Όχι μέχρι τον Απρίλιο δεν αντέχεται η παρούσα κατάσταση, αλλά ούτε ως το Φεβρουάριο. Και δεν ξέρω τι είναι τελικά χειρότερο ανάμεσα σε όλα τα πρωτόγνωρα που ζούμε. Είναι τα χαράτσια και οι μειώσεις μισθών, τα λουκέτα και η ανεργία ή είναι η καθημερινή φθορά της νοημοσύνης του καθενός μας από την "υπεύθυνη" στάση που κηρύττουν τα ΜΜΕ της διαπλοκής και οι καθεστωτικοί πασόκοι και η απουσία ελπίδας για το αύριο;

  8. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 27/12/2011 19:49:50

    Εκει στην Συγγρου παρτε το χαμπαρι,καθε παραταση μετα τις 15 Μαρτιου θα θεωρηθει απο τον κοσμο της ΝΔ σαν μεγαλη κολοτουμπα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ NIK THE GREEK 30/12/2011 04:07:54

      Εννοείς 18 Μαρτίου προφανώς που είναι Κυριακή

  9. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 27/12/2011 19:54:10

    ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ... ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ!!!
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ ΚΑΙ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
    ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΦΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΚΤΙΝΑ ΕΛΠΙΔΑΣ;
    ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ, ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ...

    • αναγνωστης avatar
      αναγνωστης @ ΜΑΝΙΑ 27/12/2011 21:17:51

      Μην απαντάτε στους ανόητους. Τους ξερω και από αλλού. Στημένοι είναι για να απαντά ο ένας στον άλλο. Ακου ψευδώνυμο που βρήκε το βούρλο "ΕΛΛΑΣ"!!!.

  10. NIKOS avatar
    NIKOS 27/12/2011 20:44:01

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ.ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΕ ΚΑΛΟ.

  11. makis p avatar
    makis p 27/12/2011 20:49:43

    Συμφωνώ μαζί σου NIK THE GREEK με μια διαφορά.
    ..Εκει στην Συγγρου παρτε το χαμπαρι,καθε παραταση μετα τις 19 Φλεβάρη θα θεωρηθει απο τον κοσμο της ΝΔ σαν μεγαλη κολοτουμπα.

    • lazaros avatar
      lazaros @ makis p 28/12/2011 06:15:53

      συμφωνω απολυτα

  12. firiki2010 avatar
    firiki2010 27/12/2011 21:29:48

    Γιατί έχω την αίσθηση ότι κανένας δεν βιάζεται για εκλογές ; Από το αρχικό "19 Φεβρουαρίου" πήγαμε στο "δεν κοιμάμαι με το ημερολόγιο" και τώρα βλέπω στο ΑΝΤΙ "δεν χάλασε αν ο κόσμος αν γίνουν 1 Απριλίου". Δεν εκπλήσσομαι από αυτή την προσγείωση στον ρεαλισμό. Το επισημαίνω για να θυμίσω το πόσο απόλυτοι ήταν κάποιοι και στο blog για 19 Φεβρουαρίου.
    Φαίνεται όμως ότι κανένας δεν θέλει να κυβερνήσει ή να συγκυβερνήσει πριν ξεκαθαρίσει με τον ένα ή άλλο τρόπο το τοπίο. Κατά την άποψη μου δικαιολογημένα.
    Για τις εκλογικές απώλειες της ΝΔ λόγω παράτασης του βίου της κυβέρνησης Παπαδήμου έχω πολλές αμφιβολίες. Αλλοι το θεωρούν κωλοτούμπα, άλλοι κάνουν ότι το θεωρούν κωλοτούμπα και άλλοι το θεωρούν ρεαλισμό.

  13. captain avatar
    captain 27/12/2011 22:21:41

    Ο Βενιζέλος ανακοινωσε την ημερομηνια: εκλογες μετα το Πασχα, τελη Απριλιου. Παπαδημος και σια εχουν γεματους 3 μηνες να καναλιζαρουν όλα τα ζητηματα για τα επομενα 3 χρονια. Στοιχιματίζω οτι θα μπορουν πλεον να κοντρολαρουν ακομη και τον "αερα" του καθε κομματος πχ α) εαν το Λαος θα παει στο 4 ή 6% β) εαν η ΝΔ σταματησει στο 32% ή παει στο 36% γ) εαν θα αναστησουν το πασοκ και το πανε ακομη και στο 24%. Μεχρι τωρα , απο την προαναγγελια του Πρωθυπουργου και μετα, γινεται οτι λεει ο λαγος!!!

  14. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 27/12/2011 23:32:59

    Ο κ.Μιχελάκης ρώτησε τον Μπένυ;
    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=436529

    • factorx avatar
      factorx @ αλλήθωρος 27/12/2011 23:51:35

      Ο Μπένι ρώτησε τον Μιχελάκη;

  15. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/12/2011 02:27:36

    Σα να ρωτάς τι θα αλλάξει αν ο σφάχτης σου φύγει από το σπίτι σου.

  16. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 28/12/2011 11:05:06

    Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία ( κομματάκι δύσκολο το βλέπω)!!!

    Γιατί μου δίνετε η εντύπωση ότι δημιουργείτε μια τεχνητή καθυστέρηση με το PSI … σαν να μην θέλουν να το τρέξουν το θέμα με γρήγορους ρυθμούς ώστε να μείνουν όσο περισσότερο γίνεται στην εξουσία… 4 Δεκεμβρίου έγινε 19 Φεβρουαρίου που έγινε τέλη Μαρτίου ή για άλλους τέλη Απριλίου….

    Παρόλα αυτά έχουμε μια κυβέρνηση μη εκλεγμένη αλλά με απευθείας ανάθεση …και εμείς κοιτάμεεεε!

    Όνειρο ζω μην με ξυπνάτε!!!!

    • Y. avatar
      Y. @ Περιπτερας 28/12/2011 19:10:41

      Όρθώτατα σωστός. Αφ’ ενός παίζουν καθυστέρηση για να αναδιαρθρωθούν και επανακάμψουν ως να μην έχει συμβεί τίποτα, αφετέρου μειούται το τελικό κονδύλι στο κούρεμα (...με τη πληρωμή όσων λήγουν, μέχρι να ολοκληρωθεί το κούρεμα)
      Αντώνη Σαμαρά, τέλειωσέ τους

  17. ΘΕΟΔΩΡΟΣ avatar
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ 28/12/2011 11:27:52

    Σε αυτες τις εκλογες το μονο πραγμα που δεν θα μπορει να πει ο επομενος πρωθυπουργος ειναι το "παρελαβα χαος"!
    Απορω αν πραγματικα υπαρχει λογος εκλογων απο την στιγμη που ολου τους,μα ολοι τους χορευουνε στους ρυθμους της Τροικας.
    Ας βγει ο Σαμαρας να μας πει τι σχεδιο εχει αναλυτικα με χρονοδιαγραμματα για εξοδο της χωρας απο την επιτηρηση της Τροικας κ του ΔΝΤ ας μας πει αναλυτικα χρονο με το χρονο πως θα κυβερνησει,πως θα μαζεψει λεφτα,πως θα ερθει αναπτυξη πως θα νιωσουμε ξανα υπερηφανοι σαν Ελληνες και τοτε να ζητησει την ψηφο μας.Απο λογια κ απο προεκλογικα προγραμματα φαντασιας χορτασαμε.Μεχρι τοτε ας μεινει ο Παππαδημος κ η Τροικα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 28/12/2011 19:18:02

      Καθότι σας τα είπε ο ΓΑΠ πριν τον ψηφίσετε με τα 2 τα χέρια. Εάν σας παρεξήγησα και κινείστε καλοπροαίρετα, υπάρχει πληθώρα δηλώσεων του περί μέτρων και χρονοδιαγραμμάτων στο διαδίκτυο, πέραν του "Ζάππειο 2", το οποίο αν και θέλει επικαιροποίηση δίνει τον παλμό, πρόσφατα είχαμε την ομιλία του στο Ελληνοαμερικάνιο Επιμελητήριο.

  18. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 28/12/2011 11:40:52

    ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΜΟΝΑΧΑ ΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΕΙ ΕΝΑΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΙΜΗΜΑ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΩΣ ΥΠΕΡΚΟΜΜΑΤΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟΝΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΑΔΥΝΑΜΟΣ, ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ, ΔΕΙΛΟΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΣ.....
    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΜΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ.... ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΣΥΓΚΑΤΑΒΑΤΙΚΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΗΣ ΣΥΜΦΟΡΑΣ ΤΗΣ, ΠΟΥ ΑΠΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΣΥΝΕΡΓΟΙ ΤΟΥΣ.
    ΜΠΟΡΕΙΤΕ, ΘΕΛΕΤΕ, κ. ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ??? ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΤΟΝ ΗΡΩΪΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ??? ΘΕΛΕΤΕ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ, ΝΑ ΕΝΩΣΕΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΩΝ), ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΝΕΘΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΕΠΕΣΜΟ???
    ΑΝ ΝΑΙ, ΟΙ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ...
    ΑΝ ΟΧΙ, ΑΠΛΑ Η ..ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ, ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ''ΟΒΟΛΟ'' ΜΑΣ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΗΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ Η ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΒΑΡΑΘΡΟ, ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΑ...
    ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΔΑΦΙΚΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ??
    ΜΟΝΑΧΑ ΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ....

  19. ΜΠ avatar
    ΜΠ 28/12/2011 20:16:42

    @ΟΔΥΣΣΕΑ: +1000000000000

  20. victoria (true) avatar
    victoria (true) 28/12/2011 20:17:15

    Εκλογές Μάρτη, το αργότερο. Σύντομη προεκλογική περίοδος και να τελειώνουμε, για την ηρεμία της χώρας (όσο γίνεται).

  21. Pluto avatar
    Pluto 29/12/2011 08:45:06

    Eκλογές σε τρία τέρμινα!

  22. ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ? avatar
    ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ? 29/12/2011 10:18:39

    ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ, ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ ( ΓΙΑΝΝΕΝΑ, ΑΡΤΑ, ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΒΕΖΑ), ΠΟΥ ΜΑΣΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΦΤΩΧΕΙΑ, ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΟΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ.
    ΨΗΦΙΣΕ Ο ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ΙΣΤΟΣ, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΔΗΛΑΔΗ.
    ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ, ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ?
    Η ΝΔ ΕΧΑΣΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ. ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ, ΟΣΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΛΟΥΚΕΤΟ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ), ΨΗΦΙΣΑΝ ΥΠΕΡ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΛΟΥΚΕΤΟ. ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΕΙΣΕ ?
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ?
    ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΗΠΕΙΡΩΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΕΛΕΧΙΑ ?
    ΑΝ ΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ?
    ΛΟΓΩ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΤΟΠΙΚΩΝ ΑΙΡΕΤΩΝ ?
    Η ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ?
    ΑΥΤΑ ΝΑ ΨΑΞΕΤΕ...
    ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΝΔ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΛΑΣΠΗ ?
    ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΝΔ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΧΑΤΙΕΣ ?
    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ..

  23. ΘΕΟΔΩΡΟΣ avatar
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ 29/12/2011 14:22:14

    Φιλε μου Οδυσσεα και topgun αν ο Σαμαρας θελει να ξεχωρισει επρεπε να το ειχε κανει ηδη.Εμενα μου μοιαζει σαν το σκυλι που γαβγιζε πολυ και τωρα το εχουνε δεσει σε ενα αυτοκινητο και το σερνουνε οπου θελουνε.Απο το ΟΧΙ στο μνημονιο φτασαμε στο ΝΑΙ στη δανειακη συμβαση,απο το εκλογες εδω κ τωρα πηγαμε στο εκλογες τον Φλεβαρη και απο τον Φλεβαρη πηγαμε στο Μαρτη κ βλεπουμε.Αν αυτο δειχνει ΗΓΕΤΗ με πυγμη ,πολυ αμφιβαλω.Εκτος κ εχει καποιο κρυφο σχεδιο κπηγαινει με τα νερα τους μεχρι να παρει την εξουσια.Ας ελπισουμε οταν την παρει την εξουσια να μην εχει δεθει χειροποδαρα απο συμβασεις κ υπογραφες γιατι τοτε θα ειναι αργα!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 30/12/2011 04:13:46

      Πάλι η ίδια καραμέλα

  24. Ταραχή avatar
    Ταραχή 30/12/2011 00:39:57

    Πόσες φορές θα χρειαστεί να το γράψω;Εκλογές θα γίνουν τον Οκτώβριο του 2013.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ταραχή 30/12/2011 04:14:12

      Καλά, άλλαξε πλευρό τώρα

  25. George avatar
    George 10/03/2012 06:52:26

    Έχει κανένας εντός Ελλάδας καταλάβει τι έχει συνέβη στην πατρίδα μας; Η ενημέρωση είναι προπαγάνδα. Η Ελλάδα για τα επόμενα 20 χρόνια οποίος και να ψηφίστηκε είναι μόνο για τα ματιά δεν έχει καμία εξουσία διότι όλοι τους υπέγραψαν την συμφωνία με τον Βελζεβούλ. Η κυβέρνηση της Ελλάδας είναι υπο πρόβλεψη των μερικών εκατοντάδων που αρχίζουν να μπαίνουν στα πόστα τους ένας ένας χωρίς να πάρει κανένας χαμπάρι. Είστε τυχεροί που σας επιτρέπουν 25 Μαρτίου. Στην Πορτογαλία όλα κόπηκαν. Και με ένα τελευταίο, τι λευτεριά γιορτάζουμε; Μπορεί να μου απαντήση κάποιος. Ανοίξτε τα ματιά σας διαβάστε εξωτερικές ειδήσεις πέταξε το πετρέλαιο, το χρυσάφι, το αέριο όλα που μας έλεγαν ότι είναι πολύ λίγα. Για να δούμε σε λίγο πόσο λίγα ήταν.